of een leeuwin koopen? Kauwgom. FOTO TEMPO FVïocierne Woningen tiet Bdmgéfóde 53e Jaargang No. 15990 VerscHijnt dagelijlcs, EeHalvè op Zon- en Feestdagen Zaterdag 10 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: 1'. VV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Na de stelers de helers. Het vervolgverhaal uit Oss. Aan de arrestaties te Oss komt nog steeds geen einde. Nu reeds tachtig dieven achter slot en grendel zijn gezet, komen thans de helers aan de beurt. Gisteravond heeft de gemeente politie voldoende termen aanwezig geacht om tot de arrestatie over te gaan van het echt paar B., wonende aan de Vierhoekstraat te Oss. Beiden worden verdacht van heling van gestolen goederen. Zij zouden in geregeld con tact hebben gestaan met de leden van de Ossche dievengilde, waarvan zij de gestolen goederen zouden hebben opgekocht. Beiden zijn op het politiebureau opgesloten, waar zij aan een streng verhoor worden onderworpen. Tot op heden hebben zij nog niet bekend. Clearing met Duitschland. Stand per 8 Augustus. 1. Stortingen in Nederland 8-8-'35 f 133.482.500, 31-7-'35 f 128.457.400 waarvan bestemd voor: a. achtgrst. vorderingen 8-8-'35 f 20.884.000, 8l-7-'35 r20.173.500. b. rentedienst Dawes- en Young-leening en Stillhalte; Rentetransf. 8-8-'35 f 14.814.000. 31-7-'35 f 14.814.000. c. vrije rek. Reichsbank 8-8-'35 f 5.345.800, 31-7-'35 f5.142.800. d. nieuwe onder de Clearing vallende vorde ringen 8-3-'35 f92.433.700, 31-7-'35 f88.327.100. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen (inclusief saldo 1934 ad f 11.501.466) 8-8-'35 f 127.345.000, 31-7-'35 f 121.770.000. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder I.d.) 8-8-'35 f 90.047.900, 31-7-'35 f-85.717.200. Laatst uitbetaald nummer van storting: 98550. 4. Speciale verrekening, a. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischeques 8-8-'35 f 1.760.300, 31-7-'35 f 1.430.200. b. Uitbet. in Nederland 3-8-'35 f700.000. 3l-7-'35 f550.000. Amsterdammer wilde een fiets verkoopen. Een 38-jarige Amsterdammer leende van een Alkmaarschen caféhouder een fiets, trachtte het ding aan een Haarlemsche rij wielstalling te verkoopen, werd door de poli tie uit Den Helder gezocht, omdat hij daar ook zoo iets had uitgehaald, terwijl er in Amsterdam naar hem werd gespeurd wegens oplichting en verduistering. Dit werd allemaal bekend, toen de man hier "werd gearresteerd, omdat men den verkoop Van de fiets niet al te zeer vertrouwde. De verdere afloop ziet er voor den fietsver- kooper niet al te rooskleurig uit. 40-jarig bestaan van den Chr. Nat. Werkmansbond. Jubileumnummer van „De Voorzorg". Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van den Christelijk Nationalen Werk mansbond (18951935) is een jubileumnum mer uitgegeven van het Algemeen Christe- lijk-Sociaal Weekblad ..De Voorzorg", het orgaan van den Christelijk Nationalen Werk mansbond. Dit herdenkingsnummer opent met een hooM-artikel getiteld: „Het 40-jarig bestaan van den Christelijk Nationalen "Werkmans bond 18951935", geschreven door het lid der redactiecommissie P. J. Nahuisen. In dit artikel wijdt hij speciale aandacht aan de nagedachtenis van dr. Th. de Visser, op wiens initiatief de bond werd opgericht en die van het begin af in 1895 tot zijn dood in 1932 eere-voorzitter van den bond is ge weest. Hij brengt dank aan verschillende andere werkers voor den bond. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Visser, re dacteur van het blad, geeft in een groot artikel een overzicht van de geschiedenis van den bond in de afgeloopen veertig jaar. Bij dit artikel zijn tal van foto's geplaatst van personen, die zich voor den bond ver dienstelijk hebben gemaakt, benevens eenige portretten van bestuursleden en leden, door den schrijver zelf geschetst. Verder bevat het herdenkingsnummer tal van kortere stukken van leden en bestuur- deren van den nationalen bond en van be kende persoonlijkheden uit den bond en het wekelijksche nieuws. Intrekking van steun als straf. Roosevelt waarschuwt de arbeiders bij de werkverschaffing. WASHINGTON, 10 Aug. (A.N.P.) Met be trekking tot de ontevredenheid van de arbei ders bij de werkverschaffing: te New York heeft president Roosevelt, verklaard, dat werk- loozen. die het aangeboden werk niet willen aanvaarden, zullen worden geschrapt, van de lijst der voor steun in aanmerking komende personen. Deze maatregel van den president vindt groote sympathie bij de bevolking, aangezien millicenen menschen in de Ver. Staten ternau wernood een maandloon van 100 dollar kun nen verdienen, terwijl het werkverschaffings- lonu 93.50 dollar is. Van de 100.000 bij de werkverschaffing wer kende arbeiders zijn totnogtoe slechts 727 per sonen in staking gegaan. (Een Amerikaansch kauwgom fabrikant heeft verklaard, dat hij niet tevreden is voor iedereen gom kauivt.) Ik ken hem niet dien gom-magnaat, Die niet tevreden is in 't leven. Voor iedereen aan 't kauwen slaat, Een waarlijk gom-elastisch streven. Wat kunnen wij daar nu aan doen, Ik zou hem graag tevreden maken, Men telt ze echter bij 't millioen, Die nog niet schuiven met hun kaken, Kauwgirl zijn wil niet elke vrouw, Kauwboy kan niet elk man bekoren. Men vraagt: wat doen wij in de kauw, De menschen zijn geen gomnivoren. Ik weet niet of de fabrikant De Papoeas zal overhalen En of het volk van Samarkand Zal malen om het kauwgom malen. Zijn verkoop bij de Eskimos Moet hij tenslotte zelf pousseeren, De Hottentot zal na een poos Misschien de kauwgom passie leeren. Maar hij stelt zich een machtig doel. Hoe men het dan ook mag bekijken. Ik heb het droevige gevoel, Dat hij het nimmer zal bereiken. Hij kent mijn tante Clara niet, Die vastbeslotenste der vrouwen. Ook onvermurwbaar op 't gebied Van afkeer van het kauwgom kauwen. Ik heb met klem bij haar gepleit, Maar tante is niet in te lijven, Het spijt me, maar het is een feit, De man moet ontevreden blijven. P. GASUS. ANDERE TIJDEN. ANDERE PRIJZEN Ontwikkelen rolflims 20 cent Afdrukken 6x9 6 cent Afwerking als vanouds. Snelle levering 's Morgens vóór. tien uur_..gebracht, 's avonds- gereed BREESTRAAT 6 TELEFOON 14365. (Adv. Ingez. Med.) De „Flying Clipper" naar Honoloeloe. 5000 mijl aan écn stuk. ALAMIDA, 10 Aug. «Reuter) Het reuzen- vliegtuig „Flying Clipper", dat eenige weken geleden verschillende proefvluchten over de Stille Zuidzee heeft gemaakt, is gisteren om 19 uur opgestegen voor zijn eerste commer- cieele vlucht, die tot Honoloeloe gaat. De af stand, dien het toestel zal afleggen voor het zijn eerste landing maakt, namelijk op Wake eiland, bedraagt 5001) mijl. VERKEERSTOESTEL LANDT OP ééN WIEL. Uit New-York, 9 Augustus. Terwijl op het vliegveld in angstige spanning politie-man- nen, brandweerlieden en ambuiancewagens stonden te wachten, bang. dat zich ieder oogenblik een ernstig ongeluk zou kunnen voordoen, slaagde de piloot Wiley van de Eastern Airlines er in zijn „kreupel gewor den" toestel, waarin zes passagiers -gezeten waren, veilig aan den grond te zetten op het vliegveld van Newark. Onderweg van Washington was de piloot tot de ontdekking gekomen, dat het rechter- wiel van zijn landingsgestel vast zat en niet wilde aansluiten. De tweede bestuurder, Duke, klom op een vleugel van de machine en trachtte het euvel te verhelpen, waarin hij echter niet slaagde. Wiley seinde inmid dels naar het vlisgveid te Newark, wat er gebeurd was. waarna hij er in slaagde een waarlijk volmaakte landing op een wiel ten uitvoer brengen, waarbij hij de passagiers bevel had gegeven zoover mogelijk naar ach teren in het toestel te gaan. opdat het toe stel meer in evenwicht neer zou komen. Ned. ElftalHarrow Wanderers. Hedenmorgen 3 is op het prach tige terrein van Rood'en Wit aan de Span jaardslaan de tweeaaagsche cricketwedstrijd tusschen het Nederlandsche elftal en de Har row Wanderers begonnen. Van Manen won den toss. Hij ging batten met Glerum en De Beus op het bowlen van Stogdon en Bond. De runs kwamen direct in een vlot tempo, dank zij Glerum, die in drie slagen elf runs noteerde; De Beus verdedigde hoofdzakelijk. Op 35 viel het eerste wicket dat van De Beus, die l.b.w. ging voor 9 runs. Hij werd opgevolgd door Kramer die 10 runs later schitterend door Stogdon gevangen werd. Te 11.40 uur was de stand 46 voor 2. Glerum 27 n.o., waaronder 5 vieren en W. van den Bosch 1 n.o. Verkooping omdat de baas niet meer kon betalen Als u soms lust hebt een ijsbeer te koo penWij weten een adres hier in Haar lem, waar er zes voorhanden zijn, benevens een levende Russische kraagbeer en een leeuwin. Het is de droevige waarheid. In Haarlem zijn zes ijsberen gevangen, een beertje en een leeuwin, omdat de eigenaar, een circus, zijn schulden niet kon betalen. De deurwaarder kwam, nam de ijsberen en de andere, huurde een terrein en bracht alle acht in twee wagens derwaarts. En nu.Nu zijn zij voorwerpen van in be slagneming geworden. De leeuwin, die toch eigenlijk in de jungle, in het oerbosch, thuis hoort, loopt acht pasjes in de rondte, temid den van schuren, bergplaatsen van hout en verbaasd starende kinderen, achter de houten omheining. Het kraagbeertje, dat den gehee- len dag niets anders doet dan van het eene been op het andere te springen, zit in een hok je, dat juist zoo breed is als het beest zelf. De zes ijsberen hijgen van de hitte, omdat de zon recht in hun kooi schijnt, het koele Poolwater ver is, terwijl de schaduw nergens is te vinden. De mensch eigent zich vele rechten toe, eigenlijk matigt hij ze slechts aan. Hij neemt de beesten weg uit hun omgeving, laat ze op treden in circussen, en bergt ze op, omdat er iemand schulden heeft aan een ander. En vindt alles heel gewoon. Nu wachten we op de openbare verkooping. Iedereen kan de beesten koopen, alsof het een stoel, motorfiets, ledikant betrof. Zes ijsberen zijn te koop, een leeuwin, een beertje. Bij opbod. Bij afslag. Met guldens of tientjes. Terwijl de zon onbarmhartig de dikke pel zen der ijsberen beschijnt. Het beertje steeds harder heen en weer springt. De leeuwin voortdurend in de rondte sjokt. Niemand meer? Ten eersten male, ten twee den male Dat is tegenwoordig het lot van beren, leeuwen. JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom l 5000. Huur f 34.p.m. S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) De gevolgen van een zetje., Auto reed door hek, tuin, muur. Na hét bezoek.... Een autobus gaf een personenauto een zetje tegen het achterwiel, met als gevolg een ont zettende ravage. Het was ongeveer kwart voor zeven toen de autobus, die in de Perseusstraat reed en naar don Orionwcg wilde, een auto geen voorrang verleende, die van de Pegasusstraat naar den Middenweg reed. De auto kreeg het zetje aan het linkerachterwiel en stoof ijlings het trot toir op. De. autobestuurder zei dat hij niet meer kon stoppen na het noodlottige zetje, omdat de groote bus hem een geweldige duw gaf. Zeker is echtér dat het hek van een huis kapot gereden werd. Echter had de auto nog niet genoeg van de buitennissige reis. Hij holde verder naar het naastliggend huis, ramde daar ook zoo het een en ander, drukte een fiets in elkander die voor den gevel stond, gaf den gevel zelf ook een afdoende duw. zoodat de beschadiging daar eveneens duidelijk te zien valt, kwam halverwege het huis binnen en reed als laatste bedrijf een erker in splinters, waarvan de sporen in de voorkamer het zekere bewijs vormen.... Toen was het uit. Met de vernieling. Proces verbaal is opgemaakt tegen den be stuurder van de autobus die geen voorrang heeft verleend en met een slecht functionee- rende handrem op pad was. Gelukkig is bij deze geschiedenis niemand gewond. Nieuwe aanvoer van slechte remmen, kapotte sturen. De politie werkt en gros. De autobus die in de Perseusstraat een an dere auto aanreed, waarvan wij elders melding maken, reed met, een. slechte handrem. De politie heeft Vrijdag echter nog meer derge lijke processen verbaal kunnen opmaken, want er is nog altijd volop werk aan den winkel. Vier vrachtwagens meenden met slechte remmen wel te kunnen volstaan, of met een uitlaat, die lawaai maakte en niet gedempt kon worden, of met een stuur waarin bij voor beeld honderd vijftien graden speling zat. Wat hiervan te zeggen? Het antwoord is een proces verbaal, waar mee de kantonrechter wel raad weet. De po litie werkt en gros. Er is blijkbaar nieuwe aanvoer oud roest in Haarlem.... CHR. GEM. ZANGVEREENIGING HET NOORDERKERKKOOR Bovengenoemd koor heeft, voor 't eerst ge durende zijn tienjarig bestaan, dat in Octo ber a.s. zal worden gevierd, deelgenomen aan een concours. En wel aan het Nationaal Zang en Muziekconcours te Maartensdijk op 8 Augustus j.l. Uitgekomen werd in de 2e afdeeling, waarin de le prijs werd behaald: een verguld zilveren medailie. met het hoogst aantal punten in deze afdeeling, n.l. 322. Uitgenoodigd in den eere-wedstrijd mede te dingen, behaalde Het Noorderkerkkoor ook in dezen eere-wedstrijd den len prijs: een zilve ren lauwertak. Het koor stond onder leiding van den heer S. P. Visser, te Heemstede. STEEN VAN HET GRAF VAN RAADSHEER PRINCE VERWIJDERD. Opnieuw wordt de aandacht gevestigd op den moord op den raadsheer in het Parijsche gerechtshof Prince. Zijn weduwe heeft nl. op het graf van haar man in zijn geboorteplaats Yzeuse een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: „Albert Prince, Raadsheer bij het Parijsche Hof van Appel, vermoord op 20 Fe bruari 1934". De burgemeester van Yzeuse heeft de ver wijdering van dezen steen gelast aangezien hij in het belang van de openbare orde be zwaren he6ft tegen het woord „vermoord". F De Negus neemt geen Britsche onderdanen in dienst. I>ag 4 In de Fransche oorlo&shavens is thans de rust weergekeerd. pag. 4 Dc aanteekeningen ran den Gaai-passagier. oag. 2 Schiphol boekt zijn 200-000ste bezoeker. pag. 3 Het cycloon-museum te Borculo is geopend. Dag 3 Na de stelers komen thans in Oss de helers aan de beurt. nag. 1 De stand van de clearing met Duitschland per 8 Augustus. Dag. 1 Te Gasselte zijn een grootvader en zijn klein zoon verbrand. pag. 10 De cricketwedstrijd Ned. ElftalHarrow Wan derers. pag. 1 De wereldkampioenschappen wielrijden te Brussel. pag. 10 Bioscopen. pag. 7 Laatste Berichten. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. Emile Schreiber: Krachten en gebreken van de Japansche economie. Dag. 5 Financieele Kroniek: Rust en vertrouwen noodig. pag. 9 Dr. W. G. N. ran der Sleen: Beroemde oude steden en nat er van over is. pag. 5 Van onzen Londenschen correspondent: De „Eistedfod' 'van Wales. pag. 5 Plvr.: Langs de zuidkust van China. pag. 6 C. Sipkes: Schouwen, het rustige eiland. Dag. 6 A. K. van R.: Suikerbieten in Engeland. pag. 8 Van onzen Weenschen correspondent: Hon- gaarsche bloedverwanten van onze Koningin pae 4 Van onzen Londenschen correspondent: Shi- neesche kunst in de Engelsche hoofdstad. Dag. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 7 Piet van der Hem: Vacantiewcer. pag. 3 Annie E. Evers: H. D. Vertelling. „Afslag". Dag. 6 Bekende Haarlemmers: De heer B. Bakker. pag. 3 KRACHTEN EN GEBREKEN" DER JAPANSCHE ECONOMIE. Elders in dit blad zet dc bekende Fransche journalist Emile Schreiber in zijn artikelenserie „Azië in 1935" op ver rassende wijze de krachten en gebreken der Japansche economie uiteen. De groote kracht van het economisch systeem is de feodale organisatiewaar door de financieele macht van vijf in dustrie-baronnen" op het oogenblik meer dan vijftig procent van die van heel Japan bedraagt. Tegenover de voordeelen staan echter ook twee groote nadeelener is geen economisch evenwicht en er ontstaat behoefte aan sociale rechtvaardigheid. Op buitengewoon knappe wijze, voort durend de aandacht gespannen hou dend, beschrijft Schreiber zijn onder werp, dat de volle belangstelling ver dient. LEIDER VAN TOONEELSPELERS-ORGANI- SATIE.UIT ZIJN FUNCTIE ONTZET. Uit Berlijn, 9 Aug. De speciale gevolmachtig de van rijksminister dr. Goebbels heeft in overleg met de „Rijkstheaterkamer" den dis trictsleider van Berlijn-Brandenburg van de organisatie van Duitsche tooneelspelers, Franz Eckardt, uit zijn functie ontzet. LUIGï RAZZA. de Italiaanscne minister van Arbeid, die bij het vliegtuigongeluk bij Kairo om het leven kwam.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1