Hd Bdmpi'-ksie Herfstbode. 53e Jaargang No. 16003 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 26 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADYERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. ^lles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Mussolini dreigt met uittreding uit den Volkenbond. Sancties beteekenen gewapende vijandschap. „Wij kunnen niet meer terug." Mussolini heeft tegenover den bekenden bijzonderen correspondent van de „Daily Mail". Ward Price zijn meening gezegd over de kwesties van de sancties. Mussolini legde zijn verklaringen deels mondeling, deels schriftelijk af. Hij zeide o.m.: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sancties tegenover Italië, dan zal Italië direct uit den Volken bond treden. Ondubbelzinnig moet worden begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de gewapende vijandschap van Italië zal ontmoeten. Naar de correspondent hieromtrent op merkt, maakt Mussolini daarbij verschil tus- schen moreele, economische en militaire sancties. Een moreele sanctie b.v. in den vorm van een votum van afkeuring te Genève zou be antwoord worden met het uittreden uit den Volkenbond. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suez- kanaal zou, volgens de woorden van Mussolini, met alle strijdkrachten van Italië te land, te water en in de lucht Worden weerstaan. Een sluiting van liet Sueiz-kanaal zou hij beschouwen als een schending va.n het verdrag van Versailles omdat het statuut van het kanaal in dit verdrag is opgeno men. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sancties zouden moeten worden geno men met eenparigheid van stemmen, d.w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft Ward Price Mussolini gevraagd, of deze alle geschilkwesties met Frankrijk Tunis e.d.) heeft geregeld in ruil voor een belofte van de Fransche regeering, Italië de vrije hand te laten in Oost-Afrika. Hierop heeft Mussolini schriftelijk geantwoord: Het is waar, dat bij de overeenkomst van 7 Januari alle meeningsverschillen tusschen ons en Frankrijk zijn geregeld". Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Vol kenbond zoo onbezonnen zijn een koloniale veldtocht uit te breiden tot een algemeenen Europeeschen oorlog, welke de deur ver zou openen voor iedere onbevredigde eerzucht in Europa of zelfs in de geheele wereld en die dezen keer niet milllioenen, doch tientallen rnillioenen menschenlevens zou kosten, dan zou de Volkenbond daar de schuld van dra gen. Met betrekking tot de houding van Italië tegenover de zitting van den Volkenbonds raad op 4 September zeide Mussolini: Ik zal een delegatie naar deze Raadszitting zenden om voor de wereld het standpunt van Italië duidelijk uiteen te zetten. Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en fotografieën. Ik zal zelfs een kist met boe ken sturen, met inbegrip van een boek van Lady Simon, waarin de barbaarsche ge woonte der slavenhoudende Abessyniërs wor den vermeld. (Mussolini bedoelt hier het boek dat Lady Simon heeft geschreven over de slavernij). Wanneer de Volkenbondsraad dit bewijsmateriaal zal hebben bestudeerd, zal, ik den Volkenbond vragen óf hij bereid is Italië op voet van gelijkheid met Abessynië te be handelen indien hij dit kan. De Europeesohe naties moeten het voor beeld der Ver. Staten volgen en Italië in vre de laten, op dat het zijn zending kan ver vullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den vrede, omdat zij, aldus Mussolini een strijd welke het beperkte karakter van een koloniale expeditie heeft, welke tot doel heeft orde in een land te scheppen, waar nimmer orde heeft ge- heerscht, over de geheele wereld ver breiden. Italië zal niets doen om tweedracht in Europa te veroorzaken, doch ook anderen moeten ditzelfde gevoel voor verantwoorde lijkheid betoonen. Voor iemand over sancties spreekt, moet hij zich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locarno af tot Stresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samenwerikng tot verzeke ring van den vrede in Europa, dan dat het land ervan beschuldigd zou kunnen worden het lont in het kruit te willen steken. Musso lini hoopt, dat zijn woorden allen verstandi- gen Engelschen den toestand duidelijk zal mak -Hij venscht hen eraan tr- herinneren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en wel niet alleen in den wereldoorlog, doch ook in andere tijden, toen de rest van de wereld zich tegenover Groot Brittannië had gesteld. Op tie vraag van den correspondent of do mogelijkheid van een wijziging van zijn houding bestaa't, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessynië toegeeft. Mussolini zeide voorts: De taak van de ko lonisatie en civiliseering van Abessynië zal het Italiaansche volk gedurende minstens 50 jaren bezig houden. Zoodra men ons toestaat ons te wijden aan deze ontzaggelijke onderne ming, zullen wij kameraden en niet-tegen- standers zijn van het Britsche Rijk, verbonden door wederzijdsch respect voor de wederzijd- sehe belangen. Mussolini stond op het stand punt, dat de Britsche regeering de bijzondere rechten van Italië in Abessynië reeds heeft erkend door verdragen, en dat pas halt moest worden geroepen, wanneer Italië op een of andere wijze de Britsche belangen bedreigt. Vervolgens spreekt Mussolini over de motie ven van zijn politiek: de overbevolking van Italië, de onvruchtbaarheid van Lybië en de voortreffelijkheden van Abessynië. Hij zeide: De .iltsluiting der rijkdommen van Abessynië, zal Italië en de geheele wereld ten goede komen. De financieele positie van Italië. De financieele toestand van Italië geeft Mussolini, naar hij verklaarde geen aanleiding tot ongerustheid. Het Italiaansche volk heeft een zoodanig bewijs gegeven van zelf-opof- fering, dat zijn vastberaden wil voor alle even tueel noodige verdere financieele offers bui ten kijf is. De kwestie of Italië door zijn Abes- synische veldtocht niet zal worden gedwongen de rol op te geven, welke het land tut nu toe in midden-Europa heeft gespeeld, beant woordde Mussolini met te refereeren aan de 500.000 man, die thans bij Bolzano manoeuvres houden. Mussolini zeide nog: We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost Afrika zouden vanzelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringen den persoonlijken wensch heeft uitgesproken, dat dit interview in de „Daily Mail" zal wor den gepubliceerd als een gezaghebbende uit eenzetting van zijn meening. Ernstig ongeluk bij Nieuw- Vennep. Man in een maaimachine gevallen. Zaterdag heeft in het land bij den land bouwer Biesheuvel aan den IJweg bij Nieuw- Vennep een ernstig ongeluk plaats gehad. De 31-jarige arbeider W. Verwoert, die aan het boonen maaien was. wilde iets aan de machine vastzetten en liet daartoe de paar den even stoppen. De dieren schrokken plot seling voor een op het landpad verschijnen de auto en sloegen op hol. met het gevolg, dat V. voorover viel tusschen het raderwerk van de maaimachine en met de in beweging zijnde messen in aanraking kwam. De toestand waarin de man, die hevig bloedde en wien een been en een arm ge heel bleken afgesneden te zijn, werd gevon den. was verschrikkelijk. Direct werd telefonisch geneeskundige hulp ingeroepen, doch toen een dokter ter plaatse verscheen, was de man door ernstig bloedverlies reeds geheel uitgeput. In zorgwekkenden toestand werd hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen nog ern stig, doch niet hopeloos. De patient was rus tig. De werkloozen te Haarlem. Een conferentie der vakcentrales met het gemeentebestuur. Indertijd hebben wij de adressen opgeno men die de vakcentrales te Haarlem aan den gemeenteraad hebben gezonden met wen- schen inzake de zorg voor de werkloozen te Haarlem en de bestrijding der werkloosheid. B. en W. hebben daarna in den raad mede gedeeld dat er een conferentie tusschen het gemeentebestuur en de vakcentrales zou plaats hebben ter bespreking van verschil lende vraagstukken. Wij vernemen thans, dat deze conferentie morgen. Dinsdag, zal plaats hebben. PERSONALIA Met ingang van 15 September a.s. is de heer J. Prins, chef de bureau bij de N.V. van Gend en Loos, alhier, benoemd tot directeur der N.V. van Gend. en Loos te Sneek. Maatschap-lillik Hulpbetoon te Haarlem. Veranderingen in het personeel. Twee ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem hebben een benoe ming elders ontvangen. Mr. A. Over. een der juristen werkzaam aan de afdeeling verhaal, is benoemd tot directeur van Maatschappe lijk Hulpbteoon te Leeuwarderadeel. en de heer W. Kessler, huisbezoeker tot ambtenaar bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Hoorn. Een compliment voor de inrichting van 1en Haarlemschen dienst! Nu zijn ter vervulling van de vacatures sollicitanten opgeroepen voor jurist bij de afd. verhaal en voor huisbezoeker. Bezoek van Koningin en Prinses aan koning George? Prinses Juliana gast van de hertogin van Norfolk. Prinses Juliana, die voor enkele dagen als gast van de Hertogin van Norfolk te Kin- harrie vertoeft, heeft Zaterdag een rijtoer ge maakt naar de ruïnes van Caerlaverock Castle, waar zij de thee gebruikte in gezelschap van de Hertogin van Norfolk, de Hertogin van Buccleuch en de Hertogin van Roxburgh. Ondanks het feit, dat in Engeland aan de hittegolf een einde is gekomen en de tempe ratuur sterk gedaald is, terwijl op vele plaat sen nog steeds regen valt, heerscht in Schot land nog steeds een zeer hooge temperatuur en houdt het weer zich prachtig. Op som mige plaatsen wijst de thermometer 78 graden aan en zeer veel reizigers begeven zich met treinen en autobussen naar het gebergte. Volgens de „Sunday Times" bestaat de mogelijkheid, dat de Koningin en de Prinses op haar terugreis naar ons land een bezoek zullen brengen aan den Koning en Koningin van Enge land, die thans op Balmoral Castle vertoeven. Als het Nationaal Crisiscomité wordt opgeheven. Worden te Haarlem maatregelen genomen. Wij hebben een communiqué opgenomen van een te Haarlem gehouden vergadering van directeuren van Maatschappelijk Hulp betoon, waarin de heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem, een inleiding hield over de aanstaande opheffing van het Nationaal Crisiscomité tegen 1 Mei 1936. Hij betoogde daarin, dat een deel van het werk zal moeten worden overgenomen door de diensten van Maatschappelijk Hulpbetoon. Over blijft dan evenwel een ander, zeer voornaam deel: het geven van voorschotten aan tal van personen die door de crisisomstandigheden het hoofd niet boven water kunnen houden. Om in deze behoefte aan_ klein crediet te voorzien, zag spreker maar één weg, en die is: het bevorderen van de oprichting van crediet- banken, met borgstellingsfondsen, op het voet spoor van de Leidsche instellingen. Wij hebben een kort onderhoud gehad met den heer de Haas van Dorsser, waarin hij me dedeelde. dat hij ook voor Haarlem zoo'n oplossing gewenscht en noodzakelijk achtte. De voorbereiding daarvan is reeds eenigen tijd bij het gemeentebestuur aanhangig. Indertijd hebben wij al zeer uitvoerig uit eengezet hoe deze Leidsche instellingen on der leiding van den directeur, den heer P. A. van Aggelen werken. De gemeente Leiden heeft het grootste gedeelte van het werkka pitaal voorgeschoten. Als er redelijke kansen zijn dat de credietvrager in staat is om zijn verplichtingen na te komen, wordt hij gehol pen. Het verlies dat bij de Leidsche instel lingen geleden wordt, is niet groot, waarte genover staat dat zeer velen worden gehol pen, wat indirect weer belangrijke uitgaven aan steun aan de gemeente bespaart. Nader vernemen wij. dat er nog geen be slissing genomen is over de eventueele ophef fing van het Haarlemsche Crisiscomité. Die beslissing zal vermoedelijk pas vallen aan het einde van September. De bedoeling is voorts te Haarlem, in samenwerking met het gemeente bestuur en de Kamer van Koophandel, te komen tot stichting van een borg stellingsfonds in den geest van de Leidsche instellingen. Binnenkort zullen daarover besprekingen gevoerd worden. De voetbal heeft alweer gerold. Nadat zij. weken zich verschool, Hij is weer achterna gehold In heeten strijd van goal tot goal. Ik houd van 't levendige spel, Dat vaardigheid en snelheid eischt, Ja. ik probeer het zelf nog wel, Wat zeker toch op liefde wijst; Maar als ik denk aan zee en strand. Een zeilboot in den zonneschijn, Aan jonge menschen, bruingebrand, Die luchtig aan 't kampeeren zijn; En daarbij aan een kale kruin. Niet mijne, maar die van een boom, Een killen, bloemenloozen tuin. Mijn adem als een wolkje stoom; Dan ziet mijn geestesoog een beeld, Dat ik toch ook een beetje vrees. Dan is mijn vreugd niet onverdeeld, Wanneer ik in de kranten lees: De voetbal is weer aan den rol, Is 't tijd, dat men beginnen blaast? Es komme was da kommen soil. Maar ik voor mij ben niet gehaast. P. GASUS. De Haarlemmermeerlijnen. Over de opheffing van eenige lijnen nog onzekerheid. Omtrent de voorloppige plannen tot opheffing van de spoorlijnen HoofddorpLeiden en UithoornAl phen, is thans een definitieve beslis sing genomen, zoodat de exploitatie van dit gedeelte van de Haarlemmer meerlijnen behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat met ingang van 1 Januari as. zal worden gestaakt. - Wat betreft de andere trajecten tusschen de plaatsen Aalsmeer, Am sterdam, Uithoorn, Nieuwer sluis, Hoofddorp en Haarlem, hieromtrent zullen nadere onderhandelingen wor den gevoerd, die er misschien toe kun nen leiden, dat deze lijnen voorloo- pig nog in exploitatie zullen blijven. De wandaden van den lcoffie-administrateur. SOERABAJA. 26 Augustus. De gewezen ad ministrateur van de koffie-onderneming heeft thans bekend den moord op den in- landschen slager te hebben bedreven. Tevens heeft hij bekend belang te hebben gehad bij den dood van de plukster, met wie hij was betrapt. Hij ontkent echtèr opdracht te heb ben gegeven deze vrouw te vermoorden. Voorts is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar alle gevallen, waarbij in den laatsten tijd inlanders zijn verdwenen. Uit dit onderzoek is gebleken, dat M. vroeger ook een houtdief heeft neergestoken. Het verhoor van M. is voorloopig stopgezet. Thans wordt een onderzoek ingesteld naar de geheimzinnige verdwijning van een an dere koffieplukster met wie M. in relatie stond en van meer verdwijningen, die meest al tot moord zijn terug te voeren. Voor dit onderzoek bevindt de officier van justitie, mr. M. Keers, zich thans te Djem- ber. Verschillende inlanders zijn reeds gear resteerd. Ook de Afghaansche mandoer heeft thans bekend. Deze wordt beschouwd als de voornaamste handlanger van M. Men heeft sterke vermoedens, dat M. nog bij drie andere moorden is betrokken, nl. op twee vrouwen, met wie hij in relatie stond en op een man. Mussolini dreigt met uittreding uit den Vol kenbond. pag. 1 De Ainerikaansche Senaat heeft de gewijzigde neutraliteitswet goedgekeurd. pag. 8 Naar aanleiding van het Kominterncongres te Moskou heeft de Amerikaansche regee ring te Moskou een scherp protest inge diend. pag. 8 en 1 De eerste lijken van het instortingsongeluk te Berlijn zijn geborgen. pag. 8 De Duitsclie minister van financiën heeft ver klaard, dat Duitschland tegen devaluatie is. pag. 8 Tijdens het afgeloopen weekend zijn veel doo- delijke verkeersongelukken gebeurd. pag. 7 De rondvlucht boven ons land was een succes. pag. 7 De luchtdienst op Milaan wordt stopgezet. pag. 7 De groote Rottcrdamsche inbraak is opgehel derd. pag. 7 Als het Nat. Crisiscomité te Haarlem wordt opgeheven, zullen maatregelen worden ge nomen. pag. 1 Rood en Wit I wint na spannenden strijd van V. R. A. I. pag. 4 Het zwemfeest van H. P. C. te Heemstede. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. Bekende Haarlemmers: Ds. F. Ch. F. Krafft. pag 1 De a.s. wethoudersverkiezing te Haarlem. Op welke voorwaarden de communisten op de candidatcn der S. D. A. P. willen stemmen. Het bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Communistische partij Holland zond het volgende schrijven aan het Federatie-bestuur der S.D.A.P. en aan de Raadsfractie der S.D.A.P. „De wijze waarop, het College van Wet houders eerdaags in den nieuwen Raad zal worden samengesteld is mede van groot be lang voor de politiek die in de komende ja ren in Haarlem ten opzichte van de belangen der arbeiders en noodlijdende middenstan ders zal worden gevoerd. Het laat ons daarom niet onverschillig wie in dit college zitting zullen nemen. In den uitslag der laatste gemeenteraads verkiezingen is de diepe ontevredenheid met de afbraak-politiek der Colijnregeering, die ook in Haarlem is doorgevoerd, sterk tot uiting gekomen. Het gevolg is. verschuivin gen in de politieke samenstelling van den gemeenteraad, die het mogelijk maken, dat een college van Wethouders dat bereid is een politiek te voeren gericht op het behartigen van de belangen der arbeiders en noodlij dende middenstanders, op een sterke onder steuning in den Haarlemschen Raad kan re kenen. Als daarbij door uwe en onze partij de Haarlemsche werkende bevolking wordt ge mobiliseerd voor de ondersteuning van een dergelijke politiek, zal het mogelijk zijn in den raad een blijvende meerderheid voor de uitvoering van maatregelen in het belang van het werkende volk tot stand te brengen. Indien uw partij en raadsfractie zich be reid verklaart een dergelijke politiek te on dersteunen, zijn wij bereid bij de komende verkiezing van wethouders onze stem op de candidaten der S.D.A.P. uit te brengen. Wij laten hieronder velgen een minimum pro gram van eischen waarop een dergelijk col lege als door ons bedoeld zal kunnen wor den samengesteld. Ie. Strijd tegen het doorvoeren van loons verlagingen en verslechteringen in den werk loozen steun. 2e. Tegen de verdere afbraak van het On derwijs. 3e. Verdediging van de democratische rechten der massa. 4e. Verdediging van de autonomie der ge meente. Wij zijn natuurlijk bereid om over dit voor stel nader overleg met u te plegen. Dit schrijven is tevens door ons ook ver zonden aan de Plaatselijke Pers". Wij herinneren er aan dat de Communis ten zich bij vorige wethouders ver kiezingen van stemming hebben onthouden. De communisten hebben ook in den nieuwen raad twee zetels. De S.D.A.P. heeft zooals men weet 14 zetels. Te zamen hebben beide partijen dus 16 van de 39 zetels. INVALIDENWAGENTJE GEKANTELD Op den Bovenweg reed Zondagmorgen een invalidenwagentje, waarin een dame zat. in de richting Aerdenhout. Bij het uitwijken voor een auto kantelde het wagentje, doordat een wiel in het mulle zand kwam. De inzit tende dame werd licht gewond, terwijl het wagentje werd beschadigd. Den autobestuur der, die op zijn beurt weer voor fietsers had moeten uitwijken, trof geen schuld. OP DE VLUCHT VOOR KOPPENSNELLERS. SOERABAJA. 24 Aug. Het Soer. Handels blad verneemt uit Faf-Fak. dat ruim duizend Inheemschen uit de Mimika-streek naar Kau- kenau vluchten, ten einde bescherming bij het bestuur te zoeken tegen koppensnellers. De raadslieden van den Keizer van Abessynië Haile Selassie: (v. 1. n. r.) Ras Moulougeta. minister van oorlog, plaatsvervanger van den keizer bij diens afwezigheid: Rietwided Wolde Tadick, president van den Senaat: Tzahafitzaz Haile, chef van de kanselarij van den keizer; Blatingeta Heroui, minister van buitenlandsche zaken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1