Allemaal in de lucht. Het Be£au$ei{kste ooe jaargang 110. ujao Verschijnt dagelyks, behalve op Z.on- en feestdagen .Vrijdag it) Augustus luoo HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zone. olad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Augustus. Triomf der H.O.V. Gisteravond gaf de H.O.V. weer een volks concert. Er waren minstens duizend men- schen in de zaal. Dat is plotseling gebruik geworden. Door veel lijden heen schijnt de Haarlemsche Orkest Vereeniging het ten slotte toch tot de overwinning te zullen brengen. De zomerconcerten, gewoonlijk on der leiding van den tweeden dirigent Adam, gistèravond onder den eersten, Frits Schuur man, zijn volle zalen gaan trekken. Er is geboeide aandacht, er is groote geestdrift aan het slot. Ik héb mij gisteravond temid den van deze menschenmassa verwonderd zitten afvragen hoe sommige, menschen kunnen beweren dat- Haarlem geen eigen orkest noodig heeft, en dat er geen belang stelling voor serieuze muziek is. Als een hun ner den moed had gehad op het podium te klimmen en zijn beweringen te herhalen zou hij uitgefloten zijn. En is het soms niet van belang dat in Augustus duizend menschen een zaalconcert komen bijwonen? Ik geef toe, dat het een paar jaar gele den anders was. Welnu, dan is het getij ge keerd. Musici en bestuur hebben niet voor niets hardnekkig doorgezet. Zij schijnen hun pleit te hebben gewonnen. Na deze werke lijke triomfen kan men zich moeilijk voor stellen dat het in October beginnende win terseizoen geen nieuwe, stijgende reeks suc cessen zou brengen. En als er éen instelling is die men dat van harte gunt, dan is het zeker wel ons orkest, dat met zooveel zor gen en miskenning te kampen heeft gehad, en dat zoo moedig heeft volgehouden. Nu zullen sommige sceptici wel veronder stellen, dat een volksconcert dat zoo intens- geboeide aandacht en zooveel geestdrift wekt dan ook wel erg licht-verteerbare kost ge leverd moet hebben. Rossini misschienen Lincke, en Planquette en zoo, en An der scho nen blauen Donau? Niets van dien aard. De tweede, zelden-gespeelde Leonore-ouverture' van Beethoven, een Mozart-symphonie die zeker niet tot de gemakkelijkst-verstaanbare behoort, Rachmaninoff's Tweede Pianocon cert en de Ouverture-fantaisie Romeo et Ju liette van TschaikowskyEen programma dus, zooals een Bach-concert het ook zou kunnen geven.... een programma van muzikale „klasse", dat niet genoten kan worden door wien zich alleen maar wat prettige streeling van het gehoor wil getroosten, en korzelig wordt als men hem meer voorzet dan een dosis welluidende melodiek. Wie meer over dit concert wil lezen raad plege Karei de Jong's deskundige commen taar in dit nummer. Hoe deze kentering ten gunste van de H.O.V. ontstaan is kan ik niet met wiskundige zeker heid bewijzen. Wel kan er dit van gezegd wor den: wie volhoudt, overwint tenslotte. Ons orkest is niet van den omvang van het Am- sterdamsche en het Haagsche, maar het is door hard werk en moedig negeeren van alle tegenslagen ontwikkeld tot een fijn-afge stemd instrument dat de muziek, die het uit voert, waardig is en dat kan bogen op een doo; en door kunstzinnige leiding. Ik geloof dat ik naast Frits Schuurman, die zich in de jaren van zijn Haarlemsch leider schap ontwikkeld heeft tot een dirigent van veel grooter formaat dan hij bij zijn intrede was, ook zijn plaatsvervanger Adam met eere mag noemen. Daar wordt bij de H. O. V. echt en met toewijding muziek gemaakt, en dat moet op den duur tot het publiek spreken, Evenzeer als dat publiek op den duur het ver schil tusschen mechanische surrogaten en „het echte" weer moet gaan ontdekken. Deze laatste factor treedt ongetwijfeld ook op. Ik zou vooral diegenen, die in langen tijd niet anders meer dan radio- en gramafoon- unu'ziek gehoord hebben, willen aanraden: ga nu weer eens naar een H.O.V.-concert. En geniet dan van het muzikale wonder dat tot ■u zal komen. R. P. Kampongbrand te Tangerang. Honderd woningen brandden af. TANGERANG. 16 Aug. (Aneta) Op 15 Augustus zijn alhier een honderdtal kampong huizen afgebrand. De schade wordt voorloopig geraamd op circa 10.000. Blijven de bruggen tolvrij? Onderhoud met den minister van Waterstaat. De redactie van de „Autokampioen", heeft een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth, de Jeude, waarin o.a. ook het vraagstuk van het instellen van tollen op de bruggen over de rivieren ter spraken is gekomen. De mi nister deelde mede, dat uit de gehouden verkeerstellingen is gebleken, dat de ver keersintensiteit aanzienlijk groote ris, dan aanvankelijk werd aangenomen. Uit de ver keersintensiteit aanzienlijk grooter is, dan worden afgeleid, dat de opbrengst dei' tol len belangrijk boven de raming zou komen. Bovendien brachten de tellingen aan liet licht, dat het doorgaande verkeer aanzien lijk is. De minister zeide, de moeilijkheden voor het verkeer te begrijpen, terwijl men niet lichtvaardig mag denken over de kosten verbonden aan de inning der tolgelden. Als er een mogelijkheid, gevonden wordt om de bruggen, waaraan ons land zoo dringend be hoefte heeft, vlot af te bouwen, zonder dat het verkeer jarenlang door tollen gehandi capt wordt-, dan is de regeering de eerste om die met beide handen aan te grijpen. G. H. G. von Brucken Fock G. H. G. von Brucken Fock. Donderdag is te Heemstede na langdurig lijden overleden de bekende componist Ge- rardus Hubertus Galenus von Brucken Fock, in den ouderdom van 75 jaar. De teaardebestelling zal geschieden op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal (Bergweg) op Maandag 19 Augustus te half drie. Gerard von Brucken Fock werd geboren op het slot Ter Hooge, het landgoed gelegen aan den Koudekerkschenweg, bij Middelburg. Hier bracht hij met zijn beide broers, Henri en Emil, zijn'jeugdjaren door. Hij ontving zijn eerste muzikale opleiding van den Mid- delburgscheh organist'Van 't Kruys en den Vlissingschen musicus Bekker, daarna van A de Jong. Nadat hij de Rijks H.B.S. te Middelburg had afgeloopen mocht hij zich geheel aan de muzikale studie gaan wijden (oorspronkelijk hadden zijn ouders hem graag een militaire loopbaan zien volgen). Hij ging gedurende twee jaren les nemen bij Richard Hol te Utrecht, vervolgens enkele maanden bij Friederich Kiel, Woldemar Bargiel te Ber lijn. Hij had toen reeds een bundel piano stukjes gecomponeerd. De jonge musicus hij was toen 19 jaar bleef enkele jaren te Berlijn en ontwikkelde zich meest verder door eigen studie. In dien tijd schreef hij o.a. een ouverture, die op een concert te Utrecht werd uitgevoerd, onder leiding van Richard Hol. In 1884 kwam von Brucken Fock weer naar Nederland en huwde daar. Hij woonde eerst eenigen tijd te Middelburg, daarna te Am sterdam, waar hij muziekverslaggever van „De Groene" en de Telegraaf werd. Na eenigen tijd op een eigen hofstede in Zuid-Beveland Tolstoi's theorieën in prac- tijk te hebben gebracht, wat hem echter geen bevrediging voor zijn geest gaf, begaf hij zich naar Parijs, waar hij zich aansloot bij de Armée du Salut (de Fransche afdeeling van het leger des Heils). Maar ook deze periode duurde niet lang en een nieuwe, van reizen en trekken, volgde. In Bordeaux gaf de watervlakte van de Gironde hem de inspi ratie voor het gelijknamige pianostuk. Weer ging hij naar Holland, waar hij zich eerst aan sociaal werk wijdde, maar door Julius Röntgen weer tot de muziek gebracht werd. Benige jaren woonde hij te Aerdenhout, com- poneerend en schilderend, want ook de schil derkunst had zijn liefde. Hij ging zelfs opnieuw naai' Parijs, om daar twee jaar een schildersacademie te be zoeken. Na Parijs volgde een verblijf van drie jaar te Laren; daarna een even lang te Katwijk. Eindelijk, in 1920, vond hij te Heemstede rust van zijn omzwervingen. Verschillende zijner pianowerken, o.a. de 24 Préludes en een aantal liederen zijn uit gegeven. Maar een groot aantal (wel een paar honderd) werken, waarbij vele liederen en twee symphonieën, is nog niet- in druk ver schenen. Zijn oratorium „De wederkomst van Christus" is een 25-tal jaren geleden te Am sterdam uitgevoerd door de Kon. Oratorium- vereeniging. Een ander oratorium van zijn hand, „De opwekking van Lazarus", dat Röntgen zeer bewonderde, is tot heden nooit uitgevoerd. Enkele zijner liederen vindt nren vaak op de programma's van kerkconcerten. Ter gelegenheid van zijn 75en verjaarda; die op 28 December 1934 viel. is op den 20en December van dat. jaar, zijn levenswerk, zijn Requiem, door de Chr. Oratoriumvereeniging alhier, onder leiding van George Robert, uitgevoerd. De componist was toen helaas reeds te ziek om deze uitvoering bij te wonen Namens het Hoofdbestuur van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst werd toen het woord gevoerd door den heer J. C. Tadema, die mededeelde dat genoemde Maatschappij den grijzen componist het eerelidmaatschap had verleend. De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, sprak namens de Regeering en deed mededeeling van de benoeming van den heer von Brucken Fock tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Met Gerard von Brucken Fock is een talentvol kunstenaar, maar ook een hoog staand, nobel mensch heengegaan. Hongersnood waart door China. Het water wast nog. SJANGHAI, 16 Augustus De watersnood in het gebied van den benedenloop van de Gele Rivier neemt nog steeds grooter vormen aan. Ondanks de genomen maatregelen be zwijken voortdurend dijken tegen de ontzet tende watermassa's. In veertig dagen tijds is in Noord-Sjantoeng 67 c.M. regen gevallen. Het einde der overstrooming is nog niet in zicht. De voorzitter van de commissie inzake de regularisatie van de Gele Rivier deelt mede dat het overstroomde gebied in West-Sjan- toeng ongeveer 6000 vierkante meter beslaat. De verliezen aan menschenlevens en de gele den schade zijn niet te overzien. De onver moeibare werkzaamheid der bergingsman schappen wordt door den storm ten zeerste bemoeilijkt. Dertig reddingsbooten zijn gekap seisd, waarbij 300 personen zijn verdronken. In Zuid-Hoepei zijn de dijken van de Han- rivier bezweken. Vijfhonderd dorpen staan onder water, der tig duizend huizen zijn ingestort. De rijstvel den -zijn over een oppervlakte van duizenden vierkante meter vernietigd. Overal heerscht hongersnood. Vierhonderd duizend vluchte lingen hebben hun toevlucht gezocht op de heuvels of wachten op boomen en daken op eventueele hulp. Reeds dagenlang voedden duizenden personen zich met boomschors. Het aantal vluchtelingen in de provincie Honah bedraagt, volgens officieele mededee- lingen, 1.700.000. De regeering heeft, met steun van tal van particuliere maatschappijen, een grootsehe hulp-actie ingeleid, waarvoor in het geheele land groote waardeering bestaat. Uit Kanton is een bedrag van 60.000 dollar en van de Chineezen, die in het buitenland, met name in Sïam en Zuid-Afrika vertoeven, meer dan 100.000 dollar ontvangen voor hulp verleening. Oorlogsvoorbereiding in vollen gang. Zoowel in Italië als in Abessynië. ROME. 16 Aug-. (A.N.P.) Volgens den cor respondent van de „Daily Telegraph" is het feest van Maria Hemelvaart niet plechtig gevierd, voor zoover de fabrieken van muni tie, vliegtuigbouw en legerkleeding betreft, welker arbeiders continu in dag- en nacht ploegen werken. Fiat en Alfea Romeo vervaardigen in haar werkplaatsen groote aantallen bombarde- ments- en verkenningsvliegtuigen voor Oost- Afrika. terwijl in afgesloten dalen fabrieken cp volle kracht gifgassen en andere strijd middelen voor den chemischen oorlog aan maken. Voedselvoorraden komen uit Rusland, Po len, Zuid-Afrika, en Zuid-Amerika, en er wordt onderhandeld over het betrekken van steenkolen uit Polen, nu de Britsche mijn eigenaars hebben geweigerd nieuwe overeen komsten aan te gaan alvorens de uitstaande rekeningen zijn vereffend. 425.000 man in het Noorden? De correspondent van Parijsche persagent schappen hi Addis Abeba gewaagt ook van oorlogsvoorbereidselen in weerwil van Abes- synië's hoop op een vreedzame uitkomst. Naar schatting is het leger in het Noorden 42d.OC0 man sterk. Verschillende gouverneurs hebben het verzoek ontvangen lijsten van militaire benoodigdheden op te maken, en naar het Zuiden wordt munitie gezonden. De Keizer heeft de hoofden der Somali's ont vangen en den toestand met hen besproken. Berichten uit Djibouti doen weten, dat Frankrijk alle voorbereidingen treft voor de bescherming van Fransch Somaliland door •het zenden van een oorlogschip, het verster ken van verdedigingswerken en het bouwen van vliegtuigloodsen, tervnjl het plaatselijk garnizoen met duizend man Senegaleezên wordt uitgebreid. ROME, 16 Augustus. Officieel wordt mede gedeeld, dat Italië thans een millioen man schappen onder de wapenen heeft. (Een Franschman is met het door hem geconstrueerde vliegtuigje. Pou of vloo genaamd, dat 500 gulden kost, van Frankrijk naar Engeland gevlogen.) Zal er gauw een vloot van vloo-tjes Kriskras kruisen door de lucht? Gaan de babies tot de grootjes, Binnenkort zelf op de vlucht? Zal de aarde zich ontvolken. Als het Zondagmiddag is, Met z'n allen in de wolken, Waar het ruim is, rein en frisch? Zullen w' onze vleugels uitslaan, Neerziend op de oude aard', Als wij na den arbeid uitgaan In zoo'n vloo-tje zonder staart? Vrienden, 't is om van te droomen, Van 't genot, de sport en zoo, Nu voel 'k al. den kriebel komen, Bü het denken aan zoo'n vloo. Je durft nauwelijks beseffen Dat het zoo nabij zou zijn, Dat wij zelf ons gaan verheffen In de hoogtezon-neschijn. Als een vogel op te stijgen Naar een wijder hooger sfeer. Tjonge, zoo de hoogte krijgen, Het bekoort me meer en meer. Mogen wij het gauw beleven, Want het zou in elk geval, Ons een ruimer kijk gaan geven, Op ons aardsche tranendal. P. GASUS. Jones door de bandieten vermoord. Uitgezonden troepen vinden zijn lijk. De vermoorde journalist Gareth Jones. Naar uit Peking gemeld wordt is de En- gelsche journalist Jones, die door bandieten werd ontvoerd, gedood. Nader wordt gemeld, dat het lijk van Jones bij Pao-tsjang is gevonden door de troepen, welke de bandieten achtervolgden. Het lichaam was door drie kogels doorboord. Ver moedelijk is Jones op 12 Augustus jl. ver moord. Omtrent het vinden van het stoffelijk over schot van den Britschen journalist Jones wordt nog gemeld, dat de troepen, die het lijk von den, door de Chineesche autoriteiten waren uitgezonden, nadat de boodschapper, welke de regeering van Tsabar op 14 Augustus had den uitgezonden, om het contact met de ban dieten te bewaren, gevangen was genomen. 8 Augustus hadden de bandieten, welke Jones gevangen namen, hem overgeleverd aan een andere bende, welke het losgeld van 800 pond sterling verhoogde tot 8000 pond. Het losgeld werd nooit betaaïd, hoewel de Te Sowiniec bij Krakau zal een grafheuvel verrijzen voor het stoffe lijk overschot van maarschalk Pilsoedski. De Poolsche president Moscicki bracht de eerste kar aarde naar de plaats van bestemming. Op de Parijsche voorbesprekingen zetten Eden en Aloisi hun standpunt uiteen. pag. 4 De directeur van de Bank van Engeland Sir Basil Blacket is bij een auto-ongeluk in Duitschland omgekomen. pag. 4 De A. N. I. E. 31. maakt over 1934 een winst van vijf millioen. pag. 4 De Engelsche journalist Jones blijkt door de bandieten vermoord te zijn. Pag. I De Waal bij Nijmegen is overbrugd. pag. 1 Te Heemstede is de bekende componist G. II. G. van Brucken Fock overleden. pag. 1 De Wicringermeerpolder zal zijn eerste lustrum vieren. pag. 3 Lacquehaye is wereldkampioen der stayers. pag. 7 Rood en Wit verliest van de Z. U. O. Z.-boys. pag. 7 Het nederlandsehe crieket-team lijdt een ne derlaag tegen de Belgen. pag. 7 Laatste Berichten. pag. 0 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Triomf der H. O. V. pag. I Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 3 3 an onzen Parijschen correspondent: Over de hygiëne in Frankrijk. pag. 4 W. SCI!.: Roest, rommel, ruines; dat is het autokerkhof. pag. 11 J. B. Schuil: Indrukken van een toerist in Duitschland. pag. 11 J. B. Schuil: Een jubileumavond bij Alber- dingk Tliijm. pag. 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Dr. W. Mol. pag. 3 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 Britsche autoriteiten de onderhandelingen openden. Deze bleven evenwel zonder resul taat. Jones was vroeger secretaris van Lloyd George. De overval der bandieten op de beide pers vertegenwoordigers heeft, zooals men zich zal herinneren zich voorgedaan in een afgelegen gebied tusschen Dolonor en Kalgan, Jones en Mueller maakten per auto een tocht door het Oostelijk gedeelte van de provincie Tsjachar. In de buurt der Chineesche nederzetting Hotsjia Tahoeofang werd hun auto door scho ten tot staan gebracht. De bandieten, die zich in de gewone blauwe uniform der gen darmerie hadden gestoken namen de vier in zittenden mede. Later werden eerst de chauf feur en de bediende losgelaten om de eischen aangaande het losgeld over te brengen. Ten slotte zijn onderhandelingen aangeknoopt met vertegenwoordigers der plaatselijke autori teiten, welke onderhandelingen ertoe leidden, dat dr. Mueller voor onderhandelingen over het losgeld eveneens werd vrijgelaten. Be sprekingen te Kalgan hebben volledige over eenstemming tot stand doen komen over de loslating van Jones. De regeering van Tsja char garandeerde dat zulks in orde zou komen Later werd gemeld, dat Jones naar Jehol was overgebracht. Het naar Paotsjang gezonden losgeld hebben de bandieten evenwel niet af gehaald. De bemoeiingen de vrijlating van Jo nes te verkrijgen, werden buitengewoon be moeilijkt, doordat de ontvoerders van Jones hem tenslotte in handen speelden van een an dere groep bandieten, die de eischen inzake het losgeld verhoogden tot 100.000 dollar. Alle pogingen om Jones te bevrijden uit de han den der bandieten, zijn volgens het Reuterbe- richt vergeefsch geweest. DE WAAL IS OVERBRUGD. Grootste brugspanning van Europa voltooid. In den loop van den dag is Donderdag de hoofdboog van de nieuwe brug over de Waal, de grootste brugspanning van Europa, ter lengte van 244,4 Meter, voltooid. Heden zouden de steunpun ten worden weggenomen, waardoor de boog geheel vrij komt te hangen. De Dordtsche hulpbrug, welke als montage- brug gediend heeft, zal in den loop van de volgende week vermoedelijk worden wegge sleept en tijc'telijk worden opgeborgen op het werkterrein in den Oolypolder te Nijmegen, in afwachting van de overbrenging naar Dor drecht, waar nog begonnen moet worden met de constructie van den onderbouw, op welks aanbesteding thans gewacht wordt. GROOTERE JAPANSCHE WOLAANKOOPEN IN AUSTRALIë. Een Japansche wol-expert die dezer dagen te Brisbane is aangekomen, heeft verklaard, dat Japan in het thans aangevangen seizoen eenige honderdduizenden balen Australische wol meer zal koopen dan in het vorige jaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1