Weekend zag vele doodelijke ongelukken. Rondvlucht was een succes. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Noodlottige botsing te Susteren. Zeven menschenlevens te betreuren. De beide laatste dagen zijn gekenmerkt door een groot aantal verkeersongelukken, van welke helaas vele met doodelijken afloop. Niet minder dan zeven menschenlevens werden slachtoffer van het moderne snelverkeer. Bij één ongeval vielen zelfs twee dooden te be treuren Zondagmorgen omstreeks half elf heeft op den Rijksweg tusschen Sit- tard en Roermond nabij Susteren een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een motorrijwiel kwam met zoodanige snelheid in botsing met een auto, dat de motorrijder en de duorijdster op slag gedood werden, en een der passa giers van de auto zwaar werd gewond, terwijl de bestuurder lichte verwon dingen opliep. Er was spoedig medi sche hulp ter plaatse, doch deze kon slechts den beiden gewonden van dienst zijn. De motorrijder was afkomstig uit Nieuwen- hagen. Hij heette F. p. J. Braun, was 35 jaar oud en ongehuwd. De duorijdster, die even eens om het leven kwam, was een familielid van den motorrijder. De auto, eigendom van een zekeren Jacobs te Nijmegen, werd bestuurd door den heer J. van Beveren uit Nijmegen, terwijl de zwaar gewonde passagier, de heer M. Smid, eveneens uit deze stad afkomstig was. Door vrachtauto tegen boom geslingerd. Zondagmorgen te ongeveer 10 uur is de 23-jarige Th. Odijk, die op den Provincialen Weg onder de gemeente Schalkwijk met eeni- ge kennissen stond te praten, door een pas- seerende vrachtauto gegrepen en tegen een boom geslingerd. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Fietser doodelijk gewond Zaterdagmiddag had te Elsloo (Fr.) een zeer ernstig verkeersongeval plaats. De 40- jarige veehandelaar Brouwer uit Makkinga, die uit een zijweg kwam, werd aangereden door een vrachtauto van den heer L. uit Hee renveen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis;te Heerenveen vervoerd, waar hij Zondagochtend 5 uur, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, -aan de bekomen ver wondingen is overleden. Door een tractor gedood Zaterdagmorgen geraakte te Oudebildzijl de 52-jarige arbeider K. Kropje met zijn fiets tusschen een auto en een tractor met aan hangwagen. Hij kwam te vallen voor de wielen van de tractor. De borstkas van het slachtoffer werd ingedrukt, tengevolge waarvan de dood on middellijk intrad. v* -Plotseling oversteken is levens gevaarlijk Zaterdagmiddag is de heer J. v. d. Wetering, wonende te Hilversum, die met zijn rijwiel aan de hand op den Laarderweg liep, door een motorrijder aangereden, toen hij plotseling den rijweg overstak. Het slachtoffer werd tegen den grond ge smakt en is met een zware hersenschudding naar de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen Zondagmorgen in de vroegte is overleden. Vrouw doodgereden door Ned. automobilist. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks één uur is een oude vrouw bij het over steken van den straatweg aangereden te Merxem (België) door een auto, welke werd bestuurd door den heer Van Gent uit Rotter dam. De vrouw was op slag dood. Knaapje lette niet op Op den Provincialen weg onder Sevenum werd het driejarige zoontje van den heer J. Keizers, dat al spelend den weg overstak, eensklaps door een uit de richting Horst nade renden motorrijder gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het jongetje liep ernstige in wendige kneuzingen en verscheiden hoofd wonden op. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is de knaap naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig. Het motorrij wiel werd zwaar beschadigd. De motorrijder kwam er met enkele lichte schrammen af. Hem treft geen schuld. Anderhalf uur langs den weg gelegen Zaterdagavond werd op den Rijksstraatweg- de heer M. uit Amsterdam, toen hij onvoor zichtig den weg overstak, door een touringcar gegrepen en tegen een ijzeren hek geslingerd, waarna hij gewond ter zijde van den weg bleef liggen. Na ongeveer drie kwartier verscheen dr. Hoen uit Maarssen ter plaatse, die inmiddels door een motorrijder gewaarschuwd was. Daar het ongeval echter was geschied op het grondgebied der gemeente Zuilen, moest de gemeente-arts dr. Frederiks ontboden wor den, die na ruim een uur arriveerde. Geduren de al dien tijd lag de gewonde kermend langs den weg. Geen der omwonenden had telefo nisch doorverbinding, zoodat de Geneeskun dige Dienst te Utrecht niet gewaarschuwd kon worden. De brugwachter van den Rijkswater staat had wel telefonisch doorverbinding doch deze verklaarde dat de telefoon niet gebruikt kon worden. Andex-half uur na het ongeval kwam de auto van den Geneeskundigen Dienst uit Utrecht om den gewonde naar de Rijksklinieken al daar te vervoeren. Gevaarlijke bocht met groote snel heid genomen Zondagmorgen had op den Rijksweg Roer mond-Weert onder de gemeente Baexem, op het bekende kruispunt van wegen bij de R.K. kerk, een ernstige botsing plaats tusschen een personenauto en een Duitsche touringcar. De personenauto, bestuurd door den heer Van S. uit Tongelre, nam deze gevaarlijke bocht met groote snelheid en kwam daarbij aan den verkeerden kant van den weg te recht. Een veertigtal meters voorbij dit punt kwam de auto in botsing met een rechts van den weg rijdende Duitsche touringcar, waarin zich een 30-tal toeristen bevond. De personen auto werd totaal vernield, terwijl de bestuur der en zijn moeder, die bij hem iix de auto zat, inwendige kneuzingen en bloedende ver wondingen opliepen. Van de dertig inzittenden van de touringcar liepen een achttal eveneens verwondingen op van wie enkelen vrij ernstig aan het gelaat. Luchtdienst op Milaan wordt stopgezet. Met ingang van 2 September. In 1936 wordt de dienst hervat. De K. L. M. en de Deutsche Lufthansa hebben in onderling overleg beslo ten, om den dienst op de luchtlijn Amster- dam-Frankfort-Milaan met ingang van den 2den September stop te zetten. De laatste vluchten in beide richtingen zullen op den 31sten Augustus plaats hebben. De luchtdienst AmsterdamFrankfort Milaan v.v. werd den laten Mei 1935 geopend, met de bedoeling deze lijn tot den 6en Octo ber te exploiteeren. Nadat gebrek aan vlieg tuigbestuurders bij de K. L. M. ontstaan was, is de Lufthansa zoo welwillend geweest den dienst op deze lijn in zijn geheel op zich te nemen. Waar deze maatschappij'een sub sidie ontvangt per gevlogen K.M. en per lijn, heeft zij de, voor deze verbinding beschikbare gelden ï'eeds verbruikt, door van den 22sten Juli af het dubbele aantal K. M. te vliegen dan waar zij oorspronkelijk op gerekend had. De lijn zal in het volgend vooi-jaar door de K. L. M., de Deutsche Lufthansa en de Avio Linee Italiane heropend worden. Twee aanranders langs den weg. Een van hen aangehouden. Op den Noord-Broeksterweg te Slochteren, ter hoogte van het Slochterbosch, zijn een tweetal dames, D. de W. en R. v. W. uit Sloch teren door een als werkman gekleed persoon lastig gevallen. De meisjes, die hevig ge schrokken waren, vluchtten in de richting Noordbroek, waarbij zij door den man werden achtervolgd. Toen een auto in zicht kwam, vluchtte de man het veld in. De meisjes ver volgden hun weg. Tot hun grooten schrik evenwel werden zij, toen zij ongeveer een 500 Meter hadden afgelegd, wederom lastig ge vallen, thans evenwel door een ander persoon. Hierdoor danig van streek durfden zij, mede met het oog op den eersten achtervolger, niet terugkeeren en gingen zij zoo snel mogelijk naar Noordbroek, waarbij zij door den twee den man steeds werden achtervolgd, totdat zij in de bewoonde buurt kwamen. Even voor Noordbroek vertelden zij den juist passeeren- den gemeenteveldwachter Forsten het voor gevallene, waarop deze een auto aanhield en den chauffeur gelastte met hem terug te rij den. De veldwachter slaagde erin den man, die de dames het laatst had achtervolgd, den 26-jarigen A. K. van Sappemeer, aan te hou den. Hij heeft bekend de dames met minder goede bedoelingen te hebben lastig gevallen. Deviezensmokkelaars gearresteerd. "Zeven Nederlanders naar Aken over gebracht. Een dezer avonden is aan de grens te Pos- terholt op Duitsch grondgebied onder de ge meente Karcken een autobus uit Eindhoven aangehouden. Hierin bevonden zich behalve de chauffeur 22 personen. Alle inzittenden werden naar het Zollamt in Kacken overge bracht. Bij onderzoek van de autobus bleek, dat in de reserveband en onder het dak van de auto een hoeveelheid reismarken was verstopt. Bij fouilleering werden bovendiexr op 6 personen nog reismarken gevoixden, welke bestemd wa ren om over de grens te worden gebracht. De zestien andere personen werden in den loop van den nacht vrijgelaten en bij Posterholt over de grens gezet. Na eenige uren loopen be- reikten zij de gemeente Posterholt, vanwaar zij naar Eindhoven konden gaan. De chauffeur en drie dames en drie heeren. allen uit Eindhoven, zijn op transport gesteld naar Aken en voorlöopig in arrest gehouden. Het gezelschap had bij een bank te Königs- winter reismarken opgenomen. Men had ge zien dat marken bij -het verlaten der bank in de autobus waren verstopt. De Duitsche poli tie heeft daarop de autobus voortdurend ge volgd en toen deze tot op 10 meter afstand van de grens was genaderd, werd de grens- boom plotseling gesloten en had de aanhou ding plaats. Van de gearresteerden heeft men tot dusver niets meer gehoord. Boomen van overweg bleven open. Auto door rangeerlocomotief gegrepen Geen persoonlijke ongelukken. Toen de heer en mevrouw D. Poll uit Mun tendam (Groningen) op weg naar huis van hun vacantiereis Meppel passeerden, moesten zij aldaar de spoorbaan oversteken. Hoewel de boomen niet gesloten waren, na derde op dat oogenblik juist een rangeer locomotief. Auto en locomotief kwamen op het zelfde oogenblik op het kruispunt, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto werd eenige tientallen meters mee gesleurd en bleef toen, totaal vernield, lig gen. Omstanders bevrijdden den heer en me vrouw Poll uit hun benarde positie. Als door een wonder hadden zij slechts enkele lichte schrammen opgeloopen. Toen de machinist van de locomotief zag, dat een aanrijding niet meer te voorkomexx was, was hij van de machine gesprongen en bleef zoodoende ongedeerd. De locomotief werd door de botsing uit de rails gelicht en bleef op den rand van een spoorbrug hangen. Was de machine nog eenige decimeters verder doorgereden, dan was zij naai; beneden gestort, hetgeen zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, daar onder de brug juist een schip gemeerd lag. Het verkeer over de lijn Zwolle-Groningen en Leeuwarden werd geruimen tijd over één spoor geleid. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het feit, dat de boomen geopend waren, terwijl het sein op veiüg stond. Wij hebben nog enkele plaatsen voor de na volgende reizen: HARZ (per auto) 8 d. 7 Septf70.— BELGISCHE ARDENNEN (per auto) 5 d. 2 en 16 Septf50.— 2-Daagsche reis naar BRUSSEL f 17.50 Eiken Zaterdag per auto) RIJN- en AHRDAL (trein) 6 d. 9 Septf 56.— HARZ (trein) 7 d. 16 Septf 55.— LONDEN 5 d. 13 en 27 Septf 65.— Kruistocht naar NOORWEGEN 5 d. 30/8 f 75.— REGISTERMARKEN TEGEN DAGKOERS (Adv. Ingez. Med.) Schiphol steeds meer in trek. Reeds 250.000 bezoekers. Dat de belangstelling voor de luchtvaart nog steeds groeiende is en het publiek een toenemend gebruik maakt van de luchtverbin- dingen, blijkt uit enkele cijfers betreffende het passagiei'svervoer en het vliegveldbezoek aan de Amsterdamsche luchthaven Schiphol. Gedui-ende het eerste half jaar van 1935 bedroeg het aantal aankomende en vertrek kende passagiers tezamen 40.721, tegen 33,902 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Het aantal personen, dat dit jaar een bezoek aan de luchthaven brengt, is ongekend groot en overtreft alle verwachingen. Den 8sten Augustus mocht men den 20Ö.000sten bezoeker in 1935 welkom heeten. en reeds den 23sten arriveerde de 250.000ste, ditmaal een bezoek ster. De stationschef van Schiphol bood haar een retourvlucht naar Brussel aan en een luchtfoto van Naar den als herinnering. In 1934. het jaar van de Melbournerace. was het totaal bezoek 247.048 personen; dit is dus thans reeds in Augustus overtroffen. In 1933 waren het er slechts 150.261. Een teeken, dat een uitstapje naar het vliegveld steeds meer in den smaak valt bij het publiek. Handeljond. „Emka" Apeldoorn (Adv.'Ingez. Med.) Groote Rotterdamsche inbraak opgehelderd. Het gestolene opgespoord. In den nacht van 9 op 10 dezer is er inge broken bij de familie G. van Oorschot in de Voorschoterlaan te Rotterdam, terwijl de fa milie de stad uit was. De dieven maakten een groote partij zilver werk. eenige kostbare sieraden en een aantal schilderijen buit. De schilderijen werden, gelijk destijds is vermeld, uit de lijsten gesneden. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van de in brekers, maar de laatste dagen was het de politie ter oore gekomen, dat een man bij verschillende opkoopers in de stad zilverwerk te koop aanbood. Bij een der opkoopers ver kocht hij een paar stukken zilverwerk, welke door de politie in beslag werden genomen, daar zij van de bewuste inbraak afkomstig ble ken. De opkooper kon een vrij goed signale ment van den verkooper opgeven. Zaterdag vervoegden zich bij een opkooper aan den Linker Maasoever twee mannen, die zilverwerk aanboden. Een van hen was al eens eerder bij dezen opkooper geweest. De opkooper waarschuwde de politie, terwijl de mannen zoolang aan de praat werden gehou den. Het zijn twee broers, beide huisschilders van beroep, de 38-jarige J. F. S. en de 28- jarige M. S. De politie heeft in hun woning te Rotterdam een huiszoeking verricht, waarbij het zilverwerk, de sieraden en de schilderijen van de inbraak af komstig. zijn gevonden, zoodat de ge- heele buit van de inbrekers is achter haald. De beide gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd. Een afperser aangehouden. Een dezer dagen is een ernstig geval van chantage en afpersing van geld onder bedrei ging met een revolver aan het licht gekomen. Op de grens van Overschie en Rotterdam ligt een woonschip en de bewoner daarvan, de 19-jarige A. B„ is Zaterdag aangehouden, daar hij er van verdacht wordt den 55-jarigen J. v. W„ die alleen in een huisje dicht bij de woonschuit woont, verschillende bedragen te hebben afgeperst tot een totaal bedrag van goed 500. J. van W. durfde zelf geen aangifte bij de politie te doen, maar door verschillende omstandigheden heeft de politie toch aan deze geschiedenis een einde kunnen maken, mede dank zij de hulp van een familielid en een vriend van den 55-jarigen man. Het was reeds opgevallen, dat de 19-jarige A. B., die werkloos was, geregeld bij van W. op bezoek kwam en dat de jongeman er steeds zorgvul diger en beter gekleed ging uitzien, terwijl de oude man meer en meer verslonsde en zicht baar weg kwijnde. Dank zij inlichtingen van de familie en van den vriend werd een on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat A. B. sinds 1933 op gezette tijden geld kwam afper sen. Hierbij maakte hij den ouden man bang met iets dat hij uit zijn verleden zeide te we ten en onder ernstige bedreiging met een re volver. Zoo wist hij bedragen los te krijgen cot genoemd totaal. De politie heeft tegen A. P. tal van aanwij zingen. Prachtige route over de Waddeneilanden. Viruly maakte een extra-uitstapje. Den tweeden dag der Nederlandsche Rond vlucht 1935 moeten, onder een stralend hemeldak, dat de zon vrij spel laat, de deel nemers elkaar wederom op het vliegterrein „Noord-Nederland" nabij Eelde. Enkele laat komers zitten nog te Groningen aan het ontbijt en hebben zich vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat zij tot den laatstvertrek- kenden zullen behooren. Ook thans is er op het vliegveld van de zijde van het publiek groote belangstelling: het starten van de verschillende typen sport- vliegtuigen en van de machines van leger en marine heeft voor de nieuwsgierigen nog niets van zijn aantrekkelijkheid ingeboet. Het vertrek van de Fokker-Douglas „Jan van Gent", met de Fokker 12, de „Duif", die later weggaat, de reuzen van de kara vaan., geschiedt te kwart over tien. Gezag voerder Viruly, die de geheele rondvlucht als een gezellig uitstapje beschouwt, laat evenals gisteren de deur naar de cockpit wijd open en degenen onder de bezoekers, die de lust niet kunnen weerstaan om zich in deze- ruimte eitkele oogenblikken ook lid van de bemanning te gevoelen, worden niet naar hun plaats teruggewezen. Nauwelijks hebben wij op onze kaart de eerste van de twee etappes, welke voor dezen laatsten dag op het programma staan: Vlucht over de Waddeneilanden naar het Maxrinevliegkamp de Kooy aan een nader onderzoek onderworpen, of de „Jan van Gent" heeft de Groningsche kust losgelaten en raast over zee recht op Schiermonnikoog aan. Het toestel zakt enkele hondei-den meters en nu voltrekt zich een schitterende vlucht over de eilanden Schiermonnikoog, Ameland. Terschelling, Vlieland en Texel. Te 11.05 uur strijkt Viruly op 2C0 Meter over het vliegveld „De Mok" op Texel; in een oogwenk is het Marsdiep gepasseerd, dan Den Helder onder ons op 100 Meter, tot tenslotte de „Jan van Gent" na verscheidene rondjes te hebben gevlogen, als eerste der deelnemers een vlotte landing maakt op de Kooy", waar wij en degenen, die na ons komen, enkele uren gast zullen zijn van den Marine Luchtvaart Dienst. Te half twaalf landde „de Duif". De lange pauze, welke de deelnemers op „de Kooy" wachtte, is, dank zij het voor treffelijke werk van de organisatoren, op buitengewoon aangename wijze gevuld ge weest door een trip per autobus naar Huis duinen, waar menige Nederlandsche en bui- tenlandsche sportvlieger zijn vliegtuiguit rusting verving voor een badpak en in zee verkoeling zocht tegen de ietwat broeierige warmte. Daarna nog een gezellig zitje en een „help yourself-lunqh" in.het Strandpaviljoen en zoo was in een oogwenkhet.- tijdstip van vertirek.naar „de Kooy".— voor de laatste etappe naar Waalhaveix aangebrokeix. Van drie uur af trilde de lucht weer van het gedaver der motoren: het eene toestel na het andere vertrok. Te 3 uur 10 nam onze Douglas zijix aanloop vlak daarop gevolgd door de F XII „Duif. Na jiog een eere ronde over het vliegveld gemaakt te hebben, ging het pal Zuidwaarts op het einddoel af. Alkmaar, Haarlem en Leiden gleden met verbluffend korte tusschenpoozen onder den Jan van Gent" weg; de kruisen van den kruisenwedstrijd, op deze route uitgelegd, waren in de cockpit genoteerd en zoo wisten we niet beter stewardess Bongertman en onze voortreffelijke leider in en buiten het vliegtuig, de heer J. W. Meijer van de K.L.M. inbegrepen of het zou nu regelrecht op Rotterdam aangaan, toen gezagvoerder Viruly den neus van zijn machine zeewaarts wendde haar eenige honderden meters omlaag deed schieten en zoo via Den Haag op Scheve- ningen losstormde. Op geringe hoogte suisde het slanke, zilvergrijze vliegtuig over de drukbevolkte Pier. het Kurhaus waar men ongetwijfeld bezig was met de vooi-bereidin- gen voor het slotdiner! en het strand. De duizenden beneden ons wuifden dat het een lust was en zijn vast en zeker even ingeno men geweest met deze verassing als de pas sagiers van de „Jan van Gent" zelve! Te 4 uur, precies op den vastgestelden tijd geschiedde de lucht begon op dit tijd stip plotseling te betrekken! ten aanschou- we van een enorme menigte op en om het vliegveld, de vlotte landing op Waalhaven en was voor den Douglas en het „handjevol" sportvliegtuigen, dat reeds eerder was aan gekomen, de Nederlandsche Rondvlucht 1935 ten einde. Een rondvlucht, welke in elk opzicht ge slaagd mag heeten; een sportevenment, dat zich in ons land een blijvende plaats heeft veroverd. De deelnemers vereenigden zich Zater dagavond aan een maaltijd in het Kur haus te Scheveniingen. Viruly's oordeel. Gezagvoerder Viruly, naar wies oordeel wij onmiddellijk na de landing van den „Jan van Gent" informeerden, had woorden van groote lof voor dit tweedaagsche vlieguitstapje Vooral de Zaterdagmoi'gen afgelegde étappe over de Wadden-eilanden voor velen van de deelnemers vóórdien een onbekend stukje Nederland achtte de heer Viruley uit toeristisch oogpunt het aardigste deel van de rondvlucht, welke overigens alle land schappen, die Nederland te bieden heeft, te zien heeft gegeven! Voldoening kan men ook hebben over het feit dat aldus de heer Viruly deze rondvlucht, gezien de groote belangstelling van het publiek op en om de vliegvelden, voor het luchttoeiasme op doel treffende wijze propaganda heeft gemaakt. Slechts één ding vond onze vlieger-publicist jammer en dat had met de vlucht zelve ge lukkig niets te maken! Hij was n.l. ge schrokken van den aanblik van het nieuwe stationsgebouw van het vliegveld bij Eelde. welke schepping, waar hij gisteren voor het eerst mee kennis maakte, door hem als een „confectioneele kazerne" werd gekwalificeerd, zulks in tegenstelling met het stationsge bouw van het vliegveld Eindhoven, dat vol gens den heer Viruly een voorbeeld is van goede luchtvaartarchitectuur. De winnaars. De uitslagen van de bij de rondvlucht ge houden wedstrijden zijn: Wisselbeker voor de best geplaatste a.ero- club: gewonnen door de Amsterdamsche Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 26 Augustus: Te Peking is. ten behoeve der ontel bare bedelaars, die er rondzwei-ven, door een maatschappij een Kimaofan of klppenvederen-huis gebouwd, dat als slaapstede dienst doet. In dit huis is een groote zaal, waarin zich een enkel reusachtig bed van kippenvederen bevindt. Mannen en vrouwen, jong en oud, kortom allen kunnen hier komen. Iedereen richt zich des avonds zoo goed mogelijk in en zoekt in de vederen-Oceaan een ge schikt plekje uit, In den beginne kreeg iedere slaper een deken tot beschutting, maar die dekens verdwenen zeer spoedig en wer den waarschijnlijk door de bedienden van het huis ontfutseld en verkocht. Men heeft daarom thans een reusachti- gen gemeenschappelijken deken ge maakt, die even groot is als de geheele zaal. Gedurende den dag wordt die deken door touwen en rollen naar boven ge trokken. maar als des avonds iedereen naar zijn zm liet. laat men dien neder en dan moet iedereen maar zien dat hij een der enten vindt, waardoor het hoofd «restoken kan worden, daar men anders po-por zou loonen te stikken. Ook des morgens moet men het hoofd vnerz:cM<er Uit. het gat trekken, zoodra een tan t am het teeken tot opstaan geeft: de gemeenschaopelijke deken wordt dan eensklaps omhoog gehaald. Ds. F. Ch. F. Krajft. Ds. F. Ch. F. Krafft. predikant der Ned. Herv. Waalsche Gemeente alhier, werd 30 Oc tober 1897 te Lausanne (Zwitserland) gebo ren, als zoon van Dr. Ch. Krafft, geneesheer en directeur van de Bron aldaar en van M. Domela Nieuwenhuis, dochter van Prof. J. Domela Nieuwenhuis. Hij studeerde aan de Universiteit van Lausanne en behaalde den vereischten theologischen graad in 1921. Van 1 November 1921 tot 1 Mei 1922 was Ds. Krafft tijdelijk predikant bij de Eglise réformé Evangélique van Bayonne-Biamtz, daarna hulpprediker te Straatsburg. Aigle en St. Lézier (Zwj en vervolgens, eind 1922 en begin 1923 „Bruder" te Bethel (Bielefeld). Vervolgens werd Ds. Krafft beroepen bij de Waalsche Kerk te Haarlem. In Juni 1923 werd hij candi- daat tot den Heiligen Dienst in de Ned. Herv. Kerk, op 7 September 1923 werd hij gewijd tot den Heiligen Dienst in de Eglise de St. Jean te Lausanne en op 30 September 1923 deed hij zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Waalsche Gemeente te Haarlem. Van dien datum af was hij dus Ned. Herv. Waalsch pre dikant, In 1924 stichtte hij „L'Eglise Wallonne", journal Evangélique Wallon des Pays Bas, waarvan hij sindsdien redacteur is en in 1930 richtte hij de Vereeniging NederlandZwit serland op (Les Amitiés HollandoSuisses), waarvan hij algemeen secretaris is. Voorts is hij correspondent van „La Gazette de Lau sanne" enredacteur van het Bulletin fran- qais van het Ned. Chr. Persbureau. In 1928 trad Ds. Krafft in het huwelijk met mej. M. L. Dupuis, van Neuchatel (Zw.) Met Prof. Lecerf te Parijs gaf hij in 1934 „Le Catéchisme de Calvin" uit. Zijn militairen dienstplicht heeft hij in Zwitserland vervuld. Aei-o-club (de eerste maal werd deze beker gewonnen door de Rotterdamsche, de tweede maal door de Twentsche Aero-club). Kruizenwedstrijd amateurs: eerste prijs Skorsewski (Polen), tweede prijs Pxesland (Engeland). Professionals: eerste prijs luit. D. L. Asjes, tweede prijs W. Sluyters, beiden instructeur van de Nationale Luchtvaartschool. WEDEROM COLPORTAGE-RELLETJES TE AMSTERDAM De colporteurs van verschillende politieke blaadjes hebben Zaterdagavond in de Jordaan te Amsterdam de politie wederom op de been gebracht. In de Marnixstraat en de Willems straat veroorzaakte de colportage oploopjes. Men schold elkaar aanvankelijk uit en daar na kwam het tot handtastelijkheden. Eenige malen moest de politie de menigte met de gummistof verspreiden. Een man werd ge arresteerd wegens dreigen met een mes. In den laten avond was alles weer rustig.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9