Wandgedierte Boekaniers. Hei BeêüH$ti{ksie 53e Jaargang No. 15992 Verschijnt dagelijks, behalve 'op Zon- en Feestdagen Dinsdag 13 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIcN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Augustus. Een Veiling. Gisteren zijn in Haarlem zes ijsberen, een Russische kraagbeer en een leeuwin geveild. Zoo maar ordinair geveild, net als zes ouwe stoelen, een keukentafel en een linnenkast. En de leeuwin haalde zooiets dergelijks als een wrakke linnenkast opgebracht zou hebben: vijf gulden. De Russische beer, vertegenwoor diger van een historische symboliek in „het Europeesch concert", bracht het tot vijftien en de zes ijsberen „gingen in combinatie" voor driehonderdzeventig, naar Burger's Dieren park. Waarom ijsberen zooveel meer waard zijn dan leeuwinnen weet ik niet. maar dat deze geduchte lvaerschers van het Poolgebied ten overstaan van een grinnikend oploopje in combinatie geveild worden doet toch ook triest aan. Welk een degradatie! De beren symboli seerden overigens de veiling zelf. want het waren de andere beren van hun eigenaar die deze vertooning veroorzaakt hadden. Namens het gansche achttal heeft een van hen een veilingbezoeker, die te dicht bij hem kwam, in zijn hand gebeten. Daar verdient de dokter ook nog wat aan. Het droevigste geval is dat van de leeuwin. Vele waarden zijn vernietigd in dezen har den, rauwen tijd van afbraak en ondergang. En in zijn boeiende vertelling „Leeuwen honge ren in Napels" heeft de auteur Den Doolaard ons al een denkbeeld gegeven van den fata len invloed, dien de economische ineenstorting van Europa ook op den Koning der Dieren kan doen gelden. Maar daar in Napels speelden tragiek en romantiek nog hun volle kracht uit. Hier was het maar akelig nuchter. „Moet een leeuwin nou heusch voor vijfhon derd centen weg?" vroeg de deurwaarder. Hij had het nog erger kunnen zeggen: „Voor vijf honderd spie" bijvoorbeeld, of „voor vijf piek" of „twee knaken". Maar het is al erg. Kunnen ■wij den Nederlandscheh Leeuw nog met on bevangen blik in het gelaat zien, na een der- gelijken smaad, een schoone van zijn ko ninklijk geslacht aangedaan? Kunnen wij zijn fier „Ik zal handhaven" nog met een verblijd „Wij ook" beantwoorden, nadat wij den leeuwinnen-prijs op een dergelijke wijze ineen hebben laten zakken? De Schoolmeester, als hij nog leefde, zou herhalen: „maar nu •ik my wel bezin, was hy het niet, het was de leeuwin". Dat is geen excuus. Wie den Koning wil geven wat des Konings is, verhandelt Zijn koninklijke gemalin niet voor vijfhonderd spie. Het Circus Henny, dat deze Koningin des Wouds voor dit luttele bedrag gekocht heeft, behoeft mij nu geen ingezonden stuk te stu ren om de zaak te verklaren. Ik begrijp wel dat het circus Henny niet in het geld zw.emt in dezen moeilijken tijd. Ik begrijp ook dab het onder geen omstandigheden op een veiling hooger zou bieden dan noodig was. En ik weet ook dat het onmogelijk en trouwens zeer ontoelaatbaar zou zijn, een leeuwin geregeld te voeden met „juffrouwen in Londen" zooals in het door den School meester bezongen geval. Zoodat het natuur lijk veel geld kost, haar dagelijks op huma ner wijze van het noodige voedsel te voorzien. Ik verwijt het circus Henny dus niets, en den deurwaarder evenmin. Maar ik betreur de omstandigheden. Weer een jeugd-illusie, dit maal over de Koningen en Koninginnen des Oenvouds. die jammerlijk bezwijkt. Versja cherd voor vijf piek, op een terreintje aan de Parklaan Wij moeten herhaling van zooiets zien te voorkomen. Kunnen we de volgende maal niet de handen ineenslaan, en de volgende leeuwin misschien wel leeuw aan het oerwoud teruggeven?via den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië bijvoorbeeld? En met de bedoeling, de schuld van dit trieste ge val te delgen? Of ben ik, in deze nuchtere wereld, te fan tastisch met zulk een plan. Moeten we zeggen: „nee, vijf piek, en geen rooie cent meer 't is de marktprijs en 'et beest vreet as de pest ook Dat zou wel heel droevig zijn. R. P. Drie aanrijdingen. De bestuurder van een personenauto ver zuimde Maandagmiddag op het kruispunt Kruisweg-Kennemerplein voorrang te verlee- nen aan~een 15-jarige wielrijdster, die van het Staten Bolwerk naar het Kennemerplein reed, waardoor een aanrijding ontstond. Het meisje viel en werd gelukkig slechts licht gewond. Haar fiets werd geheel vernield. Aan hetzelfde euvel maakte zich Maandag avond de bestuurder van een Brockway-bus schuldig. Deze verleende op den hoek van de Leidschestraat en de Gasthuislaan geen voor rang aan een vrachtauto. Ook hier ontstond een aanrijding, waardoor beide wagens be schadigd werden. Hierbij bleef het echter niet. De bestuurder van de vrachtauto B. uit Haar lem en de naast hein zittende 52-jarige J. de B. kregen wonden door glasscherven boven het oog en aan de hand. Door leden van den Ongevallendienst werden zij naar het Sint Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Tegen de beide schuldige bestuurders is proces-verbaal opge maakt. De derde aanrijding had Maandagavond elf uur op den Wagenweg ter hoogte van de Ha- zepaterslaan plaats. Hier reed de 51-jarige postbeambte Van L. uit Amsterdam per iiets in de richting van de stad. Hij werd inge haald en aangereden door een auto, bestuurd door een 26-jarigen chauffeur uit Haarlem. De wielrijder viel; hij kreeg een hersenschud ding en een wond aan het achterhoofd. Door een toevallig passeerenden dokter en leden van den Ongevallendienst werd hij verbonden en daarna naar de Maria-Stichting vervoerd. De chauffeur verklaarde dat hij den wielrijder niet had kunnen zien, omdat hij verblind werd door het licht van een tegemoet rijdende auto en den regen. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Het bleek dat de remmen en de stuurinrichting van de auto in orde waren. (De directeur van de Openbare Leeszaal te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van 69 boeken ge durende de thans verstreken maanden van 1935J. Negenenzestig boeken zijn verdwenen, Dat is een zeer bedenkelijk geval, Ter plaatse waar men z' openbaar kon leenen, Gebeurde 't toch, dat men ze stiekum stal. Daar staan ze klaar, de lange rijen boeken, Te wachten totdat men ze neemt en leest, Ze zijn ervoor, men heeft maar uit te zoeken, Uit dezen schat van voedsel voor den geest. Daar komt de geest, het boek is gauw gekozen, En. eens temeer heeft de gelegenheid Een dief gemaakt, wiens geest neigt naar het booze, Een boekanier van den modernen tijd. Zoo zijn er bij de zeventig verzwonden, Waar menig ander nu vergeefs naar zoekt, Naar allen schijn in waren zin verslonden, Een schoon bezit aan boeken afgeboekt. Het is wel goed, dat ook van zulke dingen, Het treurig boekje open wordt gedaan, Dat zal misschien den kwaden lust bedwingen Van een zoo laf buiten z'n boekje gaan. P. GASUS. Twee mannen in de staatsmijn „Hendrik" doodgevallen. Hijsclikabel van de liftkooi brak. HEERLEN, 13 Augustus. Hedenmorgen om •ongeveer vijf uur zijn op de staatsmijn „Hendrik" de meesterhouwer J. P. Ha/bets en de houwer I-I. J. Diwisch, terwijl zij een re paratie aan "een kooi van een hulpgat ver richtten. tengevolge van het breken van den hijschkabel, met de kooi ongeveer 45 meter neergestort. Beiden waren onmiddellijk dood. Habets was 32'jaar oud en woonachtig te Rumpen, terwijl Diwisch 29 jaar was en te Amstenrade woonde. Beiden waren ge huwd. Moerdijkbrug gaat drie meter omhoog. Belangrijke werken begonnen. Naar wij vernemen, zijn gisteren nabij de spoorbrug over den Moerdijk belangrijke werken aangevangen. Deze werken houden verband met den bouw van de nieuwe ver- keersbrug naast de bestaande spoorwegbrug. De onderkant van de bestaande spoorweg brug ligt op ruim 5.90 Meter boven N.A.P., de nieuwe verkeersbrug komt op 9 Meter boven N.A.P. Deze laatste hoogte is voldoende om de scheepvaart gelegenheid te geven onder de brug door te varen. Zooals bekend, wordt de scheepvaart bij de bestaande brug aan de Zuidzijde geleid door een betrekkelijk kleine draaibrug, welke in verband met het drukke spoorwegverkeer slechts op betrekkelijk wei nig tijdstippen per etmaal voor de scheep vaart kan worden geopend. De thans begon nen werken, dienen in de eerste plaats voor het orhlioog" brengen van een gedeelte der overspanningen van de spoorwegbrug en voor het opheffen van de bestaande draai brug. De spoorbrug bestaat uit veertien over spanningen, elk van 100 Meter lengte. De vier Noordelijkste van deze overspanningen blijven op het tegenwoordige peil liggen. De overige overspanningen worden met een ge leidelijke helling tot negen meter boven N.A.P. omhoog gebracht, zoodat de scheep vaart, welke steeds het zuidelijk deel van het vaarwater houdt, daar voldoende hoogte on der de brug krijgt. Maandag is men ten Zuiden van de Moer dijkbrug. op ongeveer anderhalve KM. af stand bij wachtpost 22, begonnen met het talud te verbreeden en te verhoogen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben de noodige wisselverleggingen op het spoorweg emplacement van Lage Zwaluwe plaats ge had. omdat voorloopig het treinverkeer van daar tot de Moerdijkbrug. reeds over enkel spoor evenals op de brug zelf zal wor den geleid. Wanneer de spoorbrug op voldoende hoogte zal zijn gebracht een verhooging van ruim 3 Meter dus zal de bestaande draaibrug geen dienst meer behoeven te doen. Het klei ne kanaal aan de Zuidzijde van het vaarwa ter. waar langs de scheepvaart thans wordt geleid, en waarover de spoorweg-draaibrug ligt, zal dan worden dichtgegooid. Het geheele werk moet zoo mogelijk bin nen een jaar worden voltooid. Men hoopt bij het begin van de nieuwe zomerdienstre geling in 1936 gereed te zijn. Het treinver keer zal tijdens de uitvoering van het werk zeer weinig stagnatie ondergaan. Slechts zal gedurende deze periode met eenigszins be perkte snelheid over de brug moeten wor den gereden. Maandag, op den eersten dag van het werk was de grootste vertraging in den treinenloop slechts 12 minuten. Het opvijzelen van de bruggedeelten ge schiedt door de Spoorwegen, afdeeling Weg en Werken, in eigen beheer. Het verbreeden en ophoogen van de spoorbaan en het aan plempen van het bestaande kanaaltje voor de scheepvaart, zal worden uitgevoerd door de N.v. Spoorhouwbedrijf. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging.. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Ruim honderd huizen komen bij de Ramplaan. Centrale verwarming voor alle. Een geheel nieuwe wijk met winkels is op komst. Als men de uitbreiding van Haarlem naar het Noorden en Zuiden vergelijkt met die naar het Westen, dan maakt de laatste toch wel een poover figuur. Toch is Haarlem-West wel in trek. Dat bleek bij de stichtingen van de ver schillende woningcomplexen. De huizen waren al verkocht of verhuurd, terwijl ze nog maar op papier stonden, 't Bekende bordje met „Te Huur" is hier een zeldzaam verschijnsel, mede ook door de wel niet lage. maar toch ook niet hooge huurprijzen. Nu zullen de nog onbebouwde gronden tussohen Ramplaan en Elswoutslaan in exploitatie gebracht worden. Op den vierhoek, begrensd door het reeds bestaande Tuindorp. Elswoutslaan. Ramplaan en de lijn. die de laatste verbindt en loopt ten zuiden van villa „Blcomfield" zullen 107 wo ningen en 9 winkelhuizen verrijzen. Tegenover de Rollandsbrug komt een straat, loopende in de richting Oost-West en waarop de Bloemveldslaan en de Noorder Tuindorpslaan, thans nog doodloopende stra ten, zullen uitmonden. Voor de bewoners van Noordelijk Tuindorp zal dit een groot gemak worden. Thans moeten zij nog altijd met een tamelijk groeten omweg terug door Tuin dorp om de Rampla,an te bereiken. Waar nu het bouwvallige huisje met stal van een vrachtrijder nog staan, komt een plantsoen tje en daarachter een blok van 9 winkelhui zen. Dit is het grootste blok want alle andere ren zullen bestaan uit twee tot vier wonin gen. Flinke ruime voor- en achtertuinen zullen het complex een echt tuindorpkarak ter geven. Om eentonigheid te vermijden, worden de huizen van verschillend type en zullen verschillende kleuren steen dak pannen gebruikt worden. Elk dezer huizen zal voorzien worden van centrale verwarming en wel van een systeem, dat in Haarlem en omstreken nog niet werd toegepast en waarbij elk huis zijn eigen kachel, plus de noodige radiatoren zal krij gen. De huurprijs zal ongeveer f 8 per week wor den. In verband hiermede kunnen we nog mede- deelen, dat het complex aan de westzijde een 30 M. breede strook krijgt, die als plantsoen zal dienst doen. Voorts is er groote kans. dat de bedoeling van de bouwers, om evenwij dig aan de Elswouts- een andere laan te ma ken (ten oosten van de bestaande), teneinde in de richting Noord-Zuid een dubbelen ver keersweg te krijgen, verwezenlijkt zal worden. Reeds is een begin gemaakt met eenige werkzaamheden. Tot deze behoort bijv. het sloopen van het witte, landelijk gelegen huis met zijn goed onderhouden ruimen voortuin en dat we. als wat liet oud, toch noode zagen verdwijnen. DE MEINEEDEN IN DE ZAAK MARGADANT De raad van justitie te Makassar heeft de zaak behandeld tegen de beklaagden, be schuldigd van meineed in de zaak-Marga- dant. De eisch tegen de beklaagde A. luidde drie weken, en tegen mevrouw B. twee da gen gevangenisstraf. De uitspraak werd be paald op 17 Augustus a.s. (Aneta). Sir Robert Brooke Popham is tot algemeen inspecteur van de Britsche luchtvloot benoemd. Zwitsersch oordeel over de Gaai-ramp. IJsvorming de oorzaak. Het resultaat van het door het Zwitsersche Departement voor de Luchtvaart ingestelde onderzoek naar de oorzaak van de Gaairamp is thans bekend geworden. In groote trekken komt dit overeen met de conclusies, waartoe de Hollandsche deskundigen zijn gekomen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan ijsvorming op de propellers en niet aan ver keerde manipulaties van den piloot van der Feijst of aan de vliegeigenschappen van de machine. De geruchten omtrent een botsing met een kabelbaan zijn ook door het rapport der Zwit sersche deskundigen nog niet verklaard, daar het rapport hierover niets vermeldt. Een on derzoek daarnaar is nog niet ingesteld. On derzocht zal echter nog worden of aan déze baan. ergens sporen van een botsing vallen waar te nemen. Staven gietijzer onder het gras „Gewichtige" vondst aan het Noordzeekanaal. Er is in de laatste jaren in IJmuiden heel wat gestolen. Brandkasten werden geforceerd en op verschillende plaatsen maakten inbre kers een goede buit. Zulk een zonderlinge diefstal als gisteren werd ontdekt behoort echter wel tot de zeldzaamheden. Ongeveer 1000 a 1200 K.G. gietijzer, een on getwijfeld moeizaam en ten koste van vele zweetdruppels verkregen buit vond de politie gisteren verborgen onder gras aan de Z.Z. van het Noordzeekanaal nabij het overzetveer. Deze „gewichtige" buit die natuurlijk afkom stig is van de terreinen van het hoogovenbe- drijf, is naar alle waarschijnlijkheid door eenige gespierde kerels in een schuitje gedra gen. Niet minder dan veertig ijzerbrooden, elk 25 a 30 K.G. wegende, moeten stuk voor stuk zijn weggenomen en naar de schuit gebracht en daarna naar de overzijde gevoerd, waar de daders (natuurlijk waren er meer dan één) ze hebben uitgeladen en aan den kanaaloever „veilig" opgeborgen. Maar toch niet veilig genoeg, want voordat de daders gelegenheid hadden de zware buit in veiligheid te brengen werd ze gevonden. Het ijzer is in opdracht van de politie door een stalhouder naar het politiebureau over gebracht. Uit het feit, dat het ijzer niet, toen het een maal in een schuit was geladen, het land in is vervoerd, doch aan de Zuidzijde van het kanaal weer is uitgeladen, mag worden afge leid, dat het de bedoeling, is geweest, de buit ergens in IJmuiden af te leveren. Als nu de politie er in slaagt, de daders te vinden kan wanneer de zaak „vóór" komt, de politie niets beters doen dan hen het corpus delictie zelf naar Haarlem te laten overbren gen. Tusschen Italië en Engeland zou een ge heime overeenkomst bestaan over de verdee ling van Abessynië. pag. 4 Vier Chinecsche ministers hebben hun ont slag ingediend. pag. 4 Beren en een leeuwin worden verkocht. pag. 9 De tarwehandel wordt georganiseerd. pag. 3 Di 1936 zal waarschijnlijk in Engeland een in ternationale suikerconferentie worden ge houden. pag. 3 Ir. Mussert wordt wederom door den Gouver neur-Generaal ontvangen. pag. 3 De mysterieuze verdwijning is nog niet opge helderd. pag. 3 Bij de Ramplaan te Overveen wordt een ge heel nieuwe wijk gebouwd. pag. 1 De Haarlemsche Meisjesschool voor M. O. is van rijkswege erkend. pag. 1 De gemeente Haarlem wordt voor de radiodis- tributie in zeven districten verdeeld. pag. 5 Voorstellen van B. en W. van Haarlem tot uit voering van werken in werkverschaffing. pag. 5 Een uitbreidingsplan voor de gronden ten Zui den van de Kleverlaan is ingediend. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een veiling. pag. 1 Van onzen Parijsehen correspondentHoe men van Fransche officieele zijde het Italiaansch- Abessynïsch conflict ziet. pag. 4 Van onzen Parijsclien correspondent: Lavai's decreten. pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Onze handelskansen in Brazilië. pag. 3 B. Serpbos: Indrukken van de wereldkam pioenschappen te Brussel. pag. 6 E. Van lach tot lach pag. 9 H. D. Vertelling: Mac Peter: Tante Mijntjes Misdaad. pag. 5 Bekende Haarlemmers: de heer W. P. J. Over- meer. pag. 3 De Haarlemsche Meisjesschool voor M.O. Een erkenning van rijkswege. Naar wij vernemen heeft de regeering de Haarlemsche Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs thans erkend. Het programma van het onderwijs is goedgekeurd. Bovendien zijn bij het eind-examen, dat de vorige maand gehouden is, reeds gecommitteerden door de regeering benoemd. De minister heeft toege zegd, dat het einddiploma der school thans verschillende, nader door hem vast te stellen rechten verkrijgt. Het gemeentebestuur heeft evenwel nog geen opgave ontvangen welke rechten dit zijn. maar verondersteld wordt, dat het einddiploma voor de vakken waarin examen werd afgenomen vrijstelling zal geven voor het staatsexamen. Het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs te Haarlem. Eenige uitbreiding der detacheering van leeraren. Toen verleden jaar de gemeente Haarlem de rijksregeling voor het Middelbaar Onder wijs aanvaardde, werden, om bezuiniging te verkrijgen door het inkrimpen van het aan tal docenten, leeraren die aan een school geen voldoend aantal lesuren hadden, voor een zeker aantal uren gedetacheerd naar een andere school. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van ons gemeentebestuur aan deze detachee ring met September, de aanvang van dsn nieuwen cursus, uitbreiding te geven. Daar toe wordt thans een nieuwe indeeling van leeraren gemaakt, waaraan binnenkort de laatste hand zal worden gelegd. Scheuring bij de radicaal socialisten. Rechtervleugel vormt een radicaal front. PARIJS, 13 Augustus (Reuter)..— De ra dicaal-socialisten die zich steecis meer be wust worden van een mogelijke dreiging van de zijde van het gemeenschappelijk front van socialisten en communisten, scheiden zich meer en meer af van den linkervleugel der beweging, welke onder leiding van Daladier aandringt op een samengaan met socialisten en communisten. Een groot deel van den rechtervleugel heeft besloten een zoogenaamd radicaal front te vormen, waartoe evenwel slechts die leden der radicaal-socialistische partij zullen worden toegelaten, die daarvoor geschikt worden geacht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1