Dagbladreclame is onontbeerlijk. VACANTiE-WEER ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1933 HAARLE M'S DAGBLAD 3 De verkoop van haring naar Rusland. Vragen van den heer Drop beantwoord. Op de vragen van den heer Drop in ver hand met den verkoop van het restant van den voorraad haring van het seizoen 1934 naar Rusland heeft minister Gelissen geant woord. dat het restant van den voorraad ha ring der Nederlandsche Visscherij centrale van het seizoen 1934 is verkocht aan een Nederlandsche firma. Den deel van dit res tant is dcor genoemde firma voor eigen reke ning en risico verkocht naar Rusland. Deze firma is bij deze transactie geenszins bemid delaar geweest voor de Centrale. De minis ter is van meening. dat rechtstreeksche ver- koopen door de Centrale naar het buiten land slechts dan geoorloofd zijn. indien de bestaande exporteurs niet bij machte zijn deze verkoopen tot stand te brengen. De totaal in opslag geweest zijnde voorraad haring van het seizoen 1934 bedraagt 99.508 kantjes. De minister kan geen gespecificeer- den verkcopstaat overleggen. Ten aanzien van de financieele resultaten van de credietverleening over het afgeloopen seizoen kan worden medegedeeld, dat de to tale vooi-raad haring een waarde vertegen woordigde van f 747.904.62. waarop een voor schot is uitgekeerd van f 660.596,42. Het laat zich aanzien, dat, nadat de bovenbedoelde transactie zal zijn afgewikkeld, aan de ree- ders het resteerende bedrag, op een zeer klein percentage na, geheel zal kunnen worden uitgekeerd. Borculo tien jaar geleden. Cycloon-museum heden geopend. Herinneringen aan de stormramp. Vandaag is het tien jaar geleden, dat het Nederlandsche volk werd op schrikt door de tijding, dat het stadje Borculo, in de Gelderschc Achterhoek, door een cycloon was getroffen en na genoeg geheel verwoest. Dit feit heeft men niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan en de bevolking heeft dezen herdenkingsdag aangegrepen om nogmaals haar dankbaarheid en erkentelijkheid te uiten voor de hulpvaardigheid jegens de ge troffen gemeente en de slachtoffers van de ramp van alle zijden betoond. Hoogtepunt van de herdenking was de of- ficieele opening van het Cycloon-Museum, dat is ondergebracht in een lokaal van het Spaar bankgebouw aan de Spoorstraat, door Jhr. R. R. L„ de Muralt, destijds burgemeester der ge meente Borculo. In ons nummer van 25 Juli hebben wij reeds een beschrijving van het museum opgenomen. Hedenmiddag te 2 uur zou het Museum wor den geopend door Jhr. de Muralt-, die de droeve gebeurtenis van tien jaar geleden in herinne ring zou brengen en voorts een overzicht zou geven van de totstandkoming van het museum. Tenslotte zou spr. zijn dankbaarheid uiten je gens allen, die de verzameling hebben helpen bijeenbrengen. Radio-rede van den burgemeester. De burgemeester, de heer M. van Welie, zou voorts in een radio-rede namens de bevolking van Borculo zijn erkentelijkheid betuigen voor de deelneming door het eigen land, de overzeesche bezittingen en het buitenland, ten tijde van de ramp betoond en voor de stroom van liefdegaven. Spr. zou verklaren, dat het een groot voor recht voor Borculo is geweest op het moment van de ramp als hoofd der gemeente te heb ben een man, die met krachtige hand leiding wist te geven en de juiste maatregelen wist te treffen voor hulp en steun aan de bevolking: Jhr. de Muralt. Spr. zou vervolgens een historisch overzicht geven van de maatregelen, na de ramp ge nomen, waarbij hij in het bijzonder zou rele- veeren de eerste broodvoorziening door de stad Lochem, die te Borculo als een dergelijke groote daad van piëteit is gevoeld, dat de her innering daaraan zal blijven bestaan door haar op dezen herinneringsdag en volgende als symbool te behouden. Spr. zou het hooggewaardeerde bezoek van de leden der Koninklijke Familie aan de ge teisterde plaats, enkele dagen na de ramp memoreeren. Deze Koninklijke belangstel ling in het smartelijk lot, dat toen aan onze inwoners was opgelegd, zal als 'n schoone blad zijde in de geschiedenis van de stad Borculo blijven voortleven. Een woord van hartelijke appreciatie zou spr. tot de Nederlandsche pers richten en tot de vele buitenlandsche bladen, voor het opnemen van opwekkingen tot steun aan de slachtoffers. In nagenoeg alle gemeenten in ons land wei den comité's ingesteld, die de taak op zich na men om gelden te verkrijgen voor herstel van de verwoeste gebieden. De cycloon van Augustus 1925 deed een hoos van milddadigheid door de harten der Neder landers van de geheele wereld gaan! Op hoogen prijs heeft de bevolking der ge teisterde streken gesteld den wensch van de Koningin om haar verjaardag op 31 Augustus 1925 zonder kosten onopgemerkt te laten voorbijgaan en de gelden, anders besteed tot viering van dien dag, thans te bestemmen voor leniging van den nood der slachtoffers, voor welke geste spr. aan onze Landsvrouwe de eer biedige hulde van de bevolking van Borculo overbracht. Spr. zou tenslotte een overzicht geven van het werk tot den wederopbouw van Borculo. in hoofdzaak onder leiding van het Provin ciale Bouwbureau tot stand gekomen. Brooduitdeeling. Het Comité, dat het programma voor de her denking van de stormramp heeft georgani seerd, heeft daarin ook opgenomen een uit- deeling van brood, als symbool voor dank baarheid jegens de naburige gemeente Lochem. die den dag na de ramp zorgde voor brood. Bij loting zal nu ieder jaar een bepaalde wijk worden aangewezen, waarvan de bewoners vriendelijk worden verzocht een wittebrood in ontvangst te willen nemen. Heden was daartoe aangewezen Wijk C. De uitdeeling geschiedde bij den heer D. J. Klu- vers aan de Steenstraat. Nagenoeg elkeen had aan het verzoek van het Comité gehoor gege ven en een brood afgehaald. In de ochtenduren werd door oud-burge- meester De Muralt een krans gelegd op de graven der drie slachtoffers van de ramp, waarbij hij een drietal korte toespraken hield. In den loop van den dag werden enkele concerten gegeven en kinderspelen gehouden. Hedenavond om zeven uur, het tijdstip, waarep de ramp geschiedde, zullen in alle kerken diensten worden gehouden. Een ommegang van muziek- en sportver- eenigingen met lampions zal het slot vormen van dezen herdenkingsdag. 1 Incident in een dorps gemeenteraad. De koffie- en sigaren-autonomie in Nederhorst-den-Berg. In de gemeenteraadsvergadering van het landelijk gelegen dorp Nederhorst den Berg is het tot een schermutseling gekomen lus- schen den voorzitter, burgemeester G. Graaf Schimmelpenninck en het raadslid Smit 'een z.g, wilde), omdat laatstgenoemde smakelijk een pijp zat te rooken, waaraan de voorzitter een einde wilde maken. Toen geruimen tijd geleden de burgemeester wegens ziekte gedu rende veie maanden in het buitenland had vertoefd, verzocht hij, in den raad terugge keerd, den leden tijdens het eerste uur van de vergadering niet te rooken. De raad was toen nog gehuisvest op een bovenvertrek van het oyde raadhuis, zoodat de atmosfeer spoedig te benauwd werd. Nu het ruime nieuwe gemeen tehuis betrokken is, meende het bovengenoem de raadslid "die trouwens nog geen deel van den raad uitmaakte, toen de straks bedoelde afspraak getroffen werd) dat hij nu wel zijn pijn kon blijven rooken. Toen het herhaald handgebaar van den voorzitter niet hielp, verzocht hij den heer Smit, zijn pijp neer te leggen, waarop deze vroeg waarom hij niet mocht rooken. De voor zitter antwoordde: ..Dat is hier in den raad destijds zoo afgesproken". De heer Smit: „Er kan wel zooveel ifge- sproktm worden, maar daarom behoef ik me daar nog niet aan te houden". De voorzitter: „Dan zou ik moeten zeggen, dat ik dat niet- netjes vind". Toe de heer Smit rustig verder rookte, merkte de heer Welle ,R.K.> op- „We zullen dat bij de rondvraag toch nog eens moeten be spreken, want het gaat toch niet aan, dat één raadslid rookt en de anderen niet". De voorzitter: „Er is ook.nog zooiets als een ongeschreven wet". Wethouder Blok (A.R.)„Je moet altijd je belofte houden". De heer Welle: „Ik heb nooit iets beloofd", waarop de heer Smit onmiddellijk liet volgen: „En ik heelemaal niet. In deze groote raads zaal zal het heusch niet zoo hinderlijk zijn als ik alleen rook en. de andere heeren niet". Geroep: „Jawel, maar daar gaat het niet om!" De heer Smit dampte intusschen lustig ver der en de voorzitter keek. zeer verstoord, toe. Bij ae rondvraag kwam de heer Welle terug In Duitschland is een interessant proces gevoerd. Aanklager was een fabrikant, die een groot kwantum van zijn artikel aan een Oostenrijksch afnemer ter geleidelijke afneming binnen een be paald tijdsverloop had geleverd, met de bepaling, dat de fabrikant zou be slissen, hoeveel reclame ervoor zou worden gemaakt. De verkoop bleek zeer langzaam te gaan en de aan klager eischte nu afneming en be taling van het geheele kwantum, daar de termijn verstreken was. De aangeklaagde partij betoogde, dat hii een zeer groot kwantum had besteld, op grond van de overwefrina. dat de tot dan gevoerde dagblad reclame een grooten verkoop ver zekerde. Na de levering had de fabri kant echter de reclame vrijwel ge staakt en nu werd het artikel slecht verkocht. Be rechter besliste, dat inderdaad het stonzetten van de advertenties in dagbladen de moeeli'khe'd tot ver koop zeer belangrijk ten kwade had beïnvloed en wees daarom de eisch van de hand. op het rook-incident en vroeg, hoe het nu in de toekomst moest gaan. „Is voortaan het rookverbod opgeheven?" De gemeente-secretaris: „Een rookverbod voor kinderen boven de 20 jaar". De heer Welle: „We moeten toch weten waar we aan toe zijn en dan moeten ook weer si garen van de gemeente op tafel komen; even als de koffie, die we moeten missen". De voorzitter: „Daarvoor staat geen post op de begrooting, Als de heeren willen rooken. moeten ze zelf hun sigaren maar betalen". De heer Dolman (S.D.A.P.i; .,'t Is toch al te schriel, dat we niet eens koffie kunnen krij gen, als we hier den heelen ochtend zitten te vergaderen. Ik wil een post op de begrooting hebben". Andere raadsleden roepen, dat er een post van j 25 voor koffie en sigaren op de begroo ting stond. De secretaris: „Jawel, maar met de opening van het nieuwe gemeentehuis is er voor 23 méér geconsumeerd, dan uitgetrokken was, dus die post is al opgebruikt". Wethouder Blok: „Is dat nu zoo'n opoffering om geen kop koffie te krijgen op de vergade ringen?" De liter Welle: „U hebt gemakkelijk oraten, u drinkt gemeente-pils". De voorzitter: „Heeren, u krijgt het van Ge deputeerde Staten toch niet gedaan. Ze schrappen den post, dat zult u zien". De heer Smit: „Dan schrijft u er maar bij, dat de heeren anders thuisblijven en dat zul len ze toch niet graag zien". De heer Welle: „Ik vraag, in de volgende vergadering mijn voorstel te behandelen om van gemeentewege weer sigaren en koffie te verstrekken". De overige raadsleden betuigen hun instemming hiermede, waarmede de de batten gesloten worden. Kostbaas en kostganger gingen elkaar te lijf. Zij wondden elkaar slechts licht. Op de Jac. van Lennepkade te Amsterdam hebben een kostbaas en zijn kostganger Vrij dagavond ernstigen twist gekregen nadat eerst de flesch flink was aangesproken. De kost ganger, een man van 43 jaar. haalde een scheermes tevoorschijn en is daarmede zijn 45-jarigen kostbaas te lijf gegaan. Op het tumult kwamen buren en politie toe snellen. maar voor men beide mannen had ge scheiden. had reeds bloed gevloeid. De kost baas had van zijn commensaal twee flinke sneden over het hoofd gekregen, zoodat, het bloed hem langs het hoofd stroomde. De aan valler had zich zelf met het mes aan de hand gewond. Beide mannen verkeerden in zeer overspannen toestand. De kostganger werd, na door den G.G.D. ver bonden te zijn. dOQr de politie meegenomen naar het posthuis aan de Burgerstraat. De kostbaas is naar het Wilhelmina Gasthuis ge bracht en daar verbonden. Zijn toestand was echter niet van dien aard. dat hij moest wor den opgenomen. Hij is dan ook na eenigen tijd naar hetzelfde posthuis overgebracht. Latei- op den avond zijn beide mannen naar het bureau Overtoom gebracht, waar de kostbaas is blijven overnachten. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 Augustus: Nu er zooveel zalm gevangen wordt, staan te Rotterdam vischvrouwen met broodjes met zalm a 10 cent op de markt. Een Engelschman at dezer dagen 20 van die broodjes achter elkaar op. DE HEER B. BAKKER. De heer B. Bakker, architect en waarnemend directeur van Bouw- en Woningtoezicht, was na zijn schooljaren eerst in de burgerlijke en waterbouwkundige bedrijven werkzaam; in 1901 kwam hij als opzichter bij een havenaan- leg in Zeeland en in 1902 slaagde hij voor het examen voor technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat. Als buitengewoon opzichter was hij werkzaam bij de verlegging van den Maasmond. Iu 1903 ging hij naar 's-Hertogen- bosch. waar hij speciaal belast was met de voorbereidende werkzaamheden voor de uit breiding van die stad. In 1905 kwam de heer Bakker te Haarlem. Alles wat in onze stad gebouwd wordt pas seert zijn af deeling en zoo heeft hij een groot aandeel gehad in de volbouwing van Oud- Haarlem en de stadsuitbreiding. Op 6 Maart 1930 viel den heer Bakker een hartelijke huldiging ten deel ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als ambtenaar in dienst der gemeente Haarlem. De heer Bakker is jaren lang diaken ge weest bij de Geref. Kerk en heeft zitting ge had in de bouwcommissies voor de Geref. Kerken aan den Kloppersingel en op de Ged. Oudegracht (de Wilhelminakerk) en voor het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Heerenvest., Schiphol boekt zijn 200.000ste bezoeker. De stationschef van Schiphol heeft Donder dag den 200.000sten bezoeker van dit jaar wel kom geheeten. Hij heeft hem uit naam van de K.L.M. een retourbiljet naar Brussel aan geboden. Zes mijnarbeiders gewond. Enkele wagons van een treintje sloegen om. In de ondergrondsche werken der Staats mijn Maurits te Lutterade zijn Vrijdag bij het vervoeren van mijnwerkers van een trein tje enkele wagons omgeslagen. Een zestal ar beiders liepen verwondingen op. Een hunner, de 35-jarige mijnwerker A. Kussel uit Lin nenheuvel, was er leelijk aan toe. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heer len vervoerd. Zijn toestand was 's middags hoogst zorgwekkend. De andere vijf arbeiders kregen schaaf wonden. Vrouwen te Oss gaan ruzie maken. Sén van hen gearresteerd. De arrestaties van de laatste maanden te Oss hebben groote oneenigheid teweeggebracht tusschen de vrouwelijke familieleden van de gearresteerden. Zoo is het in het Ossche „Vier hoekje" de laatste weken meermalen, ja bijna dagelijks, tot hevige ruzies gekomen tusschen de verschillende echtgenooten en schoon moeders van de gearresteerden. Bij deze ruzies werden elkaar de heftigste verwijten naar het hoofd geslingerd. Zoo geschiedde het ook Vrijdagmiddag, dat het in het „Vier-hoekje" tot een hevige scheld partij kwam. Nu bleef het echter niet bij woorden, doch het tweetal vrouwen vloog el kaar in de haren en er werden rake klappen uitgedeeld. De gemeentepolitie verscheen spoedig ter plaatse en zag zich genoodzaakt één harer, een zekere B., te arresteeren, om de rust in het „Vier-hoekje" te doen wederkeeren. De vrouw werd naar het politiebureau ge bracht. Hoewel men den laatsten tijd in dit deel van Oss aan dergelijke voorvallen ge woon is geraakt trok één en ander toch groot^ belangstelling. DOOR PIET VAN DER HEM 1 P-iHiTE r-\. 5 eerbericht: Gedeeltelijk bewolkt, verdere, vooruitzichtenweinig verandering

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5