Koningin Astrid's treurig einde. Henn Barbusse overleden. Onweer. Het Beêauftijlesée 53e Jaargang No. 16007 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 30 Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: f. w. peereboom itttoave iposter ttAATSrnrppn voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCH.APPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mud. ƒ0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De overbrenging van 't stoffelijk overschot. (Vervolg van pag. 4). BERN, 30 Aug. Het stoffelijk hulsel van koningin Astrid werd Donderdagavond van Haslihorn overgebracht naar. Luzern. Tegen tien uur werd de baar in een met rouw om- floersd spoorwegrijtuig geplaatst. Koning Leo pold en zijn gevolg maakten de reis met den zelfden trein, waaraan een slaapwagen was gekoppeld. De wagon met het stoffelijk over schot bevond zich aan den kop van den trein, onmiddellijk gevolgd door den slaapwagen van den koning, waarvan de gordijnen waren neer gelaten. Te Zürich waren tal van leden van de Belgische kolonie aanwezig. Door de hof dames van de koningin lieten zij bloemen op de baar leggen. De trein is gisteravond te Bazel aangeko men; een zwijgende menigte stond in diepe ontroering op het perron en bleef blootshoofds wachten tot de trein weer vertrok. Bij de grens gaven de hooge Zwitsersche officieren, die in opdracht van den bondsraad den trein begeleidden hun taak over aan de Fransche autoriteiten, die het gezelschap tot de Belgische grens brachtten. De koning, die zoo zwaar was getroffen moest op dokters advies het bed houden. Vanmorgen om zes uur is de trein te Arlon aangekomen. Op het perron bevonden zich vele autoriteiten en vertegenwoordigers van organisaties om een laatste groet te brengen namens de Belgische provincie Luxemburg aan de koningin. De klokken luidden. Rondom het station stond een groote zwijgende menschenmenigte geschaard. Brussel ontvangt zijn overleden koningin. BRUSSEL, 30 Aug. Vanochtend was de Belgische hoofdstad in droeve afwachting van den trein, die het stoffelijk overschot van ko ningin Astrid uit Zwitserland naar Brussel bracht. Reeds geruimen tijd voor de aankomst van den trein bevonden zich duizenden bij het §tation, bij het koninklijk paleis en langs de straten, waardoor de stoet zou trekken. De weg was afgezet door gendarmerie en militairen, terwijl bij het paleis een peloton stond opgesteld met de bajonet op het geweer. Op het Gare du Nord waren vele officieele personen aan wezig onder wie burgemeester Max van Brus sel, de voorzitter van den Senaat en de Ka mer en verschillende leden van de regeering. Om 8.40 uur reed de trein uit Zwitserland het station-binnen. Koning Leopold had reeds op het Quartier Leopold den trein verlaten en zich naar het paleis begeven. Toen de trein stilstond werd de wagon, waarin het stoffelijk overschot was, geopend. Onder doodsche stilte werd de kist in een lijkauto geplaatst, die voor het station stond. Het was een ontroerend oogenblik toen de baar, die van blank hout was en bedekt met een eenvoudig laken, waarop eenige wilde rozen waren gelegd, zichtbaar werd. Op het plein voor het station ontblootte de menigte het hoofd, de militairen presenteerden het ge weer. Velen konden hun ontroering nauwe lijks meester blijven. De lijkauto werd bege leid door eenige afdeelingen garde cavallerie, garde artillerie en garde infanterie. Zoo begaf de droeve stoet zich van het Gare du Nord naar het koninklijk paleis. Overal langs de straten, die werden gepasseerd, hin- gen de vlaggen halfstok. Overal ontblootte de menigte eerbiedig het hoofd. In een hof rij tuig zaten minister-president Van Zeeland en vier andere ministers, die den koning tot Arlon waren tegemoet gereisd. Na de aankomst in het koninklijk paleis werd het stoffelijk overschot van de omgekomen koningin plechtig opgebaard. De journalisten uit binnen- en buitenland mochten als eer sten de koningin de laatste eer bewijzen. On- der volkomen stilte defileerden zij langs de baar. De koningin-weduwe Elizabeth en prin ses Marie José van Italië zullen Zondag te Brussel aankomen. Hofrouw. ROME, 30 Aug. (Reuter). Als gevolg van den dood van koningin Astrid, za lhet Ita- liaansche Hof gedurende 40 dagen rouw aan nemen. LONDEN. 30 Aug. (Reuter). Koning George heeft, zoodra hij het -bericht van den dood van de koningin der Belgen vernam, uit Balmoral een betuiging van rouwbeklag ge zonden aan koning Leopold. KOPENHAGEN, 30 Aug. (Reuter). Koning Christiaan heeft een rouw van drie weken aan het Deensche Hof gelast. De dood van konin gin Astrid heeft hier groote smart verwekt. STOCKHOLM. 30 Aug. (Reuter). De periode van rouw is aan het Zweedsche Hof vastge steld op vier weken. Groote voorzichtigheid moest in acht genomen worden bij het over brengen van het droeve nieuws aan de zieke moeder van koningin Astrid. Spontaan werden aan de particuliere huizen en op de schepen in de haven de vlaggen half stok geheschen. Het biad „Dagligt" verklaart, dat het. Zweedsche en het Belgische volk na- tiinaal- en individueel een zijn op dit uur van rouw. Medeleven in Xed. Indië. BATAVIA. 30 Aug. Het overlijden van koningin Astrid van België wekte alom in In dië zeer diepe ontroering, hetgeen bleek uit het feit, dat van vele particuliere woningen, winkels en andere gebouwen de vlag halfstok werd uitgehangen. Op den dag van de begra fenis zal van alle gouvernementsgebouwen, -kantoren en -schepen de vlag halfstok waaien als teeken van deelneming. De commandant van de zeemacht zal aan de diverse afdeelin gen van de marine instrueeren om wel de openbare feestelijkheden op 31 Augustus te laten doorgaan, doch in eenigszins getemper de mate. Ook het galafeest, dat hedenavond in „Concordia" zou worden gegeven gaat door. doch diverse attracties zullen vervallen. De intendant van het paleis van den G.G. betuig de heden ten huize van den Belgischen consul zijn deelneming namens den G.G. In dén Volksraad werd het verscheiden van koningin Astrid door den Voorzitter in gevoel volle woord nelirdacht. Deze woorden werden staande aangehoord. De voorzitter van den Volksraad wees hierbij in het bijzonder op haar belangstellnig voor Nederland en speciaal voor Nederitandsch-Indië. Wereldtentoonstelling blijft geopend. De Wereldtentoonstelling is gisteren geopend gebleven en zal ook de komende dagen ge opend blijven. Met haar halfstoks geheschen vlaggen en bij het trieste weer, dat in den na middag heersehte, maakt zij echter een droef- geestigen indruk. Wèl werden de paviljoens van verschillende landen gesloten, waarbij Engeland het voorbeeld gaf. door zoodra het droeve nieuws bekend wer ode deuren van het EngelsGhe Paviljoen te sluiten. Alle schouwburg- en bioscoopvoorstellingen te Brussel en in de meeste andere steden wer den gisteravond afgelast. De ongeluksauto geborgen. KUESSNACHT, 30 Augustus. Gisteravond omstreeks 6 uur is men begonnen de auto, waarmede het Belgische Koningspaar ver ongelukte te bergen. Met kettingen werd de auto aan een schip verbonden, dat het naar de landingsplaats sleepte, vanwaar het met een vrachtauto naar een garage werd gebracht. Hier blijft het ter beschikking van de auto riteiten. Terwijl de radiateur weinig beschadigd is, is de stuurinrichting geheel ontzet, de rech terzijde van den wagen is geheel vernield. Hedenochtend heeft de gemeenteraad van Kuessnacht op de plaats waar de koningin stierf een kruis opgericht. Een vertegenwoordiger van de regeering van het kanton Schwyz en het district Kuess nacht hebben een krans neergelegd. In verband niet het tragisch verscheiden van koningin Astrid is door den minister van defensie de traditioneele parade die ter gele genheid van den 'verjaardag van koningin Wilhelmina in Den Helder zou worden gehou den voor morgenmiddag afgelast. Om dezelfde reden zal de minister van de fensie den landdag van den bijzonder vrij williger landstorm, die morgen te Bokstel ge houden wordt niet bijwonen. MOSKOU, 30 Augustus. De Fransche schrijver Henri Barbusse, die geruimen tijd ziek is geweest, is te Moskou op ruim 61-jari gen leeftijd overleden. Henri Barbusse werd geboren den 17den Mei 1874 te Asnières in het departement Seine. In 1893 kreeg hij den prijs voor poëzie, die door de „Echo de Paris" was uitge loofd. Hij debuteerde in het jaar 1895 met een bundel zachte, stemmige veraen, toen al vol liefde voor eenvoüdigen en verdrukten, ge titeld „Les Pleureuses". In 1898 trouwde hij met de jongste dochter van Catulle Mendès. Hij was als tooneelcriticus verbonden aan verschillende bladen o.a. werkte hij voor „la Grande Revue" en ..Je sais tout". Hij wijdde zich daarna geheel aan zijn letterkundigen en socialen arbeid. Zijn naam werd bekend door zijn somber werk ..L'Enfers", De Hel, dat hij in 1908 uitgaf. Met den oorlogsroman .ie Feu", Het Vuur (1917) werd hij beroemd. Dit werk openbaart de verschrikkingen van den oorlog en het lijden van de eenvoudige soldaten. Sindsdien heeft Barbusse zich aan het hoofd gesteld van een pacifistisch-communis- tisch internationaal streven wat in zijn latere werken als „Clarté", in 1919 verschenen. ..Les Enchainements" (1925). ..Paroles d'un Combattant" van 1930 en ..La lueur dans l'abime" van 1920 enz. tot uiting komt. Van zijn eerste werken moet nog de merk waardige schetsenbundel ..Nous autres" ge noemd worden. Van zijn laatste het moderne Evangelie van den communistischen Christus ..Jésus" van 1927, met als vervolg „Les Judas de Jésus" (1927). De werken van Barbusse. die in verschei dene talen zijn vertaald, hebben op politiek en pacifistisch gebied veel invloed gehad. Ook in het Nederlandsch zijn eenige boeken ver taald. Het groote pessimisme, dat Barbusse in ver schillende werken toonde, overwon hij eenigszins in het communisme. Met Barbusse is een der wijsgeerigste en dichterlijks te naturalisten van Frankrijk heengegaan. De Bisschop van Haarlem. Toestand redelijk. Donderdagavond hebben de doctoren het volgende communiqué uitgegeven - over den toestand van Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die in de. Mariastichting verpleegd wordt. De aangekondigde operatie heeft plaats ge had. Mgr. heeft deze goed doorstaan. Op het oogenblik is de toestand redelijk wel, oogen- blikkelijk is er geen levensgevaar. Hedenmiddag was de toestand onveranderd. Memento Koningin Astrid ,,een Vorstin gaat heen". Dood! Het grijpt als iets kils in het warme, ver trouwde. Het vertoort meedoogenloos de gedachte aan huiskamers en al wat lief is. Het plaatst ons met een schok voor het reëele, dat zich wreed opdringt en de teere banden van liefde verscheurt tusschen menschen die leven voor elkaar. Wij, alle menschen, kennen die wreedheid in ons bestaan. En zij is machtig, want geld noch macht weerstreven haar. Vorst Leopold wilde de vreugden van den dag plukken, gezonde bergvreugde. die kracht geeft, en de meedoogenlooze wreedheid stond op zijn weg en roofde hem het liefste dat hij had. De geestelijke eenzaamheid van een vorst kan groot zijn. maar nooit wanneer daar een vrouw is en liefde. Leopold kende deze dingen en leefde ermede zijn zonnig bestaan. On danks groote moeilijkheden maakte hij zich een populair menseh. De geestelijke kloof tus schen ons land van molens en polders, en het land met de bergen, wist hij te overbruggen met zijn fijnvoelende sympathieke geest. Welk een groote rol Vorstin Astrid daarbij gespeeld heeft, kan nooit genoeg beseft wor den. Zij liet haar volk een gezinsleven zien. zooals dit het zelf kende en liefhad. Zij was de groote evenwichtsfactor in het immer heftig bewogen leven van een Vorst. Maar op de allereerste plaats was zij Vrouw en Moeder, zooals er millioenen op de wereld zijn, en zoo als er veel meer zouden willen zijn. Ik zie haar nog staan voor het groote Hol- landsche huis in Noordwijk tusschen haar kinderen en bij haar man, symbool en voor beeld voor een natie. Ook voor de natie die de hare niet was, maar waarvan zij de moei lijke mentaliteit aanvoelde met haar warm gevoelig hart. De Hollanders zullen niet gauw haar bescheiden figuur vergeten, zooals zij. liefst onopgemerkt, ging, door het Holland- sche land naast haar man Leopold, haar kin deren, die zij met ons volk vertrouwd wilde maken. Zij had een Hollandsche vrouw kun nen zijn. Een Moeder die leefde voor haai man en kinderen. Dat zij Koningin was, plaatste dit tragisch gebeuren in een massale belangstelling en deelneming. Haar liefde reikte over haar gezin naar een volk, dat haar genegenheid noodig had in een'zwaren tijd."En wat zij aan liefde te geven had is naar dat volk uitge gaan. Het volk dat door Leopold het hare ge worden was. Koningin Astrid laat een open plek achter in de millioenen harten van haar spontaan volk en bij de vele volkeren die haar warme sympathie hebben gevoeld. De Vrouw Astrid laat een ontstellende leemte achter bij den Man Leopold, die Ko ning is en mét haar zijn lasten zoo licht wist te dragen, die tezamen met haar den weg heeft gevonden naar de harten van zijn land- genooten bij de kinderen Josephine, Bau- duin en Albert, die zoo oneindig veel van haar Moederliefde genoten hadden, en nog zoo veel moesten en zouden krijgen van haar Zoo gaat een Vrouw, een Vorstin en een Moeder heen, die het verstaan had, die drie moeilijke functies tot één ideaal figuur te ver eenigen zooals iedereen haar kende als Koningin Astrid van België. Haarlem, Donderdagavond. ANTHONY J. D. SIPS Psychiaters waarschuwen de Staatslieden. AMSTERDAM. 30 Aug. Driehonderd psychologen en psychiaters uit verschillende landen hebben besloten, binnenkort een brief te richten aan de staatslieden. Daarin wen- schen zij erop te wijzen, dat de geestesge steldheid, zooals die zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, vooral in Europa het gevaar- van een nieuwen catastrofalen oorlog in zich sluit. Zij zijn von meening, dat deze beden kelijke gang van zaken in hooge mate door psychologische factoren worden bepaald en dat zij als artsen daardoor gerechtigd en ver plicht zijn een waarschuwend woord te doen hooren en aan te geven langs welken weg huns inziens een uitweg moet en kan worden gevonden. De brief, die in September wordt gepubliceerd, is door vele psychiaters van we reldbekendheid onderteekend. VJ Henri Barbusse t. Het weer is uit den band geslagen, De rust is er volkomen af, Men denkt met weemoed aan de dagen Die ons de zon in schoonheid gaf. Terwijl ik binnen zit te schrijven, Knettert het in de grauwe lucht, En strakjes giet het ouwe wijven. Het weerlicht af en toe geducht. De herfst lijkt vóór haar tijd gekomen, Augustus nog niet eens ten end, Ach, alles bij elkaar genomen Is dit de zaak: we zijn verwend. Om het eens nuchter te bepraten, Wij zijn verwend met zonneschijn. Zoodat wij naastenbij vergaten. Dat het niet altijd mooi kan zijn. Nu moest weer eens het onweer woeden. Met bliksemschicht en donderslag, September kan nog veel vergoeden Met meen'gen warmen zomerdag. De regen ranselt op mijn ruiten. Het ratelt dreunend door het zwerk, 'k Zit binnen met mijn rug naar buiten, Ik ben tevreden bij mijn werk. En ik bepeins nog eens verwonderd. Dat raadsel op het weergebied, Een dame zegt heel kalm; het dondert. Maar voor geen goud: het dondert niet. P. GASUS. De Haarlemsche begrooting voor 1935. Goedgekeurd door Ged. Staten. Eerst thans is bij het gemeentebestuur van Haarlem de mededeeling ingekomen dat Ge deputeerde Staten van Noord-Holland de begrooting voor 1935 hebben goedgekeurd. Intusschen is het college van B. W. al weer druk bezig de begrooting voor 1936 voor te bereiden. FRAUDE TE TANDJONG PINANG BATAVIA, 30 Aug. (Aneta) Het hoofd van het bijkantoor van het Kadaster P. F. N. te Tandjong Pinan is ontslagen in verband met een fraude van 2500 welke is geconsta teerd. De Officier van Justitie te Medan heeft de zaak in onderzoek. Koningin Astrid's tragisch einde; een verkla ring van den koning over het ongeluk: bij zetting zal Dinsdag of Woensdag plaats hebben. pag. 4 en 1 Anthony J. D. Sips: Memento Koningin Astrid pag. 1 De toestand van den bisschop van Haarlem is redelijk. pag. 1 De Fransche schrijver Henri Barbusse is over leden. pag- 1 Zij, die door de koningin onderscheiden werden. pag. 3 De staking te Tilburg breidt zich uit. pag. 3 De „Gelria" is naar Triest vertrokken. pag. 3 Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Wecnschen correspondent: Wee- ncn in Augustus. pag. 11 K. de Jong: Concert der H. O. V. pa? 11 Helen: De bokswedstrijd. pag 6 Bekende Haarlemmers: Ir. H. A. J. de Bijll Nachenius. pag. 3 Voor dc Jeugd. pag. 9 en 10 Een tafreeltje in een der straten van de Belgische hoofdstad, dat duidelijk de eenvoud in het leven van wijlen de vorstin ken- Het Belgische vorstenpaar bij gelegenheid van den doop van den merkt. kleinen prins Albert.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1