DE BILT STOFZUIGERS H CRICKET IN ENGELAND. -WÖ-ENSDAG 14 AUGUSTUS 1.935 HAAECE M'S DAGBtSD 2 Vergaderingen der N.S.B. In de beide schouwburgen. De N. S. B. hield Dinsdagavond in den Stadsschouwburg en den Jansschouwburg ver gaderingen, waar spraken Graaf Marchant et d'Ansembourg en de heer J Stet. De heer Marchant et d'Ansembourg zei dat het goed ging met de N. S. B., gezien ook de triomphtocht door Limburg, waar de stoet N. S. B.'ers alom met Hou Zee werd begroet. Ook memoreerde de spreker de tocht van Ir. Mussert naar Indië in den tijd der K. L. M.- rampen en hoe de leider daar behoorlijker werd ontvangen dan hier te lande het ge val is. De regeeringscrisis was volgens den heer Marchant et d'Ansembourg ook een zonne straal voor de N. S B. omdat hierdoor alle fouten van het huidige stelsel werden gede monstreerd, hetgeen wel de laatste keer zal zijn geweest, dat het er de kans toe kreeg. Vervolgens werd uitgeweid over de nadeelen, volgens de N. S. B. verbonden aan dit demo- li'oerale systeem. Met woordafleidingen bewees de spreker de dwaasheid dat hier democratie of vrijheid zou bestaan, zoodat ons stelsel slechts schijnbaar democratisch en liberaal zou- zijn. Over de pogingen 'van minister Gelissen voor grootere industrialisatie zei de spreker dat zij wel lof verdienen, maar tot mislukking zijn gedoemd, omdat men moet beseffen dat deze crisis geen tijdelijke maar een omwente lingscrisis is. Wellicht ziet Ir. Gelissen dat wel in, maar de andere ministers blijkbaar niet. De houding van oud-minister Steenberghe (weggaan) was volgens den heer Marchant et d'Ansembourg onder deze omstandigheden sympathieker. Aangekondigd werd dat in October een landdag in'Den Haag wordt gehouden. De heer Marchant et d'Ansembourg sprak de. hoop uit 'dat de-N. S. B dan wel de nationale vlag zal mogen meevoeren, in -tegenstelling tot Am- Sterdam verleden jaar. Aan de regeeringscrisis knoopte de spreker enkele beschouwingen vast. Belangrijk achtte hij het feit dat in dit stelsel één partij een regeering kan laten vallen zonder zelf de ver antwoording te aanvaarden. In den Schouwburg aan den Jansweg sprak de heer J. Stet, uit IJmuiden. De zaal was „uitverkocht". De heer Stet, met applaus welkom gehee- ten, sprak over het onderwerp: „Wat zal ons de toekomst brengen.?" De politici, aldus spr.. hebben elkaar, nog onlangs, achter den rug van het Nederlandsche volk, den bal weer eens toegespeeld. Colijn zegt nu: „Nederlanders blijft toch rustig!" Maar dat is nu juist zoo moeilijk. Want de nood onder het volk wordt lederen dag nij pender. Rust zal er pas komen als de N.S.B. het roer in handen zal nemen. De v/erkloosheid is groot. In de stempel lokalen slikken de werkloozen het vergif van Moscou. Moeten wij nu den afgrond tegemoet? Dat behoeft niet, als het Nederlandsche volk maar komt tot eenheid en den rug toekeert aan de politieke partijen die ons niets gegeven heb ben dan beloften, die zij onmogelijk hebben kunnen nakomen. De toestanden zijn totaal verkeerd. De boer wordt zóó gesteund, dat hij 3/4 cent per L. voor zijn melk uitbetaald krijgt. De ambtenaren, die aangesteld zijn als gevolg van de Crisis- wetten, heeten allemaal deskundig, maar zijn dit lang niet allen. De nationaal-socialisten nu, willen een de skundi ge regeering en willen niets weten van „de liberale gedachte", die in alle partijen doorgedrongen is. De schuld van alle ellende moet niet gezocht worden in de buitenlandsche toestanden, neen: wij moeten de hand in eigen boezem steken. Krachtig ingrijpen is noodig. De fascisten zul len het stelsel vermoorden, dat bezig is het Nederlandsche volk te vermoorden. Zij zulien den bezem hanteeren. Het echt oud-liberale bezuinigingsidée moet verdwijnen. Bij den jongsten verkiezingsstrijd zeiden alle partijen dat de cumulatie moest verdwij nen. En nu de N.S.B. voorstellen doet om aan de cumulatie wérkelijk een einde te maken, nu wil niemand daarvan weten. De cumulatie is een oixtzettend verbreid en groot kwaad. Wat zal er nu gebeuren na den 3en Dinsdag in September? Er wordt aangedi'ongen op Kamerontbinding. Zou het daartoe komen, dan zullen zeker 30 N.S.B.-ers hun intrede in de Kamer doen. Van Moskou dreigt een groot gevaar; Moskou heeft haar propagandisten overal. De fascis tische gedachte alleen kan dit groote gevaar keeren. Wij willen, aldus spr., het Nederland sche volk, dat onder het gekonkel der politieke partijen karakterloos is geworden, zijn zelf respect teruggeven. De N.S.B. wil het Nederlandsche volk die nen, terwijl de politieke partijen tot nu toe altijd gevraagd hebben: „Wat kan ik aan dat volk verdienen?" Alleen de corporatieve gedachte kan redding brengen. Over devaluatie zeide spr.; geef ons liever een kapotgeslagen gulden en een gaaf Neder- landsch volk, dan een gaven gulden en een kapotgeslagen volk! (applaus). Na de pauze sprak graaf d'Ansembourg, die de eerste spreker iix den Stadsschouwburg was geweest. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 - Tel. 16659 (Adv. Ingez. Med.f AGENDA Heden: WOENSDAG 14 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: 2.30 uur reprise van „De Witte", met Jefke Brulninckx. Doorloopende voorstelling van 711.30 uur: No greater, glory (geprolongeerd). Cinema Palace: „De patrouille des doods" met Boris Karloff en „Hiep, hiep, hoera" met Wheeler en Woolsey. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het. tooneel Grant and Mosely, dancing fools. Rembrandt Theater: „Das Lied vom Glück" met Paul Kemp. 2.30, 7 en 9,15 uur. Op het tooneel: Drie Nehrings, xylophonisten. Frans Hals Theater: Repi-ise van „Malle Gevallen" met o.a. Johan Kaart. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Bokswedstrijden in het Noorderbad. 8 uur. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond? Het Duitsche rassendogma en de Grieksche geschiedenis. „Noordsch goed" en „Meditcrraansch kwaad" Onze stadgenoot prof. dr. J. H. Th iel heeft in de N.RC. onder den titel „Het Duitsche rassendogma en de Grieksche geschiedenis" een artikel geschreven waaraan we het vol gende ontleen en: Tot de grondslagen van het Duitsche na- tionaal-socialisme behoort, zooals algemeen bekend is, met name ook de dogmatische verheerlijking van het Noordsche ras. Alleen aan dit ras wordt edele scheppingskracht toegekend, alle andere rassen gelden in ver gelijking met 't Noordsche als minderwaar- idg en men heeft het lieflijke collectivum „Untermenschentum" uitgedacht om al die anderen, die niet met -blauwe oogen en bleeke haren ter wereld zijn gekomen, gezamenlijk van de „grosse schopferische Herrenrasse" te onderscheiden. Zooals alle goeds aan de werking van het Noordsche ras wordt toe geschreven, zoo is naar deze opvatting alle verval en ontaarding een uitvloeisel van kruising met andere minderwaardige rassen. Nu brengt -dit dogma eigenaardige moei lijkheden met zich: slechts een gering deel der Duitsche bevolking 'Noord-Pruisen) kan met eenigen goeden wil werkelijk tot het Noordsche ras worden gerekend; de meer derheid der Duitschers (in Midden- en Zuid- Duitschland) heeft op zijn zachtst uitge drukt een sterken Alpjjnschen inslag'. Moest men nu -driekwart van de natie, daaronder ook het huidige staatshoofd (hij kan im mers met den besten wil niet tot het Noord sche ras worden gerekend), als Untermen- schen gaan behandelen? Men ging dus ge makshalve in de wandeling het begrip Noordsch als identiek met het wanbegrip Arisch gebruiken in den zin van niet- Joodsch; men -hief daarmee weliswaar het met zooveel drukte verkondigde rassendog ma meteen weer op, maar de eer vaxi het Duitsche volk was gered en men kon de Jo den, op wie het vóór alles gemunt was, toch blijven vervolgen. Het was intusschen niet mijn bedoeling, deze zielige begripsverwarringen hier aan de kaak te stellen, maar de aandacht te vesti gen op toepassingen, die de Duitsche rassen leer op de geschiedenis der Oudheid heeft gevonden. De vertegenwoordigers der Duitsche „Ras senkunde" gaan, zooals gezegd, van het axioma uit, dat aHeen het Noorsche ras edele scheppingskracht bezit; zij beginnen derhalve met alle edele eigenschappen bij voorbaat uitsluitend aan dit ras toe te schrij ven en beoordeelen van dit gezichtspunt ook het verleden. Hoe zien zij dus bijv. de Griek sche geschiedenis? Tusschen 2000 en 1000 v Chr. drongen Noorsche veroveraars Grieken land binnen (dit is juist)zij knechtten de mediterraansche oerbevolking, die zij in Griekenland vonden, of vermengden zich 'dit is ook juist). Welnu, het lofwaardige, dat de heeren in de Grieksche .geschiedenis en cultuur ontdekken, was het werk van de Noorsche indringers terwijl alle ongunstige verschijnselen op den breeden rug van hs'. mediterraansche Untermenschentum worden geschoven; en het verval van Griekenland, dat ongeveer met de vierde eeuw v. Chr. in zet, vindt zijn ooi-zaak in de steeds toenemen de „Entnordung", d,.w.z. in de steeds toe-j nemende vermenging der Noorsche indringers met de mediterraansche oerbevolking. Tot welke dwaze consequenties deze opvatting- leidt, moge aan een enk-el voorbeeld worden verduidelijkt. Geen Grieksche stam heeft zijn Noorsche bloed zuiverder bewaard dan de Spartanen, die als exclusieve krijgerkaste de onderworpen vóór-Dorische bevolking be- heei-schten; daarom wordt Sparta dan ook bovenal verheerlijkt. Dat juist Sparta in ver band met zijn rasreinheid volkomen is ver stard en verschrompeld, nagenoeg niets tot de weergalooze Grieksche cultuur heeft bij gedragen en tenslotte hopeloozer is ontaard en te gronde gegaan dan eenige andere Grieksche staat, deert de heeren niet in het minst: Sparta' was Noorsch en dus het neusje van den zalm. In Attica hebben de Noordsche indringers zich van den beginne af aan met de oei-bevol- king vermengd; geen Athener van den bloeitijd was zich bewust, dat de Attische bevolking uit heterogene rassen was saamgesmólten. Het dogma der rassenkundigen kan derhalve het gemengde Athene, ook al is het het centrum der Grieksche civilisatie, niet gunstig gezind zijn. Wel doen de heeren hun best, in de Atheensche geschiedenis Noordsch goed van mediterraansch kwaad te onderscheiden, maar hoe! De groote Atheensche staatslieden der zesde en vijfde eeuw, die allen tot den adel be hoorden, worden voor het Noordsche ras gevin diceerd. terwijl het bijv. vaststaat. maar deze dilettanten weten het niet of verzwij gen het dat Clisthenes en Pericles, twee van de allergrootsten, van moederskant van de tyrannen van Sicyon afstamden, die op de vóór-Dorische, mediterraansche bevolking steunden en er ook zelf toe behoorden! Cleon daai-entegen en andere demagogen worden vol gens het reeds vermelde aprioristische recept voor onnoordschen uitgemaakt, omdat zij schreeuwers waren! Men glimlacht bij de ge dachte aan de Noordsche schreeuwers, die Duitschland In de laatste jaren in scharen heeft voortgebracht. Nog eenige consequen ties: Socrates was (Günther zelf moet het toegeven)*)een Alpijn! Deze groote den ker deelt derhalve het lot van talloozen groo- ten. zoo bijv. van onzen groot sten zeeheld, die ondanks zijn heldendom toch maar een Al- pijnsche Zeeuw was: altemaal Untermen- schen! De schilders, beeldhouwers en archi tecten, aan wier handen wij de vazen, beel den en tempels danken, die voor een zoo be langrijk deel Athene's glorie uitmaken, be hoorden nagenoeg allen: tot de eenvoudige handwerkers, bij welke de mediteiTaansche inslag ongetwijfeld het sterkst was; de gan- sche beeldende kunst was dus het werk van UntermenschenZoo kan men doorgaan, maar genoeg, de conclusie dringt, zich op: het was precies omgekeerd! Zoodra men geestelijke waarden tot maat staf neemt, voert het Duitsche rassen-dogma zonder meer ad absurdum. Maar dit is nu juist des poedels kern: de mentaliteit van het Duitsche nationaal-socialisme is in we zen cultuurvijan-dig, de maatstaven, die zij aanlegt, worden uitsluitend door Germaan - sche berenhuid-associaties bepaald. Alleen dit maakt het mogelijk, dat men het cultuur- looze Sparta verheerlijkt en het fijnbeschaaf- de Athene verguist, alleen dit maakt het mogelijk, dat men ook voor de gemengde cul tuur van Rome weinig anders dan minach ting en vijandschap koestert. Gunther is de schrijver van het boek „Ras- sengesehiehte des hellenischen und des römi- schen Volkes". HOOFDACTE. Haarlem, 13 Aug. Geëxamineerd 4 2 mannelijke Candida ten. Geslaagd de U F. Stolk, Velsen,. meldt: Hoogste barometerstand 765.9 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 745.0 m.M. te Vardö. en voorspelt Zwakken tot matigen Noord westelij ken tot Zuidwestelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Warmer overdag. Uit het Buitenland Het wordt iets beter. De depressies trokkeix Oostwaarts weg en worden door een uitbreiding van den hoogen druk in het >"esten gevolgd, waarachter op den Oceaan een vrij diepe depressie is ver schenen, die bij IJsland daling geeft. De bo venlucht is drooger en warmer geworden. Op de Britsche Eilanden begint de temperatuur weer te stijgen. In onze omgeving exi in Frank rijk vallen nog slechts lichte buitjes, nadat gisteren In Zpid-Frankrijk nog zware regen is gevallen. Verscheidene stations in Duitschland melden 30 tot 40 m.M. regen en in Zuid- en Midden- Duitschland en Zweden duurt de regen nog voort, terwijl Oostenrijk en Polen nog warm en droog weer hebben. In Scandinavië klaart het weer op. Bij naar West en Zuidwaarts omloopende winden is voorloopig weinig' of geen regen met stijgende temperatuur te wachten. Barometer 762 m.M. 759 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. tel. 11640 Steeds de nieuwste modellen voorradro W. Kuipers Zn., Opticiens Z'JLSTRAAT 97 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 Augustus. Ondertrouwd 13 Augustus: J. L. Krauss en C. Ensink. Bevallen 10 Augustus: A. E. Tuijn-Veringa, d.; H. van WilligenKusters, z.; 11 Augustus: L. C. HubrechtGobi'us, z.; C. NolthuisPunt, z.; G. F. J. Sleijpen^Rutkowski. d.: 12 Augus tus: A. W. van RooijenOuwerling, d.; H. C. G. FruitemaBeen, d.: H. de Wildev. Es, d.; A. BalmRuijgvoorn, cl.; C. C. de Graaff Boesmans, d.; E. WijntjesWijnands, d.: C. A. M. H. v. d. Meulen—Teuben, d.; A. C. van Kor- •delaarBeets, z.; 13 Augustus: E. E. Elsthout Will, d.; Overleden 12 Augustus:- EL-tf; Klijix, 62-j., Saenredamstraat; 1 ECONOMISCH- WERELDNIEUWS Record tarweoogst in Japan. Volgens de gegevens van het Bureau of Agricultux-al Economics heeft de tarwe-oogst van Japan dit jaar 49.089.000 bushels opge leverd, hetgeen een record-oogst is. De oogst was 3 pet. grooter dan die van 1934, en op zijn beurt weer 18 pet. grooter dan de oogst van 1933. De Japansche regeering streeft er naar het land voor zijn tarwebehoeften on afhankelijk te maken van het buitenland. Japan voert steeds meer uit. De buitenlandsche handel van Japan le verde in Juli een actief-saldo op van yen 8.690.000 vergeleken met een invoer-over- schot van yen 9.000.000 in Juli 1934. Over de eerste zeven maanden van het loopende jaar bedroeg het invoer- saldo yen 162.000.000 of 11 pet. hooger dan in de eerste zeven maanden Van 1934. Aan de Witte Zee worden havens gebouwd. Op het oogenblik hebben omvangrijke wer ken plaats in Noord-Rusland. In Kandalaksja en Soroka worden nieuwe havens gebouwd ten dienste van het goederentransport door het kanalensysteem, dat de Oostzee met de Witte Zee verbindt en van het transport over zee van grondstoffen van het schiereiland Kola. Wanneer de werkzaamheden beëindigd zijn, zullen zeeschepen direct aan de kaden kunnen meren, terwijl t-otnutoe de lossing altijd moest geschieden met lichters, daar de schepen en kele mijlen buiten de haven ligplaats moesten kiezen, hetgeen met groote extra-kosten ge paard ging. De Sovjet-regeering stelt thans bovendien alles in het werk om de Russische handelsvloot zooveel mogelijk uit te breiden en het vervoer naar en van Rusland hierdoor zooveel moge lijk door eigen schepen te doen verzorgen. Als gevolg hiervan is o.a. reeds het aandeel van Engeland in het vervoer van goederen van en naar Rusland sedert het vorige jaar met on geveer 50 pet. verminderd, terwijl de Duitsche en Scandinavische 'scheepvaart, die vroeger een grootaandeel hadden in de Russische houtvaart, daaruit thans bijna geheel ver drongen zijn. vr. en heer: I FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank te Haar lem zijn de .volgende faillissementen op 13 Augustus uitgesproken: 1. de Handelsvennootschap onder de Fa. G. Wagter Zn, sigarenfabriek „Franz Lehar", gevestigd en kantoorhoudende te Beverwijk, Dekenwaardesti'aat no. 1 boven. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. 2. A. van der Hulst, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Cremei-straat 38. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 3. H. Karstens, directeur eener N.V., wo nende te Driehuis-Westerveld, P. C. Hooftlaan 55. Curator Mr. D. de Jongh, alhier. 4. Tj. van der Zee, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidschevaart 342. Curator Mr, W, Briët, alhier, 5. J. Verbraeck, garagehouder, wonende te te Haarlem, Leidschevaart 342. Curator Mr. W. Briët, alhier. 6. L. v. d. Veekens, aannemer, wonende te Zaandam, Doniastraat 76. Curatrice mevrouw Mr. C. L. VisSanders, alhier. 7. de N.V. Mij tot Voortzetting der zaken van B. Suyk, ijzer- en metaalgieterij, gevestigd en kantoorhoudende te IJmuiden, Industrie straat no. 15-17. Curator Mr. G. J. Bettink. alhier. 8. N.V. R. A. V. Schoot's Bloembollen- handel en Kweekerij, gevestigd en kantoor houdende -:te Hillegom. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. 9. L. Heslenfeld, zonder beroep, verblij vende te Bloemendaal, Julianalaan 50. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 10. J. Tromp, schoenmaker, wonende te Zandvoort, Haarlemmerstraat 56. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel, alhier. Rechter-Commissaris Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Op 6 Augustus 1935 is opgeheven wegens ge brek aan actief het faillissement van: A. van der Stadt, schoenmaker, wonende te Zaandijk. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Geëindigd is wegens het verbindend wor den der eenige en slotuitdeelingslijst het fail lissement van: P. Pool, caféhouder te Westzaan, thans te Assendelft. Curator Mr. D. de Jong, alhier SPORT EN SPEL. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1935-1936 IIAARL. DAMCLUB. Maandagavond begon in. de „Korenbeurs" de tweede ronde van de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935rl936 der Haar- lemsche Damclub, De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van M. van Leeuwen; H. GreeuwP. H. Meure af gebroken. Tweede klasse: W. J. A. Matla remise met J. Zurel; L. KischC. Kool afgebroken; Th. C. v. d. Sluijs remise met Chr. Gerritsen; I. Risseeuw remise met J. Balk; A. Smit wint van F. W. de Pater; J. Wielenga remise met J. J. Groenewoud. Derde klasse: J. Merts wint van H. Sonnega: O. T. Glaser wint van J. Serne; J. Helmer re mise met-A. Slinger. HENGELEN. „HET BAARSJE". Bovengenoemd college hield twee onderlinge wedstrijden, één voor heeren en één voor dames. Eerstgenoemden vischten twee maal een uur, de dames IV2 uur. Er werd gevischt in het eigen vischwater, de Kruisvaart. De uitslag voor de heeren was als volgt: Be- zooyen (de grootste) tevens een aantal van 66 stuks; Smit-Jongbloed (de Kampioenvis- scher) 111 stuks, R. v. d. Aar' 72 stuks; A. v. d. Aar 41 stuks; v. d. Pol 37 stuks enz., totaal werden er 608 stuks gevangen. Bij de dames was de vangst--ook-mooi, n.l. Mevr: Kuijer. (de gróótste) tevens 19 stuks; MeVr. Bezooijer) hs v. d. D. 23' stuks; Mevr. Rosm-an 22 stuks-. Mevr. Slot 20 stuks. Mevr. Broekhuizen lé stuks, enz, totaal 183 stuks. Na afloop had de prijsuitreiking plaats in. het clubgebouw van den heer Slot, door den voorzitter, den heer Tabbers, waarna men nog eenige uren gezellig bijeen bleef. POSTDUIVEN. DE SNELVLIEGER. Uitslag der wedvlucht van Quievrain: P. J. v. Dalen 1, 2, 7, 16, 17; H. v. Roosdorp 3, 4, 9, 11, 13; P. A. Bosse 5, 10, 19; A. Sweerts 12, 15; J. Muring 18; P. Dik 20. COLUMBA. Uitslag der wedvlucht met jonge duiven van Quevrain (228 K,M.)M. C. Fehres 1 3 11, L. Gimbrère 2 4 5 6 7 10 13 15, P. Boeree 8 9 12, F. Neuman 14. DE REISDUIF. Bovengenoemde vereeniging organiseerde een wedvlucht van Quevrain. Te 8 uur in vrij heid gesteld bereikte de eerste prijswinnende duif haar hok te 11 uur 2 min. 34 sec. met een gemiddelde snelheid van 1252 M. per minuut. De prijzen werden gewonnen als volgt: J. J. v. Staveren 1 8 15; J. Th. Bakker 2 10 12 21 24; N. Wezenbeek 3 6; H. Everts 4 11 16; C. V. 't Ende 5: H. J. Handgraaff 7 9; P. Louwerens 13; C. Verdonk 14 17 25, P. v. Andel 18. P. Kroon 20 26; W. Jansen 22; P. A. Blom- maert 23. ROEIEN. DE EUROPEESCHE ROEIKAMPIOEN- SCHAPPEN. A.s. Vrijdag beginnen op de Olympische roeibaan van Grünau (Duitschland) dé Europeesche roeikampioenschappen, waar voor 13 naties hebben ingeschreven met 61 booten. In het nummer Twee zonder stuur man start o.a. Laga uit Delft en in de Acht het Utrechtsche Triton. WIELRIJDEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE BRUSSEL. Series der stayers uitgesteld wegens den regen. Uit Brussel: De béide series van den wed strijd achter groote motoren over 100 K.M. om het wereldkampioenschap, welke Dinsdag namiddag half zes zouden worden verreden, zijn in verband met den regen tot heden middag' half vijf uitgesteld. ACHILLES. Dinsdagavond hield „Achilles" haar weke- iijkschen clubwedstrijd op de Wielerbaan te Heemstede. Deze ritten waren bedoeld als training voor a.s. Zondag. De uitslagen waren als volgt; Sprint: le rit. 1. Klomp. 2. de Vries; 2e rit: 1. v. Beugen, 2. Godde; 3e rit: 1. Godde, 2. Klomp; 4e rit: 1. v. Beugen, 2. de Vries; 5e rit: 1. Godde, 2. de Vries; 6e rit; 1. v. Beugen, 2. Klomp. Afvalrace: 1. J. v. Maris, 2. H. v. Maris, 3. P. v. Kessel. Koppelwedstrijd over 200 ronden: 1. B. v. d AartJ. Klinkenberg 10 p.. 2 G v. WeesP. v. Kessel 6 p.. 3. J. RusmanGodde 6 p. Op 2 ronden: 4. J. v. HonschotenTh. v. d. Hoeven, 5." Gebr. v. Maris. ZEILEN. NAT. WEDSTRIJDEN HAARL. JACHTCLUB. Door de Haarlemsche Jachtclub zullen op Zondag 1 September a-s. op het Noorder Bui- tenspaarne en den Mooien Hel nationale en onderlinge zeilwedstrijden georganiseerd worden. Het programma bevat wedstrijden, voor 12-voets-jollen klasse A en B; Olympia Jollen: 12 M2. Shafpie-klasse: BM-klasse; 16 M2. klasse (Treubklasse) Pampusklasse; Internationale sterklasse; Regenboogklasse; team-wedstrijden voor 12-voets jollen en een Ineke -wedstrij d DE EERSTE NEDERLAAG VAN DE ZUID AFRIKANEN. Het is aan Gloucestershire, dat slechts 32 punten uit 24 wedstrijden wist te behalen en ho. 16 op de ranglijst staat, gelukt aan de Zuid-Afrikanen de eerste nederlaag van het seizoen toe te brengen. Reginald Sinfield was de meest op den voorgrond tredende speler van Gloucester, door eerst 131 te scoren uit een totaal van 279, dat de Zuid-Afrikanen met 289 (Viljoen 122)) beantwoordden. Sin- l'ield 3 v. 41. Gloucester's 2de innings leverde 298 op, waarvan Hammond 123. De Zuid-Afrikanen moesten 289 runs ma ken om te winnen. Sinfield, die nu 5 v. 31 nam, liet de toeristen niet verder komen dan tot 201. Deze overwinning wint aan waarde, door dat Balaskas bij de Zuid-Afrikanen weer van de partij was. Captain Page en zijn team hadden een ge weldige ovatie van de enthousiaste menigte in ontvangst te nemen. De overige uitslagen van de Dinsdag ge- eindigde wedstrijden luiden: Yorkshire (1) 354 en 40 wint van War wickshire (5) 105 en 250. Lancashire (7) 255 en 1402 wint van Leicester (9) 182 en 212 (Shipman 100), Surrey (10) 550 (Squires 110, Barling 168) en 962 wint van Hants (15) 365 (Mead 127) en 280. Kent (8) 419—8 (Woolley 157) tegen Sussex (4) 320 en 100—3 draw. Worcester (14) 865 en 168—3 wint van Northants (17) 233 en 134. Derbyshire (2) 156 en 216 wint van Essex (12) 177 en 174. Middlesex (3) 448 (Hendren 141, Human 127), en 132—1 tegen Notts (6) 344 en 102—3 draw. Somerset (13) 342 en 35—1 tegen Glamorgan (11) 340 (Davies E. 150*) en 251 draw. CRICKET. ROOD EN WIT-COMB.HAARLEM-COMB. Haarlem wint den toss en gaat eerst fiel den. Voor Rood en Wit openen C. Poeder- bach en T. Schras op het bowlen van F. v. Dalsum en A. Heimig Jr. De eerste wickets vallen snel; bij den stand 520 ziet het er niet zoo rooskleurig uit voor Rood en Wit. W. F. Kruyff en P. Ligtenstein brengen dan verbetering. Na eenigen tijd gaat het vlug ger. Van 5 voor 20 wordt het 6 voor 69, op wel totaal Ligtenstein uitgaat voor een goede 21. H. Thon houdt dan weer stand. Terwijl H. Thon verdedigt, zorgt W. F. Kruyff voor de runs. Op 91 wordt hij mooi door H. Boeree gevangen ivoor 'een'nuttige 44. Het. to taal sluit op 94. Extra's 9. Alleen "W. "F. Kruyff (44) en' P. Ligtenstein (21) wisten de dubbele cijfers te bereiken. Bowlingcijfers: F. v. Dalsum 326, A. Hei mig Jr. 534; A. Roggeband 05 (in '5 overs, waaronder 4 maidens),; A. Heimig Sr. 017; P. Kruyt 10, J. Wempe 02. Haarlem maakt hierna met inbegrip vair 3 extra's 83. Hier moest het ook van twee menschen komen, nl. van P. Kruyt en A. Heimig Jr. Eerstgenoemde scoorde een keu rige 45 en Hélmig 13. Aan het eind van denl wedstrijd ontstaat er een misverstand tus schen Roggeband en Van Dalsum. wat laatst genoemde noodlottig wordt, want hij gaat daardoor run out. Bowlingcijfers: J. Nijhuis 119; W. F. Kruyff 121, P. Ligtenstein 318; T. Be- rendsen 112, T. Schras 213. Rood enWit -comb, wint yiet 10 runs op de eerste, innings. QUICK (NIJMEGEN)—OEHOE'S. Wegens het slechte weer werd Dinsdag eerst laat begonnen. Door het uitstekende bowlen van A. v. d. Bergh, die voordat de laatste man in kwam 614 boekte, zat Quick voor een laag totaal aan den kant. De Oehoe's passeerden dat 'to taal, zoodat ze den wedstrijd wonnen met 45 runs en 1 wicket. Quick begint te batten, doch niemand van de batsmen kon op het goede bowlen iets uitrichten. Slechts H. Engelsman, die open de, stond goed te spelen; eerst met den laat- sten man op de mat ging hij run out voor een goede 43. Met inbegrip van 2 extra's was het totaal 61 geworden. Voor de Oehoe's bowlde A. v. d. Bergh 631, in zijn laatste 2 overs werden 17 mms op hem geslagen. Verder bowlden: J. de la Mar in 4 overs 05, J. Mulder in 4 overs 110 en B. Kleefstra in 4 overs 013. Voor de Oehoe's openen hierna J. Voogd en A. v. d. Bergh. Eerstgenoemde gaat reeds spoedig voor 2 run out. H. Meijer, die hierna inkwam, maakt het ook niet lang. Na 1 run gescoord te hebben wordt hij gevangen. Met J. de la Mar op de mat gaat het hierna be ter. Er wordt goed gerund en op de juiste wijze worden de slechte ballen afgestraft. Eerst op 57 valt het 3de wicket, nl. dat van A. v. d. Bergh voor een kalme, niet kanslooze 36. Met A. Hartog op de mat begint De la Mar er flink het hout op te leggenals eerst op 84 A. Hartog l.b.w. gaat, heeft laatstgenoemde slechts 3 runs. De wickets van H. v. Vreeden en J. Nijssen vallen kort achter elkaar voor 4 en 0 runs, op 98 moet J. de la Mar voor een harde 45 vertrekken. Na hem vallen nog de wickets van J. Mul der en P. de Lugt voor resp. 3 en 1. R. de Vries bleef met 4 not out, terwijl B. Kleefstra niét batte. Het inbegrip van 7 extra's was het totaal 106 voor het verlies van 9 wickets. Z ,U .O .Z.- CORINTHIANS—LAREN. Dinsdag had op het Cricket-veld aan den Eemnesserweg te Laren een eendaagsche wed strijd plaats tusschen de Zuos-Corinthians en het Larensche Cricket-elftal, welke ontmoe ting een zeer spannend verloop had en in een draw eindigde. De gastheeren begonnen om 2 uur te batten, om 4.15 uur werd gesloten met een totaal van 171 voor 8 wickets. D. Engelsen 76; H. van Boven 32 n.o.; Uskes 11; A. Logger 10. Bij de aanvallende partij bowlde Filler het best, 3 voor 30. De Zuoz-boys hadden anderhalf uur om het totaal van Laren bij elkaar te slaan. Zij wis ten het door hard hitten en scherp runnen tot 1P5 voor 4 wickets te brongen. waarmede de tiid verstreken was, zoodat de wedstrijd in een draw eindigde. Colledge 79, Amón 60/Hallowes 10 n.o,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2