DE BILT WEEKABONNEMENTEN CAREL VAN HUIZEN, KI. Houtstraat 13 Telefoon 14112 IJMUIDEN BEURS 2" Helga's weddenschap. MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 HAAELE M'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste borometerstand 762.2 m.M. te Warschau. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Haparanda. en voorspelt: Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met kans op regen of onweer. Later iets koeler. Uit het Buitenland Waarschijnlijk wat regen en afkoeling. Het gebied van hoogen druk in West-Europa Is geheel verdwenen naar het Oosten en het volgende komt op uit het Westen. Daartus- schen strekt zich een voor van lagen druk met verscheidene kleine kernen uit. terwijl in het Noordoosten de depressie vrij diep blijft. In Scandinavië blijft het weer regenachtig met onweer in Zweden. Ook in Ierland en Schotland is vrij algemeen regen gevallen en werd het koeler. Op het vasteland blijft het nog droog en warm. In Frankrijk is de bewolking zwaar en de temperatuur in het Oosten zeer hoog. Duitseh- land en Zwitserland hebben meer zonneschijn en zullen ook hooge temperaturen bereiken. De onregelmatige drukverdeeling maakt den weerstoe.stand onzeker, maar het verder Oost waarts dringen van de koelere Noorden win den op de Britsche Eilanden zal toch ook in onze omgeving wel regen of onweer met tijdelijke afkoeling brengen. Barometer Stand van heden 759 m.M. Vorige stand 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: FIRMA KEIP. Opticien Groote Houtstraat 137. tel. 11640 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Augustus. Bevallen 9 Augustus: M. BoeréGrotenhuis, d.: C. M. KosterSteeman, z.; A. P. de Zaaijer—Bouckaert. d.: 10 Augustus: J. A. M. van Dieden—Vlegels, d.; Overleden 8 A. Montauban, 64 j., Leidsche- vaart; 9 Augustus: J. Oene, 65 j., Asterstraat. dienen uiterlijk Woensdagsavonds oetaaid te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afrekenen DE ADMINISTRATIS' EEN SLECHT BEGIN. De Zaterdagmiddag gespeelde voetbalwed strijd Tweede Jeugd (Haarlem)—V.G.S. 1 eindigde in een 82 nederlaag voor Van Gel- der's Sportvereeniging. SCHOUWBURG JANSWEG. Van Delden's revue ,,'t Gaat toch zeker goed", in den schouwburg aan den Jansweg zop oorspronkelijk Zondag voor het laatst gaan. De belangstelling van het publiek was echter Zondag nog zoo groot, dat de revue ook heden. Maandagavond, nog wordt opge voerd. HAARLEMMER IN DUITSCHE STEDEN GEHULDIGD. Maandag 5 Augustus vertrok de reisleider van Reisbureau du Mee, de heer H. Stinis met een zestigtal stadgenooten naar den Rijn voor de 150ste 'maal. Voor het vertrek had in de Rozenstraat een kleine huldiging plaats: uit naam van vele reisgenooten bood de heer J. de Laat met eeni- ge hartelijke woorden een verguld hoefijzer aan, versierd met bloemen en voorzien van de cijfers 150. Een dame uit het gezelschap bood bloemen aan. De Duitsche Rijnsteden hadden overal eexx grootsche huldiging bereid. Te Kleef was de eerste door het gemeen te bestuur en den voorzitter van Vreemdelin- gienverkeer. Verscheidene dagbladen in het Rijnland hadden de aandacht gevestigd op het wérk van den heer Stinis. Herinnerd werd aan de Rheinsche avonden te Köniigswinter waarbij hij Hollanders, Engelschen, Franschen, Belgen, en Duit- schers in feeststemming tezamen wist te brengen. Te Kleef werd een schilderij aangeboden. Te Königswinter deelde een groot deel van de bevolking in de huldiging, tal van bloem stukken en geschenken werden hier aangebo den. zoowel door gemeentebestuur, Vreemde lingenverkeer als door tal van corporaties. Des avonds had een speciale feestavond piaats. Zoo was de huldiging in Ems, Kloblenz. Keulen en Wezel, LAATSTE BERICHTEN Roodvonk te Haarlem. Sterk verminderd. In de afgeloopen jaren zijn te Haarlem vrij veel gevallen van roodvonk voorgekomen. In 1933:-447 en in 1934: 311. Thans zijn in het le halfjaar van 1935 slechts 92 gevallen voorgekomen, zoodat inder daad van een sterke vermindering gesproken kan worden. AGENDA Heden: MAANDAG 12 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg. Revr: ..Het gaat toch zeker goed!" 8.15 uur. Luxor Sound Theater: 2.30 uur reprise van „De Witte", met Jefke Bruininckx. Doorloopende voorstelling van 711.30 uur: No greater glory (geprolongeerd). Cinema Palace: ,.De patrouille des doods" met Boris Karloff en „Hiep, hiep, hoera" met Wheeler en Woolsey. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel Grant and Mosely. dancing fools. Rembrandt Theater: „Das Lied vom Glück" met Paul Kemp. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel: Drie Nehrings. xylophonisten. Frans Hals Theater: Reprise van „Malle Gevallen" met o.a. Johan Kaart. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.15—9.15 uur. Stadsschouwburg en Janswegschouwburg: vergaderingen der N. S. B. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toeprans vrH Motorfiets rijdt bakfiets aan. Drie ernstig gewonden. ALKMAAR. 12 Aug. (A.N.P.) Op den Ken- nemerstraatweg tusschen Alkmaar en Heiloo is gisteravond een driewielige bakfiets door een achteroprij dende motorfiets aangereden. De bestuurder van de' bakfiets en een in zittende. beiden uit Limmeix alsmede de mo torrijder werden ernstig gewond. Alle drie personen werden overgebracht naar- het stadsziekenhuis te Alkmaar. COÖPERATIEVE WONINGVEREENIGING „EIGEN WONING". Het huitenverfwerk van de 41 woningen aan en nabij de Jacob Geelstraat is opgedra gen aan den heer J. A. v. d. Broek, Tettero destraat 98 en van de 56 woningen aan en nabij deSolostraat aan den heer A. Huls hof f. Ripperdastraat 15. BEVESTIGING EN INTREDE VAN PROF. DR. M. C. VAN MOTTRIK BROEKMAN Zondag werd Prof. dr. M C. van Mourik Broekman, vroeger predikant van de Ned. Herv. Gem. te Breda, bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Moordrecht. Des morgens had de bevestiging plaats door ds. A: J. Werner, Ned. Herv. Prèd. te Deventer, die een predicatie hield naar aanleiding van een 3-tal verzen uit 2 Corinthe 4. Hij was dankbaar verheugd, dat praf dr. van Mourik Broekman -wederom in het „Wondere Ambt" mocht terugkéeren. De kerk leed indertijd in derdaad een groot verlies, toen dr. van Mourik Broekman de kerk verliet; heden boekt de kerk wederom een winst. Des namiddags deed dr. van Mourik Broek man zijn intrede. Na het zingen van Psalm 89 i en 7 las spreker zijn intreetekst voor: 2 Corinthe 1 vers 24: „Niet dat wij heerschappij voeren over uw geloof, maar wij zijn medewerkers Uwer blijd schap; want gij staat door geloof". Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is uw adres: Opticien. Leverancier v. alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) ORGELBESPELING in de Groote- of St'. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 13 Axigustus 1935, 's avonds van 8 1/49 14 uur. door den heer Jacob Bijster. Programma. 1 Partita sopra „Jesu meine Freüde" Joh. Walther 16841748 J. S. Bach 1685—1750 Max Reger 1873—1916 4 Introduction und Passacaglia d moll Max Reger. 5 a) Cantabile op. 37 no. 1 2 Toccata en fuga d moll 3 Canzone op. 63 no. 3 b) Allegro Vivace op. 14 Jos. Jongen (1873) L. Vierne (1870) 6 Variaties en Dubbelfuga over het Vale- riuslied: „Merck toch hoe Sterck" (eerste uitvoering) Jacob Bijster (1902) HEEMSTEDE TWEEDE LUSTRUM VAN „EXCELSIOR" Op eenigszins feestelijke wijze heeft het fan farecorps „Excelsior", directeur de heer R. van 't Hof, aZterdag zijn 10-jarig bestaan ge vierd. In een open landauer, bespannen met twee paarden werden de directeur en zijn echtge- noote door een bestuurslid van hun woning te Haarlem gehaald. Daar bood het jongste wer kende lid, de 12-jarige Jopie Vermeer aan mevrouw van 't Hof bloemen aan. Aan de Blauwe brug stond het corps gereed om den directeur met de „feestmarsch" van Van der Glas te ontvangen. Een talrijk pu bliek woonde deze ontvangst bij. Onder het spelen van vroolijke marschen ging het vervolgens door Heemstede naar Groenendaal, waar bij aankomst het corps, nu nog onder leiding van den voorzitter, den heer E. van Pel de Jubileummarsch van S. Vles- sing uitvoerde. Daarna vereenigden allen zich in de met groen en bloemen versierde zaal van het Ververschingshuis. De voorzitter, den heer E. van Pel, heette daarbij den directeur en mevr. van 't Hof hartelijk welkom. Niet altijd, aldus spr. is onzen weg op rozen gegaan. Er zijn ook enkele zwarte bladzijden in ons vereenigingsleven. Maar dank zij de prettige samenwerking tusschen directeur, bestuur en leden is de geest thans bijzonder goed onder het corps. Spr. besloot met den wensch, dat de directeur nog vele jaren den scepter moge zwaaien en dat het ook in de hoogste afdeeling steeds „Excelsior" moge gaan. De heer van 't Hof, zeide vervolgens, met animo gewerkt te hebben met dit corps, om dat de: leden willen .werken, wat. blijkt uit de plaats die het cöfps in. weinig jaren heeft weten in te nemen. Maar nu moet voet bij stuk gehouden worden, 'want het is heel moeilijk zich in die hooge sport der muzikale ladder te handhaven. Spr. besloot met den wensch dat de samenwerking in de komende jaren-even prettig zal blijven als in de af geloopen jaren. Intusischen hadden vele belangstellenden zich om de muziektent geschaard om te luisteren naar het feestconcert dat van 8 tot 9 ~uur gegeven zou worden. Vooral de nummers waarmede dezen zomer 2 maal eerste prijzen werden behaald, klonken onberispelijk. Na afloop van het concert ontving het be stuur in de zaal van het Ververschingshuis. Hier voerde allereerst het woord de bescherm heer, Jhr. J. P. W. van Doorn. Als burgemeester van Heemstede wilde spr. allereerst zijn gelukwenschen aanbieden met de successen behaald in 10 jaren. De vereeni- ging bracht vriendschap én saamhoorigheid en het is verheugend dat een vereeniging moeite doet iets te bereiken. ..Excelsior" heeft levensvatbaarheid en vitaliteit getoond. Verheugend is dat deze vereeniging er een is voor een overgroot dee1 van overheidsper soneel en zich ten doel stelt de harmonie te bevorderen onder dit personeel. Er is echter nog meer. Als er een beroep gedaan werd op de medewerking van liét- corps voor liefdadige en andere doeleinden was het steeds bereid te helpen. Ais burgemeester, aldus spr., ben ik u bo vendien erkentelijk, omdat gij allen steeds bereid waart bij gebeurtenissen als winkel weken, feestjes en huiselijke gebeurtenissen onder de burgerij uw muzikale medewerking te verleenen. Van heel klein begonnen, zoo ging spr. voort, is u opgeklommen tot de klasse „Uit muntendheid". Dit kon, omdat de vereeniging het voorrecht heeft den heer van 't Hof^tot dirigent te hebben. Den heer Van 't Hof kreeg hulde en dank voor wat hij voor „Ex celsior" heeft gedaan. Als bijzondere blijk van waardeering over handigde de beschermheer het bestuur een enveloppe met inhoud, een stoffelijk blijk, zoo noodig voor het voortbestaan van het corps. De voorzitter dankte den beschermheer voor de hartelijke woorden en het stoffelijk blijk van belangstelling, er den wensch aan toe voegend dat „Excelsior" nog vele jaren het voorrecht zal genieten de'ri burgemeester als beschermheer te hebben. Vervolgens voerden nog het woord Ds. Barger, de voorzitters van „Eensgezindheid" en ,,St. Michael" en ver tegenwoordigers van „Kunst na Ax-beid", Ben- nebroek, van de Zangvereeniging „H.O.V." Heemstede, van den Chr. Bond en den R.K. Bond van Overheidspersoneel. Mede kwamen hun gelukwenschen aanbieden wethouder Dr. E. A. M. Droog en vele vrienden van het corps. Als stoffelijke blijken van belangstelling ontving de jubileerende vereeniging van den Chr. bond van personeel in publieken dienst afd. Heemstede en van de mannen-, de ge mengde zangvereeniging en het kinderkoor H.O.V. een fraaie verg. zilveren herinnerings medaille. Ook werden eenige bloemstukken aange boden o.a. een fraaie bloemenmand van de tooxieelvereexxigixxg „Nut en Genoegen", ter wijl schriftelijke felicitaties waren ingekomen o.m. van den heer N. Vos, gem-secretaris, van notaris J. A. de la Hayze, van de vereeniging „Koninginnedag" en den heer J. Th. Betz, directeur van de Harmonie „Eensgezindheid". Na afloop der receptie bleven bestuur en leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. BLOEMENDAAL KONING LEOPOLD'S PORTRET IN „LA BABILLARDE". Naar men ons meedeelt heeft de koning van België zijn portret met eigenhandig geschre ven opdracht geschonken aan het schoolhuis te Auby (in de Ardennen) vaxx het Kennemer Lyceum. VAN WIE IS DIE AUTO? Zaterdag was de politie op den Bloemen- daalschen weg bezig de papieren van den be stuurder van een auto te controleeren, toen een vrachtauto naderde, die op eenigen af stand van de agenten terugkeerde exx met groote snelheid verdween. De politie is de auto onmiddellijk nagereden en trof haar in een tuin aan den Dompvloedslaan onbeheerd aan. Het bleek dat er een en ander aan de auto mankeerde: n.l. 100 graden speling in het stuur, de handrem was defect, de geluiddum- per niet in orde, evenmin, de sigxiaalixxrichting. Van den bestuurder was geen spoor te be kennen. De auto werd in beslag genomen en geborgen. Tot heden heeft de eigenaar zich nog niet aangemeld. DIEFSTAL VAN APPELEN. Door de politie zijn een zestal jongens van 9 tot 14 jaar, allen wonende te Haarlem, in een tuin aan de Mesdaglaan aangehouden, die zich schuldig maakten aan diefstal van appe len. Zij werden naar de politiepost overge bracht -en later door hun ouders daar afge haald; VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstooinende voor de Dinsdagmarkt Glo ria IJm. 37. Vangst 18 m. schelvisch, 100 m. braadschelvlsch, 140 m. gul, 50 m. gr. en kl. schol; 240 mr, gr. en kl. makreel; 10 m. hake, 10 m. radio'. Samen 568 manden, benevens 60 st. stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 12 AUG. Tax-bot per K.G. f 0.92—0.58. Griet per 50 K.G. f 30—15. Tongen per K.G. f 1.15—0.74. Zetschol per 50 K.G. f 21—13. Kleixxe schol per 50 K.G. f 10.502. Schar per 50 K.G. f 96.50. Tongschar per 50 K.G. f 2811. Groote schelvisch per 50 K.G. f 2117. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1813. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 6.13 f 6.30. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.701,65. Kabeljauw per 125 K.G. f 32—11,50. Groote gullen per 50 K.G. f 5.402.60. Kleine gullen per 50 K.G. f 3,60—0.60. Wijting per 50 K.G. f 2—1.45. Makreel per 50 K.G. f 11—5.70. Heilbot per K.G. f 1.10—0.90. Koolvisch per stuk f 0.500.12. Versche haring per kist f 8,502,50. Middel hake per 125 K.G. f 57—45. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 1512. Kleine hake per 50 K.G. f 7—3,50. maandag 12 AUG. 1935 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1.30 Staats). BinnenL 41/2 pCt. Nederl 1917 4 pCt. Id. 1933 II 94X 94% 4 1/2 pet. Nederl. Indïë 1930 11 923/8 y4 92AS Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt, Duitschl. 1930 (Yóungleen.) m W Youngleening) met 22 H 22M 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankrijk Schatk. 1932 Scheepv. Mijen. 36)4 - H Stoomv Mij. Ned. Indnstr. Binnenl. Alg. K.zijde Unie 32H A. N. I. E. M. (Nat. v Berkei's Patent 3ert. Ca.lvé Delft 61X 278 Ned. Ind. Gas (Nat. 163 Gem. Bez. Philips 264 267 106 - Vs Industr. Buitenland. Anaconda Copper WB 10V8 10)4 Bethlehem Steel 229* 1% 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) - General Aviation 173/a North Amer. Cy Standard Brand3 9 X - 26%-$* Banken Binnenl. Koloniale Bank 38 Cert. Handel Mij. - 78^ Banken Buitenl. Deutsche Relchsb. 57 Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 197M—199H 199* Perlak 86 Petrol. Mij. Buitenl. 13)4 6% Cultuur Mijen. H. V. A. 178 N. I. S. - 00 1 18)* Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 173V6 162 32 Tabak Mijen, Deli Batavia Tabak.. 141 141h 156 156 155*4" 159 159^-H Rubber Mijen. IC 8% Deli Bat. Rubber 66 Ned. Ind. Rubber Koffie - Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. Comm Milwaukee - 5 pet. Adj. Milwaukee 2s/a Missouri Kansas Texas Union Pacific 60 Proion eatiekoers FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk vei-boden). 37) Hier moest ik ophouden, want xxu zwaaide hij dreigend de melkkan Hij stelde er zijn vrouw verantwoordelijk voor. dat ik vóór den middag uit huls zou zijn. Dxxs hadden we dit ook weer gehad; an- dex-halven dag. Mevrouw zei niets, toen ik m'n koffer begon te pakken, ze was wel ge wend aan zulke dingen. Later mompelde ze zooiets van dat ze het ook al zonder meisje had geprobeerd, maar dat het niets gaf: haar man bleef er precies even zenuwachtig om, Ik had diep medelijden met haar. Het won- dex-lijkste van alles is. dat ik er van over tuigd ben, dat ze. ondanks alles, van hem houdt. En dan zeggen ze nog. dat er geen enkelen op aarde zijn. Dus stond ik weer op straat. Nu was ik werkelijk als een van de dienstmeisjes waar altijd glossen over gemaakt worden. Slechts anderhalven dag wa sik in m'n laatste be trekking. Op dit oogenblik dacht ik er heusch over. naar huis te gaan. Weddenschap of geen weddenschap er markeerde nog maar drie weken aan. en ik dacht dat het comité wel zoo goed zou willen zijn me die kwijt, te schelden. Maar gisteren gebeurde er iets. wat me van besluit deed veranderen. Heel toevallig ontmoette ik mevrouw Bech op straat. Ze was tamelijk zenuwachtig Stel je voor Helga. ons nieuwe kamermeisje heeft haar been gebroken, en we hebben vijf logés en zitten middenin de weck; kunt u me ook zeggen, waar ik zoo gauw iemand vandaan haal?" Ik had een gevoel, of ik bijna de lucht in ging, toen ze xxxe dat zei. Ik was zoo vreese- lijk blij, dat het me pijn deed tot in m'n grooten teen. Het is wel niet noodig te zeg gen. dat ik er reuzenspijt van heb gehad, ooit te zijn weggegaan van Vinger. Kun jij be grijpen, hoe ik zooiets doms heb kunnen doen? Dat was je het geluk al gauw uit han den te laten glijden. Hier hebt u die iemand, zei ik tegen mevrouw Bech. Ik snak er naar, m'n ja ponnetjes weer aan te trekken. Wanneer gaan we? Mevrouw Bech vloog me haast om den hals en noemde me een barmhartige Sama ritaan, zonder m'n egoïstische beweegrede nen te vermoeden. Vanmiddag komt Lotten ons met de auto halen. Ik ben zoo blij. Ik voel me nu weer sterk. Ik zal Hans wel aan z'n vex-stand weten te brengen, dat hij het verkeerd heeft Ingezien. En als het niet lukt. schaak ik hem doodgewoon. O ja, ik moet je ook nog vertellen, dat ik gisteren m'n oude meneer en mevrouw heb bezocht, de Lisbys. Ze hadden vrijwel geen eten in huis. zoo dat de zak met koekjes, die ik had meege bracht, bijzonder welko mwas. Maar toch was de stemming er best, aangezien meneer Lisby's tante uit Sarpsborg op sterven lag en ze goed was voor minstens 10.000 kronen waarvan zij de erfgenamen waren. Natuur lijk zette mevrouw Lisby een passend ge zicht. toen ze sprak over het aanstaande sterfeval en de begrafenis, maar de blijd schap stx-aalde uit iederen trek. Ze wilde een villa laten bouwen op Nesodden. zoodra ze het geld binnen hadden; met een eigen bad huisje en een druivenkas en tennisbaan. Als ze dan een sr.elle motorboot hadden van het nieuwste type. waren ze gauw genoeg over. Eigenlijk had ze behoefte aan een secreta ressen als ze zoo'n groot huis moest admi- nistreeren; als ik lust had. kon ik die betrek king kriigen Voor ik heenging leende ze tien Nu heb ik toch zeker alles verteld, wat be langrijk is, en nog meer ook. Het zou sneu zijn, als we mekaar niet zouden zien van den zomer; maar ik weet nog niet. hoe de zaken zullen loopen. Trek een verstandig gezichten ga eens praten met vader exx tante. Zeg dat dit een goede leerschool voor me is méér in die richting. Je bokst het wel voor mekaar. Heb het goed Groet je vader en moeder en alle vrienden en kennissen. Je Helga. Vinger gaard 2 Sept. Achttiende rapport. Lieve Grete! Nu ben ik weer hier. Gelukkig, dat ik nog intijds gekomen ben; het is nog volop zomer, alles is prachtig groen en de dagen zijn vol van een wonderheerlijk tx-a-la-la. Lotten kwam ons dan halen. Hans wist heelemaal niet, dat ik in aantocht was. Toen hij voor het avondeten binnenkwam, zat ik m'n oude plaats. Hij vex-schoot van kleur; dus maakte het toch wel eenigen Ihdxnxk ot> hem dat ik er zat. Ola plaagde hem: Wat zit je te sta ren naar dien leegen stoel? Geloof je soms. dat Helga hier komt spoken? Ook Laurense deed haar duit in het, zakje: Ja Ie zou het haast spoken kunnexx noemen: 't schaap is zoo mager geworden als een geest. Maar wat doen de menschen ook naar de stad te gaan? Ik zal wel room in je melk moeten doen. kind niet zooals ik het bii Frigaard heb gedaan al dien tijd. Vond je ook niet. dat ik dat werkje van je moest overnemen? Hans keek niet-begriipend van de een naar de ander Room in de melk? Ja ie zou zoo mager als een hout ge worden zijn. als ik dat niet gedaan had zei Laurense plechtig. Och. dat vrouwvolk! meende Andreas en schudde z'n hoofd. Ze zijn zoo slim als de duivel zelf. Ik zou xiiet graag met ze aan leggen (Tusschen ons gezegd is er niets, wat Andreas liever wil). Maar nu zal het wel gaan zonder room. lachte Olga en knipoogde tegen ons. Een mensch werd haast verlegen onder zooveel belangstelling en bezorgdheid. Hoe het verder ging? Dank je Niet zoo heel ex-g slecht. Wel kon ik niet alles aan het lot overlaten, maar met een kleine handrei king van mijn kant, lukte het. De heele eerste week gixxg voorbij, zonder dat ik hem alleen sprak. Maar het feit. dat ik teruggekomen was om de vele plichten op me te nemen van een binnenmeisje, terwijl ik naar huis had kunnen gaan met den palm der overwinning in de hand, moest een reden hebben. Voox'tdurend hadden we klei ne botsingen, maar ze waren goedaardig, xnet de beste bedoelingen. Als ik eenmaal doodga, zei ik zal Hans denken dat ik het exxkel voor de grap doe. En Hans zei: Helga beweert, dat non- sexxs de moderne vorm is voor ernst. Mis schien is het de erkentenis van de relativi teit van alle dingen, die den ouderwetschen doodelijken ernst vex-jaagd heeft. Hoe dit nu ook zij, één ding was zeker dat Hans hoe langer hoe meer de oude werd: exx als Hans zichzelf is. dan wil ik hem xxiet inilen tegen een cheque op vrouw Fortuna's bank. Het waren anders drukke dagen. Behalve het gewone werk en de extra drukte door de logé's waren we aan het iixmaken en wecken. Maar toch was de keuken van Vinger een pax-adïjs. vex-geleken bij alle andere keukens, die ik heb leeren kennen. Bovendien was mevrouw Bech zeer dankbaar, dat ik haar hielo weinig vermoedend, dat hier egoisme in het spel was: zoo er iets is. wat ons vleugels geeft dan is het de dankbaarheid van anderen. En na de eerste di-ukke week. vroegen Lotten en Astrid me mee te gaan op huix Zondagsuitstapje naar de fjord, wat echt aardig van ze was. Ee naantal van Astrids en Lottens vrien den en vx-iendinnen warexx ook van de partij, vier auto's vol. Eigenlijk is het vervelend uit te gaan met een stel vx-eemden, als die elkaar onderling allemaal goed kennen; maar het ging boven venvachting, daar er een zekere verwantschap was tusschen hun jagon en dat vaxx de club thuis. De geest was vrijwel dezelfde: flauw, doel- niet geheel ontbloot van intelligentie, en eischte een minimum van begrip. Hans reed onze auto. Lotten. die juist Kipling's „Kim" had gelezen, wees op de leege plaats voorin en lachte: Sta mij toe, mij verdienstelijk te maken. Dat mocht ze, De ïxieuwe adspii-anthoutvester was er ook bij, hetgeen misschieix haar edelmoedigheid tot op zekex-e hoogte verklaart. Ik heb nooit veel fiducie gehad in Augus-. tus. Gewoonlijk is het een regenachtige over gang' tusschen zomer en herfst, tusschen va-' vantxe en werken. Augustus lijdt onder het wankele humeur der hondsdagen. Maar om-, Laurense's geliefkoosde uitdrukking te bezigen: wat waar is. is waar als Augus tus eei'ste eenmaal oo dreef is. dan weet hij ook, hoe het hooixl. Hij is te vergelijken met een flinke maar wispelturige vrouw die. als zé er zin in heeft, eexx doodgewonen dag kan nxakexx tot een feestdag voor haar omgeviixg. Augustus weet. hoe een eei'ste-klas zomer dag moet zijn. Hij weet. dat de hemel sterk blauw moet wezen, bii vooi'keur met hier exx daar een paar schapenwolkjes, doch met eeix schei-pen horizont, waax-aan geeix donkere dreiging mag staan. Hij weet. dat de zoxx warm moet zijn, maar niet brandend heet; dat de lucht helder moet wezen als kristal, zacht als een liefkoozing exouis geparfu meerd. Hij weet. dat de wegen droog moeten zijn, maar niet stoffig het koren goud en het gras eroen als smaragd: hii weet evengoed als Julie dat het water ln rivier en fiord warm -moet ziin en lekker en dat het zand op het strand moer glinsteren Als hij dus maar wil. kan hij het gezellig genoeg ma ken: wat Augustus dan ook deed dezen dag. '"rn-dt vervolgd)],

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2