UIT HET BUITENLAND Over de hygiëne in Frankrijk. Radio-Programma l THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. (V RIJD' KG TS KUGUSTÜS 9'3" 3 'HXXKEESPS DA'CBCÏD De voorbesprekingen te Parijs. Engeland en Italië zetten hun standpunt uiteen. Engeland zal een overschrijding van de grenzen der Britsche concessies niet dulden. Frankrijk. De Parijsche voor besprekingen. Na de bespreking, die Eden gisteren met ministerpresident Laval heeft gehad, begaf hij zioh naar het Engelsche gezantschap, waar baron Aloisi hem een bezoek bracht. Aangezien Eden voor zijn bespreking met Aloisi ook een onderhoud had gehad met den Abessynischen gezant te Parijs, mag wel wor den aangenomendat alle deelnemers thans omtrent elkanders bedoelingen en plannen ingelicht zijn. Indien men wil resumeeren, hetgeen aan- den vooravond van de besprekingen van Pa rijs bekend is, dan zou men kunnen zeggen, aldus Reuter, dat Engeland voor alles den vrede wil bewaren, zooals Eden heeft ver klaard, en het Volkenbondspact doen eerbie digen. Engeland wenscht een Italiaansche pene tratie in Abessynië te zien als economischen maatregel. Italië is evenwel vastbesloten, zijn toe vlucht tot wapengeweld te nemen, indien een vreedzame regeling, welke het voldoende waarborgen geeft, niet mogelijk blijkt. Men heeft evenwel reden om aan te nemen, dat dit de maximale verlangens zijn van beide zijden als de basis voor de delicate on derhandelingen. Evenals Engeland wenscht ook Frankrijk den vrede te handhaven en de verplichtingen van het Volkenbondspact niet te doen ver zwakken. Daarom arbeidt de Fransche verte genwoordiger met alle kracht aan een op lossing, die. indien zij door beide rechtstreeks betrokkenen wordt aangenomen, het Italië mogelijk maakt een oorlog te vermijden, ter wijl het toch voldoening krijgt van zijn ver langens. De Londensche „Star" bevat het sensa- tioneele nieuws, dat Eden gemachtigd was om tegenover den Italiaanschen vertegen woordiger Baron Aloisi te verklaren, dat de Italiaansche troepen in geval van een op- marsch in Abessynië de grenzen van de Brit sche concessies aan het Tana-meer niet mo gen overschrijden, terwijl hij voorts zou ver klaren, dat Engeland niet bereid is, de eco nomische ontwikkeling van den Soedan en van Egypte in gevaar te laten brengen door een Italiaansche controle over de bronnen van de Blauwe Nijl. De Britsche-concessies bij het Tana-meer heeft Italië in verdragen erkend, en onlangs heeft de Abessynische regeering zich be reid verklaard tot het sluiten van een over eenkomst, die nog slechts formeel ondertee kend moet worden. Duitschland. Streicher spreekt. Gouwleider Julius Streicher heeft Donder dagavond voor de eerste maal te Berlijn een groote redevoering uitgesproken, in het Sport paleis en in de z.g. Tennishallen. De belang stelling was enorm groot. Hst Sportpallast moest reeds voor zes uur wegens overvolheid door de politie gesloten worden. De buitenlandsche persvertegenwoordigers waren in zeer grooten getale opgekomen. Streicher, die met gejuich begroet werd, rekende eerst af met de ..zoogenaamde ont wikkelden. de verwaande lieden, die moraal en ontwikkeling verwarren". Vervolgens be sprak hij de „leugenachtige berichten in een deel van de buitenlandsche pers". Met zulke leugens, aldus zeide hij, wordt alleen het doel nagestreefd een kunstmatige stem ming tegen het Duitsche volk in het leven te roepen. Spr. kan niet begrijpen, hoe een man van eer en fatsoen leugenfabrieken kan op richten en zaken kan doen met de ver spreiding van zulke leugens. Zoo heeft de buitenlandsche pers bijvoorbeeld geschreven ever het bericht, dat hij. Streicher, de eer zucht had in de rijkshoofdstad president van politie te worden. Verder heeft de buiten landsche pers berichten gepubliceerd over een bespreking tusschen hem. Streicher, Blom berg en Goeb'oels. Spr. betaalt 100.000 Mark uit aan dengene, die het bewijs zal leveren, dat een zoodanige bespreking heeft plaats gevonden. De buitenlandsche pers heeft Strei cher den „bloedigen tsaar van Franken" ge noemd. Hij heeft den buitenlandschen pers vertegenwoordigers de gelegenheid gegeven zelf in Neurenberg rond te kijken en zij heb ben daar tot hun verbazing geen enkelen dooden Jood gevonden. Wij bekommeren ons niet, aldus ging Streicher voort. om de terechtstelling van negers in Afrika. Men moet. zich er ook niet cm bekommeren, wanneer wij in Duitschland rassenschenders door de straten leiden en daarmede afschrikwekkend willen optreden. Waar Joden de macht in handen hebben gaan de volkeren steeds ten gronde. Het Joodsche vraagstuk is niet reeds, ge lijk velen aannemen, opgelost met het over nemen van de macht door de nat.-socialis- ten. De moeilijkste taak begint veeleer nu eerst: millloenen Duitschers zijn nog niet bewust van de beteekenis der rassenonder- scheidlngen. Ook is het thans nog zoo, dat vaak een ker kelijke huwelijksinzegening tusschen een katholieken volksgenoot en een evangelische volksgenoote, of omgekeerd, geweigerd wordt met het motief, dat dat een gemengd huwe lijk zou opleveren. Komt echter een neger, of een Jood met een katholiek doopbriefje, dan wordt hij zonder bezwaren met een Duitsche vrouw in den echt verbonden. De priester zegt: De doopbriefjes moeten gelijk zijn. God zegt: Wanneer ik het gelijke had gewild, zou ik •het gelijke hebben geschapen. Wanneer ik gewild had, dat blanke, zwarte en gele men- schen zich zouden vermengen, zou ik de ver schillende rassen niet hebben behoeven te scheppen. Ik heb de verschillende mensehen- rassen geschapen en ik heb gewild, dat deze grenzen nooit zouden worden overschreden. God wil niet aldus Streicher verder, dat bloed vermengd wordt, dat niet bijeen hoort. Wie echter als partijgenoot denkt, dat hij het groote doel van onze beweging dient, warneer hij den Jood tegen den grond slaat of zijn woningen vernield, is nooit nationaal socialist geweest en zal het nooit worden. Ik geloof ook niet, dat de nationaal socialisten de schanddaden gepleegd hebben, die men hier en daar heeft kunnen waarnemen. Dat waren geen nationaal socialisten, dat waren provocateurs. Bij de schending van katholie ke kerken Joodsche synagogen heeft men dat gerechtelijk geconstateerd. Volksgenooten! Geeft een ieder, die zich zonder discipline gedraagt aan! Wie gelooft met zulke uiterlijkheden de oplossing van deze problemen naderbij te komen, die is te dom om den ernst van het oogenblik te be grijpen. Moord door opstandige beweging gevolgd. Uit Tirana: De Albaansche regeering is gisteren op zeer krachtige wijze handelend opgetreden, teneinde de relletjes te onder drukken,. die ontstonden na den moord op generaal Leon de Ghilardi, den inspecteur van het Albaansche leger, die vermoord werd, toen hij in vollen vaart met zijn auto door de stad reed. Ook de chauffeur van de auto werd gedood. Toen het bericht van den moordaanslag bekend werd, brak een op standige beweging los in Tirana en in ver scheidene andere Albaansche steden. Tal- looze arrestaties werden verricht, toen de militaire troepen eenmaal ter plaatse waren gearriveerd. Denemarken. Boeren zetten hun actie voort. De eischen, die door de Deensche boeren gesteld zijn bij gelegenheid van den boeren- opmarsch van 29 Juli. zijn. gelijk bekend, door de regeering hoofdzakelijk verworpen. Donderdag is nu de economische commis sie van de „Vereeniging van Landbouwers" in een beraadslaging bijeengekomen, waarin den landbouwers met algemeene stemmen werd aanbevolen gebruik te maken van hun economische organisaties voor de doorzetting van de maatregelen, die den landbouw vol ledige betaling der productie zouden verze keren. Dat kan echter niet bereikt worden, zoolang een willekeurig vastgestelde wissel koers en een invoerbeperking gehandhaafd worden, die den deviezenhandelaren een be langrijke winst verzekert, welke echter aan den landbouw op onrechtmatige wijze is ont trokken. De commissie heeft derhalve in overeenstemming met de haar verstrekte volmachten besloten den bij haar aangeslo ten zuivelboeren, vetweiders en landbouwers de uitvoering op te dragen van maatregelen, die de noodzakelijke wijziging van de ..on behoorlijke toestanden" tot stand zullen brengen. Tot dit doel moet de landbouw zich allereerst verzekeren van de valuta, die uit zijn uitvoer afkomstig is. Uit de mededeeling van de Vereeniging van Landbouwers blijkt niets omtrent den aard der z.g. valuta-actie. Amerika. Zilverpolitiek wordt Voortgezet. Morgenthau verklaarde, dat de regeering der Vereenigde Staten Woensdag op de we reldmarkt 25.500.000 ounces zilver had ge kocht, of meer dan de totale productie der Amerikaansche mijnen in 1934. Deze aankoópen hadden voornamelijk te Londen plaats en waren de grootste sedert de schatkist met de uitvoering van haar aan koopprogramma begon. Morgenthau verklaarde verder, dat de schatkist haar zilverpolitiek zou blijven voort zetten. Senator Thomas heeft bekend gemaakt, dat hij werkt aan een resolutie, waarin een onderzoek door het Congres wordt verlangd naar het zilverprogramma der regeering. Thomas wees er op dat dit onderzoek niet ge acht zal zijn tegen personen, maar een alge meen karakter zal dragen. Thomas verwijt de regeering dat zij niet in voldoende mate zilver koopt of althans deze aankoopen niet tegen voldoende hooge prijzen verricht, zcodat daardoor de eisch van het Congres tot verhooging van den zilverprijs niet wordt ingewilligd. De aankondiging van minister Morgenthau beschouwt men als .een antwoord op de ver klaring van Senator Thomas dat hij voor nemens is een onderzoek naar de zilverpoli tiek van Amerika in te stellen. Senaat neemt de belastingwet aan De senaat heeft gisteren de reeds door het huis van afgevaardigden goedgekeurde be lastinghervormingswet van president Roo sevelt aangenomen met een amendement, waarin bepaald wordt, dat in den vervolge belastingvrije regeeringsbonds verboden zul len zijn. Verworpen werden amendementen, die de heffing van belasting van kleine in komsten van particulieren zouden wi" doen beginnen op een hooger niveau. De wet gaat thans naar de gemeenschan- pelijke commissie van de beide huizen. Nu de wet aangenomen is, acht men de kans grooter, dat het congres spoedig zal worden verdaagd. Sir Basil Blacket omgekomen. Directeur van de Bank van Engeland Sir Basil Blackett, directeur van de Bank van Engeland, is in Duitschland het slacht offer geworden van een auto-ongeluk. Op een spoorwegovergang in Hessen werd zijn auto door een trein gegrepen. Hij is in de kliniek, waarheen men hem had vervoerd, overleden Hij was 53 jaar oud. Blackett was van 19221928 financieel lid van den executieven raad van den gouver neur-generaal van Britsch-Indië. Hij heeft zitting gehad in diverse regeerings-organen en tijdens zijn lidmaatschap van het parle ment toonde hij zich een groot voorstander van de door de Vrije Kerken gestichte be weging voor Vrede en Herstel. Vooral door zijn bekendheid met economische en finan- cieele zaken verwierf hij zich een wereld reputatie. Als aanhanger van ..managed currency" ijverde hij voor een internatio naal systeem gebaseerd op het pond ster ling. GEWEZEN OOSTENRIJK-HONGAARSCIIE OFFICIEREN IN IIET LEGER VAN ABESSYNIë (Van onzen Weenschen correspondent) In Middel- en Oost-Europa interesseert men zich ten zeerste voor het verloop van het con flict tusschen Italië en Abessynië. Ook hier vermoedt men wel, dat er een oorlog zal uit breken. Hier zijn de sympathieën grooten- deels aan den kant van Abessynië. In Boeda pest hebben reeds enkele weken geleden ette lijke honderden werkloozen zich tot den bur gemeester van de stad gericht met het ver zoek hen de mogelijkheid te verschaffen naar Afrika te reizen ten einde in het leger van den Negus dienst te nemen en ook in Roe menië, en wel hoofdzakelijk in de streken, die vroeger tot Hongarije, resp. tot de Oosten- rij k-Hongaarsche dubbele monarchie behoord hebben, hebben tal van lieden zich bereid verklaard onder de vanen van den zwarten vorst te strijden. Uit Kronstadt wordt be richt, dat het blad „Brassoi Lapok" vertelt, dat een ingenieur uit Craiowa, Joan Ferrario geheeten, bezig is gewezen officieren van het Oostenrijk-Hongaarsche leger, die tot de Duit sche en Hongaarsche nationale minoriteiten in Zevenburgen behooren, voor het Abessyni sche leger aan te werven, opdat zij als in structie-officieren werkzaam kunnen zijn. Men biedt hen een maandelijksch tractement van ongeveer 360 Nederlandsche guldens, als mede twee paarden en twee kameelen aan. Indien zij zich voorgoed in Abessynië willen vestigen, krijgen zij ook nog een stuk grond ter grootte van 250 H.A. De keizer van Abes synië geeft hen de verzekering, dat voor hun vrouwen en kinderen gezorgd zal worden in geval zij „den heldendood op het slagveld zui len sterven". Na het beëindigen van den oor log zal den officieren een groote som gelds ter hand gesteld worden. Het schijnt in de be doeling te liggen, ongeveer tweehonderd vijftig gewezen officieren in Zevenburgen aan te monsteren. Circa vijftig hebben reeds een contract met de Abessynische overheid onder teekend. Onder hen, die van plan zijn zich naar Abessynië te begeven, bevindt zich ook de vroegere Oostenrij k-Hongaarsche officier Inger, die thans tachtig jaren telt en die in den laatsten tijd stil en teruggetrokken in een- dorp in Zevenburgen gewoond heeft. Hij heeft indertijd den dienst in het Oostenrijk-I-Ion- gaarsche leger verlaten en is toen naar Abes synië getrokken om het leger van keizer Me- nelik te reorganiseeren. Hij was bevelhebber van de Abessynische troepen, die in 1896 de Italianen verslagen hebben. Nu voelt hij on danks zijn hoogen. leeftijd den drang in zich weer aan de zijde van een Abessynischen mo narch te strijden. Nederland als voorbeeld gesteld. A.N.I.E.M. maakte 5 millioen winst. Aan het verslag van de Aügem.) N(ed.) Knd.) Eüectr.) M(aatschappij) over 1934 ontleenen we: In 1934 werden in totaal geleverd 96.204.748 (99.201.146) kWh. Op 31 Dec. 1934 waren 99.233 (108.781) verbruikers op onze netten aangesloten. Deze belangrijke achteruitgang werd wederom hoofdzakelijk veroorzaakt door de verminde ring van het aantal aangesloten inlandsche verbruikers, dat terugliep tot 50.364 59.260) Ook in 1934 werd de in 1931 ingevoerde tijdelijke crisiskorting op onze algemeene tarieven gehandhaafd: deze korting^bedroeg over 1934 circa f 572.000. Weliswaar brachten wij opnieuw een vermindering der bedrijfs kosten tot stand, doch deze woog in geenen deele op tegen de vermindering van de in komsten. De overheid bleef voortgaan steeds grooteren aandrang tot verlaging onzer ta rieven uit te oefenen. De algemeene tarieven voor levering van electriciteit werden voor onze bedrijven te Pekalongan en Kediri ver laagd. Deze toch reeds weinig draagkrachtige bedrijven worden dientengevolge verliesge vend. De bedrijfswinst bedraagt, na het in min dering brengen van de alg. onkosten en van de rente van de obl.leen. f5,004.220 (5.300.038) Hiervan komen voor afschr., res., bijdrage en bijschrijven in mindering f 3.584.090 (3.398.503), zoodat ter verdeeling beschik- vaar is f 1.420,130 (1.901.530), welk bedrag wij u voorstellen als volgt aan te wenden: voor uitkeering van 7 pet. (onv.) op de pref. en gew. aand. voor uitkeering van 1 (3 pet.) superdiv. op de pref. en gew. aand. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem, 14 en 15 Aug. Geëxamineerd 14 vrl. cand. Geslaagd de dames A. C. P. Visser, M. M. van der Linden, M. H. N. Wezel te Amsterdam; H. H. Vlasveld, C. M. van de Gevel te Utrecht, M. H. J. Huij- brechts, S. A. Kroon te Haarlem; E. H. Wes tenberg te Zaandam; W. S. Nieborg te Sant poort (aanvullingsexamen B); M. C. van der Weyden te Muiden. De-examens zijn hiermede geëindigd. Aantal candidaten dat zich voor het examen heeft aangemeld; m. 52, vrl. 89, totaal 141. Opgekomen zijn: m. 50, vrl. 85. totaal 135. Afgewezen zijn: m. 16, vrl. 19, totaal 35. Geslaagd zijn: m. 34. vrl. 66, totaal 100. (Van onzen Parijschen correspondent) Zoudt u ons in groote trekken kunnen zeggen, meneer de minister, wat de inhoud en de conclusie zijn van het uitvoerige rapport dat u heeft samengesteld voor de verbetering van de hygiëne in Frankrijk, zoo hebben we gevraagd aan senator P. Strauss, die herhaal delijk minister van Hygiëne in Frankrijk is geweest. Ik zal probeeren aan uw nieuwsgierigheid te voldoen, antwoordde hij beminnelijk. Ziet hier: de wet die de kwestie van hygiëne in ons land regelt is die van 15 Februari 1902, een wet. die dus ruim dertig jaar oud is. U zult begrijpen, dat sedert dien talrijke toestanden zijn gewijzigd, dat het leven totaal is veran derd, dat de medische wetenschap sedert dien belangrijke ontdekkingen heeft gedaan, zoo dat de overheid wat de bescherming betreft zich daarbij heeft aan te passen. Daarom heb ik een zeer uitvoerig rapport samengesteld om tot herziening en uitbreiding van deze verouderde wetten te geraken. Want helaas, we mogen niet ontkennen, dat het sterftecij fer in Frankrijk, juist door _een gebrek aan hygiëne, aan de noodige beschermings maatregelen, véél en véél te groot is. Ik aarzel zelfs niet om te zeggen dat Frankrijk in jht opzicht ten achter is op alle Europeesche lah- den. Het klinkt niet bepaald prettig. Neen, dat geef ik toe. maar we mogen niet blind zijn voor onze gebreken. Kijkt u b.v. eens naar een land als Nederland, waar de hygiëne schitterend is georganiseerd, waar elk woonhuis goed en zuiver drinkwater heeft. Ik zal niet ontkennen, dat er de laatste jaren veel verbeterd is bij ons in Frankrijk. Sedert de wetten van 1902 is het in-enten van alle kinderen tegen de pokken verplicht gewor den en men heeft ook den strijd aangebonden tegen typhus, tuberculose, kanker en Dij de kinderen is het sterftecijfer dan ook gedaald. De latere wetenschappelijke ontdekkingen hebben er toe geleid, dat men overal sanatoria heeft gesticht, vacantiekampen in een gezonde landstreek, men is begonnen een strijd te voe ren tegen krotwoningen en tegen onhygiëni- schen afvoer van water, maar de cijfers toonen aan, dat dit nog lang niet voldoende is en dat het niet. overal wordt toegepast. Hoewel, zooals de statistieken het aantoon den. de sterfte in Frankrijk sedert 1902 ver minderde met 18,9 pCt. blijft er nog over 1932 een aantal van 15.9 per duizend inwoners. Dit is enorm, wanneer men bijv. een vergelij king maakt met een land als Nederland en ik noem dit land met opzet als een van ae schitterendste voorbeelden, waar dit gemid delde gedaald is tot slechts 9,3. Alleen al wat de typhus betreft boeken wij in de aller laatste jaren nog een enorm verlies van 4,9 per honderdduizend inwoners. En dat juist moest niet mogelijk zijn. Typhus toch wordt in bijna alle gevallen veroorzaakt door slecht drinkwater. Kijk eens bij ons, in groote centra, zooals Parijs zelf. We zijn nog aange wezen op een oer-oud oppomp- en filter systeem, dat dateert uit den tijd van Lode wijk XIV. De Parijsche banlieue is er nog erger aan toe, want daar krijgt men niets dan Seine- water te drinken en men is verplicht liters en liters ontsmettingsstpffen er in te mengen om tenminste dé allergevaarlijkste bacillen te dooden. We zouden er zelf de noodige staaltjes aan kunnen toevoegen. Op vijf kilometers afstand van de Place de l'Ópéra vindt men nog het stelsel van beerputten. De meeste van die put ten zijn óf op den bodem gebarsten, zoodat alles wegtrekt in den bodem, om na enkele jaren_ „cp te klimmen" in de wanden der kel ders óf anders, om de hooge kosten van lee- gen te voorkomen, gooien de inwoners, net ais in de achterbuurten van Marseille, het vuil in den straatgoot. Ook het afhalen van vuil laat nog heel veel te wenschen over. Zelfs in Parijs kent men nog niet de groote hermetisch ge sloten vuilniswagens, waarmede het versprei den van stofwolken van het opgehaalde keu kenafval voorkomen wordt. Zelfs in het hartje van Parijs, op de Place de l'Opéra, ziet men 's morgens vroeg nog de voddenrapers, die op straat, op een stuk courant, een voor een de vuilnisbakken omkeeren en dan daarin be ginnen te „graaien" om te kijken of er niets van hun gading in zit, vóórdat de officieele vuilnisman het overschotje komt weghalen. En u moet dan maar eens zien hoe het op den grooten Parijschen Boulevard op dat uur krioelt van enorme ratten. De groote afvoer buizen van Parijs monden uit in de Seine, vlak tegenover het centrum van een van de dichtst bevolkte voorsteden, Asnières, en ik hoef u niet te zeggen dat het daar soms niet is uit te houden van verpestende luchten. Als het zoo gesteld is in Parijs en omgeving, dan kunt ge nagaan, wat het in de provincie en op het platteland is. Maar hygiëne is niet alleen een staatszorg, voor wat het uitvoeren van de openbare werken betreft, men moet het publiek ook opvoeden, het wijzen op ae gevaren. Zoo moet het een ieder in een be schaafd land duidelijk worden gemaakt, dat het on-hygiënisch is om naar het postkantoor te gaan en daar een randje postzegelpapier te vragen en dat op een wonde te plakken, wanneer men zich in zijn vinger heeft gesne den. Keusch, dat is een tafereeltje, dat men overal nog eiken dag kan zien. De Fransch- man is zeer zindelijk op het lichaam, maar van algemeene hygiënische begrippen heeft hij nog niet veel notie. Een grooten strijd, zoo ging de minister verder, zouden we moeten aanbinden tegen de krotwoningen. In de eerste jaren na den oor log, toen er zoon woningnood was, was dat natuurlijk onmogelijk. Maar thans, nu er eer overvloed dan gebrek aan huizen is. moeten we al die oude wijken afbreken en daar flinke, ruime huizen aan breede straten bouwen. U ziet, er moet in dit opzicht nog enorm veel bij ons worden gedaan. De kwestie van het ontvolken door het steeds dalende cijfer van geboorten is al zoo zorgwekkend en moet zich over enkele, luttele jaren zoo doen voelen, dat het onze eerste plicht is te trachten het sterf tecijfers zoo veel mogelijk te doen dalen. Te genover deze en volgende generaties en te genover heel het land zijn we dat verplicht. De kwestie van kosten en uitgaven om tot dia verbeteringen te komen, zooals ik in mijn rap port heb aangegeven, mag niet tellen. HENRY A. TH. LESTURGEON GENERAAL NAGATA TER AARDE BESTELD TOKIO, 15 Aug. Het stoffelijk overschot van den enkele dagen geleden vermoorden generaal Nagata is hedenmiddag met mili taire eer- ter aarde besteld. Aan de rouw- plechtigheid hebben vertegenwoordigers deel genomen van den keizer, het leger, de ma rine en het openbare leven. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs' komst heeft kobold Gijs de schrik om het hart doen slaan en door de ontsteltenis vergeet hij één oogenblik zijn toover- kracht! Maar dit ééne oogenblik is al voldoende. De vaten en de kisten, die plotseling zonder tooversteun zijn, ploffen vóór den boozen Gijs luid krakend op den grond. Een zware kist valt juist boven op Gijs' hoofd, zoodat hij meer of minder zijn denkvermogen kwijt is. „Kijk aan!" zegt Thijs, „die heb ik ook al in mijn machtl" ZATERDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. V AR A-Uitzending. 8.Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram.pl. 10.—* Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d, Continubedrijven: De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst, Vara-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en „Fantasia", o.l.v. E. Walis. 12.De Noten krakers o.l.v. D. Wins. 12.45 Gram.pl. 1.— E. Walis en zijn orkest. 2.„Hoe de toon kunst groeide". 2.20 Ir. J. Rodrigues de Mi randa spreekt over televisie. 2.40 Orgelspel C. Steijn. 3.15 Filmpraatje M. tSluyser. 3.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 4.30 C. Huisman Dp. jaarlijksche Yserbedevaart. 4.45 De Zon nekloppers o. 1. v. C. Steijn, 5.10 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 6.30 Esperanto-uitzending. 7.05 Pianorecital D. Wins. 7.15 A. Hof en C, J. P. Kuipers: Radiodistributie. 7.40 H. Wiggelaar. (viool) en R. Schoute (piano). 8,Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 Nieuwsberichten., Vara- Varia. 8.17 Wij vragen uw aandacht voor.... 8.20 Gram.p. 8.35 Zang door A. de Booy, 8.45 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 9.30 „Ben je uit je humeur, Paps?", spel van Kadar, M.m.v. het Vara-tooneel o.l.v. W. van Cap pellen. 9.40 Orgelspel J. Jong'. 10.„Als 't ge weten spreekt", spel van Berger. Met mede werking van het VARA-Tooneel o. 1. v. W. v, Cappellen. 10.10 „Fantasia" o.l.v. E. Walis, 11.Gram.pl. HUIZEN, 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.— Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en Schlager- muziek. 2.Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3. Kihderuur. 4.15 Gram.pl. en populair concert 6.Schlagermuziek en lezing. 7.15 Causerie 7.35 Gram.pl. (Om 8.— Berichten. 8.30 Gevar. concert. (Om 10.30 Berichten). .11.0012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Gram.pl. 11.50 Cricketnieuws. 11.55 Het North Pier Orkest o.l.v. Toni. 12.50 Gram.pl. 1.20 Het Commo dore Grand Orkest o.l.v. H. Davidson. 1,50 Cricketnieuws. 2.20 BB.C.-Nortnem Orkest O.I.V. C. Mc. Nair. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Yascha Krein Zigeunerorkest. 4.50 Cricket nieuws. 4.50 Het Frank Walker Octet. 5.35 Joe Loss en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.55 Sportpraatje. 7.05 Weisch Intermezzo. 7.20 Band of H.M. G-renadierGuards o.l.v. G. Miiler m.m.v. A. Cox (tenor). 8.20 Gevar. programma v. d. Radiotentoonstelling 9.20 Sophie Wyss (sopraan), en A. Hallis (piano). 10.Berich ten. 10.20 BBC-Orkest o.l.v. F. Bridge m.m.v. Th. Reiss (cello) 11.20—12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Doyen. 7.05 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 Operetteconcert m.m.v. solisten, koor en or kest o.l.v. Bigot. 11,10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest. .„Wivex". 3.50- 5.50 Omroeporkest o.l.v. Schroder. 8.20 Strauss -Lanner-Concert. 9.50 Koorconcert. 10.10 Violarecital. 10.50 Cabaret. 11.2512.35 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 10.30 Gevar. concert. 4.20 Vroolijk programma. 7.45 Zang. 8.30 Münchensch programma, 11.2012.20 Dans muziek. ROME, 421 M. 9.„II miracolo", opera van Laccetti. Orkestleider: A. Fanelli. Koorleider: V. Vene- ziani. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20, 4,20, 4.50 5.20 en 6.35 dito. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Gason. 10.3012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest 1.502.20 Cabaret. 4.35 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Salonorkest. 7.35 dito. 8.20 Feestuit zending hierna gram.pl. 11.2012.20 Gramofoonmu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevar. concert, m.m.v, solisten koor en orkest. 10.20 Berichten. 10.50 Fluit- en pianorecital. 11.C5 Weerbericht. 11.20 Vervolg van 8.30. 12.201.15 Dansmuziek o.l.v. Oskar Joost,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6