DE BILT U ZWEMBRILLEN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1933 HAAEEE M'S DAGBEAD Koninginnefeest. (Vervolg van pag. 1). Te Heemstede. Den geheelen nacht heeft het geregend, zoodat het gedeelte van Groenendaal waar de schoolkinderen gewoonlijk hun feest hebben, vrijwel blank stond. De commissie tot viering van Koninginne dag besloot dan ook voor dit jaar niet uit te rukken, maar waar dat mogelijk was in de scholen feest te vieren. Ja. zoo vertelde ons de heer de Jong. hoofd der Bronsteeschool, dat is nu de eerste maal in de 20 jaar die ik hier in Heemstede op de school ben, dat de Oranjezon ons in den steek laat. De muziekcorpsen, die nog uitgerukt wa ren. speelden nog voor hun vertrek eenige nationale liederen, zoodat o.a. aan de Bron- steeschool de Oranjestemming er in was. Daar de verschillende prijzen voor de te houden wedstrijden op de scholen aanwezig waren, besloten de meeste hoofden van scho len in de gymnastieklokalen, in de klassen en op de gangen de gebruikelijke spelen te houden. Het sub-comité van Koninginnedag die de zorg had voor het uitdeelen van versnaperin gen zorgde voor de verdeeling van die ver snaperingen, zoodat de kinderen nu op de scholen daarvan hun deel kregen. Op enkele scholen, die minder ruim ge- huisvesd zijn, zullen de spelen en wedstrij den om de prijzen in den loop der volgende week gehouden worden. Om de stemming er wat in te brengen wer den op verschillende scholen de kinderen in de gymnastieklokalen verzameld om de ge bruikelijke nationale liederen te zingen. Waar andere jaren juist de optocht naar het feestterrein van de honderden kinderen, getooid met oranje en vlaggen, begeleid door muziekcorpsen, zulk een levendigen inzet was van den nationalen feestdag, was het vanmorgen stil in ons dorp. In Aerdenhout. Tegen tienen levert de Vondellaan een ge- zelligen en vroolijken aanblik op. Voortdu rend komen deelnemers aan het Bloemen corso opdagen. Er zijn keurige stukjes bloem werk bijsmaakvol versierde fietsen en auto peds. aardige poppenwagens, zeer fraai uit gedoste wagens en allerleukste costuumpjes. Aerdenhout komt weer schitterend voor den dag en de jury zal een moeilijke taak hebben, om uit al dit fraais het mooiste te kiezen. Ieder houdt zijn hart vast voor het weer. Want voortdurend komen dikke regenzware wolken aandrijven, die dreigen, al dit fraais te bederven en de goede stemming te ver storen. Bij het afzenden van dit bericht was de jury nog niet gereed met haar werk. In ons volgend nummer komen we daar dus op terug. Om bij half elf zette de keurige stoet zich in beweging voor een omgang door Aerden- houts lanen en dreven. Laten we hopen, dat 't weer zich goed houdt. Voor de deelnemers die zoo mooi voor den dag kwamen, zou 't een groote disillusie worden, als hun werk plotseling door regen en wind bedorven werd. En voor de talrijke toeschouwers niet minder. Te Haarlemmermeer. Aan het door de Oranjevereeniging „Hoofd dorp" georganiseerde op Dinsdag 3 Septem ber a.sT te houden Koninginnefeest, is Vrij dagavond een feestelijke bijeenkomst in de Beurs voorafgegaan. Na de opening der ver gadering door den heer Heilker, die met een kort en krachtig woord het doel van dezen avond uiteenzette, traden als sprekers op Kanelaan H. A. J. Drost te Rotterdam, Ds. R. Oosterhoff te Hoofddorp en Dr. I. H. J. Vos te Amsterdam. Het gesprokene werd met groote aandacht gevolgd en afgewisseld door zang- en muzieknummers, uitgevoerd door de Hooföaorpsehe Mannenzangvereeniging en het Fanfaregezelschap „Excelsior". Mej. W. G. van Vliet nam afscheid van Maatschappelijk Hulpbetoon. Na de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de commissie van bijstand voor Maat schappelijk Hulpbetoon heeft mej. W. G. van Vliet, die wegens haar aftreden als lid van den Gemeenteraad ook ophoudt lid van deze commissie te zijn, afscheid genomen van de leden. Na afloop van de vergadering heeft de voor zitter, wethouder W. J. B. van Liemt, haar namens het college van B. en W. bedankt voor de vele werkzaamheden door haar eerst als lid van het Burgerlijk Armbestuur en later als lid van de commissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon verricht. Hij roemde vooral haar groote toewijding voor haar werk en de prettige wijze van samen werken. De voorzitter van Maatschappelijk Hulpbe toon. de heer C. de Haas van Dorser sprak in denzelfden geest en dankte haar eveneens voor de veie opofferingen, die zij zich bij de zorg voor de behoeftigen heeft getroost. Mej. van Vliet dankte met een enkel woord Van het raadslid G. Wolzak heeft mej. Van Vliet een afscheidsschrijven ontvangen. MUZIEKSCHOOL VAN TOONKUNST Met ingang van 1 September 1935 is aan de Toonkunst Muziekschool van d-e Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Haarlem, als leeraar in het orgelspel benoemd de heer Jacob Bijster, te Haai'lem. DE VEREENIGING „BART KREEFT" Wegens drukke werkzaamheden van den heer Huyboom zag deze zich genoodzaakt, voor zijn functie als voorzitter van de Haar- lemsche Operette-Vereeniging ,3art Kreeft' te bedanken. Afneming der kindersterfte. Belangrijke cijfers over Haarlem. De kindersterfte in ons land neemt den laatsten tijd dank zij de verbeterde zuig! lingenzorg af. Wij kunnen thans cijfers over Haarlem mededeelen die dit ook duide lijk aantoonen. De sterftecijfers over de laatste 5 iaar zijn: 1930 1931 1932 1933 1934 Kinderen beneden jaar overleden 126 115 111 101 99 Men ziet dus dat het cijfer steeds dalende Over 1935 is nog niet veel te zeggen, om dat alleen het cijfer over de eerste 6 maan den bekend is. Dit is 49, maar het is niet te zeggen, dat in liet 2e half jaar evenveel kin deren overlijden. In het le halfjaar van 1934 overleden namelijk 61 kinderen en in het 2e halfjaar slechts 38. Het is dus nog mogelijk dat ook 1935 weer een verlaging brengt. Deze cijfers over kindersterfte zijn steeds lager geworden hoewel de bevolking in die 5 jaar toenam van 119.846 tot 129.12-3. Maar die aanwas der bevolking valt als beteekenis voor onze statistiek weg, omdat daartegenover staat dat het geboortecijfer daalt. Het aantal kin deren blijft, te Haarlem vrijwel gelijk, want nietegenstaande de bevolkingsaanwas blijft het aantal geboorten ongeveer hetzelfde. De geboortecijfers waren: 1930 1931 1932 1933 1934 2198 2141 2183 2140 2203 DE HEER HENSKES 80 JAAR. De heer D. A. W. Henskes alhier, die van 1907 tot 1924 deurwaarder hier ter stede was, en gedurende ruim 40 jaar afslager der pu blieke veilingen, viert heden zijn SOsten ver jaardag. Hij ontving bij die gelegenheid ver scheidene bloemstukken en andere bewijzen van belangstelling. AGENDA ZATERDAG 31 AUGUSTUS VRIJDAG 30 AUGUSTUS Luxor Sound Theater; „De geheimzinnige" en „De Filmster". 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater; Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel Brasello's, evo luties op het slappe koord. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Gruss und Kuss, Ve- ronika" met Franziska Gaal. 7 en 9.15 uur. •s Middags: Kindermatinée: „Grock. de Clown". 2.30 uur. Cinema Palace: Anny Ondra in „Groote schoonmaak". Op het tooneel Herbert Zernik, internationaal variété-parodist. 2.30, T 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 1 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: De Big van het 168ste 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Kees Boeke voor de Onafh. Rel. Gemeenschap. 7.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 2 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De andere wereld. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 31 Aug. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 6 Sept. des avonds 8 uur zul len de volgende apotheken geopend zijn: J. Dienske. Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel 10378. B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope apo- teek. Kruisstraat 26. Tel. 11174. J. Samplonius. Firma Begemann en Sneltjes Kruisweg 30. Tel. 10043. J M. Meisner, Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65. Tel. 23525. L W P. Woutersen, Apotheker, Koninginne- WP« 3 TPI 12038. DE RIJKSWEG OEGSTGEEST—HILLEGOM. Van den betrokken dienst ontving de K.N.A.C. bericht, dat over het uitvaardigen van'par keerverboden nabij alle vluchtheuvels in den Rijksweg (Öegstgeest-Sassenheim-Lisse-Hïlle- gom) reeds onderhandelingen met de betrok ken gemeente-besturen gaande zijn. EEN BRIEVENBUS. 2 September wordt bij het kruispunt van Muid-ersiotweg en Vergiercieweg een Drieven- bus geplaatst. De lichtingen zullen plaats hebben op werk dagen 8.30, 13.00, 15.00, 19.30 (aansluiting cp de nachtposttreinen) en 21.30 uur. Op Zon en feestdagen om 18 uur. AVONDVAKTEEKENSCHOOL in het gebouw der Ambachtsschool aan d*n Kleverparkweg 183 Daar gebleken is, dat verschillende ouders van nieuwe leerlingen, alsmede oude leer lingen, hun zoons of zichzelf niet voor den komenden wintercursus hebben kunnen doen inschrijven wegens het zware onweer op Don derdagavond, verzoekt de directeur ons te wil len melden dat hij om deze reden Maandag 2 en Dinsdag 3 September a.s. des avonds van 7—7.30 uur alsnog gelegenheid tot inschrijving zal geven. ERNSTIGE BRAND OP TEXEL. In drie groote loodsen en in het wierpakhuis van den heer F. Zegel Kzn., gelegen aan de haven te Oude Schild, op Texel, heeft een hevige brand gewoed. In de loodsen lag een groote hoeveelheid hout, evenals in het pak huis, waar tevens nog een groote hoeveelheid was opgeslagen. Het vuur breidde zich snel uit en in korten stond alles in lichter laaie. De brandweer uit den Burg was met twee motorspuiten ter plaatse, doch kon niet be letten, dat alles verbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt ten deele de schade. DEURWAARDER VERGISTE ZICH. Een deurwaarder te Nijmegen moest krach tens executie een bewoner van een der huizen in de Van Sligtenhorststraat aldaar uit zijn woning zetten. De bewoners bleken echter niet thuis te zijn. De deurwaarder liet de deur for- ceeren en de meubels uit de woning op straat zetten, waar weldra een regenbui er op neer- plaste. Toen later de bewoners arriveerden, kwam men tot de ontdekking, dat men zich in het huisnummer vergist had. Het spreekt van zelf, dat deze vergissing gevolgen zal hebben. meldt: Hoogste We enen. Laagste Aberdeen. barometerstand 768.3 m,M. te barometerstand 751.3 m.M. te en voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigen, later matigen Zuidwestelijken tot- Westelijken wind. Zwaar bewolkt. Later opklarend. Waarschijnlijk nog regenbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland NOG GROOTE REGENKANSEN. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie bleef stationair over de Briische Eilanden en om geving. Een secundaire passeerde met zwaren neerslag en toenemen van den wind heden nacht ons land. Over Duit-schland, Oostenrijk en Polen steeg de druk, zoodat het hooge- drukgebied in het Zuid-Oosten aan beteeke- nis won. De hoogedruk in het N-oorden nam een weinig af. Krachtige winden waaien over het Kanaal, het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee en langs de Zuidkust van Noor wegen. Behalve in het h-oogeclrukgebiecl in het Zuid-Oosten, waar het helder is, is overal elders het weer slecht.. Op tal van plaatsen valt nog regen, terwijl de bewolking over het algemeen zwaar is. Wel bracht de krachtige Zuidwestelijke ströoming in Engeland, Frank rijk en Zuid-Duitschland tempera tuursstij- ging. Óver Scandinavië werd het iets kouder evenals over Oostenrijk. Overal viel zwarei regen. De toestand blijft nog ongestadig en de kans op regen voor de eerstvolgende vier en twin tig uur is nog groot. Barometer Vorige stand Stand van heden Neiging: Stilstand. Opgave van FIRMA KEIP, 762 m.M. 758 m.M. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Alleen Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Opticiens (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 31 Augustus. Bevallen 28 Augustus: J. Commandeur- Mijnen, d.; M. Pusvan Nek, z.; K. Zweiphen- nigBueren, z.; 29 Augustus: C. Zieltjensv. Zeeland, z.; T. HeemskerkPrins, z.; A. BaasBos, d.; W. L. Dekker—v. Son, z.; S. Verdelv. Markenstein, d.; A. v. d. Akkerv. Kranenburg, d.; B. van Andel—Veen, d. Overleden 28 Augustus: J. Groenendijk, 91 j., Rollandslaan; 29 Augustus: C..-C. Knaap, 49 j. Tweede Hoogerwoerddwarsstraat'; J. B. Hulshof, 78 j., Hofdijkstraat; J. J. Hollen kamp, 83 j., Delistraat 30 Augustus: P. Berg huis, 60 j., Hazepaterslaan. ECONOMISCH- WERELDNIEUWS NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Santpoort: GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Gebouw Bethel. Wüstelaan. V.m. 10 uur: de heer K. v. d. Berg. Zandvoort: Ver. Staten innen achter stallige belastingen. Volgens mededeeling van hét Belasting- Departement te Washington heeft een nauw keurig onderzoek naar. de inkomsten en aan slagen tot gevolg gehad, dat over het belas tingjaar 19341935 alsnog een bedrag van 276.000.000 aan belastingen kon worden ge- ind. Onder de gevallen, die opnieuw onder zocht zijn, kunnen worj&en genoemd, effecten transacties, waaromtrent geen algeheele klaarheid bestond, uitgekeerde bonussen aan bestuursleden van maatschappijen, welke de Federale Regeering als excessief beschouwde en ontdoken belasting uit inkomsten uit par ticuliere holdingmaatschappij en. AANLEG VAN NIEUWE AUTOWEGEN IN DUITSGHLAND. De uitgaven van de Gesellschaft Reichs- autobahnen bedroegen in Juli RM 53.7 mil- lioen tegenover RM 45,9 millioen in Juni Totnutoe zijn sedert den aanvang dei- werkzaamheden RM 449.7 millioen uitgege ven, terwijl met inbegrip van de voor grond onteigening betaalde sommen tot het einde van de maand Juli jl. reeds RM 670,8 millioen is uitgegeven. RUBBERPRODUCTIE OVERTREFT HET VERBRUIK. Omtrent het rubber-restrictie-schema schrijft de „Times", dat hoewel niet ontkend kan worden, dat het rubberpian niet de re sultaten heeft opgeleverd welke verschillende belanghebbenden ervan hadden verwacht toch niet kan worden beweerd, dat dit schema een mislukking is. De geleidelijke werking van dit project zal tenslotte doen uitkomen dat deze werking op den duur de meest waar devolle is. Door de ondervinding, opgedaan met het Stevensonschema. hebben de autori teiten die het tegenwoordige beperkingsplan hebben ontworpen, zich ervan onthouden om de uitwerking in een te snel tempo te doen plaats vinden. Het is waar, dat het niet verminderen van de voorraden, zooals verwacht werd, hoofd zakelijk voortspruit uit moeilijkheden bij de ten uitvoerlegging van de restrictie-maat regelen in Nederlandsch-Indië, doch een an dere niet te verwaarloozen factor is het te leurstellende verbruik gedurende de laatste maanden in alle landen behalve de Vereenig de Staten. Ondanks dit teleurstellende ver bruik. dat echter gedeeltelijk is geneutrali seerd door de Amerikaansche consumptie za! het wereldverbruik dit jaar de hoeveelheden rubber, welke door de gecontroleerde gebie den, op de markt worden gebracht met 75.000 ton overtreffen. NIEUWE SCHEEPSAANKOOPEN VAN RUSLAND. De Russische regeering heeft in Engeland een vracht- en passagiersschip metende 8489 registerton gekocht. Het schip is in 1914 ge- Auto in het Noord-Hollandsch kanaal gereden. Na botsing met een andere wagen. Twee personen verdronken, vijf gewond. NED. HERVORMDE KERK, V.m. 10 uur: bouwd. Voor welk doel het schip zal worden Ds. d. Tromp. gebruikt, is nog niet bekend. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den Rijksweg AlkmaarDen Helder onder de gemeente 't Zand een auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee personen werden gedood en vijf anderen min of meer ernstig gewond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn op dezen weg twee personen-auto's, ko mende van tegenovergestelde richting op elkaar ingereden, met het gevolg, dat één dei- wagens over den kop sloeg en de andere in liet Nood-Hollandsch Kanaal terecht kwam. Waarschijnlijk is van dezen wagen na de bot sing de stuurinrichting defect geraakt, zoodat de chauffeur het voertuig niet meer op den weg kon houden met het bovenstaande nood lottige gevolg. De chauffeur had de tegenwoordig heid van geest om het dak van den wagen open te schuiven, waardoor hijzelf den auto wist te verlaten, even als twee andere inzittenden van den wagen de heer en mevrouw Biele uit Heemstede. In bewusteloozen toestand werden zij op de wal gesleept door den slager P. Kossen, uit 't Zand. Het heeft niet mogen gelukken de beide andere inzittenden het twaalf jarig pleegzoontje van de familie Biele, Dick van der Wart en een 72- jarige dame, mevrouw Vröger, uit den wagen te voorschijn te halen, zoodat deze jammerlijk verdronken. De inzittenden van den anderen wagen, de heer en mevrouw Verschuur uit den Helder zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Na door den ontboden geneesheer te zijn verbonden konden zij huiswaarts keeren. De drenkelingen werden in een café onder gebracht. Hun toestand was naar omstan digheden redelijik. De bestuurder van den te water geraakten wagen was de chauffeur Fennes van een Haar- lemsche auto-onderneming. Omtrent de toedracht van dit noodlottige ongeval meldt de Tel. nog: Uit de richting Alkmaar kwam de heer Verschuren in zijn wagen met een snelheid van ongeveer 55 K.M. aangereden. Naast hem zat zijn echtgenoote. Van de tegenoverge stelde zijde kwam de andere wagen, die eveneens met matige snelheid, ongeveer 45 K.M., reed. De twee auto's ontmoetten elkaar even voorbij het dorp. Plotseling zagen de passagiers van laatst genoemden wagen den wagen van den heer Verschuren recht op hen afkomen, en wel zoo plotseling, dat van uitwijken geen sprake meer kon zijn. De spatborden van de wagens raakten elkaar; beide bestuurders verloren de macht over hun wagens. Die van den heer en mevrouw Verschuren schoot links den weg af, waar hij in een sloot terechtkwam, en tengevolge daarvan een salto mortale maak te. Erger verging het echter den anderen wa gen en diens inzittenden. De chauffeur was niet meer bij machte den auto onder con trole te krijgen. Wel remde hij hevig, doch het ging linea recta op het Noord-Hollandsch kanaal af. De chauffeur had nog de tegen woordigheid van geest om het schuifluik in het autodak open te rukken. Vervolgens ge lukte het hem nog juist uit den auto te sprin gen. Ook mevrouw Biele, een van de vijf inzit tenden, wist zich nog juist uit den auto te verwijderen doch kwam daarbij in het water terecht, zij wist zich echter op den kant te werken. De auto met de overige drie passagiers verdween in de diepte. Via het schuifluik wist de heer W. H. Biele, muziekmeester te Haar- Icm, zich nog uit de zich snel met water vul lende cabine te werken. Hij tastte nog om zich heen om een der twee overigen te grij pen doch al wat hij voelde was een jas en niets meer. De heer Biele kwam midden in het Kanaal boven water. Hij kon niet zwem men doch ijlings toegeschoten omstanders wisten hem op het droge te brengen. Het was hun echter niet mogelijk den bei den overigen zoo spoedig hulp te verleenen. Zoo spoedig mogelijk was de kraanwagen van den heer c. Johannessen uit het Zand op de plek des onheils aanwezig. Kannes van Beusekom, een jongeman uit 't Zand, deed heldhaftige pogingen om den takel van den kraanwagen aan den gezonken wagen bevestigd te krijgen. Verschillende pogingen waren tevergeefs, doch eindelijk hield de takel aan den achterbumper. Onmid dellijk begon men toen met het optakelen van den wagen doch men begrijpt, dat er nog en kele minuten voorbijgingen voor de auto bo ven water verscheen. Het kanaal is hier namelijk tusschen de twee en drie meter diep, en toen men ten slotte den wagen boven water had en men de personen uit. den wagen kon halen bleken de levensgeesten geweken te zijn. De namen van' de slachtoffers zijn de 72- jarige mevrouw Vröger uit Haarlem en de 12-jarige Dick van der Wart uit Heemstede, wiens ouders in Indië vertoeven. De heer en mevrouw Biele, die de zorg voor den jongen Dick op zich hadden genomen keerden laat in dén avond naar Heemstede terug, nadat zij hun kleeren hadden ge droogd. De wagen waarin de familie Van Biele, de jonge Dick en mevrouw Vröger hadden plaats genomen was een huurwagen, dien men had gehuurd bij een garagehouder in Haarlem, voor het maken van een trip naar de Zuider zeewerken. Zij kwamen juist van Bolsward terug en waren op weg naar huis. Zij vertelden, dat. zij absoluut niet op het ongeluk voorbereid waren geweest; hun chauffeur moet voort durend den rechterkant van den weg gehou den hebben, en zij weten de aanrijding ge heel aan den bestuurder van hun tegenligger. In hoeverre dit juist is, zal de politie, die spoedig ter plaatse was. uitmaken. De heer Biele vond het een groot wonder, dat hij het er nog levend afgebracht had. „De Hechte Band" Nationaal Gedenkboek voor onze Koningin. Bij haar vijf en vijftigsten verjaardag. In een Standaardwerk, dat in verband met den vijfenvijftigsten verjaardag van Koningin Wilhelmina in groot formaat bij Scheltens en Giltay te Amsterdam is uitgegeven, wordt in een veertigtal hoofdstukken op populaire wijze de verhouding van .Oranje tot alle deelen van ons nationale leven in vroeger tijd en in het heden, uiteen gezet. Oranje in betrekking tot ons staatsbestel, tot de volks welvaart, tot de weldadigheid, tot de Leid- sche Universiteit, tot onze internationale positie, tot de kerk, de vredesgedaehte. het misdeelde kind, de defensie, de mobilisatie, de vloot, de Koninklijke Militaire Academie, de Raad van State, de jeugd, de lagere school, Oranje's beteekenis voor bepaalde gewesten van ons land: Friesland, Groningen, Over- ijsel, Utrecht, Zeeuwsch Vlaanderen, Bra bant, Limburg, West-Friesland en Luxemburg ziedaar een aantal kwesties, welke in dit uit voerige w.erlc worden behandeld. Verder is nog geschreven over Oranje's relatie tot be paalde plaatsen: Amsterdam, Apeldoorn, Delft, Den Haag, Rotterdam, Batavia, Soest- dijk, over het beeld, dat onze letterkunde van het Huis van Oranje geeft: Onze 17e eeuwsche dichters, onze strijdpoëzie, onze 19e eeuwsche dichters, onze dramatiek, onze romans en Oranje. Door r.en in al deze hoofdstukken loopt de band, welke tusschen ons Vorstenhuis en ons volk heeft bestaan. De heer M. J. Leendertse, die de redactie heeft gevoerd, schrijft in het hoofdstuk „Oranje en de laatste halve eeuw" o.m.: „Men spreekt wel eens van de mystieke band tusschen ons volk en Oranje. Het is niet mogelijk precies aan te geven, waarin deze bestaat. Maar dit is zeker, dat deze innige verknochtheid door al wat er in den loop der laatste halve eeuw is gebeurd, vreugdevolle, maar niet minder droevige ervaringen slechts is gegroeid, sterk is geworden als de dood, een liefde, die vele wateren niet zouden kunnen uitblusschen. Hoe gezegend Nederland was in het bezit te zijn van een Vorstin van welke dr. Japikse zeide, dat „geen onzer Stadhouders of Konin gen met zooveel zorg groot gebracht is, en geen hunner zoo goed onderlegd, zijn taak heeft aanvaard", bleek met name in het jaar 1914 Dat ons land buiten den oorlog is gebleven, danken wij naast God vooral aan onze Ko ningin, die niet aarzelde getrouw aan haar afgelegde eed, tijdig het bevel tot mobilisatie te teekenen, ons volk in dezen moeilijken tijd van verwarring en angst heeft bemoedigd, het een voorbeeld heeft gegeven van manne lijke zelfbewustheid en Godsvertrouwen, ons leger heeft bezocht en telkens weer geïnspi reerd tot trouw aan Koningin en Vaderland, haar go.ede zorgen heeft doen gaan over de tallooze personen en belangen, welke door den wereldoorlog waren getroffen". De schrijver besluit zijn artikel aldus: „Het is een zegen van God, dat er boven ons jammerlijk verdeelde volk een macht staat, die niet afhankelijk is van den blinden wii van de helft plus een; een macht, die hoog kan staan, omdat zij de oogen van het volk niet behoeft te dienen; een macht, die door de overgroote meerderheid onzer land- genooten nog wordt geëerbiedigd en geëerd; een macht ook, die niet maar rust op tra ditie, maar zichzelf door een dienende op vatting van haar hooge taak in verleden en heden luister bijzet. Het is van het grootste belang, dat in de branding van het heden het gezag van Oranje en de macht van Oranje bhjven gehand haafd. De hechte, aloude band tusschen Vorsten huis en Vaderland moet steeds meer en steeds meer worden versterkt. Hoe slecht en verward de toekomst moge worden, wat er op geestelijk, economisch, politiek gebied ook moge wisselen, wankelen, vallen Oranje blijve als nationale dynastie hoog en onaan tastbaar staan: symbool en beschermer onzer Nederlandsche zelfstandigheid, saamhorig heid en vrijheid. Oranje, het Godsgeschenk aan deze lage landen bij de zee, beteekent voor ons volk in het heden de bevestiging van zijn verleden, het licht, in het donker van dezen tijd, de hoop op een betere toekomst". De heer Leendertse wijst er in zijn artikel ook op, dat het niet vooral de duur der re geering is, welke speciale waarde geeft aan bestuur onzer Koningin, maar de Kwali teit. Deze zelfde opvatting van eerbied, ge negenheid en dankbaarheid vindt men tel kens weer in het boek terug. Nederlanders van allerlei richting en kring, die bijdragen hebben geleverd, wijzen allen op de vier eeuwen oude, onverbrekelijke eenheid tus schen Oranje en het Vaderland. De uitgave van het werk is uitstekend ver zorgd en tal van illustraties, waaronder bij zonder fraaie zorgen voor een prettige afwis seling tijdens het lezen. Van het boek is ook een luxe editie verschenen op geschept Oud- Ilollandsch papier gedrukt en gebonden in met goud bedrukte zwaar lederen band. De eerste 250 exemplaren hiervan zijn genum merd. Zeer velen zullen ongetwijfeld in dit werk de uitdrukking vinden van wat in hen leeft en zullen versterkt worden in hun trouw aan het Oranjehuis. De eerste exemplaren van de luxe-editie van „De Hechte Band" zijn Donderdag aan de Koningin en de Prinses aangeboden. De Ivan in IJmuiden binnen gebracht. Avonturiers ingesloten. Het motorscheepje Ivan, dat dezer dagen op zulk een geheimzinnige wijze uit Overschie verdween, is hedennacht alhier binnenge bracht door den logger SCH. 297, die het scheepje in zinkenden toestand op de Noord zee oppikte. De vijf avonturiers, die zich het scheepje hadden toegeëigend zijn op het po litiebureau Willemsplein ingesloten. Zij zul len ter beschikking van den Commissaris van politie worden gesteld. De Ivan is nabij de Zuidersluis vastgelegd en heeft klaarblijke lijk op zee zeer geleden. De pomp is defect, de roerketting gebroken, het grootzeil aan flar den en ook van binnen is het een groote chaos. Tal van ruiten zijn vernield, zoodat de opvarenden ongetwijfeld moeilijke oogen- blikken hebben door gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2