Wandgedierte Brandalarm. Hei Befauftijltste 53e Jaargang No. 15997 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 19 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Ocg ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Auto rijdt twee lantaarn palen omver. Op Haarlemsch en op Heemsteedsch grondgebied. Z xdagmorgen omstreeks 8.15 uur. had op den Leidschevaartweg te Heemstede een auto-ongeluk plaats. Een auto van de garage Jongsma te Zandvorot, bestuurd door J. H. V. uit Haarlem, reed op den Leidschevaartweg te Haarlem, richting Heemstede. Bij de grens HaarlemHeemstede geraakte de auto door tot heden onbekende oorzaak ter rechterzijde naast den weg en reed eerst een op Haarlemsch gebied naast den weg staanden ijzeren paal omver waarna de auto omkantelde en op zij tegen een op Heemsteedsch gebied staanden lantaarnpaal terecht kwam. De bestuurder die bewuste loos bleek te zijn, kon slechts door het open snijden van de autokap worden verwijderd. Er was overigens geen verkeer op den weg zoodat nog niet is uit te maken waaraan het ongeluk is te wijten. De bestuurder was niet in staat inlichtin gen te geven en is op last van Dr. Land, naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht per auto van Mathot. Tot zoover een ons gezonden bericht. Bij informatie aan het Diaconessenhuis bleek ons hedenmorgen dat de patiënt rustig en zijn toestand bevredigend was. Jachtopziener in moeilijk heden. Bramenzoekers molesteeren den ambtenaar. Zondagmiddag trof de jachtopziener K. in het duin van baron van Tuyll nabij Wijk aan Zee een aantal bramenzoekers aan, die zich onledig hielden met het verzamelen van de zoo gewilde duin vruchten. De jachtopzie ner waarschuwde de bramenzoekers dat zij zich op verboden terrein bevonden. Inplaats van aan dezen wenk gevolg te geven, meenden de bramenzoekers te moe ten weigeren hun namen op te geven. Zij vielen den jachtopziener aan en hebben den man mishandeld. Gelukkig verschenen eeni- ge personen, die bereid waren den jacht opziener te ontzetten. Zij riepen vervolgens de hulp in van de Rijkspolitie. Vijf bramen zoekers, die te IJmuiden wonen, werden naar Wijk aan Zee overgebracht, waar van het gebeurde proces-verbaal werd opge maakt. Brandkast opengebrand op IJmuiden's station. 1600.zijn verdwenen. Ongeveer zestien honderd gulden werden gestolen bij een inbraak in het IJmuidensche station. Toen Zondagmorgen de dienstdoende beambten op kantoor kwamen, zagen zij dat van een kantoordeur aan den kant van het perron een ruitje was uitgesneden. Ofschoon het haast niet te denken is dat daardoor een mensch is gekropen, moet toch worden aan genomen dat de ongewenschte inspecteur van het lokaal, langs dezen weg in binnengekomen. In het kantoor was een groote rommel ge maakt. Overal lagen papieren verspreid en alle laden waren doorgekeken. De brandkast was stevig onder handen genomen Met een elec- trische boor was een gat gemaakt, het slot was onklaar geworden en daarna kon onge stoord alles worden weggenomen wat van waarde was. Eenige geldkisten (elke ambte naar heeft zijn aparte bergplaats voor geld) zijn openengebroken en aldus zijn circa zes tien honderd t%ilden verdwenen. De inbraak moet zijn geschied tusschen half een 's nachts en zeven uur 's morgens. Wellicht heeft de dader juist den nacht van Zaterdag op Zondag uitgekozen, omdat dat „de langste nacht" is wat de diensttijden be treft. Immers op werkdagen begint de dienst een uur vroeger. Van de zijde van de haven zal de man de stationsterreinen zijn betreden. Tusschen enkele goederenwagens werden opengebroken geldkisten gevonden en andere voorwerpen, die voor het politieonderzoek wel van belang zijn. Alleen geld is meegenomen, geldswaardige papieren zijn achtergelaten, zooals kaartjes, vervoerbewijzen voor fietsen. Dit is de vierde keer dat ingebroken is op het station, maai de eerste maal dat de dief succes heeft gehad. De politie meent dat uit enkele aanwijzin gen geconcludeerd mag worden dat vooral in Amsterdam het onderzoek moet worden voort gezet. De vijfde Testmatch. De rubber voor Engeland verloren. De score te één uur heden Maandagmiddag voor Zuid-Afrika bedroeg 461 voor 8 wickets. Viljoen 60. Vincent 5, Dalton 117 n.o. en Langton 58 n.o. Voor het negende wicket scoorden laatst genoemde batsmen 115 run? (Het aantal baldadige brandmel dingen in Amsterdam neemt nog steeds toe. In 1933 waren het er 691, het vorig jaar 748). Op 't zeer gevariëerd terrein der spelen Is weer een topprestatie gecreëerd. Eén cijfer steeg bij 't dalen van zoovele, Een hoogtepunt is weder gepasseerd. Bij twee per dag kan het al niet meer blijven, 't Baldadig brandalarm in Amsterdam, 't Lijkt mij de moeite om eens iets te schrijven, Over de vlucht die deze humor nam. Wat is er noobler dan een ruitje breken, Waardoor er valsch een brandje wordt gemeld, Dan stiekum van een veilig punt gekeken, Hoe 't brandweerkorps voor niets komt aangesneld. In de kazerne van de brandweerlieden Gaat het signaal, men kijkt elkander aan. Alweer voor niets? nou ja. het moet geschieden, Je kunt nooit weten, dus we moeten gaan. Men snelt op weg, laat de sirene huilen In overijld gealarmeerden rit, Om 't hoekje van een donker steegje schuilen. De melders, jongens (hm!) van Jan de Witt. Diezelfde jongens zullen over jaren Misschien nog eens bij 't eigen huisje staan, Terwijl de brandweer hun tracht te besparen, Dat al hun goed in vlammen op moet gaan. Dan komt zoo'n jongen wellicht in gedachte, De flauw streek, die hij zoo dapper vond En waar hij met zijn vriendjes zoo om lachte, Terwijl hij op een veil'gen afstand stond. Nog liever echter wil ik ervan hopen, Dat op een brand-gealarmeerden dag, Er eindlijk eentje in de val zal loopen, Van dit zoo vurig humoristisch slag. En dat hij 't loon krijgt voor zijn heldendaden, Door 't zwiepend riet, gezwaaid in sterke hand, Zoodat een lichaamsdeel, dat u kunt raden, Nog vele dagen lang onbluschbaar brandt. P. G£SUS. Drenkeling bij paal 58. Ongeluk, dat nog goed afliep. Zondagavond geraakte bij paal 58 nabij IJmuiden omstreeks 7 uur de 22-jarige A. B. timmerman uit Amsterdam bij het baden in een mui. Op zijn hulpgeroep snelden vrienden toe en hebben den inmiddels bewusteloos geworden timmerman op het strand ge bracht, hetgeen zeer veel moeite kostte. De Centrale Post van het Roode Kruis werd ge waarschuwd, die onmiddellijk met een bran card kwam. Na eenigen tijd lukte het den drenkeling weer tot zijn bewustzijn te bren gen, waarna hij per auto naar zijn woning te Amsterdam is gebracht. De „Binnenlandsche". Bestaat weldra 40 jaar. Donderdag 22 dezer, zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij van Onroerende Goederen te Bloemendaal, directeuren de heeren G. P J. en Th. Beccari werd opgericht. De „Binnenlandsche", zooals de Maat schappij in de wandeling wordt genoemd, is voor de uitbreiding van onze stad en de omgeving van veel beteekenis geweest. Zoo heeft zij in exploitatie gebracht de gronden van „Het Klooster" (voormalig Schoten) en die, waar thans het Kleverpark ligt. Ook „Duin en Daal" en „Kweekduin". had zij in exploitatie, het Kinheimpark, de Julianalaan met zijlanen en het Oranjepark, waar Stoops's Bad ligt. Heel vloeger ook De Hartenkamp (Bennebroek) en de uitbreiding onder Schalkwijk aan het Spaarne. Op 't oogenblik heeft zij een groote exploi tatie in IJmuiden, waar pas de Burgemeester- Rambonnetlaan is aangelegd en waar nog 30 H.A. op exploitatie wachten; voorts 14 H.A. in Bergen (hier is men ook bezig met het aanleggen van een weg) en nog 14 H.A. in den Waarderpo-lder, aan welke laatste exploi tatie de Maatschappij nog niet begonnen is. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk geen officieele jubileumviering plaats hebben. Moratorium aan Geneefsche bank. Aan de Banque Populaire Genèvoise is dooi den Zwitserschen Bondsraad een moratorium verleend, ingaande heden, voor den tijd van twee jaar. Dit bericht heeft in financieele kringen groot opzien gebaard. ABSOLUTE VERDELGING zonder iets te beschadigen, onder geheimhouding en schrif telijke garantie. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL. GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) De dood van Paul Signac. Hij is drie en zeventig geworden. Maar om zijn naam was steeds een sfeer van jeugd, van verzet tegen traditie, van strijd tegen het offi cieele, van vrijgevochtenheid. Tot in de laatste jaren eere-leider der onaf- hankelijken bleef zijn naam als een standaard op het schip der jonge en niet of weinig er kende kunstenaars, standaard nu wordt neergehaald onder het eerbiedig saluut van oud en jong tezaam. Want met de jaren is er van het revolu tionaire van zijn eigen kunst veel in het kal- meerende licht der historie komen te staan. Wat veertig jaar geleden als bizarre nieuw lichterij werd uitgekreten is sinds dien door zooveel andere grilligheid gevolgd, grillighe den die in elk geval veel minder serieus gefun deerd waren dan de zijne als we dat woord dan toch even van zijn tegenstanders willen leenen om het aanstonds weer terug te geven dat het pointillisme van Paul Signac en de zijnen als kunstuiting eener periode en eener groep alweer als klassiek geïnventariseerd is. De Fransche Onafhankelijken (Les Indé- pendants) dateeren van 1884 ongeveer. En van den aanvang af nam Signac aan hunne tentoonstellingen deel, om kort daarna tot hun president gekozen te worden en het bijna on afgebroken te blijven. Hij en zijn groep ver tegenwoordigden een methode van schilderen die niet nieuw was doch nog nimmer zoo doctrinair als door hen was toegepast. Het divisioneeren van de kleur d.w.z. het naast elkaar plaatsen van stippels en tikjes onver mengde verf, kon, op wetenschappelijke wijze plaats vindend, grooter lichtkracht sorteeren dan voor het werken met op het palet ge mengde verf mogelijk was. Men moest na tuurlijk van allerhand natuurkundige wetten en die der kleurenleer vooral ter dege op de hoogte zijn en theoretici waren Signac en zijn naaste omgeving dan ook op intex-essante wijze. Signac heeft die theorieën verdedigd in een brochure, „De Delacroix au Neo-Impres- soinisme" getiteld, brochure die uitverkocht, was, maar door Crès herdrukt is. Neo-impressionisten noemden zij zich, ter onderscheiding van de anderen, uit de bewe ging van de jaren zestig voortgekomen im pressionisten. Meer nog dan Signac heeft Seurat daarbij een plaats van belang ingeno men doch Seurat stierf jong en Signac heeft alle beweging en alle novateurs uit zijn kring overleefd. Henri Edmond Cross, vader en zoon Pissarro, Lucie Cousturier (die een mooi boekje over Signac schreef) waren de belang rijkste divisionisten. Buiten Frankrijk ook vonden hun inzichten aanhangers, zij het of minder doctrinair of slechts tijdelijk. Zoo in België bij Van Rijssel- bei-ghe, en in Holland o.a. voorbijgaand bij Jan Toorop en vrij langdurig en grondig bij den serieusen en beschaafden Hart Nibbi'ig. Signac is dus wel de vader eener beweging jeweest die op de moderne schilderkunst groo- ten invloed oefende. Al heeft hij prachtige dingen gemaakt, die vooral in den tijd dat ze door nieuwheid ovei-weldigden, bovenmatig bewonderd wei-den, dat neemt niet weg dat het recept-matige van zijn werkwijze op den duur een zekere eentonigheid in zijn oeuvre deed ontstaan waaraan anderen ontkomen zijn door de doctrine te verlaten of het met haar op een accoordje te gooien. Bovendien legden een zuidelijke hemel, een kleurigheid van objecten en een van licht en vocht tin telende athmospheer bijna steeds het gewicht hunner aanwezigheid in de schaal; zonder dat gaf het neo-impressionisme vaak bloedlooze resultaten. Zoo zocht hij dan ook graag de havensbeden van Zuid Frankrijk, Venetië en de Lagunen, of de zomei-sche oevers van de Seine op als arbeidsveld en ligt het voor de hand dat Holland met zijn grijze en vlugge veranderlijkheid der lucht hem niet lag en hij van Rotterdam iets van Bordeaux maakte. Maar met dat al is met Signac een groot artist verdwenen, een gangmaker uit een tijd, die vol leven en belangstelling voor het schoone schildervak was, en die een aange naam schilderij nog durfde prefereeren boven een onaangename, zij het monumentale de coratie. J. H. DE BOIS. Werkloozen en bedeelden. „De ruimere armslag" te Haarlem. Het is bekend dat de Minister van Sociale Zaken eenigen tijd geleden een circulaire heeft vei-spreid over den zoogenaamden „ruimeren armslag". De minister vindt goed dat diaconiën en andere instellingen van weldadigheid en armenzorg aan gesteunden een bijslag geven (in geld en natural mits er voor gezox-gd wordt, dat de betrok kene in totaal zooveel minder ontvangt dan hij in het vrije bedrijf zou kunnen ver dienen dat de prikkel blijft om werk te zoeken. In verband met de uitvoering van deze circulaire van den minister heeft eenigen tijd geleden ten Stadhuize te Haarlem een conferentie plaats gehad van den wethouder den heer W. J. B. van Liemt, den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon den heer. S. C. de Haas van Dorsser, den directeur van den Gemeentelijken dienst der Werkloosheids bestrijding den heer J. Vader en de afgevaar digden van diaconiën en instellingen van weldadigheid en armenzorg. Daar is vastge steld, dat de diaconieën en instellingen even- tueele voox-stellen aan Maatschappelijk Hulp betoon zouden doen als zij bijslag zouden willen geven- Wat de gesteunden betreft zijn thans ruim 100 bijslagen goedgekeurd. Deze bijslag wordt gedeeltelijk in natura en in geld verstrekt. De waarde van den bijslag varieert in het algemeen van f 2.50 bot f 2 per week Slechts in een enkel geval werd bezwaar gemaakt tegen het verstrekken van den voorgestelden bijslag, omdat daardoor de prikkel tot arbeid in gevaar zou komen. Het is duidelijk dat geen vaste normen zijn te stellen, elk geval moet op zich zelf bekeken worden. De door Maatschappelijk Hulpbetoon goed gekeurde bijslagen worden natuurlijk niet in mindering van den steun gebracht. In Haaxiem zijn thans in totaal ongeveer 3200 gesteunden, volgens de steunregeling, namelijk 1600 bij den Dienst der Werkloos heidsbestrijding en 1600 bij Maatschappelijk Hxilpbetoon. In hoevei'e het gemeentebestuur aanleiding vindt eenzelfde of soortgelijke i-egeling vast te stellen wat de bedeelden betreft, (bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn ook nog on geveer 2000 personen die gesteund worden naar de maatstaf van armenzorg) is nog een punt van overweging, het zal vermoedelijk in bevredigenden zin worden opgelost. De circulaire van den minister heeft het thans mogelijk gemaakt, dat Maatschappe lijk Hulpbetoon in zeer bijzondere gevallen als de noodzakelijkheid daartoe dwingt, ook aan enkele gesteunden een kleine bijslag geeft, zonder <jai daardoor zooals vx-oeger) de steunuitkeering van het rijk in gevaar komt. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft krachtens de ministerieele circulaire dezelfde bevoegd heid als de diaconiën en andere instellingen van armenzorg en weldadigheid. Natuurlijk geschiedt dit slechts in enkele gevallen, namelijk als de toepassing der algemeene steunregelen in een bijzonder geval tot een mildere bevoordeeling aanleiding geeft. Eduard Gerzon overleden. Hedenochtend is in zijn woning te Amster dam op 72-jarigen leeftijd overleden de heer E. Gerzcn, directeur der N.V. Gerzon's mode magazijnen. De heer Eduard Gerzon werd op 29 September 1862 te Groningen geboren. Op achttienjarigen leeftijd ging hij, na zijn schoolopleiding werken in een fabriek van wollen goederen in Thueringen. Na eenigen tijd te hebben gewei-kt als handelsreiziger in Nedei-land en België opende hij te Amster dam een kleinen winkel op den Nieuwendijk. welke hij voortdurend kon uitbreiden. In 1889 stichtte hij tezamen met zijn boer wijlen den heer L. Gerzon de modemagazijnen van ge'ors. Gerzon. In 1912 werd de heer Ed. Gerzon gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel te Am sterdam van welke kamer hij later voorzitter van de commissie voor de financiën en het handelsregister was. Gok was hij geruimen tijd van de af deeling Grootbedrijf van deze Kamer ondervoorzitter Tevens was hij lid van de commissie van advies inzake het spoorwegverkeer. De heer Gerzon was reeds geruimen tijd lijdende. HET EINDE DER VRIJMETSELARIJ IN DUITSCHLAND. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken dr. Frick heeft den regeeringen der Duitsche landen en den i-ijkscommissaris van het Saargebied opgedragen alle vrijmetselaars loges te ontbinden, die dit nog niet zelf uit eigen beweging hebben gedaan en de vermo gens in beslag te nemen. De Parijschc besprekingen hebben geen basis voor onderhandelingen over liet Itaiiaansch -Abessynisch conflict. pag. 8 Di*. Schacht hield te Koningsbergen een gi-oote rede. pag. 8 De z.g. ruimere armslag te Haarlem. Dag. 1 In het afgeloopen weekend zijn verschillen de ernstige verkeersongelukken gebeurd. pag. 7 De onbewaakte overweg maakt vier slacht offers. pag. 7 Weer nieuwe bekentenissen te Oss. pag. 7 Wallace Beery is op Schiphol aangekomen. pag. 7 In Haarlemmermeer lieeft weder een groote brand gewoed. pag. 7 De wereldkampioenschappen wielrennen op den weg zijn gewonnen door Mancini (Ita lië, amateur) en Jean Aerts (België, prof.) pag. 4 De Europeesche roeikampiocnscliappen. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Nico Jungmann. pag. 8 J. B. Schuil over Bibi van „Het Masker". Dag. 9 J. H. de Bois: De dood van Paul Signac. oag. I Bekende Haarlemmers: Mr. C. J. Koch. pag. 7 De Maandagmarkt. Een foto van Wiley Post's start te Seattle voor zijn vlucht naar Alaska, waar hij naar gemeld, om het leven is gekomen. Inzet: Will Rogers, De gelden voor de kramen. De kramen op de Ged. Oude Gracht. Hedenmorgen is. in verband met het feit dat,op de Ged. Oude Gracht bij het Ver- wuift. geen kramen gezet konden worden we gens den nieuwen verkeerstoestand door de invoering der automatische lichtseinen, de oplossing toegepast die door den Commissa ris van Politie is aangegeven. De oude volg orde van de kramen is gehandhaafd, alleen zijn alle kramen verschoven in de richting van het Postkantoor. De nu toegepaste oplossing heeft niet alle marktkooplieden tevreden gesteld. Door de nu uitgevoerde verschuiving waren er velen die over hun plaats niet tevreden zijn. Som migen lieten dit luidruchtig blijken. Bovendien zijn vanmorgen ongeveer 15 kooplieden die geen plaats op de Ged. Oude Gracht konden krijgen vertrokken zonder uit te pakken. Zij hadden geen zin op de Nassaulaan te gaan staan, omdat zij daar geen koopers verwachten, daar de markt dan geen geheel vormt (voor het Postkantoor kunnen geen kramen staan). De gelden voor de kramen. Ons stuk in het nummer van Zaterdag ver- eischte wat een détail betreft een verbete ring. Eerst werd niet 30 cent per strekken- den Meter per kraam betaald maar 25 cent. Toen is de concurrentie van 15 cent geko men. B. en W. hebben toen een prijs van 20 cent voor alle kiraamverhuui-ders vastge steld. Een marktkoopman schrijft ons nog. dat hij niet begrijpt waarom de directeur van het Mai-ktwezen ingegrepen heeft, daar ook tijdens de concux-rentie alles ordelijk ging. Eerst was er een nieuwe k ra men v e r h uu rd e r die tegen 15 cent werkte, toen heeft een oude kramen verhuurder zich bij dezen concurree renden prijs aangesloten. Het materiaal dat tegen 15 cent werd aangeboden, was prima. Inzender meent, dat als in den oorlogstijd ook al tegen 25 cent werd verhuurd, de kra men thans nu alles zooveel in prijs ge daald is, best tegen 15 cent verhuurd kun nen worden. Tenslotte meent inzender dat al is thans een officieele prijs van 20 cent vastgesteld het moeilijk te controleeren zal zijn of alle kramenverhuurders zich daaraan houden. Wat dr. Schacht nog meer zei. Maar niet gepubliceerd mocht worden. Zie eerst pag. 8. BERLIJN. 18 Augustus (A.N.P.) Omtrent de door dr. Schacht te Koningsbergen uitge sproken redevoering kan nader gemeld wor den, dat de officieele lezing, die daarvan ver spreid en in de dagbladen afgedrukt wordt, maar een zeer gematigden indruk geeft van den werkelijken inhoud van het door den mi nister en rijksbankpresident in krachtige ter men naar voren gebrachte. Zoo blijkt geens zins duidelijk uit het officieele verslag, dat zijxx rede een scherpe waarschuwing inhield met betrekking tot den moeilijken financieelen toestand van het rijk en dat hij in verband daarmede zich vooral scherp keerde tegen de nationaal socialistische extremisten. Zoo he kelde hij de „individueele helden, die des nachts winkelruiten besmeuren en koopers in Joodsche winkels verraders noemen en vrij metselaars schelmen", en die geen ondei'scheid weten te maken tusschen misbruik van den kansel en werkelijke religie. De joden-kwestie moet door den staat worden geregeld, niet door individueele actie. Verder zeide Schacht: Wanneer de uitvoe ring van de nationale financieele taak onmo gelijk gemaakt woi'dt. zal ik al diegenen voor verantwoordelijk houden, die zonder discipline handelen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1