1 Wij in den Haag Achterstand in den wegenbouw. MBRPÏ% SITTERS $7. KAR V R IJ D A 'G T 6 AUGUSTUS 9 3 5 HAAREEM'S D AG BEAD 3 Ceen dooden bij verkeers-. ongevallen. Wel ernstig gewonden. Donderdagmiddag heeft op den Wouwsohe weg te Roosendaal een gecompliceerde auto- Ibotsing plaats gehad, waarbij twee personen werden gewond, waarvan één ernstig. Een personenauto uit de richting Hoede- kenskerke kwam ter hoogte van ,,Oud An ker" in botsing met een auto, welke uit de tegengestelde richting naderde, waarna zij tegen een stilstaande auto reed en vervol gens in een sloot terecht kwam. De drie in zittenden waren spoedig op het droge. Mej. Steenbakker was er het ernstigst aan toe. Zij had een dubbele bekkenbreuk bekomen en werd naar het R.-K. Ziekenhuis ..Charitas" te Roosendaal overgebracht. Haar broer was er minder ernstig aan toe. en had slechts snïjwonden opgeloopen. De chauffeur, de heer Poortvlied bleef ongedeerd. Alle drie in zittenden waren afkomstig uit Hoedekens- kerke. De politie heeft de zwaar gehavende auto, die eenigen tijd later op het droge was ge bracht, in beslag genomen. Ook de stilstaande auto was ernstig be schadigd, terwijl de derde auto slechts lich te averij opliep. Wielrijder aan het slingeren geraakt. Donderdag reed de heer Chr. Groote met twee zijner kinderen achter op zijn rijwiel langs het Omkanaal nabij Hoogeveen. Toen hij aan het einde het brugje over het Oude Opgaande bij de woning van zijn vader, moest oversteken, begon hij te slingeren. Plotseling greep hij zich vast aan de leuning van de brug, waarna hij met de kinderen, de leuning en de fiets naar beneden in een daar liggende schuit viel. De kinderen kregen geen letsel; G. even wel liep een ernstige hersenschudding op en werd bij zijn ouders binnengedragen. Hij mag niet vervoerd worden. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Auto reed twee wiel rijders aan. Toen de garnizoenscommandant van Naar- den. majoor Von Freytag Drabbe Donderdag middag omstreeks vijf uur per rijwiel den Rijksweg wilde oversteken om de Gerard Doulaan in te rijden, werd hij door een auto. welke met vrij groote snelheid uit de rich ting Laren naderde aangereden en op den grond geworpen. Een dokter die juist passeerde verleende de eerste hulp en constateerde een inwen dige verbloeding van den heup en ernstig schouderletsel. Hij liet hem naar zijn woning vervoeren. De automobilist die het ongeluk veroor zaakte, reed even later, naar gebleken is, wederom een wielrijder aan. Dit ongeval liep echter goed af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Chauffeur lette niet op. Een ernstige autobotsing had plaats op den Hemweg op den hoek van den Molen weg te Amsterdam. Twee auto's, een vrachtauto en een perso nenauto reden achter elkaar in de richting van de stad. De vrachtauto wilde den Mo lenweg inslaan en stak daar toen den rich tingaanwijzer uit. Dit werd echter niet opge merkt door den chauffeur van de achter de vrachtauto rijdende personenauto die met volle vaart doorreed en niet een hevigen slag achter tegen de vrachtauto botste. De wagen sloeg om en kwam met de ra- diateur omlaag, rechtop in de sloot. De auto's waren deerlijk gehavend. Onmiddel lijk schoot van alle kanten hulp toe om de inzittenden uit hun benarde positie te be vrijden. De bestuurder van de aangereden vracht auto was er goed afgekomen, doch die van de personenauto had kwetsuren opgeloopen. In dezen wagen zaten een echtpaar en een kind. Het 5-jarig meisje had een ernstige hoofdwonde opgeloopen en moest naar het Wilhelmina Gasthuis worden overgebracht. Ook haar moeder had vrij ernstige verwon dingen opgeloopen en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht, om te worden verbonden. De auto's werden later op het droge ge bracht. Nederlander rijdt te Antwerpen ouderling aan. Donderdag tegen een uur of zes is op de Brit- sche Lei tegenover 't Gerechtshof te Antwer pen een ouderling aangereden door een auto en zwaar gewond. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht. De auto, die voor zien was van een Nederlandsch nummerbord reed volgens het A.N.P. pijlsnel door en trachtte te ontkomen. Toevallig echter was in de nabijheid het eindpunt van een wielerwedstrijd, waar po litie aanwezig was met motorfietsen. Onmid dellijk werd de achtervolging ingezet en op de Keizerlei slaagde de politie er in den vluchteling in te halen en aan te houden. De bestuurder, de heer A. uit Roozendaal, werd naar het politiebureau in dè achtste wijk geleid, waar hem een verhoor werd afgeno men. Na dit verhoor is hij op vrije voeten gesteld. JHR. W. H. VAN LOON OVERLEDEN. Te Amsterdam is Donderdag in den ouder dom van bijna 80 jaar overleden Jhr. W. H. van Loon, lid van de bankiersfirma Van Loon en Co. De overledene heeft gedurende vele jaren zijn stempel gedrukt op de financieele gebeur tenissen van ons land en onze hoofdstad. Op de effectenbeurs was hij dan ook een man van invloed. Jarenlang is hij lid geweest van het bestuur van de Vereeniging voor den Effec tenhandel. Voorts was hij bestuurslid van de Associatie Cassa, commissaris van de Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden en van de Maatschappij voor Gemeentelijk Crediet. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Door een brand, welke vermoedelijk in de schuur is ontstaan, is de boerderij van den landbouwer P. Clarys, in de gemeente Halste ren m de asch gelegd. Ook de inboedel ging mede verloren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan blusch- water niets uitrichten. De landbouwer, die evenals zijn vrouw en dochtertje, op het oogenblik. dat het vuur reeds naar buiten sloeg, nog ter ruste lagen, wisten zich via een raam in veiligheid te brengen. De schade wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. De oorzaak van den brand is nog jiiet vastgesteld- Wieringermeer zal zijn eerste lustrum vieren. Op 21 Augustus a.s. Op 21 Augustus a.s. zal het vijf jaar geleden zijn dat de Wieringer meer droogviel. De bevolking van Slootdorp en Middenmeer, de be drijfsleiders en pachters verspreid wonend door de Meer, bereiden zich voor op eenige feestelijkheden ter herdenking van genoemd feit. Deze Polderdag zal in Middenmeer ge houden worden, gelegen op 30 K.M. van Alk maar en 60 K.M. afstand van Amsterdam en over den Afsluitdijk uit Friesland en Gro ningen al heel 03makkelijk bereikbaar! Het ligt in het voornemen van den Minis ter van Waterstaat een gedeelte van de feestelijkheden bij te wonen. Het hoofdnummer van het programma, dat des middags Om 2 uur begint, zullen zijn de wedstrijden met Caterpillar-trekkers. waarmede behendigheidsproeven zullen wor den gedaan door de ervaren chauffeurs, die dagelijks de duizenden hectaren nieuwge- wonnen land met behulp van deze machines oogsten. Als schrille tegenstelling zullen er ook de elegante prestaties van de landelijke ruiters uit de omgeving van de Meer kunnen worden aanschouwd, terwijl er tevens wed strijden voor motorrijders en gewone wed kampen voor de bevolking op het program ma staan. Op den bonten Polderavond zullen de plaatselijke muziek en gymnastickver- vereeniging zich doen hooren en kunststukken vertoonen, terwijl voorts de medewerking van Jan van Riemsdijk is verkregen. Een vuurwerk zal het besluit zijn van dezen dag, die belangrijk is voor den jongen polder, die ook wat zijn feestelijkheden betreft, tracht een waardig stukje Nederland te zijn! CRISISREGELING BRUINE BOONEN EN SCHOKKERERWTEN, In de Staatscourant van Dinsdagavond is opgenomen de „Crisis Aankoopbeschikking 1935 I („Bruine boonen en schokkererwten") Krachtens deze beschikking zal de Neder- landsche Akkerbouw Centrale indien dit tot steun van de markt dier producten of ter bevordering van den afzet noodig mocht zijn, in Nederland geteelde lange bruine boonen en schokkererwten van den oogst 1935 aankoo- pen een en ander volgens het bij deze be schikking gevoegd reglement aankoop brui ne boonen en schokkererwten. DE HEER WAUGH BIEDT DR. DE VLUGT EEN GESCHENK AAN. Donderdagmiddag te kwart over drie heeft Albury's Burgemeester, de heer Waugh en zijn vrouw, in gezelschap van leden van het Albury Comité en de heeren Plesman en Slot boom van de K.L.M., een bezoek gebracht aan den Burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt. Bij dit bezoek bood de Austra lische burgemeester aan zijn ambtgenoot een fraai beeld aan. Het beeld bestaat uit een marmeren voetstuk, waarop een leeuw en een vrouwenfiguur van brons. Op het voetstuk is een plaquette aangebracht, waarop de landing van de Uiver op het terrein in de nabijheid van Albury staat afgebeeld. Aan dit bezoek bij den Burgemeester is een lunch voorafgegaan in „Excelsior", waar door het Albury Comité aan Burgemeester Waugh een zilveren Uiver is aangeboden. Ontdekken het plankier. Er zijn duizenden Hagenaars die Den Haag niet kennen en nóg meer die Schevennigen niet kennen. Er zijn duizenden Hagenaars, die sinds hun vijftiende jaar nooit meer over het plankier langs het strand geloopen hebben. Zoo iets is inééns af geloopen. Er wordt een streep getrokken: tot hiertoe en niet verder. Net zooals op den boulevard zélf. Want er zijn tienduizenden Hagenaars, die in geen jaren verder dan het Grand Hotel geweest zijn, die nog nooit bij het Groene Huisje hebben geze ten, die het Stille Strand noch Kijkduin ooit gezien hebben. Dat is heel eigenaardig: in groote steden te ervaren, dat er altijd velen zijn, die steeds het zelfde gangetje gaan en die sommige van de mooiste plekjes, vlak onder hun bereik, nooit gezien of betreden hebben. Wanneer daarover ooit een enquête zou kunnen worden gehou den zouden de resultaten U verbijsteren. Dat het steeds weer dezelfde (en dat zijn er dan op ons half miilioen héél weinige) Hagenaars zijn die in Marlot, het Zuiderpark. het West- broekpark, de Boschjes van Poot. van Pex, en wat al meer komen. Dat er oer-Hagenaars bij bosjes rondloopen. die in geen twintig jaar de Waterpartij in de Scheveningsche Boschjes of de Bataaf, of Duinrell, of Het Huis ten Bosch gezien hebben. En zoo is het met het plankier op het strand óók. En het is juist zoo verbazend gezellig daar langs te slenteren. Onder voorwaarde, dat ge aan een van de tentjes waar Uw fruit „gratis gewasschen" wordt een zak heerlijk-versch-gebrande-pin- da's-onze-specialiteit koopt, en die, al slen terend, opknabbelt. Dan komt ge in de rechte, onverschillige, slenterig-landerig-luie stem ming, om deze drukke hoofdstraat te savou- reeren. Vol intense belangstelling posteert ge u dan bij het vliegtuigspel, dat gezellige, spannende gokje, die onschuldige bommenwerper ij, weer- mee ge een doos „hoogfijne bonbons" kunt winnen, of ge werpt met ballen in gekleurde kokers, altijd-raak altijd-prijs. Ge krijgt aan- vechtigen om naast de luxe-W.-C.-a tien cents en de W.C. a, vijf cents het tentje binnen te stappen, waarvoor een schamele houten Charley Chaplin prijkt en waarbin nen ge U in een scherts-vliegmachine, of met uw vaste verkeering hand-in-hand in een kar tonnen haringlogger kunt laten fotografeeren. Alles hier heeft iets zéér verleidelijks. De groene, rose en gele limonale uit vaatjes; de lichtbruine kaneelstokken, de gelatine-lekker- nijen in cellophaan. de Souvenirs de Scheve- ningue: prachtige schelpendoozen, presse- papiers met de Pier in fonkelende kleuren pracht en parelmoerig-iriseerende vaasjes. De penhouders-onzer-jeugd bestaan niet meer, geloof ik. U weet wel: waar je je schele hoofd pijn op genoot door in een gaatje te kijken en dan het Kurhaus, of Napoleon te paard of de pyramiden te zien opdoemen in natuurlijke kleuren. Maar overigens doorleeft ge er toch weer véél van uw jeugd en met een schok van her innering komen u weer stemmingen, geuren, geluiden, kleuren in herinnering, die vroeger de sfeer van deze heerlijke plaats bepaalden. Mij ten jpinste dpet dat allemaal wat. Al dit leelijke en goedkoope, dit morsige en suiker zoete is een héél aparte wereld, waarin ik, na jarenlange afwezigheid, terugkeer. Die vierkante vliegers bijvoorbeeld en die Ansichtkaarten met dikke tantes, die door een krab in haar groote teen gebeten worden, die zijn twintig jaar lang uit mijn gedachten- wereld geweest en nu slenterend en pinda knabbelend zie ik ze er in terug met iets héél weemoedigs om hun onaanzienlijke ma terie. Hebt ooit een glas melk of een advocaatje met slagroom verorberd in zoo'n foeileelijk maar bijster-knus plankier-café? Iedereen zit er met groote pakken dikke boterhammen en peuzelt en spoelt en drinkt en bijt en kijkt verheerlijkt naar dit roezige, kermisachtige Scheveningen, waar ouwerwetsche pa's nog rondloopen met pandjesjassen en een opge stroopte. flanellen onderhoek en bloote knob- belteenen en waar moeders-de-vrouw op d'r lui onderrokken zwaar en plat in het zand zitten en uit de Purmerendsche Courant ca detten met kaas peuzelen. Er zijn ook wel nieuwe verschijningen. Een kellner-animateur bijvoorbeeld. Een intellectueel heer in een wit jasje, die voor een van de melksalons staat. Wanneer ge langs hem slentert loopt hij tien schreden met u mee en zegt met zachte stem: „meneer, komt u nu eens bij óns zitten; u kunt dat met het volste vertrouwen doen; de consumpties zijn voortreffelijk en de prijzen zéér, zéér laag" en bij dit „laag" maakt zijn hand een oneindig-teeder gebaar beneden waarts. Ik heb in twintig minuten dezen man tien keer dezen zelfden volzin hooren zeggen en ik kreeg den indruk, dat zijn wondere ambt zwaarder en ondankbaarder is. dan dat van een minister of een bankdirecteur. Het leven op en langs het Scheveningsche plankier heeft een oneindig aantal facetten. De amoureuze bijvoorbeeld. Die zóó maar bij een hoorntje Italiaansch ijs, of van achter een kop-chocola-met-een-anijsbeschuitje kan opdoemen uit een paar vroolijke oogen aan het tafeltje naast het uwe. Maar men verklapt niet alles. En niet iedere sfeer kan men in al zijn vezels met de vulpen na-herkennen. Maar daalt, wanneer ge eens in Schevenin gen te gast zijt, óók de breede arduinen trap pen van den boulevard naar het strand af. Van de ingetogenheid naar het natuurlijk- uitbundige. Koop voor 6 cent versch-gebrande pinda's. En slenter. Wanneer ge dan. na anderhalf uur, het chique Solarium betreedt, zult ge medelijden hebben met de ingetogenheid, de correctheid, en de rust daar. Mr. E. ELI AS. Weer de onbewaakte overweg. Motorrijder door den trein gedood. Op den onbewaakten overweg, ter hoogte van het landgoed „Dennenroode'' te Beilen is Donderdagmiddag omstreeks half zes de 55-jarige A. Oostindie uit Hoogeveen, die per motor den overweg wilde oversteken, door een uit de richting Beilen komenden trein gegrepen en op slag gedood. Vermoed wordt dat het slachtoffer zijn aandacht had gevestigd op een uit de verte naderenden trein uit Assen en zoodoende den trein uit de richting Beilen niet heeft zien aankomen. De man, die gehuwd is en vader van een groot gezin, was onlangs uit het ziekenhuis te Amersfoort ontslagen, waar hij werd ver pleegd, tengevolge van een motorongeluk, dat hem bij Harderwijk was overkomen. DE SLAMAT IS OP DE THUISREIS. De N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam meldt, dat van den gezagvoerder van het s.s. Slamat bericht is ontvangen, dat alle excur sies schitterend zijn verloopen. Aan boord is alles wel het weer is prachtig. Het schip heeft Donderdagmiddag om 12 uur de terug reis aanvaard en zal Zaterdagmorgen onge veer half elf aan de Lloydkade te Rotter dam aankomen. De K. N. A. C. schrijft ons: Het Bestuur van de Koninklijke Nederiand- sche Automobiel Club heeft in een adres aan den Raad van Ministers er op gewezen, dat het van zeer groot belang is voor het wegver keer. dat de achterstand, ontstaan in het werk van wegenaanleg en verbetering in ons land, tsn spoedigste zal worden ingehaald. Daarom heeft het met aandrang verzocht uit de werk- verruimingscredieten, dan wel op andere wijze zooveel fondsen beschikbaar te stellen, dat het werk aan de wegen, in het bijzonder de voornaamste verbindingen in het landscen- trum, zooveel mogelijk volgens den oorspron- kelijken opzet zal kunnen worden afgewerkt- Bij het adres is een uitvoerige Memorie van Toelichting gevoegd, waaraan het volgende is ontleend: Terwijl bij de indiening van de begrooting van het dienstjaar 1934 een temporiseering van den wegenbouw werd aangekondigd en alléén een versnelde bouw van bruggen over de groote rivieren in het voornemen bleef lig gen, werd reeds eenige maanden later in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Rijksbegrooting 1934 (.Tweede Kamer) de toezegging gedaan, dat in het voor verruiming van de werkgelegenheid op gemaakte plan van vervroegd en versneld Uit te voeren werken o.a. was opgenomen de wegenbouw, die de gevreesde vertraging zal voorkomen. Werd voor verbetering en aanleg van de wegen van het Rijkswegenplan op de begroo ting van het Wegenfonds voor 1930 toegestaan rond 15,4 miilioen, in 1931 pl.m. 16,2 miilioen. in 1932 pl.m. 16 miilioen en in 1933 pl.m. 14,1 miilioen, voor het jaar 1934 werd uitgetrok ken en gevoteerd pl.m. 7,2 miilioen, voor 1935 pl.m. 7,4 miilioen. Teneinde de vertraging van de we genverbetering inderdaad te niet te cloeii zou derhalve van 1934 af jaar lijks een bedrag van 7 a 8 miilioen uit het Werkfonds moeten worden be schikbaar gesteld. Aangezien het crediet voor werkverruiming, het z.g. 60 miilioen plan, eerst, medio 1934 be schikbaar kwam en bovendien de onderhan delingen voor elk werk in den beginne een minder vlot verloop hadden, is in 1934 ten behoeve van den wegenaanleg en de wegen verbetering uit de werkverruimingsfondsen slechts een zeer gering bedrag kunnen wor den besteed. Voor 1935 kan een gunstiger resultaat worden verwacht, want blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Verkeersfondsbegrooting 1935 (Eerste Ka mer) zouden vóór Juli van dit jaar voor 12,2 miilioen werken voor wegenaanleg en wegen verbetering uit het werkfonds beschikbaar worden gesteld. Uit een mededeeling van den Minister van Waterstaat in de Eerste Kamer op 27 Juli 1935 (Handelingen blz. 756) zou dit cijfer zijn te verhoogen tot 14 miilioen. Kan gedurende den eersten tijd dus meerdere ac tiviteit op het gebied van wegenaanleg en -verbetering worden verwacht, het valt niet te ontkennen, dat intusschen een achterstand in dit werk is ontstaan, welke bezwaarlijk is in te halen, tenzij spoedig nieuwe credieten daarvoor worden toegestaan. Immers volgens het financieringsplan, door de Regeering overgelegd bij het ontwerp Wegenfondsbe- grooting 1932 zou aan het eind van de tweede 5-jarige periode (1932 t.m. 1936)dus eind 193S o.m. a. de weg no. 4 van het Rijkswegenplan, Am sterdam, Sassenheim, Haagsche Schouw, den Haag, gereed moeten zijn, d.i. dus vol tooid: de wegverlegging bij Oegsgeest en de nieuwe weg door den Haarlemmermeerpolder, terwijl in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag Verkeersfondsbegrooting 1935 (Eerste Kamer) werd medegedeeld, dat het gedeelte Sassenheim-Amsterdam, mits de noodige middelen kunnen worden beschik baar gesteld in 1937 of begin 1938 gereed zal kunnen zijn. Het nieuw wc/j;vak bewesten Oegstgeest zou ultimo 1935 kunnen zijn vol tooid, hetgeen beteekent, dat hieraan is ge werkt met een gemiddeld tempo van nog niet 1 K.M per jaar (in 1930 werden reeds gelden voor dit werk toegestaan). b. de weg no. 12 van het Rijkswegenplan, 's-Gravenhage, Utrecht, Driebergen, ook nog volgens mededeelingen in de Wegenfondsbe- grooting 1933, gereed moeten zijn, terwijl bij dezelfde gelegenheid thans is bekend gemaakt dat naar het zich laat aanzien de voltooiing van de verbinding 's-Gravenhage-Bodegraven in 1937, die van het gedeelte Bodegraven- Utrecht eerst in 1938 kan worden tegemoet ge zien. c. de weg no. 13 van het Rijkswegenplan 's-Gravenhage-Rotterdam. geheel gereed zijn, dus inclusief het wegvak beoosten Delft en de overbrugging van de Rotterdamsche Schïe in Overschie. Niet bekend werd daarbij gesteld of hierin ook de vernieuwing van de Hoorn brug en van den Noordelijken toegangsweg naar Rotterdam ter vervanging van de voor het verkeer ongeschikte Abraham van Stolk- weg waren begrepen. Vermeend wordt, dat het zelfs bij spoedige beschikbaarstelling van de noodige fondsen veel moeite zal kosten om het wegvak beoosten Delft en de overbrug ging te Overschie eind 1936 gereed te hebben, terwijl een voornemen tot spoedige verbete ring van de slechte aansluitingen van den nieuwen weg aan de bebouwde kommen van Rijswijk (Hoornbrug) en Rotterdam nog niet bekend is. d. de weg no. 2 van het Rijkswegenplan, Am sterdam-Utrecht, een geheel nieuwe weg, in uitvoering en zelfs gedeeltelijk gereed zijn. Volgens beschikbare gegevens zou aan dit werk tot dusver slechts een onbeteekenend bedrag verwerkt zijn. Het plan om door be spoediging van den aanleg van den nieuwen weg Utrecht-Laren (zie Wegenfondsbegrooting 1934) spoedig een goede verbinding tusschen Amsterdam en Utrecht te verkrijgen schijnt intusschen te zijn verlaten. Uit het vorenstaande valt te concludeeren. dat tegen de uitgesproken bedoeling van de Regeering het werk aan de wegen van het Rijkswegenplan aanmerkelijk is vertraagd, althans niet in een tempo is voortgezet als mocht worden aangenomen na bekendmaking van het financierings- en werkplan van de thans geldende periode. In de radio-rede van 2 Aug. j.l. heeft de Minister-President gezegd: „De openbare werken, die men gaat uitvoe ren. moeten natuurlijk nut afwerpen. Maar als men daaraan vasthoudt dan blijkt spoedig dat de keuze niet zoo ruim is als velen wel meenen. Het aantal nuttige werken wordt voortdurend kleiner en is reeds thans met zoo heel groot meer". Hierbij zouden de volgende korte aanteeke- ningen kunnen worden gemaakt: ie. dat het werk aan de wegen in ons land in zijn hoeveelheid zeer groot is. zelfs nog wel 1/4 eeuw zal vorderen, zooals een nader werkplan voor afdoende verbetering van pri maire, secundaire en tertiaire wegen zou kun nen aantoonen, zoodat. indien al verschuiving van de werkloosheid plaats heeft, dit op zeer langen termijn het geval is. 2e. dat goede en veilige wegen een bespa ring geven op den kostprijs van het vervoer, dus ook op die van alle producten, hetgeen uitbreiding van de afzetmogelijkheden en derhalve vermeerdering van de productie tengevolge heeft, zoodat het bedrijfsleven op gezonde wijze wordt versterkt; goede en goed koope vervoersmogelijkheden hebben boven dien een heilzamen invloed op grondbedrijven als landbouw en veeteelt, waardoor weer nieuwe werkgelegenheid wordt geschapen. Ge zien ook de activiteit in dit opzicht in ons om ringende landen is er alle aanleiding ernstig er naar te streven, dat Nederland op dit ge bied in vergelijking met het buitenland met achterblijft, vooral omdat met grond een ver dere populariseering van het motorisch weg verkeer kan worden verwacht. 3e. dat, hoe onzeker het economisch aspect ook moge zijn, menschelijkerwijs gesproken als zeker mag worden aangenomen, dat de lasten verbonden aan versnelde uitvoering van bij uitstek productieve en loonintensieve werken als wegenbouw en bruggenbouw niet blijvend zullen zijn, aangezien met de huidige en toekomstige opbrengsten van de wettelijk vastgelegde en aangenomen wordt blijvende bestemmingsbelastingen 1) (n.l. de motorrij tuigenbelasting en de rijwielbelasting) als onderpand, moeilijk anders kan worden be cijferd. dan dat het motorwegverkeer en het rijwielverkeer binnen een bepaald aantal, zeker niet overmatig aantal jaren, de geheele wegenverbetering en den bruggenbouw tot op den laatsten cent zullen hebben afbetaald, zoodat dit zegenrijke en omvangrijke werk volkomen onbezwaard aan een volgend ge slacht zal kunnen worden overgedragen. Waarschijnlijk zal er dan ook geen ander werk zijn aan te wijzen, dat voor vervroegde uitvoering uit de speciale werkverruimings fondsen is of zal worden in aanmerking ge bracht, hetwelk zooveel waarborgen biedt voor prompte rentebetaling en aflossing van de voorgeschoten geldswaardige bedragen. Bij versnelde uitvoering van wegen (en bruggen.) zal de huidige zwaar belaste gene ratie daarvan nog gedeeltelijk profijt kunnen trekken. 1) Sedert 1 Januari 1935 behoudt ingevolge de bepalingen van het Verkeersfonds een deel thans 2/3 deel, van die opbrengsten het karak ter van een bestemmingsbelasting. Met be hulp van het overige 1/3 deel wordt het defi cit op alle andere verkeersmiddelen tot ge ringere proporties teruggebracht. Door onze lens gesnapt. Dr. W. MOL. Dr W. Mol. arts voor orthopaedie en or- thopaedische chirurgie, werd in 1899 geboren te Amsterdam, waar hij het stedelijk gym nasium bezocht. Vervolgens studeerde hij aan de universiteiten te Amsterdam en te Leiden. In 1925 legde hij te Leiden het arts examen af. Vervolgens werd hij assistent bij Dr. Murk Jansen te Leiden, tot 1929. in welk jaar hij zich als specialist te Haarlem vestigde. In 1930 promoveerde Dr. Mol aan de uni versiteit te Utrecht op een proefschrift: „Een enquête over den toestand der lichamelijk gebrekkigen in Haarlem en enkele andere plaatsen". Gedurende verscheidene jaren is Dr. Mol voorzitter geweest van de Commissie van Toezicht op het Ziekenfondswezen en secre taris van de Haarlemsche Specialistenver- eeniging. Urmr„tf-beLüinV SCHOTERWEG 1 TELEFOON 1665? (Adv. Ingez. Med.) Vijf inbrekers en helers veroordeeld. Drie werden vrijgesproken. De Rotterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van de inbraak, die op 6 April j.l. gepleegd is in het Heeren modemagazijn van de N.V. Tekenbroek aan den Coolsingel te Rotterdam. Hier werd een brandkast geforceerd en werd een bedrag van f 1600 buitgemaakt. In deze zaak hebben acht verdachten te recht gestaan, van wie vijf werden veroor deeld en drie werden vrijgesproken. De 32- jarlge koopman G. J. V„ gedetineerd, werd veroordeeld tot. een jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke heling. Van de buit had hij den ochtend na den inbraak voor het ver zorgen van de inbrekerswerktuigen f 50 ontvangen. Tot eenzelfde straf werd veroor deeld de 26-jarige Surinaamsche varensgezel H. A. van G., eveneens gedetineerd, terzake van diefstal in vereeniging. De 21-jarige Surinaamsche varensgezel P. O. S„ werd vrijgesproken. De 26-jarige Surinaamsche varensgezel E. N. B. eveneens- gedetineerd, werd wegens heling tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij had tijdens de Inbraak op den uitkijk ge staan en daarvoor een belooning ontvangen De 22-jarige H. H. van B. werd wegens mede plichtigheid aan de inbraak tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 20-jarige Surinaamsche varensgezel A. J. G. en de 54-jarige loswerkman C. N., die beiden terecht hadden gestaan wegens heling werden vrijgesproken. Tenslotte werd de 51-jarige pensionhoud ster J. H. AD. wegens opzettelijke heling van een bedrag van f 100. die zij van den Surinamer van G. na de inbraak had ont vangen. tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. HOE WORDT HET COLLEGE VAN B. EN W. TE ZAANDAM? Omtrent de bezetting der vier wethouders zetels zijn de Zaandamsche raadsfracties het onderling nog niet eens. De S.D.A.P, met 9 van de 23 zetels eischt twee zetels op, doch de burgerlijke partijen wenschen een bezet ting als volgt: 1 S.D.A.P., 1 A.-R., 1 V.-D,), en 1 R.-K. Van deze oneen igheid maakte de C.P.H. gebruik om aan de S.D.A.P. medewer king te beloven, mits ook zij een zetel kunnen bezetten. De S.D.A.P. heeft dit van de hand gewezen en gelijkertijd een verzoek gericht aan de burgerlijke partijen om op hun be sluit terug te komen en de S.DA.P. alsnog twee zetels toe te kennen. Een bespreking tusschen de burgerlijke partijen bracht geen resultaat, zoodat waarschijnlijk de burger lijke partijen met 10 raadszetels aan de S. D.A.P. geen twee zetels zullen toezeggen. De burgerlijke partijen zuilen na beraad in eigen kring nog eens bijeenkomen om een defini tieve beslissing te nemer

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5