Sigarenbandjes. Hei Beêa«$eiikste 53e Jaargang No. 15988 Verschijnt dagelijks, hehalvë öp Zon- ën Feestdagen Donderdag 8 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72 A. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod l4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles *ndien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Augustus. Mihail Saran I. Dit is de nieuwe Zigeuner-koning. Afge vaardigden van de vele door de wereld zwervende Zigeunerstammen zijn te Tardia in Roemenië bijeen gekomen en hebben hem gekozen. Onze Weensche correspondent schrijft er een levendig artikel over. dat ik u ter lezing aanbeveel. Zigeuners zijn inte ressant en romantisch, en hun nomadenbe staan bekoort alle eerzame burgers min of meer, zoolang zij tenminste geen woonwa genkamp in hun onmiddellijke nabijheid hebben. De litteratuur aller landen heeft den Zigeuner aandacht geschonken. Zij heeft hem gebezigd als schril contrast- tegenover burger en boer. En als „brok". Brok roman tiek, brok wilde fantasie, brok passie. Som migen zijn zoover gegaan, ganschè romans aan hem alleen te wijden. En tallooze eer zame lieden, die wel eens wat anders zouden willen, hebben er van genoten. Want bij hoe- velen zou wel niet eens, op een schoonen morgen, die laakbare gedachte zijn gerezen: als ik nu eens niet naar mijn werk liep, of reed, maar weg?heelemaal weg.... en niet meer terug kwam? Natuurlijk dóet men zooiets niet. Maar bij tijden is de mensche- lijke geest rebelsch en speelsch. Al kan men het zelf dan niet doen: de Zi- geners doen het. de menschelijke mogelijkheid van het zwervend leven voortdurend bewijzend en de fantasie hunner geketende medeschep selen prikkelend. Daarom moeten de plannen van koning Mihail Saran I wel ontsteltenis wekken. Hij wil zijn Zigeuners tot gezeten bur gers maken! Hij wil hen bijeenbrengen en pronioyeeren tot een Europeesch volk. Reeds doet hij pogingen tot stichting van een Zigeu- nerstad, al zijn dan de zeven van de zevenen twintig families, door hem tot mede-stichters benoemd, er al vandoor gegaan. Ik hoop dat de overige twintig ook de bee- nen nemen. Wat haalt deze ex-paardendief zich in zijn hoofd? Hoe durft hij zich tot ko ning der nomaden te laten kronen als het gezeten burgerschap hem bekoort? En als hij zijn stammen meekreeg tot uitvoering van dit zonderlinge en ontstellende plan, zou hij hun dan een dienst bewezen hebben? Neen. Dit is heelemaal geen tijd om een nieuw Europeesch volk te stichten. Er is geen plaats; voor civ geen behoefte aan. Aan niets hebben we: minder behoefte dan aan nog meer naties' in Europa. Er zijn er al veel te veel, en de onderlinge ruzie' ën de zelfverhef fing zijn al meer dan erg genoeg. Stel u voor dat daar een nieuwe natie bijkomt, die zich pas tot orde en regel bekeerd heeft, en dus zal beginnen met alle records van zelfverheerlij king t,e slaan! Mihail Saran I merkt op dat al zijn Zigeuners pientere en snuggere kerels zijn. Des te erger! Als de nieuwe natie van bijzondere pienter- en snuggerheid blijk geeft zal Europa er hee lemaal niets vanmoeten hebben. Europa zal er ook geen terrein voor afstaan. Het is gek op terrein. Wat dan? Wil Mihail Saran I met zijn volk op eens anders grondgebied gaan leven? Dan zullen de Zigeuners er van lusten! Men zal hen belasting laten betalen. Men zal hen in een keurslijf van wetten en verordeningen snoeren. Men zal hun zonen inlijven bij het leger, en mogelijk zullen hun steden met gas- en brand en scherf- en bacillencultuur-bommen wor den bestookt. Want op dit soort cultuur stuurt men in Europa in vollen vaart aan. Ook zal men hen het spit laten afbijten als er oorlog komt, want de liefelijke gewoonte uit vroegere oorlogen, om „kleine bondgenooten" in de 1ste plaats op te offeren zal zeker niet vergeten zijn. Die is ook heel verklaarbaar. Eerst moet een ander er maar aan geloovenin de laatste plaats eigen menschen. Als de Zigeuners onder leiding van hun nieuwen koning aan deze dwaasheid begin nen, zijn ze heelemaal niet zoo snugger als hij meent. En hij zelf mag pienter wezen in het paarden stelen, maar verder is het blijk baar niet zoo best met zijn geestesscherpte gesteld. Z.M. doet beter te wachten of er soms zooiets als orde in den Europeeschen heksenketel komt: een beetje organisatie en gezond verstand in de internationale ver houdingen. En als Europa dan begint met constructief inplaats van destructief te wer ken, komt hij met zijn Zigeuners ook nog wel aan de beurt. Tot zoolang doet-ie het best, zich maar met de wegen en de velden en de woonwagen kampen te vergenoegen. Als de hel ooit weer los mocht barsten maakt zijn volk zooals het nu leeft de beste kans van alle volken, om er doorheen te komen. Er zitten enkele voordee- len in het nomaden-bestaan. Geen grenzen, geen bezit. Dat zijn de twee voornaamste. Laat Z.M. nu maar liever zorgen dat hij geen paarden meer steelt, want ook een Zigeuner koning hoort toch buiten de bajes te blijven. R. P. VERZOEK TOT VRIJWARING DOOR DE KONINKLIJKE INGETROKKEN. AMSTERDAM, 8 Aug. Heden hadden voor het Kantongerecht te Amsterdam de plei dooien plaats zullen vinden tusschen Mr. F. A. Moltser en Mr. L. van Gigch, optredende resp. voor de Koninklijke Petroleum Maatschappij en een couponhouder, die betaling volgens Dollar-koers gevraagd had onder reserve van zijn recht op het meerdere, indien de goud clausule erkend wordt. De pleidooien zijn echter niet gehouden, omdat de Koninklijke Petroleum Maatschappij het verzoek om de firma Dillon Read en Co. te New York in vrijwaring te mogen oproe pen, had ingetrokken. De hoofdzaak wordt schriftelijk, verder, ge- igEoeedeezd, (In de groote steden is een plot selinge herleving van de verza melwoede van sigarenbandjes te constateeren.) In ons verzamellustig landje, Zoo wordt van allen kant gemeld, Is eensklaps het sigarenbandje In de verzamel-eer hersteld. Gedurende een reeks van jaren. Keek geen verzamelaar het aan. 'k Ben niet in staat dat te verklaren, Maar 't feit is, het had afgedaan. Tot plotseling in deze dagen, Ik weet niet waar, ik weet niet wie, Iemand de vonk weer heeft geslagen, In de sigarenband-manie. De jeugd, zelf nog niet op de jaren, Dat men sigaren rooken kan Zonder interne lijfsgevaren, Verzamelt als één (wordend)' man. Van Stinkadoros tot Havanna. Van zwarte tot lichtbruine tint, Wordt de sigaar tot rookend manna, Door 't bandje dat tezamenbindt. Mag menigeen de zucht niet deelen, Die zich de jeugd tot hartstocht koos, Eén ding valt- toch niet te verhelen, Die passie is niet bandeloos. P. GASUS. De helling van den T etterodeweg. Drie ongelukken in anderhalf uur. Woensdagavond tusschen half zeven en acht uur zijn op de gevaarlijke helling van den Tetterodeweg te Overveen drie ongeluk ken gebeurd. Het eerste ongeluk had plaats te half zeven. De wielrijdster D. van V. uit Haarlem, die een kind achter op de duozitting had, reed in snelle vaart de helling af. Bij den hoek van den Bloeme.ndaalscheweg raakte zij de macht over het stuur kwijt en reed tegen het per ceel der firma Van Aïnerongen aldaar. Zij kreeg een wond boven het linkeroog, d'ie aan deri politiepost: verbonden werd. Het kind kwam met den schrik vrij. In de groote winkel ruit kwam een scheur. Een uur later reed de ijsventer O. J. B., eveneens te Haarlem, met een driewielige bak fiets, waarop ook zijn vrouw zat, van de hel ling af en reed regelrecht tegen het perceel v.an den sigarenwinkelier W. Faas aan. De wagen sloeg over den kop. De vrouw kreeg een schaafwond aan haar been. die ook op den politiepost verbonden werd. De ijsventer bleef ongedeerd. De bakfiets was zóó beschadigd, dat zij per vrachtauto vervoerd moest wor den. Het derde ongeluk, dat daar te acht uur plaats had, was het ernstigst. De 35 jarige mejuffrouw B. S„ wonende te Haarlem ver loor eveneeens de macht over het stuur en reed tegen de ruit van de woonkamer van den heer F. aan, die geheel verbrijzeld werd. De vrouw kreeg ernstige wonden aan hoofd, ge laat en linkerarm en bovendien een lichte hersenschudding. Per ziekenauto van de firma Mathot werd zij naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. EXAMENS HOOFDAKTE. Opgave van 7 Augustus. Geëxamineerd 6 vr. en 2 m. candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de dames K. Bruntink, IJmuiden en W. A. de Vries, Haarlem en de heer P. Brouwer, Haar lem. DE TOESTAND VAN MGR. JANSEN MINDER GUNSTIG. De dag van Woensdag is voor Mgr. Jansen minder gunstig geweest. De aartsbisschop had last van benauwdheden en voelde zich erg vermoeid. Stadgenoot onderscheiden. Eerste prijs voor een tooneelspel. Men zal zich herineren dat de Algem. Ned. Dilettanten Tooneelbond (A.N.D.T.) een prijsvraag- enquête heeft gehouden voor een ontwerp voor een nieuw tooneelspel. Naar wij vernemen heeft onze stadgenoot, de heer P. C. Langeveld. zoo juist bericht ont vangen, dat zijn werk door de jury, bestaan de uit de heeren II. v Wermeskerken, P. Re court en H. v. d. Noort bekroond is met den eersten prijs. GROGTE LIEFHEBBERIJ VOOR DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. Er blijkt voor de op 23 en 24 Augustus te houden Nederlandsche rondvlucht groote be langstelling te bestaan. Tot heden zijn niet minder dan ongeveer 80 toestellen ingeschre ven, d.i. 20 meer dan verleden jaar. Na Oss thans Vriezenveen? Arrestaties wegens allerlei misdrijven. VRIEZENVEEN. o Aug. (A.N.P.) De ge meentepolitie te Vriezenveen heeft in samen werking met de plaatselijke rijkspolitie en de koninklijke marechaussee in verband met het aantal misdrijven, dat in deze omgeving den laatsten tijd is gepleegd vijf personen in ar rest gesteld. Eerst werd gearresteerd de 22-jarige koop man A. M. uit de buurtschap Vriezenveensche wijk, die een koe uit de weide had gestolen ten nadeele van de weduwe V. en die te Rijs- sen op de markt had verkocht. Deze M. bleek verder een reeks van oplichtingen en verduis teringen te hebben gepleegd, zoomede valsch- heid in geschrifte bij zijn handel in rijwielen, radiotoestellen enz. Hij is ingesloten in het huis van bewaring te Almelo. Uit de getuigenverhooren kwam aan het licht, dat een zijner vrienden, de 26-jarige veenarbeider J. B. uit de buurtschap Sibculoo de onlangs afgebrande woning van zijn vader in brand had gestoken. J. B. is in verband met dit misdrijf gearresteerd en heeft bekend. Ingesloten in het huis van bewaring van Al melo heeft J. B. aan de politie nog meer be langrijke bekentenissen afgelegd, waaruit blijkt, dat hij met A. M. in de maand Juni ook reeds te Ommen een koe uit een weide heeft gestolen. Toen J. B. eenmaal door de mand was gevallen, heeft hij nog meer misdrijven bekend. Zoo was hij ongeveer vier jaar geleden met een anderen vriend van M., J. K„ 's nachts op een strooptocht. J. B. had voor deze ge legenheid een jachtgeweer bij zich. Toen het tweetal bemerkte, dat het werd gevolgd door een hen onbekend persoon werd na overleg besloten toen deze hen tot op honderd meter was genaderd, deze persoon maar neer te schieten. J. B. schoot op den man, die neer viel of wel zich heeft laten neervallen. Van deze poging tot doodslag is destijds niets naders bekend geworden, doch thans heeft J. B. een volledige bekentenis afgelegd. Voorts zijn gearresteerd de veenarbeiders H. M. en G. B. te Vriezenveen. Laatstgenoemde is een broer van J. B„ gearresteerd wegens kippendiefstal te Langeveen en Geesteren. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat J. B. eenige jaren geleden tijdens de staking in de veenderijen groote hoeveel heden turf in brand heeft gestoken om den voorraad van de perceelen te verminderen, waardoor spoediger tot hervatting van het werk zou worden overgegaan. Alle turf is toen vernield. Wegens het plegen van verschillende zeden misdrijven werd gearresteerd de 33-jarige bakkersknecht B. G. uit de buurtschap Vrie zenveensche wijk. Na een volledige bekentenis te hebben afgelegd, werd ook hij naar het huis van bewaring overgebracht. De heer Waugh, burge meester van Albury, bracht Woensdag met zijn vrouw een bezoek aan Haarlem. Het ge zelschap op het bordes van het Stadhuis. Van rechts naar links: bur gemeester Waugh, wet houder A. G. Boes (die hem als waarnemend burgemeester namens het gemeentebestuur verwelkomde), mevr. Waugh en mej. N. Lun- singh Tonckens, van de K. L. M., die den 'Vustralischen bezoeker rondleidde. J. L. E. I. Breda Kleynenberg Op ruim tachtigjarigen leeftijd is in het St. Elizabethsgasthuis overleden, de heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg, een bekende 'fi guur in het publieke leven van Haarlem, vooral in de jaren voor den oorlog. Dit over lijden treft, ofschoon het reeds twee weken geleden was te voorzien, toch nog vrij plotse ling. De overledene die 21 December 1854 te Haarlem werd geboren heeft zich gedurende een groot deel van zijn leven bij voorkeur bewogen op het terrein van maatschappe lijke zorg. Hij is geweest: vice-voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor Lichame lijke Opvoeding, lid der Gezondheidscommis sie. bestuurslid van de Vereen, tot bestrijding der tuberculose; bestuurslid van „Zuigelin genzorg": (deze beide laatste functies ver vulde hij nóg); voorzitter van den Alg. Raad der Vereen, van Kraambescherming door Kraamverzekering; bestuurslid der Kiesver- eeniging „De Liberale Unie" en van den Ned. Anti-Oorlogsraad en voorzitter van de Haarl. Toynbeevereeniging, lid van de typografen- leerlingencommissie. Voorts heeft hij zitting gehad in de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het M. O. en in verscheidene Raadscommissies. Dé*hêer -Breda Kleynenberg werd nl. 20 Februari 1903 tot lid van den Raad gekozen, op 1 December 1916 trad hij af. Tot December 1933 heeft de heer Breda Kleynenberg in de Zijlstraat een drukkerij gehad, waar o.m. het Predikbeurtenblad werd gedrukt. Wegens zijn ouderdom heeft de thans overledene toen de zaak opgeheven die hij 38 jaar had bestuurd. Ook daar was hij onder zijn personeel zeer gezien. Voordat er nog van wettelijke overeenkomsten sprake was. heeft hij zijn personeel vacanties ge geven, zooals later in <ie Arbeidswetten werd voorgeschreven. Het was de wensch van den overledene dag en plaats van de begrafenis niet bekend, te maken. In Augustus 1931 heeft de overledene Haarlem veriaten en zich te Heemstede ge vestigd. Tegen ijsafzetting op vlieg tuigen. Uitvinding op Schiphol gedemonstreerd. Op Schiphol is de Engelsche uitvinding ge demonstreerd, waardoor ijs vorming op de vleugelranden van een vliegtuig wordt tegen gegaan. Het principe is bijzonder eenvoudig. Op de frontzijde van de vleugels en van het staar t- stabilisatievlak is een canvaslaag bevestigd, die weer bedekt is met een poreuze laag leer. Een cylinder met samengeperste lucht drukt een vloeistof, die ijsvorming tegengaat ethylene glycol via een rubber buis onder het nieuwe bekleedsel van het vleugelfront, zoodat het poreuze leer gelijkmatig wordt be vochtigd. Om de vloeistof te doen vloeien heeft de pi loot slechts een knopje op het dashbord om te draaien. Het aantal gevallen, waarbij ijsvorming de oorzaak van verschillende vliegrampen optreedt is betrekkelijk gering, zoodat slechts enkele liters vloeistof behoeft te worden meegenomen. Het geheele apparaat weegt niet meer dan 14 K.G., zoodat het gewicht van het vliegtuig slechts zeer weinig verzwaard wordt Capt. Robertson, chef van de afdeeling Luchtvaart van de Dunlopfabrieken en Mr. Wright waren met hun sportvliegtuig. waarop de vinding was aangebracht, uit Londen ge komen om een uiteenzetting te geven van de practische toepassing van deze voor den vlieg wereld zoo bij uitstek nuttige uitvinding, waarvan met belangstelling door verschillende luchtvaartautoriteiten, w.o. de heeren Ples- man en Guillonard kennis werd genomen. JONGETJE TE WATER. Woendagavond zes uur raakte het tien jarig jongetje J. T., dat op den betonnen voet van een hefkraan aan den Spaarndammerweg aan het spelen was, in het water van het N.B. Spaarne. Het kind was reeds twee maal onder de oppervlakte verdwenen, toen het gelukkig gezien werd door den schippersjongen C. Commandeur en een onbekend gebleven wiel rijder. Zij begaven zich beiden te water en mochten het genoegen smaken, het kind naar boven te brengen. De bestuurder van een pas- seerend? motorboot bracht den kleinen dren keling, die niet gekwetst of bewusteloos was, naar den wal, waarna hij naar de ouderlijke iuiii;ii,wJiMbUi.iii,.;ii4^0PiPg-i'aaa' ..JEalfilbeigstEaat gebracht werd.' Mussolini meent recht te hebben op protec toraat over Abessynië. pag. 4 Het leven van milliocnen Chineezcn wordt door de overstroomingen bedreigd. pag 4 In de verhouding PolenDantzig schijnt eenige ontspanning te zijn getreden. pag 4 De watersnood op de Philippijnen eischt hon derden slachtoffers. oag. 4 De koninklijke familie is hartelijk te St. Fillans verwelkomd. pag. 3 Een passagier van de „Gaai" maakte nog tot kort voor de ramp aanteekeningen. pag. 3 „Klein Oss" werd berecht. oag. 3 Regeering volgt N.S.B.-organisaties met aan dacht. pag. 3 Te Haarlem is overleden dc heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg. Dag. 1 Een K.L.M-vliegtuig heeft Woensdag een noodlanding gemaakt nabij Schiphol. pag. 9 De Harrow Wanderers hebben een voorsprong op de Flamingo's. pag. 5 Laatste Berichten- pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Mihail Saran I. Dag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Zigeu ners kiezen een nieuwen koning. Dag. 9 Van onzen Parijschen correspondent: Chicago in Parijs. Dag 4 Bekende Haarlemmers: De heer M. Meyers. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 7 Sport m 't kort. pag. 5 LORD LINLITHGOW, die Lord Willingdon zal opvolgen als onderkoning van Britsch-Indië. Engeland en de drie-mogend- hedenconferentie. Aan de Italiaansche wenschen zal tegemoet gekomen worden. LONDEN, 7 Augustus. (Havas). Men be vestigt, dat Eden, die op de driemogendheden- conferentie tot taak zal hebben zoo veel mo gelijk tegemoet te komen aan de Italiaansche wenschen op economisch gebied, doch zich te verzetten tegen iedere politieke inmenging van Italië in Ethiopië. Algemeen gelooft men, dat de bijeenkomst zal plaats vinden op den 16en Augustus te Parijs. GEBEURDE OP DE „BREMEN" VOOR DEN RECHTER. NEW YORK, 7 Augustus (D. N B.) In de zittingszaal van den New Yorkschen politie rechter hadden Woensdag stormachtige too- neelen plaats toen een zevental personen, die in verband met een overval op de „Bremen" waren gearresteerd, zou worden verhoord. De verdediger van de gearresteerden vergeleek het instituut van den politierechter met een rechtbank in het fascistische Italië en in het „Nazi-Duitschland". Hij poogde met alle mid delen den politierechter te tarten en ver klaarde dat men niet den moed zou hebben hem buiten de zaal te zetten. Talrijke perso nen op de tribune begeleidden de gewaagde uitlatingen van den verdediger met instem mende uitroepen en voetgetrappel. Tenslotte moest de zitting verdaagd worden. DE GEREDDE POST VAN DE „MARABOE". BATAVIA, 8 Augustus. (Aneta). Blijkens een nader van de Nederlandsche Postadmini stratie ontvangen bericht is aldaar ongeveer 25 kilogram luchtpost aangebracht van de op 17 Juli j.l. op het vliegveld te Boesjir verbran de „Maraboe". Het meerendeel van deze aangebrachte luchtpost is beschadigd en af komstig uit Ned. Indië, de Straits en Siam. Voor zoover het mogelijk zal zijn, zal de Ne derlandsche postdienst de geredde post aan de geadresseerden doen toekomen. LAST VAN DE WARMTE? In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft een onbevoegde het slot van een vi trine, staande in de portiek van een winkel de Kleine Houtstraat, verbroken en er allerlei voorwerpen uit ontvreemd, o.a33 flesch- jes eau de cologne! De politie tracht diea man. op te sporen,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1