Wandgedierte Het sterk geslacht. Hei Be&aHQtqksie 53e 'Jaargang No. 16005 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 28 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM DITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. De wefhoudersverkiezing te Haarlem. Het aanbod der communisten aan de S. D. AP. Dinsdagmiddag komt de Haarlemsche raad bijeen om het nieuwe college van B. en W. te kiezen. In ons blad van Maandag publiceerden wij een brief van het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Communistische partij „Holland" gericht aan het federatie bestuur der S.D.A.P. en aan de Soc. Dem.- raadsfractie, waarin werd medegedeeld onder welke voorwaarden de communisten in den raad bij de wethoudersverkiezing willen stem men op de candidaten der S.D.AP. Wij informeerden bij de Soc. Dem. raads fractie of door haar reeds op dit voorstel een beslissing genomen is. Ons werd medegedeeld, dat noch bij het Federatiebestuur, noch bij de Fractie een brief van de Communisten ont vangen is. „Blijkbaar hebben zoo werd ge zegd de Communisten gedacht, dat wij den brief in de couranten moesten lezen. Er is dus op den niet ontvangen brief ook niet geant woord, en ook a.1 komt nu nog de brief in, dan wordt toch niet meer daarop geantwoord." De rechtsche raadsfractie. Naar wij vernemen zal de rechtsche raads fractie Maandagavond vergaderen. Dit is de .gewone bijeenkomst voor elke raadsvergade ring, maar het is zoo werd ons medegedeeld aan te nemen, dat ook de wethoudersver kiezingen nader besproken zullen worden. De drie eenlingen in den raad zijn tot heden door geen enkele fractie uitgenoodigd tot een conferentie in verband met de verkiezing. Wel achtte onze zegsman het waarschijnlijk, dat zij alsnog zullen betrokken worden in de voorbereiding, maar dit zal dan geschieden in een persoonlijk onderhoud tusschen deze leden en afgevaardigden van fracties. De houding van den Vrijheidsbond. Wij herinneren er aan, dat op 6 Augustus, op initiatief der Soc. Dem. Raadsfractie een bespreking heeft plaats gehad tusschen afge vaardigden van de fractie. Daarover deelden wij toen mede: „Bepaalde overeenstemming werd niet be reikt. „Van den kant der S. D. A. P. werd de eisch van twee zetels in het college van B. en W. naar voren geschoven; echter mag worden aangenomen, dat de soc.-dem. fractie ook met één zetel genoegen zal nemen. „Van de zijde der rechtsche raadsfracties die te voren al overleg hadden gepleegd werd medegedeeld dat genoemde fracties de bestaande verhouding in het college onveran derd wenschten te zien. „Naar wij vernemen is het zeer waarschijn lijk, dat de heeren Van Liemt. Roodenburg en Gerritsz herkozen zullen worden. Blijft over de vierde wethouderszetel, die thans door een Vrijz. Dem. wordt bezet, maaar waarop wat fractiesterkte betreft de Vrijheidsbond ook aanspraak kan maken. „Wij hebben geïnformeerd, of overleg ter zake tusschen deze beide fracties zal volgen, maar men kon ons hieromtrent nog niets mededeelen". Wij kunnen thans mededeelen dat de twee raadsleden die den Vrijheids bond vertegenwoordigen overleg- ge pleegd hebben. Ons werd verzekerd, dat het waarschijnlijk is, dat de Vrij heidsbond de candidatuur van den heer Boes (V.D.) zal steunen. In dat geval is het dus vrij waarschijnlijk, dat ook de heer Boes als wethouder herkozen zal worden. Zieke raadsleden. Die a.s. Dinsdag vermoedelijk niet aan de wethoudersverkiezing kunnen deelnemen. Na de thuiskomst van den heer Mr. J. Ger- ïitsz, wethouder van Haarlem, uit het zieken huis te Amsterdam, liet zich den eersten tijd zijn toestand minder rooskleurig aanzien, doch naar wij vernemen is hierin nu een gun stige wending gekomen. Evenwel zal mr. Gerritsz den eersten tijd zijn werkzaamhe den nog wel niet kunnen hervatten en dus ook a.s. Dinsdag de raadszitting niet bijwo nen. De heer Wolzak is sinds eenigen tijd in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zoo vooruitgegaan, dat het te verwachten is. dat hij in het laatst van deze week weer thuis komt Als het eenigszins mogelijk is, komt hij Dinsdag in den raad. In de vorige raadszitting was de heer L. Peper wegens ziekte afwezig. Wij vernemen dat de heer Peper thans nog te bed ligt, zoo dat er weinig kans is, dat hij Dinsdag kan komen. DE H. O. V. OP KONINGINNEDAG Wij vernemen, dat het H. O. V. orkest, dat Zaterdagavond op den Kloppersingel een con cert zal geven en het ballet van Tilly Sylon zal begeleiden, gedirigeerd zal worden door Ma- ri-nu-s Adam. Geslaagd voor het diploma Costumière van den Ned. Mode Vakbond, welk examen gehouden is van 19 tot 24 AUGUSTUS, te Den Haag, de dames J. M. HOES, P. v. d. HEUVEL, Haarlem. M. L. C. DE DAGER, welke hun opleiding gehad hebben aan de MODE ACADEMIE, KLEVERPARKWEG 130, Telefoon 14802, Leerares SUZE HUNTELAAR. Aanvang nieuwe cursus SEPTEMBER. Aanmelding van leerlingen ïlijks. Club- en privélessen. (Adv. Ingez. Med.) Wordt Haarlem ver- Amsterdamd? Een interessante statistiek. Ongeveer vijf jaar geleden hebben wij de vraag gesteld of er kans is dat Haarlem op den duur ver-Amsterdamd wordt. Niet dat wij verwachten, dat Amsterdam ons zal an- nexeeren, maar het had onze aandacht ge trokken, dat zich meer Amsterdammers te Haarlem vestigden, aan Haarlemmers te Amsterdam. Haarlem is zich als forensen gemeente gaan ontwikkelen. Velen die in de hoofdstad werken geven de voorkeur aan een vrij huis met tuin in Haarlem (of om geving) boven een étage in Amsterdam. Blijkbaar had dit vraagstuk ook de belang stelling van het Haarlemsche gemeentebe stuur, want sindsdien worden in de Statis tische Gegevens de cijfers over vestiging en vertrek over Amsterdam gespecificeerd ge geven. Wij hebben nu de cijfers over 4 1/2 jaar bij elkaar. Deze zijn: 1931 1932 1933 1934 1935 Amsterdammers naar le halfjaar H^prlem gekomen: 1545 1720 1687 1955 962 Haarlemmers naar Amsterdam vertrok ken: 1177 1216 1152 1314 617 Als wij dus een optelling over deze 4 1/2 jaar maken komen wij tot de uitkomst dat in de laatste 4 12 jaar 7869 Amster- sterdammers te Haarlem zijn komen wonen, terwijl slechts 5476 Haarlem mers naar Amsterdam vertrokken zijn. Een voordeelig verschil voor Haarlem van niet minder dan 2393. Als wij een gezin ^p 4 personen stellen wil dit dus zeggen 600 gezinnen. Natuurlijk is dit op een totaal van meer dan 30.000 gezinnen die in Haarlem wonen niet overwegend, maar de invloed is toch niet weg te cijferen. Uit de statistiek blijkt bovendien, dat in de laatste 1 1/2 jaar de trek der Amsterdam mers het grootst geweest is. In 1934 was het voordeelig verschil voor Haarlem zelfs 641 tegen 368 in 1931, het eerste der statistiek. Haarlem heeft dus blijkbaar veel aantrek kingskracht op Amsterdam. In veel opzich ten kan onze gemeente dan ook met Am sterdam concurreeren. Bovendien heeft de afschaffing der forensen-belasting en het gemakkelijke vervoer naar Amsterdam (tram en treindit in de hand gewerkt. Men zou onjuist zijn als men veronderstel de. dat in die 4 12 jaar 5476 ras-echte Haarlemmers naar Amsterdam vertrokken zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat daaron der veel Amsterdammers zijn die een tijd te Haarlem als forens gewoond hebben, maar voor wie het heen en weertrekken op den duur toch bezwaren bleek te hebben. Over de forensen-gemeenten in onze om geving bestaan geen statistieken van vesti ging van Amsterdammers. Het is evenwel een feit, dat ook Heemstede. Bloemendaaï en Velsen (Santpoort) veel Amsterdammers trekken. Japan zoekt geen immigratie- rechten te verkrijgen. Categorische ontkenning der regeering TOKIO, 28 Augustus. De regee ring heeft categorisch het bericht van de Daily Herald gedementeerd, volgens hetwelk de Japansche regee ring voorbereidingen zou treffen om diplomatieke onderhandelingen aan te knoopen met Groot-Brittannië, Neder land en andere mogendheden ter ver krijging van immigratierechten in den Stillen Oceaan ter vestiging van het Japansche bevolkingsoverschot. Goud-voorraad Ned. Bank steeg. Met vijf en een half millioen. De jongste weekstaat der Nederlandsche Bank vertoont een stijging van den goudvoor raad van bijna f oVz millioen tot f 591.3 mil lioen. De binnenlandsche eredietverleening is belangrijk ingekrompen, terwijl het Rijk, dat de vorige week nog een credietsaldo bij de Nederlandsche Bank had, thans weer een voorschot van f 15 millioen heeft opgenomen De gouddekking der direct opeischbare ver plichtingen, die de vorige week 70.4 pet. be droeg, bedraagt thans 70.9 pet. De bezuinigingsvoorstellen te Haarlem. Aan de directeuren gezonden om advies. Wij hebben eenigen tijd geleden medege deeld, dat bij B. en W. het rapport was inge komen van de bezuinigingscommissie van drie hoofdambtenaren. B. en W. hebben de door deze commissie in gediende voorstellen aan de betrokken direc teuren en hoofden van takken van gemeente dienst om advies gezonden. Bij de voorbereiding van de gemeentebegroo- ting zullen B. en W beslissen welke voorstellen zij overnemen en aan den raad zullen doen. Werkloosheid neemt toe. Ruim 6700 werkzoekenden Totaal aantal werkloozen begin Augustus 340.635. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Augustus het aantal leden van, ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 546.300, van wie 75.300 landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 471.000 verzekerden bedroeg 29.6 procent. In de vorige verslagperiode 't.m. 13 Juli) bedroeg de werkloosheid eveneens 29.6 pet. In de overeenkomstige week .van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onder scheidenlijk 26.3 en 23.7 procent. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 10 Augustus 1935 in totaal 358.795 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 340.369 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 340.635 werkloos, onder wie 326.893 mannen. Op 27 Juli 1935 bedroeg het totale aantal ingeschreven werkzoekenden bij een onge veer gelijk aantal organen 352.090, onder wie 333.S32 werkloozen. Het aantal werkzoeken den is derhalve sedert 27 Juli 1935 gestegen met 6.705. Het aantal werkloozen met 6.703. ABSOLUTE VERDELGING zonder iets te beschadigen, onder geheimhouding en schrif telijke garantie. Waar andoren faalden, slaagden wij. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL. GEN. CRONJéSTRAAT 135 Telef. 11657. (Adv. Ingez. Med.) (Te Boston heeft een man in een brei-wedstrijd van honderd vrou wen gewonnen.) Broeder, hoort gij 't knarsetanden Van de vrouwen aller landen, Nu het ginds geschieden kon. Dat een man de breipot won? Lang reeds dorst de vrouw het wagen, Ons, de mannen, uit te dagen, Op ons meer speciaal terrein En ons de bazin te zijn. Het is pijnlijk soms te lezen. Hoe zij ons in niets meer vreezen, Hoe het eertijds sterk geslacht. Vaak 't verlies werd toegebracht. In het tennissen en zwemmen. Kunnen wij haar nauwlijks temmen, Zij bedreigen ons geducht In het vliegtuig in de lucht. In 't vier dagen lang marcheeren, Motorrijden en chauffeeren, En nog zooveel dingen meer, Sloeg de vrouw ons keer op keer. Maar thans is er wraak genomen, Nu is 't keerpunt toch gekomen, Nu een man op haar gebied, Zelfs niet één steek vallen liet. Honderd vrouwen zijn verslagen Door één man in onze dagen, O, gij geest van Reygersberg, Eén man honderd vrouwen t' erg. Laat de vrouwen erop snoeven, Dat zij ons vaak overtroeven, Dat zij, ondanks brute kracht, Lachen om ons sterk geslacht. Wij zijn fier in onze glorie Door de Bostonsche victorie, Laat de vrouw veel winnen dan, Maar de breikous siert den man. Op den onbewaakten Motorrijder door sneltrein gegrepen. SCHALKWIJK, 28 Aug. Hedenmorgen is op den onbewaakten overweg bij wachtpost 10 onder deze gemeente een ongeluk met doo- delijken afloop gebeurd. Door den sneltrein, die om 7.11 uur uit Utrecht was vertrokken, is de 23-jarige motorrijder M. Mulleners, wo nende te Grevenbicht. landmeter, die in de omgeving werkzaamheden verrichtte, gegre pen en vrijwel onmiddellijk gedood. De trein had ruim twintig minuten vertraging. Vergeefsch beroep van dr. Schacht. Anti-semitische excessen duren onverminderd voort. Het beroep, dat dr. Schacht op het Duit- sche volk heeft gedaan om het Jodenvraag stuk slechts langs legalen weg en niet door middel van excessen op te lossen, wordt dooi de pers geheel genegeerd, meldt het A.N.P. Te Bischofsheim hebben de huurders van gemeentegrond, die handelsrelaties met Joden onderhouden, mededeeling gekregen, dat hun de huur wordt opgezegd. De ge meentebesturen van Arnsheim en Schöne- berg aan de Elbe hebben aangekondigd, dat firma's, die zakenrelaties met Joden hebben geen gemeentelijke opdrachten meer zullen krijgen en dat ondersteunden, die in Jood- sche winkels koopen, geen verdere uit- keering zullen ontvangen. Ook Engeland en andere staten hebben pro testen) bij de Sovjet-Unie ingediend. pag. 4 Een Britschc nota over het Abessynische vraagstuk zou in voorbereiding zijn. pag. 4 De Oostenrijksclie minister Fey is bij een auto ongeluk gewond geraakt. pag. 4 De Jonker diamant een stuk van de Cullinan geweest? pag. 4 Onze koopvaardijvloot gaat hard achteruit. pag. 3 De wijziging bij de ministeries gaat op 2 Sep tember in. pag. 3 In het drama te Wildervank heeft een gear resteerde een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. pag. 3 De leges voor bewijzen van Nederlanderschap worden verhoogd. pag. 1 Wordt Haarlem veramsterdamd? pag. 1 Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN. ENZ. Emile Sclirciber: Eigenaardigheden en con trasten in het Japansche leven. pag 4 J. II. de Bois: de heer Degas, burger van Parijs pag. 5 K. de Jong: Richard Tauber. pag. 9 J. II. de Bois over Haarlem's kunstschatten. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. B. Bouman. pag. 3 Wat Italië Abessynië verwijt. Documenten naar den Volkenbond. LONDEN 28 Aug. De correspondent van de-Daily Mail te Rome meldt, dat de docu menten en fotografieën, welke Italië zal zen den naar de zitting van den Volkenbondsraad, die op 4 September zal worden gehouden, o.m. aan de volgende kwesties gewijd zullen zijn; lo. overtredingen van Abessynië van de internationale verplichtingen; 2o. slavernij; 3o. barbaarsche onderdrukking van de gekleurde bevolking onder Abessynische heerschappij 4o. gebrek aan opheldering bij de rechtspleging, voor zoover deze niet geheel ontbreekt; 5o. buitengewoon gebrek aan bescha ving zelfs bij de meest geavan ceerde deelen van de bevolking. Britsche rechten zullen geëerbie digd worden. LONDEN. 28 Augustus (Reuter). De spe ciale verslaggever van de „Daily Mail" meldt, dat Mussolini hem heeft gezegd, dat de Ita- liaansche regeering na afloop van den heden te houder ministerraad een verklaring zal publiceeren, waarin zij zegt volkomen bereid te zijn, alle rechten van het Britsche Rijk te eerbiedigen en de beweringen van de hand wijst, dat Italië plannen koestert, die in strijd zijn met de Britsche belangen. Haarlemmers naar Brussel. Een voordeeltje voor de gemeente. Ook Haarlem heeft een voordeeltje te boe ken als gevolg van het feit. dat vele Haarlem mers do Brusselsche wereldtentoonstelling be zoeken of hun vacantie in België doorbrach ten. Er is dit jaar een groote vraag geweest naar bewijzen van Nederlanderschap en nu de leges hiervoor eenigen tijd geleden belang rijk zijn verhoogd en gebracht op 2.50 is dit nog een voordeeltje geworden voor de ge meentekas. De gronden bij de Kathedraal. Hoe die in exploitatie komen. Er is thans een begin gemaakt met de be bouwing van de gronden aan den Zuidkant van de Westergracht. Men weet, dat de ach terzijde van de Kathedraal aan de Leidsche- vaart ligt. Aan de voor- en aan de beide zij kanten blijven flinke stukken terrein onbe bouwd. De Van Oosten de Bruijnstraat wordt doorgetrokken naar de Westergracht, evenzoo de Allanstraat. B. en W. hebben besloten aan het nieuwe gedeelte van de Allanstraat den naam te geven van Calüerstraat iMgr. A. J. Callïer, Bisschop van Haarlem van 1903 tot 1928, ontwerper van de gewijde symboliek van de Kathedraal). Tusschen de Allanstraat en de van Oosten de Bruijnstraat komt de Jan Stuytstraat (Jan Stuyt, in 1934 overleden, was hoofdopzichter bij den bouw der Kathedraal, later een be kend architect). Tusschen het plein van de Kathedraal en de Westergracht wordt ook een straat aangelegd. B. en W. hebben die de Jos. Cuypersstraat ge noemd (Ir. Jos. Th. J. Cuypers was de archi tect van de Kathedraal.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1