Snelverkeer maakte weer slachtoffers. Het Russische vakver een igi ngswezen MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 HAARDE M'S DAGBLAD 7 Albury's burgemeester in ons land. Fietsend naar onbekend doel. Zeer hartelijke ontvangst. Plan van den A. N. W. B. verwezenlijkt. Hedenmorgen audiëntie bij Dr. Colijn. De heer A. Waugh. De heer Alfred Waugh, de burge meester van Albury, en zijn echtge- noote, zijn zeer onder den indruk van de hartelijke ontvangst, welke hen tot nu toe in verschillende plaatsen van ons land is bereid. Zooals wij in een deel onzer vorige oplage reeds hebben gemeld is het echtpaar Zater dagmorgen te Hoek van Holland aangekomen en vandaar naar Amsterdam vertrokken. Wij hebben de gelegenheid gehad een oogen- blik rustig met den vriendelijken Australisch en magistraat en zijn echtgenoote te praten, die, zocals boven reeds gezegd, zeer getroffen wa ren door de hartelijkheid van de ontvangst in Holland. „Het begon al in Hoek van Holland", zei de burgemeester, „de heer Gilissen, die indertijd tot de passagiers van de „Uiver" behoorde, wachtte ons daar als een goede oude vriend op, m'n vrouw bood hij prachtige bloemen aan. Ik vond het buitengewoon prettig hem terug te zien. We hebben in Albury bijzonder gezellig gepraat en ik herinner me nog, hoe we ons naar aanleiding van een sigaar ver diepten in de mogelijkheden van de moderne techniek". „Naar aanleiding van een sigaar?" „Ja, lachte de heer Waugh, meneer Gilis sen had in Berlijn sigaren gekocht, voor hij naar Engeland vertrok om met de „Uiver" te starten, diezelfde sigaren rookten we een paar dagen later in Australië Dan vertelt de burgemeester verder over zijn ontvangst in Nederland. „Aan de stations stonden groepen belang- 1 stéllenden om me toe te wuiven en om me welkom te heeten in Nederland. Maar ik wist ■al, dat ik hier veel vrienden heb. Meëi' dan 150 brieven bereikten me uit Holland, er is zelfs een meneer, die mij zes maal geschre ven heeft. Kijkt u zelf maar, ik heb alle adres sen in dit boekje aangeteekend en als het eenigszins mogelijk is, wil ik ze allemaal per soonlijk bedanken. Vooral de scholen, die mij schreven, hoop ik te kunnen bezoeken. Ik heb souvenirs uit Australië voor ze meegebracht". We zijn bezig het reisprogramma vast te stellen, er zijn natuurlijk plaatsen, die me bij zonder interesseeren, zooals b.v. de Zuiderzee werken. Daar wordt in Australië met bewonde- ring over gesproken. Maar ik hoop zooveel mogelijk plaatsen te bezoeken. Ik heb een missie te volbrengen, ik heb de sympathie en de vriendschapsgevoe- lens van Albury en het geheele Australische volk over te brengen. Uw vorstin heeft hij zeer gelukkig gemaakt door mij een Ko ninklijke onderscheiding toe te kennen en ik zal het bijzonder op prijs stellen door H.M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen. Ook hoop ik weldra uw eersten ministèr, dr. Colijn te ontmoeten. „Bent u al eens eerder in Nederland ge weest?" „Nooit: maar 't is een prachtig land met een hartelijke bevolking en ik hoop nu m'n schade in te halen. Wel heb ik meermalen Europa bezocht om de tien jaar maakte ik een reis doch nu de vliegtuigverbindingen zooveel beter zijn geworden, hoop ik ieder jaar naar Europa te komen. En nu, zoo eindigde mr. Waugh, moet u nog even mee naar m'n kamer gaan, om de bloemen te zien, die ik van alle kanten mocht ontvangen". Nog Zaterdagmorgen heeft de heer Waugh een bezoek gebracht aan burgemeester De Vlugt van Amsterdam. Tot zijn leedwezen kon hij ditmaal de maquette, die hij uit zijn woon plaats voor zijn Amsterdamschen collega had meegebracht, niet aanbieden, omdat zijn ba gage nog niet aangekomen was. Hij hoopte nog in de gelegenheid te worden gesteld dit geschenk aan te bieden. Nadat Dr. de Vlugt aan zijn gasten de Raadszaal had laten zien, nam men afscheid. Bezoek aan Schiphol De heer en mevrouw Waugh, arriveerden Zondagmorgen om 10.45 uur op Schiphol, waar zij ^werden ontvangen door den heer Guillo- nard, onder-directeur van de K.L.M., den heer Noble, waarnemend directeur van de Handels inrichtingen, den heer Dellaert, havenmees ter van Schiphol, den heer Thomson, sta tionschef van de K.L.M. op Schiphol en dr. Slotboom, chef van den geneeskundigen dienst van de K. L. M. Een aardig oogenblik was het, toen het vlieg tuig uit Brussel arriveerde, bestuurd door den heer Moll, die na aankomst voorgesteld werd aan den heer en mevrouw Waugh en toen gelegenheid had om nog eens oude herinne ringen van den Uivernacht op te halen. Ook mevrouw Moll werd voorgesteld. Het vliegveld werd bezichtigd en het tal rijke publiek applaudisseerde herhaaldelijk als de burgemeester langs kwam met zijn vrouw. Zij gebruikten daarna de lunch op Schiphol, waarna wederom een kijkje werd genomen op het vliegveld en verschillende toestellen wer den bezichtigd. De heer en mevrouw Waugh toonden zeer veel belangstelling en daarna werd de terugreis naar Amsterdam aanvaard. Hedenmorgen om 11 uur heeft dr. Colijn den heer Waugh in audiëntie ontvangen. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam mr. J. Versteeg, substituut-officier van justi tie bij de arr.-rechtbank aldaar. Tocht door het Gooi en het Stichtsche landschap. Hoe vreemd het voor een land als Neder land, waar immers een derde der bevolking fietst, ook mag klinken: voor velen is een fietstocht een vermoeiende en in zomersche dagen warm karwei, langs stoffige „primaire" 01' hobbelige .^secundaire" verkeerswegen, waar automobielen langs stuiven en men van het*- natuurschoon, waarlangs de verkeersweg voert, slechts een glimp te zien krijgt. Zij weten niet, dat in sommige streken van het land de meeste steden en dorpen verbon den worden door een net van smalle gladde rijwielpaden, die ver van de groote verkeers wegen door stille ongerepte bosschen en zandstuivingen, langs den boschrand of dwars over de hei langs het ongereptste natuur schoon voeren. En overal op deze paden, waar zij elkaar kruisen of wanneer dat onver mijdelijk is als zij een drukkeren verkeers weg snijden of er een korten afstand pa rallel mee loopen, vindt men als trouwe gid sen de nimmer het landschap ontsierende, bescheiden ..paddestoelen", met richting en kilometerafstand-aanwijzer van den A. N. W. B., die den natuurminnenden fietser op de stille paden dezelfde diensten bewijzen als de bekende wegwijzers op de groote wegen. Teneinde hierop de aandacht te vestigen heeft de A. N. W. B. voor de toeristen in het Westen van ons land Zondag een rijwiel- tocht langs de fraaie rijwielpaden van Gooi en Eemland en van Utrecht georganiseerd, die bovendien de speciale attractie had, dat de deelnemers weliswaar wisten, dat de tocht ruim 50 K.M. lang zou worden, ien dat zij bij hun uitgangspunt zouden eindigen, doch verder was de te volgen route hun totaal on bekend, zelfs toen deze hun bij de startplaat sen werde uitgereikt. Elke routelijst bevatte nl. slechts de nummers van wegwijzers en paddestoelen, en daarachter een getal, dat overeenstemde met een kilometerafstand, die men daarop vond. De richting, waarvoor deze afstand gold. moest men volgen tot de volgende soortgelijke aanwijzing. Controle posten zouden op verborgen plaatsen zijn op gesteld om na te gaan of alle deelnemers, die kenbaar waren aan een blauwen band om den arm met het A.N.W.B.-embleem, niet smokkelden en de aangegeven paden volgden. Meer dan 500 leden hadden zich voor de zen tocht opgegeven, en aangezien velen met huisgenooten of vrienden aan den tocht deel namen hebben ongeveer duizend fietsers den „geheimzinnigen" rrjwieltocht gemaakt. Men kon van 7 plaatsen vertrekken, nl. van Amers foort. Baarn, Bussum, Ede. Hilversum, Rhenen, en Zeist. Het centrum van den tocht der deelnemers uit Ede en Rhenen was de Buunderkamp, doch alle overige vier parcoursen, die elkaar op verschillende plaatsen kruisten, hadden hun knooppunt in het hotel Lage Vuursche, waar dan ook de hoofdcontrole werd uitge oefend. Twee stuurinrichtingen waren defect. Zaterdagavond omstreeks half negen is in de Tollinstraat te Culemborg bij het overste ken van den rijweg, de 60-jarige vrouw M. Budo door een van het veer komende auto overreden. In bewusteloozen toestand is zij naar het St. Barbara-Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was zorgwekkend. Vier personen uit één gezin gewond. Tengevolge van een defect aan het stuur is de auto van den heer P. Walraven, uit Breda, op den grooten straatweg nabij Wuestwezel tegen een boom gereden. De inzittenden, de heer en mevrouw W., hun 14-jarige zoon en hun 13-jarige dochter werden bij deze botsing ernstig gekwetst. Na ter plaatse voorloopig ver bonden te zijn, werden de vier gewonden naar het ziekenhuis Gooreind overgebracht, waai de heer W. is overleden. De auto werd geheel vernield. Auto kreeg defect aan het stuur. Op den rijksweg NijmegenVenlo nabij Gennep is een ernstige aanrijding geschied. Een groote personenauto, waarin acht arbei ders waren gezeten en die bestuurd werd door R. Muskens uit Beuningen. is ter hoogte van café Boenen, waar de weg een flauwe bocht maakt, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden. De inzittenden liepen allen kwetsuren on. De 30-jarige G. Derks. uit Heiien. die met zijn fiets op het rijwielpad reed, werd door den achterkant van den auto geraakt er. tenen een muur van een woning geworpen. Het slachtoffer liep ernstige verwondingen op: hij werd het huis binnengedragen, waar hem spoedig geneeskundige hult) werd verleend. De inzittenden van den auto konden, na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. Plotseling oversteken. Op den Venloscheweg onder de gemeente Roermond is mej. K. uit het naburige Maas- niel door een haar achteror» rijdenden wiel rijder aangereden. Zij werd tegen den grond geslingerd en met een gapende hoofdwonde en een hersenschudding in zorgwekkenden toestand naar het St. Laurentius-Ziekenhuis overgebracht. Mei. K.. die op het riiwieload liep. stak olotseling den weg over, waardoor de wielrijder P.. uit Echt, een aanrijding niet meer kon voorkomen. Over den kop geslagen. Op den rijksweg AmersfoortApeldoorn in de beruchte bocht onder Terschuur, is Zondag middag een motor over den kop geslagen. De bestuurder, de heer De Bruin, uit Amsterdam, en ziin' vrouw, die op de duo zat, liepen hoofd wonden op. De heer De B. was er het ergst aan toe. DAME BEHAALT HET ZWEEFVLIEG - BREVET B. De eerste in Nederland. Zondag heeft mei. Emmv de Bink. lid van de Leidsche Zweefvliegclub te Eindhoven, waar deze week „de vliegweek" wordt ge houden. haar B-brèvet zweefvliegen behaald. Mej. de Bink is de eerste dame. die hier haar brevet B behaalde. ver\en^ tt en Waart Perl l| voor VIJF wasschen 16 cfc Hondeliond. „EmVo" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Kamerontbinding gewenscht door de S. D. A. P. Een manifest van het Partijbestuur. Het partijbestuur der S.D.AJP. heeft een manifest uitgevaardigd met het opschrift: „De Politiek en de crisis". Hierin wordt herinnerd aan de jongste po litieke gebeurtenissen in ons land. Het be toogt, dat de Tweede Kamer slechts 37, ten hoogste 41 voorstanders van de politiek- Colijn telt. Sociaal-democraten en Katholie ken zijn te zamen in de Kamer 50 mandaten sterk en in het land is de aanhang der S. D. A. P. nu veel grooter dan uit de sterkte van haar Kamerfractie blijkt. Dr. Colijn heeft nu opnieuw de leiding in de regeering. Con flicten in de Kamer kunnen niet uitblijven. De regeering dient er zich rekenschap van te geven, dat voortzetting van de politiek- Colijn in strijd is met het inzicht en den wil van de volksmeerderheid. Daarom moet het volk geraadpleegd wor den. Het oogenblik is gekomen om uitvoering te geven aan wat het kabinet-Colijn zelf heeft overwogen: Kamerontbinding! De kie zers zullen dan uitspraak kunnen doen tus- schen het kabïnet-Colijn en de tegenstan ders van zijn politiek. Zij zullen dan in de Kamer kunnen brengen een groote meerder heid voor positieve welvaartspolitiek. Op die meerderheid kan dan worden gevestigd een krachtig Kabinet van Herstel. Het dagelijksche bericht uit Oss. De gemeente-poli tie van Oss heeft zekeren J. B. gearresteerd/die ten overstaan van de politie bekend heeft medeplichtig te zijn aan een in Januari 1934 gepleegde inbraak bij den slager Jansen op den Heuvel te Os. Naar aanleiding van deze bekentenis is door de gemeente-politie voorts gearresteerd de 32- jarige J. den B.. verdacht van medeplichtig heid aan bovengenoemde inbraak en meer dere diefstallen. UIT DE STAATSCOURANT NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris birmen hgt arro'mtissemefït Groningen, ter standplaats de gemeente' Veendam, A. J. •Smith-cahdidaat-notaris te Voorstt binnen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats Rotterdam, F. J. Vennaes, candidaat- notaris te Rotterdam (vacature J. A. Mole naar) binnen het arrondissement Rotter dam, ter standplaats Rotterdam, mr. P. Donker, candidaat-notaris te Rotterdam (vacature L. Dekker); binnen het arrondis sement Zutfen, ter standplaats Voorst. J. J. Jongepier, candidaat-notaris te Den Bosch. Bezuinigingsontwerp pas in October aan de orde? De afhandeling van het bézuinigingsont- werp en behandeling van het vaste-lasten- ontwerp zal, naar de Tel. verneemt, volgens de bedoeling der regeering niet meer in deze parlementaire zitting aan de orde komen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den komt althans de Tweede Kamer der halve niet weer bijeen voor de sluitingszit ting. Daarna volgt de opening der Staten- Generaal, waarin de Koningin de Troonrede uitspreekt en daarna stelt het nieuwe kabi net zich voor contact te zoeken met de Ka mer. Bij dezen gang van zaken kan dus worden verwacht, dat de behandeling van het be- zuinigingsontwerp in October zal worden voortgezet. Aldus zal het nog mogelijk zijn, dat de daarin opgenomen maatregelen per 1 Jan. 1936 van kracht worden. Of dit zal geschie den met behulp van suppletoire begrootingen of op andere wijze is tenslotte een kwestie van begrootings-technischen aard. Hoofdzaak is. dat de bezuiniging tot een totaal van rond f 90.000.000 nog in minde ring gebracht kan worden van het voor 1936 te verwachten begrootingstekort. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het tweede vaste-lasten-ontwerp (ver laging hypotheek- en pandbriefrente en hu ren) kan volgens het blad waarschijnlijk nog in den loop van deze maand worden ver wacht, zoodat dit wetsontwerp na het verder overleg tusschen regeering en Kamer in den loop van October in openbare behandeling zou kunnen komen. VREDESBONDEN PROTESTEEREN TEGEN EEN OORLOG. In verband met het conflict tusschen Ita lië en Abessynië, hebben de hierna ge noemde Vredesbonden in Nederland beslo ten een gezamenlijke vergadering te beleg gen. teneinde dit onderwerp te behandelen. Het betreft de navolgende vereen igïngen: Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredes- bond. Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Jongeren Vredes-Actie. Katholieke Jongeren Vredes-Actie. Kerk en Vrede, R.-K. Vreaesbonci in Nederland en den Vredeskring van Nederland. De vergadering zal worden gehouden op Maandag 12 Augustus a.s. des avonds half negen, in bet Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Rotterdam. Sprekers zijn: Dr. P. A J. H. Gerversman, A. Pleijzier en Prof. C. Timmer. O. Carm. Elk der sprekers zal dertig minuten optreden en van het inzicht en het gevoelen blijk geven, dat een oorlog niet meer plaats mag heb ben in onzen tijd, dat een overschrijden van de wetten der beschaving en menschelijkheid niet meer geoorloofd is. Als een exoansie van Italië noodzakelijk zou zijn. dan kan dit land zich, toch beroepen op den Volkenbond, om in zijn'moeilijkheden te worden geholpen, b.v. bij wijze van massa emigratie naar die deelen der groote wereld welke daarvoor in aanmerking komen. De zich sterk ontwikkelende industrie in Rusland is aanleiding geweest, dat in de laatste jaren meer dan eens is overgegaan tot splitsing der vakvereenigingen. De laat ste reorganisatie dateert van September 1934. Voor dien tijd waren er 47 vakvereeni gingen, waarvan er 19 elk meer dan 300.000 leden telden. Van deze waren er 4 met meer dan 500.000 en 4 met meer dan 1 millioen leden. De vakvereeniging der metaalarbei ders telt 410.000 leden, werkzaam in 104 be drijven. Deze bedrijven liggen zoowel in het Zuiden, midden als in het Oosten van de Sovjet Unie. De vakvereeniging der mijnwer kers telt 549 C00 leden, werkzaam in 857 mij nen. De grootste aantallen treft men aan in de Ural en in het Donez-bekken. Ongeveer 81 procent der mijnwerkers is georganiseerd De organisatie der spoorwegarbeiders telt 1 460.000 leden. De vakorganisatie van arbei ders uit de machine-industrie 1.032.000 le den. In 1931 werd deze vereeniging gesplitst en een afzonderlijke organisatie van metaal arbeiders gesticht, noodzakelijk geworden door de totstandkoming van verschillende nieuwe takken van industrie. De vereeniging van ontwikkelings-arbeiders telt 1.228.C00 le den. Zij worden gevormd uit personen, die zich bezig houden met de kinderopvoeding, met den arbeid in onderzoekingsinstituten, in verschillende scholen enz. De uitgebreidheid van het te bewerken terrein is oorzaak, dat dooreengenomen meer dan 22 procent der Russische arbeiders niet in de vakvereenigingen zijn georganiseerd. De arbeid dezer organisaties wordt al meer en meer gecompliceerd. Velen doen niet ac tief mede aan den socialistischen opbouw Een meer gedifferentieerd optreden acht men wenscheüjk. Eik bedrijf en elke tak van volkshuishouding dient op zich zelf be schouwd te worden. De reeds in 1931 doorge voerde reorganisatie blijkt thans niet meer in overeenstemming te zijn met de verander de omstandigheden. Vandaar dat de vierde algemeene vergadering van het Centraal Comité van vakvereenigingen op voorstel van zijn secretaris Sjwernik en in overleg met Stalin andermaal wijzigingen invoerde. Het aantal vakvereenigingen is van 47 tot 154 uitgebreid. De vakorganisatie der metaalarbeiders wordt bijv. gesplitst in drie afzonderlijke ver- eenigingen. Eén voor Zuid-Rusland, één voor Oost-Rusland en de derde voor Midden-Rus land met resp. 237.000. 122.000 en 51.000 le den. In overeenstemming daarmede is het Centraal Bureau der oude vereeniging ge splitst en het bureau voor het Zuiden geves tigd in Dnjepropetrowsk, dat voor het Oos ten in Swerdlowsk en dat voor de centrale rayons in Moscou, waar oorspronkelijk het hoofdkantoor was gevestigd. Een nog ver dergaande differentiatie heeft men inge voerd voor de vakorganisatie der arbeiders in den machinebouw. De splitsing is daar voltrokken door de vorming van een zestal groepen. De eene omvat de arbeiders, wer kend aan werkbanken en met instrumenten, de andere de arbeiders werkzaam in de fa bricage der ..fijnere" machines, daarnaast een afzonderlijke organisatie in de zwaar- machine-industrie. in de industrie voor oor- logs-benoodigdheden. in de industrie der middelgroote machines en tenslotte in de industrie der eenvoudige metaal-fabrikaten. De vakorganisatie der spoorwegarbeiders wordt in vijf groepen opgelost. De eerste omvat .de tewerkgestelden bij de centrale lij nen en telt 523.000 leden. De zetel is in Mos cou, de tweede beheerscht de zuidelijke lij nen en telt 422.000 leden, terwijl de zetel in Charkov is. De organisatie voor de ooste lijke lijnen en die in het z.g. verre Oosten heeft 247.000 leden en is gevestigd in No- wosibirsk. De arbeiders, werkzaam bij de midden-Aziatische lijnen vinden hun orga nisatie in Tasjkent. welke vereeniging 117.000 leden heeft. Tenslotte is dan nog gevormd een eigen vakvereeniging voor de arbeiders, werkzaam in de spoorwegwerkplaatsen, met de zetel Moscou. Op overeenkomstige wijze is het Centraal Comité der tewerkgestelden bij de coöpe raties en in den staatshandel opgelost in acht deelen. De verschillende groepen heb ben hun zetel in Moscou (256.000 leden), Kiev. Rostov. Tasjkent en Nowosbirsk voor zoover betreft de arbeiders in dienst der coöperatieve beweging. De tewerkgestelden in de binnenlandsche handelsondernemingen hebben hun hoofdbureau in Moscou. evenals het Centraal-Comité voor de arbeiders, werk zaam in exportondernemingen. De Centrale der ontwikkelings-arbeiders is eveneens in acht deelen gesplitst. Een afzon derlijke groep is gevormd voor hen. betrok ken bij de hoogescholen en de wetenschap pelijke instituten van onderzoek, die 227.000 leden telt en haar zetel heeft in Moscou. Daarnaast staan de groepen voor hen, be trokken bij het lager- en middelbaar onder wijs. Eén is gevestigd in de Ukraine en voorts in Trans Kaukasië. Wit Rusland en Midden- Azië. Tenslotte is er dan nog een afzonder lijke organisatie der arbeiders, betrokken bij de kinderopvoeding. De op deze wijze doorgevoerde reorgani satie brengt een sterke differentiatie tot stand. Van de 154 vakvereenigingen zullen er 89 haar zetel buiten Moscou hebben. Dat beteekent. dat deze zich als het ware bevin den in de centra, waar zij de meeste leden hebben. Het verband tusschen de leiders dei- organisatie en de arbeiders wordt inniger en deze reorganisatie zal het mogelijk maken, dat de noodige zorg besteed kan worden aan de minst geschoolde arbeidskrachten. Maar voorts zullen de vakvereenigingsleiders door de ingevoerde decentralisatie beter in staat zijn om de bedrijfsraden behulpzaam te zijn bij de oplossing van alle mogelijke vraag stukken. welke zich in het bedrijf voordoen. Men hoopt de productie door deze maat regelen gunstig te kunnen beinvloeden. Er dient bij deze reorganisatie nog aan dacht besteed te worden aan het feit. dat de splitsing der vakvereenigingen ten deele een territoriaal karakter heeft, ten deele neer komt op een differentiatie. Tot dusverre kende men tusschen de Centrale Comïté's en de z.g. Fabriekscomité's nog organen, die bij de beoordeeling van tal van zaken ingescha keld weiden. Deze tusschenschakels zijn bij de reorganisatie zooveel mogelijk opgeheven. Daardoor wordt het rechtstreeksche verband bevorderd. Ook heeft het verantwoordelijk heidsgevoel daarbij een rol gespeeld. Het uiterst ingewikkelde aparaat van het vak- vereenigingswezen was oorzaak, dat het aan tal schijven ter behandeling van diverse aan gelegenheden zoo groot was geworden, dat vrijwel geen enkele de betrokken zaak in haar geheel kon overzien, waardoor tal van afdeelingsambtenaren hunne verantwoorde lijkheid niet meer op de juiste wijze voelden. De decentralisatie zal in dat opzicht verbe tering brengen. Van halve maatregelen houdt men niet, zooals wel daaruit blijkt, dat he.t centraal bureau der Vakvereenigingen Moscou zijn ambtenarenaantal door de gevoerde wiizigingen van 20 393 tot 13.075 kon verminderen. De kritiek op de vroegere werkmethode was meer dan eens onbarm hartig. Bij gelegenheid van den 17en partijdag I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 5 Augustus: Vierde 's-Hertogenbosch dezer dagen zijn 700-jarig feest, Breda zal weldra zijn 1000-jarig bestaan als stad kunnen her denken. Volgens de kroniek van Van Goor. werd Breda door Witger IV. graaf van Strijen, tot stad gemaakt en m 888 met wallen omgeven. Van Goor geeft dus het jaar der verheffing tot stad niet op: men hoopt, nog den juisten tijd te kunnen vaststellen, waarop Breda zijn 1000-jarig bestaan als stad zou kunnen vieren. Door onze lens gesnapt. De heer J. A. KAART Sr. De lieer J. A. Kaart Sr. werd te Haarlem geboren op 1 October 1869. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat hij architect zou worden én hij vólgde dan ook de teekënles sen aan de Kunstnijverheidsschool. Doordat hij al vroeg medespeelde bij de tooneelvereeniging „Door Inspanning Uit spanning" ontwaakte bij hem de lust, too- neelspeler te worden. Aan de Tooneelschool te Amsterdam had hij korten tijd les van mevr. Kleine Gartman en op 1 October 1889 kreeg hij zijn eerste engagement te Amster dam bij Charles de la Mar in Tivoli, in de Nes. Daarna ging hij over naar de Salon des Variétés, dir. Kreukniet en Poolman en ver volgens was hij onder verschillende directies werkzaam, o.a. bij Prot. bij de Gebr-s. van Lier en bij Dr. Willem Royaards. De tijd van zijn engagement bij Dr. Royaards was voor hem de mooiste en leerzaamste periode uit zijn tooneelspelersloopbaan. Daarna speelde hij nog bij de K011. Vereen. Het Nederlandsch Tooneel en zijn laatste engagement, van twee jaar. was bij Cor van der Lugt Melsert. In Juli 1926 keerde de heer Kaart in zijn geboorteplaats. Haarlem, terug en wel als directeur van den schouwburg aan den Jans- weg. dien hij liet verbouwen en verfraaien en die in het laatst van -Augustus 1926 werd heropend. Zooals bekend zwaait de heer Kaart nog steeds den scepter in den schouwburg aan den Jansweg. wees Kraganowitsch er bijv. op, dat bij het vroegere Centraal Comité wel veel werk werd verzet, doch dat „veel initiatief en veel acti viteit verloren ging door massa's papier...." De ver doorgevoerde splitsing zal daarin verbetering brengen. De ambtenaren van het Centraal Comité, die tot dusverre altijd onvoldoende op de hoogte waren van het geheele probleem, waarover zij te oordeelen kregen, belemmerden ook een vlotte werk wijze der Bedrijfsraden. Daaraan is nu een einde gemaakt en de vele on noodige tus schenschakels zijn verbannen Van de ruim 2500 ambtenaren werkzaam bij de verschil lende tusschenschakels zijn er ruim 1100 overbodig geworden. Tegelijkertijd is er ccn reorganisatie doorgevoerd t.o.v. de Raden van vakarbeiders. Deze Raden zullen ge splitst worden in afdeelingen bijv. voor Ar beidsloon. Sociale Verzekering. Cultureele Arbeid enz. Aan het hoofd dezer A/deelin gen zijn Inspecteurs geplaatst. In rayons, die tot 5000 arbeiders tellen zal de Inspecteur de eenige functionaris zijn. Een Vakraad ont breekt daar. Gebieden met 5 tot 10.000 ar beiders tellen evenwel naast hun Raden twee functionarissen, die als ontvangstation dienst doen. Op overeenkomstige wijze wordt ge handeld met grootc-re gebieden. Bij een aan tal arbeiders van 10 tot 30.000 zijn er een viertal, bij 30 tot 75 000 een zevental van dergelijke functionarissen, terwijl boven de 75.000 arbeiders dit aantal tien bedraagt. De uitbreiding van het aantal vakvereeni gingen tot 154 doet het aantal Centraal Co in it é's op overeenkomstige wijze stijgen. Tcr- riotoriaal zijn deze wijd en zijd verspreid. Maar daardoor is de controleerende taak van den Centralen Raad veel omvangrijker ge worden en is de beteekenis van het Presi dium als leidend lichaam sterk toegenomen. Do Centrale Raad heeft daardoor zi.in werk- systeem gewijzigd en houdt zich in de eerste plaats bezig met arbeidersvragen welke op het terrein der practische politiek liggen. De bijeenkomsten van dezen Centralen Raad worden éénmaal per twee maanden gehou den en hebben het karakter van zakelijke besprekingen. Men hoopt daardoor vooral het controlewerk zoo goed mno-ePik te orea- ni«eeren. En deze reorganisatie zal naar men meent in elk opzicht ten goede ko men aan de volvoe^'no- van het tweede Vijf jarenplan. -MOLLERUS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9