CHIEF WHIP Hè in het bitteruurtje Heerlijk zoo'n KONINGIN ASTRIDf ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1933 H A A K E E M'S D A 'G B E A D S Naar het einde van het Tilburgsche conflict? Vele stakers melden zich. Comité adviseert het werk niet te hervatten. (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 31 Augustus: In den laatsten tijd worden de Deen- sche boterboeren hun Nederlandschen beroepsgenooten nog al eens ten voor beeld gesteld. Merkwaardig wordt het daarom, dat volgens de Purmerender Kroniek van het jaar 1839, in 1515 eeni- ge Waterlandsche boeren het eilandje Amak bij Kopenhagen bevolkten, en wel op verzoek van koning Christiaan II; ten behoeve van zijn vrouw Elisabeth. „De bewoners zouden vele voorrech ten genieten, mits, zij moesten daar Edammer kaas en boter maken, en daarvan het hof voorzien. „Opmerkelijk is het, dat ofschoon er meer dan drie eeuwen verloopen zijn, de zeden en gewoonten onzer voor vaderen nog in hun nageslacht ken baar zijn; zelfs de kleeding, die in ons land alleen op Marken is bewaard ge bleven. vindt men nog daar, en het gooien van de kat uit de ton, lokt nog heden ten dage de bewoners van Ko penhagen dikwijls naar Amak toe." Door onze lens gesnapt. Mevr. Ir. M. WaardenburgLindeyer. Mevr. Ir. M. WaardenburgLindeyer werd geboren in 1896, bezocht de H.B.S. te Schie dam en voltooide in 1918 haar studie als elec- trotechnisch ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft. Van 1918 tot 1920 was zij leerares in de wis- en natuurkunde aan de Meisjes H.B.S. te Rot terdam. Sedert 1920 heeft zij als predikants vrouw gewoond en gewerkt te Hansweert, Zie- rikzee en Haarlem. Mevr. Waardenburg doet zeer veel voor de bevordering van het meisjes-jeugdwerk, zoo wel plaatselijk als in de provinciale en lande lijke organisaties. Gedurende 7 jaren was zij redactrice van „Ons Verbondsblad". In Zierikzee was zij bestuurslid der Land- bouwhuishoudschool en van 1928 tot 1934 pre sidente der Prot. Chr. Nijverheidsschool, thans in de Tetterodestraat gevestigd. Mevr. Waardenburg is mede-oprichtster der Plaatselijke Federatie Haarlem van Chr. Ver- eenigingen van en voor vrouwen en meisjes, die door aanstelling eener Centrale Jeugd leidster een flinken stoot heeft gegeven tot ontwikkeling van het Meisjeswerk in deze om geving. Zullen baconfabrikanten moeten terugbetalen? Het Tweede Kamerlid, de heer W. v. d. Sluis, heeft den Minister van Economische Zaken schriftelijk de vraag gesteld of hij bereid is te bevorderen dat een aanzienlijk deel van de millioenen welke de baconfabrikanten volgens het rapport-Beumer méér hebben ont vangen dan voor hun diensten noodig en re delijk was, teruggestort wordt. POGING OM ZIJN VROUW TE ONTVLUCHTEN De 49-jarige C. van H., uit Rotterdam, heeft zich bij de politie te Schiedam aan gemeld en mededeeling gedaan, dat hij bigamie heeft gepleegd door in 1931 te Schie dam in het huwelijk te treden met een Neder- landsche vrouw, terwijl hij nog gehuwd was met een Chineesche, welk huwelijk in Soerabaya gesloten was. De man verklaarde in het N.-I. leger sergeant-ziekenverpleger geweest te zijn. Hij is opgesloten en zal ter beschikking van de justitie gestald worden. Als gevolg van een mededeeling van het bestuur van de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wol len Stoffen, dat de stakers bij wijze van voorschot 60 pet. van het loon over de week van 19 tot en met 26 Augustus konden uitbetaald krij gen, mits zij zich schriftelijk bereid verklaarden, Dinsdag het werk te hervatten, hebben vrijwel alle stakers het loon geïnd en de verklaring ge- teekend. Voor degenen, die, doordat zij op reis ge gaan wax-en, niet in de gelegenheid zijn ge weest zich aan te melden tot hen be- hooren ook een aantal processie-gangers werd heden daartoe de gelegenheid gedu rende een half uur opengesteld. Het stakingscomité heeft den stakers aan bevolen het geld afcxn te nemen, de verklaring te teekenen, doch het werk Dinsdag niet te hervatten, tenzij de loonsverlaging wordt in getrokken. In verband met de pogingen van den burge meester van Tilburg om een algemeene werk hervatting op Dinsdag 3 September te bevor deren, heeft de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen na overleg met de arbeidersorganisaties besloten, om aan de arbeiders, die het werk in den loop dezer week hadden onderbroken en in verband daarmede geen uitbetaling hebben ontvangen van het loon over de kalenderweek van 19 t.m. 26 Augustus, een voorschot te verstrekken ter grootte van 60 pet. van bedoeld loonbedrag, een en ander voor zoover deze arbeiders zich schriftelijk bereid verklaren a.s. Dinsdag den arbeid op normale wijze te hervatten. De uitbetaling van het voorschot zal ge schieden op Vrijdag 30 Augustus des morgens tusschen 10 uur en 10.30 op de betreffende fa brieken. Eier-exportregeling blijft gehandhaafd. Voor Engeland zelfde contin gent als vorig jaar. Streng toezicht op uitvoermachtigingen. Het uitvoercontingent voor eieren naar Engeland is gedurende de maand September bepaald op het uitvoer- cijfer van September 1934, zoodat de voor Augustus vastgestelde regeling be stendigd blijft. In verband met feiten, die zich in Augustus hebben voorgedaan, hebben de exporteurs de volgende mededeeling ontvangen: Het kan natuurlijk niet worden toegestaan, dat door Nederlandsche exporteurs langs een omweg eieren via Antwerpen of andere havens naar Engeland worden uitgevoerd. Ten einde hierop controle te kunnen uit oefenen, zullen uitvoermachtigingen voor eieren, welke in andere dan patentkisten naar andere landen dan Engeland en Duitschland worden uitgevoerd, alleen worden afgegeven wanneer een van de handteekening van den exporteur voorzien afschrift der factuur, waar uit duidelijk blijkt wie debiteur is, aan den controleur, die de uitvoermachtiging afgeeft, wordt overhandigd. Na inbraak brand gesticht. Een chauffeur heeft gisternacht ontdekt, dat er brand was uitgebroken in pand No. 5 aan het Hofplein te Rotterdam, bewoond door den heer Th. M. De brandweer werd gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse verscheen, ondekte men, dat de ruit van de voordeur was ingeslagen en dat zoodoende het slot van de voordeur was geopend, De familie M. was niet aanwezig. In het huis vond men alles overhoop gehaald. Kasten waren geleedigd, beddengoed was verspreid en men ontdekte een begin van brand in het sousterrain in de keuken en in de achter kamer. Op deze plaatsen was beddegoed bij el kaar, dat in bi-and was gestoken. Bovendien was het vloerkleed in de voorkamer door- drengt met petroleum. De brandweer wist de vuurhaax'den spoedig te blusschen, waaruit is gebleken, dat in het huis was ingebroken. In den tuin vond men een koffer met di verse artikelen erin en o.a. een aantal waar- delooze effecten. De bewoner, de heer M„ kon niet precies opgeven wat er gestolen was. Wel is vastge steld, dat het tafelzilver verdwenen is. De brand schijnt gesticht te zijn om den in braak te camoufleeren SCHIPPER VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is de 36-jarige schipper M. A Buining, thuis behoorend aan boox-d van het schip ..Henx-iette", dat aaxx de Maashaven Oostzijde te Rotterdam ligplaats heeft, toen hij in een roeiboot langszij van het schip werk zaamheden verrichtte, door de deining te wa ter geraakt en verdronken. De zaak der valsche H. V. A.- aandeelen. Hooge Raad bevestigt de opgelegde straffen. De Hooge Raad heeft de cassatie-beroepen van L. J. P. en D. W., beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring te Anxsterdam ver worpen. De beroepen betroffen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 11 Juni j.l., waarbij verdachten, met vernietiging van het vonnis der Amstex-damsche rechtbank dd. 8 Maart 1935, ter zake van het verschaffen van middelen en anderen te bewegen om een misdrijf te begaan, terwijl het misdrijf of een strafbare poging daartoe niet is gevolgd n.l. aanbieding van 194 vervalschte bewijzen van aandeel ad f 500 Handelsvex-eeniging „Amsterdam" aan een commissionnair in ef fecten zijn veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventief. SALARISVERLAGING VOOR HAAGSCH GE- MEENTEPERSONEEL VOORGESTELD In verband met den toestand van de ge meentelijke kas stellen B. en W. van 's-Gra- venhage voor bij het georganiseerd overleg een loons- exi salarisverlaging van 5 pCt. aanhangig te maken. De roofmoord te Wildervank DOOR P. VAN DER HEM opgehelderd. Datiers hadden nog meer „plannen''. De twee mannen B. B. en K. S. die verdacht" werden van den xnoord op den heer Kroese te Wildervank en een bekentenis hebben afgelegd, blijken nog meer op hun kerfstok te hebben. Zij hebben namelijk ingebroken In het ge bouw van de Arbeidsbemiddeling te Wilder vank, waar zij f 160 buit maakten en in het kantoor van de aardappelmeelfabriek te Bareveld. Daar konden zij de brandkast niet forceer.en. Hierop hebben zij besloten bij den ouden heer Kroese te gaan inbreken. B. ging in den avond van Woensdag 12 Juni om streeks halfnegen naar den heer Kroese, on der het voorwexidsei pootboonen van hem te willen koopen. De oude man begon deze voor hem te doppen en B. hielp mee. Om half elf 's avonds, het afgesproken uur, kwam S. aan de achtex-deur. De heer Kroese begreep niet, wie er zoo laat xxog zou komen, doch B. stelde hem genist. Hij hielp S. binnen komen. Toen de deur wex~d geopend stond S. gemaskerd met een revolver in de hand. Deze revolver was niet geladen, doch diende om den ouden heer te verschrikken. B. sprong op hem af en worgde hem. De oude man kreeg nog een prop in den mond en werd gebonden. Vervolgens werd het huis doorzocht. De dieven vonden geen los'geld. doch wel een bx'andkast. Er was geexi voldoende materiaal om deze te forceeren. Zij sleepten de kast naar de trap, sloten de deux-en en haalden bij een in de buurt staande kalkfabriek een koevoet. Hiermede hebben zij de brandkast geopend. Zij haalden er een portefeuile met f 700 uit. De kerels beves tigden vervolgens de koevoet aan het lijk van Kroese, droegen hem naar buiten en lieten hem in het Oosterdiep verdwijnen. Daarna verlieten zij het huis en sloten zorgvuldig de deuren. B. hield den sleutel bij zich. Hij verwachtte nl, dat de eerste veer tien dagen nog niets zou blijken van de mis daad. De onverlaat wilde daarom een van de volgende dagen nog eens terugkeeren om te 'zien, of er nog meer van zijn gading in het huis was. Met het gestolen geld hadden de twee misdadigers inbrekerswerktuigen en wa pens willen koopen, om nog grootere misdrij ven te plegen. Zoo stond reeds op het pro gramma den gemeenteveldwachter Koster neer te schieten, aangezien deze te lastig was voor hen. Na de woorden kwam het mes. Vrouw door man verwond. Daarna getracht de hand aan zichzelf te 'slaan. In een perceel in de Hofwijckstraat in den Haag ontstond Vrijdagmiddag tusschen de 27-jarige S. en de 30-jarige mej. M. J. S. een woordenwisseling. De man meende zijn argu menten kracht te moeten bijzetten met be hulp van een mes, dat hij plotseling uit zijn zak haalde en waarmede hij de vrouw aan viel, waax-bij hij haar vex-schillende steken in de ax-men toebx-acht. Doordat de vrouw zich vex-zette en wegliep, luid om hulp gillende, wist zij verdere aanvallen van den man te ontloopen. Deze verkeerde door het zien van bloed, dat de vrouw verloor, in de meening, dat hij haar gedood had. Hierop richtte hij het wapen op zichzelf en bracht zich ixx den hals verschil lende wonden toe, waarna hij door hevig bloed verlies uitgeput, op den grond viel. Beiden zijn, na voorloopig verbonden te zijn, naar een ziekenhuis overgebracht. De wonden vaxx de vrouw zijn niet van ern- stigen aard, die van de man zijn zwaarder, doch levensgevaar bestaat er niet. De da^er heeft een volledige bekentenis afgeletfUf. Volgens zijn vex-klaring heeft hij de - daad in jaloezie sei^eegd. TNa

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5