Haarlem beleeft de premières van twee bijzondere films 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES TVKÏJDA'G '6 'SEPTEMBER Ï935 HSSKEESI'S D'A'GBCKD "8 „DE HEELE WERELD LACHT", een diepzinnige persiflage van veel.... „DE MAN DIE ZIJN HOOFD BEHIELD", onthullingen over het wapenkapifaal. Claude Rains, Joan Bennett en Lionel Atwill, die „De man -die zijn hoofd behield", bijzonder spannend doen zijn. Het is geen pessimisme of verlangen naar den winter, als we zeggen dat de zomer is afgeloopen. De filmzomer althans en twee films, die Vrijdag in Haarlem de premières van Nederland beleven, bewijzen 't. Beide vallen ge heel uit den toon in den gunstigen zin van het woord. De een, „De heele wereld lacht", een Russisch product •van den regisseur Alexandroff, de ander „De man die zijn hoofd behield" een Amerikaansch van Edward. Ludwig. „De heele wereld lacht" komt in Cinema Palace. Het is een bespotting van alles. Al leenbespotting is te zacht uitgedrukt. 't Is een onbegrijpelijk mengelmoes van on zinnigheden met diepe beteekenis. Dit moge paradoxaal klinken, 't is het echter niet. „On begrijpelijk" is deze film om den eenvoudigen reden dat men niet denken mag. Daarin schuilt een groot gevaar voor hen die „De heele we reld lacht" aidus zouden willen beoordeelen, om dat zij dan tot veroordeelen zouden komen. Een „mengelmoes" is het eveneens, want op het eene beeld volgt het andere, met slechts schijnbare onsamenhangendheid. „Onzinnig heden" zijn er ook, zooveel zelfs dat de film er meer dan kostelijk door wordt. Echter is het „met diepe beteekenis" want hierin juist schuilt het groote verschil, met die onzin nigheden-films, die nonsens toonen, slechts ter wille van de nonsens. „De heele wereld lacht" is een grootsche persiflage van veel en van de lamme-amuse- mentsfilm zelf in het bijzonder. Het verhaal is zoo eenvoudig dat 't alle mogelijkheden biedt er veel dwaasheid bij te halen: een herder wil musicus worden, wordt bij een rijke dame geïnviteerd door een vergissing, de vergissing wordt bemerkt, de herder ver dwijnt, wordt bandleader en echtgenoot van een eenvoudig boerinnetje. Dat is alles. Maar nu de uitwerking. Van lieflijk-pasto rale plaatjes, veelal close ups, met fluitge- zang op de noten van de vogeltjes in de tele foondraden langs den yeg. die gezamenlijk een notenbalk vormen, komen we in een rijke omgeving met dweepzieke kunstminnige, niet kunstzinnige joffers, waar tusschendoor de koeien en geiten van den herder huishouden op een meer dan beestachtige manier. Het verband tusschen de wijze koeien en de domme dames ligt hier voor 't grijpen. Toch is dit lang niet alles. Want de jazz krijgt ook een veeg uit de pan, de dwaze aanstellerij die blijkbaar een absolute noodzaak is geworden voor jazzers, wordt zoo heerlijk bespot, dat alleen hierom reeds „De heele wereld lacht" een biizonder onderscheidingslintje verdient. De Russische taal verleent uiteraard aan de film een bijzonder karakter zooals trou wens de heele sfeer, die anders is dan wij zijn gewend. Léonide Outessoff, is de rustige, soms melancholieke, soms onstuimige herder- bandleader. Hij weet de overgangen van ernst naar dwaas zoo goed te camoufleeren, dat menigeen zich nog wel eens zal afvragen: „Tja. wat moet dat nou?" maar in hetzelfde oogenblik in een nieuwe lachkramp zal ge raken. Een heel bijzondere rol spelen de beesten In het eerste deel van de film. Wij hebben nog nooit gehoord van gedresseerde koeien, geiten, bokken, maar hier lijkt het er toch alleszins op. De heele wereld lacht om de invasie van zwijnen en koeien aan een feestdisch, de heele wereld lacht om de muzikale vechtpartij der bandleden, die een leven maken als een oor deel. omdat zij gestoord worden door het pieptrompetje van een baby in de woning naast-aan, de heele wereld lacht om de zwie rige rit per lijkkoets, de heele wereld lacht om allerlei dingen die zij in het dagelijksch leven doorgaans als hoogst ernstig opneemt. De heele wereld lacht erom, zonder dat de heele wereld het zal willen bekennen. En dat is het lesje van den Rus G. V. Alexandroff die de heele lachende wereld geeft. Iets geheel anders. Geheel anders is de film die Luxor deze week zal vertoonen: „De man die zijn hoofd behield." Schrikbarend onthullend voor velen, i die niet weten wat er zich achter de coulissen afspeelt, achter de coulissen der oorlogsvoor bereiding. Een oorlogsfilm? Ja en neen. Het is geen oorlogsfilm zooals wij er langzamerhand reeds ettelijke hebben gehad en waarvan men niet weet of ze bedoeld zijn als propaganda voor den vrede of als verheerlijking van den man- moedigen dood in het prikkeldraad. Wel een oorlogsfilm voor zoover hij het ellendige winstbejag op waarlijk niet overdreven wijze voorstelt. Het is moeilijk hier in details te treden; het zou de spanning wegnemen waarin wij van het eerste oogenblik af worden gebracht, een spanning die met de minuut klimt, om te eindigen in een bevre digende, toch geen happy-enderige oplossing. Claude Rains, de man die zijn hoofd behield, als pacifist in oorlogstijd. Claude Rains, bekend als de onzichtbare man en als de advocaat uit „Misdaad zonder hartstocht', fascineert ook hier weer door zijn zelfbewust en toch droomerig-verlegen optreden. Joan Bennett, zijn vrouw en Lionel Atwill, die Rains' capaciteiten als schrijver koopt voor zijn eerzuchtige bedoelingen, hem bedriegt en vernedert, vormen met Rains een trio dat deze film in al zijn wisselingen maakt tot een uiterst spannende geschiedenis, die noch banaal noch goedkoop-sensationeel is. Maar ook het verhaal zorgt hiervoor, dat in hoofdzaak berust op het verlangen naar een hooge positie van Lionel Atwill, waarin Rains hem moet helpen door in opgekochte Fransche couranten pacifistische artikelen te schrijven onder den naam van Atwill, ter verhooging van zijn populariteit. Tegen den tijd dat de oorlog moft uitbreken komt het Atwill voor- deeliger uit een andere koers in te slaan, zoo dat Rains, die voet bij stuk houdt voor zijn oprecht-vredelievende pogingen, onschadelijk gemaakt moet worden. Juist deze overgang van pacifisme naar den geldbuidel der internationale wapenin dustrie, waaraan „De man die zijn hoofd be hield" niet wil meedoen, is het element van leerzame pacifistische propaganda. Het moge waar wezen dat de inleiding tot de hoofdzaak in deze film wel wat lang is, langdradig is zij echter in geen geval. Nimmer nog zagen wij een film, die de zaak van oor log en vrede van deze zijde' belichtte in het verband van een verhaal dat even logisch als eenvoudig is. De rest is wel niet gloednieuw, er zit ook weer iets in van den bekenden drie hoek doch men kan onmogelijk alles verlan gen. De hoofdzaak blijft hoofdzaak. „De man die zijn hoofd behield", oor spronkelijk een tooneelstuk van Jean Bart heeft een oud onderwerp nieuw behandeld met de spanning van een goede detective-roman en de waarheid die aan de onderzoekingen van Nye doen denken Buziau te Haarlem. Van 16 tot en met 20 November. Do directie van het Gem. Concertgebouw deelt ons mede, dat de heer Buziau geheel hersteld is en op 16, 17. 18. 19 en 20 November in Haarlem in het Gem. Concertgebouw zal cptreden in de Bouwmeester-revue: „Met vlag en wimpel". STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN t HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Augustus 1935 (1934). I. Prinsenhof. Totaal 6764 bezoekers (v. j. 7690); van wie overdag 3692 mannen en 948 vrouwen, 's avonds 1519 mannen en 605 vrouwen. De leeszaal werd overdag bezocht door mannen en 129 vrouwen, 's avonds door 302 mannen en 55 vrouwen, in totaal 1185 perso nen (v. j. 1383). Het aantal bezoekers van de krantenzaal bedroeg overdag 2480, van wie 2281 mannen en vrouwen, 's avonds 787 mannen en 132 vrouwen te zamen 919 personen. Totaal be zoek 3399 (v. j. 3891). II. Filiaal „Het huis te Zaanen". Bezoek to taal 1038 personen (v. j. 1685). Bezoek aan leeszaal door 414 mannen en vrouwen, totaal 510 personen (v. j. 821). Aantal bezoekers aan beide inrichtingen 7802 (v. j. 9375). Het aantal uitgeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 4313 (v. j. 5240), aan het „Het huis te Zaanen" 916 (v, j. 1277). Het gezamenlijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 5229 (v. j. 6517). De uitleening en leeszaal waren in beide in stellingen 2 weken gesloten (vorig jaar 1 week) GROENTEMARKT TE HAARLEM. 4 September 1935. Tomaten f 0.O3-—0.06 per K.G. Heereboonen f 0.050.08 per K.G. Snijboonen f 0.060.12 per K.G. Postelein f 0.250.40 per kist. Andijvie f 0.200.40 per kist. Spinazie f 0.250.45 per kist. Sla f 0.601,50 per 100 krop. Roode kool f 0.040.06 per stuk, Komkommer f 0.020.03 per stuk. Bloemkool f 0.050.14 per stuk. Wortelen f 0.050.07 per bos. Prei f 0.030.05 per bos. Pieterselie f 0.030.07 per bos. Selderie f 0.030.10 per bos. REISBUREAU LISSOME N.V. AmsterdamLeidschestraat 5. Dam 10. REISBUREAU LINDEMAN N.V. Den Haag Groenmarkt 22. RotterdamNoordblaak 13. Haarlem Barteljorisstraat 3. UtrechtJanskerkhof 11. ArnhemBakkerstraat 7. Leeuwarden Nieuwestad 55. EindhovenWillemstraat 13. Leiden Geb. Vroom Dreesmann, Aalmarkt. DE NEDERLANDSCHE ONDERNEMINGEN OP REISGEBIED verzorgen ook Uw VREEMDE VALUTA tegen zeer voordeeligen koers. ASSURANTIES OP ELK GEBIED. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Inbraak te Zaandam. In den nacht van 19 op 20 Juli werden in de goederenloods van de Nederlandsche Spoorwegen te Zaandam twee personen aan getroffen, die daar bezig waren kasten en la den open te breken. Het bleek, dat zij zich toegang tot die loods hadden verschaft door een ruit met zeep te besmeren en vervolgens in te drukken; de ontstane opening was groot genoeg om er door te kruipen. Veel buit bemachtigden zij niet, dank zij de omstandigheid, dat him aanwezigheid weid opgemerkt; het eenige wat zij gestolen had den, was een doosje cigaretten. De beide daders, jonge mannen, stonden heden terecht. Hun was diefstal van liet doosje cigaretten en poging tot diefstal van geld ten laste gelegd. Verdachten bekenden, alleen kwam de dief stal der cigaretten voor rekening van een hunner; de ander zei er niet van te weten. De officier achtte het een ernstig feit en requireerde tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Smits, wees er op, dat de eene verdachte nog nooit is veroordeeld en ook overigens goed bekend staat; de andere verdachte mag minder goed bekend staan, hij is toch niet voor diefstal veroordeeld en zijn levensomstandigheden zijn niet gunstig ge weest. Werkloosheid heeft de jongens op het verkeerde pad gebracht. Verdediger achtte de straf veel te hoog en pleitte clementie. Rijwieldieven Verschillende personen hadden zich voor rijwieldiefstal te verantwoorden. Eerst was het een zwerver, een man, die een slechte opvoe ding had gehad tot de voogdijraad zich oyer hem ontfermde en hem tot zijn meev iarig- heid onderdak verschafte. Maar toen i weer op eigen beenen kwam te staan, ging het mis en verviel hij tot diefstal. Na ontslag uit de gevangenis wist hij al weer geen andere uit vlucht dan stelen en zoo zal het misschien doorgaan. De officier eischte 8 maanden ge vangenisstraf. Een andere verdachte was ook recidivist, maar zijn omstandigheden verschilden weer van die van den ander. Deze man was gehuwd en had een gezin; hij was in Zandvoort gaan wonen, waar hij geen werk had en waar hij ook geen steun kon krijgen. Zoodoende kwam hij er toe om een rijwiel en andere dingen in huurkoop te nemen en deze te verkoopen, terwijl hij nog een fiets van een kennis weg nam. Verdachte ontkende dezen laatsten dief stal; hij had de fiets maar geleend en toen na cafébezoek ergens vergeten. Tegen hem eischte de officier een jaar ge vangenisstraf. Een derde, die al acht vonnissen voor dief stal had ondergaan, waaronder rijwieldief stallen, was betrapt toen hij in Halfweg op een rijwiel stapte, dat met een ander rijwiel te gen het raam van een kapsalon stond. Hij gaf een bijzondere lezing van het geval en wilde de rechtbank doen gelooven, dat hij slechts een rijwiel had overeind gezet, toen het was gevallen en dat vallen zou alweer een gevolg geweest zijn van het, schrikken van verdachte toen hij langs de rijwielen liep. Getuigen hadden echter gezien, dat ver dachte op het rijwiel stapte en de Officier eischte tegen dezen recidivist 8 maanden ge vangenisstraf. De volgende verdachte moest zich ook voor diefstal van eënige fietsen verantwoorden maar hij wees die beschuldiging af wel er kende hij enkele rijwielen gekocht en weer verkocht te hebben. Dat hij ze verkocht had, bleek ter terecht zitting, want de man aan wien ze verkocht waren, verklaarde dit, maar niet bleek, dat hij ze gekocht had. De man, die ze aan ver dachte verkocht zou hebben, bleef onbekend, volgens verdachte had deze hem meermalen in Zaandam ontmoet en dan hadden zij steeds een handeltje gehad. Merkwaardig was wel, dat de rijwielen alle in Haarlem waren ge stolen en in Zaandam zou verdachte ze ge- kocht hebben, om ze dan weer in Haarlem te gaan verkoopen. Ze kwamen op hun domicilie terug, zei de president. De officier, die in 't algemeen niet van onbekenden houdt, was ook nu weer niet be reid om aan het bestaan van den onbekenden verkooper te gelooven en eischte 9 maanden gevangenisstraf. De twee IJmuidenaren, die daarop terecht stonden, waren verdacht van diefstal van een motorrijwiel, subsidiair van benzinediefstal, want het betrof hier meer het geval van een paar brooddronken jongens, die op een mo torrijwiel, dat zij op straat zagen staan, wa ren gestapt, er wat mee rondgereden en het tenslotte ergens hadden neergezet. De jonge mannen gaven 't feit toe, maar be weerden, dat zij 't motorrijwiel slechts hadden weggenomen om er op te rijden. Het glaasje bier zou niet vreemd aan die opwelling zijn geweest. De officier wilde dit wel gelooven, maar het wegnemen van auto's en motorrijwielen moet tegengegaan worden en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Van Dam, de verdediger zei, dat de eene verdachte zeker niet voor diefstal vervolgd kan worden, want hij had slechts op de duo gezeten; overigens pleitte de verdediger voor voorwaardelijke veroordeeling. De laatste verdachte was er ook met een motorrijwiel vandoor gegaan, maar tegen hem pleitte, dat hij getracht had het ding te ver koopen en zijn bewering, dat hij alleen maar een ritje wou maken kon dan ook niet veel geloof vinden. De officier eischte tegen hem dan ook 8 maanden gevangenisstraf, zulks mede in ver band met het feit, dat hij reeds eerder is ver oordeeld. Mr. Van Dam, de verdediger, drong op een voorlichtingsrapport aan en zou wenschen, dat verdachte naar het land werd gezonden, waar hij misschien werk zou kunnen vinden. In al deze zaken uitspraak over 14 dagen. étui, v. Looy, Nassaulaan 5 rood; badpak met handdoek, Klein, Barendsestraat 6 b: bad pak, Kasman, Leidschestraat 108; school- étui, Oud, Djambistraat 32; étui met inhoud, Huntink, Kruisweg 25; heerenpolshorloge, Nooy. Kruisweg 1226 post Vijfhuizen, Haar lemmermeer; dameshoed. Koert. H. van Alphenstraat 29; insigne van Gym.vereen., Serné, Sterreboschstraat 72; slagersjas en schort, Trommelen Zomervaart 1 c; regen jas, v. Waveren, Zonnebloemstraat 59; lorgnet Henning, Eindenhoutstraat 21; portemonnaie Vestering, Bastiaansstraat 33; Regenjas, Boelhouwer, Rijksstraatweg 28; rozenkrans, Keeman, Ged. Oude Gracht 61; rijwiel plaatje, Zonderbrun, 2e Zuid Polderstraat 45; rijbewijs A, Veldhuizen. Sterreboschstraat 42, rijwielplaatje, Schluter. Teijlerstraat 21; gouden ring, Hol, Berkenrodestraat 2; rij wielplaatje. Abdalé, Dahliastraat 38; spaar- zegels, Beringer, Arnoldystraat 2; fotostatisf Martens, Oudeweg; kindertasch, Waleveld, Gouwstraat 36; tramkaart, Poot, Anslijn- straat 8. VAKSCHOOL VOOR KAPPERS. Men schrijft ons: Een der punten van het urgentie-program van den Neaerlandschen Kappersbond ter verbetering-van den toestand in het kappers- bedrijf wil het recht om zich als kapper te vestigen eerst verleenen wanneer daaraan vooraf gegaan is een voor een commissie (met Staatstoezicht) afgelegde proef van be kwaamheid. Het ijveren voor dezen eisch brengt de consequentie mede ervoor te zorgen, dat er in de toekomst jeugdige vakgenooten zijn die aan de dan te stellen eischen zullen kunnen vol doen. Hiertoe is de oprichting van vakscholen onder auspiciën van den Nederlandschen Kappersbond in onderscheidene plaatsen van ons land in voorbereiding. Ook in het rayon Haarlem, (zich uitstrek kende van het Noordzeekanaal af tot en met Heemstede en Zandvoort) is dit het geval. Deze vakscholen staan onder een, aan het hoofdbestuur verantwoording verschuldigd, bestuur. Voor Haarlem bestaat dit uit de heeren T. Hamoen, voorzitter, N. J. Vos, secretaris en A. Rol, penningmeester. Het ligt in de bedoeling om begin October a.s. met de lessen een aanvang te doen ne men. JAARVERGADERING „BLOEMENDAAL" Bevengenoemde vereeniging houdt haar algemeene vergadering op Donderdagavond 12 September in hotel „Rusthoek" te Bloemen- daal. De agenda bevat o.a. de volgende punten: Jaarverslag penningmeester. Begrooting sei zoen 19351936. Verslag kascommissie. Be stuursverkiezingen. (Aan de beurt van aftre den zijn de secretaris, penningmeester en de beide commissarissen J. C. Kaspers, Ph. Im mer, G. J. Cassee en J. IJfs, die allen herkies baar zijn. Bestuursmededeelingen. De ezel en Léonide Outessoff, die de heele wereld doen lachen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Armband: Jansen. Steenbokstr. 1. Armband: Tennis, N. Raamstraat 12. Bewijs van Nederlanderschap: Politiebureau Smede straat. Bankbiljet Filiaal Kareis. Kruisweg 56. Halsketting: Rozenhart, Zomerkade 151. Pop, Vogel, Jacob van Lenneplaan 5. Portemonnaie Politiebureau Smedestraat. idem: Boes, Mag- dalenastraat 22 rd. Gouden heerenring Smol ders. Kennemerstraat 20zw. Rozenkrans, Ro zenstraten, Tempeliersstraat 41 rd. Sigaren aansteker: Glazer, v. Nesstraat 18. Schoen: Klinges, Palmstraat 17. Kindertasch. van 't Hoff, Graafschapstraat 46. Vulpen; de Graaf, Preangerstraat 4. Handschoenen, ceinturen, ballen, kwartier muts, portemonnaie, kinderschoentje, kinder- tosch, Politiebureau Smedestraat, broche, v. d. Boogaard, Barendsestraat 58; bril in maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomstl Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont' (Adv. Ingez. Med.l INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dé Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender met teruggegeven. Kinderexploitatie. Geachte redactie, Het was de eerste keer sinds vele jaren, dat ik de Koninginnedagfeesten te dezer plaatse meemaakte. Naar aanleiding daarvan zij het mij vergund de publieke aandacht te vestigen op een soort van kinderexploitatie, die op een dag als dezen plotseling als uit een ver ver leden opdoemt. Reeds m den morgen zag ik een achtjarig kereltje met een harmonica door een onzer hoofdstraten trekken, begeleid door een vrouw, die het honorarium van den kleinen artist op haalde. Vele uren later zag ik hetzelfde ventje nog op straat. In den vooravond wist op de Nassaulaan een 10 a 12 jarige jongen met het zingen van een gemeen straatliedje telkens weer een groep menschen om zich heen te verzamelen; dan eindigde hij al gauw met zich verbazend dikke wangen te blazen en daarna dwaze geluiden uit te stooten, waarna hij met zijn pet rond- SinS- Een 16-jarige jongen, type van een achter lijke, trok met een paar ongeveer tien-jarige kinderen met zwartgemaakte gezichten door de binnenstad; de groote jongen speelde op de harmonica, de kinderen dansten en „haalden de centen op". Twee vragen drongen zich bij mij op: In de eerste plaats deze: hoe is het moge lijk, dat deze kinderexploitatie aan het wakend oog van de politie ontsnapt? M.i. is de surveil lance van enkele agenten in burger voldoende, om aan deze onwettige en onaesthetische grappen een eind te maken! En dan deze vraag: hoe is het mogelijk, dat het publiek, toch deels ook bestaande uit ouders, niet een meer afwijzende houding aan neemt tegen zulke uitwassen van een volks feest? Men begrijpe toch, dat als de omstan ders niets geven, de uitvoerenden hun bedrijf wel gauwer staken! Toch over de Koninginnedag-viering schrij vende, wil ik meteen^ter waarschuwing me- dedeelen, dat in de laatste weken van Augus tus wel vier maal jongens bij mij aan de deur zijn geweest voor „geld voor de eerepoort". Een goedgekeurde inteekenlijst werd niet vertoond, ,met open hand werd gebedeld. Ik heb de poort op 31 Augustus niet gezien. Geen wonder, dit zaakje was natuurlijk niet in den haak! Toch zullen er wel goedgeloovi- gen gegeven hebben, anders was de inzamel- woede niet zoo groot geweest. Men zij toch voorzichtig met geld geven aan kinderen, die nu eens lootjes verkoopen voor dit, dan weer steentjes of bons voor dat! Uit een en ander blijkt, dat ook in onzen tijd wel nog. iets te doen is op 't terrein van de kinderbescherming. Het publiek kan in dezen nuttig werkzaam zijn! Met dank voor plaatsing, gaarne uw dw. M. EHRBECKER.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10