Wij in den Haag Boerderijbouw. llei 3eêm$&$ks&e 53e Jaargang No. Ï5987 Verscliynt clagelijKs, SeKalve op Zon- ën Feesï3agën Woensdag 7 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIéN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Augustus. Engelsch Drama. De heele wereld beschouwt de Engelschen als een flegmatisch ras. Er is geen flegmati- scher ras. Zelfs wij Hollanders gelden als emo- tioneele lieden, als opgewonden standjes, ver geleken bij de Britten. Hun bevroren facies, hun weinige woorden, hun glimlach die zoo zelden tot een lach wordt, hun volle dige toewijding aan een volledig ritueel van „goede manieren, van stijl en van „zooiets- doe-je-niet" zijn spreekwoordelijk geworden. Maar men overdrijft. Het is altijd verkeerd te generaliseer en. Ik zou uit ervaring vreemde staaltjes van het optreden van Engelsche volksmassaas, vooral bij sportgebeurtenissen, kunnen opnoemen. Maar ik zal mij bepalen tot de vertaling van enkele passages uit een cricketverslag van twee kolommen druks, ver schenen in de eerwaardige en „100 pCt. Brifc- sche" Manchester Guardian van Dinsdagmor gen. Dit verslag geldt den wedstrijd Yorkshire- Lancashire, Het is geschreven door een man die het nuchtere pseudoniem „Cricketer' voert. Dit is het eenige nuchtere in gansch het verhaal. De rest is geladen met wilde passie. Des Engelschmans onderdrukte hartstochten laaien op in fantastische vlammen. Bloemrijke taal, gedurfde beeldspraken, pathos echt en vasch, wilde geestdrift, verheerlijking en diepe verachting warrelen door dit bezield epos. Geen Hollandsche voetbalverslaggever heeft ooit deze hoogten van vervoering bereikt. En voetbal kent toch onze ergste sportvervoe- ringen. Wat het serene cricket betreftwij hebben nimmer van zulke cricket-taal ge droomd. Wij beoefenen en beschrijven dit no bele spel statig, nuchter, flegmatisch, statis tisch vooral. Naar onze overtuiging is dit zijn stijl, behoort dit zoo en is het Engelsch. Welaan. Luister naar de cricket-taal in een van Engelands voornaamste en eerbiedwaar digste dagbladen: „Schitterend bowlen van Bowes richtte lan- cashire's eerste innings ganschelijk ten gron de in drie kwartier tijds. tot volledige voldoe ning van een geweldige en bloeddorstigeme nigte. Het groene veld werd tot een gewillig handlanger van zijn „swerve" en „pace" en „bounce"; bliksemsnel rees de bal in kwaad aardige zijsprongen, de batsmen1 demoralisee- rend. Slechts, een zeer groot speler had kun nen hopen een zoo verschrikkelijken en gran- diosen aanval te weerstaan. Oldxield bezweek door een vang in de slips. Hij fladderde in de vlam van een bal aan den off-side als een mot in een kaarsvlam. Lan cashire's laatste vijf wickets vielen zoo snel, dat een toeschouwer naast mij zijn luchtkus sen niet kon opblazen. Telkens als hij zijn longen vulde en zwart in het gelaat werd sneefde juist weer een batsman van Lan cashire en al de adem van den armen patriot ontsnapte hem weer. En niet alleen dat maar hij kon zelfs zijn vreugde niet meer uit- krijschen. In Lancashire's tweede innings zagen wij or.geloofelijk cricket. Bowes begon opnieuw, en Watson's sterfelijkheid werd aan 't menschdom getoond. Zijn innings hing aan een gebroken draad; zijn drie stumps stonden naakt en eenzaam; het bowlen flitste rondom de randen van zijn bat. Het was ten onder gang gedoemd. Ernest Tyldesley nam hem in bescherming en werd zijn schild en toeverlaat. Watson werd weggehouden van Bowes; Tyl desley weerstond hem met zijn koel en mees terlijk batten. Hij redde dezen dag voor zijn county; hij sleep het lemmet bot van Bowes' feilen speer; hij wierp zich met zijn gansche lichaam in de verdediging tegen den vijandig- sten balen met welk een stijl en beheer- sching batte hijZijn cricket ontroerde ons. Watson was strijdlustig genoeg jegens de andere Yorkshire bowlers, die om de waarheid te zeggen een droevig stelletje waren. Twee felle vieren sloeg hij op Turner, als een krijgs man. Ernest Tyldesley toonde hem, en ons a,llen. hoe men Bowes majesteitelijk kon „hooken". Watson zette een hevig bombardement in op Verity en Fisher, die goede buit voor hem waren, toen Bowes rust nam. Hij batte met de felle kracht van een man die weet dat hij zijn kansen moet nemen eer het Noodlot weder keert. Hij zwelgde in runs terwijl Bowes wachtte op den nieuwen bal; hij was gelijk een veroordeelde, die al het goede der wereld ver slindt aan een laatste banquet vóór den mor gen van zijn terechtstelling. Watson's „hit ting" was ongeloofelijk brillant voor een man zooals hij; het Military Cross is vaak op deze wijze verworven. Hem als een krachtig en forceerend hitter te zien was alsof men een man beroofd zag van zijn normaal ver stand.... Misschien begon deze laatste gedachte juist bij u te rijzen ten aanzien van „Cricketer". Ja, zulke uitingen zijn voor ons Hollanders moeilijk te volgen. Wij zijn nietwaar dan toch wel heel wat rustiger, en bedaarder, en weten onszelf toch wel heel wat beter te be- heerschen. Tenminste tijdens en na een cricketmatch. Ons flegma behaalt hier een afdoende over winning met innings en runs op het in ternationaal-vermaarde van den Brit. R. P. Dr. BRÜNING NAAR AMERIKA? Naar volgens Havas verluidt zal de voor malige Duitsche rijkskanselier dr. Brüning, die, sedert hij zich uit het politieke leven heeft teruggetrokken, herhaaldelijk in Ne derland en Engeland heeft vertoefd, zich in den loop van Augustus naar de Vereenigde Staten inschepen, waar hij een aantal lezin gen zal houden. Waarschijnlijk zal dr. Brü ning niet voor de a.s. lente naar Europa te- ïagkeerea» d GRAAF MARCHANT ET D' ANSOIBOTJRG1 uit Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal spreekt Dinsdag 131 Augustus in beide Schouwburgen (Jansweg en Wilsonsplein). Eveneens spreekt J. STET uit IJmuiden. Aanvang 8.15. Kaarten a 20 cents, werkloozen 5 cents nog verkrijgbaar aan beide Kringhuizen: FRANS HALSPLEIN 7 en FLORASTRAAT 14 (Adv. Ingez. Med.) En Scheveningen op een killen avond. Waarom gaan de Hagenaars nu niet eens naar Scheveningen wanneer er géén zon is? Op zulk een kille, winderige avond. Houtmeijer een woestenij van rieten stoe len en ijzeren tafels en zes gebruinde kellners, zes maal de vleesch-geworden verveling, recht op in de leegte. Het Gevers-Deynootplein, zoo wijd, zoo leeg, zoo grijs. Het roode dak van Louis Davids wordt méégezogen in de grauwte. De licht lijnen van de Kurhauskoepel zijn vurige zin loosheid. Langs het trottoir van Palermo- Casino-Maxim schuift scheef een beschonken heer, die vergeefs alle trappen van het Palais de Danse beklommen heeft, om door den rood en gouden portier teruggewezen te worden. Ik ken dezen heer. Hij is een bekend heer. Zelfs een te goeder naam bekend heer. Maar vanavond hangt zijn lichamelijke en maat schappelijke existentie scheef en doelloos in de stilte. Hij verdwijnt in een van de drie deuren, waarachter de saxofonen hijgend ademen. Zoo dadelijk zal hij terugkomen. En nóg scheever hangen. En nóg hopeloozer zoe ken naar aanvang en einde van zijn aanwe zigheid in de smakelooze ruimte die „leven" heet. De andere kant. De Galerij onder de Gale ries. De doode kant. De leegte. En Boeatan. Eén dame eet rijst in een profusie van licht. Dit heele, witte, lange gebouw is er voor deze ééne dame. Deze hall, deze trappen, tweehon derd kamers, een eetzaal, een conversatiezaal, krissen, sarongs, edelsteenen en reukwerken zijn. gebouwd, opgezet,.neergevlijd rond deze ééne rijstetende dame. Op het strand zelf, in dé koude, den wind, de verlatenheid, staan langs het plankier de winkeltjes. Een juffrouw in een omslagdoek staart wezenloos naar de zee. Vóór haar lig gen, volslagen zonder zin, gevulde koeken, nogablokken, vruchtenschijfjes, chocoladc- reepen, zuurtjes. Wat doet deze juffrouw met deze wagonlading lekkernijen aan het Noord zeestrand? Het ware even nuttig, wanneer zij zóó. mét haar pepermuntstokken cocosmaca- ronen en ontbijtkoeken op het hoogste duin van Texel stond; of tusschen Roden en Diever op de Drentsche hei. Een aardig meisje loopt in den wind over de Pier. Zij is jong en blond en haar beenen staan schrap tegen den storm, die zooals de dichters dat noemen haar lichaam in haar kleeren boetseert. Er zijn wel eens ieelij - ker dingen geboetseerd. Maar waarom staat zoo'n aardig meisje boven de zee en staart in de golven? Ik weef daar zéér romantische dingen omheen. Doch het kan wel zeer on romantisch zijn. Misschien is zij de juffrouw uit het uitgeperste-druivententje. Misschien wacht zij op haar verloofde, die met haar naar Kees Pruis zal gaan. Misschien is het zéér ro mantisch en heeft zij verdriet. Hoeveel aar dige meisjes hebben op de Pier juist op de Pier verdriet gehad? Wanneer de zon schijnt over de branding denkt ge daar niet aan. Maar op een leegen, herfstigen avond in Augustus staat de gedachte-aan-verdriet recht-overeind boven de zee. Onder de Rotonde zitten de menschen bij elkaar in de luwte. Alle stoelen leeg, maar op één plekje zitten er honderd, mannetje aan vrouwtje, en het strijkje speelt in de scheme ring, die in den nacht vergaat. Het concert in het Kurhaus is afgeloopen. Om half elf stroomen plotseling achthonderd menschen van de trappen. Stemmen en voet stappen. Bontmantels en hoog-opgezette re genjaskragen. Twaalf gaan er poffertjes eten in dat stukje kermis tegenover Palace. De rest verdwijnt, per gele en blauwe, naar de stad. Het Gevers-Deynootplein is leeg. Uit Paler mo, Maxim, Casino dringen de syncopen des vermaaks de leegte in. De scheeve heer van onbezoedelde reputatie stommelt een van de drie deuren uit. Hij doet niet dwaas. Hij zegt niets. En zingt niets. En schreeuwt niets. Hij hangt alleen maar schuin in de ruimte. En die ruimte is vanavond ontzaggelijk wijd In die wijdheid is deze heer geen dissonant, maar een accent. Hij gaat, koppig en goedsmoeds, ten zesden male alle trappen van het Palais de Danse beklimmen, teneinde zich te verwon deren over de ongastvrijheid van den rood- en-gouden portier. De dame onder de Galerij bestelt nog een portie kroepoek na. De juffrouw langs het plankier kauwt, ge dachteloos naar de zee starend, een van haar eigen cocos-macaronen. Het meisje op de Pier was zoo romantisch niet, als wij samen gedacht hebben. Zij moest papa. die in het Paviljoen werkt, zijn avond boterham brengen. Vóór de Bijenkorf ontmoet zij een eenzaam heer. die vermanend zijn vinger opheft: „doe maar geen moeite, freule, je komt het Falais de Danse niet in; de portier wil het niet; hij zegt dat het vol is; er kan geen mensch meer bij; probeer het maar niet, meisje Maar morgen schijnt de zon weer over Scheveningen en dan is alles anders. Mr. E. ELI AS. Koninklijke familie in Schotland. Met den gewonen trein, waaraan het Ko ninklijk Salonrijtuig was gekoppeld, zijn Dinsdagmiddag te 13.46 uur de Koningin en Prinses Juliana te Vlissingen aangekomen om zich in te schepen voor haar vacantiereis naar Engeland. Op het station werden de Koningin en de Prinses verwelkomd door den burge meester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, terwijl verder aanwezig waren de bedrijfsleider van de Maatschappij „Zeeland" de heer Bensink, dé Commissaris van politie en de stationschef. Een groote menigte was opgekomen om de Vorstinnen toe te juichen. Het publiek wers echter niet op het station toegelaten. Begeleid door den burgemeester begaven de Koningin en de Prinses zich naar de gereed liggende „Mecklenburg", met welk stoomschip zij de reis naar Harwich maken. Toen te 5 mi nuten over 2 de ..Mecklenburg" vertrok, ver schenen de Koningin en Prinses Juliana op het dek om de juichende menigte toe te wui ven. De Koningin en Prinses Juliana zijn in Li verpool Street Station om negen uur dertig ontvangen door de leden van de Nederland- sche legatie. De vorstelijke personen reisden in een specialen wagen, die aan den gewonen trein was gehaakt. Een groote menigte belang stellenden verdrong zich in de nabijheid van den koninklijken wagen, doch een krachtige afdeeling politie wist de vereischte afstand te bewaren. De koninklijke wagen was vroolijk met bloemen versierd. LONDEN, 7 Augustus. De Koningin is vanochtend om 7.17 uur te' Edinburgh gearri veerd. Om half acht vertrok de trein naar Perth. Op het station Edinburgh was ter be groeting aanwezig de consul der Nederlanden. De adjudant van de Koningin verklaarde, dat het gezelschap een aangename reis had ge had en dat de overtocht naar Harwich uitste ken was verloopcn. Gedurende het oponthoud op het station van Edinburgh liep H. M. heen en weer in de gang van den slaapwagen en bleef zoo nu en dan voor een raampje staan. Er scheen een ver rukkelijk ochtendzonnetje en er was geen wolkje aan den hemel. Rekening houdende met den nadrukkelijken wensch van H.M. heeft men zich op het station van Edinburgh ont houden van ieder plechtig ver-toon. VLIEGERS BESCHADIGEN VLIEGTUIG. Zeildoek van een K.L.M. vliegtuig, dat op de lijn naar Knocke vloog, is te Vlissingen door vliegers beschadigd. De schade was ech ter zoo gering, dat het vliegtuig de reis naar Amsterdam jkozLïoctf tzetten» De wethoudersverkiezingen. Herkiezing van drie wethouders te verwachten? De aangekondigde conferentie tusschen ver tegenwoordigers der verschillende raadsfrac ties (met uitzondering van de communisten en de heer Bouman, die zooals gemeld, niet uitgenoodigd waren) ter bespreking van de aanstaande wethoudersverkiezingen heeft Dinsdag ten Stadhuize plaats gehad, onder leiding van den heer M. A. Reinalda. De conferentie, waarbij niet over per sonen werd gesproken, duuróe slechts kort: een half uur. Bepaalde overeenstemming werd niet be reikt. Van den kant der S.D.A.P. werd de eisch van twee zetels in liet college van B. en W. naar voren geschoven: echter mag worden aangenomen, dat de soc.-dem. fractie ook met één zetel genoegen zal nemen. Van de zijde der rechtsche raadsfracties die te voren al overleg hadden gepleegd werd medegedeeld dat genoemde fracties de bestaande verhouding in het college onver anderd wenschten te zien. Naar wij vernemen is het zeer waarschijn lijk, dat de heeren Van Liemt, Roodenburg en Gerritsz herkozen zullen worden. Blijft- over de vierde wethouderszetel, die thans door een Vrijz. Dem. wordt bezet, maar waarop wat fractiesterkte betreft de Vrijheidsbond ook aanspraak kan maken. Wij hebben geïnformeerd, of overleg terzake tusschen deze beide fracties zal volgen, maar men kon ons hieromtrent nog niets mede- deelen. Inbraak bij den burgemeester van Bennebroek. Voor den vijfden keer. Voor den vijfden keer is in#den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in de wol ning van den burgemeester van Bennebroek, die bij familie in 's-Graveland vertoeft. De Heemsteedsche politie arresteerde dien nacht twee ongeveer 20-jarige jongemannen, N. en R„ uit Amsterdam, die zij op Heem- steedsch terrein met een koffer aantroffen, komende van Bennebroek. Zij waarschuwde daarna de politie van Bennebroek, die aller eerst dacht aan de woning van den burge meester. omdat die nu al vier keer door inbre kers is bezocht. Bij onderzoek bleek de ver onderstelling juist te zijn: de inbrekers, die door inklimming binnen waren gekomen, hadden alles overhoop gehaald en verschillen de dingen meegenomen, als: een koffergramo- foon, sigaren en een flesch wijn. De aangehoudenen hebben bekend en zijn te Heemstede ingesloten. Nader vernemen wij nog. dat een nachtwa ker van den Nachtvcilighcidsdiemt een deur van de betrokken woning ..aan" heeft zien staaneu daarna ook de politie heeft gewaar schuwd, (De bouw van 34 boerderijen in den Wiervng er meer polder is aan besteed.) Vierendertig boerderijen Zijn in één slag aanbesteed. Onze nieuw gewonnen polder Wordt wel grondig aangekleed- In de boerderijbedrijven, Noord en Zuid en Oost en West, Gaat het, om het zacht te zeggen, Tegenwoordig niet zoo best. Ook de boer zit vol van zorgen En men hoort van allen kant. Dat hij dikwijls erg het land heeft, Ook al heeft hij dan het land. Als ze zooveel boerderijen In dien polder bouwen gaan, Moeten vierendertig boeren Daar toch ook weer van bestaan. Met dit bouwen op de toekomst Wordt toch wel wat geriskeerd Als de boer straks gaat verbouwen, Raak' hij niet verbouwereerd. Voor zijn lust tot ondernemen In zoo ongekend getal. Kan men voor den boer slechts hopen. Dat hij beter boeren zal. P. GASUS. OVERPEINZINGEN VAN EEN OUD-LEERLING We zijn weer thuis. Na een eenigszins vermoeiende, maar in vele opzichten fraaie en interessante reis, zegt Oom Johan, zijn we weer in de lage lan den bij de zee teruggekeerd. 't Was een heele zit; ik was blij, toen ik mijn beenen weer eens strekken kon, zegt Oma. Toch is-het eten in zoo'n Speisewagen niet je dat voor het dure geld, dat je er voor betaalt, zegt, Tante Clara. En al die uien. neen. geef mij mijn Hollandsche pot maar. En jullie hebt, je in tusschen geamuseerd met een ministercrisis hè. zegt Vader tegen de Mullers, die een avondje komen luisteren naar onze verhalen. Prachtig prachtig, nee werkelijk éénig mooi. Herinner je je nog dat we bij dien watervalEn toen met die autobus? Nou maar Tante, toen zat u toch leelijk in uw rikketik, zeg ik brutaal. Maar dat neemt Tante Clara niet. Nee. zeg nu zelf Anna, 't was onverant woordelijk. En met zoo'n vaart. Iederéén hield z'n hart vast. Maar de hotels, uitstekend. Je kon 't je niet beter wenschen. En alles overvloedig hoor. Niet van die afgepaste porties. Nee, heusch, niets dan lof. En een alleraardigste bevolking. Niets opdringerig of zoo. En zoo gewoon, je voelde je dadelijk bij die menschen thuis. Ja, veel touristen. En van die sportieve typen zag je er. Rugzak op den rug, van die zware bergschoenen en natuurlijk iedereen met een bergstok. Ja, daar kan Je gewoon niet zonder. Al loop je maar even naar de bus 's avonds, je stok neem je mee. Hoe eigenaardig toch, vinden de Mul lers. Hier zou je er als dame niet over den ken. Oh, maar daar. Heusch hoor. En mooi weer? Stralend, stralend. En toch niet tè warm. Werkelijk in alle opzichten volmaakt. Ja, 't was een bijzonder geslaagde inzet van de vacantie, zegt Oom Johan onvoor zichtig. Want nu vatten de Mullers vuur. Die leeraren hebben toch maar een le ventje. Kerstvacantie, Paaschvacantie. twee maanden groote vacantie, 's middags ik weet niet hoe vaak vrij Maar Oom Johan geeft geen kamp. En er ontspint zich een langdurige discussie tus schen Oom en mijnheer Muller-over de zware eischen. zoowel psychisch als physiek, die aan den leeraar van tegenwoordig worden gesteld Ik ken dat verhaal al en dus luister ik maar naar de dames. Veel toilet? Nee. dat kan ik niet zeggen. Nou maar in dat Kurhaus anders: weet je nog die dame met dat witte bont? Nou ja. daar. Maar overigens, nee. Spor tief zie je. echt. sportief. Nog een kopje thee? Ja, de thee, die hebben we gemist, 's Morgens ontbijten met koffie, nee. dat is voor ons toch niet je ware. En als je nog eens thee bestelde was 't net gootwater. Ja gek. daar schijnen ze in 't buitenland toch den waren sla? niet van te hebben. Toen wij in Engeland waren, zegt me vrouw Muher, toen viel het ons dadelijk op. zóó als we in 't hotel afstapten.... De Mullers zijn een en twintig jaar gele den in Engeland geweest. Op hun huwelijks reis, En de verhalen er van ken ik van bui ten. Dus sluip ik listig de kamer uit. Als ik de deur achter me dicht doe hoor ik nog net Tante Clara: Nee, dat zie je als huisvrouw dadelijk. Daar moeten ze mij niet mee aankomen; nee. alles klare boter hoor. En zoo draait het gesprek door. Verge zichten en thee. watervallen en versche broodjes aan 't ontbijt, eeuwige sneeuw en Duitsche biefstuk, rotspartijen en een glaasje wijn bij het eten. Die arme Mullers moeten alles slikken. Want wat is nu Engeland van 21 jaar ge leden tegenover Zwitserland van de vorige week? v GRQEg S_2S0t 13» j Door Mussolini's jongste mobilisatiebesluit zijn thans in totaal 13 divisies opgeroepen. oag 4 Abessynië tracht te Londen een lecning te sluiten. poe 4 Lord Linlithgow zal Lond Willingdon opvolgen als onderkoning van Indië. pas. 4 Reeds 81 Ossenaren zijn gearresteerd. Dag. 3 De Commissie voor de Schoone Letteren van de Maatschappij der Ncdcrlandsche Letter kunde biedt haar ontslag aan. pae. 3 Nog geen overeenstemming over, de Haarlem- sclie wethoudersverkiezingen. pag. 1 V.R-A. wint van de Harrow Wandereus. pag. 7 Laatste Berichten. pag. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Engelsch drama. oag. 1 Emile Schreiber: Indrukken van den Japan- schen landbouw. pag. 4 Mr. E. Elias: Wij in Den Haag. pag. 1 Overpeinzingen van een oud-leerling. pag. 1 J. II. de Bois over: De wandeling van J. H. Scholte in TeyleFs museum. nas- 3 Bekende Haarlemmers: De heer F. J. Rohlfs. pag 3 AARDBEVING IN HONGARIJE. In de Hongaarsche stad Bekes heeft gister avond een krachtige aardbeving plaats gehad, die gepaard ging met onderaardsch gerom mel, terwijl in talrijke woningen het huisraad in beweging werd gebracht. Als gevolg van het onderaardsch gerommel en de aardbeving maakte zich een groote schrik van de bevol king meester, die zich op straat begaf. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. Ook te Yosa en Bekes Csaba zijn aardschokken waar genomen. Fietsers, denkt om uw rijwielplaatje! Heden de laatste dag van het respijt. Wij herinneren onze lezers eraan, dat het heden de laatste dag is, waarop men met een oud rijwielplaatje mag rijden. Morgen, Don derdag. zal de politie bekeuren indien men zijn fiets nog niet van een belastingmerk heeft voorzien. De opvolger van Mgr. Jansen. Prof. dr. J. de Jong tot co-adjutor benoemd. Prof. dr. J. de Jong. Naar de correspondent van dc „Tijd" té Rome seint heeft de Paus tot co-adjutor met recht tot opvolging van den aartsbisschop van Utrecht benoemd den president van het Groot Seminarie Rijsenburg prof. dr. J. de Jong met een gelijktijdige benoeming tot ti tulair aartsbisschop van Rusio. De aanstaande opvolger van den aartsbis schop prof. dr. J. de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. Na zijn studie te hebben volbracht aan het Klein Seminarie te Culemborg en aan het Groot Seminarie te Rijsenburg, ontving hij in 1908 de priesterwij ding. In het zelfde jaar werd hij naar Rome gezonden om zijn studies nader voort te zetten. Drie jaar later promoveerde de jonge priester tot doctor in de philosophic en dc theologie. Hij werd benoemd tot kapelaan te Amersfoort in de parochie van St. Franciscus Xaverius; nog binnen het jaar volgde zijn aanstelling tot conrector bij de Zusters van Onze Lieve Vrouwe in dezelfde stad In 1914 werd dr. de J„__g .1 pro fessor in de kerkgeschiedenis aan het Groot Seminarie Rijsenburg. In 1931 werd prof. dr. De Jong benoemd tot president van dit semi narie terwijl in 1933 zijn benoeming tot ka nunnik van het metropolitaankapittel volgde. De nieuwe co-adjutor is officier in de Orde *-yan Oranje-Nassar»,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1