41841 h Haadm's Daqüad admtekties Plaats een^roentje" inHaarlem'sDagblad ZOMERPR IJZEN ECHTE WALES-ANTHRACIET MAANDAG 9 SEPTEMBER 1933 HAASLE M'S DAGBLAD 3 Eiken dag twee dooden Eischte het verkeer in 1934. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, publiceert uitvoerige gegevens omtrent de in ons land door de politie geconstateerde ver keersongelukken gedurende 1934. In totaal werden geconstateerd 44.705 (41.816 in 1933) verkeersongelukken, waarvan 13.430 (11.803) met lichamelijk letsel voor een of meer personen. In 7122 (5832) geval len kwam behalve lichamelijk letsel, tevens materieele schade voor, terwijl 31.269 30.012) ongelukken uitsluitend materieele schade tengevolge hadden; in 6 (1) gevallen zijn de gevolgen onbekend gebleven. Fet aantal slachtoffers van de verkeers ongelukken bedroeg 14.936 (13.028). waarvan 398 (427) personen op de plaats van het on geluk zijn gedood. Bovendien zijn voor zoover is gebleken in 1934 tengevolge van de opgeloopen wonden nog 346 personen over leden, waardoor het aantal gedoode slacht offers is gestegen tot 744 (een cijfer voor 1933 ontbreekt) 'De oorzaken der verkeersongelukken wa ren blijkens de statistiek in 78.6 pet. (76.1) en 7.6 (7.5) der gevallen fouten van bestuur ders. van vervoermiddelen en fouten van voetgangers, dus oorzaken van persoonlijken aard. Gebreken aan vervoermiddelen en de toestand van den weg (incl. slippen en door glijden) waren in 2.4 pet. (2.3 pet.) en 5.6 pet. (6.7 pet.) der gevallen oorzaak van een verkeersongeluk, terwijl 4.3 pet. '5.7 pet.) der ongelukken aan andere oorzaken waren toe te schrijven en in 1.5 pot. (1.7 pet.) der gevallen niet is kunnen worden vastgesteld. Nederland krijgt er vier mijnenvegers bij. Opdracht van het Departement van Defensie. Het departement van Defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnenvegers en wel van twee stuks aan de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en van twee stuks aan de werf Gusto te Schiedam. De machine- en ketelinstallaties zullen ver vaardigd worden in de fabrieken van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk en in 'de machinefabriek gebr. Stork Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte ge schiedt door de firma Rietschoten en Hou- wens en de firma A. de Hoop te Rotterdam. DE MAHARADJA VAN P ATI ALA IN DE HOOFDSTAD. De Maharadja, een van de rijkste Britsch- Indische vorsten brengt gedurende drie dagen een bezoek aan ons land. Dronken Haarlemmer reed na de aanrijding door. Politie haalde hem 's nachts uit bed. van ZAT££DAG j.l. stonden van VRAAG EN AANBOD (GROENTJES). Dat is nog wel geen nieuw hoogterecord voor ons blad, maar toch wel een cijfer, dat hoog genoeg is om weer eens opnieuw het groote succes dezer advertenties te bewijzen. Als zij geen succes hadden, werden er immers niet zoo veel ter plaatsing opgegeven. IN HET JAAR 1934 Hebt gij dus iets aan te bieden of hebt gij iets te vragen. De beste en goedkoopste weg is Koningin Wilhelmina reisde naar Sussex. Voor een bezoek aan graaf en gravin Athione. Koningin Wilhelmina reed Zaterdagavond per trein door Londen op weg naar Sussex, teneinde een bezoek te brengen aan den graaf en de gravin van Athione. Toen de trein, waarin: dè Koningin reisde in Liverpoolstreet aankwam, werd haar rijtuig afgehaakt. Later werd het naar New Cross gedirigeerd waar het aan den trein van de Southern-Railway werd aangekoppeld, waar op de reis naar Sussex werd voortgezet. Later kwam Koningin Wilhelmina te Bal- combeaan en vandaar vertrok zij met de graaf en de gravin van Athione naar Brant- ridge Park, hun residentie. In Laren maakte men de fietsplaatjes zelf. Een uit de club had er zestig bij zich! De Larensche politie is er in geslaagd het fabriekje waarin valsche rijwielplaatjes ver vaardigd werden, op te sporen. Zij deed een inval bij een ciseleur, die sinds korten tiid te Laren woonachtig is. Een uitgebreide huiszoeking werd ingesteld, waarbij inderdaad aan het licht kwam. dat de man een derge lijke werkplaats had. Verschillende bewijs stukken zijn in beslag genomen. o.a. een groote looden ponsplaat, waarin ponsgaafcjes werden gevonden. Tevens vond de politie strookjes koper, waarvan de plaatjes waren vervaardigd, benevens snippers, die precies pasten in de uitsnijdingen der belasting- merken. Het is niet gelukt de matrijzen op te sporen. Tenslotte werden nog gearresteerd twee mannen, beiden woonachtig in Laren De laatste is degeen. die de rijwielmerken en gros afnaam. Bij zijn aanhouding werden nog zestig valsche merken op hem gevonden. o.a. a 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HAR MENJAN 5 WEG 67A. TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER. (Adv. Ingez. Med.) HENRI WOUTERS OVERLEDEN. Op 64-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de kunstschilder Henri Wouters. Op 6 Mei 1866 te Zwolle geboren, volgde hij latei- de teekenlessen van Huibers, volgde hij latei- de Normaalschool en de Academie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam, waar hij werk te onder leiding van Allebé, Wijnvelt en Al- berdingk Thijm. He Nunspeet. waar Wouters jaren arbeidde, schilderde hij interieur en landschap, terwijl hij verscheidene portretten, etsen en litho's maakte. Meermalen werd zijn werk bekroond, o.m. op de Wereldtentoonstel ling te Parijs. ALCOHOL EN NOG MEER PER TOURINGCAR Aan de Nederlandsche douane te Beek-Ub- bergen is een touringcar, afkomstig uit Am sterdam, aangehouden verdacht van smokke larij. Na onderzoek bleek voor een zeer groot be drag aan alcohol en machinerieën in den wa gen verborgen te zijn. De bus is in beslag genomen, doch na vier uren weder vrij gegeven, nadat een som van' ruim f 250 -was betaald. Muiden zag weer auto's. „Wat een verschil met vijf jaar gelee!" Zaterdagmiddag ongeveer half vijf bleek het personeel van de Vechtbrug bij Muiden, dat de brug, nadat zij geopend was geweest, om een schip te laten passeeren, niet meer met behulp van den electrisch en motor ge sloten kon worden. Toen de kantonnier met den brugwachter poogden, de brug met hand kracht te sluiten, gelukte dit evenmin, omdat eerst een bout moest worden afge slagen. Terwijl men druk bezig was. de werk zaamheden te verrichten, ondervond het autoverkeer, dat op dit uur langs den rijks weg buitengewoon druk was, groote stag natie. Zoowel van de zijde van Bussum als van die van Amsterdam, naderden files auto's, welker bestuurders hun weg namen door Muiden heen. Maar dit was spoediger gezegd dan gedaan. De reeks auto's, die van Amsterdam kwam, reed langs het Muider- bosch en voorts door de Amsterdamsche- straat om zoo. over de befaamde voormalige tolbrug, de Naarderstraat te bereiken en dan vervolgens langs den ouden straatweg weer op den nieuwen asfaltweg te komen. Doch het was weer de oude tolbrug, die een spaak in het wiel stak! De auto's, die van de richting Bussum kwa men. reden langs den Singel en de Heeren gracht in de richting van de Tolbrug. maar de bestuurders kwamen daar voor een ver- keex-sopstopping te staan, dooi-dat de tolbrug zoo smal is. dat zij slechts door één auto-file tegelijk bereden kan worden. Spoedig be merkte de sluismeester Kaüderer uit den tolstrijd welbekend wat er gaande was en geholpen door den bruggeknecht. waarbij zich spoedig ook de i-ijks veld wachter voegde, werd nu het verkeer zoo goed mogelijk ge regeld Öp den Singel had een incident plaats, doordat een expeditie-auto, waarvan de chauffeur een vlakbij rijdenden motoiTijder reeds gewaarschuwd had. tenslotte met dien motor in botsing kwam. De motorrijder, ont stak hierover zoo in woede, dat hij door het half-geopende portieiraam van de cabine van de bestelauto naar den bestuurder sloeg. Hij miste echter en sloeg met kracht de ruit van de cabine kapot, waardoor hij zich aan den pols wondde. De rijksveldwachter, niaak- te toen tegen den motorrijder proces-ver- baal op Nadat het verkeer 'n half uur door Muiden geleid was. slaagde men er in. de Vechrbrug met handkx-acht omlaag te di-aaien. waarna een begin werd gemaakt met het hei-stellen van den motor. De inwoners van Muiden. die zich er over beklaagd hebben, dat door den bouw van de nieuwe Vechtbrug, het verkeer geheel uit het stadje was weggenomen, moeten nu toch eenparig erkennen, dat het autoverkeer in de laatste vijf jaren zóó was toegenomen, dat ,,'t door Muiden niet meer gaan zou". DR. JAC. P. THIJSSE SPREEKT OP DEN- TIENDEN MONUMENTENDAG. De commissie voor den Monumentendag houdt den Tienden Monumentendag te Enschedé op Zaterdag 28 September. Na de ontvangst door het gemeentebestuur is de vergadering in het Rijksmuseum „Twenthe". Op de agenda staat o.m.: openingswoord door den eere-voorzitter Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Konin gin in de Provincie Overijsel, een voordracht van dr. L. R. Wentholt, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te Zut- fen over ..Waterstaatswerken en Natuur schoon" en een vooi-dracht van dr. Jac. P. Tnijsse, secretaris van de vereeniging tot behoud van natuui-monumenten in Neder land over: „De verarming van ons Land schap". Zondag 29 September zal met autobussen een excui-sie door het Zuidelijk gedeelte van Twente worden ondernomen. ARGENTIJNEN LEGGEN EEN KRANS OP DR. RÜYTER'S GRAF. Als hulde aan de Nederlandsche Marine heeft de commandant van het in de haven vei-biijf houdende Argentijnsche opleidings schip., Presidente Sarmiento" een krans ge legd op het graf van Michiel Adriaan Zn de Ruyter in de Nieuwe Kerk aan den Dam. K.L.M.-DIRECTIE NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Zaterdag 14 September zullen de heeren A. Plesman, directeur en P. Guilonard. onder directeur der K. L. M. met het stoomschip Statendam van de Holland-Amerikalijn naai de Vereenigde Staten vertrekken voor een stu diereis, die 6 a 7 weken duren zal. De directie der K. L. M. zal het Amerikaansche luchtver keer bestudeeren en bezoeken brengen aan de voornaamste vliegtuig- en motorenfabrieken. Betaalt de Oranje Nassau-mijn te weinig loon? Een ,../oek aan den minister om bemiddeling In de mijnindustrie zijn moeilijkheden over de loonen gerezen bij de Oranje Nassaumij- nen, zooals blijkt uit de correspondentie tus- schen den R.K. Mijnwerkersbond en de di rectie der Oranje Nassaumijnen over het feit, dat ook bij vier dagen werken in mijnen een loonsverlaging van 3 pet. wordt toegepast. Zooals uit deze correspondentie blijkt stelt de directie zich op het standpunt dat zij deze korting terecht toepast. De R.K. Mijnwerkersbond is van meening, dat dit echter ten onrechte geschiedt, omdat bij de overeenkomst, die gesloten werd ter af wending van het dreigende conflict, de direc ties alle voorstellen terugnamen, waaronder dat was der doorvoering der 3 pet. loonsver laging, óók bij een werkweek van vier dagen. Tegelijkeffcijd zond de bond een brief aan den minister van waterstaat waarin o.m. wordt geschreven Tot de voorstellen tot verlaging der loonen, door de directies der particuliere mijnen ge daan in de contact-commissie-vergadering van 13 Februari 1935, behoorde als punt 1: alge- mee ne toepassing van deze 3 pet. loonsver laging. Intusschen had de directie der Oranje-Nas- sau-mijnen toen deze 3 pet. loonsverlaging reeds toegepast. Ingevolge een arbitrale uitspraak, waarvan wij u hierboven 'n afdruk doen toekomen, heb ben de Oranje-Nassau-mijnen de ingehouden 3 pet. aan de arbeiders nabetaald. Sinds eenige maanden echter passen de Oranje-Nassau-mijnen deze loonsverlaging we der om toe. Daar het een geschil betreft over den in houd van de door uw bemoeiingen getroffen overeenkomst, zouden wij ter oplossing hier in de bemiddeling van u willen inroepen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 9 September: Een dubbel jubilé kan in het loopende jaar worden gevierd. De schijnbaar ge ringe aardvrucht die zulk een groote rol speelt in de volksvoeding en het nijverheidsbedrijf van onzen tijd (een veel, veel te groote rol, zullen de na volgers van Bilderdijk, den aartsvijand van die vrucht, zeggen), de aardappel, werd in 1685 door Fr. Drake uit Amerika naar Europa overgebracht. Maar eerst nadat op 27 Augustus 1785 door Parmentier, den ijverigen verbrei der der vrucht als voedingsmiddel, aan Lode wijk XVI. den koning van Frank rijk, een bloeiende aardappelplant en rijpe knollen waren ten geschenke ge geven, en de koning den bloesem in zijn knoopsgat gestoken en order gegeven had, de knollen op zijn tafel als gerecht te brengen, begon de cultuur van den aardappel zich over Europa te ver breiden. DE HEER P. CRAMA. De heer P. Crama werd op 13 Mei 1848 te Leiden geboren en was na de lagere school afgeloopen te hebben eenige jaren werkzaam op een textielfabriek aldaar. In 1875 begon hij te Haarlem een zaak in manufacturen en aanverwante artikelen. Buiten zijn zaak om had hij zich tot taak gesteld voor anderen iets te zijn; vooral wijdde hij zich aan de drankbestrijding. Op dit gebied heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt velen hebben zeer veel aan hem te danken. Tal van jaren is hij bestuurslid ge weest van de Intern. Orde van Goede Tempe lieren. Alleen de allerlaatste jaren werkt hij minder dan vroeger in zijn zaak. maar nog steeds hebben zijn 4 zaken zijn volle belang stelling. Regeering steunt scheepvaart slechts noodgedwongen. Maar geen navolging van andere landen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de wijziging der Rijksbegrooting 1935 voor het verleenen van rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart, deelt minister Gelissen mede, dat de besprekingen in verband met den bouw van een tweede „Statendam" in vollen gang zijn. Mocht tot den aanbouw daarvan in Nederland besloten worden, dan zal bij even- tueele samenwerking tusschen meerdere wer ven alleen een zoodanige uitvoering van net werk in aanmerking komen als technisch verantwoord is. De regeering erkent, dat hetgeen van rijkswege ten behoeve van de scheepvaart geschiedt zeer weinig is, vergeleken met wat in het algemeen het buitenland op het ge bied van subsidies te zien geeft. De regeenng wenscht bij het verleenen van steun echter niet verder te gaan. dan strikt noodzakelijk is. Ook wenscht zij het slechte voorbeeld dat het buitenland in vele opzichten heeft ge geven. niet na te volgen. De minister kan de leden, die in devaluatie de eenige mogelijkheid zagen om de Neder landsche scheepvaart weder in staat te stel len met het buitenland te concurreeren, niet volgen. Immers, het is niet alleen de valuta- concurrentie, waarmede de Nederlandsche scheepvaart heeft te kampen, doch zij on dervindt daarenboven de ernstige gevolgen van de wanverhouding tusschen aanbod en vraag naar laadruimte op de internationale vrachtenmarkt, zoomede van de door ver schillende landen toegepaste subsidiepolitiek. De opvatting, alsof de regeering zich een Pensioenfonds van den K.HX. toegeëigend zou hebben, moet volkomen onjuist geacht worden. Een dergelijk fonds bestond zelfs niet. Den rechtstreeks belanghebbenden bij de pensioenen was het bekend, dat er geen afzonderlijk rechtspersoonlijkheid bezittend fonds was. In het jaarverslag over 1931 was dit duidelijk medegedeeld. Een vroeger be staand spaarfonds werd, in 1923 reeds, ge liquideerd en allen betrokkenen werd net gestorte bedrag plus de rente uitgekeerd. Stakers te Tilburg willen geen woordbreuk erkennen. Burgemeester noch prof. mr. Aalberse wenschen nu te bemiddelen. De staking in de Tilburgsche textielindu strie duurt voort. De burgemeester weigert ■met de stakers te onderhandelen, zoolang van hun zijde niet wordt erkend dat woord breuk is gepleed, doordat het stakingscomité eerst den stakers had geadviseerd den Dins dag na de kermis aan den arbeid te gaan, met zestig procent voorschot op ingehouden loonen en later een tegengesteld advies heeft gegeven, nadat bovendien de zestig procent waren in ontvangst genomen. Pas nadat de stakers een verklaring zouden hebben geteekend waarin zij woordbreuk er kenden en verontschuldigingen aanboden, zou de burgemeester willen bemiddelen, De stakers hebben een vergadering belegd, waarin werd meegedeeld dat deze staking niet alleen als doel had behoud van eigen loon, doch dat het ging om het behoud van het loonpeil der geheele arbeidersklasse. Van verschillende zijde, o.a. van de bak kers krijgen de stakers hulp, ofschoon toet niet zooveel is als zij wenschelijk achten. Ook de rij'ksbsmiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse heeft te kennen gegeven geen mogelijkheid van bemiddeling te zien, door dat de stakingsleiding twee geheel tegenge stelde adviezen heeft gegeven, die eigenlijk óp woordbreuk neerkomen. De staking in de wollenstoffenindustrie heeft zich Zaterdag weer met 167 man uit gebreid. Het aantal stakers bedraagt thans meer dan 4000. De deken en de pastoor van Tilburg hebben een volgende verklaring gepubliceerd waarin zij in alle ernst en geheel uit eigen beweging alle textielarbeiders vriendelijk en dringend verzoeken zich te bezinnen en zoo spoedig mogelijk het werk te hervatten. Zij spreken de hoop uit dat allen aan dat verzoek zul len gehoor geven en terugkeeren naar de leiding van de eigen organisatie en niet meer zullen luisteren naar toet verzet van commu nistische elementen. Makelaar heeft vier jaar in het verschiet. Valsch taxatierapport opgemaakt. AMSTERDAM, Se.pt. (A. N. P.) Op 29 De cember van het vorige jaar brak brand uit in het pakhuis van den koopman J. G. De schade was tamelijk groot en de makelaar-taxateur Ph. B. maakte een lijst op van de goederen, die schade hadden gekregen of volkomen ver nield waren. Eenigen tijd na het opmaken van het taxatierapport begonnen er in de buurt geruchten te loopen over brandstichting. De politie stelde een-onderzoek in, doch de ge ruchten werden niet bevestigd. Wel kwamen andere feiten aan het licht; er zouden op het rapport drie kasregisters voorkomen, die bij den brand niet waren beschadigd, doch die later door een gat in het plafond naar be neden waren geworpen. Op deze wijze was de schade-rekening f 119 hooger geworden. De koopman en de „makelaar" kregen vrij verblijf in het Huis van Bewaring. Vandaag stond het tweetal voor de vierde kamer der rechtbank terecht, verdacht van oplichting in vereeniging. De 62-jarige koopman legde een bekentenis af, doch de makelaar hield vol onschuldig te zijn. Het bleek, dat G. zelf weinig voordeel bij de transactie had gehad. Het grootste deel van het geld was in de zakken van B. terecht gekomen. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat de hoofddader de make laar is. G was als was in diens handen. On der de z.g. experts zijn er verschillende, die zich aanbieden bij iederen twijfelachtigen brand; het zijn gevaarlijke lieden en zij hoo- ren achter slot en grendel. Dikwijls zijn zij moeilijk te betrappen, doch het bewijs tegen B. achtte spr. geleverd. Hij is een buitengewoon gevaarlijk man. waartegen de maatschappij beveiligd dient te worden. Het O. M. requireerde tegen den 36-jarigen makelaar-expert een gevangenisstraf van drie jaar, tegen diens slachtoffer, den koop man G. eischte hij een jaar gevangenisstraf. De makelaar-taxateur had zich nog voor een ander feit te verantwoorden. Hij had van een juwelier hier ter stede kostbaarheden op zicht gehad voor een waarde van f 700. On middellijk had hij de armbandhorloges, rin gen etc. naar een Bank van leening gebracht. Toen de juwelier merkte, dat hjj was beet genomen, waarschuwde hij de politie, die den man te Breda arresteerde. Verdachte legde ook in dit geval geen bekentenis af: „ik had ze eerlijk terug willen geven," aldus luidde zijn verdediging. De officier hechtte niet veel geloof aan deze verzekering en requireerde voor dit feit een; gevangenisstraf van een jaar. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Wasse naar. de 27-jarige P. Boot uit Leiden, die op een driewielige bakfiets in de richting Leiden reed. van achteren aangereden door een vrachtauto uit Haarlem. Boot sloeg tegen een boom en werd ernstig gewond. Hij had een hersenschudding en verschillende wonden aan het hoofd opgeloopen. Nadat door een gemeente-arts de eerste hulp was verleend, is hij per auto overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. De bestuurder van de vrachtauto was na de aanrijding doorgereden, doch het nummer van den wagen had men kannen opnemen en omstreeks middernacht is de chauffeur te Haarlem aangehouden. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. HOE JHR. SANDBERG OM HET LEVEN KWAM.. Over het aan jhr. Sandberg overkomen on geluk zijn nieuwe interessante bijzonderhe den bekend geworden na een conferentie tusschen verschillende luchtvaartdeskundigen o.w. een Nederlandsch technicus. Tijdens de demonstratievlucht van jhr. Sandberg heeft een Amerikaansch vlieger opnemingen met een filmtoestel gemaakt van de verschillende stadia der vlucht. Met het speciaal voor bom aanvallen geconstrueerde toestel daalde de vlieger van 4000 meter verticaal naar bene den met een snelheid van 500 kilometer per uur. Op 2000 meter hoogte brak de linkervleu gel, de machine stortte neer en viel met ge weldigen slag op den grond, waarbij de vlie ger werd gedood. •De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. Sandberg op de algemeerié begraafplaats te Woensel zal in plaats van Dinsdag, zooals aanvankelijk was vastgesteld, eerst Donderdagmiddag om 12 uur geschie den aangezien het vertrek van het vliegtuig, dat het ontzielde lichaam naar ons land brengt, wegens pasformaliteiten der beman ning te Ankara vertraging heeft ondervon den. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HAN DELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 2 tot en met 7 September 1935 is door De Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 1.200.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 7951679675. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uit betaling zijn gekomen, beloopt op het oogen- blik omstreeks RM. 40 millioen. De Sonder- konto-posten waarvoor koersfixeering is ver kregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Nederlandsche Bank gedurende dezelfde pe riode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 250.000 met de begunstigden afgerekend, Het hoogste afgerekende volgordenummer was 16601. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM. 16,3 millioen. De Treuhanderkonto-posten waar voor koersfixeering is verkregen, zijn hieron der begrepen. VLIEGER KRIJGT DOODELIJK AUTO ONGELUK. Zaterdagmiddag is de 22-jarige J. Ploem, vlieger uit Soesterberg in de gemeente Tege- len met zijn motor tegen een vrachtwagen ge reden, tengevolge waarvan hij met zware ver wondingen in het R.K. ziekenhuis te Tegelen moest worden opgenomen, waar hij is over leden. De chauffeur van den vrachtwagen treft geen sohuld. Ned. Linoleumfabriek. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Linoleumfabriek over 1934 ontleenen wij: De omzetten op de binnenlandsche markt hadden in het afgeloopen jaar te lijden onder de verminderde koopkracht van het publiek de uitwerking hiervan hebben wij zooveel mogelijk getracht te verminderen door prijs verlaging van de dunne qualiteiten. Ondanks de zeer moeilijke omstandigheden op de verschillende exportmarkten zijn wij er in geslaagd onzen export in 1934 te hand haven. De opbrengsten werden nadeelig be- invloed door de waardedaling der verschil lende valuta's. De verlies- en winstrekening over 1934 sluit, nadat op de vaste activa f 2S2.092 (v.j. 2-80.343) werd afgeschreven, .met een winst saldo groot f 151.538 (v.j. f 117.289) incl. saldo a.p. groot f 560. Dit resultaat werd verkregen, nadat het resultaat van onze vennootschap met die van de overige bij de Continentale Linoleum Union aangesloten maarschappijen en met dat van de Continentale Linoleum Union zelve werd gepoold.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5