nr ZILVERTENTOONSTELLING J i DE BILT IV K lj D A G lb AUGUSTUS 1935 HAARLE M'S- DAGBLAD Lugubere vondsten aan de Nederlandsch-Belgische grens Lijken opgegraven. De N.R..C. maakt melding van griezelige vondsten in het dorp Wuestwesel aan de Ne derlandsen—Belgische grens op een stuk boschgrond van den landbouwer De Bie. In Juni 1933 was reeds op hetzelfde stuk grond op ongeveer l Meter diepte een lijk gevonden. Het Antwerpsche parket had toen een onder zoek" ingesteld, dat echter géén resultaat op leverde. In September 1934 werd een derge lijke vondst opnieuw gedaan en weer leverde het onderzoek niet op. Des te geheimzinniger wordt, de zaak nu aan het eind van de vorige week op hetzelfde stuk, op plm. 80 c.M. diepte land nog eén lijk werd gevonden, dat vrijwel geheel vergaan was. Naar de politie-commissaris Blommaert mededeelde, waren alle drie lijken van be trekkelijk jonge menschen, die vermoedelijk naakt in den grond gestopt zijn- Men staat dan ook in ieder opzicht voor een raadsel, temeer, daar de plek der griezelige vondsten op slechts 20 M. afstand van het huis van De Bie is gelegen. Men neemt aan, dat men met een misdaad te maken heeft en dat de lijken 's nachts in den grond zijn gestopt om.alle bewijsmateriaal te vernietigen. Op last van den procureur des Konings zal thans het geheele perceel boschgrond worden afgegraven, ten einde te onderzoeken af er nog meerdere lijken zijn te vinden, of dat er wel licht iets opgegraven' wordt, dat zou kunnen leiden tot identificatie der slachtoffers en wanneer het een misdaad betreft tot op sporing der moordenaars - DE ..MINSK" TE WATER GELATEN. AMSTERDAM. 15 Aug. De vijfde en laatste Sleepboot. „Minsk" genaamd, die voor Rus sische rekening door Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amster dam wordt gebouwd, is vanmorgen te acht uur met goed gevolg te water gelaten. De derde sleepboot van deze serie, de „Ti- flis", is gereed en zal binnen enkele dagen naar Rusland vertrekken. De Russische be manning is reeds aangekomen. De vierde de ..Kyen" zal vermoedelijk over twee weken afgebouwd en gereed voor de proefvaart zijn. N.V. CULT. MIJ. „TJILANGKAP" In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Cultuur Maa'tschappij „Tjilangkap" werden de jaarstukken met algemeene stem men goedgekeurd. Tot directeur werd be noemd Mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen, handelende onder de firma de Koek en Co. De vergadering keurde goed wat intusschen door den waarnemenden directeur is ver richt. Tot commissaris werd benoemd de heer F. H. de Koek van Leeuwen te Haarlem. „De Joodsche Invalide" gaat bouwen. Een daktuin is geschonken. Het was gisteren een bijzondere. dag-in 'de geschiedenis, van „De Joodsche Invalide". Na maanden van voorbereidingen, is de bouw van het nieuwe gesticht opgedragen aan den aan nemer, den heer J. L. Asman te Amsterdam. In een intieme bijeenkomst in een der zalen van de J. I. werd van deze belangrijke be slissing mededeeling gedaan; behalve het be stuur met den directeur, den heer I. Gans, wa ren aanwezig de voorzitter van de bouwcom missie, de heer J. J. Roovers, oud-gemeente secretaris v^n Amsterdam, de gemeente-archi tect Ir. A. R. Hulshoff, lid van de bouwcom missie, de aannemer, de heer Asman, de ar chitecten, de heeren J. F. Staal en M. Oester man, de directrice, Zr. E. Mok, het adminis tratief, huishoudelijk en verplegend perso neel, e.a. Daar de voorzitter Dr. A. Keesing in het buitenland vertoeft stond de bijeenkomst on der leiding van den heer A. van Santen, viee- voorzitter, die in zijn openingsrede de moei lijkheden schetste die het bestuur bij de voor bereidingen voor den bouw en vooral bij de aanbesteding had ondervonden. In verband met den financieelen toestand moest het bestuur zeer tot zijn leedwezen af zien van den aanleg van een daktuin. Door bemiddeling van den directeur heeft echter het bestuurslid Mr. M. Levie te Gro ningen zich bereid verklaard de kosten van den aanleg van den daktuin geheel voor zijn rekening te nemen. (Applaus). Het bestuur aanvaardt dit waardevolle geschenk van Mr. Levie met de grootste dankbaarheid. Spr. stelde onder applaus der aanwezigen voor een telegram van hulde en dank te zenden aan Mr. Levie. die in het buitenland vertoeft. De architect, de heer Staal, gaf een over zicht van de bouwplannen, waarbij hij er vooral op wees, dat terwijl het tegenwoordige gesticht plaats biedt voor 150 verpleegden (er zijn er echter thans wel 200) het nieuwe ge sticht twee maal zooveel patiënten zal huis vesten. Daar in het bestaande gebouw de dienstvertrekken slechts berekend zijn op 150 patiënten moet het bestaande gesticht aan zienlijk worden verbouwd. Er zal dus veel van moeten worden gesloopt. AGENDA VRIJDAG 16 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: Laurel en Hardy in „Vroolijke Vagebonden". 2.30 uur en doorloo- pende voorstelling van 7 tot 11,30 uur. Frans I-Ials Theater: „De man van me vrouw" met Elissa Landi en Cary Crant. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Paul Hörbiger en Gretl Theimer in „Rosen aus clem Süden". Op het tooneel „Fiochi Sisters and Paolo". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palaca: „Een lentesprookje". Op het tooneel De drie Nehring's Xylophonisten. 2.30 7 en 9.15 uur. Haarlemsche Hypotheekbank. Uitloting 4 12 en 5 pet. pandbrieven. 10 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen' van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 17 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en de? avonds. Santpoort: Midzomerfeest van „Sant- poort's Bloei" in natuurbad Velserend. Vanaf jl uur vin. IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli—30 September (Adv. lngez. Med.) Stopplaatsen Verwulft geen vaste tramhalten meer. Tenminste, als de seinen werken. Het is ongetwijfeld een onaangename ge waarwording als de tram doorrijdt bij de halte, die men hebben moet. Dit hebben velen hedenmorgen ondervon den. die bij de halten VerwulftGroote Houtstraat of VerwulftKoningstraat de tram wilden verlaten, terwijl dit toch vaste stopplaatsen waren. Wij vernemen echter. dat de Noord-Zuid- Hollandsche heeft besloten tijdens de dage lij ksche werking van de lichtseinen (van 8 uur 's morgens" tot 9 uur 's avonds) deze halten niet meer- als vast te beschouwen. Zij, die dus uit de tram willen, zullen dit verlangen door middel van het belletje of mondeling aan den conducteur -moeten ken baar rxaken. Anders zal bij deze punten slechts gestopt worden, wanneer er passa giers staan te wachten. Men wil op dez-e wijze onnoodige stag natie bij de lichtseinen voorkomen. Vóór 8 uur in den morgen en na 9 uur des avonds zull-en d-e halten aan deze weg- hoeken van het Verwulft evenwel als ge wone vaste halten gelden. Steen gelegd voor nieuwe R.K. Kerk in Noord Haarlem. Oorkonde zal na eeuwen onze geschiedenis vertellen. Voor de R.K. kerk in Noord Haarlem is van morgen een steen met oorkonde gelegd. De deken, de heer H. C. J. Sondael, verrichtte deze plechtigheid, geassisteerd door de kapelaans A. C. J. van Houten en C. de Koster en den pastoor, den heer A. P. van Eden. Vooraf was in de oude kerk een H. Mis opgedragen. Bij de plechtigheid waren vele geestelijken, ook uit den omtrek aanwezig, evenals o.a. dé nonnen der school der parochie. In de oorkonde wordt o.a. gememoreerd de reden waarom de nieuwe kerk is gebouwd (de oude was bouwvallig, geworden), de eco nomische wereldverwarring, in welken tijd on ze Koningin regeert, de uitbreiding van Noord Haarlem, waardoor ook de bouw van een nieuw Godshuis dringend noodzakelijk was ge worden. De nieuwe kerk bestaat, voor zoover tot nog toe te zien is, uit groote gele baksteenen. De oude is pas gedeeltelijk afgebroken. Alleen de toren is verdwenen, daar. op deze plaats de nieipye. iiprerx mopst, komen, .A Naafloop 'derpïephtigheid dankte pastoor' Van Eden voor de belangstelling. INFORMATIEKOERSEN (Medegedeeld, door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.33 V2—7.34. Berlijn 59.47»/2—59.57'/2. Parijs 9.78 1/4—9.78 3/4. Brussel 24.93—24.94. Zurich 48.27—48.31. Rome 12.10—12.20. New York. 1.47 1/4—1.47 1/2. De inbraak te Krimpen een groot raadsel. De politie, welke de daders van de inbraak te Krimpen aan de Lek moet opsporen, staat voor een groot raadsel. De brandkast, die uit de woning is .gedragen, was zoo zwaar, dat zij ternauwernood door twee man vervoerd kon wprden. Zeer waarschijnlijk zullen dus min stens drie man aan de inbraak hebben deel genomen. Tevens is het vrijwel onbegrijpelijk hoe men de kast uit het huis heeft kunnen krijgen zonder dat de bewoners hiervan iets hebben gemerkt. Zij sliepen immers boven de kamer, waarin de brandkast stond, terwijl er bovendien een luik van deze kamer naar den zolder is, welk luik openstond. Het vermoeden is 'dan ook zeer gewettigd, dat hier bekenden aan het werk zijn geweest. Aandacht wordt thans geschonken aan het feit, dat eenigen tijd geleden de waakhond van den landbouwer De Jong in een sloot verdronken is gevonden, nadat hij den avond tevoren aan twee marskramers had toegestaan in de schuur te slapen, welke mannen den volgenden morgen verdwenen bleken te zijn. Men heeft toen aan dit feit geen verdere aan dacht geschonken, doch thans is het door deze inbraak weer in herinnering gekomen. Tevens wordt onderzocht of een vroegere schoonzoon van den landbouwer, die een niet geheel schoon strafregister heeft, soms iets met deze zaak uitstaande heeft. Een onderzoek naar vingerafdrukken heeft niets opgeleverd. CRICKET. DE ZUID-AFRIKANEN. Weer groote kans op een nederlaag. De fortuin schijnt den Zuid-Afrikanen niet meer toe -te lachen. Na hun nederlaag tegen Gloucester (de eerste nederlaag van de tour) stonden zij er gisterenavond tegen Essex weer slecht voor. Na twee wedstrijd-dagen was toen de stand: Zuid-Afrika 250 223, Essex 302 -f- 24 voor 1. Essex had dus vandaag een vollen dag tijd om 149 runs te maken om te winnen, met 9 wickets in handen. Dat Essex in dezen wedstrijd zonder den fastbowler H. D. Read uitkomt maakt het ge val nog merkwaardiger. De Zuid-Afrikanen werden in hun eerste innings het slachtoffer van een fast-medium bowler, den amateur J. W. A. Stephenson, die nog maar heel kort in eerste klasse cricket uitkomt en er nog nooit zulke cijfers in had behaald. Hij nam 7 wickets voor 66 runs in 23 overs. Nichols, fast bowler van het Engelsch elftal, nam 2 voor 63 in 21 overs. De Zuid-Afrikanen werden ge red door Siedle (69) en Dalton (117) die sa men 186 van de 250 runs maakten. Vijf bats- men werden „ciean bowled" wararvan vier door Stephenson. Mitchell ging voor 0, Rowan voor 4, Nourse voor 1. aanvoerder Wade voor 2, Langton voor 1 en Balaskas voor 0. Behalve Siedle en Dalton kwamen alleen Williams(29) eh Ciisp (12). in de dubbele cijfers. meldt: Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Parijs. Laagste barometerstand 755.8 m.M. te Memel. en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zui delijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waar schijnlijk droog weer. Iets warmer. Uit het Buitenland Een mooi week-end te wachten. Langzaam blijft zich de hooge drukking ook over Scandinavië en Duitschland uitbreiden, terwijl de depressie bij Ierland weer in be- teekenis afnam -en die in het Noordoosten bijna is verdwenen. In Ierland valt nog lichte regen. De bewol king in Schotland en Engeland is nog vrij zwaar. Frankrijk heeft grootendeels zonnig en windstil weer met stijgende temperatuur. Duitschland en Zwitserland hebben nog bewolkte lucht met regen alleen in het Oosten. In Scandinavië klaart het weer verder op, maar bleef het nog koel. Waarschijnlijk zal de vochtigheid in de laag tusschen 2 en 3 Kilometer, die op veel plaatsen de zon nog verduistert, thans gaan afnemen zoodat meer zon en verdere stijging van temperatuur te -wachten is. Barometer 767 m.M. 765 m.M. Stand van heden morgen Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. tel. 11640 BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 16 Augustus. Ondertrouwd 15 Augustus: G. A. Kempff en A. van Driel; A. J. T. Gieske en A. A. M. Camp- fens: H. F. Kleijn. en M. v. d. Schalie. Getrouwd 15 Augustus: G. Kuijten en J. H. van Stokkum; R. R: E. Seiler en H. L. Nelck: F. J. Lucas en A. E. van SettenJ. de Kloet en P. C. Woltering; J. Camphuijsen en H. C. F. v. d. Horst; W. R. Becker en W. S. Stolp; H. J. Klootwijk en C. E. Tiggelman. Bevallen 13 Augustus: J. H. OpdamKort- houwer, d.; A. vari BeemSilvis, d.; 14 Augus tus: --B. H. Renkema-^-Vos.-z.; H. W. Formanpij Sitskoorn, 'd.;' 15Augustus1: A. Wagnerdén Dekker, z.; A. A. G'.Demison—Bak, d. Overleden 14 AugustusG. W.'Reijdon, 70 j„ Zuiderhoutlaan. ECONOMISCH- WERELDNIEUWS Uitvoeroverschot in Duitschland. Over de maand Juli. De in- en uitvoer van Duitschland zijn in Juli gestegen. De invoer was 4 pet. grooter dan in Juni. Naar de hoeveelheid was de toe neming iets geringer. De toeneming komt vooral voor rekening van het goederenver keer met Europeesche landen. De uitvoer stee; tot M 359 mill. De handelsbalans, die in Juni zonder saldo sloot, gaf in Juli een uitvoeroverschot van M 28,5 mill. Het gaat Zweden goed. Het Zweedsche bedrijfsleven blijft duide lijke teekenen van verbetering geven. Volgens de mededeelingen van den minister van So ciale Zaken bedroeg het aantal werkloozen per 1 Augustus met meer dan 43.000. Het laagste cijfer dat sedert geruimen tijd is ge- registeerd. Van deze werkloozen waren 30.000 tewerk gesteld bij de arbeidsreserve, die dooi de regéering is georganiseerd, terwijl 13.000 in hét geheel geen werk verrichtten. Volgens-de laatste statistiek van de Ver- eeniging van Zweedsche scheepseigenaren is ae bedrijvigheid op scheepvaartgebied be langrijk toegenomen. Het aantal opgelegde schepen bedroeg per 1 Augustus 31, met een bruto tonnage van 92,025 ton, tegen 54 sche pen met een bruto-tonnage van 160.612 ton per 1 Juli. De vermindering van het aantal opgelegde schepen is geleidelijk verdeeld over alle soorten schepen. Verbetering in Australië houdt aan. Vooruitzichten zijn ook gunstig'. Volgens het maandelijksche overzicht van de National Bank of Australia blijven de om zetten in den kleinhandel en de activiteit dei- nijverheid boven de overeenkomstige periode van verleden jaar. De bouwvergunningen in de groote steden in alle staten waren in het kwartaal per 31 Maart 50 pet. grooter dan in het overeenkomstig tijdvak van verleden jaar. Slechts 18 pet. der georganiseerde arbei- dersi; waren in het tweede kwartaal van dit jaar werkloos. De vooruitzichten voor een ver der herstel worden versterkt door het op tijd doorzetten van de regens en hoogere prijzen voor verschillende belangrijke exportgoede ren. Er is een levendige vraag tegen stijgende prijzen voor de meeste industrieele aandeelen ter beurze en een vaste stemming voor Australische Consuls. Uit de bankstatistieken blijkt dat de beleeningen zijn toegenomen, terwijl ook de deposito's hoogere bedragen aanwijzen. DE RADIO-DISTRIBUTIE TE HAARLEM. In het stukje over de radio-distributie te Haarlem in ons vorig nummer is door een zetfout medegedeeld, dat de concessionaris sen f 0.20 per week per aangeslotene aan de gemeente moeten betalen. Dit moet zijn per maand. TWEE R. K. EN TWEE S. D. WETHOUDERS TE ARNHEM. In het nieuwe college van B. en W. van Arnhem zullen de anti-revolutionnairen en Christelijk-Historischen niet vertegenwoor digd zijn. Het college zal worden gevormd door twee Katholieken en twee sociaal-demo craten het huidige college bestaat uit twee Katholieken, één C.-H. en één Vrijheids- bender. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Bloempjesdag „Comité- Winterhulp". Op Zondag 8 September a.s. Velen uwer zullen zich nog wel herinneren wat het „Comité Winterhulp" beteekent. Het voi-ig jaar opgericht door een aantal vooraan staande mannen uit de R.K. Arbeiders bewe ging, heeft dit Comité reeds veel van zich doen spreken. Niet alleen doordat het bij velen uwer op den g-edanen oproep om steun, uw bereid willige medewerking mocht ontvangen, of door den geslaagden bazar welken 't heeft ge houden, doch meer nog door de tegemoetko ming die zij gebracht heeft in die gezinnen, welke door jaren van bittere armoede tot den rand van den afgrond waren gekomen. Waar echter een nieuwe winter voor de deur staat met nog somberder vooruitzichten dan het voorgaande jaar, heeft het Comité Wintei'hulp gemeend dat, wil het zijn wei-k on der uw mede geloofsgenooten voort kunnen zetten het wederom een beroep op uw mildda digheid zal pogen te doen, en wel in den vorm van een bloempjesdag op Zondag 8 Septem ber a.s-Elr -zullen dien dag in onze stad bloempjes, worden verkocht waarvan de opbrengst ten goede komt aan hen, die door verschillende wederwaardigheden worden getroffen en in zeer benarde omstandigheden vei-keei*en. Het gaat erom de gezinnen welke ln den grootsten nood verkeeren, in den a.s. winter van de hoogst-noodige kleeding en dekking te voorzien. Een juist beeld van de ti-eurige toestanden waarin vele gezinnen verkeeren, zouden U de vele brieven om steun doen zien, welke bij' het Comité binnenbomen, en welke gezinnen wij alle gaarne zouden helpen. Toch is dit mogelijk als u allen zonder uit- zondei-ing ons werk steun en wel in de eerste plaats om te beginnen, u zelf en uw huisge- nooten op té geven als collectant of collec- trice, voor den door oixs op 8 September te houden bloempjesdag; in de tweede plaats kunt u ons werk financieel steunen inmaan delijksche of driemaandelijksche bijdragen, te storten op Giro No. 119759 Penningmeester de he-er J. .A.-.A. y, .Duren Nogmaals vragen wij u: geeft u op -voor •onzen bloemendag. Gij kunt dat.doep in ge bouw St. B'avo bij den heer Seholtë, Smede- straat 23. alhier, alsmede bij onderstaande heeren Comité-leden: J. B. Veltman, Plataanstraat 57, J. B. Meys, K. v. Mandei-straat 104, J, A. A. v. Duren, Mo- lukkenstr. 39, J. W. A. Berendonk, Mr, Corne- lisstraat 112 rd., P. Dijt, Leidschestr. 103, J. Ph. H Castrieum, Prévinairestr. 2, L. M. A. Mol, Kogelstraat 10, J. L. Rotteveel. Ted. v. Berkhoutsti-aat 11 rd„ F. N. Geerlings, Voor uitgangstraat 57, allen te Haarlem. Namens het Comité J. B. MEYS, Secretaris, Karei v. Manderstraat 104, Haarlem LETTEREN EN KUNST muziek. CONCERT DER H. O. V. Voor het eerst in de reeks der zomercon- certen had Frits Sch-uunnan de leiding en hij had een programma samengesteld, waar- in de uitersten van felle dramatiek en zachte lyriek vertegenwoordigd waren. Lyriek in Mozax-t's g min.-symphonie? Wie met Mo zart's idioom vertrouwd is, wie door het kristallijne omhulsel de kern waarneemt, zal allicht de vraag toestemmend beantwoorden. Er is ook een andere opvatting, eexx objec tieve, mogelijk; eexxe, die alleen het omhulsel in volkomen nauwkeurigheid en klaarheid geeft. Zij schijnt door Toscanini gehuldigd te worden. Maar is deze in overeenstemixiing met den ,yhuiveringwekkenden" ixxdruk, die het werk op Mozart's tijdgenooten maakte? Men wist toen nog niet van de heftige uit barstingen en schrille tegenstelliixgen, die de z.g. romantiek zou brengen en waar door het gevoel voor fijne en discrete stem- mingsnuanceeringen zou verminderen. Men gelberg heeft dit wel ingezien: hij brengt het elegische in het werk naar vox-en. en is misschien daarbij wel eens verder gegaan dan men in Mozart's tijd goed gevonden zou hebben. De tijden veranderen en wij daarmede, zegt het spreekwoox-d. Toch schijnt het me toe dat voor een opvatting, die het midden houdt tusschen de twee genoemde uitex-sten, ook in onzen tijd het meest te zeggen is: men verge niet van de boordex*s, dat zij zelve zullen ontdekken wat achter een neu trale objectiviteit verscholen ligt, maar men diexxe hun ook niet het verborgene als met eexi vex-klarend etiket er aan op, Ik kreeg den indruk dat Schuurman een soortgelijke meening koestert. Zijn vertolkixig hield het juiste midden: zij deed het schoone, het lyrische, het elegische tot zijn recht komen, maar vermeed overdrijving in welke rich ting dan ook. In Beethovexx's 2de Leonore-Ouverture, die vooraf ging, heeft Schuurman anders uit gepakt, maar daar was dan ook wel reden toe. Want die Tweede, minder evenwichtig, ruiger dan de veel meer gespeelde omwer king, die als Derde bekend is. geeft eigenlijk den inhoud van het drama veel drastischer en bondiger weer. Drastisch was ook de ver tolking, in de pauken misschien wel eens wat al te luidruchtig; aangrijpend echter onge twijfeld. Met- Rachmaninoff's Tweede Pianoconcert kregen we weer volop lyriek. Elsa Nolthenius heeft dit concert hier al eens vx-oeger ge speeld en we hoox-den het in het afgeloopen winterseizoen ook door George van Renesse met de -H;O.V, .vertolken. De voöïdracht van Elsa Nolthenius scheen me ditmaal minder brillant dan de eex-ste maal: vaak was het solo-instrument in.'t geheel niet of ter nau- wernood hoorbaar; De dikke instrumentatie van het werk maakt dat het orkest de solo- pax-tij gemakkelijk overstemt. Daarexxtegen klonken in het Andante de begeleidingsfigu- x-en van het klavier vaak hard en droog. In- tusschexx blijft een correcte weergave van de met gecompliceerde figuraties volgestopte solopartij van dit lange concert een eerbied wekkende prestatie, ook als staaltje van mnemotechnische zekerheid en daarom wa ren de hartelijke bijvalsbetuigingen, die der soliste te beurt vielen, volkomen verdiend. Op het pianoconcert volgde nog een muzi kale climax: de Ouverture-fantasie „Romeo en Julia" van Tchaikowsky. Dit in 1870 ge- schrevexx stuk heeft in 't begin eexx zeer wis selend, maar over 't geheel niet zeer groot succes verwox-ven; de componist heeft het dan ook negen jaar later omgewex-kt tot den vorm waax-in we het nu kennen. Aan drama tische heftigheid schiet het zeker niet te kort; prachtige lyrische momenten zijn er ook ixx: van het geheel zegt Tch.'s biogx-aaf Dr. Stein: „Zoo is dit werk, zoo is de ge heele Tchaikowsky: het diepste, grootste, schoonste als episode, het geheel zeer vaak hier of daar als vex-knoeid. De vertolking was niet verknoeid; zij stelde de positieve eigenschappen van het werk in een helder licht en maakte dienovereenkom stig grooter indruk. K. DE JONG. het tooneel: Een Jubileum-avond bij Alberdingk Thijm. Alberdingk Thijm heeft zich de gelegenheid om Gerard Nielen, Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang ter gelegenheid van hun 2'5-jarig lidmaatschap der vereeniging te huldigen, niet laten ontgaan en geen wonder, want aan deze heeren althans aan Nielen en Van Dijk heeft de bekende Haarlemsche Ka tholieke Rederijkerskamer haar bloei en gx-ootste successen te danken. Nielen is al sinds jaren de ziel van Alberdingk Thijm en heeft ook buiten zijn vereeniging voor het Katholiek tooneel als tooneelschrijver zeer veel gedaan. Hoeveel stukken toch heeft hij in den loop der jaren niet voor het „heeren- tooneel" geschreven of bewerkt. En Van Dijk is een speler, die wij herinneren hier maar aan zijn werkelijk voortx-effelijk spel in De Nar menig stuk door zijn kleixri'ijk spel ge dragen heeft. De vex-diensten van den heer Leeflang lig gen weer ergens anders, maar hij heeft aan zijn vereeniging eveneens zijn beste krach ten gewijd, zoodat deze huldigings avond voor Alberdingk Thijm wel van zeer bijzondei-e beteekenis was. Dat dit - zelfs buiten den kring van Thijm zoo ook werd gevoeld, bewees wel de zeer' groote opkomst gisteravond van het publiek in het gebouw St. Bavo. Men had voor opvoering gekozen Frederik de Groote, een romantisch naar het Engelsch bewerkt blijspelletje, waarmee de vereeixiging ook: vroeger reeds veel succes heeft gehad, een fleurig stukje, dat gelegenheid gaf om spel en mooie costuums te laten zien. i Wij'hébben" de opvoering- Van Frederik de Groote door Thijm vroeger alééns bespro ken én behoeven dat op dezen feestavond dus niet'wéér'te doen. Alleen willen wij zeggen/ dat Jan Icas'van Dijk van den „ouwe Frits" een geestig gemarkeerd type maakte en in deze rol bewees, van de opmerkingen van de kritiek te hebben geprofiteerd. De heer Nie len speelde weer Stolbach, den komediant een rol, die ik niet tot zijn allerbesten zou durven rekenen en Leeflang was opnieuw graaf Piotzen. Het was jammer dat de heer Herman Moerkerk, die de huldigingsrede zou uit spreken, door veiblijf in het buitenland ver hinderd was. Nu deed de voorzitter der ver eeniging, de heer Frits Duyn het en al vloeide de rede over van waai-deering, het woord van den kunstenaar Moerkerk hebben wij toch gemist. De heer Duyn stelde in het licht welke groote verdiensten elk der jubilarissen voor Thijm heeft gehad en hij zêi met trots, dat dit jubileum ook buiten Haarlem de aandacht had getrokken, omdat Nielen en Van Dijk een klinkenden naam bij het Katholieke dilettan- ten-tooneel in heel Nederland hadden. Hij bracht de dank van zijn vereeniging over aan allen, die hadden meegewerkt om dit jubileum feest zoo te doen slagen, in het bijzonder aan den R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem, van welken bond Alberdingk Thijm een onderdeel is. De drie jubilarissen, die reeds in den loop van den dag in meer intiemen kring gehul digd waren, werden bekranst en ontvingen elk onder daverend applaus van de zaal een eere penning en een door mevrouw ReiberNan vervaardigde oorkonde. De heer Nielen dankte namens de jubilaris sen in een zeer verzorgde, dikwijls geestige speech en bracht de hulde, hun gebracht, over op Alberdingk Thijm, wier arbeid hij een be langrijke taak van Katholieke sociale cultuur noemde, waaraan zij met vreugde en trots zich gaven. Hij dankte allen, die zoo veel voor Thym en voor het welslagen van dezen avond hadden gedaan en sprak de belofte uit ook in de toekomst veel voor het Katholiek tooneel te zuilen doen. Na een huldiging met bloemexx van de dames Nielen, Van Dijk en Leeflang. die hun mannen zoo dikwijls aan de vereeniging had den moeten afstaan, sprak Jan Icas van Dijk nog een kort wooi'd en wekte het publiek op om niet alleen dilettanten-voorstellingen te. bezoeken, maar ook naar den. schouwburg te. gaan, wanneer goede beroepsspelers goede stukken opvoerden, een woord, dat wij met bijzonder genoegen in dezen kring van dilettanten hebben gehoox-d. En tenslotte was het de heer Leefland, die in zijn dankwoord een beroep deed op het publiek om Alber dingk Thym in haar werk te steunen door inteteekenen als donateur. Nog eenige malen moest het doek daarna omhoog en bracht het publiek zijn hulde aan de drie jubilarissen, die in dezen kring te recht zoo populair zijn. Na de pauze speelden de dames Rubeling en Nielen en de heer Joop Kruyver nog „Schoon mama beveelt", een pretentieloos blijspelletje van Nielen, dat vooral in het eerste deel kwaliteiten van aardigen en beschaafden dialoog vertoonde, maar in het tweede deel wat te veel in de charge verliep, al was de op lossing dan ook wel weer aardig gevonden. Het werd vlot en levendig gespeeld en was een op gewekt, prettig slot van den avond, waarvan de ..feestvarkens" in de zaai tusschen het pu bliek ook eens als rustige toeschouwers koxx- den genieten. Als gehéel een avond, die de positie van Al berdingk Thijm in de Katholieke dilettanten- wereld "opnieuw heeft versterkt. J, B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2