Steenenregen. Het Bdm^ksie De bijzetting van Haarlem's bisschop. 53e Jaargang No. 16015 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 9 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 September. Het Oorlogsgevaar. Er zijn blijkbaar nog veel menschen die niet begrijpen wat een oorlog tusschen Italië en Abessinië voor de geheele wereld zou beteeke- nen, zelfs als de geheele oorlog tot deze twee landen beperkt zou blijven. Zij denken maar gemoedelijk „nou ja, het is ver weg" en hou den genoeglijke disputen over de vraag of een land het recht heeft koloniën te nemen als het die voor zijn expansie noodig heeft, na de vaststelling en aanvaarding van het Volken- bonds-statuut, die het aspect der wereld ge wijzigd heeft en oude methoden veroordeeld en opzijgeschoven. Zij beseffen niet, omdat zij er niet direct bij betrokken zijn dat de financiëele wereld nu reeds de gevolgen van de oorlogsbedreiging ondervindt. Zet deze nieuwe crisis door, tengevolge van het werkelijk uitbreken van den oorlog, dan zullen die menschen die niet direct bij de zakenwereld en het beursleven betrokken zijn ook weer getroffen worden, en dat wel zeer direct. Omdat de meesten hunner financiëele overzichten niet plegen te lezen, laat ik hier onder een gedeelte van het artikel van on zen financiëelen medewerker, in ons nummer van Zaterdagavond, herdrukken. Het geeft een helder beeld van de huidige economische gevolgen van het geschil, en van Italië's fi nanciëele vooruitzichten in oorlogstijd. En het zegt nog meer. Onze financiëele medewerker schreef: „Voornamelijk onder den bekle mm end en invloed van den gespannen toestand in Oost-Afrika is op de beurzen de fondsenhan del nagenoeg tot stilstand gekomen Zelfs doet zich het eigenaardig verschijnsel voor, dat ook eventueel te wachten oorlogswinsten geen stimulans vormen voor de speculatie, gelijk dat vroeger het geval was. De prij zen van de meeste jstapelproducten hebben eerder een neiging tot dalen, nadat eenigen tijd geleden voor enkele producten, als koper en nikkel, groote vraag bestond. Maar ook hiervoor is een lichte daling ingetreden en in de Vereenig de Staten is de productie van ijzer en staal, twee machtige steunpunten van elke oorlogvoering, dalende. En wanneer de hoop op een vreedzame oplossing van het Ethiopisch geschil nog altijd niet Is ver dwenen, houdt zulks ongetwijfeld ook ver band met de vrees voor de ruïneuze econo mische gevolgen van een nieuwen oorlog. Italië moge dan met een gebaar van huma niteit voorgeven de opheffing van de sla vernij in Abessynië te bedoelen, armoede kan erger zijn dan slavernij en het is wel zeker, dat èn voor Italië èn voor heel Europa een nieuwe oorlog grootere armoede beteekent. Het blijkt reeds uit de wijze, waarop Itaiië de oorlogsvoorbereiding moet financieren. De Italiaansche fondsenhouders hebben in enkele dagen tijds zware verliezen moeten boeken, toen bekend werd, dat alle vorde ringen van particulieren op het buitenland ten behoeve van den Staat moesten worden gemobiliseerd en vervangen worden door schatkistbiljetten, waarvan men maar moet. afwachten, wat straks de waarde zal zijn. Voorts mogen de ondernemingen niet meer dan 6 pet. dividend uitkeeren en wordt van alle dividend- en rentebetalingen een be lasting van 10 pet. geheven. Bij afwezigheid van crediet in het buitenland wordt het oin- nenlandsch kapitaal ten behoeve van den oorlog aangesproken en komt het tot een oorlog vernietigd. Geen wonder dus, dat op de beurs te Rome een koersdaling is in getreden van 20, 30 tot 100 pet. en meer voor leidende industrieele aandeelen. In het buitenland loopt men uiteraard voor Italiaansche oorlogsbestellingen niet warm, omdat de betaling daarvan hoogst onzeker is. Opmerkelijk is bijvoorbeeld, dat in Amerika op de petroleummarkt een prij zenoorlog is ontstaan, juist op het oogenblik dat, naar men zou meenen, een groote vraag naar dit stookmateriaal kan worden ver wacht. En voorts kan men te Londen een iets flauweren tinprijs en een dalenden rub- berprijs constateeren, welke op zich zelf be schouwd, niet van zoo groote beteekenis zijn, maar die toch wel in contrast staan met wat vroeger bij een dreigenden oorlog op de pro- ductenmarkt plaats vond. Inderdaad, de wereld staat thans, finan cieel en economisch bezien, anders tegen over een oorlog dan voorheen, en zoolang men te Genève niet tot een oplossing is ge komen, zal de malaise op de markten en beurzen dan ook vermoedelijk aanhouden". U begrijpt dat ik dit betoog niet alleen her haal om te waarschuwen maar ook en vooral om te wijzen op twee belangrijke punten die deze beursman, onze financiëele medewerker, in de nuchtere zakelijkheid van het beurs leven waarneemt. Het eerste en voornaamste is zijn conclusie, dat de financiëele wereld anders dan vroeger tegenover een mogelijken oorlog staat, hetgeen blijkt uit het feit dat de prijzen zelfs van grondstoffen voor oorlogsdoeleinden dalende zijn. Het tweede is zijn beschouwing over Musso lini's ingrijpen in de buitenlandsche vorde ringen en in het industriëele leven, met de daaruit voortvloeiende geweldige daling op de beurs te Rome. Maatregelen als deze kan hij maar eenmaal toepassen. De Italianen zullen zelf hun oorlog moeten betalen. Zij verarmen nu al, voordat de oor log is uitgebroken. Stel dat die uitbreekt en jaren duurt, zooals Mussolini zelf als een mogelijkheid heeft aangenomen.... hoever zal Italië dan wel verarmen? En welke zullen de gevolgen zijn voor de geheele wereld, als opnieuw een der groote mogendheden in de economische ellende verzakt en als af nemer op de wereldmarkt grootendeels wordt uitgeschakeld? Dit zijn sombere beschouwingen. Maar er is nog geen oorlog Niemand die eenigszins objectief oordeelt kan zich meer aan den in druk onttrekken, bij de zonderlinge comedie die Italië te Genève opvoert, dat de Duce aarzelt. Minstgenomen aarzelt, want vlakbij ligt de gedachte, dat hij dit gevaarlijke avontuur heelemaal niet wil en alleen maar, via bedreigingen en mobilisatiemaatregelen, poogt om zooveel mogelijk economische voor- deelen in Abessynië te veroveren. Groote woorden zijn iets anders dan da den. Als de Italiaansche dictator zoo vastbe sloten tot den oorlog was als hij voortdurend beweerd heeft zou hij nu al met trompetge schal uit den Volkenbond gemarcheerd zijn en alleen de finale Abessynische regenbui nog afwachten. Hij zou weigeren verder te praten. Wat zou het voor zin hebben? De bovenbeschreven reactie in de beurs- wereld is inderdaad van het grootste belang. Zet zij zich door en blijkt straks dat Mussolini met concessies genoegen neemt en van „zijn" oorlog afziet, dan' zou voor het eerst het be wijs geleverd gorden dat de moderne oorlog zichzelf vernietigt'dat het punt bereikt is waarop de mensch de zakelijke onuitvoerbaar heid van dit afbraakmiddel, dat geen winst meer kan opleveren voor welk land ook, be seft. Als nationale winstmakerij is de oorlog dood. Alleen als gekkenwerk bestaat hij nog. R. P. Gaat Lansbury heen? LONDEN, 9 September. De meeste bladen melden het aftreden van Lansbury als parlementair arbeidersleider. Algemeen is men van meening, dat zijn be zwaren tegen het gebruik maken van geweld in welke omstandigheid dan ook, hem in een moeilijke positie hebben gebracht ten op zichte van de officieele Labourpolitiek. die de toepassing van sancties eischt tegen Italië in het conflict met Abessynië. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA KOMEN MORGEN TERUG. Naar wij vernemen zullen de Koningin en Prinses Juliana morgen met de dagboot van de Maatschappij Zeeland uit Engeland terug- keeren naar Vlissingen. Zij worden des avonds om ongeveer negen uur aan het Hol- landsche Spoorstation te Den Haag ver wacht. Vandaar begeven zij zich naar den Ruigenhoek. „Ooriogsstralen" voor het aanhouden van vliegtuigen. Marconi zegt het procédé gevonden te hebben. De Italiaansche uitvinder Marconi heeft met de redactie van een Engelsch dagblad een telefoongesprek gevoerd, inzake zijn nieuwe „ooriogsstralen", wel ke voor een toekomstigen oorlog van het grootste belang zouden zijn. Toen het feit wereldkundig werd, dat de bekende Italiaansche uitvinder Mai'coni dienst in het Italiaansche leger zou nemen, belde de hoofdredactie van het Engelsche dagblad „Daily Mail" de uitvinder in zijn wo ning op, teneinde het laatste nieuws betref fende zijn jongste uitvinding te vei'nemen. In dit telefoongesprek kon Marconi echter r.iet in details treden, in verband met de po sitie van Italië op internationaal politiek ge bied. Desniettemin gaf hij toe een sensatio- neele uitvinding gedaan te hebben, die bij een eventueele strijd in Abessynië toegepast zou worden. „Inderdaad", aldus Marconi, .,heb ik iets ge heel nieuws ontdekt, dat in zeker verband met het principe der ultrakorte golven staat. Doch mijn uitvinding moet uiteraard op het oogenblik geheim blijven in verband met de huidige positie van mijn land. Dit zult u wel inzien. Het nieuwe principe, dat ik ontdekt heb, houdt verband met de moderne oorlog voering. U zult zich herinneren, wat ik eens, toen ik te Londen was, gezegd heb van het aanhouden van vliegtuigen door middel van ultra korte golven. Welnu, dit procédé, dat ik toenmaals reeds voor mogelijk hield, is thans bereikt. Mijn positie is thans zóó, dat ik u verder hieromtrent niets zeggen kan. Met mijn experimenten maak ik onmid dellijk een aanvang, ofschoon ik tengevolge van vroegere afspraken gedwongen ben naar Zuid-Amerika te reizen. Mijn jacht „Electra" ligt aan de Ligurische kust in de nabijheid van Santa Margareta. Mijn nieuwe uitvin ding is nog niet gepatenteerd. Wanneer ik van mijn reis naar "Zuid-Amerika terugkeer, zal hopenlijk de tijd gekomen zijn iets meer om trent mijn nieuwe uitvinding mee te deelen" De Engelsche interviewer sprak nog van de opwinding, die de ontdekking van profes sor Appleton in Engeland in het leven ge roepen had. Deze geleerde zou namelijk ge constateerd hebben, dat zich rondom de aar de een zóne van hooge temperatuur bevindt, die voor ultrakortegolven een groote hinder nis is. Hierop antwoordde Marconi: „U weet. dat de ultra korte golven in mijn experimen ten steeds een groote rol hebben gespeeld. U zult derhalve begrijpen, dat ik met deze te- rugstralende warmtelaag bij mijn experimen ten terdege rekening gehouden heb. Haarlemsche Handels- vereeniging. De heer Van Weerden bedankt als voorzitter. Naar wij vernemen heeft de heer A. van Weerden bedankt als voorzitter van de Haar lemsche Handelsvereeniging, wegens drukke werkzaamheden in zijn eigen vakorganisatie en in zijn zaak. (Een Amerikaansche professor heeft verklaard dat er dagelijks 20 millioen meteoorsteenen op de aarde vallen.) Twintig millioen een ware steenenregen, En eiken dag maar weer van nieuws af aan, En wij gaan onbekommerd onze wegen, Alsof wij daaglijks geen gevaar doorstaan. Er hoeft er eentje maar op mij te vallen, Van flink formaat, en eentje maar op u, Dat kan toch best bij die millioenentallen. En 't zou niet leuk zijn, dus wat doen we nu. Soms paraplus of stalen helmen dragen. Of schichtig sluipen langs den huizenkant? Twintig millioen vallen er alle dagen, Dus ook een slordig aantal op ons land. Neen, ik doe niets, bij nader overwegen, 'k Vertrouw het niet en wel op dezen grond. Een statistiek, daar heb ik nooit iets tegen, Maar dit geval is mij wat al te rond. Zoovele steenen droeg geen prof op aarde Ooit aan 't gebouw der wetenschappen bij. Al is ook steen voor steen-van weinig waarde, 'k Geloof het niet. hoe knap de man ook zij. Twintig millioen komen er alle dagen. Op den (en onzen) kop af, naar hij meldt, Ik wou alleen maar heel bescheiden vragen. Wanneer en hoe de brave man ze telt. P. GASUS. De salariskorting voor het Rijkspersoneel. Ook toegepast op het gemeentepersoneel. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat de regeering het in verband met den ongunstigen toestand van 's lands financiën noodig acht met 1 Januari 1936 een korting- van ongeveer 5 pCt. op de salarissen en loonen van het rijkspersoneel toe te passen. In ver band met het aangenomen beginsel, dat de loonen van het overige overheidspersoneel zich moeten aanpassen bij die van het rijks personeel, is door den minister van binnen- landsche zaken een schrijven aan de gemeen tebesturen gezonden om er op aan te dringen deze korting ook toe te passen op de ambte naren. opdat de thans bestaande verhouding bewaard blijft. Wat de loonen der gemeente werklieden betreft, deze moeten in de betrok ken gemeenten getoetst worden aan den loon en levensstandaard, opdat zij zoo noodig ook aan een verlaging kunnen worden onder worpen. Als een gemeente voor deze verlaging geen termen aanwezig acht, moeten de motieven daarvoor aan den minister kenbaar gemaakt worden. DRIE ABESSYNISCHE BLADEN WAREN TE ANTI-ITALLAANSCH. PARIJS. 9 Sept. Volgens een Havas-be- richt uit Addis Abeba heeft de minister van binnenlandsc'ne zaken drie nationalistische Abessynische dagbladen verboden wegens hun amti-Italiaansche houding. De redacteuren en directeuren der drie bladen zijn in arrest gesteld. Havas meldt verder dat één der direc teuren de gouverneur is geweest van de pro vincie Harar ten tijde van het incident van Wal-Wal. Aangezien in geheel Abessynië slechts zes dagbladen verschijnen, is door dezen maat regel de Abessynische pers gehalveerd Italië zal geen oorlog in Afrika beginnen zoo lang de besprekingen te Genève duren. pag. 4 Het Zwitsersche volk heeft bij referendum het voorstel tot grondwetsherziening verworpen. pag. 4 Duilschland protesteerde te Washington tegen het vonnis inzake de „Bremen"-affaire. pag. 4 Italiaansche consulaten worden in Abessynië ontruimd. pag. 4 Op den bekenden senator Long van Louisiana is een aanslag gepleegd; de dader werd ge dood. pag. 4 Koningin Wilhelmina heeft een bezoek ge bracht aan graaf en gravin Athlone. pag. 3 Bemiddeling bij staking te Tilburg onmogelijk. pag 3 „Nooit meer Oorlog" hield Zaterdag en Zondag een conferentie. pag. 9 Willy den Ouden verbetert te Kopenhagen het wereldrecord 200 M. vrije slag Dames. pag. 8 II. C. C. II wint den Cricketwedstrijd tegen V. R. A. met 20 runs. pag 8 Stormvogels wint het voetbaltournooi om den Spaerne-beker. pag. 6 De wedstrijden om den Ned. Voetbalbeker zijn begonnen. pag. 6 De Rotterdammer P. J. Engelman verbetert het wereldrecord 1500 M. snelwandelen. pag. 7 In „Monopole" te Zandvoort heeft een groot Schaaktournooi plaats gehad. pag. 7 Een interview met den directeur van Maatsch. Hulpbetoon. pag. 2 Laatste Berichten. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het oorlogsgevaar. pag. 1 A. K. van R.: Frankrijk en Engeland in Genève. pag. 4 Bekende Haarlemmers: de heer P. Crama. pag. 3 Had Rickett een onderhoud met Mussolini? Hij weigert een verklaring te doen. LONDEN, 9 Sept. De financieele agent Rickett, wiens Abessynische concessie zooveel stof heeft doen opwaaien is. zooals gemeld, gisteravond aan boord van het Fransche stoomschip „Porthos" uit Djiboeti in Suez aan gekomen, waar hij door vele journalisten met vragen werd bestormd. Gemeld wordt dat de vraag of Rickett een onderhoud met Mussolini had gehad voor hij naar Abessynië ging, den financier scheen te verrassen. Na eenige aarzeling zou hij heb ben geantwoord: „Ik kan u op deze vraag geen antwoord geven". Hij heeft geweigerd op verdere vragen te antwoorden, zeggende dat, wanneer hij te Londen zou zijn aangekomen, omstreeks 15 September, hij een zeer uitvoerige verklaring zou afleggen. Senator Long's toestand bevredigend. Complot op gramofoonplaat vastgelegd? (Zie eerst pag. 4). Over den aanslag op senator Huey Long meldt Reuter nader uit Baton Rouge: De behandelende geneesheeren hebben een bloedtransfusie toegepast, waarvan zij een verbetering in Long's toestand verwachten. Het is gebleken, dat de kogel de maag heeft doorboord. Er bestond groote bezorgdheid aangezien men rekening houdt met de moge lijkheid, dat de kogel was vergiftigd, zoodat een bloedvergiftiging zou ontstaan. Dr. Weiss, de pleger van den aanslag, was een schoonzoon van den rechter Pavy, die een verbitterd tegenstander is van Long. Zijn lijk vertoont 40 kogelwonden. Onder het publiek en op de galerijen van Senaat en Representantenhuis ontstond een groote verwarring. In politieke kringen te Washington heeft het bericht van den aanslag op Long de groot ste opwinding teweeg gebracht. Na de operatie van Huey Long hebben de be handelende geneesheeren het volgende bulletin doen publiceeren: „De toestand van Huey Long is volkomen bevredigend". Talrijke menschen zijn van meening, dat deze aanslag de populaidteit van Long zal doen toenemen. Wellicht, dat hij daardoor een groot aantal stemmen zal krijgen bij de ver kiezingen voor het presidentschap van de Ver- eenigde Staten. Het ingestelde onderzoek naar den aanslag kon nog niet uitmaken of het hier het complot betreft, waarover Long onlangs in den senaat had gesproken. Het complot zou zijn gesmeed in een hotel te New Orleans en de woorden van de samenzweerders zouden op een gramofoonplaat zijn vastgelegd dank zij het feit, dat de broer van Long's secretaris in het vertrek, waar de samenzweerders verga derden een gramofoonopnameinstailatie ver dekt had opgesteld. Eén der samenzweerders zou hebben gezegd: .Ik ben bereid van korten afstand te schieten." De burgemeester van New-Orleans Walmsley zou aan deze samenzwe ring hebben deelgenomen. De lijkstoet op den Zijlweg te Haarlem. Op den achtergrond de oude St. Bavo- kerk op de Groote Markt

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1