Dalende belasting-ontvangsten. Koning Leopold licht gewond. Casoorlog. éÈÊÊËk Hel Beteuftsijkste 53e Jaargang No. 16006 Verschijnt dagelijks, hehalvë op Zon- en Feestdagen Donderdag 29 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.12%. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bij een autobotsing in de omgeving van Luzern. LUZERN, 29 Augustus. De Koningin van België is bij een aufto- engeiuk om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde op den weg tusschen Kussnacht en Luzern. De koning zelf zat aan het stuur, zijn chauffeur zat achter in den wagen. Door de botsing met een anderen auto verloor de koning de macht ever het stuur. De wagen richtte zich naar het meer. De koningin sloeg met het hoofd tegen een boom en was op slag dood. De koning is licht gewond. Astrid, prinses van Zweden werd geboren te Stockholm op 17 November 1905. Zij is de dochter van Prins Karl van Zweden, broeder van Gustaf V en van Prinses Ingeborg van Dene marken. Da 1926 huwde zij met Prins Leopold van België, hertog van Brabant. Het burgerlijk huwelijk had 4 November te Stockholm plaats, terwijl 10 Novem ber te Brussel het kerkelijk huwelijk werd voltrokken. Zij ging in 1930 tot het Katholi cisme over. 11 October 1927 werd uit dit huwe lijk Prinses Jozefina Charlotte gebo ren en op 7 September 1930 Prins Bou- dewijn. België rouwt. Ten teeken van rouw is overal in België de Vlag halfstok uitgehangen. De zenders zwijgen De Belgische zenders staakten de uitzending en beperkten zich tot het doorgeven van bij zonderheden over het ongeluk. Spanning omtrent de toedracht van het ongeluk. Eerst Marche les Dames. Nu op den weg KussnachtLuzern. Twee ongelukken in een betrekkelijk korte spanne tijds treffen het Belgische volk, dat sterker dan gewoon met dit vorstenhuis mee leeft. De analogie met ons Vorstenhuis is droevig. Ook wij immers verloren in enkele maanden tij as na elkander twee leden uit het Huis van Oranje; ook België is spoedig na den rouw over den dood van Koning Albert I in droef heid gedompeld. Koningin Astrid was bij het Belgische volk zeer geliefd. Haar eenvoud en charme, die vooral den Belgen moet hebben getroffen, hadden haar spoedig een plaats doen ver overen in de Belgische samenleving. Wel neemt de Belg spoedig iemand in zijn ge meenschap op, doch zelden lukte het iemand als juist Koningin Astrid aller harten te ver overen. Ook Koning Leopold na,u een zeer bijzon dere plaats in bij het Belgische volk. Toen zijn vader, Koning Albert, nog leefde, was hij de alom graag geziene gast. Zijn binnen- en buitenlandsche tochten werden niet alleen in België doch ook daarbuiten door iedereen met sympathie gevolgd en men zag in hem een democratisch regeerder bij uitstek. Toen hij, nu ruim een jaar geleden, de re geering aanvaardde, leefde iedereen met hem mee voor de moeilijke taak die hem wachtte. Het was inderdaad zeer moeilijk een waarlijk nobel vorst als Koning Albert op den troon op te volgen. Wonderlijk snel slaagde ook hij erin als Koning dezelfde sympathieën te veroveren die zijn vader bij het volk had en dank zij zijn goede verstandhouding met het Belgische voik, reeds voor zijn troonsbestijging, nam hij na enkele maanden volledig de plaats van zijn vader in. Het is dus wel begrijpelijk dat ook nu het Belgische volk zeer meeleeft met den slag die Koning Leopold heeft getroffen. De troost, dat de Koning zelf gelukkig slechts licht werd gewond, wordt schier teniet gedaan door het groote verlies dat hem persoonlijk heeft ge troffen door den dood van zijn gemalin. De laatste maanden was het contact tus schen het Belgische en het Nederlandsche volk inniger geworden dan voorheen het ge val was. Men herinnert zich de bezoeken van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana aan het Belgische Hof. de bezoeken van Koning Leopold en wijlen Koningin Astrid aan ons Hof en nu kort geleden het verblijf der Belgi sche Koningskinderen bij den burgemeester van Noordwijk. Vooral voor Jozefina Charlotte, den kleinen Boudewijn Albert en Albert is de dood van hun moeder verschrikkelijk. Zij waren zoo verheugd na hun vacantie in ons land weer bij hun vader en moeder te rug te keeren. dat zij het bij hun afscheid van ons land moeilijk konden verbergen. Koningin Astrid. die tijdens de wereldbloe mententoonstelling Flora in Heemstede is ge weest, heeft ook toen veel sympathie geoogst door de eenvoudige en harelijke wijze waarop zij met iedereen uit haar omgeving omging. Voor het Belgische vorstenhuis en de ge- heele natie is dit ongeluk een zeer droevig besluit van den zomer. Het land toont dezelf de teekenen van rouw als verleden jaar bij den dood van Koning Albert. De couranten verschijnen weer met rouw randen om hun pagina's. In de hoofdstad wordt het ongeluk druk besproken. De onze kerheid over de toedracht van het ongeluk maakt de stemming nog spannender en zwar ter. Voor het paleis van den Koning drommen velen samen in de hoop nadere berichten te ontvangen. Allen wachten in groote spanning op de terugkomst van Koning Leopold. Het is wèl weer een droeve dag voor België- Ook een Fransch protest te Moskou? PARIJS, 29 Augustus. Naar de „Jour" bericht, vestigt men er thans ook in Fransche regeeringskringen de aandacht van de Sovjet-Russische regeering op, dat er tegen strijdigheid bestaat tusschen de besluiten van de Komintern en de verplichtingen, die de Russische regeering op zich heeft genomen bij het Fransch-Russisch non-agressiepact. Naar het blad bericht, zou minister-president Laval deze kwestie reeds ter sprake hebben gebracht en van de leden der regeering toe stemming hebben gekregen stappen te doen te Moskou De toestand van den Bisschop. Mgr. Aengenent voorzien van de Sacramenten der Stervenden. Omtrent de ziekte van den Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, die in de Maria - stichting wordt verpleegd, is de volgende mededeeling verschenen: Reeds eenige dagen, nadat Mgr. zich onder geneeskundige behandeling had gesteld, kon worden geconstateerd, dat hij lijdende is aan een ernstige buikaandoening. Tevens blijkt, dat door deze ziekte een ernstige lichaams zwakte was ontstaan. Daar de buikaandoening een operatief in grijpen eischte, heeft de behandelende genees heer, Dr. J. G. Hoge, reeds de vorige week de hulp ingeroepen van Dr. J. Sehoemaker, chi rurg in den Haag. Bij dit consult moest worden vastgesteld, dat, hoewel de buikaandoening alleen langs operatieven weg is te verhelpen, de slechte al- gemeene toestand en verschijnselen van hart zwakte een onmiddellijken chirurgischen in greep niet toelieten. Gisteren had er weer een conferentie plaats tusschen Dr. Hoge. Dr. Sehoemaker en Dr. Th. Koot, die inmiddels van zijn vacantiereis is te ruggekeerd. Het resultaat van dit overleg is, dat, hoewel de toestand van den Hoogwaardigen patiënt gedurende de afgeloopen week niet is verbe terd, de operatieve behandeling niet langer kon worden uitgesteld. Heden zal de operatie plaats vinden. Daar hieraan gevaar verbonden is, is Mgr. gisteren avond van de H. H. Sacramenten der Sterven den voorzien. Nader werd nog medegedeeld: De toediening van de H. H. Sacramenten der Stervenden is gisterenavond om half negen in alle stilte ge schied. De plechtigheid droeg een eenvoudig karakter. Aanwezig waren Mgr. H. J. M. Tas- kin, die als proost van het Hoogwaardig Ka thedraal kapittel de plechtigheden verrichtte, de beide vicarissen-generaal Mgr. M. P. J. Möllmann en Mgr. Th. W. Pichot. Plebaan Westerwoudt, die zelf nog als patiënt in de Mariastichting wordt verpleegd, deken Son- daal en de twee secretarissen van het Bisdom. Aan het slot van de indrukwekkende cere monieën sprak Mgr. Aengenent enkele woorden van dankbaarheid en vertrouwen en gaf daarna aan allen zijn Bisschoppelijken zegen. Naar wij vernemen heeft heden morgen de operatie plaats gehad. Eenige uren later, n,l." om half twee, hebben wij geïnformeerd. Ons werd toen medegedeeld, dat daarover nog geen verklaring te geven is, omdat de patient nog onder narcose ligt. (De strijd om de gasconcessie in Hellevoetsluis is een nieuio sta dium ingegaan, nu de oude con cessiehouder het gas in flesschen gaat leveren.) Gas per flesch, dat is een nieuwtje, Waar 'k vandaag voor 't eerst van las. Stel u voor, wat een bestelling: Hebt u ook nog fleschjes gas? Wilt u dan met spoed bezorgen, Drie. of neen, zes fleschjes licht En dan nog drie fleschjes warmte, Maar die laatste drie op zicht. U zet maar een kraantje open En u hebt het gas in huis. Maar men levert het in flesschen. Inderdaad, in Helvoetsluis. Fleschjes bier en limonade. Fieschjes melk. die zijn van glas. Maar het zijn metalen flesschen. Die men bezigt voor heb, gas. Deze ongewone toestand Is ontstaan door een conflict, Waarin d'ex-concessiehouder Zijn verwijdering niet slikt Ik weet niet, wie hier gelijk heeft. Maar zijn opzet wijst wel aan. Dat hij gas verstrekt op flesschen, Om er zelf niet op te gaan. P. GASUS. De crisis drijft de kohieren naar beneden. Gegevens over Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Toen wij heden naar den hoofdinspecteur der directe belastingen te Haarlem stapten om te informeeren over den invloed van de crisis op de belastingen, hadden wij geluk. De heer C. M. Moolenburgh vertelde ons namelijk, dat hij juist de kohieren van het belastingjaar 1934 '35 had afgesloten en de gegevens voor de Statistiek bewerkt had. Deze statistiek ziet er als volgt uit: (Het belastbaar inkomen is kinderaftrek). aangegeven ider 1931/1932 1932/1933 1933/1934 1934/1935 1931/1932 1932/1933 1933/1934 1934/1935 1931/1932 1932/1933 1933/1934 1934/1935 Haarlem: f 93.266.314. f 81.772.128. f 70.971.655. f 67.952.712. Bloemendaal: f 39.592.177. f 33.914.416. f 30.034.813. f 28.501.376. Heemstede; f 18.058.321. f 15.665.621. f 14.712.591. f 15.130.767. Zandvoort: 1931/1932 f 5.543.937. 1932/1933 f 5.276.728. 1933/1934 f 4.758.590. 1934/1935 f 4.789.143. U ziet het zoo zei de hoofdinspecteur de kohieren loopen geregeld achteruit. Het sterkst was de achteruitgang in de twee eer ste jaren van deze statistiek. Dat komt omdat in de belastingopgaven van het kohier van 1931/1932 verwerkt waren de inkomsten over het boekjaar 1930 en de dividenden over het jaar 1929 die hoog waren. Haarlem en Bloe mendaal daalden het sterkst. Haarlem kwam van 93 1/4 millioen op een kleine 68 mülioen, dus "een achteruitgang van 25 14 millioen. In verhouding is de daling te Bloemendaal ongeveer dezelfde, namelijk van 39 1/2 millioen op 281/2 millioen, een verschil dus van 11 millioen. Bij het beoordeelen van deze statistiek moet men bedenken, dat als het totaal van het belastbaar inkomen zeer sterk vermindert, de opbrengst der belastingen in verhouding nog veel meer daalt, dit komt door het op klimmende tarief. Voor de hoogste inkomens wordt de meeste belasting betaald, zoodat als die sterk verminderen daarvan een sterke invloed gevoeld wordt op het totaal der be lastingontvangsten. In Heemstede is het belastbaar inkomen van het belastingjaar 19341935 weer ruim 4 ton naar boven gegaan. Dit komt omdat de bevolking in aantal sterk toeneemt; Bloe mendaal heeft weinig bouwgronden, zoodat daar geen aanwas van beteekenis is. Wat zijn zoo vroegen wij uw ver wachtingen voor het belastingjaar 1935— 1936? De hoofdinspecteur lantwoordde: Over het belastingjaar 19351936 is Nog niet heel veel te zeggen. Er is begonnen met het samenstellen van I Het Belgische koningspaar, waarvan nu koningin Astrid op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. het kohier, maar omdat daarop na tuurlijk veel voorloopige aanslagen zijn gezet, moeten wij niet onze con clusie voorzichtig zijn. Kct is even wel onze besliste overtuiging, dat dat nieuwe kohier voor Haarlem en Bloe mendaal een nieuwe verlaging zal brengen. Wel is aan te nemen, dat die niet zeer groot zal zijn, zooals trouwens ook het verschil tusschen 1934—1935 en 1933—1934 al veel klei ner was dan tusschen de twee vorige belastingjaren. Maar toch altijd nog maar naar beneden. Ik vrees zelfs, dat wij in 1935-1936 nog niet op het laagste punt zullen zijn gekomen, maar dat ook voor 1936-1937 nog met een daling rekening zal moeten worden gehouden. Ook wat de Personeele Belasting aangaat moet geconstateerd worden dat de op brengst geregeld naar beneden gaat. Dit kan ook niet anders, de huren zakken, het meu bilair vermindert in waarde, de autos dalen cok al in waarde, terwijl de menschen minder dienstboden houden. De eigenaars van de winkelhuizen in de stad moeten zich ook wel bij de crisisomstandigheden aanpassen. Zij zijn ook gedwongen de huren naar beneden te brengen anders komen hun panden leeg te staan. In de hoofdstraten van Haarlem kan elk dit zien. Willen de eigenaars van de ledige winkelhuizen weer huurders hebben, dan moeten zij met een lagere huur genoegen nemen. Ailes wat ieder op straat kan zien komt ook in onze belastingboeken tot uit drukking. Hoe de belasting binnenkomt. Tenslotte vroegen wij hoe in dezen crisistijd de belastingen binnenkomen. De hoofdinspecteur antwoordde dat daar over geen ontevredenheid bij den dienst be staat" Er moet natuurlijk wel in meer ge vallen dan vroeger in normale tijden uitstel van betaling worden toegestaan, terwijl ook in verhouding meer posten als oninbaar moeten worden afgeschreven, maar het aan tal executies is in vei'houding toch niet. toe genomen. De belastingen houden natuurlijk ook rekening met de crisisomstandigheden. Koningin en Prinses keeren 10 September terug. Naar men ons bericht ligt het in het voor nemen van de Koningin om, met de Prinses, op 10 September a.s. per stoomschip van de Maatschappij „Zeeland" hier te lande uit het buitenland terug te keeren. Hare Majesteit en de Prinses zullen dan Haar intrek nemen in het landgoed „De Rui- genhoek" KONINGIN ASTRID VAN BELGIë IS HEDEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK NABIJ LUZERN OM HET LEVEN GEKOMEN; DE KONING WERD LICHT GEWOND. pag. 1 De ïtaliaansche regeering heeft belangrijke financieele en economische besluiten ge nomen. pag. 4 Britschc onderdanen moeten Abessynië ver laten. pag. 4 De toestand van Mgr. Aengenent is zorgwek kend. pag. 1 De belastingontvangsten te Haarlem, Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort. pag. 1 De Hoogovens stellen meer personeel aan. pag. 2 Hoe B. en W. van Haarlem het aantal ver gunningen denken te blijven beperken. pag. 6 Voor Haarlem's kantonrechter. Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN. ENZ. Abessynië, het wes- pag. 4 Speciale correspondentie pennest van Afrika. Mr. E. Elias: Kleine nachtmuziek. pag. 3 J. B. Schuil: Het nieuwe tooneelseizoen. pag. 6 W. Sch.: Waar wijde vlakten gouden schoven dragen, daar is de Wip^"" Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mr. II. J. D. D. En schedé. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1