Nieuwe Mode. Laval's Rede te Genève. Hei BeêüHQtijksie 53e Jaargang No. 16019 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGÉMEENE DRUKKERIJ N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTlëN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 September. De Spanning Stijgt. Vanmorgen heeft de Fransche premier Laval te Genève het woord gevoerd en zich onvoor waardelijk aan Engelands zijde geschaard. Het Volkenbondsfront tot handhaving van het Handvest met inbegrip derhalve van art. 16, vermeldende de sancties te nemen te gen een aanvallenden Staat wordt dus thans geschraagd door de machtigste zuilen waarop het rusten kan. Ook Rusland heeft zich uitgesproken. Nederland, België en de Scandinavische staten hebben reeds hun on- wrikbaren trouw aan het Handvest betuigd. Het stelsel van collectieve veiligheid, be lichaamd in den Volkenbond, doorstaat in deze dagen de krachtproef tenvolle. Onze te Genève vertoevende medewerker dr. E. van Raalte heeft ons zooeven getelefo neerd, dat Laval's rede bij de Italianen niet ongunstig ontvangen zou zijn. In dezen zin namelijk, dat Laval den juisten toon getroffen zou hebben om alsnog bemiddeling mogelijk te maken. Laat ik herinneren aan een artikel in deze rubriek onder den titel „Men sjachert" en aan de daarin voorkomende vergelijking met boer Teunis en boer Krelis, onderhandelend over den verkoop van een koe, waarbij boer Krelis telkens kwaad van het erf loopt, maar ook telkens weer terugkeert. Ook bij die onder handeling stijgt de spanning voortdurend, tot het einde toe, en zoo gaat het bij alle sjacher - partijen. Er is voor Italië in elk geval wat te halen. Het zal, als het toegeeft, pas op het uiterste moment toegeven. En men zou daar thans, na Laval's rede, vrijwel met zekerheid op kunnen rekenen als in Italië niet alles af hing van één man, wiens gemoedsstemming men niet taxeeren kan. Zou het inderdaad tot een Italiaansch- Abessynischen oorlog, en dus tot toepassing van de sancties door den Volkenbond komen, dan zou Italië zonder twijfel verslagen wor den. Er zijn onrustige stemmen opgegaan over de mogelijkheid van een Duitsch-Ita- liaansch verbond, en het daaruit voort vloeiende gevaar van een nieuwen wereld oorlog. Duitschland staat immers buiten den Volkenbond. Maar het schijnt niet denkbaar dat een coalitie Duitschland-Italië, aldus de gansche macht der Volkenbondsstaten te lijf zou durven gaan. Niemand begint een oorlog als hij niet meent dat de tegenpartij zwakker is dan hij zelf. Als de Italiaansche dictator dit niet mocht beseffen zou toch zeker Duitschland het doen. Haalt Italië straks bakzeil, gepaaid door concessies, dan zal de oor-log met Abessinië vermeden zijn en het Volkenbondsstelsel een overwinning hebben behaald. Maar de toe komst zal nog niet verzekerd zijn. Ik herinner aan de passage in de rede van onzen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin hij ver klaarde dat de Nederlandsche regeering den expansiedrang van Italië begreep als een groote moeilijkheid. In dergelijke moeilijkhe den verkeeren ook Duitschland en Japan. Als Italië straks groote concessies op koloniaal ge bied verovert tengevolge van oorlogsdreige menten en mobilisatie, dan kan men zich zon der moeite voorstellen hoe Duitschland en Japan dit precedent ter., harte zullen nemen. Zij zouden dat ook wel eens kunnen probee- ren. De oplossing van het Italiaansch-Abessini- sche conflict kan dus geen oplossing zijn van het koloniale vraagstuk. Het Handvest van den Volkenbond is schoon, maar de status quo, de bestaande toestand in de economische welvaartsverdeeling, is dat niet. Men zou dus uit dit conflict de leering moeten trekken, dat men het koloniaal bezit in de wereld anders zou moeten gaan verdeelenalthans een deel ervan bij onderling overleg zou moeten toewijzen aan staten, die thans niet voldoende bestaansmogelijkheid hebben. Daar zouden de groote koloniale mogend heden, w.o. Nederland, zich opofferingen voor moeten getroosten, in de overtuiging dat zij door deze opofferingen hun eigen ondergang in een nieuwen wereldoorlog zouden voorkomen. Is de wereld daar rijp voor? Zijn de staten daar rijp voor? De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, heeft alleen van economische opofferingen inzake koloniale producten gesproken. Niet van afstand van grondgebied in de Engelsche koloniën. Zal deze toezegging voldoende blijken? Men mag het, althans op den duur, betwijfelen. Het koloniale vraagstuk doemt uit dit con flict op als een wereldprobleem van naaste urgentie. R. P. De ontwerpers van de mode, Voor de dames welverstaan. Hebben in de zomermaanden Weer. als steeds, hun best gedaan. En zij diepten hevig zwoegend Uit hun vindingrijke brein. Weer een nieuwen stijl naar boven, Die de vrouw thans wet zal zijn. Op ter modeshow geroepen, Ziet vol lijdzaamheid de vrouw. Wat haar heerscheres beslist heeft En zij zweert haar nieuwe trouw. Ik weet niet, wat is veranderd In haar herfst- en wintertooi, Ook de vrouw staat daar niet stil bij. Het is Mode, dus 't is mooi. Want al zou zij ooit de mode Gaan beschouwen als een last, Zij weet, wat zij heeft tedragen En zij weet, wat vrouwenpast. Een beroep op den Paus. Door „Nooit meer Oorlog". Het bestuur der Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog" (afdeeling Haarlem der Ned. Vredes- Aciiet heeft het navolgende adres aan den Paus gericht: „Het bestuur enz., van meening zijnde, dat oorlog en oorlogsvoorbereiding in strijd zijn met alle moraal en beschaving, verontrust door de oorlogsvoorbereidingen, die door de Italiaansche Regeering worden ondernomen tegen het Abessynische Volk, overwegende, dat beide volken lid zijn van den Volkenbond, rekening houdende met het feit, dat het overgroote deel van de Italiaansche bevol king tot de Roomsch-Katholieke Kerk be hoort en dus aan de geboden Gods en uw bevel heeft te gehoorzamen, ovzrtuigd zijnde, dat. wanneer Gij alle tot uw dienst staande middelen daartoe aan wendt, een oorlog te voorkomen moet zijn, verzoeken u dringend de Italiaansche re geering en het Italiaansche volk op de gebo den Gods te wijzen en te bewegen de oorlogs voorbereidingen te staken." De inbrekers weer op het pad. In twee perceelen ingebroken. De inbrekers schijnen weer op het pad te zijn! Donderdagmiddag tusschen twaalf uur en 's avonds tien uur heeft men zich toegang- verschaft tot een perceel aan de Crayenester- laan door het verbreken van een glasruit aan den achterkant. De bewoners waren afwe zig. In de voorkamer is alles overhoop ge haald. Toen Donderdagavond tien uur een famiiielid van den bewoner thuis kwam. ont dekte hij de inbraak, waarop hij dadelijk bij de politie -aangifte deed. Voor zoover bekend is. werd er niets ontvreemd. In den afgeloopen nacht heeft een onbe voegde zich ook toegang verschaft tot een perceel aan de Prinsessekade. Hier is hij door een tuimelraam aan de achterzijde binnen gekomen. Ook hier werd alles overhoop ge haald, maar er kon nog niet vastgesteld wor- den of er wat vermist wordt, want de be woonster was afwezig. Deze inbraak werd hedenmorgen door een bovenbewoonster ont dekt. De politie stelt natuurlijk in beide ge vallen een onderzoek in. FRED. PERRY IN HET HUWELIJK GETREDEN. HARRISON, (New-York), 13 September. (Reuter). De bekende tennis-kampioen Fred. Perry is in het huwelijk getreden met de filmactrice Helen Vinson. Aannemelijke voorstellen voor Abessynië te wachten? Fransche en Engelsche pers benieuwd naar Lavai's rede. Laval nog steeds optimistisch? De belangstelling der Engelsche ochtend bladen richt zich op de hedenochtend ver wachte redevoering van Laval. Men acht he'. zeker, dat Laval principieel hetzelfde stand punt zal innemen als Hoare. Men neemt aan, dat Laval weigert de situatie als hopeloos te beschouwen en een laatste bemiddelingsvoor stel wil doen. Volgens de berichten van de Engelsche cor respondenten te Genève is een poging van Laval om telefonisch in contact te komen met Mussolini mislukt. In Britsche kringen wordt zeer weinig hoop getoond. De correspondenten maken ook mel ding van hardnekkige geruchten, volgens welke een voor Abessynië aanvaardbaar compromis in de lucht zou hangen. De „Times" meldt, dat men verwacht, dat het antwoord op de Fransche vragen, betref fende de toekomstige houding van Engeland ten opzichte van den Volkenbond eerst zal worden gegeven na den terugkeer van Hoare uit Genève. Hoare wordt hedenmiddag te Lon den verwacht. De „Morning Post" schrijft, dat het ant woord moeilijk vóór verscheidene dagen ver- loopen zijn zal kunnen worden opgesteld. Hoare zou met Baldwin overleggen en het is ook mogelijk, dat een kabinetszitting noodig zal worden om een beslissing te nemen. Alle Parijsche ochtendbladen wijden de aan dacht aan de rede, die Laval hedenmorgen te Genève zal uitspreken. Men verwacht van hem een definitieve op heldering van den toestand, waarbij er echter van verschillende zijden op wordt gewezen, dat Laval zijn rol van bemiddelaar niet zal op geven. De „Oeuvre" meent de door de „Echo de Paris" ^geuite meening te kunnen bevestigen, dat Laval reeds met de regeering te Rome onderhan delt en dat die zich bereid heeft ver klaard economische en politieke sanc ties, waaraan Frankrijk deel zou nemen niet te beschouwen als een onvriendelijke daad. De „Oeuvre" schrijft verder over een ont spanning, die vooral in het Italiaansche kamp geconstateerd kan worden. Van Italiaansche zijde heeft men reeds verklaard, dat de be doelingen van de Italiaansche regeering nooit zoover gegaan zijn, het hart van Abessynië zelf te willen veroveren. Men zou slechts voor nemens geweest zijn de door Menelik onder worpen provincies te heroveren. Desondanks zou men echter slechts voor zichtig mogen spreken over een dergelijke ont spanning. aangezien de Duce nog slechts en kele dagen geleden aan een Fransche delega tie verklaard heeft, dat hij in de eerste plaats roem noodig heeft en dat zijn doel niet be reikt is. wanneer men hem iets aanbiedt zon der zijn troepen gelegenheid te geven tot een veldslag. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat men tijd moet winnen, wan neer de Duce werkelijk het voornemen heeft eerst over drie weken op te rukken. Daarom is het buitengewoon veel voordeeliger te onder handelen in een rustige atmosfeer. Staakt. Italië de persaanvallen op Engeland? Uit Rome is te Londen bericht ontvangen, dat aldaar verluidt, dat de Italiaansche bla den instructie hebben gekregen van Vrijdag af alle aanvallen op Engeland to staken. In middels echter hebben zoowel de „Giornale ci'Italia" en de „Popoio di Roma" wederom bittere uitvallen naar Engeland gepubliceerd. (A.N.P.) Frankrijk schaart zich aan Engelands zijde. Genève, 13 September, (per telefoon Nauwelijks had Laval hedenmorgen zijn rede aangevangen of het was duidelijk, dat de teerling geworpen was: Frankrijk zal met En geland en de anderen opkomen voor de col lectieve veiligheid tegen schending van het Volkenbonds Handvest. De Fransche premier bracht uit den aard der zaak o.m. in herinne ring, hoe zijn land steeds voor het beginsel van de collectieve veiligheid was opgekomen, o.m. toen men het protocol van 1924 te Genèvi opstelde. Hij liet niet na de woorden van zijn Britschen collega Sir Samuel Hoare nog eens duidelijk vast te leggen ten aanzien van Engelands politiek voor nu en straks, namelijk een politiek om onder alle omstandigheden mede te doen aan de behartiging van de collectieve veilig heid. „De historische beteekenis van deze verklaring, de aanvaarding van deze verplich ting," aldus betoogde Laval met nadruk, kan geen land zoo waardeeren als juist het mijne" Hierop brak in de zaal applaus los. en hier aan nam ook Hoare deel. Zoo was het meteen duidelijk, dat deze accoord ging met den Fran- schen uitleg van wat Engeland nu op zich heeft genomen, juist ook voor de toekomst De wijze, waarop Laval over Italië, over de accoorden van Rome van Januari jl. en over die van Stresa sprak, dë manier waarop hij kenbaar maakte, hoezeer hij zich voortdurend tot het laatst toe had ingespannen om te trachten de Italiaansch-Fransche vriendschap in het belang van den vrede onverbroken te behouden,' getuigen van zijn sterk verlangen om alsnog Italië te elfder ure tot inkeer te brengen. Dit kwam in het bijzonder tot uitinL toen hij verklaarde het zijn plicht te achten het zijne te doen, opdat de Volkenbondsraad in zijn verzoeningspoging mocht slagen. In dit verband had zeker ook nog speciale betee kenis zijn opmerking, dat het comité van vijf alle voorstellen bestudeert, die aan gerecht vaardigde aspiraties van Italië voldoening zouden kunnen geven, doch tegelijkertijd Abessynië's souvei'einiteit onaangetast zouden laten en zeker was ook belangrijk zijn verkla ring. dat hieromtrent tusschen Engeland en Frankrijk geen enkel verschil van meening bestaat. Aan het warme applaus, dat de van staats manswijsheid getuigende rede van Laval te beurt viel, namen de Italianen geen deel. Niettemin kreeg ik uit wat ik in de wandel gangen opving den indruk, dat toch in het Italiaansche kamp wel het gevoel aanwezig zou zijn. dat Laval's loyale optreden het den Duce misschien toch nog mogelijk zal maken den weg van verzoening te bewandelen. Het betoog van Frankrijks eersten gedele geerde liet geen enkele twijfel meer bestaan omtrent Frankrijks voornemen, met Enge land en met alle overige gelijkgezinden op de bres te staan voor de behartiging van de Volkenbondsverplichtingen en zoo noodig handelend op te treden voor het belang van de collectieve veiligheid. Dit moet den Italia nen toch wel een waarschuwing zijn. En daar komt dan bij. dat het Italiaansche gemoed bepaald vatbaar kan zijn voor de loyaliteit, die Laval's rede ademde. Reeds viel het mij bij voorbaat op, hoe een der knapste Italiaansche journalisten, die tot op het oogenblik van La vai's ï-ede den toestand als hopeloos had be schouwd, erkende, dat zoo iets het Italië zou mogelijk maken met Genève nader overleg te plegen, het zeker dit betoog zou kunnen zijn. In verband met sommige geruchten, als zou Laval van plan wezen thans naar Rome te gaan om daar met Mussolini vei'der te pra ten. ten einde te trachten dezen tot eenige inschikkelijkheid nog over te halen, kan ik mededeelen, dat ik uit de Fransche delegatie vernam, dat hiervan geen kwestie is. Onder handelen of overleg plegen, aldus gaf men mij te verstaan, zal moeten geschieden in het co mité van vijf. DR. E. VAN RAALTE. Ernstig ongeluk aan boord van de „Flores". Kanon ging plotseling af. Een matroos werd gedood drie gewond. Een blik op de haven van Malta met oorlogsschepen van de Britsche Middel- landsche Zeevloot. die door de verscherping in de Britsch-Italiaansche verhouding versterkt en bij Malta geconcentreerd werd. SOERABAJA. 13 September (Aneta). Het flottillevaartuig „Flores" is gisteravond van schietoefeningen teruggekeerd. Aan boord bevonden zich één doode en verschillende ge wonden. Bij het houden van de schietoefeningen is namelijk een kanon afgegaan waardoor de matroos eerste klasse J. J. Ursum door een voltreffer werd gedood. Een schipper W. van Baars is zwaar gewond, terwijl tevens -oen inlandsch kwartiermeester en een inlandsch matroos tweede klasse werden gewond. De „Flores" stond onder commando van luitenant-ter-zee eerste klasse D. C. M. Hct- tersc'nij, den vroegeren commandant van de K XVIII. De gewonde schipper van Baar.- maakte eveneens de reis van de K XVIII mede De .Flores" is direct te Soerabaja binnen- geloopen. waar de gewonde naar de centrale burgerlijke ziekeninrichtïng zijn vervoerd. De overleden matroos Ursum wordt Zaterdag ter aarde besteld. De Duitsche Rijksdag komt Zondagavond bij een: ontbinding zou aangekondigd zijn. pag 4 Het plebisciet over het koningschap in Grie kenland wordt 27 October gehouden. pag. 4 Bij een mijnongeluk in Engeland zijn vijftien arbeiders om het leven gekomen. pag. 4 De schietpartij in dc Mexicaansche Kamer eisclite twee dooden. pag 4 Rickett zou naar Nederland komen, doch liet Schiphol wachten. pag. 3 Aantal stakers stijgt te Tilburg. pag. 3 In Engeland is men bezig met den bouw van een nieuw goedkoop vliegtuig. pag. 1 De plannen der H. O. V. voor het komende seizoen. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De spanning stijgt. Pag. 1 Dr. E. van Raalte: Laval's rede te Genève. pag. 1 Dr. E. van Raalte: Geneefsche impressies. pag. 2 Van onzen Londenschen correspondent: De zaak-De Clifford. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Per Zeppelin den Oceaan over. pag 6 W. Sell.: Spaarndam, het dorp in de stad. pag. 3 Sport in 't kort. pag 11 Bekende Haarlemmers: Mej. M. M. Vceger. pag. 3 MONOPOL E, ZANDVOORT IEDEREN ZONDAGAVOND DANSEN THE MIDNIGHT KIDDIES VERLAAGDE PR IJ ZEN (Adv. Ingez. MedJ Een nieuw goedkoop vliegtuig. In een fabriek nabij Londen is men begon nen met de vervaardiging van een nieuw klein vliegtuig voor particulier gebruik. De machine, de Aeronca geheeten, is van Canadeesch maaksel en wordt reeds eenigen tijd in Ca nada gebruikt, ook voor militaire vlieglessen. De Engelsche fabriek heeft vergunning voor de vervaardiging gekregen van de oorspron kelijke makers, Murray Aeronautical Corpo ration. De Aeronca is een eendekker met een vlucht van bijna 11 M. De vleugel ligt boven de gesloten kajuit. De lengte van het toestel is 6 M. In tegenstelling met de Fransche lucht- luis (die trouwens veel goedkooper is, hoewel de Aeronca als een concurrent van dit toe stelletje is geïntroduceerd i maakt het Cana- deesche toestel een sierlijken indruk. Het heeft een twee-cylinder motor van 36 P.K., waarmede het een maximum vliegsnelheid kan bereiken van byna 150 K.M. De landings snelheid is 55 K.M. Er is plaats in de gesloten kajuit voor twee personen die bagage tot een gewicht van 10 KG. mee kunnen nemen. Het Britsche model kan aan een stuk 475 mijl vlie gen met een gemiddelde snelheid van 135 K.M. engebruikt 12.5 L. benzine per uur. De prijs van het toestel is 395 (volgens de huidige pondenkoers dus ongeveer f2900). In con structie volgt de Aeronca veel meer beproefde lijnen dan het genoemde Fransche toestelle tje. Er is ook geen sprake van dat men de Canadeesche machine met een handleiding in zijn vrijen tijd zelf zou kunnen bouwen. In Engeland hoopt men dat het nieuwe toestel zal worden gebruikt voor vliegscholen, daar in dat geval de kosten van de lessen, noodig om een A-vliegvergunning te krijgen, van 30 tot 15 zullen kunnen worden teruggebracht. Huey Long ter aarde besteld. Honderdduizend menschen woonden de begrafenis bij. BATON ROUGE. 13 September. (Reuter). - Het stoffelijk overschot van senator Huey Long is gekleed in het avondcostuum. dat hij tijdens zijn leven slechts zelden droeg, in het kapitool van den staat Louisiana begra ven. Een eenvoudige marmeren steen bedekt zijn graf. Een stoet van 100.000 menschen verge zelden den „Kingfish" naar zijn laatste rust plaats. Huwelijk van Ariërs met Joden niet meer toegestaan. Desbetreffende wetten zonden binnenkort in Duitschland afgekondigd worden. NEURENBERG. 13 September (Havas). In zijn rede op het partijcongres alhier kon digde dr. Wagner aan. aat binr.-.nkor. a Duitschland wetten van kracht zullen woroen die het aangaan van een gemengd huwelijk, d.w.z. van Ariërs met Joden, verbieden. Op grond van een andere wet zullen, voordat een huwelijk gesloten kan worden, zekere certifi caten overgelegd moeten worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1