1||P MÜÉ EEN FONGERS RIJ PALMOLIVE DE BILT §®T lederen dag moet of SS*" in contanten worden gewonnen! DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 HAAREE M'S DAGEE'AD" Het overlijden van Mgr. Aengenent. Bewijzen van deelneming. Nog steeds komen tal van bewijzen van deel neming in, o.m. condoleance-telegrammen van mr. Steenberghe, oud-minister van Eco nomische Zaken; mr, ar. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij; verschillende gezan ten; het Hoofdbestuur der Hanze in het bis dom Haarlem. Druk werd Woensdag op de registefs ge- teekend. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht heeft het Hoogwaardig Kapittel van het bisdom Haarlem het volgende telegram ontvangen „Met groote droefheid ontvingen wij het bericht van het overlijden van den allerver- dienstelijksten bisschop. En onze gebeden voegende bij de uwe bidden Wij God, dat Hij hem opneme in Zijne eeuwige woontenten en troost geve aan het verweesde bisdom. Aartsbisschop JANSEN. St. Antonius Gasthuis. De overledene naar de Kathedraal. Zooals gemeld, zal Vrijdagavond het stoffe lijk overschot van Mgr. Aengenent van het Bisschoppelijk Paleis naar de Kathedraal St. Bavo worden overgebracht. De stoet zal daarbij dezen weg volgen: Nieuwe Gracht, Kinderhujsvest, Wilhelmina- straat, Wilsonsplein, Leidschevaart. De plechtigheden in de Kathedraal. i Het stoffelijk overschot van Mgr. J. D. J. Aengenent zal in de Kathedrale Kerk Vrijdag middag te 5.30 uur worden ontvangen door den Kapittel-Vicaris, Mgr. H. J. M. Taskin, hierbij geassisteerd door de kapelaans der St. Bavo. In de Metten op Vrijdagavond te 7.30 uur zal de Kapittel-Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin als Agens fungeeren met assistentie van pas- toorf J. P. Reijnenberg en kapelaan H. A. Hen driks. Bij de Lauden en Plechtige Uitvaart zal als agens fungeeren Mgr. P. Hopmans van Breda: als presbyter assistens Mgr. M. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bisdom. Troondia- kens Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Am sterdam, en M. Wijtenburg, Kanunniken van het Kathedr. Kapittel. Diaken J. Dankelman, eere-Kanunnik van het Bisdom H. Sondaal, eere kanunnik en Deken van Haarlem. De begrafenisplechtigheid zal worden ver richt door Mgr. Th. Pichot, Vic.Generaal van her. Bisdom, met assistentie van de zeereerw. heeren H. W. Agterof en F. Bank, secretaris sen van het Bisdom. Naar de Msb. verneemt zal de heer H. Heij- meijer van Heemstede uit Amsterdam, Ka merheer van Z. H. den Paus, de begrafenis bijwonen. De lijkrede. De lijkrede zal worden gehouden door den Kapittel-Vicaris Mgr. H. J. M. Taskin. Verkeersregeling tijdens de teraardebestelling. De Commissaris van Politie deelt mede, dat op Zaterdag 7 September a.s. de navolgende maatregelen zullen worden getroffen: Van 9 uur v.m. af tot omstreeks iy2 uur h.m. zal het gedeelte Leidschevaart van de Westergracht af tot en met het Emmaplein, alsmede het Emmaplein zelf, alleen toeganke lijk zijn voor het publiek, dat voorzien is van kaarten voor den dienst in de Kathedraal. Voor het rijdend verkeer gelat de beoaling, dat alleen naar de kerk mag worden gereden uit de richting Leidschebrug, dus niet van de richting Emmabrug af. Gedurende den tocht naar Overveen, welke ongeveer plaats zal vinden tusschén 1 en 2 uur n.m. en waarbij langs de hieronder ver melde wegen zal worden gereden, mogen op die wegen geen voertuigen in stilstand zijn terwijl noch tegemoetkomend verkeer, noch inhalend verkeer wordt toegelaten. Voertui gen, die onderweg zijn, moeten zoodra de kop van den stoet zichtbaar is, zijwegen inslaan. De route is: Leidschevaart, Leidschebrug, Wil sonsplein, Wilhelminastraat, Zijlvest, Zijlbrug Zijlweg. Als parkeerterrein wordt aangewezen de Ka- rel van Manderstraat en haar zijstraten. Bedegangen naar het bisschoppelijk paleis. Hedenmorgen defileerden meer dan duizend leerlingen van de R.K. Bijzondere scholen langs de baar van den bisschop. Nadat Woensdag des morgens de leer lingen van de hoogste klassen der meisjes scholen, des middags de vrouwenorganisaties en des avonds de Graal een bedegang had den gemaakt, waren hedenmorgen de jongens uit de hoogste klassen van de R.K. bijzondere jongensscholen onder leiding van hun on derwijzers in de St. Jozelfkerk bijeengeko men om met denzelfden ritus den vierden bedegang binnen twee etmalen te maken. Het waren er velen. Van een groot aantal scholen trokken de leerlingen, met een simpele, omfloerste aanduiding der sehool- namen voorop, in een stoet van honderden meters lengte naar het bisschoppelijk- paleis, waar ook zij stilzwijgend en biddend een hulde brachten aan de nagedachtenis van den overleden kerkvorst. Daarna begaven zij zich naar de St. Antoniuskerk, waarna een zeer korte plech tigheid, de stoet werd ontbonden. Langs den weg. die de deelnemers aan den bedeganig volgden, hadden zich vele belangstellenden geschaard. Vooral aan de Nieuwe Gracht tegenover het bisschoppelijk paleis stonden vele menschen naar het défilé te kijken. Stagnatie van het verkeer werd door de politie zooveel mogelijk tegengegaan. Hedenavond zullen eerst de R.K. manne lijke jeugdorganisaties en daarna de R.K. mannenorganisaties denzelfden tccht onder nemen. Nadat Woensdagmorgen reeds de leerlin gen van de hoogste klassen van de R.K. bij zondere meisjesscholen een bedegang naar het Bisschoppelijk Paleis aan de Nieuwe Gracht hadden gemaakt, werd des middags door de leden van verschillende Katholieke Vrouwenbonden een dergelijke bedegang ge maakt. Tegen vier uur kwamen vele vrouwen sa men in de St.-Joze,fskerk aan de Jansstraat, vanwaar alle bedegangen, die nog zullen ko men worden gehouden. In deze kerk werden eenige gebeden gelezen en vervolgens bega ven de deelneemsters aan den bedegang zich op weg naar- het Bisschoppelijk Paleis, via de Jansstraat. Er waren deelneemsters bij van den R.K. Vrouwenbond, van den R. K. Bond van Zie kenverpleegsters, R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, R. K. Onderwijzeressen, Maria vereeniging, R. K. Blindenzorg. St. Odi- lia, St.-Marthavereeniglng, St. Elizabeths- vereeniging, Geloof en Wetenschap, R.K. Ora- tcriumvereeniging, St. Caecilia, St. Lucia, Haarlem's Gemengd Tooneel „Tlialia" en de R. K. Reisvereeniging. In het paleis van wijlen Mgr. Aengenent meldt: Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 746.5 m.M. te Skudesnaes. en voorspelt: Meest matigen wind uit Westelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur Uit het Buitenland Tijdelijke verbetering niet onwaarschijnlijk. De depressiekern trekt langzaam verder Oostwaarts. Thans bevindt zij zich over Scandinavië. Over de Britsche Eilanden stijgt de barometer langzaam, over Frank rijk en Zuid-Duitschland werd de druk even eens hooger, terwijl over IJsla'nd het maxi mum vrijwel onveranderd bleef. De opzet van druk in het Zuiden en de daling van' den barometer over Zuid-Scan- dinavië deden den druk in onze omgeving toenemen, zoodat hedenmorgen langs de Noordzeekust vrij krachtige winden woeien, welke echter spoedig in sterkte zullen af nemen. Ook over Noord-Duitschland waait het hier en daar krachtig. Overigens is het rustig weer. Over vrijwel het geheele waar nemingsgebied blijft de lucht nog zwaar be wolkt. Een secundaire depressie bracht in ons land vrij zwaren neerslag, evenals in België, Noord-Frankrijk, Denemarken en West-Duitschland. Ook trad eenige afkoeling in over het waarnemingsgebied, terwijl ten onzent de bovenlucht meerdere graden lager in temperatuur werd, waardoor de buiige weerstoestand nog aanhield. Een tijdelijke geringe weersverbetering is niet onwaarschijnlijk. Echter is het moeilijk te beoordeelen of niet een nieuwe secundaire die zich blijkbaar ten 'Westen van Ierland bevindt zich reeds morgen in den middag zal laten gelden. Barometer 759 m.M. 758 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer Hoogste gisteren 66 F. Laagste heden nacht 58 F. Hoogste heden tot 12 uur 65 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 September. Ondertrouwd 4 September: H. Mulderij en G. Pater; A.- L. de Jonge en J. H. Meijer; P. Bruinenberg en J. van Bilderbeek; M. Hang oor en P. Vermaat; C. A. Piepenbrink en C. M. Buur; J. B. Polman en K. Cassee; F. Beek en J. C. Voetelink; -C. H. Keuss en M. H. Klun- der; B. H. Raams en S. Banning; P. J. Mar- selje en F. Bernhardt; J. Booij en E. Eijlders; A. J. Beaufort en A. M. P. Boode; W. Kuiper en M. J. v. Twuijver; A. G. van Schaik en M. J. Divendal; T. W. Baars en T. C. v. d. Peet; P. J. Ebbing en C. v. Schie; A. Wernars en E. J. Martini; J. Slingerland en J. J. Wij- nands. Getrouwd 4 September: K. J. C. Hollander en H. M. Vernout; M. J. de Wit en M. M. Z wakman; A. L. Hoogakker en C. M. Bleeker; J. Martens en W. Oosterhout; D. Rozenhart en G. Diks; H. M. Smit en J. van Kampen; C. H. Hassink en S. H. Velthuijsen; W. Men- sink en N. Hoogerbeets. Bevallen 31 Augustus: J. C. Velthuyzen v. ZantenKok, z.; 3 September: E. W. Otte— Möbius, z.; A. A. de WolfJobse, d.; H. La beurv.a Veen, d.; M. v. VeenVerloop, z E. G. v. d. Kodde—Krebs, z.; 4 September: J. W. John—Glas, d.; G. Kampkes—Bakker, d. Overleden 2 September: A. P. W. Harwijne— Smit, 27 j.. Ternatestraat; 3 September: I. RustingPotter, 84 j., Popeling-straat; 4 Sep tember: W. Iskesv. Riessen, 42 j., Oranje boomstraat. defileerden zij langs de baar van den over leden bisschop, waar luide werd gebeden. Daarna begaf de stoet zich, wederom in stilte biddend, door de Kruisstraat en langs de Krocht naar de Nieuwe Groenmarkt, waar in de kerk van St. Antonius werd gebeden. Des avonds waren het de leden van de R,K. Jeugdorganisatie, de Gr aalmeisjes, die den bisschop, den stichter van hun beweging, hun laatstèn groet brachten. Nadat in de St.- Jczefskerk, gelijk des morgens, het „De Pro fundus" was gebeden, togen honderden Graal- meisjes uit Haarlem, Graalwachten uit de omliggende gemeenten en een deputatie van de Graal uit Amsterdam zwijgend en bid dend langs de Janssti'aat en de Niéuwe Gracht naar het bisschoppelijk paleis. Langzaam zonken de vaandels voor een eerbiedigen groet. Door den corridor trokken de Graalmeis- jes langs de baar en verlieten het paleis om weer biddend verder te gaan naar de St.-An- toniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt, waar het „In Paradisum" werd gebeden, voor den derden keer op dezen dag. HAARLEMSCHE MIDDENSTANDS OPERETTE Hier ter stede is opgericht de Haarlemsche Middenstands Operette onder leiding van de heeren Joh. van 't Vlie, directeur, Ely Huy- boom, regisseur en de heer Jac. Gosen. De repetities worden gehouden op Maan dagavond. In studie is genomen de Dollar- prinses van Léo Fall. ZILVEREN JUBILEUM. Heden, Donderdag, herdacht de heer Jan Vreyer den dag, waarop hij vóór 25 jaar als loopknecht bij de firma Franken, schoenen magazijn, Anegang. in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen door zijn patroon op het kantoor ontvangen en toe gesproken. De heer Vreyer ontving een enveloppe met inhoud en de mededeeling. dat er voor zijn ouden dag is gezorgd. Van het personeel der zaak ontving de jubilaris een aandenken, ïï&eïnëë&ao mak U w£SJt(\ Ieder lid van de\ familie kan winnen I v i'X'. rü Maar bovendien eens per ^00 Alleen met het doel nieuwe afnemers te maken voor Palmolive zeep de schoonheidszeep vervaardigd uit olijf- en palmoliën loven wij iederen dag een splinternieuw Fongers rijwiel 4a uit. De wedstrijd is zoo eenvoudig dat elk kan winnen ier is gelijke kans voor iedereen. En als U dit verkiest kunt U, in- plaats van een rijwiel, 35.— contant krijgen! Iedereen kent Palmolive zeep. Duizenden vrouwen hebben er de charme van haar teint, de frischheid en aantrekkelijkheid van haar fluweelzachte huid aan te danken. Als U nog geen gebruiker bent van Palmolive zeep, neem dan deze gelegenheid te baat, om vast te stellen wat zij voor U zal doen. De regels voor dezen wedstrijd zijn niet moeilijk. Het is alles zeer eenvoudig; wij willen alleen weten waarom U Palmolive zeep verkiest. En hiervoor kennen wij deze waardevolle prijzen toe. Daarenboven, als extra prijs, eens per maand een bedrag van ƒ500.- voor de beste inzending dier maand. Voor nadere bizonderheden zie hiernaast. Ga dus naar Uw winkelier en vul nog heden Uw inschrijf-formulier in. Iemand moet dagelijks winnen. Misschien UI maand een extra prijs van ^^Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor 37'/. ct. Van hem ontvangt U een inschrijf-formulier met alle bizonderheden. Schrijf op dit formulier in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest. Wij kijken niet naar literaire waarde. de beste idee zal winnen. ^^Stuur Uw ingevuld formulier naar Palmolive. Postbus 671, Amsterdam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden der Palmolive verpakking. Het staat ieder vrij zooveel inschrijf-formulieren te zenden als hij wil. Voor ieder formulier 3 zwarte banden bijvoegen. Dagelijks: een rijwiel! Extra prijs: eens per maand, van f500.- '(Adv. Inges, Med.J Nieuwe Tweede Kamerleden. In verband niet de wethoudersverkiezingen. De heer J. R. Snoeck Henkemans, die tot wethouder van den Haag is gekozen, heeft als lid van de Tweede Kamer bedankt. Zijn op volger op de Chr. Hist, lijst is dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van Economische Zaken. Voorts zal de heer J. Brautigam die te Rot terdam als wethouder gekozen is, volgens Het Volk voor het Kamerlidmaatschap bedanken. Zijn opvolger op de lijst is de heer A. B. de Zeeuw, die eveneens tot wethouder is gekozen. Ook deze zal geen Kamerlidmaatschap aan vaarden. Daarna zal benoemd worden mr. L A. Donker. Ir. L. J. M. Teber, die wethouder te 's Gra- venhage is geworden zal zeer waarschijnlijk ook zijn zetel in de Tweede Kamer afstaan. SCHENKINGEN. Mevr. de wed. S. Gerzon Marx heeft ter eere van re nagedaemhtenis van haar echt genoot. den heer Eduard J. Gerzon, volgens de Tel. een groot aantal schenkingen gedaan tot een bedrag van f 19.000 waarvan f 500 aan de gemeente Zandvoort voor de armen van allen gezindte en f 500 aan de Ver. Joodsche Zee- en Boschkolonie te Wijk aan Zee. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. DE VINGERAFDRUKKEN. Te IJmuiden werden na een diefstal op een doosje vingerafdrukken gevonden en latei- werden deze herkend als afkomstig van een persoon, die als verdacht van een anderen diefstal was aangehouden. De verdachte ontkende; niettemin eischte de officier 10 maanden gevangenisstraf; de rechtbank veroordeelde hem tot 6 maanden met aftrek van het voorarrest. DIEFSTAL MET INKLIMMING. De zich artist noemende Amsterdammer, die terecht heeft gestaan, omdat hij in de klee- dingzaak van den heer v. Dam op de Gedemp te Oudegracht zou hebben ingebroken, waarbij hij zich toegang tot de zaak had verschaft via een leegstaand huis op de Botermarkt, waar hij later werd aangehouden, toen hij gestolen goed kwam halen, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest; geëischt was 2V2 jaar. DE FIETS BIJ DE BIOSCOOP. Een Zaandijker had aangifte van diefstal van zijn fiets gedaan, welke hij, voordat hij in de bioscoop ging, buiten had neergezet. Later bleek, dat hij niet in de bioscoop was geweest en hij werd vervolgd op vermoeden dat hij de maatschappij, bij welke de fiets ver zekerd was, had willen oplichten. Omdat de verzekeraar verklaarde, dat de verzekering zou uitbetalen, ingeval een fiets was neergezet op de plaats waar de verdach te volgens zijn zeggen het rijwiel had gedepo neerd. terwijl niet was gebleken, dat verdach- te's rijwiel niet was gestolen, eischte de offi cier vrijspraak; de rechtbank besliste dién overeenkomstig. BRIDGE-DRIVE ËUWEALJECHIN COMITé. Aangemoedigd door het succes, dat de bridge drives in het vorig seizoeon ten deel viel, be sloot het Euwe-Aljechin Comité (N. C. W. S.) in September een dergelijke drive te organi- seeren onder de beproefde leiding van de hee ren M. A. Salvador Nolte, voorzitter van de af- deeling Amsterdam van den Ned. Bridge-Bond, Mrs. F. W. en E. C. Goudsmit en Mr. M. Le- venbach, op 25. September in het Carlton Hotel te Amsterdam. Ook ditmaal zijn voor de winnaars zeer mooie prijzen ter beschikking gesteld. Ook bij deze drive zal worden ge speeld volgens het Scheveningsche systeem. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen,collierPolitie bureau Smedestr.; dop (autowaterreservoir) v. Hamersveld, Leidsehestr. 145; dameshoed: Hane, Bakenessergracht 103; hond: v. d. Sluis, Schalkwijkerweg 14; blauwe regenjas: Van Waveren, Zonnebloemstraat 59; streng kralen: Ruigrok, Dr. Leijdstraat 5; katten: Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt; portemon- naie, Kuipers, Timorstraat 96; idem, Bou- man, Saenredamstraat 31; idem, Keur, Leid- schestraat 110; paal: Jennen, Ged. Oude gracht 54; rijwielplaatje: Elffers, Teding van Berkhoutstraat 96; damestasch met inhoud: Beenink, Oost-Indiëstraat 67; vulpen: v. d. Loor, Smedestraat 11. PERSONALIA. De heer P. J. Bros, te Haarlem, verwierf het politiediploma. Voor het diploma van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen slaagde Woensdag te Alphen a.d. Rijn voor A de heer J. Lodder, lid van de Haarlemsche Reddings brigade. ËOGING TOT INBRAAK. In den afgeloopen nacht heeft men getracht in te breken in een villa aan den Heerenweg nabij Bennebroek. Eerst is geprobeerd via de keukendeur binnen te komen. Hiervoor is een ruitje van die deur verbrijzeld. Het gelukte echter niet de schuif van het slot open te tarekken omdat die deur ook met zware knip pen gesloten was. Vervolgens is en ruitje verbrijzeld van het raampje van den kelder waarin de kachel voor de centrael verwarming is geplaatst. Doordat de eigenaar afwezig is slaapt de tuinbaas tijdelijk in de villa, juist boven deze kelder. Omstreeks drie uur in den nacht werd de tuinbaas, vermoedelijk door het gerinkel van vallend glas wakker. Hij ging op on derzoek uit. De dief heeft daarna de vlucht genomen zonder iets van zijn gading niede te kunnen nemen. De politie stelt een onderzoek in. VERGADERING DER NEDERLANDSCHE VREDES ACTIE. Door een misverstand is vermeld, dat Zon dagmiddag 8 September a.s. door de Neder- landsche Vredesactie een vergadering in de jeugdherberg Jan Gijzen te Santpoort gehou den zal worden. Dit moet echter zijn: in het gebouw van den Protestantenbond te Haar lem-Noord. Sprekers zijn: J. H. van Swinden Koopmans en J. Ruttink. die respectievelijk pro en contra luchtbescherming zullen spre ken. De vergadering begint om twee uur. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. Crisissuikerbesluit met een jaar verlengd. Bij K.B. is het crisis-suikerbesluit 1933 wees met een jaar verlengd. DR. K. MISKOTTE ONDERSCHEIDEN. De theologische faculteit der Groningsché universiteit heeft den Wilem Malhnckrodt- prijs toegekend aan dr. K. H. Miskotte, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente, alhier, voor zijn dissertatie: „Het wezen der Joodsche re- legie", vergelijkende studie over de voor naamste structuren der Joodsche godsdienst- filisofie van dezen tijd. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer zal gehouden worden op Dinsdag 17 Septem ber des avonds te half acht in het gebouw Nassaupledn 6, TEGEN DE VERVOLGINGEN IN DUITS CHLAND. De afdeeling Haarlem van den Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid zendt ons ter publiceering een oproeping, uitge geven door het hoofdbestuur van de organi satie, gericht tot alle niet-Joden in Europa. Daarin" wordt geconstateerd, dat een nieuwe golf van Joden-vervolgingen over Duitsch- land is gegaan. Het Duitsche regime martelt achter de muren van gevangenissen en con centratiekampen. phyisiek en geestelijk zijn duizenden slachtoffers, communisten, socia listen, pacifisten, democraten, katholieken, protestanten en joden. In heftige bewoor dingen protesteert deze oproeping daartegen alsook dat het overige Europa zwijgend duit, dat in het hartje van Europa pogroms in elkaar gezet worden. Er wordt een beroep gedaan op allen die gaarne hun eigen land willen vrijwaren voor een dergelijke regeering. Helpt zoo be sluit de oproeping de slachtoffers door openlijk een bepaald én onmiskenbaar stand punt in te nemen en weiger medeplichtig te zijn aan deze misdaad tegen de beschaving en tegen de menschheid door het bewaren van een schuldig stilzwijgen. AGENDA DONDERDAG 5 SEPTEMBER Luxor Sound Theater: „De geheimzinnige" en „De Filmster". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel Brasello's. evo luties op het slappe koord. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Gruss und Kuss, Ve- ronika" met Franziska Gaal. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: Anny Ondra in „Groote schoonmaak". Op het tooneel Herbert Zernik, internationaal variété-parodist. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2