De Zondag bracht weer dooden. STOFZUIGERS MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Verschillende ernstige verkeersongevallen. Zer^agmiddag heeft op den Rijksstraatweg te Rietveld (nabij Woerden) een ernstig on geluk plaats gehad, waarbij de 78-jarige A. Burggraaf uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijks straatweg, links van den weg. Op een gegeven oogenblik stak hij, terwijl hij daarbij om keek, den weg over met het noodlottig ge volg, dat hij door een juist passeerenden motorrijder werd gegrepen. Beiden kwamen te vallen. De motorfietsrijder bleef ongedeerd, ter wijl B. een dubbele schedelbreuk opliep. Eenige oogenblikken na het ongeluk is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Het slachtoffer was weduwnaar Auto bij uitwijken in een sloot gereden. Zondagmiddag omstreeks half twee is op den Winsumerstraatweg onder Groningen het 7-jarig zoontje van de familie v. d. S. uit laatstgenoemde gemeente, bij het on voorzichtig oversteken van den weg door een personenauto aangereden. De jongen werd gegrepen door den voorbumper, waaraan hij bleef hangen. Doordat de auto nog trachtte hem te ontwijken, reed deze te water. De jongen kreeg een hersenschudding en ern stige hoofdwonden. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De beide inzittenden van den auto, mevr. B. en haar zoon, konden op het droge wor den gebracht. De wagen is later opgehaald. Motorfiets in botsing niet lichtpaal. Op den weg TilburgHilvarenbeek heeft Zondagmiddag een motor-ongeluk plaats ge had, dat den berijder het leven heeft ge kost. terwijl de duo-passagier licht gewond werd. Een motorfiets, bestuurd door den heer A. van den Boom uit Heerlen, reed bij het passeeren van een autobus tegen een langs den weg staanden lichtpaal. V. d. B. brak bij de botsing zijn nek en was vrijwel op slag dood. Zijn broer, Martinus, die op de duo was gezeten, werd slechts licht gewond. Hond veroorzaakt motorongeluk. Zondagmiddag geraakte op den Hoofdweg bij den Sloterdijkermeerweg te Amsterdam, een motor defect. Deze werd toen weggetrok ken door een andere motor. Plotseling sprong een hond voor den trekkenden motor. Deze stopte en bij het weer wegtrekken ging dit met zulk een hevigheid gepaard, dat de be rijder van den defecten moter er af geslingerd werd en bewusteloos op straat bleef liggen.. De motorrijder, een inwoner, van Middelme'er uit den Wieringermeérpólder, is'v ••met"' ;een.' sciïedelfractuurnaar het -Tesselschade' 'Zie kenhuis vervoerd. Vrouw door een auto aangereden. Op den Spaarndammerdijk te Amsterdam is Zondagavond een 49-jarige bewoonster vair dien dijk bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen en overreden. Met twee groote hoofdwonden en een ribfractuur is zij naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. Noodlottige botsing tc Wassenaar. Zaterdagavond te 10 uur is de 20-jarige motorrijder Van D. uit Wassenaar op den hoek van de Van Zuylen van Nyeveltstraat en den Oostduinweg aldaar, met zijn motor fiets in botsing gekomen met een luxe auto, bestuurd door den heer H. uit IJsel- monde. De motorrijder sloeg met zijn hoofd door de achterruit van de auto en was on middellijk dood. Van de inzittenden van de auto werden de echtgenoote en de beide zusters van den bestuurder H. licht gekwetst. Zij liepen eenige ontvellingen op en werden, verbonden door den gemeentearts van Wassenaar. De politie heeft het lijk van het slacht offer, de resten van de vernielde motor en ook de automobiel in beslag genomen. AFWIKKELINGEN ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 5 tot en met 10 Augustus 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal "een bedrag van omstreeks RM 900.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 7843378753. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen blik omstreeks RM 42.9 millioen. De Sonder- konto-posten waarvoor koersfixeering is ver kregen. zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Nederlandsche Bank gedurende dezelfde pe riode in totaal een bedrag van ongeveer RM 3Q0.0C0 met de 'begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 16073. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen. beloopt op het oogenblik omstreeks RM 16.4 millioen. De Treuhanderkonto-pos ten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. ENGELSCH SPORTVLIEGTUIG MAAKTE EEN NOODLANDING. Zaterdagmiddag omtreeks vier uur heeft S*et Engelsche sportvliegtuig de G-AG.Y.T. een noodlanding gemaakt op een stoppelveld van den landbouwer A. I. Janse te Geersdijk. Het toestel kwam uit de richting Wilhel- minadorp en wilde de Zandkreek oversteken, toen boven de steiger van het veer van Kort- gene de motor het was een éénmotorig vliegtuig begon te haperen. Het toestel vloog, teen, nu eens hooger dan weer lager, nog vijf Kilometer door en maakte daarop een noodlanding, die zeer goed slaagde. De bestuurder kon het toestel zelf reparee- ren en is na een uur weer in de richting En geland vertrokken. Nederlandsche auto-industrie geprefereerd. Belangrijke bestelling voor 12 bussen. De Haagsche Tramweg Maatschappij plaat ste enkele dagen geleden een belangrijke op dracht tot uitbreiding van haar wagenpark met 12 stuks autobussen. De bussen worden van het type „trambus", zooals de H.T.M. er reeds verscheidene in gebruik heeft en inge richt voor het vervoer van 40 personen. De chassis zullen worden geleverd door de onlangs opgerichte N.V. Kromhout Auto In dustrie te Amsterdam en worden uitgerust met Kromhout Dieselmotoren, waarmede de H. T. M. reeds langdurige proeven genomen heeft met bevredigend resultaat. De carrosserieën zullen worden geleverd door de N.V. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem. Deze belangrijke opdracht komt dus in haar geheel de Nederlandsche industrie ten goede. De scheepvaart-concurrentie met Japan. Hoe lang zal men de tariefverlaging kunnen voortzetten? De Neue Zürcher Zeitung publiceert een uit eenzetting van haar correspondent te Shanghai over het conflict, dat tusschen de Japansche en Nederlandsche reederijen is ontstaan. Hij vraagt zich af, of en hoe lang een tarief verdaging vaxi 50% of meer voor de partijen draagbaar is. Van Japansche zijde is berekend, dat de Java-China-Japanlijn door de Japansche concurrentie een schade zal leiden vair 2 millioen yen per jaar. Men ver wacht evenwel, dat de regeering, die bij de maatschappij geïnteresseerd is voor het ver lies zal opkomen. (Klaarblijkelijk houdt deze opmerking verband met het verzoek, dat de J.C.J.L. zich tot de regeering heeft gex'icht om haar gedux-ende drie jaar een subsidie te ver- leenen van hoogstens f 750.000, met dien ver stande, dat het toe te kexxnen bedrag, het ver lies, dat de maatschappij lijdt na afschrijving van 5% 's jaars en de gewone bijdragen aan de pensioenfondsen etc. niet zal overschrij den.) Bij de Japansche reederijen zijn de ver- hoxidingen zeer ongelijk. De Osaka Shosen Kaisha (O.S.K.) en de Nanyo Yusen Kaisha. de grootste scheepvaartmaatschappijen in Japan met aandeelenkapitalen van 100 mil lioen yen, kunnen in verband met hun wijd vertakte vracht- en passagiersdiensten de dienst JapanJava zonder veel nadeel met verlies voortzetten, vooral daar een zeker ge deelte van het aandeelenkapitaal zich in handen van de Japansche regeering bevindt. De Ishihara Co. is een mijnonderneming met groote belangen op Malakka en het vracht vervoer voor anderen is vnl. een nevenbedrijf, zoodat voor haar de aanzienlijke verlaging der tarieven geen ernstig nadeel beteekent. en zeker geen gevaar voor de instandhoudixig van het bedrijf oplevert. De grootste last krijgt de Naxiyo Yusen Kaisha te dragen, die evenals de Java-China Japaxx- lijn alleen de Java-route bewaart. Het grootste, gedeelte van het aandeelenkapitaal van deze maatschappij bevindt zich evenwel in handen vaxi! •een drietal/ buitengewóón kapitaalkrach-1 tige industxüeele concerns, zoodat eexv'bijp'd's-i sing1 'van de door'deze maatschappij te lijden verliezen eveneens mogelijk schijnt. CHAUFFEURS GINGEN RUZIE MAKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Govert Flincksti'aat bij de Van Woustx'aat te Amsterdam een vechtpartij plaats gehad txxsschen twee chauffeurs, waarbij één een mes trok en daannee zijn tegenstander in de borst trof. De gewonde is met een taxi naar het Wilhelminagast- huis gebracht. Hij werd daar vei-bonden en kon vervolgens in zijn woning verder worden verpleegd. De dader is gearresteerd. Inbrekers maken een groote buit. Heerenhuis te Rotterdam geplunderd. Twintig schilderijen en veel kostbaarheden gestolen. Gedurende afwezigheid van de bewoners hebben inbrekers kans gezien 'hun slag te slaan in een heerenhuis aan de Vooxschoter- laan te Rotterdam. Door een leegstaand pand zijn tot nu toe onbekende daders binnengedrongen in de daarnaast gelegen, woning' van Dr. G. van Ooi-schot Jr. De ongewenschte bezoekers gingen door het leegstaande huis naar het dak en bereikten door de dakgoot het per ceel, waarop zij het gemunt hadden. Door het verbreken van een dakraampje kwamen zij in het huis. Daar viel hun de buit gemak kelijk in handen. In de open laden van dres- soirs en andere bergplaatsen vonden de in brekers een partij tafelzilver, een platina armband van gladde schakels met in het mid den een briljant, een camée met openge werkte rand, een ouderwetsche gouden Zeeuw sche oorhanger, een gouden siex*speld met blauwen steen, een platina kettinkje met twee platte hangers, enz. Dit alles namen zij mee en bovendien waren twee violen en niet minder dan twintig schilderstukken van de gading der indringers. Alle schilderstukken werden uit de lijst gesneden. Hieronder zijn een naakte vrouwenfiguur van Haverman, een hondje van Wijn, een gezicht op Over- schie van denzelfden schilder, een Biskra van Haverman, een Win tergezicht, Boerengast van Wijn, een wintergezicht Dox-psstraat. eveneens van Wijn en van denzelfden schil der een bloemenstalletje. Verder de toren te Enkhuizen van Tholen, een Biskra, twee zei lende bottex-s, gezicht op het Veexsche gat, van deneelfden schilder, een meisje met twee vlechten van Voogt, eexx Arabische jon gen van K. van Veen, een poortje van Wijn, eexx weiland van Tholen, een wilgenboschje, eveneens van dezen schilder en een weiland met sloot van Wijn. Toen de inbraak was ontdekt, werd onmid dellijk de familie, die te Soestdijk vertoefde, gewaarschuwd. Toen deze was gearriveerd, kon de inventaris van het gestolene worden opgemaakt. De inbraak zelf heeft zeer waar schijnlijk plaats, gehad in den nacht van Donderdag op Vrijdag. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zij vermoedt, dat ge tracht zal worden de buit. welke een belang rijke waarde vertegenwoordigt, over de grens te brengen. Het brandde op verschillende plaatsen. Te Enschedé ontdekten surveilleerende agen ten van politie een dezèr nachten, dat er brand woedde in het perceel Oldenzaalsche- straat te Enschedé, waarin de comestibleszaak „Het Zuivelhuis" is gevestigd. De bewoners, de heer A, A. Reuvers en zijn vrouw, konden zich met moeite in nachtge waad redden. De winkel brandde grootendeels uit. De aangerichte schade is aanzienlijk. Eexx bedrag van 680 aan papiergeld, dat zich in een sigareixkistje bevoxxd, is mede door het vuur verteerd. Alles was verzekerd. Petroleumlamp deed stroo vuur vatten. De landbouwer H. van B. 'te Stiphout xxabij Helmond ging een dezer avonden in den stal de varkens voeren. Zooals' gewoonlijk hixxg hij een petroleumlamp aaxx een balk ïxabij de varkenskooien. PLotselixxg zag hij vlammen slaan uit eexx bosch stroo, in de nabijheid van de lamp. Hij trachtte nog in allerijl het vuur te dooven, doch slaagde daarin niet. Met brandwonden aan de handen snelde hij naar buiten en xxaar het woonhuis, om zijn gezin te waarschuwen. Het vuur greep in het bi-and- bare materiaal zoo snel om zich heen, dat in een oogwenk de geheele boerderij in lichter laaie stond. Vijf en twintig varkens en 150 kippen kwamen in de vlammeix om, terwijl de geheele boerderij-ixxventaris en de rogge- en haveroogst mede verlorexx gingen. De boerde rij behoorde toe aaxx dexx heer F. K, te Mierio- Hout. Verzekerixxg dekt de schade. Café en woonhuis uitgebrand Oxxder Illikhovexx, gemeente Roosterexx, brak door tot nu toe onbekende oorzaak, een groote brand uit in liet woonhuis en café bewoond door den heer P. Ariaans. Woonhuis en café brandden geheel uit, terwijl van den inboedel niets gered kon worden. De bewoners zijn bij de buren ondergebracht. De verzekering dekt de schade. Hooibroei. Zaterdagmiddag .heeft te Eernnes een felle brand gewoed, waarbij de boerderij van den laxidbouwer van Eiden en een hooiberg van zijn buurman Roodhart een prooi der vlam men zijn geworden. Door hooibroei is de brand ontstaan in de boerderij van van Eiden, welk gebouw spoedig in lichte laaie stond. De brandweer van Eernnes kon hierte- gexi niets uitrichten, zoodat de hulp van de Larensche brandweer werd ingeroepen. Deze kon slechts verhoeden dat ïxiet meer woningen een prooi der vlamnxexi werdeix. Inmiddels liad x-eeds de hooiberg van den landbouwer Rood hart vlam gevat: wooixlxuis en hooiberg brand den tot dexx grond toe af, terwijl eenig pluim vee en 100.000 pond hooi een prooi der vlam men werden. De landbouwers waren verzekerd bij een onderlinge verzekeringsmaatschappij. De audiëntie aan ir. Mussert verleend. Vragen door ir. Albarda aan de regeering - 1 -v 1 .-g'estreld. 1 :"u Het lid der Tweede Kamer, ir. J. W. Al barda, heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Koloniën: Heeft de nxiixister, xxadat bekend was ge worden, dat de heer ir. Mussert, die in zijn hoedanigheid van leider der Nationaal-socia- listische beweging Ned.-Iixdië ging bezoeken en met dat bezoek geen ander doel had dan de behartiging vaix de belangen dier óp ver nietiging onzer democratische staatsinstel lingen gei-ichte beweging, door den gouver neur-generaal in een bijzondere audiëntie zou worden oxxtvangen, ook aanleiding gevonden den gouverneur-generaal eenige meening te dezer zake kenbaar te maken, en zoo ja, welke? Is de minister niet van oordeel, dat èn door de wijze, waax-op die audiëixtie is ver leend èn door het daarbij vei-handelae, als mede door den ophef,- die daarvaix. zooals te voorzien was. door de nationaal-socialisti- sche beweging is gemaakt, de gouverneur-ge neraal in eexx positie is gekomen, die hij als vertegenwoordiger der Koningin in Ned.- Indië had moeten vermijden? Keurt de minister goed, dat, terwijl van vergaderingen vaix c..derscheid ene inheem- sche vereenigingexx vallen onder -het. be perkt vergaderreoht en de iixheemsche volks beweging aan allerlei beperkende bepalingen is ondexworpen, den heer Mussert gelegen heid is gegeven in eexx aantal beslotexx ver gaderingen het woox-d te voeren, zonder dat daarop de bijzondere bepalingen van politie toezicht enz. toegepast werden? Oss kan niet meer zwijgen. Bekentenissen volgen op de arrestaties. De 47-jarige B. uit het „Vier-lxoekje" te Oss, heeft Zaterdagavond ten overstaan van de gemeentepolitie bekend schuldig te zijn aan heling van goederen afkomstig van een groot aaixtal grootere en kleinere diefstallen te Oss gepleegd, o.m. is B. de heler geweest van een voor eenige jarexx ten ïxadeele van Pastoor Bloem te Oss ontvrsemd waardevol horloge, waarvan de daders van de inbraak reeds ach ter slot exx grendel zitten. Naar aanleiding van deze bekeixtenis zullen door de gemeente politie nog meerdere arrestaties worden ver richt. Noodlottig ongeval na roei- wedstrijden. Man verdronken. Zoixdagavoixd omstreeks 7 uur is op de Rivier de Maas te Well (Limburg) door het omslaan van een roeiboot een ernstig ongeluk gebeurd, dat een persoon het leven kostte. Na- afloop van ïxationale roeiwedstrijdexx die Zondag te Well zijxx gehouden, keerden een aantal roexbooten terug. Onder deze was er een, waarin vier personen zaten. Een van hen, zekere H. Kamps uit Wellerlooi. die zijn boot wilde vastmaken aaxx een andere roeiboot, welke aaxx een sleepboot was gehaakt, om zich zoodoende te laten trekken, sloeg daarbij over boord, evenals de drie personen uit zijn gezelschap. Deze drie werdeix gered. Kamps echter verdronk. Zijn lijk is tot op heden nóg niet opgehaald Klachten over crisiscentrales beantwoord. Met verschillende feiten moet rekening worden gehouden. Organisaties soms in een paar dagen tot stand gebracht. In het verslag over 1934 van de Algemeene Rekenkamer zijn verschillende opnxerkingexx gemaakt over de coxxtröle op crisisfondsexx eix dexx stichtixxgsvorm van de crisiscexxtrales. In eeix nota naar aanleidixxg van dit verslag, geeft de minister van Economische Zaken thans een toelichting, waarom zijn ambtsvoor gangers dexx stichtingsvorm voor de crisis instellingen hebben gekozexx. Van den beginne af aan heeft het in de be doeling gelegen de uitvoering van de crisis maatregelen voor een groot deel toe te ver trouwen aan de organisaties van belangheb- bendeix. Daarvoor moesteix organen in het le ven wordexx geroepen, welke behoudens al gemeen toezicht vaix regeeringszijde over eexx zekere mate van zelfstandigheid beschik ten. Dit was alleen mogelijk indiexx aaix de op te richten organen een privaatrechtelijk ka rakter werd gegeven. Ooixspronkelijk was daarvoor gekozexx de ver- eenigingsvorm, maar later bleek de stich tingsvorm geschikter. Het groote voordeel is. dat wijziging vaix de statuten direct kan plaats hebben, terwijl bovendien daaraan in het ge heel geen kosten verbonden zijn. Bij de beoordeeling van de opmerking vaix de Rekenkamer over het beleid der crisis- instellnxgeix, zoo vervolgt de nota, zal nxen rekeniixg nxocten houden met het feit, dat de meeste crisisorganisaties aanvankelijk in een paar wekeix, soms zelfs in een paar dageix. tot stand moesten komen. Wanneer het prijsniveau van een bepaald product tot een fataal laag ïxiveau dreigde te zhxkexx, moest plotseling een groot econonxi- misch apparaat in het leven worden geroepen. Het spx*eekt vanzelf, dat het hierbij niet mo gelijk was aanstonds alles tot ixx de finesses te regelen. Bovendien waren een groot aantal ambtenaren noodig, die niet bekend waren met de algemeene voorschriften, die iederen rijks ambtenaar bekend zijn. Hetzelfde deed zich voor met de besturen. De mogelijkheid van fouten werd in de hand gewerkt doordat de crisisorganisaties aanvan kelijk zonder voldoeixde centrale leiding naast- elkaar werkten. Door de instelling van het college vaix i-egeeringscommissarissen, dat onder leiding van den minister de geheele landbouwcrisispolitiek overkapt, is hierin ver betering gekomen. De regeering vestigt er verder de aandacht op. dat de gegevens in het verslag der Alge meene Rekenkamer dateeren uit de eerste periode der landbouwcrisispolitiek. Het stre ven zal er bij voortduring op gericht zijn eveix- tueele fouten tot zoo klein mogelijke propor ties terug te brengen. De voorstellen in een rapport van een crisis- accountantsdienst, volgens hetwelk ixx de pro vinciale orgaxxisaties f 225.000 zou kunnen worden bezuinigd, zijn op verschilieixde gron den niet uitvoerbaar gebleken. Bijzondere fondsen. Wat betreft de uitgaven vaxx eexx Rijksbureau uit bijzondere fondsen bestreden, stemt de mi nister xxiet in nxet de opixxerking der Reken kamer, dat „aap i dexx: „qnwettigep, ..toestand" eerr einde is gemaakt daar de; vroegere 'toe stand volgens den minister' niet onwettig was en het voormalige regeeringsbureau in den vorm, waarin het bestond, geen orgaan des rijks was als door de Rekenkamer bedoeld. Ten aanzien van gebrek aaxx zuinig heid bij een crisis-orgaxxisatie ver klaart de regeering, dat volmondig kan worden toegegeven, dat het be heer dezer centrale in den eersten tijd te wenschen heeft overgelaten, 's Mi nisters ambtsvoorganger heeft echter reeds geruimen tijd geledexx op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wexxschen overliet, van zijn afkeuring daarover doexx blijken en heeft op 12 September 1934 daaraan uiting gege ven zoowel aan dexx directeur als aan het bestuur der centrale. Redenen onx verder te gaan waren echter, geziexx de groote verdiexxsten van den desbe- treffenden fuxxetioxxaris, voor den toenmaligen minister niet aaxxwezig. Maatregelen, waar door een herhaling uitgesloten is, zijn getrof fen en door ieder van den beginne af getrouw nageleefd. Geheime uitgaven. Omtrent de geheime uitgaven deelt de xxxi- nister mede, dat ixx September 1932 onder goedkeuring van den toenmaligen minister van Economische Zaken een comité is ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van het departemexxt vaxx Ecoxx. Zaken en enkele crisisixxstellingen met het doel om door pro paganda den afzet van Nederlandsche pro ducten te bevordereix. De benoodigde gelden werden toegezegd door de Ned. Varkexxscen- trale, de Crisis Zuivelcentrale en de Groenten en Fruitcentrale, welke destijds eigen fondsen hadden. De actie ging dus niet uit van de var- kenscentx*ale als zoodanig. De vraag was toen gerezen, of de Reken kamer de commercieele centralexx zou moeteix controleereix dan wel of dit uitsluitend moest geschieden door den Crisis-accoxuxtantsdiexxst Zoolaxxg op deze vraag geexx beslissend ant woord was gegeven, zijxx de gegevens niet ver-, strekt. Intusschen is dit later, gelijk de reken kamer mededeelt, wel geschied. De Varkens- centrale schoot alle xxoodige gelden voor met de bedoeling ze later met de andere centralen te verrekenen. Toen door het in werking treden van de Laixdbouwcrisiswet 1933 de fondseix der verschillende centralen in het Landbouwcrisisfonds werden samengevoegd, had zulk een verrekening uit dexx aard der zaak geen zin meer. De gedachte propaganda te maken heeft ook de instemming van het departemexxt van Ko loniën. Thans is een nieuwe regeling getrof fen, welke ook ten doel heeft onze koloniën van den arbeid te doen profiteeren. Een algemeen onderzoek naar fouten, ver- boxxden aan de inrichting van de provinciale landbouwcrisisorgaixisaties, vindt sedert eeni- geix tijd plaats. KANOVAARDER SCHAAMDE ZICH Zaterdagmiddag omstreeks vier uur, toen de heer H. Huizenaar uit Leeuwai-den nxet zijn zeiljacht van Schiermonnikoog naar Oostnxahorn voer, ontdekte hij op het Frie- sclxe Gat ter hoogte van „De Bank" onge veer 800 meter uit de kust, een gezonken kaxxo, Ongeveer 50 meter van de kano zag hij een man, die zich zwemmend boven water hield en die tegen hooge zeeën en stroom worstelde. De maxx werd door dexx heer Hui zenaar gered en op zijn verzoek bij Oostma- honx aan den zeedijk afgezet. Zijn naam kon de heer H. niet gewaar wordeix: hij wilde hem waarschijnlijk uit* schaamte niet zeggen. Vermoedelijk was het een onderwij zer die in het zwembad, „De Bank" een kaxxo had gehuurd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 12 Augustus Eenige dagen geleden is het gebouw, genaamd „De Nieuwe Schouwburg" in de Jansstraat alhier, verkocht aaix den heer H. van Veen. Thaxxs bestaat het voornemen om de exploitatie van cfe*n Nieuwen Schouwburg ten spoedigste te doen aaixvaixgexx. Althans nxexx is bezig maatregelen te treffen tot het verande ren van het gebouw naar de voorschrif ten der overheid en tot het verbeteren en verfraaien vaxx het tooxxeel. Spoedig zal xxxexx zich in het bezit van een goeden schouwburg kunnen verheu gen. Door onze lens gesnapt. Leonard A. Springer*. De parkarchitect Leonard A. Springer werd den'246X1 'Januari 1855 te Amsterdam geboren. In 1871, xxadat hij het Instituut van H. G. Roodhuizen te Amsterdam afgeloopen had, kwam hij op de Tuinbouwschool „Linnaeus" te Watergraafsmeer. Daarna moest hij zich in de praktijk en door zelfstudie verder bekwamen, waarvoor hij o.a. eenigen tijd te Parijs doorbracht. In 1891 vestigde hij zich te Haarlem, waar hij sindsdien gewooxxd heeft, welk verblijf in onze stad alleen afgebx-oken wex*d van 1897-1900 .door zijn leeraarschap aan de toenmalige Hoogere Tuinbouwschool te Wageningen. In 1900 werd hij adviseur van den Hout en de Plantsoeixen der gemeente Haarlem en hij behield deze functie tot hij den 65-jarigen leeftijd had bereikt. Onder burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeiaixden heeft de heer Springer Den Hout en de plantsoenen oxxder zeer veel tegexxstaxxd gereorganiseerd en in dexx tegenwoordigen toestaxxd gebracht. Bovexxdien heeft hij door het geheele land tal van particuliere buitenplaatsen en open bare parken aaxxgelegd of herziexx. Als tuin- exx parkarchitect heeft hij zich van het begin af steeds geplaatst, op het stand punt vaxx eexx volkomexx oxxafhankelijk archi tect, die geexxerlei voordeelen gexxoot uit voor dexx aanleg bexxoodigde leveraxxties. De deixdi-ologische xxoixxenclatuur exx de ge schiedenis der tuixxkunst hebbexx zijxx bijzondere belaxxgstelling, waax-van hij in tallooze tijd schriftenartikelen deed en nog doet blijken. Op deze gebieden bracht hij uitgebloeide verza melingen bijeen. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 - Tel. 16659 (Adv. ingez. MedJ De Koningin en Prinses Juliana in Schotland. Tochten door de Schotsche hooglanden. Uit St. Fillans wordt gemeld dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met het geheele gevolg Zaterdag met een vijftienpersoons autobus een tocht hebben gemaakt door het Trossachs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire, o.a. beroemd door de balladen en romans van Sir Walter Scott. Het gezelschap picknickte aan een der oevers van het Lake Katrine eix gebruikte na derhand de lunch te Alfesdco, gelegen tegen een schilciei-achtige bergnelling. Zaterdagavond vertoefden Prinses Juliana en haar hofdame op uitnoodiglng van Mrs. Arthur Kennard op Pitcaii*ns House te Dun ning bij Perth, waar de Pxdnses voor de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijge woond. Het diner werd n.l. gevolgd door een dansuitvoering, waar tal van Schotsche en an dere volksdansen werden vertoond, terwijl daarna het gezelschap zelf zich met Schot sche gezelschapsdansen vermaakte. Prinses Juliana toonde zeer veel belangstelling voor de inge wikkelde en snelle figuren der oude Schotsche Hooglanders-dansen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9