Arbeid voor Haarlemsche werkioozen. De Itaiiaan5ch-Abessynische kwestie. Hei Beê&HQdiltsie 53e 'Jaargang No. 16000 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Donderdag 22 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD ©irectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zié hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 3 van de 5 aangevraagde objecten door het Werkfonds goedgekeurd. Over de twee andere worden de onderhandelingen voortgezet. Eendgen tijd geleden hebben wij medege deeld, da't de Haarlemsche gemeenteraad, op voorstel van B. en W., besloten heeft aan 'het Werkfonds van het 60 millioenplan rente- looze voorschotten aan te vragen voor de vol gende 5 objecten. 1. Verbouwing der JanSkerk tot gemeente- arohief. 2. Het stichten van een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge- zoiidheidsdien st 3. Bouw van een brandweerkazerne. 4. Bouw van een aula op de nieuwe be graafplaats aan den Vergierdenweg. 5. Vergrooting van het Stadhuis. Slooping van twee perceelen in de Koningstraat, op dat op die plaats een nieuw gebouw gezet kan worden, waarin ondergebracht kunnen wor den de gemeentelijke belasting administratie en de bureaux van de Bevolking en den Bur gerlijken Stand. De totale kosten van deze vijf werken wer den begroot op een kleine 500.000 gulden. Toen wij over deze aanvraag een onderhoud hadden met den heer W. J. B. van Liemt, wet houder van de Werkloosheidsbestrijding en waarnemend webhouder van Openbare Wer ken. deelde hij ons reeds mede, dat hij wel veronderstelde, dat zeker drie van de vijf cbjeoten zouden worden toegestaan. Wij vernemen thans uit Den Haag, dat in derdaad drie van de vijf objecten reeds door het Werkfonds zijn goedgekeurd. Deze drie objecten die dus uitgevoerd zul len worden zijn: 1. Verbouwing van de J-anskerk tot ge meente-archief. 3. Bouw van de Brandweerkazerne. 4. Bouw van de aula op de nieuwe begraaf plaats. Over de twee nog aanhangige objecten wor den door het Werkfonds de besprekingen met ae arbeidersorganisaties nog voortgezet. Met de uitvoering der drie goedgekeurde objecten is een bedrag van ongeveer 2G0.000 gulden gemoeid. Voor de bestrijding der werkloosheid te Haarlem is dit ongetwijfeld een zeer belang rijke en verblijdende mededeeling. Bijzonderheden over de uit te voeren werken. De Brandweer heeft reeds lang behoefte aan een kazerne. Daarvoor is bestemd het terrein van de vroegere school aan de Ged. Oude Gracht bij liet Spaarne. Reeds jaren is daiar al, in afwachting op de uitvoering der plannen, de seinzaal gevestigd, terwijl er ook al een oefenterrein is ingericht. De bouw der kazerne iis in vei'band met den ongunstigen toestand der gemeentefinanciën herhaaldelijk uitgesteld. Nu zal het er 'binnenkort, dank zij de medewerking van het Werkfonds, toch van komen. In de brandweerkazerne zullen komen, be halve de seinzaal (die verplaatst zal worden) garages voor de brandweerauto's, werkplaat sen voor het brandspuitpersoneel. slangen- spoelinrichting. droogtoren en rookhok voor het oefenen met gasmaskers. Thans zijn de auto's der brandweer gestald In een garage in de Smedestraat. Daaraan zijn bezwaren verbonden. De motorspuiten stonden achter in de garage, als er dus vcor in de gai-age een auto in brand zou geraken, zit Haarlem zonder groot-brandweer-mate riaal. In de brandweerkazerne zal steeds eigen personeel der brandweer aanwezig zijn om als er gealarmeerd wordt, onmiddellijk met de spuiten te kunnen uitrijden. Den overigen tijd zal het personeel in de werkplaatsen aan den arbeid gesteld worden. Voor de huisvesting van het gemeente archief in de oude Janskerk in de Jansstraat zal het voorste gedeelte van de kerk bestemd worden. Aan het mooie uitwendige der kerk zal niets veranderd worden. In dit deel dei- kerk wordt een zolder gemaakt. Deze moet na tuurlijk zeer stevig zijn want groote papier massa's zijn zwaar. Herhaaldelijk is op de tegenwoordige begraafplaats aan de Klever laan— Schoterweg het gemis gevoeld van een aula. Nu moeten toespraken in weer en wind gehouden worden. Het werd evenwel niet ver antwoord geacht nog op de tegenwoordige begraafplaats een aula te bouwen, omdat im mers binnen afzienbaren tijd de nieuwe be graafplaats aan den Vergierdeweg in gebruik genomen zal worden. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat het de bedoeling is een eenvoudige aula te stichten die plaats kan bieden aan ongeveer 200 menschen. Zoo iets als de aula bij de begraafplaats te Heemstede. Het is jammer dat nog geen goedkeuring verkregen is op de twee overige objecten, na melijk de vergrooting van bet Stadhuis en de stichting van een nieuw gebouw voor den Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst. Uit het feit, dat daarover nog besprekingen met de arbeidersorganisaties gevoerd worden, blijkt wel, dat er kans bestaat, dat ook die objecten zullen worden goedgekeurd. Met deze twee objecten is nog een bedrag van ongeveer 300.000 gulden gemoeid. De verhooging van de spoorbaan. Tenslotte nog een zeer belangrijke mede deeling. Het is onzen lezers bekend, dat ons ge meentebestuur ook steun van het Werkfonds heeft gevraagd voor een ander zeer groot object, namelijk de verdere verhooging van de spoorbaan Haarlem-Rotterdam. Die baan is thans verhoogd tot de Brouwersvaart. Nu zou de verhooging worden doorgetrokken tot voorbij de Zandvoortschelaan. Er zouden, dan 4 nieuwe viaducten komen, namelijk bij de Westergracht, de Pijlslaan. de Munterslaan en de Zandvoortschelaan. Voor de uitbreiding van Haarlem-West. zou uitvoering van dit groote werk van zeer veel beteekenis zijn. De spoorboomen, die op deze drukkei lijn vrij veel gesloten zijn, beletten de uitbreiding. Met de uitvoering van dit groote plan is een bedrag van ongeveer V,2 millioen gul den gemoeid. Als dit werk dus in uitvoering zou komen, zou dit van groot belang voor onze stad zijn. Honderden werkioozen zou den daarbij immers te werk gesteld worden. Aanvankelijk bestond er weinig hoop, dat de gevoerde onderhandelingen zoo gunstig zouden verloopen. dat uitvoering van het plan binnen afzienbaren tijd zou kunnen plaats hebben. Thans vernemen wij evenwel uit Den Haag, dat er groote kans be staat, dat het belangrijke werk van de verdere verhooging der spoorbaan HaarlemRotterdam door medewer king van het Werkfonds zal kunnen plaats hebben. (Van onzen correspondent te Londen.) De houding van Engeland Londen, 21 Aug. i woordvoerder van Abessynië heeft in Parijs gezegd, dat de houding van Groot Brittannië er „uiterst correct" is geweest. Het is van zeer bijzonder belang te leeren kennen hoe de houding van Groot Brittannië na Pa rijs zal zijn. Ze kan niet vooraf worden aan gegeven, maar men kan antecedenten bespre ken en de te verwachten ontwikkeling van zaken in Europa, voor het geval Italië onge straft of zonder zijn betrekkingen met zijn huidige vrienden ernstig in gevaar te brengen, een aanvals-, een veroveringsoorlog kan gaan voeren als lid van den Volkenbond tegen een medelid van dien Bond. Na dat besproken te hebben, zal men er wellicht uit kunnen aflei den hoe de houding van Groot Brittannië ten naastenbij zou kunnen zijn tegenover dit dis puut. De vraag waar het om gaat is of dit land tot het uiterst raadzame zal gaan om het uitbreken van een kolonialen oorlog in Oost-Afrika te verhinderen. De Britsche re geering heeft geen twijfel gelaten aan haal ver langen hem l:-e verhinderen. Ze is even ver langend sancties of de bedreiging met sancties om Italië tot bezinning te brengen te vermijden. Ze kunnen worden vermeden, in dien men er ter elfder ure in slaagt de twee partijen een vergelijk te doen aanvaarden. De uitkomsten van Parijs hebben de mogelijk heid van een compromis weer aanmerkelijk kleiner gemaakt. Maar in de besprekingen daar stond het leven van den Volkenbond nog niet op het spel. En de zwakke hoop blijft in Engeland leven dat Mussolini in Parijs alleen maar zoo onverzoenlijk is geweest, omdat de zitting van den Volkenbondsraad nog moet volgen en omdat hij daar gelegenheid zal hebben nog- ruimere voordeelen .te bedingen, dan hem in Parijs reeds zijn aangeboden. De hoop is inderdaad zwak. Alleen sancties dat zijn economische en desnoods militaire of maritieme strafmaatregelen tegen den aanvaller (en er schijnt geen verschil van meening te bestaan over de vraag wie de aanvaller zal zijn) zullen dan Mussolini kunnen bewegen de kansen van zijn avontuur opnieuw te overwegen. De Times heeft in een zeer kritisch gestemd artikel na Parijs te kennen gegeven dat de zaak door Engeland nu allerminst verder werkeloos kon worden aangezien. Het invloedrijke blad heeft gezin speeld op een krachtige houding, welke Enge land te Genève zou aannemen. Het heeft ge pleit voor kalmte, voor overleg en voor denk tijd. Maar het heeft de verwachting uitge sproken, dat Engeland zijn grooten invloed zal laten gelden, en dan met meer dan een protest. De Times is de regeering niet. maar het blad geeft gewoonlijk de meeningen weer die in het Kabinet overheerschen. Men moet zeggen „overheerschen". Want het is wel be kend dat er invloedrijke ministers zijn, die weinig of niets voelen voor de verplichtingen welke het Covenant van den Volkenbond op legt en MacDonald wordt als een hunner aangewezen. Een deel der Ministers, bereid willig genoeg ons te wijzen op den gevel van den Volkenbond en te zeggen hoe mooi die is, schrikken nochtans terug van zulke hachelij ke maatregelen als sancties om het gansche gebouw tegen verwoesting te vrijwaren. Er is echter thans reden te veronderstellen, dat de meeste heeren rond de tafel in Downing Street op hun tanden bijten, d.w.z. in de stem ming verkeeren, waarvan deze kaakbewegïng zitten eenige oprechte Volkenbondsvrienden, een symptoom wordt geacht. Rond de tafel die zoowel het vaderlandsch belang op het oog hebben, als begaan zijn met het lot van de wereld in haar geheel. Een paar Kabinetsleden die het belang van het vaderland niet met dat van den Volkenbond vereenzelvigen, helpen niettemin de Volkenbondsvrienden, omdat zij in Mussolini's ideaal, het Fascistisch Rijk, een bedreiging zien van Engeland's overheer- schende positie in de Middellandsche Zee. De bewering van de Daily Mail en de Daily Express, die op ongelijke motieven vinden, dat men Mussolini zijn gang moet laten gaan. maar beiden verklaren dat Engeland geen be lang heeft bij het dispuut, wordt door weini gen onderschreven. De regeering zelf vindt dat het belang van het land ten zeerste bij het dispuut betrokken is. Het blijkt uit de bij na. dramatische activiteit, welke in officieel Engeland volgde op de mislukking van de Pa- rijsche besprekingen. Ongeduldige protago nisten van Abessynië hier hebben verlangd dat de regeering ondubbelzinnig zou laten weten, dat zij Italië niet zijn gang zou laten gaan. Maar tact schijnt te verlangen dat in dit sta dium bei'aad de voorkeur verdient boven be sluit. Indien de regeering thans sancties zou aankondigen of met sancties zou dreigen, zou dat leiden tot een onverzoenlijker houding in Abessynië, dat moet worden bewogen zoo veel mogelijk af te staan. Het zou ook gelijk staan met vooruitloopen op beslissingen van den Volkenbondsraad, die alleen tot sancties kan besluiten r.a nauwkeurige overweging van alle omstandigheden. Maar indien uitlatingen van ministers eeni ge waarde hebben, dan heeft de Britsche re geering wel degelijk sancties op het oog. Eden verklaarde in een radio-rede in het begin van Augustus dat de Volkenbondsraad de verplich tingen, door het Covenant opgelegd, zal moe ten" nakomen. Baldwin, Sir Samuel Hoare, Sir Austen Chamberlain en Eden hebben daaren boven om strijd gewaarschuwd, dat niet alleen de Volkenbond maar dat het Locarno-Pact en het voorgestelde luchtpact geen schijn van waarde en beteekenis meer zouden hebben, indien Italië ongestraft zijn onderteekening van drie bestaande verdragen zou kunnen ver loochenen. Ook het streven van Mussolini, zijn zaak voor te stellen als een zaak van blanken tegenover zwarten een voorstelling welke de blank-zwarte verstandhouding in de verschillende gebieden van het Britsche Rijk waar ze bestaat, dreigt te vergiftigen kan Engeland niet met onverschilligheid laten passeeren. Tenslotte is er het verbod van le verantie van oorlogsmiddelen dat Abessynië alleen treft. De ver-gaande onrechtvaardig heid van dezen maatregel zou in wezen geen onrechtvaardigheid kunnen zijn, maar zou kunnen duiden op het voornemen van Groot Brittannië om Abessynië te helpen, zoo dit land redelyk is tegenover Italiaansche onver- zoeniykheid. Na het bovenstaande zou men dus in alle omzichtigheid durven veron derstellen, dat Groot Brittannië in het uiterste geval niet afkeerig zou zyn van het gebruik van sancties te genover Italië. Het is dan nog de vraag, hoe ver het in dit opzicht zal willen gaan. Het heeft het gezag en de macht om de kwestie in Genève te forceeren. Maar of het daartoe zal overgaan, blijft twijfelachtig. Sancties, die een zaak zijn van gemeen- schappeiyke en dus verdeelde verantwoor delijkheid, kunnen worden ontweken, zelfs indien Mussolini volstrekt onverzoenlijk blijft, Abessynië kan meer concessies dan in Parijs zijn voorgesteld, weigeren en dat kan voor de leden van den Volkenbond aanleiding zijn. verdere verantwoordelijkheid te ontgaan Intusschen is de Britsche regeering zich be wust, dat er onnoemelijk veel op "het spel staat. Herverdeeling van koloniaal gebied. Er worden thans opvattingen verkondigd in Engeland, door menschen die in het alge meen schrandere overweging aan hun uit spraken laten voorafgaan, welke tot voor kort te driest, zouden zijn geacht voor open baarheid. De beangstigende toestand waarin de wereld thans verkeert heeft echter de grenzen der omzichtigheid, welke menschen van openbaar gezag voor hun uitspraken in acht moeten nemen, aanmerkelijk ruimer ge maakt. Men erkent openlijk dat Groot Brit tannië indirect en tendeele verantwoordelijk is voor de internationale crises, welke de wereld telkens doen opschrikken. De ver antwoordelijkheid moet worden gezien in verband met de uitgestrekte koloniale er. dominiale gebieden, welke de Britten in de wereld voor hun gebruik bezitten. In de theorie, waarmede herverdeeling van kolo niaal gebied en meer wordt verdedigd, wordt gesproken van bezittende en bezitlooze naties: en bezit vertegenwoordigt hier grond gebied. Japan. Duitschland en Italië, de drie Tanden welke in de eerste plaats met hun op treden internationale crises hebben gemaakt, zijn bezitioozen. Aan dien staat van bezit loosheid moet hun veronachtzaming van plechtige internationale afspraken worden toegeschreven: uit dien staat spruiten hun wereldschokkende daden voort. De positie van deze bezitlooze landen is verergerd door nationale financieele en economische politiek die, bedoeld om nationaal bestaan veilig te stellen, nochtans onvermijdelijk tot ver hooging van wereldnood en tot verhooging van aller nood, nationaal en internationaal, moet leiden. Japan maakte zich meester van Mandsjoerije omdat het zonder dit ge bied noch in de voedselvoorziening noch in de bestaansruimte van zijn volk kon voor zien. De toestand van Italië is in den grond gelijk aan dien van Japan. De economische nood van dit bezitlooze land is ernstig en echt. Ingewijden zeggen, dat de positie van Mus solini zelf in gevaar is. Zij zien hem als een kat in het nauw die rare sprongen maakt. Het hacheiyke militaire avontuur in Abessynië, dat hij voorbereidt, beschouwt men als zulk een rare sprong. Het moet de aandacht der bevol king afleiden van haar nood en het moet ge bied verschaffen voor Italiaansche kolonisa tie en activiteit. En in Duitschland ziet men de gevaarlijkste bezitlooze natie. Ook in dit land is de economische nood groot. Men be strijdt er de werkloosheid met werken, waar voor de banken leeningen verstrekken. Maar zulk een proces is van zeer tijdelijken aard. Uit het feit dat Duitschland geld zoekt in het buitenland kan worden afgeleid dat het pro ces reeds zün einde nadert. De jongste rede voering van Dr. Schacht bewust ook. dat de financieele moeilijkheden van zijn land ern stiger en ernstiger worden. De onvermijdelijke uitkomst van zulk een verergerenden toestand, die de voedselvoorziening der bevolking in ge vaar brengt, is oorlog. Ingewijden alweer ver tellen ons dat er reeds een plan bestaat voor een gemeenschappelijken aanval op Rusland door Japan, Polen en Duitschland, waarbij Duitschland zich meester zou maken van de landbouwgebieden in het westen en Japan van de gebieden aan den Grooten Oceaan. In ruimen kring in Engeland wordt de hierboven gegeven voorstelling juist en de ovgrmijdeiyklieid van oorlog buiten kijf geacht. En men ziet in. dat de ramp alleen kan worden verhoed door aan de bezitioozen wereldmark ten te verschaffen, waar zij hun pro ducten in voldoende hoeveelheden kunnen verkoopen om het welzün van hun volken te kunnen verzekeren. Afzetgebieden als Mandsjoerije en Abessynië zouden verschaffen, zün respectievelük voor Japan en Italië ten eenenmale onvoldoende. Voor bevrüding van deze landen uit hun economischen nood is een algeheele verandering van economische politiek bij de bezittenden noodzakelijk. Het Britsche Rijk. de Vereenigde Staten, Frankrijk zullen hun markten moeten ope nen voor buitenlandsche goederenzij moeten meer doen. Groot-Brittannië bezit bijna een kwart van het gebied van de we reld. Frankrijk heeft uitgestrekt koloniale gebieden onder zyn vlag. De Vereenigde Sta ten en Rusland hebben binnen hun lands grenzen meer grond dan hun bewoners met vrucht kunnen exploiteeren. Daarentegen hebben Duitschland, Japan en Italië weinig of niets. Vele personen van gezag in Enge land. ontsteld over de ontwikkeling van za ken in de wereld, beginnen zich af te vragen of de rechtvaardigheid niet gelast, dat Duitschland althans een deel van zijn kolo niën terug krijgt, dat aan Italië geschikt mandaatgebied wordt gegeven om dit land een strijd om Abessynië te sparen, dat aan Japanners toegang wordt gegeven tot het Britsche Rijk in dien zin. dat zij er zich kunnen vestigen en dat zij er de producten van hun nijverheid kunnen verkoopen. Het zijn meeningen die men tot heden voornamelijk heeft hooren verkondigen in die verlichte kringen, welke Engeland dooi de eeuwen heen het voorrecht heeft gehad te bezitten en die er even lang meedoogenloos imperialisme hebben verzacht. Maar het is kenschetsend voor den groei van de hier weergegeven gedachten dat de Farijsche correspondent van den Times deze week in een bespreking van het Italiaansch- Abessynisch dispuut er op zijn wyze opval lend uiting aan geeft. „Weinige Britsche of Fransche staatslieden", schrijft hij. „zouden thans ontkennen dat df. geallieerden onvoor zichtig zijn geweest door na den oorlog niet aan redelijke Italiaansche aanspraken tege moet te komen. Men ziet nu in Frankrijk en elders in dat dit verzuim, en de noodelooze verwerving van meer gebied door mogend heden aan wier behoefte aan uitbreiding reeds meer dan voldaan was. de toekomst van Europa zwaar heeft belast. Het koloniale vraagstuk is het eerst aan de beurt om on der de oogen te worden gezien. Het zit ach ter het Italiaansch avontuur en wellicht zal men het aan het hoofd zien van het eerst volgende Duitsche verlanglijstje. Hier zoowel als in Engeland zijn er nadenkende men schen die meenen dat een herziening van de verdeeling van koloniën vroeg of laat onver- mijdelyk zal zijn en dat men de zaak piet snel genoeg kan aanpakken indien men haar zoo gemakkelijk mogelijk door wil zetten". A. K. VAN R. DE BOUW VAN HET NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN. Naar wij vernemen is door B. en W. van Leiden de onderbouw van het stadhuis te Lei den voor de somma van f 79.500 gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappü v. h Hülen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam. Het werk zal worden uitgevoerd onder ar chitectuur van den heer C. J Biaauw Drie werken zullen te Haarlem voor het Werk fonds worden uitgevoerd. pag. 1 De Amerikaansche senaat nam gisteren de neutraliteitswet aan. pag. 4 Engeland en het Italiaanscli-Abessvnische conflict. pag. 4 Minister Slingenberg heeft besprekingen ge voerd over het verstrekken van geld onder livpotliecair crediet. pag. 3 De regeering zou een verhooging van den ben zineprijs overwegen in plaats van heffing van tolgelden op de over de groote rivieren te bouwen bruggen. pag. 3 De sierteeltcentrale stelt boomen ter beschik- kiug pag. 3 Het Haarlemsche leerarencorps. pag. 2 Op den Heerenweg te Heemstede is hedenmor gen een autobestuurder bij een botsing ge dood. pag. 2 Revanchewedstrijden van het wereldkam pioenschap wielrennen in het Stadion. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Londensclien correspondent: De houding van Engeland in de Italiaanscli- Abessynische kwestie; herverdecling van koloniaal gebied bepleit. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Het Tro- cadero gaat verdwijnen. pag- 4 Bekende Haarlemmers: Dr. L. C. Proot. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 9 Algemeene mobilisatie in Abessynië? Naar de correspondent van de Daily Mail te Addis Abeba bericht, heeft keizer Haile Selassi van Abessynië besloten een algemee ne mobilisatie van zijn troepen te gelasten in verband met de dreiging vair een oorlog met Italië. De nieuwe Ringvaartbrug bij Schiphol. In het gebouw der provinciale griffie, Dreef 3, is hedenmorgen aanbesteed het maken van toeritten naar de in aanbouw zijnde draaibrug over de Ringvaart van den Haarlemmeraieer- polder bü Schiphol, met bijkomende werken, in de gemeenten Haarlemmermeer en Nieuwer- Amstel. Het laagste werd ingeschreven door de firma A. v. d. Voorde te Amsterdam voor f 118.900. De Britsche regeering beraadslaagt. LONDEN, 22 Aug. Volgens berichten in de „Times" neemt men algemeen aan. dat het kabinet vandaag den geheelen dag zal vergaderen. Hedenmiddag of Vrijdagochtend zal een beslissing kunnen worden getroffen over de kwestie van de intrekking van het verbod van uitvoer en munitie en over de politiek der regeering ter bijeenkomst van den Vol kenbondsraad op 4 September. Naar Havas bericht zou er een verschil van opvatting aan het licht getreden zijn tus- schen de leden van het kabinet omtrent de middelen, welke moeten worden toegepast om de beginselen van Genève te handhaven. Eenigen zijn van meening, dat het Vol kenbondspact in alle gestrengheid moet worden toegepast, zoodat tot economische sancties moet worden overgegaan: sluiting van het Suez-kanaal of een uitvoerverbod van mineralen naar den aanvaller. Anderen zijn evenwel van ooi-deel, dat mi- litaii'e sancties oorlog beteekenen en dat Engeland noch den wensch noch de mili taire middelen hiertoe bezit. De kabinetscommissie, welke Woensdag vergaderde, beschikt niet over de bevoegd heid hierin te beslissen. De regeering zal verder rekening moeten houden met de meeningen in Engeland en de dominions. Ook is men bevreesd te Genève een weg in te slaan, waar men niet den steun van Frankrijk zal hebben. Zelfs Liberalen en Labour wenschen niet, dat Engeland te Genève alleen optreedt. Ten aanzien van de Dominions worden geen moeilijkheden verwacht inzake de sanc ties, echter is Canada weinig verlangend naar complicaties in Eui'opa en Afrika. Twee kwesties moeten nog door de mi nisters worden geregeld, de uitvoor-vergun- ningen naar Ethiopië en de versterking van de Britsche troepen in de Britsche koloniën, welke aan Ethiopië grenzen. Geen demonstraties. LONDEN, 22 Aug. Hedenmorgen om tien uur waren alle twee en twintirr '«den van Mt kabinet aanwezig bij de speciale zitting van het kabinet onder voorzittei-schap van Baldwin. Een sterke politiemacht is in Downingstreet gedetacheerd om de groote menigte nieuwsgierigen ir. bedwang te hou den. De menigte onthoudt zich van demon straties.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1