Ons schuitje. Hei Beêauftiiksie 53e Jaargang Nö. 15994 Verschijnt dagelijks, behalve 'op Zon- en Feestdagen Donderdag 15 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eis aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 5 Augustus. Le Pou. De Franschman Mignet heeft een nietis vliegtoestelletje gebouwd waarmee hij het Kanaal van Calais naar Lympne is overgesto ken. Hij heeft er 50 minuten over gedaan. Het toestelletje heeft een bedrag in francs ge kost dat overeenkomt met 500 Hollandsche guldens, en schijnt merkwaardige veiligheids eigenschappen te bezitten. Als het „in een vrille raakt1' of „afglijdt" in een bocht, daalt het als een parachute. Mignet, die niet eens gebreveteerd vlieger is, schijnt er tijdens zijn proefnemingen meermalen mee gevallen te zijn, maar zich zelfs nooit bezeerd te hebben. Toen hij Dinsdagavond naar Engeland wou oversteken werkte zijn motor bij een proef vlucht niet al te best. Hij landde,.kwam met een ander motortje „onder zijn arm" terug, monteerde het in een ommezien van tijd en vloog naar Lympne. Daar wisten ze dat hij komen zou, maar werden ongerust toen het zoo lang duurde. Een groot verkeerstoestel ging hem tegemoet, ontdekte hem inderdaad en begeleidde hem naar het Engelsche vlieg veld, waar de Engelschen „sprakeloos van verbazing", het „omlaag zagen dwarrelen". Zij hadden nog nooit zooiets raars uit de lucht zien komen. Maar toen zij wat bekomen wa ren, juichten ze Mignet geestdriftig toe, en die vertelde daarop, dat hij gekomen was om dat men in Engeland niet aan het bestaan van zijn „Pou" scheen te gelooven. Hij zou dus in Engeland gaan demonstreeren. Het schijnt een heel eenvoudig toestelletje te zijn. en als het werkelijk zoo goedkoop en zoo veilig blijkt te wezen als de eerste berich ten melden zou deze Fransche vloo een groote nieuwe vordering in de luchtvaart kunnen beteekenen. „Le Pou" beteekent „de vloo". Het spijt mij. maar. het is een feit. In Frankrijk beschouwt men dit insect niet, zooals bij ons. als onver- meldbaar in net gezelschap. Maar als Mignet er de wereld mee verovert zal hij het voor de Nederlandsche markt toch een anderen naam moeten geven. De Vlieg bijvoorbeeld, of de Mug desnoods, maar in geen geval de Vloo. Er zullen eerstdaags w-el meer bijzonderhe den omtrent dit nieuwe luchtvaartwonder be kend worden. Natuurlijk rijzen dadelijk vele vragen. Hoeveel actie-radius heeft het? Is het in staat in alle weersomstandigheden te vlie- gen? Kan het als amphibie uitgerust worden, zoodat het ook op het water kan dalen? Hoe veel aanloop heeft het noodig bij zijn opstij ging, en hoeveel uitloop bij zijn landing? Ik noem er maar eenige algemeene, die ook de leek vanzelf zal stellen. Hoofdzaak is. dat dit een uiterst goedkoop en veilig sport-toestelletje zou blijken te zijn, zooiets als 't oude Fordje, de „Tin Lizzie", onder de auto's was. Als inderdaad binnen kort "een- veilig vliegtuigje aan de markt mocht komen voor den prijs van een motorfiets, dan zou de werkelijke popularisatie van het vlieg tuig voor de deur staan. Dan zou het weldra in de lucht wemelen van dergelijke insecten, en zou men zich snel moeten gaan toeleggen op het aanleggen en inrichten van veel kleine vliegvelden vliegvelden nabij iedere plaats van beteekenis. Het zou daar niet bij kunnen blijven, en er zouden landingsplaatsen in de steden moeten komen op de platte daken van groote gebouwen. In eikele gevallen zooals b.v. te Londen, is daar al een eerste begin mee ge maakt bij de practische toepassing van de la Cierva's Autogiro. Misschien klinkt dit allemaal nog een beetje fantastisch, maar het zal toch in geen geval meer lang duren eer we zoover zijn. Ook zou de ontwikkeling van de groote verkeerslucht- vaart door niets beter gediend kunnen worden dan door een snelle toeneming van het aantal amateur-vliegers. Zij zullen het vliegen beter populariseeren dan wie ook. Meneer Pietersen uit Zuitfen, die nu nog iederen aviafceur'als een luchtheM en iederen passagier als een dollen waaghals beschouwt, zal zeer snel van meening veranderen als zijn eigen neef Jan vliegt, 'n jongen waar nooit iets bizonders in gestoken heeft, en moet er kennen dat 't eigenlijk net zoo gemakkelijk is als 'n auto besturenIk ken sportvlie gers die nu al beweren dat het, gegeven be hoorlijk weer, eigenlijk makkelijker is. Als des aviateurs algemeene vermaardheid als luchtheld verdwenen is, als hij een lucht- chauffeur is geworden en de lucht-taxi me neer Pietersen uit Zutfen voor een avond- visitetje naar suikertante Ca to in Doetin- chem brengt, in een kwartier tijds of zoo, dan is de massa veroverd voor de lucht. Dan krijgen we het devies „allemaal in de lucht", met nieuwe verkeersregelingen, nummer borden, groote en gedimde lichten, snelheids limieten boetes, intrekking van vliegbewij zen en Zondagsche ongelukken. Heeft Mignet's Vloo de verwezenlijking van dit alles een groote stap dichterbij ge bracht? Op die zekerheid wachten we nu. R. P. „Oehoe" ging op den neus staan. Dr. J. B. Schepers 70 jaar. Alleen materieele schade. Het Fokkervliegtuig, de „Oehoe", dat kort geleden naar Curacao gezonden werd ter uit breiding van het materieel der K.L.M. aldaar, is op het vliegveld te Aruba op den neus gaan staan, waarbij alleen materieele schade ontstond New-York's politie roert zich. NEW-YORK. 15 Aug. (Reuter). - Ver ontrust door het groote aantal gewapende overvallen dat den laatsten tijd in de New- Yorksche parken is gepleegd, heeft de politie in de stadsparken op groote schaal een razzia gehouden. Hierbij werden 300 personen gearresteerd. Heden bereikte Dr. J. B. Schepers, oud- leeraar aan het gymnasium alhier in Ned. taal en geschiedenis en letterkunde, den 70- jarigen leeftijd. Dr. Schepers werd 15 Augustus 1865 te Kee- renveen geboren, waar zijn vader geneesheer was, bezocht het gymnasium te Groningen en studeerde in de Nederlandsche letteren aan de Universiteit aldaar. In 1891 promo veerde hij tot doctor in de Nederlandsche let teren op een-dissertatie: „Groningen als han- zestad", waarna hij benoemd werd tot leeraar in Nederlandsch en aardrijkskunde aan de H.B.S. Willem II te Tilburg. Van 1895 tot 1930 was hij leeraar aan het gymnasium te Haarlem in Nederlandsch en geschiedenis. Dr. Schepers was niet alleen een uitmuntend docent (bij zijn afscheid bleek ondubbelzin nig hoezeer hij door collega's en leerlingen werd gewaardeerd) maar hij trad ook op den voorgrond als strijder voor het Friesch en voor de bela.0geru.van ...den Nederlandschen stam en niet het minst als dichter en letter kundige. Van zijn epos „Brag'i" voltooide hij het eerste deel in Tilburg U900); de beide andere deelen dichtte hij te Haarlem (1901) Voorts schreef hij: Alwin, woudspel; Jan en Marie of de kabouterbrug (onder den schuilnaam Johan de Vries»Het Fries in Ne derland; Troelstra als Fries dichter (met veel vertalingen); Radbout (drama); Gedich ten 0.897); Toemar (klucht) en Pier Panders Kinst ta eare. Verder maakte hij veel studi'. van Bredero, gaf twee bloemlezingen uit diens werk uit en schreef gedichten in ver schillende tijdschriften. In 1897 heeft Dr. Schepers hier de Friesche Vereeniging opgericht, waarvan hij vele ja ren voorzitter is geweest en nog eere-voor- zitter is. Met Dr. Garrer richtte hij indertijd de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond op. waar van hij eerst secretaris en daarna voorzitter is geweest. In het Alg. Ned. Verbond gaf hij den stoot tot de stichting van een Hildebrand- monument te Haarlem, waarvoor toen een prijsvraag uitgeschreven werd en een comité gevormd, waarvan Dr. Schepers voorzitter werd. Toen hij later nog meer werkzaamhe den kreeg (o.m. als voorzitter van het Taai en letterkundig Congres, dat te Haarlem zou gehouden worden, welk plan door den oorlog moest worden opgegeven', bedankte hij voo: ae functie van voorzitter van het Hildebrand- gedenkteeken. Dr. Schepers heeft ook zitting gehad,in liet bestuur der Zuid-Afrikaansclie Vereeniging en sedert 1908 maakt hij deel uit van het be stuur van. De Broederlijke Liefdebeurs, waar van hij thans commissaris is. Zooals te verwachten was ontving de ju bilaris reeds hedenmorgen vele bewijzen van 'belangstelling. Behalve tal van brieven van vrienden en kennissen en oud-leerlingen waren er eenige bloemstukken, oa. een van het Begrafenis fonds „De Broederlijke Liefdebeurs". De Frie sche Vereeniging zond een telegram van ge- lukwensch. CANADA KRIJGT EEN NIEUW PARLEMENT. OTTAWA. 15 Augustus (A.N.P.) Het ze ventiende parlement van Canada is ontbon den. De datum voor de algemeene verkiezin gen is vastgesteld op 14 October. Minister president Bennett heeft deze mededeeling ge daan na de verdaging van een bijeenkomst van het gereconstrueerde kabinet. Een huwelijk in het Stadhuis. Veel belangstelling. Een huwelijk in het Stadhuis is niets bij zonders zal men zeggen. Alle huwelijken wor den immers te Haarlem in het Stadhuis ge sloten. Maar nu gold het een goede en ge waardeerde kracht uit het ambtenarencorps. Voor mejuffrouw A. E. van Setten, steno-ty piste, die al veel-huwelijken heeft zien slui ten was nu de gewichtige dag aangebroken waarop zij zelf in het huwelijk trad met den heer F. J. Lucas. Er was voor dat huwelijk, dat in de hal vol trokken werd. veel belangstelling, vooral uit Stadhuiskringen. De ambtenaar van den Bur gerlijken Stand de heer W. A. J. van de Kamp hield tot de jonggehuwden een harte lijke toespraak. De burgemeester, de heer C. Maarschalk en de secretaris. Mr. Th. A. Wesstra kwamen het jonge paar gelukwenschen. Belangrijke uitzending voor de „VARA" op VRIJDAG 16 AUGUSTUS, 's avonds van 7 tot 7.20 uur door: Dr. TRENNIJ DE GRAAFF die jarenlang werkzaam is in de S. U. over: MISDAAD EN HAAR BESTRIJDING IN DE SOVJET-UNIE. «T LEEST: „RUSLAND VAN HEDEN". (Adv. Ingez. Med.) Radio-distributie te Haarlem. Voorwaarden vastgesteld. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag op voorstel van B. en W. de voor waarden goedgekeurd voor de radio-distribu tie- De gemeente is daarbij in zeven deelen ge splitst. Daarvoor zullen nu door B. en W. con cessies gegeven worden. Het abonnementsgeld voor aansluiting zal f 0.50 per week bedragen of f 2 per maand, plus f 7,50 voor aansluitkosten (Als in een perceel de aanleg aanwezig is f 1.) De concessionarissen moeten f 0.20 per week per aangeslotene aan de gemeente betalen. Er wordt gerekend op kabels met tenminste 6 aders (4 voor programma's, één voor politie berichten of andere meldingen en een voor re serve'. De uitzendingen van Hilversum en Hui zen worden per telefoon naar de radiocentrales overgebracht. Het is de bedoeling dat de concessionarissen die B. en W. aanwijzen, spoedig met den bouw van de centrales en de netten zullen begin nen. De verleende concessies. De voorloopige toewijzing der verschillende districten is (in afwachting van de machti ging van den minister) door B. en W. ver leend aan: 1. BonariusZwaagman. 2. Fibbevan Sinderen, 3. KeilerWichers. 4. KlaasenW'esterkamp. 5. Brauckmannvan den Berg. 6. PillardEicholz, 7. VerpoorteKaasenbrood, allen te Haarlem. De zeven districten zijn alsvolgt verdeeld: Eerste gedeelte: het gedeelte benoorden de Jan Gij zenvaart met uitzondering van Spaarndam en de ten westen daarvan ge legen verboden kringen benevens het gedeelte bezuiden de Jan Gijzenvaart tus- schen het Spaame, de Zaanenstraat en den Rij ksstraatweg Tweeel gedeelte: het gedeelte ten zuiden van de Zaanenstraat, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne. ten noorden van de spoorlijn HaarlemAmsterdam en ten oosten vair het Kennemerplein. het Frans Halsplein den Schoterweg en den Rijksstraatweg; Derde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van de Jan Gijzenvaarl. ten westen van den Rijksstraatweg, den Schoterweg en de Ken- nexnerstraat, ten noorden van de Saenre- damstraat, de Velserstraat. den Kleverpark weg en de Kleverparkstraat en ten oosten van de grens met de gemeente Bloemendaai; Vierde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van de Brouwersvaart, de Raaks en de Zijl straat, ten westen van de Groote Houtstraat de Dreef, de Fonteinlaan en de Zuiderhout- laan, ten noorden van de grens met de ge meente Heemstede en ten oosten van de grens met de gemeene Bloemendaai en den ontworpen breeden verkeersweg, welke van de Westerlaan af in noordelijke richting loopt naar den Zijl weg; Vijfde gedeelte: het gedeelte ten zuiden van het Vuilrak, ben westen en ten noorden van de grens met de gemeente Haarlemmer - liede c.a. en ten oosten van het Spaarne; Zesde gedeelte: het gedeelte gelegen tus- schen bovengenoemde derle en vierde gedeelte met als oostgrens Schoterweg, Frans Hals- (Vyf Rotterdamsche jongelui zijn met een klein visschersbootje naar Engeland overgestoken en behou den aangekomen, nadat het lek gestooten jvas en zij urenlang hadden moeten pompen.) Er gaan weinig jonge lieden Met een kleine boot in zee, Om gevaren 't hoofd te bieden, Op een tocht naar verre zee, Maar wij zitten wel figuurlijk Allen in dezelfde schuit, Onze reis is avontuurlijk En wij kunnen er niet uit. Dikwijls is een stormwind tegen En dan slaan de golven hoog, Kille hagel, stroomen regen, Laten ons helaas niet droog. 't Schip is moeilijk te besturen, Klippen dreigen overal, En het kan nog wel wat duren Voor de zee bedaren zal. Af en toe slaan hooge golven In een stortzee over dek. Dat de schuit haast wordt bedolven Af en toe ook slaat ze lek. Maar de kleine schuit is krachtig, Telkens richt zij zich weer op. En al woedt de storm ook machtig, Onze vlag blijft fier in top. Onze schuit zal blijven drijven, Daar wij aan de pompen staan, Zooals zij daar met hun vijven, In hun boot hebben gedaan. En wij zullen niet versagen, Maar met ongebroken moed Strijden tot de dag zal dagen, Dat de storm is uitgewoed. plein, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat en Barteljorisstraat; Zevende gedeelte: het gedeelte ten zuiden van de spoorlijn HaarlemAmsterdam, ten westen van het spaarne, ten noorden van de grens met de gemeente Heemstede en ten oosten van de Ziiiderhoutlaan, de Fontein laan, de Dreef, de Groote Houtstraat, de Barteljorisstraat, de Kruisstraat en den Kruis weg. Werkverschaffing te Haarlem Het Sportpark in Haarlem-Noord. Door den gemeenteraad van Haarlem is Woensdagmiddag het voorstel van B. en W. aangenomen om f 150.865 beschikbaar te stellen voor het uitvoeren der volgende wer ken in werkverschaffing: a. het ophoogen van gronden, het graven van een vijver, het aanleggen van een speel weide en wandelwegen op een gedeelte van het Noorder Sportpark. b. het aanleggen van wegbanen langs de Delft tot de Jan Gijzenvaart en langs het Noorder Sportpark. Het rijk zal een deel van de kosten dezer werkverschaffing dragen. De Bisschop van Haarlem ongesteld. In de Maria-Stichting opgenomen. De Bisschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aen- genent is Woensdag wegens een lichte onge steldheid m de Maria-Stichting opgenomen, waar hij op advies van zijn geneesheer een vol komen rust moet genieten. De Bisschop kan v'oorloopig dus geen bezoek ontvangen. Eden's besprekingen ie Parijs met Laval. pag. 4 Het gevaar in het overstroomingsgebied van Xoord-Italië is thans geweken. pag. 4 De laatste zaak van „De Zeven Provinciën" is berecht. pag. 3 Snelverkeer eisc-ht twee dooden. pag. 3 Het bedrag, voor Duitschc toeristen naar ona land beschikbaar gesteld, is uitgeput. pag. 3 Oss is nog niet gezuiverd. pag. 3 De kruiser „Sumatra" zou eindelijk in orde zijn. pag. 3 Dr. J. B. Schepers werd heden 70 jaar. pag. 1 De Ilaarlemsche gemeenteraad besloot den aanleg van het Noorder Sportpark in werk verschaffing te doen plaats hebben. De voorwaarden voor de concessies voor Radio centrales vastgesteld. Een afscheid van de aftredende raadsleden. pag. 9 HET I.T wint den wedstrijd om het waterpolo- kampiocnschap tegen H.-P. C. na zwaren strijd met 43. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Le Pou. pag. I Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Sanc tiemaatregelen tegen verdragschendingen. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Po litieke manoeuvres in Engeland. pag. 2 Van onzen Weenschen correspondent: Inter nationale zwendelaars voor het gerecht. pag. 3 Langs de Straat. W. Sch.: De kanarie en de verkeerslichten. pag. 1 J. H. de Bois: Vermeer en zijn kring. pag. 11 Bekende Haarlemmers: Majoor A. M. M. van Loon. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't.kort. pag. 9 H. D. Vertelling Elsa Kaiser: Het matroosje. pag. 6 LANGS DE STRAAT. De kanarie en de verkeerslichten. Stop. Rood licht in de Groote Houtstraat. Geel gefladder boven het Verwulft, ver schrikte gezichten, pats. Daar lag de kanarie, angstig fladderend, vreemd schel afstekend, op het zwarte asfalt, voor de verkeersstreep. Een dame had net gevraagd hoe ze rechts af de Gedempte Oude Gracht moest berei ken. wanneer het licht rood was en wat ze moest doen. voor het geval het rood eens groen mocht worden, een andere dame was zittend-aan-het-winkelen. zooals een agent het s!akjes-aan voortrijden van een in span ning starende bestuurster noemde. Toen kwam de kanarie, die op een ge verfde musch leek. en bracht DE sensatie van dezen morgen Op luttele centimeters af- stands van de ronkende automotoren, grim mig grijpende tramwielen, venijnig scherpe fietsbanden, lag het hoopje gele veren De agent zag het gevaar, bukte zich. De kanarie was onder een hoedje te vangen, althans onder de uniformpet. Herademing alom: het beestje was in verzekerde bewa ring. De gele zelf vond de donkere cel blijkbaar niet zoo aanlokkelijk, wrikte zich onder de klep door en vluchtte, vlug. fladderend naar een ververij, hurkte ineen, verstopte zich in een hoekje. Wilde hij zich laten kleuren, om als een ordinaire musch verder het leven in 'te gaan? In cognito? Groen. De stoet uit de Groote Houtstraat reed verder. Een groote greep graaide het zielige beestje uit zijn schuilplaats. Er zal voor den onge lukkige worden gezorgd. Rood. groen, rood, groen. Ach ja het leven gaat verder Ergens staat een open kooi. roept een ang stige stem: „pietepietepietepiet, piieecot". Terwijl de kanarie op het politiebureau zit.,.. W. SCH. Negerkinderen in de New-Yorksche wijk Harlem laten door de geruchten over een dreigenden Italiaansch-Abessynischen oorlog hun gewone spelen in den steek en voelen zich meer aangetrokken tot „das Militar". Crisiskorting op Indische pensioenen. BATAVIA. 15 Aug. Bij den Volksraad is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de kortingswet van 29 December 1933. in dien zin. dat de crisiskoiding op pensioenen, on derstanden en gagementen van gewezen In dische landsdienaren met ingang van 1 Januari 1936 verhoogd wordt van 17 tot 22 percent. Deze verhooging blijft van kracht tot 1 Januari 1938. (Aneta) Stavisky-affaire komt voor. Na 114 jaar vooronderzoek. PARIJS. 15 Augustus A.N.P.) Het pro ces tegen Stavisky zal in November a.s. voor de Parijsche juryrechtbank worden behan deld. Het vooronderzoek heeft meer dan an derhalf jaar geduurd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1