WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 H A' A" SEE M'S D A G B E A D 3 Moordaanslag van 17-jarige mislukte. Revolver ketst tot tweemaal toe. Marechaussee kon daarop nog tijdig ingrijpen. Dinsdagochtend tegen twaalf uur is het stadje Weert in beroering gebracht door een moordaanslag, gepleegd op den caféhouder H. Joosten. wonende in de Wilhelminastraat al daar. De dader van den aanslag, welke geluk kig is mislukt, een zeventienjarige jongen uit Amsterdam, kon dadelijk door marechaussee, die toevallig in genoemde straat patrouilleer de, worden gearresteerd. De aanleiding tot den daad schijnt te moeten worden gezocht in een intieme familiekwestie. De jongen, H. R. genaamd, vervoegde zich op genoemd tijdstip bij den caféhouder en on der bedreiging met een revolver eischte hij van hem, in zijn levensonderhoud te voorzien. Toen R. geen positief antwoord kreeg trachtte hij tot tweemaal toe een schot te lossen, doch beide keeren ketste het wapen. Twee leden der Marechaussee, die op dat moment in de Wilhelminastraat surveilleerden, snelden on middellijk het café binnen en grepen den jon gen, die juist voor de derde maal wilde schie ten. Bij zijn arrestatie verklaarde R. nog, dat hij zijn voornemen om J. te dooden, wanneer deze niet voor hem zou zorgen, toch ten uitvoer zou brengen. De revolver bleek zes patronen te bevatten. Heden zou R. naar het Huis van Bewaring te Roermond worden overgebracht. Wij ver nemen nog, dat R. in de Waalstraat te Am sterdam woonachtig is. Koningin waardeert Dr. Thijsse's arbeid zeer. Naar wij vernemen heeft de Koningin voor de plannen van de Commissie tot Huldigin; van Dr. Jac. P. Thijsse een belangrijke gift ter beschikking gesteld uit waardeering voor den arbeid van dr. Thijsse. Zooals bekend is, werd op 25 Juli j.l. aan Dr. Thijsse een terrein aan geboden op Texel, aangekocht dank zij gelde lijke bijdragen, welke de Commissie van ver schillende zijden mocht ontvangen. Aan het terrein zalde naam van Dr. Thijsse verbonden blijven, doordat het voortaan hee- ten zal „Thijsse's Fienweid". Op agent inrijden is poging tot doodslag. Tegen snorder zes maanden gevangenisstraf gerequireerd. Herhaaldelijk komt het voor, dat agenten, die een automobilist willen doen stoppen, omdat hij in overtreding is, haastig opzij, moeten springen, omdat de bestuurder, vol-' gas geeft en op den ambtenaar 'inrijdt. Dinsdag' verscheen deswege e.en snorder, de 21-jarige chauffeur H. S. voor de Amster- damsche rechtbank, verdacht van poging tot doodslag, subs, poging tot toebrenging van zwaar lichamelijk letsel. -In den nacht van 9 op 10 Juni te ongeveer kwart over twaalf wilde een agent de auto van S. aanhouden. De chauffeur voelde ech ter niet voor stoppen; hij gaf vol gas en reed recht op den politieman in. Deze kon nog juist opzij springen Een paar uur iater surveilleerde de agent op het Damrak en weer zag hij de auto van den snorder; de geschiedenis herhaalde zich, met vol gas ging hij er vandoor. Per taxi zette de agent de vervolging in. doch op het Rembrandtplein raakte hij het spoor bijster. Het nummer van de auto was echter op genomen, zoodat de dader weldra gevonden was. Verd. ontkende; hij had den agent niet ge zien en er was volgens hem geen sprake van, dat hij vol 'gas had gegeven toen hem het stonsignaal was gegeven. Uit een psychiatrisch rapport bleek, dat verd. verminderd toerekeningsvatbaar is. Het O.M, requireerde wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van zes maan den. DE INBRAAK TE RUSTENBURG. Tegen één der daders een jaar geëischt. Donderdag 6 Juni des morgens om 10 uur had te Rustenburg gemeente Ursem een zeer brutale inbraak plaats. Terwijl de heer C. P. met zijn vrouw naar de kerk was, zagen die ven kans het huis binnen te dringen en het grondig te doorzoeken. Tal van zilveren sie raden, twee spaarbankboekjes met resp. 6000 en 5000 gulden, 5 hypotheekacten enz. wer den medegenomen. Het gelukte de politie om twee verdachten te arresteeren zekere J. K. en H. T. beiden uit Alkmaar. Dinsdag ston den deze beide verdachten voor de Alkmaar- sche Rechtbank terecht. Tegen J. K. werd één jaar gevangenisstraf geëischt, terwijl de officier tegen H. T. vrij spraak vorderde. Schokker werd door den storm overvallen. Op de Zuiderpier te Hoek van Holland geslagen. Dinsdag te ongeveer twaalf uur is de Sche- veningsche schokker 291 op de Zuiderpier te Hoek van Holland wrak geslagen. Het scheep je was 's nachts op zee aan het visschen ge weest. doch daarbij door den storm overval len. In verband daarmee besloot de visscher den Nieuwen Waterweg binnen te loopen. Vlak bij de pier echter sloeg de motor af, terwijl het zeil in flarden werd gescheurd. De stroo ming en de golfslag dreven het scheepje op de Zuiderpier. De bemanning wist op de pier te springen en werd vandaar door de reddings- vlet gered. Drijfnat werden de mannen te Hoek van Holland aan den wal gezet. Daar werden zij van droge kleeding voorzien. Het vergaan van het scheepje met de lading visch betee- kent voor de bemanning een groote schade post. Hoogere personeele belasting in Den Haag? Tevens zullen bezuinigingsmaatregelen noodig zijn. In een schrijven dat B. en W. van den Haag aan den Gemeenteraad richten, wordt meege deeld, dat de cijfers van een voorloopig ont werp der gemeentebegrooting van 's-Graven- hage voor 1936 van dien aard zijn, dat ver schillende ingrijpende bezuinigingsmaatrege len noodig zijn en dat daarenboven tot belas- tingverhooging moet worden overgegaan. Daarvoor komen allereerst de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in aan merking. Zooals de financieele toestand van de gemeente zich laat aanzien, zal naar de meening van B. en V/. een verhooging van die opcenten met 20 a 25 zeker noodig zijn. Om een verlichting van de personeele belas ting voor de koffiehuizen e.d. te bereiken, stellen B. en W. voor de huurwaarde voor deze inrichtingen voor de berekening der perso neele belasting voor 1936 met een derde ge deelte te verlagen. Aan dit voorstel zijn evenwel twee voor waarden verbonden: in de eerste plaats, dat het aantal opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting voor 1936 ten minste 20 meer zal zijn dan voor 1935. en in de tweede plaats, dat door den raad wordt aangenomen en Ko ninklijk goedgekeurd zal worden een tegelij kertijd ingediend voorstel tot verhooging der wettelijke tarieven der personeele belasting op motorrijtuigen met ca. een derde van de thans in deze gemeente geldende tarieven. Door een zandtrein overreden. Op den weg waar de nieuwe rijkswegen van Den Haag en Rotterdam te Waddinxveen bijeenkomen is Dinsdag een ongeluk gebeurd. De 31-jarige lasscher Treurniet uit Rotter dam, was naar Waddinxveen gekomen om eenige reparaties te verrichten aan een kraan welke bij dit werk wordt gebruikt. Bij het oversteken van een spoorlijntje, langs hetwelk zand en materiaal voor de wegen wordt aan gevoerd, is de man door een naderend trein tje waarvoor hij nog haastig wilde heenloopen gegrepen en overreden. De rechtervoet werd hem afgekneld en een van de armen werd hem verbrijzeld De man had bovendien zware inwendige kneuzingten gekregen. In ernsci- gen toestand is hij naar het Van Iterson-zie- kenhuis te Gouda vervoerd, waar hij des mid dags is overleden. Jhr. Joan Berg overleden. Op Trompenburg te 's-Graver. is Dins dag jhr. Joan Berg, de oudste aer Neder- landsche schilders, overleden. Jhr. Joan Berg stamde uit een bekende A.m- sterdamsche familie. Na aanvankelijk gestudeerd te hebben, kreeg zijn ambitie voor teekenen de overhand. Hij kwam met den kunstschilder Reiven in contact en werd in de schildersbent opgeno men. Toen Reiven voor eenigen tijd naar het buitenland ging nam Allebé de lessen, die de eerste hem gaf. over, tot Berg naar Antwer pen vertrok. Niet zoodra was Reiven weer te rug, of ook Bei-g zag men weer verschijnen. In 1885 vertrok hij naar Parijs, waar hij biina 35 jaar is gebleven. Daar werd hij een zeer gewaardeerde Sociétaire du Champ de Mars en exposeerde regelmatig bij de Société des Beaux Arts. Hij zond nu .en dan werk naar Arti in Amsterdam, waarvan hij tot zijn dood lid is geblevën. Berg heeft zich vooa-al bekend gemaakt door zijn Zeeuwsche interieurs en andere enrestukken. Zijn begrafenis zal Vrijdag twee uur op Zorg vlied te Amsterdam geschieden. Goudvoorraad der Nederland- sche Bank blijft stijgen. De goudvoorraad der Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week weder met f 7.2 millioen toegenomen. Daardoor is de goud- dekking gestegen tot 70.4 pet. en de goud en zilverdekking 73.2 pet. (v. w. 70.7 pet.) De binnenlandsche credietverleening is met bijna f 26 millioen afgenomen. Het Westland toont zijn producten. Bloemen- en tuinbouwtentoonstelling geopend. De groote bloemen- en tuinbouwtentoon stelling in de veilinghal van de C.C.W.S. te Naaldwijk is Dinsdag officieel geopend. Maandenlange voorbereidingen zijn noodig geweest om dit op zichzelf zoo eenvoudige feit mogelijk te maken. Het resultaat van deze inspanning, die ten doel had het beste van wat Westland voortbrengt op kunstzinnige wijze te toonen, is een waar succes. Men heeft een volledig overzicht over een oppervlakte van bijna 2500 M2., geheel bezet door artistieke opstellingen van honderden bloemen in allerlei variëteiten en kleuren. Groote trossen witte en blauwe druiven her inneren den toeschouwer er aan, dat de drui- ventïjd in het Westland is aangebroken. Te ongeveer elf uur hadden zich vele ge- noodigden, zoowel uit het Westland als daar buiten in de groote hal van de C.C.W.S. ver zameld. Als eerste spreker nam de heer J. Barendse, voorzitter van het tentoonstellings comité en voorzitter van den Bond Westland het woord. Spr. wees op de groote beteekenis van deze tentoonstelling als middel om kwee- ker en consument nader tot elkaar te brengen. Nadat de heer Ch. J. P. Elzen en mr. dr. Winterman namens den minister van econo mische zaken en als waarnemend directeur van den landbouw het woord hadden gevoerd, sprak jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, die met eenige korte treffende woorden de ten toonstelling officieel voor geopend verklaarde. Speurtocht door de drie Noordelijke provinciën. Initiatief van den A.N.W.B. De Kon. Nederl. Toeristenbond A. N. W. B-. heeft een „onderzoekingstocht" voor auto mobilisten en motorrijders uitgeschreven, welke in de drie Noordelijke provinciën van ons land wordt gehouden en waarmede de Bond het. reizen in eigen land wil aanmoedi gen en de deelnemers in de gelegenheid wil stellen, het natuurschoon in dit deel van Ne derland te leeren kennen op een rit, waarbij aan him oplettendheid bijzondere eischen worden gesteld. De tocht wordt afgelegd vol gens een bepaald traject, aangegeven op een schetskaartje, dat iedere deelnemer ontvangt en dat hij zoo noodig nader kan vergelijken met het Noordelijk blad van de Autokaart van Nederland. Bij de voorbereiding van den tocht zijn dezer dagen van een' auto uit 24 foto's genomen op verschillende punten en de taak van eiken deelnemer zal nu zijn, op zijn tocht de punten te herkennen van twaalf fo to's, die hij bij het begin van zijn tocht, tege lijk met het schetskaartje heeft ontvangen en op dat kaartje moet hij dan met potlood kruisjes aanteekenen, van welke punten uit die foto's genomen zijn. Deze zijn genum merd van 1 tot 24 en volgen na elkaar, in volgorde der nummers; men weet dus in wel ke volgorde deze na elkaar zullen komen, maar men weet niet, welke de eerste foto is, die men zal moeten herkennen. Oplettend heid en oog op het landschap, twee noodza kelijke eigenschappen voor den toerist, zijn dus voor dezen „onderzoekingstocht" een eer ste eisch. De 24 gemaakte foto's zijn ver deeld in 6 verschillende series van twaalf, zoodat de deelnemers niet allen dezelfde pun ten ter herkenning meekrijgen. De tocht, die voert over een afstand van ruim 500 K.M., wordt op Zaterdag 17 Augustus geopend, en men mag er zoo lang over doen als men verkiest, mits men maar voor Maan dag 23 September 12 uur- nam. terug is, want dan wordt de deelneming gesloten. De tocht mag naar verkiezing worden afgebroken om later te worden voortgezet. De inschrijvingen worden gesloten op Zaterdag 21 September te 1 uur nam. De weermacht van de N. S. B. Vragen aan den minister van Justitie. Vragen van den heer Polak aan minister Van Schaik meegedeeld: Met betrekking tot het antwoord van den minister van justitie op de vragen van den heer van der Heide lid der Tweede Kamer betreffende de weermacht van deNationaal- Socialistische Beweging, veroorlooft onder- geteekende zich, de volgende vragen te stel len: I. Wil de minister mededeelen, waarom hij het, zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuurlijke zaak acht, dat de N.S.B. er militair geoefende, in het boksen en worstelen opgeleide benden op na houdt, zoogenaamd ter bescherming van haar colporteurs? Wil Z.E. voorts mededeelen, waarom de bescherming van deze colporteurs niet kan worden overgelaten aan de politie, aan welke toch de bescherming van alle bur gers is opgedragen en die zich gewoonlijk ook ter dege laat gelden, als het er op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? II. Tot welke toestanden zou het naar het oordeel van den minister, leiden, indien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zouden organiseeren. oefenen en zoogenaamd ter bescherming van colporteurs de straat op zenden? III. Is het den minister niet bekend, dat de Sturm-Abteilungen en Schutz-Staffel van de Duitsche Nationalistische Partij om precies gelijke redenen heetten te zijn gevormd en zich tenslotte als gewapende en met het hanteeren van wapenen vertrouwd gemaakte militaire organisaties ontpopten? IV. Is het den minister niet bekend, tot welke gevolgen het sub in genoemde in Duitschland heeft geleid? V. Is de minister voornemens hier te lande een soortgelijke ontwikkeling te gedoogen? Zoo niet. waaraan valt het dan toe te schrij ven, dat geen krachtdadige maatregelen worden genomen tot onderdrukking van het duidelijke begin van vorming van een par ticuliere legermacht? VI. Is de onschuldige voorstelling, die de minister, in zijn antwoord op de vragen van den heer van der Heide aangaande de weer macht vande N.. S; B.hééft' gegeven, ge grondvest op politie- en andere ambtelijke rapporten? Zoo ja, is de minister dan zeker, dat deze rapporten in overeenstemming zijn met de feiten, daar het immers buiten twijfel is dat in politie- en ambtenaren-corpsen de met de N.S.B.-sympathiseerenden vrij talrijk zijn"5 J. W. Bilders Landschap te Wolfhezen (Teyler's Museum) SCHIPPER VERDRONKEN. De beurtschipper Jac Visser uit Schier monnikoog is Dinsdagmiddag omstreeks vier uur nabij het stoomgemaal „Elect-ra" over boord gevallen en verdronken. Zooals het er drie-kwart-eeuw geleden rond om Wolfheese zooals men toen schreef uitzag, vindt ge het vandaag niet gemakke lijk meer terug. Wel kunt ge u voorstellen dat het voor de romantische schilders uit dien tijd een lustoord was, waar zij zich maar hadden neer te zetten om de mooiste gevallen voor het grijpen te hebben. Oosterbeek was nog geen net villadorp, Wolfhezen bezat nog geen Pala- cehotel; slechts langs zandwegen en voetpaden kon de' stedeling die eens „uit" wou zijn de ongerepte natuur doorkruisen en de Zondag- sche reeks verkeersongevallen was nog niet uitgevonden. Wie in dien tijd naar buiten ging, had geen haast en zeker geen behoefte de genoegens van het stadsleven overal heen met zich mee te brengen. De mensch in zijn eenvoud van toen. maakte zich ondergeschikt aan de natuur en maakte haar zijn opwachting niet met een smoking in den koffer of een reeks van avondjurken. De schilders woonden bij den boer en werkten hard, een borrel en een pijpje in de dorpsherberg waren de voor gangers van de cocktail en de rumba of cario- ca, van vandaag op den dansvloer. Zoo veran dert steeds alles en blijft toch alles hetzelfde. Want ook vandaag wordt nog wel eens een mooi schilderij gemaakt al heeft de romantiek voorloopig voor een koeler en vooral zakelijker opvatting plaats ingeruimd. Voor de landschapschilders moeten die dagen van olim echter niet te versmaden ge weest zijn; als er één een mooi plekje ont dekt had, hokten zij er spoedig als musschen bij elkaar doch hielden er niet onmiddellijk een tentoonstelling. Zulk een mooi plekje moet aanvankelijk het oude Wolfhezen geweest zijn. Bilders kwam er al vroeg, de beroemde B. C. Koekkoek nog eerder. Bilders was in 1811 in Utrecht geboren, kwam dus op zijn zwerftochten gemakkelijk in het Geldersche terecht. Iets later kwam er Gabriel studies maken en Jacob en Mathijs Maris kort vóór zij naar Parijs gingen. De heel oud geworden Renkumsche schilder Van Ingen had nog herinneringen aan die .jaren. Er ont stond zoo iets van een traditie, van een Oos- terbeeksche periode in het Hollandsche land schap-schilderen. die in het begin dezer eeuw nog in Renkum en omgeving waar Theophile de Bock was gaan wonen, onder diens premier schap een voortzetting vond. Johannes Warnardus Bilders lijkt ons een aantrekkeliik figuur voor wie naar een centrale persoonlijkheid zoekt om van de romantische landschapsschildering eens een uitvoerige schets te geven. Er is weinig over zijn leven geschreven: de feiten die men vindt zijn be perkt tot zijn leertijd in Utrecht, dien hij uit nemend besteed zal hebben daar znn werk de snoren van groote en grondige kunde vertoont en verder vertellen zoowel Vosmaer als G. H. Marius dat hij de natuur alleen als leermees- teresse nam, terwijl.de laatste nog het ver-, moeden uitspreekt dat Bilders in zijn lange leven niet bereikt heeft wat hij eigenlijk wilde. Daar wij zoo weinig feitelijks van den man weten is het moeilijk de juistheid van dat vermoeden te toetsen. Juffrouw Marius kan gelijk hebben, doch ook het tegendeel is mo gelijk. Een portret door Vosmaer in 1882 ge publiceerd doet ons een oud deftig heer zien met zwaren, witten knevelbaard en een vrien delijke uitdrukking in de ietwat moede oogen. Eer dan aan een schilder denkt men aan een gepensionneerden hoogen mirine-officïer, al vergeten wij niet dat de wijde hooge boord en de breede zwarte das nu eenmaal de dracht van den tijd waren en die oude schilders altijd gaarne als deftige burgers poseerden. Hij was met een Duitsche vrouw getrouwd die de moe der van Gei'ard Bilders werd, over wien wij hier kortgeleden schreven naar aanleiding van Mr. Jeltes' onderzoek naar Gerard's werken. Maar in het befaamde dagboek van Gerard staat niets over de moeder, noch vindt men iets anders over haar elders vermeld dan dat zij betrekkelijk jong sterft en Johannes War nardus geruimen tijd weduwnaar blijft. Toch moet die half-Duitsche afkomst op den jon gen Gerard van invloed zijn geweest en zijn zin voor bespiegeling, onderzoek en voor dien tijd modernistisch streven gevoed heb ben. Als veel later de oude Bilders in de buurt van Vorden gaat werken en er zijn prachtige droomdingen van de omgeving van het oude kasteel maakt, krijgt hij een begaafde leer linge in de veel jongere Marie van Bosse. dochter van een geslacht dat Nederland een bekend minister leverde, en deze wordt Bilders' tweede echtgenoote. Ook zij, die, vóór zij met Bilders kennis maakte, van Johannes Bos boom had les gehad, was een artiste van be teekenis. Men kan zich daar, eveneens in Tey- ler, van overtuigen, waar een prachtig lichte studie van een beek door een weide-landschap reeds op de latere Renkumsche landschappen van een De Bock, Vogel en Cornells Kuypers vooruit loopt. Over dit drietal kunstenaars de familie Bilders, meen ik zou het inte ressant zijn een samenhangende studie op het getouw te zetten maar. wij zeiden het reeds, de gegevens daarvoor zijn schaarsch. Keeren wij thans weer tot ons plaatje van deze week terug, dan zien wij dat de daar mee afgebeelde schilderij, dat naar ik ver moed ongeveer in 1865 gemaakt moet zijn. veel onstuimiger, hartstochtelijker van vulling is dan Bilders' groote voorganger B. C. Koekkoek gemeenlijk te zien gaf. In de grilligheid dier prachtige oude eiken, in het ongerepte van waterplas en bodem rondom, zit een sterke, pure natuurliefde die in dienzelfden tijd bij sommigen der Franschen uit de Barbizonschool voorkomt. Wij denken hier aan Theodore Rousseau en vooral aan Jules Dupré waarvan men zulke prachtige stalen in het Haagsche Museum Mesdag kan vinden. Ook die hadden de eiken lief om hun door de eeuwen gevorm de grillige majesteit. Het schijnt dat de be roemde Wodanseiken bij Wolfhezen door Bilders aldus gedoopt zijn, hetgeen ook al weer op den zin voor historische romantiek bij dien schilder wijzen kan. Bilders stierf in Oosterbeek, nu juist vijf en veertig jaar geleden. De schilderij in Teyler is in den loop der jaren eenigszlns vaal van kleur geworden en zou misschien een lichte schoonmaak best kunnen verdragen. De foto hiernaast toont, ondanks dat, van hoe fraaie en levendige teekening en compositie ze is. Het is een mooi specimen van een meester die in onze dagen onderschat wordt, doch die zijn beurt wel weer eens krijgen zal. J. H. DE BOIS. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 14 Augustus: Het is een uitgemaakte zaak, dat de meest winstgevende uitvindingen veelal die van geringe beteekenis zijn. Om fortuin te maken behoeft men geen Bessemer, Armstrong of Edison te zijn. In de Vereenigde Staten worden schat ten verdiend door de uitvinders of al thans door de eigenaars der patenten. De stylografische pen levert thans een jaarlijksch inkomen van ƒ240.000 aan de eigenaars op. Een ander soort pen om in verschil lende kleuren te schaduwen, levert eveneens .f240.000 per jaar op. De uit vinder van de gegomde omslagen voor couranten is mede een rijk man. Het stukje radeergom aan het boveneind der potlooden levert den eigenaar van het patentrecht een onafhankelijk be staan op. Door onze lens gesnapt. DE HEER C. OVERBEEK. De heer C. Overbeek werd in 1882 te Haar lem geboren, bezocht de openbare lagere school van den heer P. D. Graaff op het Klein Heiligland, volgde twee jaar het onder wijs aan de Hoogere Burgerschool en werd vervolgens toegelaten tot de Rijkskweekschool voor Onderwijzers. In 1902 behaalde hij de on derwijzersakte en zag zich spoedig geplaatst aan de Zesde Tusschenschool (de latere school no. 77 aan de Tetterodestraat)In 1906 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de Doops gezinde school aan het Groot Heiligland. Twintig jaar is hij verbonden geweest aan „Toezicht op Studie" een avondcursus, waar jongelui van de middelbare- en M.U.L.O.- scholen onder leiding hun huiswerk maakten en zoo noodig werden bijgewerkt. In de zang wereld is hij als voorzitter van het Doopsge zind Zangkoor geen onbekende. Voorts is hij secretaris van het Steunfonds tot huisvesting van Ouden van Dagen der Doopsgezinde Ge meente, bestuurslid van het P- H. van der Leyfond^ en van de commissie Haarlem van het Ondersteuningsfonds van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap en lid van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. In November 1934 volgde hij den heer A. C. Hendriks op als hoofd der Eerste Doopsgezin de School, wat hem geheel heeft gebracht in het voetspoor van zijn vader, die daar het onderwijs van 18541906 heeft gediend. HAAS' Azijn wint altijd Door constante kwaliteit! (Adv. hujez. Med.) Wilt U met IJsland praten? Het kan thans. Geopend is het telefoonverkeer van Neder land met IJsland, waarvan de afwikkeling plaats vindt via Londen. De uitvoering van den dienst geschiedt als in het radio-telefo nisch transatlantisch verkeer. De kosten van een gewoon gesprek van drie minuten bedra gen f 15.75. CHR. NAT. WERKMANSBOND. De 40ste tweedaagsche algemeene verga dering van den Christelijk Nationalen Werk mansbond is te Utrecht begonnen. Verte genwoordigd waren 125 afdeelingen. onder voorzitterschap van den heer P. J. Nahuisen te Utrecht. Volgens het jaarverslag van den heer C. Sneep, bondssecretaris. is het ledental, niet tegenstaande de slechte tijden, slechts ln ge ringe mate achteruitgegaan. Verschillende nieuwe afdeelingen werden opgericht. Naar aanleiding van voorstellen om het lid maatschap van den bond onvereenigbaar te verklaren met dat van de N.S.B.vereenigde de druk bezochte vergadering zich met slechts 13 stemmen tegen met het prae-advles van het bondsbestuur. volgens hetwelk de door werking van de nationaal-socialistische be ginselen wel gevaarlijk voor kerk en maat schappij worden geacht, doch het gevaar dier doorwerking in den bond nog niet in die mate aanwezig wordt geoordeeld, dat daartegen door royement zou moeten worden opgetre den.. Een definitieve beslissing werd dus niet gewenscht geacht, hetgeen ook het gevoeien "ör vergadering bleek te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5