Lichten knippen aan en uit. Het Bdm&tijksle Internationaal Liberaal Congres te Londen'. Quo Vadis? 53 e Jaargang No. 15986 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 6 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. yL ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ei! aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Op Kreta hadden ernstige onlusten plaats, die tenslotte door regeeringstroepcn konden worden onderdrukt. pag 4 Bij de Russische „zware industrie" is ernstige fraude aan het licht gekomen. pag 4 Het publiek heeft veel schuld aan de rampen van de K.L.M., aldus Anthony Fokker. pag 3 Onbewaakte overweg eischt weer oen slacht offer. pag. 3 De lichten bij het Verwulft knippen aan en uit. pag. 1 Twee personen zijn uit Tsjecho Slovakije naar Duitschland ontvoerd. pag. 1 Voor Haarlem's kantonrechter. pag. 6 Zes Franschen zijn in twaalf uur tijds over het Kanaal gezwommen. pag. 7 V.R A staat op de eerste innings voor tegen de Harrow Wanderers. pag. 7 Laatste Berichten- pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. Jan Greshoff: De Brusselsche Wereldtentoon stelling. pag. 6 Van onzen GcnCefschen correspondent: De buitengewone zitting van den Volkenbonds raad. D3g 4 Van onzen Parijschen correspondent: Doel en organisatie der „Croix de Feu". pag 4 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen- pag. 6 Om het Brouwerskolkje. pag. 3 M. H. J.: Smaakzin bij bijen. pag- 6 Bekende Haarlemmers: De heer II. Meeusen. pag. 3 Het behoud der democratie. (Van onzen Londenschen correspondent). Het Internationaal Liberaal Congres, dat in Londen twee dagen bijeen is geweest, heeft aan het einde van zijn beraadslagingen een resolutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat de conferentie, na rapporten over economische vraagstukken en de huidige ma laise in de wereld te hebben onderzocht, tot de slotsom is gekomen, dat de beperkende maatregelen, welke den stroom van den inter nationalen handel stremmen, het zij in den vorm van douane-afsluitboomen of quota's het zij in den vorm van monetaire deprecia tie en ongedurigheid, middelen zijn van een economischen oorlog. Dit in boeien slaan van den handel en de algemeene onevenwichtig heid, zegt de resolutie verder, vernietigt ver trouwen en schept een toestand van groot economisch en maatschappelijk gevaar. Een beroep wordt verder gedaan op de afgevaar digden er bij de regeeringen hunner landen op aan te dringen stappen te doen voor het stabiliseeren van muntwaarden en voor het opruimen van de belemmeringen van het in ternationaal handelsverkeer. In de resolutie vindt men de libefale en vrijhandelsbeginselen uitgedrukt, welke het Congres in zijn zitting van twee dagen in de redevoeringen van al zijn sprekers, uit Enge land, Frankrijk, Scandinavië, Nederland, Fin land en Italië, met de kracht der overtui ging heeft bevestigd. Men moest vaststellen, dat de zon van het Liberalisme over de huidige wereld is ondergegaan en men schreef er den killen wind der malaise, welke de wereld teis tert, aan toe. Men sprak het vertrouwen uit, dat het Liberalisme zou herrijzen. Zooals het Fascisme of het Nationaal-Socialisme was ge groeid uit de Communistische bedreiging zoo zou op zijn beurt het Liberalisme weer op groeien uit de Fascistische bedreiging. Een der Engelsche sprekers, Sir Herbert Samuel, zag in het beginsel dat aan de Ouchy- Conventie ten grondslag lag de aanwijzing voor den weg, welken de wereld moest gaan, om uit het moeras der economische ellende te worden verlost. Hij stelde vast. dat de politiek van een landengroep met lage tarieven meer en meer steun kreeg. De tijd was rijp voor po gingen het beginsel van de door Nederland, België en Luxemburg gesloten conventie nieuw leven te geven. De meestbegunstigingsclau- sule, die deze conventie had doen falen, moest worden herzien en de poging tot instelling van een landengroep met lage tarieven (en ge leidelijk lager wordende tarieven) moest op breedere internationale basis worden hervat. Sir Herbert Samuel kon niet aangeven, hoe breed de grondslag zou moeten zijn of zou kunnen worden. Maar indien Engeland de lei ding nam kon het alvast verzekerd zijn van de medewerking der oorspronkelijke promotors, Nederland en België, die hun belangrijke ko loniale bezittingen er in zouden betrekken. De tegenstelling dictatuur-parlement kwam den tweeden dag aan de orde. Een prae-advies van professor A. C. Josephus Jitta uit Den Haag werd, bij afwezigheid van den prae- advlseur, voorgelezen. Professor Josephus Jitta pleitte, als middel tot behoud der demo cratie, een wellicht tijdelijke beperking in dezen tijd van economische en moreele crisis van den rechtstreekse hen invloed van het volk op het landsbestuur. De macht van het landsbestuur moest worden versterkt ten koste van de volksvertegenwoordiging. Vrij heid was het voornaamste doel der democratie, en het parlement was een onmisbaar middel voor bereiking vm dat doel. Maar men moest voorzichtig zijn het middel niet met het doel te verwarren A. K, VANR. Acht arbeiders bij instorting omgekomen. Noodlottige gebeurtenis in basaltgroeve. Uit Liegnitz, 5 Augustus. Maandagoch tend heeft bij de basaltgroeve in de buurt van Goldberg een ernstig ongeluk plaats ge had, toen een rotswand losgeraakte en de steenmassa's in de diepte stortten. In het ge heel werden 39 arbeiders bedolven. 8 hunner zijn omgekomen. Des avonds laat is men er in geslaagd de drie laatste bedolvenen uit de basaltgroeve te bergen. Een hunner was nog in leven, de beide anderen waren reeds dood. Van de in het ziekenhuis opgenomen zwaar gewonden zijn overleden twee in den loop van den mid dag. De gewonden hebben vo£>r het meeren- deel ernstige schedelbreuken opgeloopen. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, deze schijnt gezocht te moeten worden in het door onachtzaamheid tot ontploffing brengen door een arbeider van een dyna- mietlading. Ongeveer 10 tot 12 centenaars gesteente sloegen omlaag, waardoor de te werk zijnde arbeiders werden getroffen. Buitenlandsch journalist moet Duitschland verlaten. Omdat hij niet-Aricr is. De Berlijnsche correspondent van de Base- Ier Nachrichten, Ernest Klein is naar Havas meldt uitgewezen. Hij moet het land binnen vijf dagen verlaten hebben. De ..Angriff" pro testeerde, dat het Zwitsersche blad te Berlijn vertegenwoordigd was door een niet-arischen Oostenrijker. Zooals men weet zijn de Baseier Nachrich ten thans in Duitschland verboden. Daarvoor werd het blad veel in Duitschland gelezen; de Duitsche oplaag bedroeg 60.000 exempla ren. hetgeen de Duitsche nationaal-socïalis- tische bladen ontstemde. Ir. Mussert's bezoek aan Indië. Het communistische Tweedekamerlid Roestam Effendi heeft aan den minister van Koloniën eenige vragen" gesteld in verband met de reis van ir. A. A. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., naar Ned.-Indië, en betreffende het' aan den steller der vragen eventueel toestaan van een reis naar Ned.-Indië. Minister Colijn heeft thans den vrager ge antwoord dat, alvorens een bezóek te brengen aan Nederlandsch-Indië. waar ir. Mussert thans vertoeft, deze er zich van vergewist heeft, dat de Indische regeering tegen zijn toelating en tegen het houden van een aantal vergaderingen in besloten kring geen bezwaar zou hebben. Hem is door den gouverneur- generaal audiëntie verleend. Dat het lidmaatschap der N.S.B. voor de overheidsdienaren hier te lande verboden is een verbod dat niet voor Nederlandsch-Indië geldt sluit niet in. aldus merkt dr. Colijn op, dat de aanwezigheid van een propagandist der N.S.B. onder de bestaande omstandig heden gevaarlijk moet worden geacht voor de openbare orde en rust daar te lande. De door den steller der vragen voor zichzelf gewenschte bewegingsvrijheid bij een even tueel bezoek aan Nederlandsch-Indië kan niet worden gewaarborgd, vermits zijn aanwezig heid daar te lande door de Inidsche regeering geacht wordt gevaar te zullen opleveren voor de openbare rust en orde. DOODELIJK ONGELUK IN DE STAATS MIJN MAURITS. In de Staatsmijn Maurits is Maandag avond de arbeider Stassen onder vallend ge steente geraakt en kort daarna overleden. EXAMENS HOOFDAKTE. Opgave van 5 Augustus. Geëxamineerd 1 vr. en 6 m. candidaten. Afgewezen 4, terugge trokken 1. Geslaagd de heeren: T. Boersma, Middenmeer en G. Middelkoop, Vijfhuizen. (De A.N.W.B. heeft Zondag j.l. ivelgeslaagde fietstochten met on bekende bestemming gehouden.) Eerst waren 't groote booten die vertrokken Naar onbekende havens over zee. Toen lieten ook de sporen zich verlokken, Tot dit aantrekkelijk en nieuw idee. Van een modern romantisch Hansje-sokken, En velen speelden het vol vreugde mee. De autoclub ging aan 't surpriserijden, Op een vooraf nog onbekend traject, Een nieuw idee heeft steeds in alle tijden, De zucht tot imitatie opgewekt, En waarom niet, wanneer het tot verblijden Voor velen, in een tijd van zorgen strekt. De fiets was er totnutoe afgebleven, Maar zie, nu heeft de Bond het ook gedaan, Een schare is langs onbekende dreven. Op dezen Zondag aan den rol gegaan En met de zon in 't hart en in het leven Kwam het gezelschap ter bestemming aan. Thans wacht ik op surprisewandelingen. Want die mankeeren nu nog maar alleen. Met wandelaars, die luid loopen te zingen: Wij zijn niet bang is d' opzet algemeen, Want in een tijd van zooveel vreemde dingen, Luidt het devies voor elk: Waar gaan wij heen? P. GASUS. Menschenroovers weer aan het werk. Twee personen over de Duitsch-Tsjechische grens ontvoerd. PRAAG, 6 Augustus. (Havas). Leden dei- Nat. Socialistische S.A. hebben twee leden van een gymnastiek-vereeniging, die tot de partij van Benesj behoorden, ontvoerd, over de Duit sche grens gebracht en te Annaberg gevangen gezet. De aangehouden ladelichters. Hebben nog meer op hun geweten. In ons vorig nummer werd melding gemaakt van drie Amsterdamsche jongens, die zich te Haarlem schuldig hadden gemaakt aan lade lichting in een winkel in de Amsterdamsche buurt. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken, dat zij hier op gestolen rijwielen rond toerden. Zij bekenden, die te Bussum en Am sterdam te hebben ontvreemd. Eén hunner heeft zich bovendien herhaaldelijk aan lade lichting te Amsterdam schuldig gemaakt. De weinig belovende knapen zijn aan de Justitie overgeleverd. PERSONALIA. Voor het eerste deel van het notarieel exa men slaagde de heer H. Ittman. te Haarlem. Voor Fransch L. O., slaagde mej. E. J. C. v. d. Bosch, te Haarlem. TOESTAND MR. J. GERRITSZ. Wij vernemen dat de algemeene toestand van wethouder Mr. J. Gerritsz vooruitgaan de is. Indien het verkeer, van de Groote Hout straat groen licht heeft, heeft ook de paal J?oor den stroom Gedempte Oude Gracht naar 1 Het nieuwe yerwulft in schetsteekening, DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Automatische verkeersregeling op het Verwulft is in werking gesteld. De eersten die aan de nieuwe Er zijn nog enkele wenschen: let op den drempel en het goede vak. Jffoe het werkt. 80S ër ooit ergens belangstelling voor is geweest, dan is het zeker voor den nieuwen verkeerstoestand op het Verwulft. Hedenmorgen, even na tien uur, is een begin gemaakt met de proef met de verkëerslichten, en over het algemeen kan men zeggen dat het publiek de nieuwigheid gunstig begroet, zij het soms met de critiek, die men alle nieuwe dingen niet be spaart. Toch blijven er nog enkele wenschen en moeilijkheden, die on- twijfeld wel zullen worden opgelost. Even na tien uur stapte de verkeersagent van zijn zwart-witte ton, en werden de lich ten in werking.gesteld. Bij eiken hoek kwa men één of twee agenten te staan, die de fietsers, automobilisten en anderen aanwij zingen gaven, die zeker niet overbodig wa ren. Er werden in het begin nogal wat fouten gemaakt, vooral door fietsers die niet be grepen welke paal voor hen bedoeld was, en veelal ook in het verkeerde verkeersvak te recht kwamen. Vooral moest steeds gewaarschuwd worden dat men het goede vak kiest. Op de Ge dempte Oude Gracht, aan weerszijden van het Verwulft en «an beide kanten van het Verwulft zelf, is de weg in tweeën verdeeld en met groote letters staat aangegeven: Links af, of Recht uit of Rechts af. Bij elk vak staat een verkeerspaal, en men heeft slechts hiernaar te kijken. Rood is „stoppen", groen „doorrijden" en oranje beteekent: ..stoppen voor hen die op eenigen afstand van de verkeersstreep zijn en snel doorrijden voor hen die niet meer voor de streep kun nen stoppen". Met andere palen heeft men niets te maken, evenmin als met de andere wegvakken. Een tweede fout die nogal wordt gemaakt, is. dat men de drempels juist vermijdt. De drempels zijn de rubbervakken, die op ver schillende nlaatsen in het wegdek zijn aan gebracht. Zij zijn bestemd om het verkeer uit die richting vrij te maken op dat uit de beide hoofdrichtingen, de Groote Houtstraat en de Koningstraat Rijdt men over den dremnel dan kan men het groene licht na enkele seconden verwachten. Rijdt men er niet over. dan duurt het des te lapger. Ten derde wordt er na het groene licht te lang gewacht met wegrijden. Bij een auto matisch systeem is alles od seconden inge steld. Zoodra het groene licht verschijnt, moet de geheele file zich zoo snel mogelijk in beweging zetten om tijd te sparen en om de andere richtingen zoo gauw mogelijk weer vrij baan te geven. Toch moet men niet meenen dat het dit eerste uur na de proefneming zoo ontzet tend slecht is gegaan. In. tegendeel. Over het algemeen verliep alles vlot, behoudens dan hen die niet begrenen in welk v^k zij Iverecht moesten komen en daardoor den geheelen stroom ophielden. Eveneens is van groot belang dat de voet gangers, en vooral zij die fietsen aan de hand hebben, het riidende verkeer niet hin deren. Zij begeren zichzelf anders in gevaar en verstoren den geregeld en gang van zaken. signalen gehoorzaamden. Groote Houtstraat een groen licht. De rest op dit kruispunt is rood. Indien het verkeer van de Groote Houtstraat rood licht heeft, is het verkeer van het Ver wulft naar de Gedempte Oude Gracht vrij en heeft groen licht, evenals dat van de Ge dempte Oude Gracht naar het Verwulft. De rest heeft rood licht.' Van het Verwulft naar de Groote Houtstraat rijdt de file als alle andere palen rood licht hebben. Deze phasen vallen in elkander en worden zoo afgesteld dat de verschillende stróomingen zoo goed als mogelijk achter-el kander komen. Aan de andere zijde van het Verwulft bij de Koningstraat is het als volgt: Is de Koningstraat groen, dan zijn alle an dere richtingen aan de zijde van de Koning straatGierstraat en Botermarkt rood. Is de Koningstraat rood dan hebben de stroomingen van Verwulft naar Ged. Oude Gracht, Ged. Oude Gracht naar Verwulft en Botermarkt naar Verwulft groen licht. (Van de Boter markt naar de Gedempte Oude Gracht, dus links-af is verboden, hetgeen door een bord met een doorgestreepte kromme pijl wordt aangegeven). Zoo ziet men dat alles is gedaan om een logische oplossing te vinden van de tot nog toe bestaande verkeersverwarring op en om het Verwulft. De praktijk zal moeten leeren hoe alles in het werk gaat. Zooals wij reeds schreven zul len er steeds wijzigingen aangebracht kunnen worden. Wellicht zal dit noodig blijken bij het. ver keer dat van de Gedempte Oude Gracht naai de Groote Houtstraat moet. Dit wordt nu ge lijk doorgelaten met dat van de Groote Hout straat. Dit zou tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven en de mogelijkheid bestaat dat deze file tegelijk met die van rechtuit, dus Ged. Oude Gracht—Verwulft, zal worden vrij gegeven. Wil alles echter volkomen regelmatig gaan, dan is medewerking van allen niet alleen ge- wenscht, maar dringend noodig. Eenige oplettendheid in het begin, schept gemak voor later. Nu is het nog voor velen onmogelijk te overzien hoe alles in elkander grijpt. Doch na eenigen tijd moet het wel „als vanzelf" gaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1