Uit Haarlem's Gemeenteraad. Slechtriekende adem VERTELLING Rubriek voor Vragen. PÖND'ERD'XG T5 A'ÜÜUSTÜS Ï93S HÏSR'EEM'S DAGBEKÖ" 5 Objecten voor werkverschaffing. Aanleg van het Noor der Sportpark. De voorwaarden voor de Radiodistributie vastgesteld. Afscheid van de scheidende raadsleden. Vergadering van Woensdagmiddag. School in de Koningstraat. B. en W. stelden voor medewerking te ver- ïeenen voor het bouwen van een muur bij de school in de Koningstraat. De heer West erve ld (s. d. a. p.) vond het jammer in de Koningstraat een muur te plaatsen. Het is goed dat er bij die school een speelplaats komt. maar laat men de muur zoo goed mogelijk maken. De heer van Liemt (r.k.) wethouder, zei 'dat daarnaar gestreefd zal worden. Bovendien staat er nu een leelijke schutting. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Bebouwingsvoorschriften. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van bebouwingsvoorschrif ten voor verschillende deelen der gemeente, vroeg de heer van Kessel (r.k.) aan deze verordening terugwerkende kracht te ver- leenen. De heer van Liemt (r.k.) wethouder, zei Lat dit niet gaat. Het Verwulft. B. en W. vroegen een verhooging van het crediet voor de reorganisatie van het Ver wulft. De heer van Tetering (r.k.) vroeg B. en W. er voor te zorgen, dat de marktkooplieden kennis krijgen van het bestaan der onder- grondsche toiletten, opdat vervuilingen van het marktterrein verder voorkomen kunnen worden. De voorzitter: Aan de politie zal daar toe opdracht gegeven worden. Het Noordersportpark. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor de uitvoering van werken in werkverschaffing aan het Noor dersportpark. De heer Meyers (s.d.a.p.) vond het goed als er weer eenig werk komt voor werkloozen. Maar de raad moet er op letten, dat er geen verplaatsing van werkloosheid komt. Boven dien moet gewaakt worden tegen een te ster ken loondruk. Van dit werk kan wel gezegd worden, dat een gedeelte niet zou worden uit gevoerd als het rijk geen subsidie gaf. Maar het is een ander geval met het aanleggen van verschillende wegen. Dat gedeelte van het werk moet als normaal werk uitgevoerd wor den. De heer Van Tetering (r.k.) zou voor het voorstel stemmen, omdat het in elk geval werk beteekent. Bovendien is het geen nor maal werk te noemen. De heer Castricum (r.k.) moest bij dit on der wem opnieuw over de a.uaestie der werk verschaffing spreken, hoewel hij daai'door den heer Kuyper zal prikkelen. Spreker zou het toejuichen als groote werken aan de markt gebracht konden worden, zooals ophooging van de spoorbaan enz. Nu komen er telkens kleine objecten in werkverschaffing. De raad neemt die voorstellen aan uit overweging dat er anders niets gebeurt. Spreker is het daar mee evenwel niet eens. Als het eenigszins nor maal werk is moet het normaal uitgevoerd worden. Spreker stond daarom geheel afwij zend tegenover dit voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. heeft jaren ge leden al op de agenda gestaan als een nor maal werk. Tenslotte kan men alles wel gaan uitstellen, maar dan wordt Haarlem op den duur onbewoonbaar. In „Het Volk" is ook pas betoogd, dat men bij het Werkfonds en bij Werkverschaffing steeds meer den verkeer den kant uitgaat. Als Haarlem te veel credieten uit het Werk fonds krijgt, wordt de stad met handen en voeten aan het Rijk gebonden. Laten wij dit werk nu eens normaal uitvoeren. De geheele bevolking, ook de middenstand, zal er voordeel van ondervinden. Men moet niet alles op de arbeiders verhalen door hen te dwingen voor lage loonen te werken. De heer Klein (R.-K.) was het er mede eens, dat normale werken op normale wijze moeten worden uitgevoerd. Spreker hoopt bij de begrooting B. en W. te kunnen over tuigen, dat er meer gedaan moet worden voor het uiterlijk aanzien der gemeente. Als wij nu het voorstel van B. en W. verwerpen, is er geen sprake van, dat het werk (aanleg van een speelweide, een sportpark en wan delwegen) uitgevoerd zal worden. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer van Kessel (R.K.) zei, dat als men den heer Castricum hoort men den indruk krijgt, dat wij hier alleen zitten om de belan gen der arbeiders te behartigen. Maar er zijn ook nog andere ingezetenen. Er zijn vele kleine neringdoenden die bijna geen brood in huis hebben. Wij moeten trachten de zaak in het evenwicht te houden. De heer Castricum: nu is hij midden stander! De heer van Tetering (R.K.): het is hier een abnormaal werk. wie zou er aan den ken om in e.en zwaren crisistijd een speelweide aan te leggen. De heer B ij v o e t (R.K.) wees er op, dat de heer Castricum gezegd heeft, dat hij niet tegen vrijwillige werkverschaffing is, maar dat hij er bezwaar tegen heeft, dat menschen die gesteund worden tegen lagere loonen dan vastgesteld zijn willen werken. Tegen zoo'n uitlating moet sterk geprotesteerd worden. Men moet het juist toejuichen dat er men schen zijn die liever werken dan steun ont vangen. (applaus). De heer Rein al da (SD.A.P.) zei, dat de S.D.A.P. steeds verweten wordt dat zij den klassenstrijd voert. Maar wie de R.K. leden in den raad hoort moet er van overtuigd zijn, dat die klassenstrijd daar ook wordt gevoerd. De heer Klein (R.K.): belangenstrijd is pog geen klassenstrijd. De heer Reinalda zei. dat de heer van Tetering getoond heeft niets van dit onder werp te beseffen. De heer Kuiper heeft in de vorige zitting getoond, dat hij de zaak wel doorgrondt. Toen was een woordvoerder van de R.K. aan het woord. De gronden voor dit sportpark zijn ook in dezen crisistijd gekocht. Het is namelijk een belang der stad dat de uitbreiding in Haarlem-Noord wordt zooals die bij het uitbreidingsplan is gedacht. Spre ker is het eens met den heer Klein, dat de kans groot is. dat het werk voor een groot deel niet zal worden uitgevoerd als het niet in werkverschaffing geschiedt. Het systeem der werkverschaffing is in zijn algemeenheid in de laatste jaren in ons land een zegen geweest voor de werkloozen. Een belangrijke vraag blijft evenwel, dat de overheid nauwgezet moet nagaan welke werken vallen onder nor maal. welke onder werkverruiming en welke onder werkverschaffing. Een gedeelte van het voorstel van B. en W.. namelijk het ophoogen van grond, het graven van een vijver, het aanleggen van een speelweide en wandel wegen, kan onder werkverschaffing gebracht worden. De arbeiders moeten evenwel aan een behoorlijk weekloon kunnen komen. Blijft over het deei van het voorstel van B. en W. wat betreft den aanleg van wegen waaraan later gebouwd wordt. Als later de bouwers den aan- Jeg der wegen moeten betalen, moet men dit deel van het werk als normaal uitvoeren. De heer van Liemt (R.K.), wethouder, zei dat B. en W. zich gelukkig achten dat zij kunnen voorstellen dit werk in werkverschaf fing te kunnen laten uitvoeren. Het beteekent f 94.000 loon voor werkloozen. Er wordt om dit werk gesmeekt, ook door vrouwen van werk loozen. B. en W. zijn overtuigd, dat men de objecten moet onderscheiden. De commissie van openbare werken was het eens. dat het geheele werk als werkverschaffing kan wor den uitgevoerd. De meeste wandelwegen zijn langs het sportpark. Slechts een klein gedeelte der wegen zal in de toekomst, en dan nog slechts aan één kant bebouwd worden. Het is evenwel beter, dat het geheele werk als een geheel wordt uitgevoerd. Over jaren zullen bouwers bijdragen moeten betalen voor den aanleg der wegen, maar in die jaren heeft de gemeente veel renteverlies. Spreker protesteerde tegen de houding van den heer Castricum. Als het voorstel van B. en W. verworpen wordt, moet spreker dan de mannen die hem komen smeeken om werk zeggen, gaat naar de mannen die u dit werk ontnomen hebben? Do loonen in de werkver schaffing zijn niet zoo laag als men denkt. Te Castricum wordt gemiddeld f 21 verdiend. Gezien de loonen die in het landbouw- en zuivelbedrijf betaald worden is men er „tuk" op om naar de werkverschaffing te gaan. De heer Meyers (S.D.A.P.) zei dat hij ten slotte na deze toelichting voor het voorstel van B. en W. zou stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer Castricum stemde tegen. Radiodistributie. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de voorwaarden voor de radio-distri butie. De heer Bijvoet (r.-k.) stelde een wijzi ging voor in het artikel betreffende de be noeming van arbiters. De heer Me ij er s (s d.a.p) vond, dat de tijd voor studie van het voorstel van B. en W. heel kort is geweest. Kan de zaak niet aangehouden worden? De voorzitter zei, dat B. en W. daar mede rekening zullen houden. Als in de prak tijk blijkt, dat andere punten gewijzigd moeten worden kan dit nog geschieden. De heer Boes (v.-d.) wethouder, zei. dat de a.s. concessionarissen gaarne spoedig met het werk willen aanvangen anders nadert de winter te veel. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Benoeming. Herbenoemd werden tot tijdelijke leer krachten voor den cursus 19351936 aan de H.B.S. A met 5-jar. cursus A Bakker (Ma- leisch), H. Zanen (stenografie, schoonschrij ven en machineschrijver.) en mevr. J. L. van Sluys-Barbiers (Spaansch). Loonen bij Centraal Vervoer. De heer Van Kessel (r.-k.) had naar men weet vragen gesteld over het rijwerk bij centraal vervoer. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, deelde mede, dat het loon f 4 per dag of f 25 per week is. Er is voldoende controle. Er is een klacht binnen gekomen over het uitkee- ren van te weinig loon door een aannemer, hoewel ge teekend was voor het 'normale loon. In twee gevallen is te weinig ont vangen loon later uitbetaald. De door B. en W. getroffen controlemaatregelen kunnen alleen goed werken als de arbeiders er ook op letten dat zij het loon ontvangen waarop zij recht hebben. De heer Van Kessel (r.-k.) zei dat in elk geval gebleken is dat er eenige onregel matigheden hebben plaats gehad. B. en W. moeten zorgen, dat zij geen aannemers heb ben die zulke verkeerde dingen doen. B. en W. moeten niet alleen letten op het laagste bedrag der inschrijving. De heer Mars (s.d.a.p.) vroeg of het niet mogelijk was de loonen te laten uitbetalen door de reiniging. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, zei. dat de aannemer zelf zijn werklieden moet betalen. De vakbestuurders kunnen medewerken om er voor te zorgen, dat de vastgestelde loonen inderdaad worden uit betaald. Als blijkt dat iemand niet geschikt is als aannemer, zal hij een volgenden keer zeker niet inaanmerking komen. Alleen na ontslag zijn de .betrokken twee arbeiders ko men klagen De heer Kuyper (r.-k.): men moet toch maatregelen nemen tegen aannemers die met opzet willen knoeien. In dezen crisistijd wil len arbeiders wel eens teekenen voor een hooger loonbedrag dan zij ontvangen. Daar tegen moeten maatregelen genomen worden. De heer van Liemt: B. en W. zullen zoo scherp mogelijk optreden. Een afscheid. De voorzitter hield tenslotte de vol gende rede: „Dames en Heeren. deze vergadering, welke op het punt staat een einde te nemen, is naar alle waarschijnlijkheid de laatste in de zittingsperiode, welke 3 September a.s. af loopt. Wanneer aanstonds de Raad in zijn vernieuwde samenstelling weder zal zijn bij eengekomen. dan zullen een aantal uwer daarvan geen deel meer uitmaken, dan zul len vele gezichten, die ons in den loop der jaren vertrouwd geworden waren, uit dezen kring verdwenen zijn. Ik heb de behoefte gevoeld om, alvorens wij vandaag uiteen gaan, hierbij nog even stil te staan en uw aandacht te verzoeken voor de vertrekkende collega's. En dan zou ik deze gelegenheid bovenal willen benutten om .hun den dank der gemeente te brengen voor hetgeen zij gedurende langer of korter tijd. maar allen zonder onderscheid met ijver en toewijding voor de gemeente hebben gedaan. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan den heer Groenendaal. den paladijn der H. O. V. en van de drankbestrijding, wiens be langstelling bovendien uitging naar de za ken. welke het Slachthuis en de Waterlei ding betroffen en wien ook de woekerbestrij ding zeer ter harte ging. Ik noem hem in de eerste plaats, omdat hij gedurende 39 jaren zijn krachten aan de gemeente gege ven heeft, een tijdperk, dat hem zeker aan spraak geeft op de erkentelijkheid der Haar lemse he burgerij. Zestien jaren waren mejuffrouw Van Vliet "en de heer Keerwolf in ons midden; bij de eerste denken wij aan haar belangrijk werk op het gebied der armenzorg, de twee de doet onze gedachten verwijlen bij stads bibliotheek en snortbemoeiing, het terrein waarop hij zich in de vergadering en in de commissiën bij voorkeur bewoog. Ik kom dan tot den heer Scholl, die ons na een zittingstijd van 12 jaren gaat verlaten. Wij zullen ons hem blijven herinneren als een der gewaardeerde on devwijs-specialisten uit dezen Raad. die bovendien een werkzaam aandeel nam in de behandeling van vele an dere onderwerpen, waarop zijn lidmaatschap der Commissie voor de strafvorderingen en die inzake de winkelsluiting wijzen. De heer Heidstra, die bij zijn komst in ons werkt afstootend; verkleurde tanden bederven het mooiste gelaat. Door de tanden éénmaal met die heerlijke, frissche Chlorodont tandpasta te poetsen, kan men beide euvelen dikwijls al uit den weg ruimen. Chlorodont verleent de tanden een prachtigen glans zon der het tandglazuur aan te te tasten. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. IngezMed.) midden reeds een vierjarige Schotensche pe riode achter zich had, heeft de gemeente aan zich verplicht door zijn waardevolle adviezen in de commissie voor openbare werken; in Mevrouw Venema en Mevrouw Hoekstra ver liezen wij twee belangstellende leden, waarvan de eerste zich vooral verdienstelijk heeft ge maakt op het gebied der openbare gezond heid. Ten slotte wat ik zou willen noemen de jonge garde, waarmede ik bedoel de hejren Huisman Brantz, Bijl, Deinum en Lindeman, die al len ongeveer een jaar of korter lid van den Raad waren. Ook tot hen gaat onze dank uit voor de belangstelling, die zij in dat korte tijdsbestek voor de gemeentezaken aan den dag hebben gelegd. Hun allen wensch ik uit Uw naam toe, dat het hun in hun verder leven wel moge gaan en dat zij aan den tijd, gedurende welken zij lid van den gemeenteraad van Haarlem wa ren, de beste herinneringen mogen behouden, zooals dat onzerzijds te hunnen aanzien even zeer het geval zal zijn. Rest mij nog een enkel woord, waarmede ik stellig Uw aller gedachten vertolk: moge de naaste toekomst een zoodanige verbetering brengen in den toestand van Uw medelid Gerritsz, dat hij, hersteld van de zware ziekte, die hem nu reeds zoo lang aan het ziekbed kluistert, zijn plaats in onze vergade ringen weder gezond en met opgewektheid zal kunnen innemen. En hiermede verklaar ik de vergadering gesloten." De raad gaf door applaus zijn instemming met deze woorden te kennen. Hierop werd de zitting gesloten. opwek ke ndèn verkwikkend (Adv. Ingez. MedZ Voor Haarlem's Kantonrechter. Vadertje Langbe«en. Als men de verklaringen van de getuigen en die van den verdachte naast elkaar legde, dan moest de heer, die in de Lange Veerstraat een stoot van een auto tegen zijn hiel had ge kregen, een rechterbeen van buitengewone afmetingen gehad hebben. Dc heer toch zei, dat hij bij het oversteken van die straat, met den linkervoet reeds op het trottoir stond, ter wijl de rechtervoet nog op den rijweg stond, toen zijn hiel van dien voet getroffen werd en de chauffeur beweerde, dat hij op 't midden van den 8 M. breeden rijweg reed. Het rechter been van den voetganger zou dus een lengte van minstens 3 M. gehad moeten hebben ën dit kwam met de werkelijkheid niet overeen want Vadertje Langbeen had beenen van zeer normale afmetingen. Er was dus iets niet in den haak met die verklaringen en een getuige a décharge gaf een duidelijker kijk op het' ge val door te zeggen, dat de chauffeur meer links dan rechts reed, hiermee den chauffeur dus niet bepaald dechargeerende. Wel vertelde deze getuige, dat de-, voetganger met anderen den rijweg was overgestoken, alsof zij wilden demonstreer en. dat de weg in de eerste plaats voor de voetgangers bestemd was. maar een afdoende verklaring was dit niet voor het feit, dat de chauffeur, die van de Kleine Houtstraat kwam, niet meer rechts had ge houden. De ambtenaar van het openbare ministerie achtte dan ook bewezen, gelet op de verklaring van den getroffene en zijn kameraad, die ze bevestigde, zoomede op de normale lengte van het getroffen rechterbeen, dat de chauffeur schuld had en eischte f 15 boete, doch Mr. Gerritsen, de plaatsvervangend kantonrechter, verminderde ze tot 5: voetgangers moeten ook uitkijken. Steek tijdig de hand uit- Een fietsrijder wilde bij de Zaanenstraat den Rijksstraatweg oversteken en aangezien dit plan niet plotseling bij hem was opgeko men, had hij verstandig gedaan, als hij. voor hij begon te draaien, de linkerhand had uit gestoken en daarmee niet gewacht had tot hij naar links zwenkte, want nu kon een auto, die achter hem reed met die wijziging van richting geen voldoende rekening hou den. Gelukkig reed de auto heel kalm en daar door was de duw, die de wielrijder kreeg, niet zoo heel erg. De kantonrechter wees op het late handuit- steken, hetgeen een gewoonte is van veel wielrijders. Ze vergeten, dat zij zich zelf het allermeest in gevaar brengen. De ambtenaar en de kantonrechter hielden er rekening mee. dat de wielrijder zelf het slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid was geworden en dus al ge straft was. 3 was de eisch en f 1 de uit spraak Bakkersarbeid. Een bakker kreeg in den vroegen ochtend te 5 uur bezoek van de arbeidsinspectie. Hij wist dat niet, maar toen- op dat uur toegang tot zijn bakkerij werd gevraagd, begreep hij wel, dat men kwam controleeren of hij liet werken, wat niet mocht. Nu had hij goede reden om niet te haastig te zijn met, het binnenlaten der bezoekers en dezen moesten dan ook even wachten. Toen zij binnengelaten werden, was de baas alleen in de bakkerij en bevond zich voor een respectabel brooddeeg, maar de inspectie vond dat deeg te groot voor een man en ze ging op zoek. In een kamertje stonden een paar bedden, die kort te voren beslanen waren en nu wilden de bezoekers met alle geweld zien wie daar gelogeerd hadedn. Ze zochten dus verder, maar de baas maakte het den ambte naren gemakkelijk door twee knechts uit een schuilhoek te laten komen en zij erkende, meegeholpen te hebben aan de deegmakerij, wat niet klopte met de arbeidslijst. De bakker stond nu terecht en zei, dat de tijden moeiliik waren, wat een mensch wel eens tot overtreding kan brengen. De ambtenaar wees er op, dat de bakker al eerder veroordeeld was en als het weer ge beurde, zou er hechtenisstraf opgelegd moeten worden. Twee boeten van 4. Twee? vroeg d6 bakker, ik dacht .dat het maar één overtreding was. De ambtenaar snuffelde in de wet. „Hij heeft gelijk", was het antwoord, „ik vraag dus één boete van 3. „Daar sehl®t ik ook niet veel mee op." lachte dc bakker en dat was juist, maar de kantonrechter maakte er 6 van, doch waarschuwde voor herhaling. Het Matroosje. ELSA KAISER. Op den laatsben Vrijdagmorgen van de maand Januari voer de „Marie Jeanne" uit. De „Marie Jeanne" was nu niet bepaald meer een sieraad van de Nederlandsche handels vloot. Zij had betere dagen gekend en de dame die haar eens gedoopt had was reeds lang tot haar vaderen verzameld. De bemanning vond het niet erg prettig op het oude schip, want er was veel meer ™erk te doen dah op de moderne schepen. r i- tein was een brombeer en de officierer ï- den mee, zelfs de lading was niet veel, oude onderdeelen van auto's en locomotieven. Enfin, hoe het zij, de .Marie Jeanne" voer uit en er was al dadelijk 's avonds, tijdens het avondeten, een ruzietje. Het pas aangemon sterde matroosje liet een geheel volle sauskom over de uniform van den eersten officier val len. De muilpeer die de jongen kreeg was niet voor de poes. De spichtige jongen met zijn blonde krullen begon hardop te huilen maar de tweede offi cier zei iets vriendelijks en de scheepsdokter gaf hem zoowaar een paar sigaretten. Hendrik, het matroosje, had geen prettig leven aan boord. Iedereen commandeerde hem. De kok smeet hem lepels en pannen naar het hoofd en de andere matrozen stomp ten hem in stilte. Hendrik had er genoeg van en toen het veertien dagen verder was, klopte hij bij den eersten officier aan diens hut en struikelde naar binnen. De matroos, die de wacht had. zag tien minuten later „de eex*ste" door de gang rennen en bij den kapitein xxaar binnen vliegen. Hendrik zat nog in de hut en hulide. Intusschen was de kapitein na de mede- deeling van den „eersten" een beroerte nabij. „Een schandaal, hoe durfde het vrouw- mensch! Zich als jongen uitgeven. Over boord moesten ze hem smijten! De „eerste" kon niet aaxx het woord komen. De kapitein rende door de hut en woxxd zich op als een staalkabel. De officier kende hem en liet hem uitrazen en werkelijk, na een paar minuten was hij kalmer, ging zitten en vroeg: „Nu vertelt u eens, boe komt dat kind er zoo toe?" De officier deed het vei'haal, een triest ver haal,, de, gewone geschiedenis van maanden lang werkloos zijn. Zij had toen eerst als blinde" passagier willen mee varen om haar geluk in eén ander'land tè bepi'oéven, maar bij nader inzien leek het haar niet zoo gek om er nog iets bij te verdienen en dus had zij kleeren gekregen van een vroegeren schoolkameraad en zich laten aanmonsteren op de „Marie Jeanne". „Toch een kranige meid", besloot de officier zijn verhaal. De kapiteixi mopoérde nog wat en zei iets over „verantwoording bij de maatschappij" maar na een poosje zweeg hij, keek den ander aan en zei „Tjaenfin laat 'er maar eexis hier komen". De blonde Hendrik kwam binnen en op het zelfde oogenblik begon de kapitein weer te brommen. Hendrik sloeg de armen om den hals van den kapitein en huilde tegen diens geborduurden kraag. De kapitein werd lang zamerhand vriendelijker en eindelijk moest zij hem alles vertellen. Nu, ja, ze heette Ria. Ria Hendriks en de papieren die zij had getoond waren van een schoolkameraad. De kapitein moest haar asjeblieft vergeven, ze was zoo'n eenzaam, on gelukkig meisje enenneRia be gon weer te huilen. De kapitein wex-d bleek als smeltend room- ïis. klopte haar op den schouder en mompelde iets van „mouw aanpassen". Daarna werd er een hut voor Ria ingeruimd, want tusschen de matrozen kon ze nu niet nxeer slapen, en iedereen op het schip wist weldra wat er aan de hand was. Den volgenden dag waren ze allemaal ver anderd, tot zelfs de matrozen waren galant. Ze kreeg van alles cadeau en iedereen wilde iets vriendelijks voor haar doen. want nu za gen ze pas dat Ria eigenlijk een ex-g aardig meisje was. De mannen zwermden om haar heen als bijen om een koningin en met den tijd werd dit hoe langer hoe erger. De kapi tein dacht aan adopteeren, de eerste officier aan trouwen en de tweede aan een gezellig uit gangetje als mexx aangekomen zou zijn. Kort om iedereen was tot over de oorerx veiiiefd. R.ia lachte en babbelde en deed kleine, lichte bezigheden die niemand haar eigenlijk wilde laten doen en er werd in die dagen veel ge bakkeleid op de „Marie Jeanne". Ria vond dit wel aardig en de kapiteixx dacht in een helder oogenblik dat zij hen eigenlijk allemaal stilletjes uitlachte. Toen de ..Marie Jeanne" de haven van Rio de Janeiro binnenliep, belegde de kapi tein een kleine verga-deiing met de officieren Er ging een bakje rond en allen deden hier 'n aardig bedragje in. Ria moest ordentelijke meisjeskl eer en koopen. Ria bloosde, deed erg lief en keek hen van onder haar lange wim pers smeltend aan. Een half uur later zat ze met dexx kapitein in een kleine boot, ze zou den kleeren in de stad gaan koopen. De kapitein nam een auto en reed met Ria naar een groot warenhuis. „Ga jij hier maar alleen naar binnen, zei hij, „ik wacht wel in de auto." Anderhalf uur later wachtte de kapitein nog en toen ging hij het warexihuis binnen. Niemand had daar een ïxieisje volgens zijn beschrijving gezien. Vol angst zocht hij toen de halve stad af, maar dit is vrijwel onbegon nen werk in Rio de Janeiro dus ging hij naar de „Marie Jeanne" terug. Hij overlegde met de officieren en men waarschxvwde de politie. Geen Ria, nergens was zij te vinden De vracht was gelost en nieuwe vracht ge laden, den anderen dag zou de „Marie Jean- ne" vertrekken. Den avond tevoren was de stemming op het schip onhoudbaar en de eex-ste officier besloot, voor het laatst, nog een "terz^ek aan va! te doen. „Ga in civiel", raadde de kapitein hem. De officier dwaalde op goed gelxxk door een paar straten en besloot toen ixx een café de kranten in te zien. Misschien had Ria een oproep geplaatst? Hij zette zich aan een ta feltje en bestelde koffie en kranten. Eerst zocht hij de advertentiekolommen na maar daarin vond hij niets. Juist wilde hij de be richten beginnen te lezen toen zijn oor door een naam getroffen werd. Achter hem zaten om een tafeltje eenige jongelui ..kantoorbe dienden" stelde de officier vast. „Nu dan", hoorde hij één der jongelui ver tellen. „Er is een nieuw meisje bij ons op kan toor gekomen, een aardig sportief kind. Wij hebben veel pret met haar. Maar de manier waarop ze hier gekomen is, is ongelooflijk origineel. Ze bij ons aangesteld, maar had geen geld voor den overtocht De „eerste" hoorde nu het geheele verhaal. De jongelui hadden bar veel pret om het ge val, vooral de collecte vonden ze de moeite waard. De „eerste" wilde iets zeggen, woedend uit varen. een adres vragen, maar tenslotte deed hij niets, hij deed het beste wat hij doen kon hij deed er het zwijgen toe. Aan boord wachtte de kapitein. „Niets gevonden?" vroeg deze. „Niets, kapitein", meldde de eerste. De kapitein keerde zich om, kuchte schor, stampte met den voet op den grond en riep toen woedend door de spreekbuis naar de ma chinekamer: „Volle kracht vooruit". DUIDET.T.JK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd, aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. r De antwoorden worden per auto geheel kosteloos thuis bezorgd. LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan ziin. worden tevens in ons blad ge- BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoe geschiedt de schatting voor do pers. ~bel„ naar de kostende waarde of naar de opbrengst bij verkoop? 2. Valt radio ook onder de pers. bel. en is daar een vastgesteld bedrag voor? 3. Zijn gordijnen, vloerkleeden en vloerbedek king ook belastbaar? 4. Hoeveel is het te betalen bedrag van Iedere f 100 geschatte meubilairwaarde? ANTWOORD: 1. Naar de verkoopwaarde. 2. Behoort bij het meubilair. 3. Ja, dat alles wordt bij het meubilair gere- 4. 1^2 pCt., na aftrek van 100. Hierbij komsrt dan nog de opcenten. RECEPTEN VRAAG; Hoe verwijdert men vlekken wit eert naturel twisted mat, ontstaan door langdurigen druk van meubels? ANTWOORD. De plekken betten met warm water. De vezel zwelt daardoor en de pletvlck verdwijnt. VRAAG: Mijn zwarte peau de suède schöcnert zijn door v'ocht glimmend geworden. Hoe krijg ik dat weer goed? ANTWOORD: Zeer luchtig en voorzichtig ai-t wrijven met het fijnste schuurpapier, no. 00. VRAAG: Mijn donkerblauwe peau de suedci ceintuur geeft af. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Goed afwrijven met een propje watten en waschbenzine; daarna de ceintuur ge heel in 'de benzine dompelen en ten slotte met een zachten doek droog wrijven. Zij wordt dan lichter van kleur, maar zal niet meer afgeven. Deze behandeling buiten in de schaduw eri vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid. VRAAG: Hoe rnaalct men vruchtenbowl en lean het lang bewaard blijven? ANTWOORD: Gij kunt daarvoor verschillende vruchten gebruiken, zoo-als: aardbeien, sinaasap pelen, perziken, frambozen, ananas enz. Maak de vruchten schoon, verdeel de groote in aardige kleine stukjes en schik ze in dc bowlkom. Laat ze in den kelder, of op andere koele plaats staan, tot gij in een geëmailleerd pannetje 1 ons suiker in 1/10 L. water hebt opgelost; laat dit door een dun doekje loopen en koud worden. Doe het dan door den inhoud van een flesch witte- bessenwijn of mei wijn en giet het in de bowlkom. Voor liet gebruik voegt gij nog een J/2 fleschje mineraal water of ehampagnecider bij. Het kan maar kort voor het gebruik gereed gemaakt worden, anders worden de vruchten leelijk. Vooral koel bewaren. VRAAG; Mijn ecru gordijnen zijn door bet wasschen bijna wit geworden. Hoe krijg ik die weer in de normale kleur? ANTWOORD: Als de gordijnen schoon zijn. maakt gij ze weer nat en domoelt ze vervolgens in een emmer warm water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan en zooveel gezeefd aftrek sel van thee en koffie, dat het bad de verelschte kleur heeft. VRAAG: Hoe maakt men een gabardine re genmantel waterdicht? ANTWOORD: Leg den mantel glad uit op een tafel en borstel hem goed af met een neutraal lauw zeepsopje. Domixel hetn dan in een lauw sopje en kneed hem goed daarin gedurende oen paar minuten. Laat op een kleerhanger oen paar minuten uitlekken en dompel hem vervolgens in een aluinbad van ',2 pond fijne aluin op een em mer lauw water. Wring zoo goed mogelijk uit en hang hem glad op om te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men spa.tten van rundvet uit. een bruine crêpe Georgette jurk? ANTWOORD. De vlekjes luchtig afwrijven mot perchlooraethyleen en de vochtige plek dade lijk daarna bedekken met een laagje magnesia. Een uur stil laten liggen en dan afschuieren. VRAAG: Hoe maak ik de kraag van mijn donkerblauwen regenmantel schoon? Met benzine, verdunde ammoniak of verdunde azijn behandeld hleef de lcraag eenigszins wit, ANTWOORD: De kraag stevig afborstelen met oen hard schuiertje en perchlooraethyleen. Met een zachten doek droog wrijven. VRAAG: Hoe maakt men een pitsleten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg terdege met warm zeepsop af en spoel dan goed met koud water na, zoodat beslist geen zeep achterblijft. Bestrooi dan de wieg met zwavelpoeder, terwijl het riet nog vochtig is. en strijk het poeder met een borstel tje zoodanig uit. dat het riet overal geraakt wordt door de zwavel. Laat stil drogen en schuier dan af. VRAAG: Hoe verwijdert men zeewatervlekkcn uit bruin satijnen schoentjes? ANTWOORD: Als de kleur der schoentjes niet beschadigd ïs. sponst gij ze af met een zacht sponsje en lauw water, waarin een klein scheutje mierenzuur is gedaan: niet te nat en vooral egaal en gelijkmatig afwrijven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10