DE BILT Berichten in enkele regels Politieke manoeuvres in Engeland. DONDER DAG 15 AUGUSTUS 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De bolide van 6 Augustus. Mededeelingen van het K.N.M.I. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut deelt ons mede: Van den op 6 Augustus jl. ongeveer 20.50 uur 'daglichtmeteoor zijn op het k.n.m.i, te De Bilt talrijke beschrijvingen binnengekomen. Niet alleen in ons land. doch ook in het buitenland (Duitschland. België, Zwitserland en zelfs Zuid-Frankrijk) werd de mteoor door Nederlanders opgemerkt. De groote uitgestrektheid van het waar nemingsgebied wijst er reeds terstond op. dat wij hier te doen hadden met een voorwerp dat zich op zeer groote hoogte en verren af stand in onze atmosfeer bevond. Vele per sonen meenden de hoogte te kunnen schat ten. Hun opgegeven waarden loopen uiteen van honderd tot 3000 meter. Zij zijn in hun beoordeeling tientallen kilometers onjuist ge weest. want het is zeer waarschijnlijk, dat de meteoor honderd kilometer hoog was. Door het ontbreken van nauwkeurige aanduidin gen was het helaas niet mogelijk de hoogte behoorlijk te berekenen. Wel gaf een aantal inzenders de hoogte boven den horizon in hoekmaat op. doch hun schattingen loopen zeer uiteen. Vele er van zijn foutief, zooals uit de vergelijking met den stand van de maan is gebleken. Ook de meeste grootte- schattingen zijn onbruikbaar. De hoofddirec teur van het K.N.M.I. maakt er den inzen ders op attent, dat alleen die berichten van waarde zijn, welke een goede schatting of liever meting van de hoogte in hoekmaat bo ven den horizon inhouden. Een dergelijke scha ting of meting is zeer goed mogelijk door vergelijking met de hoogten en afstanden van aardsche voorwerpen. Daarentegen zijn grootte-schattingen overbodig. Het is name lijk onmogelijk te zeggen, hoe de afmetin gen van een voorwerp zijn, waarvan men den afstand niet kent. Onder dankzegging voor de genomen moei te deelt de hoofddirectie van het K.N.M.I. den velen vragenstellers, die onriiogelijk per soonlijk beantwoord kunnen worden mede dat een dergelijke meteoor of bolide een voorwerp is dat uit de wereldruimte plotse ling in den aardschen dampkring komt. Door de groote snelheid worden de gassen aan de voorzijde van de bolide samengeperst. Bo vendien treedt wrijving op. Beide factoren zorgen voor een sterke verwarming, waar door het voorwerp gaat gloeien en soms een zeer helder licht uitzendt. Tenslotte kan de temperatuur zoo hoog worden, dat de geheele bolide verdampt of uit elkaar springt. Het nader onderzoek wekt twijfel of de meteoor wel behoorde tot de vallende ster ren. welke meestal omstreeks dezen tijd op treden. De baan had dan in dit gedeelte van den hemel moeilijk horizontaal kunnen zijn. EXAMEN HOOFD ACTE. Geëxamineerd 4 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer C. Bos te Berkhout; J. G. L. Lippits, te Hoorn; B. C. A. Louwe, te Uit geest; en na herexamen: Tj. W. de Boer, te Purmerend. 1 Afgewezen. De examens zijn afgeloopen. Geëxamineerd 131 mannelijke en 69 vrouwelijke candida ten; daarvan zijn geslaagd 66 mannelijke en 31 vrouwelijke candidaten. Door een uitstekend gedeelte van een electrischen trein is een man op een onbe- waakten overweg nabij Schiedam gegrepen". Hij liep een gecompliceerde dijbeenbreuk op. Tegen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Cohen te Dokkum is proces-verbaal op gemaakt wegens aansporing tot dienstweige ring. Aangehouden is te Soest een zekere J. H. K. die op verschillende plaatsen van ons land oplichtingen heeft gepleegd. Vier jaar gevangenisstraf is geëischt tegen een 18-jarigen schoenmaker uit Dries- sem, die, onder invloed van sterken drank verkeerend, zonder aanleiding iemand uit dat dorp met een mes had gestoken. Verschillende brandhaarden werden ge vonden in een leegstaande arbeiderswoning te Stiens, die in den nacht van Dinsdag od Woensdag is afgebrand. In de Waal nabij Varik is een 24-jarige visscher, die door het breken van zijn hen gel het evenwicht verloor en uit zijn bootje te water geraakte, verdronken. Een onderwijzer te Dedemsvaart, die een motor, welke hij voor vijf gulden had gekocht, probeerde, reed een bejaarden bakker aan. Beiden werden gewond. Slechts f 125 kon een stalen schroef stoomboot, metende bruto bijna 60 ton op brengen toen hij te Dordrecht werd verkocht. De boot had behalve een sloep nog talrijke groote en kleine reserve-onderdeelen aan boord. Jeugdige overmoed werd door een der tienjarigen jongen te Sprundel duur betaald, toen hij uit een mast van het electrische licht- net viel en na eenige oogenblikken overleed. Geruchten, dat de Gooische trammaat schappij haar dienst zou gaan exploiteeren met bussen, zijn door den directeur dier maat schappij tegengesproken. Noodlottig ongeval aan boord van een logger. Stoker kreeg kokenden inhoud van een ketel over het lichaam. Aan boord van den Vlaardingschen logger „VI. 47" „De Morgenster" heeft een noodlottii ongeval plaats gehad, dat aan een 43 jarigen stoker het leven heeft gekost. Het ongeluk is Maandagmorgen gebeurd. De stoker wilde de deksels nazien van den bakboordketel. Hij wilde het onderste slik- deksel onder den vuurmond aanzetten, wat tot noodlottig gevolg had, dat de pakking stuk sprong. Daar de man er vlak voor zat, heeft hij de volle laag stoom en water over het lichaam gekregen. De machinist heeft nog alle moeite gedaan om hem te redden, doch het gelukte hem pas na verscheidene vergeefsche pogingen 't slachtoffer uit de machinekamer te krijgen. De man, die met brandwonden was overdekt, is een uur na het ongeluk overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Woensdag is de logger met zijn droeven last te Vlaardingen binnengekomen. Autobus Haarlem en Beverwijk. Naar het strand. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de aan de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden verleende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten van Haarlem naar IJmuiden en terug en van Beverwijk naar IJmuiden en terug gewijzigd in dien zin, dat aan de trajectomschrijving het volgende wordt toegevoegd: Gedurende de zomermaanden zal de dienst van het Willemsplein te IJmuiden af worden doorgetrokken naar het parkeerterrein aan het einde van den Weg naar het Strand, langs de volgende wegen: Willemsplein, Dirksstraat, Neptunusstraat, Afrit naar het Stationsplein, Stationsplein, Weg langs de Visschershaven, Haringkade en Weg naar het Strand. meldt: Hoogste Toulouse. Laagste Memel. barometerstand 767.6 m.M. te barometerstand 752.1 m.M. te Voor sigarettenpapier zijn zegels noodig. Tevens moet aangifte van den voorraad worden gedaan. A.N.W.B. plaatst nieuwe richtingsborden. Dat menigeen buiten de grenzen ons benijdt om de ruim 3800 wegwijzers, welke de A. N. W. B. volgens een vast systeem door het ge heele land heeft geplaatst is wel van algemee- ne bekendheid. Deze wegwijzers vervullen puist daarom zoo'n nuttige taak op toeristisch ge bied, omdat zij ons in staat stellen, ook ge bruik te maken van minder belangrijke wegen, waarlangs dikwijls het meeste natuurschoon te vinden is. Indachtig aan het feit, dat vóór het verloopen van het getij aan de bebake- ning gewerkt moet worden, heeft de A. N. W. B. in den loop der jaren zijn wegwijzers ge- Nabij Zeddam sprong een vijfjarig meisje stadig aangepast aan nieuwe verkeerseischen. plotseling voor een auto, waardoor het spoe- Met het grooter worden van de snelheid der Van officieele zijde vestigt men de aan dacht op het feit, dat de resolutie van den minister van Financiën van 21 Juni 1935, waarbij is bepaald dat sigarettenpapier van zegels moet zijn voorzien, met ingang van heden, in werking treedt. Ten aanzien van de voorraden sigaretten papier is het-navolgende voorgeschreven:.. Tot 15 September a.s mag een hoeveelheid sigarettenpapier, waarvan het" gewicht,- verpakking er onder begrepen, 200 -gram of minder bedraagt en tot 22 Augustus a.s. mai iedere hoeveelheid sigarettenpapier ongeze gd voorhanden zijn. Van sigarettenpapier in een grootere hoe veelheid dan .200 gram kan voor 18 Augus tus a.s. aangifte in tweevoud ten kantore van den ontvanger der accijnzen worden gedaan onder overlegging van de documenten, die tot dekking van den voorraad kunnen dienen De juistheid van de aangifte wordt vervol gens onderzocht en een verklaring op de aan gifte gesteld, waarna het sigarettenpapier naar het ontvangkantoor der accijnzen wordt vervoerd, waar zegeling plaats vindt, de hoeveelheid sigarettenpapier kunnen wor- Indien geen dekkingsdocumenten voor den vertoond, geschiedt zegeling alleen na betaling der verschuldigde belasting. dig overleed Juliette Roos, vroeger een bekende too- neelspeelster, vierde Dinsdag haar 70sten ver jaardag. Overleden is de 40-jarige Nijmeegsche musicus Victor Waelput, die onder Beek door een vrachtauto was aangereden. Afgebrand is het woonhuis van den heer H. Schoutenissen, te Grevenbicht. AGENDA DONDERDAG 15 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: 2.30 uur reprise van „De Witte", met Jefke Bruininckx. Doorloopende voorstelling van 711.30 uur: No greater glory (geprolongeerd). Cinema Palace: „De patrouille des doods" met Boris Karloff en „Hiep, hiep, hoera" met Wheeler en Woolsey. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel Grant and Mosely, dancing fools. Rembrandt Theater: „Das Lied vom Glück" met Paul Kemp. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel: Drie Nehrings, xylophonisten. Frans Hals Theater: Reprise van „Malle Gevallen" met o.a. Johan Kaart. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen, nieuw programma. auto's moesten de armen van de wegwijzers groeien, zoodat men zich overal gemakkelijk kan oriënteeren. Langs de wegen, welke naar de hoofdstad leiden, zijn, zooals men weet. voorts alle wegwijzers (ruim 1500 stuks) voor zien van oranjekleurige „opzetbordjes", waar op het woord „Amsterdam" voorkomt, wat de richtingbepaling nog aanmerkelijk vereen voudigd heeft. Hiermede is de moderne „bewegwijzering" echter niet afgedaan; de A. N. W. B. heeft nog eenige honderdtallen z.g. ..richtingsborden" langs de wegen staan (de bekende langwerpi ge, blauw gekleurde borden, die vlak bij den grond zijn aangebracht en waarop slechts één plaatsnaam voorkomt), op die plaatsen, waar het snelverkeer de mogelijkheid vraagt de juiste richting reeds op grooten afstand te kiezen. De A. N. W. B., die thans de geheele wegwijzing in Nederland uitsluitend voor eigen rekening verzorgt, zal het plaatsen van deze richtingsborden in de toekomst gestadig voort zetten. Maar het moderne snelverkeer stelt steeds hoogere eischen aan de „bebakening" van den weg. Tijdige waarschuwingen voor komende afwijkingen van de verkeersrichting be teeke nen niet alleen een groot gemak voor den automobilist, maar kunnen ook ongelukken voorkomen. Daarom is de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. thans begonnen, langs de belangrijkste wegen in ons land borden aan te brengen, welke op 150 a 200 meter vóór een wegkruising of -splitsing zullen komen en dus reeds op grooten afstand waarschuwen, dat een weg splitsing of wegkruising op komst is. en aan duiden. op welke wijze de automobilist Dij dat punt zijn weg zal moeten vervolgen. Deze „voorseinen" zijn voor ons land een novum; elders, b.v. in Italië, zijn ze niet nieuw, daar heeft men soortgelijke borden op verschillende plaatsen langs de hoofdverbindingen aange bracht en het systeem werkt daar tot volle tevredenheid van deweggebruikers. en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zui delijken wind. Gedeeltelijke bewolking. Weinig of geen regen. Iets warmer. Uit het Buitenland Langzame stijging van de temperatuur. De hooge druk- heeft zich vooral over Frank rijk en Midden-Europa uitgebreid, maar nam ook in het Noorden toe. De vorige depressie trekt Noordoostwaarts uit het Oostzeegebied, die in het Westen schijnt nog weinig te be- teekenen. Op de Britsche Eilanden valt lichte regen. In Ierland en Schotland valt eveneens regen bij stijgende temperatuur. Frankrijk heeft windstil weer met vrij veel zon en hooge temperaturen in het Zuidoosten. In Oost-Duitschland valt nog regen en koelde het sterk af. Het Westen begint op te klaren. Ook in Scandinavië klaart het weer op, maar is het nog vrij koel. De algemeene toestand wijst op langzaam stijgende temperatuur met weinig of geen regen. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, 765 m.M. 762 m.M. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 15 Augustus. Ondertrouwd 14 Augustus: M. J. Glas en G, W. A. Aeilkema; T. de Kort en J. H, Fagel; R. Meyer en L. de Rooij; K. J. C. Hollander en H. M. Vernout: J. Rem en A. Verwer; P. P. van Delft en G. H. Janszen; J. A. Wasche en W. J. Gropp; J. M. van Welsum en E. H. Spoor; M. P. de Ruig en S. Veenstra. Getrouwd 14 Augustus: S. Dingsdag en S. Vieyra; L. F. A. Janssen en C. J. Snijder; N. de Man en B. B. Trilling; A. J. de Mol en L. I. F. Paul; J. A. Weijers en L. A. M. Hartwig; P. J. Akkerman en M. P. A. H. Meester; W. H. Wullems en C. van Kampen; H. C. Hessels en R. C. van Riet; W. M. Koster en J. v. d, Wei den; J. C. v. d. Waals en H. C. H. Hartmann; P. J. Roest en A. M. Sieraad: K. J. Boesten en A. M. Westhof: J van Wienen en M. M. van Norde: H. Fortgens en M. C. van Beelen; J. Rabenberg en E. M. B. Kluitenberg; B. J. Brink man en A. M. Webster; K. L. S. Rikkers en E. S. C. M. Duffhauss- F. J. H. Amsen en S. M. Huijboom; H. J. Fortgens en J. C. Klabou; Eelman en A. Hulsegge. Bevallen 12 Augustus: B. W. Marsman Vonk, z.; N. Hummeling—Jongeneel, z.; 13 Aiigustus: W. van Halëmv.. Bfóejcfiu'Ösen,"?,;. G. C. Daalhuizen—J^k, d.; C. II. Kroon—van Emmerik, d.; H, S. KleinendorstKloek, d.; V. A. M. A. Zwartkennis, d.: M. Amelung Visser, z.; 14 Augustus: S. de Borst—v. Pelt, d. J. A. van Geldervan 't Veen, z.; Pogingen tot groepsvorming tegenover de regeering. ECONOMISCH- WERELDNIEUWS^ DALENDE RUSSISCHE HOUT-EXPORT Behalve naar Duitschland. De houtuitvoer uit Sovjet Rusland bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar in totaal 1.988.918 ton, ter waarde van Roebel 25.29 millioen tegenover 2.139092 ton ter waarde van Roebel 29.02 millioen in het eer ste halfjaar 1934. Vrijwel naar alle belangrijke afzetlanden valtteen vermindering van den uitvoer waar te nemen. Zoo daalde de uitvoer naar Enge land tot 672.674 ton tegen 751.621 ton in het eerste halfjaar 1934; naar Nederland werd in het eerste halfjaar 1935 slechts 1 39.670 ton uitgevoerd tegenover 260.159 ton in het eerste semester van 1934. Een uitzondering vormde slechts de export naar Duitschland, die een belangrijks toeneming onderging, nl. van 418.249 ton in het eerste halfjaar 1934 tot 554.689 ton in de eerste zes maanden van het loopende jaar. ENGELSCH—AUSTRALISCHE OVEREEN KOMST BETREFFENDE DEN VLEESCH- INVOER. Minister Lyons, die te Londen onderhande lingen heeft gevoerd over den invoer van Australisch vleesch in Engeland, is in Austra lië teruggekeerd en deelde mede. dat een tij delijke overeenkomst is gesloten. Minister Lyons beval de oprichting aan van een Com monwealth Meat Export Control Board, welke niet afhankelijk van de regeering zal moeten zijn en een vertegenwoordiging in Londen bij de Empire Meat Council zal moeten hebben. RICHARD THOMAS CO. GAAT WEER UITBREIDEN. De firma Richard Thomas Co.. welke tot de groote staal- en blikproducenten van En geland behoort, zal in haar fabrieken te Pontardawe vijf installaties, die acht maanden buiten bedrijf zijn geweest, weer in werking stellen. De maatschappij zal tevens tot ver hooging van het geplaatste aandeelenkapitaal overgaan. HENRY FORD EN JAPAN. Henry Ford verklaarde, dat hij zich er tegen zou verzetten, dat de controle over zijn Japansche belangen uit zijn handen zou overgaan in die van Japansche kapitalisten, gelijk dit voorgesteld wordt in een nieuwe Japansche wet inzake controle op de auto industrie, welke kortgeleden is aangenomen. MINDER DIVIDEND VERHOOGINGEN IN DE V.S. Uit New York: In de afgeloopen week werd volgens de Standard Statistics Company slechts in 17 gevallen een gunstige wijziging in de dividenduitkeering gebracht vergeleken met 26 gevallen in de voorafgaande week en twee weken geleden. DE ENGELSCHE LANDBOUW. LONDEN, 13 Aug. (A.N.P.) De statistiek per 4 Juni jl. betreffende den Engelschen land bouw, vertoont een vermindering van het met suikerbieten beplante areaal van 7.3 pet. De totale oppervlakte van den grond, ge bruikt voor den landbouw bedroeg 30.370.000 acres, een vermindering van 84.000 t.o.v. 1934. voelen, dat Labour van geen liberale avances wil weten. Blijkbaar worden zelfs Liberalen van de Lloyd George-varieteit niet gerekend tot die linksche machten, die zich naar ge zaghebbend buitenlandsch oordeel behooren te vereenigen voor den strijd tegen Fascisme. Maar bij al dat gerucht in de lucht moet men gaan denken aan de mogelijkheid dat New Dealers van diverse pluimage zich op de basis van een nieuw program, gedistilleerd uit de bestaande, zouden kunnen vereenigen en dat de regeering er hun tijd voor geeft door uit stel der verkiezingen tot het volgend jaar. A. K. VAN R. Ontwikkelingswerk voor werkloozen. LONDEN, 13 Augustus. (Van onzen correspondent). Hoewel er wat onzekerheid blijft bestaan is nu toch wel het algemeene gevoelen, dat er in den laten Herfst geen verkiezingen zullen zijn. Eenige leden van Baldwin's kabi net hadden graag thans een korte en krach tige campagne ingesteld om de bevolking voor een nieuwen termijn van Nationaal bestuur te winnen. Zij vonden de gelegenheid gunstig en de stemming goed. Zij zijn er in tegenstelling met hun anders denkende collega's in het ministerie blijkbaar niet zeker van dat dit zoo zal blijven. Hun diag nose van het oogenblik is naar allen schijn juist. Voor de honderdduizenden, die zich bruin laten branden aan de stranden, heeft de vacantie extra bekoring door een vaag gevoel van tevredenheid over den toestand van het land, dat zachtjes-aan opklimt naar een hooger niveau van welvaart. Voor het eerst in vijf jaren zijn er minder dan 2.000.000 werkloozen. Er is meer geld voor dagelijksch gebruik onder de menschen; de cijfers van de Bank van Engeland hebben het juist ge leerd. In nagenoeg elk bedrijf is er meer leven. Het zijn symptomen, die elk voor zich wellicht weinig te beteekenen hebben. Maar ze helpen aan de verhooging van nationaal zelfvertrouwen en moreel, die als geestelijke krachten wel opbouwend werken en daarom wel beteekenis hebben. In een wereld zoo vol tegenslag en kommer moet het effect van teekenen van verbetering in de bevolking in haar geheel (die als geen enkele massa, waar ook, analyseert) sterk zijn. In een korte en levendige campagne in deze periode zou de Nationale regeering waarschijnlijk met suc ces de zielen hebben kunnen overtuigen, dat haar bestaan aan geen betere handen dan de hare kan worden toevertrouwd. Om een verscheidenheid van redenen echter heeft ook in deze zaak de haan van Neville Chamberlain koning gekraaid. Cham berlain is de favoriet van het Conservatief partijbestuur en met dat bestuur heeft hij zich verzet tegen het idee van spoedige ver kiezingen. Hij en zijn vrienden zien ook in den internationalen toestand reden tot om zichtigheid. Indien straks de bom zou bar sten in Abessinië zou de onzekerheid, die verkiezingen toch altijd gedurende zekeren tijd in het land moeten wekken, erg onge legen komen. Het oude bezwaar, dat de Kerstmis-handel door een verkiezingscam pagne zou lijden, wordt ook gehoord. En zoo is er meer dat tegen vroege verkiezingen pleit. Toch, als men gaat meten is de zaak even breed als lang en daarom kan men niet met zekerheid zeggen wat Baldwin zal doen wan neer hij van zijn vacantie in Aix-les-Bains teiuigkeert. De wat minder ongunstige werkloosheid blijft niettemin ongunstig en het blijft ook twij felachtig of de verbetei'ing indrukwekkend zal aanhouden. De bevolking het blijkt uit ",'<ie groote aandacht welke zij schenkt aan ',New Deals en Vijfjarige Plannen verlangd ■een. regeeringsbeleid, dat het proces yan het herstel aanmerkelijk versnelt. Men stelt vast. dat de wat toenemende vraag naar arbeid - vooral op rekening gesteld moet worden van Speciaal vermeld hier de aanwozigW Kort verslag der Commissie. Aan het Kort Verslag van het Ontwikke lingswerk voor Volwassen Werkloozen (Seizoen 1934/'35) is het volgende ontleend. Met groote voldoening kan geconstateerd worden, dat het ontwikkelingswerk steeds meer waardeering vindt. Ook de Regeering heeft reeds herhaalde lijk doen blijken, dat het onderwijs aan werk loozen niet alleen nuttig, doch ook noodzake lijk is. In het afgeloopen seizoen werden cursussen gehouden in Esperanto, Vakteekenen en Ver brandingsmotoren. Door 187 personen werden de cursussen be zocht, die evenals vorig seizoen werden ge houden in de school aan het Leidscheplein, voor dit doel beschikbaar gesteld door de Ge meente Haarlem. De cursus Esperanto stond weer onder lei ding van den heer C. Jacobs. Mede in verband met het feit, dat- verschillende cursisten ook de lessen van het vorig seizoen hadden ge volgd, worden steeds betere resultaten bereikt. De bij de gehouden tentoonstelling overgeleg de correspondentie van de cursisten uit an dere landen hebben bewezen, dat met Espe ranto veel bereikt kan worden. De cursus vakteekenen stond onder leiding van den heer K. W. B. Kaan. Voor het grootste gedeelte waren de teeke- ningen van zeer ingewikkelde constructies, examen-opgaven voor M.O.-actes en voor de Middelbaar Technische School. De cursus Verbrandingsmotoren stond even eens onder leiding van den heer K. W. B. Kaan. De aanwezigheid van een echten Diesel motor, belangloos in bruikleen afgestaan door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, heeft de deelneming aan dezen cursus ten zeerste bevorderd. Aan 42 cursisten, die alle lessen van dezen cursus trouw hadden gevolgd, werd na afloop een diploma uitgereikt. Vermeldenswaardig is nog, dat verschillen de leerlingen, door het volgen van den Diesel cursus weer in staat zijn gesteld een plaats in het vrije bedrijf te veroveren. Om de cursussen meer te animeeren werden verschillende excursies georganiseerd, o.a. ar.de Amsterdamsehó Waterleiding en naar de Zuiderzeewerken-, Verder werd op 23 Mei een zeer druk bezoch te tentoonstelling gehouden van werkstukken, teekeningen en Esperanto-correspondentie. woningbouw en van de vraag naar kapitaals goederen (machinerieën, fabrieken enz.); in de bedrijven, die daarvoor zorgen, kan slapte terugkeeren zoodra aan de niet-permanente vraag zal zijn voldaan. Runciman, die als president van den Board of Trade zeker tot oordeelen bevoegd is, moet zooiets vreezen indien hij pleit voor spoedige verkiezingen. Zijn liberaal verleden zal er hem aan blijven herinneren, dat de industrieele en commer cieele toestand niet bevredigend kan worden indien internationale handel niet veel leven diger wordt. Hierop is nog geen uitzicht. Ot tawa en de bilaterale handelsverdragen heb ben gedaan wat ze konden en voor 't oogen blik blijft het daarbij; maar het is niet ge noeg. Als de bevolking de eerstvolgende maanden tot het besef komt, dat herstel meea1 schijn dan wezen blijft, kan haar stemming ten gunste van de huidige leiders minder gunstig worden dan ze thans is. De tegenpartij is nooit zoo druk in de weer ge weest als juist nu. Haar zwakheid is, dat ze in haar verdeelde gelederen zooveel herstel programma's meedraagt.. Er zijn zooveel hoofden zooveel zinnen, zooveel groepen zooveel programma's. Geruchten willen thans weten, dat politieke strategen in de Oppositie strevèn naar het samentrekken van mach ten. De Observer heeft verklikt, dat er strikt geheime lunches worden gebruikt, waaraan Lloyd George en Sir Herbert Samuel tezamen met de makers van het Vijfjarig Plan voor Herstel meedoen. Men mag spreken van „verklikken"; want wanneer het genoemde conservatieve Zondagsblad met zulke onthullingen aankomt zoekt het daar mee Lloyd George nog duidelijker in de ge daante van regeeringsaanrander te doen ver schijnen, opdat die Conservatieven en half- slachtigen, die onder de bekoring dreigen te komen van den Witten Toovenaar, van hei- verlangde afgrijzen voor hem zullen worden vervuld. De ontwerpers van het Vijfjarig Plan zijn personen van nagenoeg alle poli tieke kleuren en zonder politieke kleuren. Er zijn vertegenwoordigers bij van de mo derne Conservatieven voor wie ordening er zekere vormen van Socialisme niet schrik aanjagend zijn. Er zijn ook vertegenwoordi gers bij van de uiterste Labour-opvattingen. Zij vormen echter geen politieke groep. En als er geluncht wordt kan men zich moeilijk voorstellen, dat men er afspraken zal kun nen maken om straks vereend te velde te trekken tegen de regeering. Zoo als de zaken thans staan zal Lloyd George zich hoogstens van den moreelen steun van Lord Allen en Harold MacMillan (twee van de belangrijkste politieke bevorderaars van het program der „Volgende Vijf Jaren") kunnen verzekeren. De Daily Express gaat nog wat verder dan de Observer in het vaststellen van Lloyd Georgiaansche politieke manoeuvres en laat. met den zelfden ophef als waarmede het blad het nieuws gaf over Maud Mason, die in een middelmatig opstelletje haar land het fijn ste van de wereld noemde, weten, dat de Liberale-Labour coalitie op een oor na ge vild is. Lloyd George heeft vrede gesloten met Sir Herbert Samuel en de twee ver zoende strijdmakkers hebben met een oud- strijdmakker dr. Addison, die thans een ge zaghebbende stem laat hooren in de raad kamers der Socialisten, afgesproken in de volgende verkiezingen een honderdtal zetéls aan de regeering te ontfutselen. De afspraak draagt een zeer voorloopig karakter en het bestuur van de Socialistische Partij is er buiten gebleven. De Daily Hérald heeft doen van een mooie boot, geheel uit koper vervaar digd door één der cursisten. Blinde pasagiers voor de haaien geworpen? PANAiMA, 15 Augustus (Reuter). De kapitein van het Britsche s.s. „Parthenia" (4555 ton), op weg van Panama naar Van couver. zou op onmenschelijke wijze zijn op getreden tegenover twee arbeiders, die als blinde passagiers op het schip waren ont dekt. De kapitein zou het schip op de kust hebben aangestuurd en toen de beide onge- wenschte passagiers, voorzien van reddings gordels overboord hebben laten gooien, of schoon de zee daar wemelt van de haaien. De beide „annen hadden den op 5 K.M. af stand gelegen wal in uitgeputten toestand bereikt en een aanklacht ingediend bij de autoriteiten, die de zaak in onderzoek heb ben genomen. Strijd desnoods met stokken en steenen. De negus verwacht geen nieuw onrecht. LONDEN, 15 Aug. (Reuter). De News Chronicle meldt, dat de keizer van Abessynië den vertegenwoordiger van het blad heeft verklaard, dat in geval van nood iedere man en iedere vrouw zal medstrijden, zelfs wanneer zij niets anders zouden hebben dan stokken en steenen. Zij zullen, aldus de negus, geen voetbreed land aan de Noordelijke grens van ons land vrijgeven. De geheele natie zal liever ten gronde gaan dan dit toelaten. Alle stam men in het land staan vereend achter den keizer om iederen inval te keeren. Met betrek king tot de onderhandelingen der drie-mo- gendheden verklaarde de keizer: „Wij geloo- ven niet, dat Frankrijk en Engeland" een nieuwe onrechtvaardigheid zullen toevoegen aan die, weike Italië ons reeds heeft aange daan. Wij verwachten niet, dat plannen zullen worden opgesteld voor de verdeeling van Abessynië omdat de mogendheden onze onschendbaarheid hebben gegarandeerd." GEZOUTEN SPEK ZAL OP 26 AUGUSTUS WEER INGENOMEN WORDEN. De Nederlandsche Veehouderijcentrale zal wederom overgaan tot inneming van gezouten spek. In verband hiermee zal het spek. afkomstig van varkens, geslacht na 11 Augustus a.s.. niet meer in verschen toestand kunnen worden ingeleverd. Met de inneming van gezouten spek zal op 26 Augustus a.s. een begin worden gemaakt. WEER VEROORDEELING VAN KLOOSTER ZUSTERS WEGENS DEVIEZEN-OVERTRE DINGEN. De Berlijnsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het prcces wegens het overtreden der deviezenbepalingen tegen de zeven kloos terzusters van de Orde van den Goeden Her der. De Overste werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf en 1800 mark boete, de overige zes beklaagden slechts tot boeten, die varieerden van 1800 tot 4500 mark. De inbeslaggenomen 23.500 mark werden verbeurd verklaard, terwijl het klooster aan sprakelijk werd gesteld voor de boetes en de kosten van het geding.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2