"JPj DE BILT HEDERLANDSCHE RONDVLUCHT I9BS 2B-2^ AUGUSTUS 728 km W. KUIPERS ZN. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935 HAART EM'S DAGBEAD 2 De saneering van het bloembollenvak. Eenige vragen. Schrijvende over het nieuwe saneeringsplan voor het bloembollenvak zegt het Weekblad voor Bloembollencultuur o.m.: Wanneer men de K. B en nader bekijkt, ziet men hierin allereerst een principieel ver schil met het vorig jaar. Toen golden deze namelijk voor twee jaar tot 31 Juli 1936. De nieuwe besluiten gelden echter slechts voor één jaar, nl. ook tot 31 Juli 1936, zoodat de mogelijkheid open blijft om wanneer het vak in meerderheid geheele of gedeeltelijke opheffing der saneering zou wenschen zon der meer, door het niet opnieuw uitvaardigen van Kon. Besluiten de saneering op te heffen of tot een onderdeel te beperken. Dit lijkt ons een zeer belangrijk punt, dat. naar wij mee- nen, in deze besluiten is gekomen door over leg met vooraanstaande vakkringen. Waaruit wel blijkt, dat zulk overleg zeer nuttig is. want hoe men ook over de al dan niet ge heele of gedeeltelijke voortzetting der sanee ring moge denken, men zal het er toch over eens zijn, dat opheffing eventueel niet zou mogen stranden op moeilijkheden van for- meelen aard. Door zulk overleg schijnt ook tot stand ge komen te zijn de bepaling, dat voor betaling van achterstallige schulden aan de Centrale in elk geval een regeling moet worden ge troffen ten genoege van de Centrale. Het zou ook mogelijk geweest zijn. dat men gezegd had: „betalen of zekerheidstelling, alvorens nieuwe vergunningen worden uitgereikt". Ook al zou dat weinig in overeenstemming zijn met de indertijd toegezegde „soepelheid". Het hangt natuurlijk geheel af van de wijze, waar op de centrale dit zal toepassen, maar wij ver trouwen, dat een regeling ten genoege van de centrale wel te treffen zal zijn in die gevallen, waarin dit absoluut noodig is. Is het laatste niet het geval, dan is het niét meer dan bil lijk, dat op directe betaling wordt aange stuurd. De Kon. Besluiten werpen ook vragen op. Waarom is het bloembollenvak volgens lid 2 van art. 3 (Teelt) absoluut gesloten, zoodat zelfs blijkbaar ook zoons van kweekers geen bedrijf mogen beginnen? En houdt de bepa ling, dat slechts vergunning kunnen krijgen zij die in 1932—1933 in bedrijf teelden, ook in, dat hun, die hoewel zij niet aan deze voor waarde voldoen vorig jaar tóch vergunning kregen, deze vergunning nu zal worden ont nomen? Waarom mogen kweekers niet bene den den minimumprijs verkoopen. terwijl niet uitdrukkeldjk is vastgelegd, dat expor teurs er niet beneden mogen koopsn? Waarom is aan binnenlandsche broeiers ook toegestaan een aftrek op de kweekers- nota's toe te passen, terwijl zij toch niet aan „het fonds" bijdragen? DE CATHARIJNEBRUG BIJNA GEREED. i Personeel van de firma v h Gebr. Figee is sedert enkele weken bezig met de werkzaam heden voor het electrificeeren van de Catha- rijnebrug. De motoren zijn al geplaatst: de brug is van een geheel nieuw dek voorzien. De bedienjngskast, voor het sluiten en ope nen van de slagboomen en het draaien van de brug, kreeg een plaats op één der twee smalle trottoirs van d'é brug. De afsluiting voor het wegverkeer zal geschieden met aan elk brug- einde één langen afsluitboom. Bij de brug op de hellingen van de straat zijn stoplichten geplaatst. Die worden wan neer de brug voor de scheepvaart geopend moet worden, door den brugwachter inge schakeld, zoodat men vroegtijdig en voldoende gewaarschuwd wordt, dat de brug gesloten is. Wij vernamen, dat de electrische bediening van de Catharijnebrug in het begin van de volgende week zal kunnen worden ingevoerd. jubileum G. de mon. Vrijdag herdacht de heer G. de Mon, voor man in de pakkerij der firma C. G. van Tu- bergen N.V.. den dag. waarop hij vóór 40 jaar bii deze firma in dienst trad. Per auto van huis gehaald, werd de jubi laris op het kantoor door den directeur, den heer J. M. C. Hoog. hartelijk toegesproken. Hij ontving daarbij het traditioneele couvert met inhoud. Namens het overige personeel ontving de jubilaris een fauteuil. De heer Steenkist voerde hierbij het woord. In een zaak als die der firma Van Tubergen, waar oplettendheid en stiptheid zeer zeker een eerste vereischte zijn, genieten personen als de heer De Mon, die uitmunt door zijn nauw keurige werkwijze, groote waard eer in g. Het geen op dezen dag dan ook tot uiting is ge komen. VOOR ZAALHUURVERLAGING. Donderdagavond werd andermaal een ver gadering belegd, om te komen tot verlaging der zaalhuren te Haarlem. De voorzitter, de heer Damiaans. gaf een overzicht der werk zaamheden, welke de voorloopige commissie sinds haar ontstaan had verricht, 't Resultaat hiervan was, dat afgevaardigden van 34 ver- eenigingen, vertegenwoordigende muziek, zang en tooneel, deze vergadering bijwoonden en deze actie steunden, terwijl nog verschillende brieven met aahaesiebetuigingen waren inge komen. Nogmaals werd breedvoerig de chaos op het gebied van zaalhuur besproken. Gede tailleerde voorstellen der commissie werden behandeld en na enkele wijzigingen goedge keurd. Definitief werd nu de commissie samen gesteld en namens de vertegenwoordigde ver- eenigingen werd haar opdracht gegeven, zich met de diverse zaaldirecties in verbinding te stellen. vergoeding aan bijzondere scholen B. en W. stellen den raad voor te besluiten, afwijzend te beschikken op de verzoeken van het bestuur der Vereeniging „Haarlemsche Montessorischool" en het bestuur der Haar lemsche Schoolvereeniging om vergoeding ingevolge art. 100 der Lager-onderwijswet 1920 over 1934 vfbr hun scholen, onderscheidenlijk gelegen aan de Louise de Colignylaan 3 en het Florapark 14; en aan de besturen van de hieronder vermelde scholen, over het jaar 1934, ingevolge artikel 100 der Lager-onder wijswet 1920, een vergoeding toe te kennen, zooals achter elk dier scholen is vermeld: r.K. School Bernard Zweei*sstraat 1 f 893.19, Chr, School Dreef 20 (L. O.) f 1,581,96, R.K. School Eemstraat 4. f 1,170.60. r.k. School Ged. Oude Gracht 120 (L.O.) f 2,543,26. R.K. School Gen. de la Reystraat 6 (L.O.) f 1.796.78, R.K. School Gen. de la Reystraat 8 'L.O.) f 3,102,20, R.K. School Timorstraat 17, f 3,778.79, R. K. School Westergracht 3, f 2.597.58. R.K. School Zijlsingel 2 f 582, totaal f 18,045.92. Jf i- V j Bates sr.T JEggsgf sisÉSSfei a8S53SSK*»2i»ati De bijna voltooide Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan te Overveen. Relaas van een ramp. Aanteekeningen van een Gaai-passagier. Drama in enkele korte zinnen. „2400 Meter vlak boven de toppen - bliksem 2100" dan niets meer. We hebben dezer dagen gemeld, dat de des kundigen van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, toen zij een onderzoek instelden naar de oorzaken van de ramp van de Gaai, toen deze op dien noodlottigen Zaterdag van 20 Juli in de Alpen verongelukte, een heel belangrijke ontdekking hebben gedaan. Bij het wrak werd namelijk het notitieboekje ge vonden van een der passagiers, waarin deze verschillende feiten weergaf van de laatste oogenblikken vóór den vreeselijken afloop. Deze aanteekeningen waren van de hand van den redacteur van „De Tijd", den heer van Langen, een der ongelukkige reizigers uit het toestel. In zijn blad vinden wij ze thans afgedrukt: Hec zijn de vijf laatste beschreven bladzij den, die met enkele korte aanteekeningen het sober en daardoor juist zoo beklemmend relaas doen van dertig tot bijna vijf en veertig minu ten- van een tocht, die om 12 uur 's middags aangevangen, om 12.48 eindigen zou Jos van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slaat de klok in de Gaai met 10-tal passagiers, meest Hollan ders Drijvende wolken De „Tijd" brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de „Maraboe", nadat een medepassagier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag j.l. („Kwikstaart" Red Een wees gegroet en een schietgebedje tot Sint Christo- forus geven vertrouwen al gauw boven de wolken;., vrij regelmatig dwars door de wolken; alles wit stijgen 3000 M. (dit is geregeld af te zien van den hoogtemeter, die voor in de passagierscabine hangt. Red.) Regen tegen de famén '4000 4500 boven de wolken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijna. 5000 regen klettert geen blauw meer regen h^ilf een knal aaien snel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2400 vlak boven toppen bliksem 2100 Hier zijn de aanteekeningen, die aanvan kelijk duidelijk en regelmatig geschreven, maar vermoedelijk door het remous, het stoo- ten van het vliegtuig in de buien, steeds v.rab- beliger worden, plotseling beëindigd. Het is dan korter of langer na half één en de laatst vermelde hoogte, 2100 M„ wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in den dalketel van den San Bernardinopas, waarvan de om ringende bergketens tot over de 3000 Meter reiken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien, en het oogenblik van de cata strophe zal daar zijn. Het verloop van de vlucht kunnen wij van minuut tot minuut volgen. Eerst de bewolking boven het vliegveld Taliedo bij Milaan. Dan kort na het vertrek het regelmatig stijgen door de regenwolken tot op 4500 M. het hemel blauw zichtbaar wordt. Bijna 5000 meter is men hoog, als men blijkbaar weer zware wol ken ontmoet. De regen klettert tegen de ven sters en op het metaal van de vliegtuigromp. Half één. Tot nu toe is dus alles goed ge gaan. Maar dan, midden in de buien, wordt een knal gehoord. Is het een onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklemmend is de taal der opeenvolgende cijfers. Het tempo wijst op ongewone verschijnselen Jjsvor- ming! Op 3200 M. sneeuwbuien. Lager en lager: 24O0 Meter. „Vlak boven de toppen", schrijft van Langen. Het toestel vliegt dus reeds in de buienflarden der onderste wolken laag, waardoor men weer tijdelijk zicht heeft op de aarde. Een bliksemschicht, de tusschen de bergen al zeer geringe hoogte van 2100 Meter zijn de laatste bijzonderheden, die wor den vermeld. Op twaalf minuten voor één is de klok van de Gaai Stil blijven staan. T eraardebestelling J. L. E. I. Breda Kleijnenberg. Hedenmorgen half elf werd in allen eenvoud op 'de Algemeene Begraafplaats aan de Kle- verlaan ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. L. E. I. Breda Kleijnen berg, oud-raadslid van Haarlem. Doordat op verzoek van den overledene dag en uur van de begrafenis niet bekend, waren gemaakt, was de belangstelling gering. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad de heer A. Breda Kleijnenberg, een broe der van den overledene, naar voren en zei o.a.: „De man, dien .wij. naar zijn laatste rustplaats hebben geleid, was wars van alle praal. Het was zijn wensch, dat hier geen grafrede zou worden uitgesproken. Die zou hier anders wel op zijn plaats zijn geweest, want zelf heeft hij hier/wanneer zijn hart''het hem'ingaf, vaak hartelijke woorden gesproken. Toch willen wij hier niet een enkel woord afscheid nemen. De overledene was een geheel apart man met eèh groote ménschèhliefde, die velen heeft ge holpen. Wanneer hij dan ook niet den wensch had geuit, dat zijn begrafenis zoo eenvoudig mogefij k moest -zij», -zouden - hier- steillg«velen geköinen'Zijn, óm van-hun 'belangstelling en .dankbaarheid ...te. doeh' blijken, want zijn „da- ben en levén" hebben/werkelijk getuigd 'vah ware Christenliefde; vooral zijn daden, die menigen. Christen gesierd zouden hebben". Spreker dankte tenslotte namens de familie voor 'de betoonde belangstelling. Onder de aanwezigen waren. o.a. Dr. L/C. Kersbergen, geneesheer-directeur van het Sint Elisabeths Gasthuis; Ds. A. Trouw, predikant te 's-Gravenhage; de -, heer W. A. J. van de Kamp, die als raadslid zulk een langen tijd met den heer Breda Kleijnenberg heeft sa mengewerkt-, en de heer G. van Waard, admi nistrateur van het Consultatiebureau. raadsvergadering. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeelnte Haarlem gehouden op Woens dag 14 Augustus a.s. des namiddags ten lVi ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: I. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift H. King- ma om eervol ontslag als hoofd van school 47. 2. Ie Suppletoir kohier schoolgelden Buiten gewoon- en Voorbereidend lager onderwijs. 3. Ie Suppletoir kohier Middelbaar- en Voor bereidend Hooger onderwijs. 4. Ie Suppletoir kohier zakelijke belasting op het bedrijf, dienst 1935. 5. Vergoeding art. 100 L. O. wet 1920 voor 11 bijzondere scholen. 6. Verieenen medewerking ingevolge art. 84 L.O.-wet 1920 bouw muur bijzondere school Koningstraat. 7. Wijziging reglement gem. avondschool voor handelsonderwijs. 8. Terugneming perceelen uit het Woning bedrijf. 9. Terugneming gronden uit het Grondbe drijf. 10. Overdracht van voor straat bestemden grond Badelochstraat. II. Verkoop en overdracht van voor straat bestemden grond Vergierdeweg, enz. 12 Verkoop grond: a. Mamixstraat (N.V. Bouwmaatschappij ,.De Wegwijzer") b. Zuidzijde Westergracht (A. Ph. Romeijn) c. Spaarnrijkstraat (D. A. Appelboom). 13. Ruiling grond Parklaan hoek Hooi- markt. 14. Ruiling perceel Rustenburgerlaan met grond Spaarnelaan. 15. Ontwerp-uitbreidingsplan gronden tus schen Kleverparkweg en de Delft. 16. Verordening vaststelling bebouwings voorschriften voor verschillende deelen der gemeente. 17. Verhooging crediet reorganisatie Ver- wuift. 18. Motie-Peper inzake verlaging tarief douchebadhüizen. 19. Beschikbaarstelling gelden uitvoering werken in werkverschaffing (Noordersport park). 20 Voorwaardesn .inzake radiodustributie. ,21.Overplaatsing hoofd van school .no. 3 naar school no. 14. >y 22. Bezwaarschriften schoolgeld Middel baar- en Lager onderwijs. CAMPBELL BLACK SLAAGT NIET. Campbell Black heeft zijn vlucht opgegeven en is naar Londen teruggekeerd. Na een vlucht van 11 uur van Hatfield, was Black genood zaakt Vrijdag wegens motorpanne te Kaïro te landen. Zooals men weet, trachtte hij in 36 uur van Engeland naar Kaapstad te vliegen en binnen 5 dagen in Engeland terug te keeren. 23 AUGUSTUS VERTQEK. SCHIPHOL9.00 HAAMSTEDE. 11.00 TWEHTHE .,.15.00 AMELAMDa SCHIERMONNIKOOG. :EEU\XttCrt VLAAMOE 23 AU0U5TU5: SCHIPHOL-EEU.DE 24 AUGUSTUS: EELDE-SCHIPHOL TOTAAL SA AUGUSTUS VERT8EK EELDE IO.OO AAHKOMÖT DEKOOY1130 DE KOOT 15.00 WAALtlAVEn 16-00 meldt: Hoogste barometerstand 767.6 m.M. të Rennes. Laagste barometerstand 748.5 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen later wellicht toe- nemenden Westelijken tot Zuidelijken wind. Toenemende bewolking. Later waarschijnlijk onweer. Aanvankelijk iets warmer. Uit het Buitenland Regenbuien en opklaringen. De depressie, die gisteren zware regen en en onweer in het Noorden van ons land en lichten regen in het Zuiden bracht, is snel Oostwaarts getrokken. De hooge druk breidde zich over Midden- Europa uit. Op de Britsche Eilanden is de lucht nog gedeeltelijk bewolkt, maar in Schot land betrokken met regen. Ook aan de Noor- sche kust valt regen bij matigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Zweden, heeft gedeelte lijke bewolkte lucht met plaatselijke regenbuien en vrij hooge temperatuur. In Noord-Duitsch- land is de lucht nog betrokken en valt nog hier en daar regen. In het Oosten is het zeer warm en dreigt onweer. Het Zuiden heeft op klarend weer met matige, maar stijgende tem peraturen. Frankrijk en Zwitserland hebben grootendeels mooi warm weer. De algemeene toestand wijst op regenbuien afgewisseld door zonrijke opklaringen bij normale zomertemperatuur. Barometer 767 m.M. 760 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 10 Augustus: Hoogste gisteren Laagste heden nacht 79 F. 62 F. Opticiens Alleen Zijlstraat 97 Telefoon 12726 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Augustus. Bevallen 7 Augustus: M. GrasHuibers, z.; J. C. Konijn—Gerrits, d.; 8 Augustus: B. S. WijnandsDuijtshoff, z.; C. A. A. Verheul— Pommée, z.; M. Th. van OostveenSiewert- sen, d.; 9 Augustus: C. H. BroersOolders, z.;' J. C. Hendriksvan den Hoven, z.; M. Tiek- stra-van Huizen, d.; Overleden 7 Augustus: J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, 80 j„ Gasthuisvest; 8 Augustus: E. J. Staal, 16 j„ Engelszstraat; 9 Augustus: A. M. Wijkhuizenvan Kor delaar, 65 j., Tweede Vooruitgangstraat, LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING 12—18 AUGUSTUS 1935. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Ba- loeran 14 Aug. gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. Marnix van St. Aldegonde 15 Aug. gew. st. 7.vliegdienst AmsterdamBan doeng 14. 17 Aug. 3.25. Suriname, mail via AntwerpenTrinidad 14 Aug. gew. st. 8.5; vilegdienst New York Paramaribo 13 Aug. gew. st. 9.25; vliegdienst BerlijnNatalParamaribo 14 Aug. gew. st. 15.—. Aruba, Bonaire, Curasao, via Southampton 13, 16 Aug. gew. st. 9.25; via Cherbourg 16 Aug. gew. st. 19.10; vliegdienst New YorkMara- caïbo 13 Aug. gew. st. 9.25 en vandaar per boot naar Curacao 16 Aug. gew. st. 19.10; vliegdienst BerlijnNatalMaracaïbo, van Maracaibo per boot naar Curasao 14 Aug. gew. st. 15. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, via Southampton 13. 16 Aug. gew. st. 9.25; via Cherbourg 16 Aug. gew. st. 19.10. Argentinië, Chili en Uruguay, via Lissabon 18 Aug. gew. st. 2.15. Brazilië, via Lissabon 12 Aug. gew. st. 16.45; via Amsterdam 14 Aug. gew. st. 3.25; via Lis sabon 18 Aug. gew. st. 2.15; vliegdienst Ber lijnZuid Amerika 14 Aug. gew. st. 15. vliegdienst MarseilleZd. Amerika 17 Aug. gew. st. 11.35. China, Hongkong, Japan, Mantsjoerije, Je- hol en Philippijnen, via Siberië 12, 15 Aug. geW. st. 18.35; vliegdienst AmsterdamBandoeng voor China, Hongkong en Philippijnen 14, 17 Aug. gew. st. 3.25. Britsch Indië, via Marseille 15 Aug. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 14, 17 Aug. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCal cutta 13 Aug. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via Brindisi 13, 16 Aug. gew. st. 10.40; via IstanbulDamascus 15 Aug. gew. st. 3.25; via IstanbulDamascus 19 Aug. gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Brindisi 13, 16 Aug. gew. st. 10.40; via Genua 15 Aug. gew. st. 7.via Na pels 17 Aug. gew. st. 17.35. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Genua 15 Aug. gew. st. 7.via Marseille 15 Aug. gew. st. 12.30; via Napels 17 Aug. gew. st. 15.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Genua 15 Aug. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 15 Aug. gew. st. 7. via Marseille 15 Aug. gew. st. 12.30; via Napels 17 Aug. gew. st. 15.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 15 Aug. gew. st. 7.via Brindisi 16 Aug. gew. st. 9.25; via Napels 17 Aug. gew. st. 15.15; via Piraeus 18 Aug. gew. st. 22.30; vliegdienst LondenCalcutta 13 Aug. gew. st. 2.15; vliegdienst AmsterdamBan doeng 14, 17 Aug. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCairoJohannesburg 17 Aug. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille 14 Aug. gew. st. 6.via Marseille 15 Aug. gew. st. 9.25; vlieg dienst LondenKaapstad 14 Aug. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenJohannesburg 17 Aug. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 15 Aug. gew. st. 16.45 en 17 Aug. gew. st. 6. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Marseille 15 Aug. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 14 Aug. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingapore Port Darwin 17 Aug. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via CherbourgSan Fran cisco 16 Aug. gew. st. 19.10.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2