C.deGraaff Wasclitafeis Hervatting. BERICHT Honderd en één Ossenaars achter de tralies!.... Een Hondenleven" LICHAAMS CULTUUR Hst Befaut&tükste 53e Jaargang No. 16020 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Zaterdag 14 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10500 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 September. De Sancties. 'Wf Er vormt zich thans een Volkenbondsfront, dat door zijn betuigingen van trouw aan het Handvest zich bereid verklaart de economi sche en militaire sancties van art. 16 toe te passen als Italië straks inderdaad als aanval ler tegen Abessinië mocht optreden. Het zoi dan nog moeten blijken hoever men met diï sancties zou gaan. De mogelijkheid bestaat ze zeer geleidelijk toe te passen. De mogelijkheid bestaat ook, alleen economischen druk op Italië toe te passen en alle militaire sancties, met inbegrip dus van ieder militair optreden dat provoceerend zou kunnen werken, te ver mijden. Men zal m.i. met deze uiterste voor zichtigheid te werk móeten gaan. Onze minister van Buitenlandsche Zaken heeft in zijn rede te Genève gezegd, dat bij de formuleering van het Handvest van den Vol kenbond misschien niet voldoende rekening is gehouden met „demonische krachten, die altijd in de wereld zullen bestaan". Met die krachten kan men alsnog rekening houden. Niemand kan op dit moment taxeeren wat de uitwerking op de massa der volken zou zijn als een aantal mogendheden zich vereenigde in militaire actie tegen Italië. Men weet niet hoe die verschrikkelijke besmettelijke ziekte de oorlogspsychose, zich in zulk een geval verder zou kunnen verbreiden. En juist omdat men het niet weet is de uiterste voorzichtig heid geboden. Waarbij dan nog vanzelf de lo gische overweging komt, dat het doel van den Volkenbond is oorlog te voorkomen, in het uiterste geval te belemmeren, maar zeker niet te voeren. Er zal eerstdaags een brief van driehonderd psychiaters, uit ettelijke landen, waaronder vele corypheeen der wetenschap, mannen van wereldnaam, aan de staatslieden gezonden worden. Die open brief, langen tijd voorbereid, komt wel op een zeer opportuun oogenblik. Moge de waarschuwing, die hij inhoudt, doel treffen! In deze dagen mag er wel ten scherpste voor gewaakt worden, dat geen oorlogsstem ming wordt gemaakt tegen het Italiaansche volk. Erkend dient te worden dat de leidende staatslieden te Genève, zooals Sir Samuel Hoare en Laval, zich in hun redevoeringen blijkbaar van dit gevaar bewust zijn geweest en zooveel waardeering jegens Italië en de Italianen geuit hebben als hun in de omstan digheden maar mogelijk was. Maar de erva ring leert dat deze dingen niet alleen van een paar staatslieden afhangen. Op de onafhankelijke leiders der dagbladen in vele landen rust thans een ontzaglijke ver antwoordelijkheid. De afhankelijke koelies van wapen-industrieele belangen, dragen die verantwoordelijkheid evenzeer, maar zij vallen buiten het bereik der overigen. Zij vormen een aparte groep en vertegenwoordigen een ander beroep. De journalisten die hun eigen mee ning verkondigen kunnen geweldig veel hel pen voorkomen. Het is hun plicht te zorgen dat geen vijandige stemming tegen het Ita liaansche volk ontstaat, dat de wereld niet dol wordt zooals in 19141918, dat alles ge daan wordt om het) conflict ItaliëAbessynië te localiseeren en zijn einde te bespoedigen door economische maatregelen. Als het tenminste mocht uitbreken, hetgeen nog steeds geen zekerheid is, al heeft Mussolini verklaard „ik heb roem noodig".... Het Italiaansche „volk heeft geen roem noodig. R. P. Zeven meter door de tram meegesleurd. Niet gewond. En dat op Vrijdag en op den 13e! Velen willen beweren, dat wanneer de 13e van de maand op een Vrijdag valt, dit een dubbele ongeluksdag is. Dat dit gelukkig niet altijd het geval is, ondervond Vrijdagnamiddag zes uur de 55- jarige wielrijder W. uit Haarlem. Deze kwam uit de Tempeliersstraat en wilde naar links in de richting Houtbrug rijden. Uit die rich ting naderde een auto. waarvan de wielrij der geweldig schrok. De bestuurder van de auto wilde hem nog op het laatste oogenblik voorrang verleenen, maar de wielrijder was zóó van streek geraakt, dat hij een uit de richting Dreef naderende motorwagen van de Leidsche tram niet zag naderen en vlak voor die tram viel. Onder zijn rijwiel liggend werd hij door den baanschuiver zeven meter mee gesleurd, waarna de tram door eleetrisch remmen en door het strooien van zand tot stilstand werd gebracht. Alle omstanders dachten natuurlijk, dat de man ernstig ge kwetst zou zijn, doch hij kreeg alleen maar een pijnlijk rechter schouderblad. Op eigen ge legenheid kon hij zijn weg vervolgen. De voorvork van zijn fiets werd vernield. IM EENV0UDI3E EN LUXE UITVOERING MAXWELLSTRAAT 3 TELEF. 10957 LOODGIETER (Adv. Ingez. Med.) Nu gaan de voetbalcompetities Weer overal in vollen gang, En elke club en ieder clubje, Streeft mede naar den hoogsten rang. De groote sport van kansen wegen Vult verder de supportersweek, En ieder acht zichzelf deskundig, En acht den ancler slechts een leek. De bal gaat, met het enthousiasme. Weer vele maanden aan den rol. De voetbal houdt ze weer aan 't lijntje, De velden stroomen weder vol. De wereld moge dan gevaarlijk Onder de oorlogsdreiging staan, Nu staat voor vele duizendtallen. Het voetbalnieuws weer bovenaan. De hartstocht heeft de enthousiasten Opnieuw voor vele weken beet. Geen vraagstuk, dat men zoo volledig, Tot in de fijnste „puntjes" weet. En mocht u 't overdreven vinden. Zelfs dwaas onnut, naar uw gevoel. Ons spel, zal d' enthousiast u zeggen, Heeft een zeer breed en open doel. P. GASUS. Reorganisatie bij de Spaansche P. T. T. Tegen valsche berichtgeving, ook bij den Radiodienst. MADRID, 14 Septémber (Reuter) Een re- geeringsdecreet bepaalt, dat de telegrafische, telefonische en radiografische diensten door den minister van binnenlandsche zaken zul len worden gecontroleerd. Deze zou ertegen waken, dat de door de vakorganisaties aange nomen moties met revoMtionnaire strekking- als valsche berichten enz. niet radiografisch door de staatsdiensten zullen worden ver spreid. Abonnements-Diners a 90 ets. Met couponboekjes van 10 stuks in RESTAURANT „ROYAL" zijn VOORTREFFELIJK (Adv. Ingez. Med.) Merck toch hoe sterek onze Huistrappen zijn vergeleken bij andere Koop daarom juist in de Klompencentrale uw Huishoudelijke artikelen. Op het pleintje hoek Dr. Leydsstraat. Tel. 11784. Levert overal heen franco thuis. (Adv. Ingez. Med.)' Zij, die lieh met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Wanneer komt het eind der arrestaties Oss heeft den laatsten tijd een zeer bijzon anderen naam in Nederland gekregen. Als men over het plaatsje Oss spreekt, trekt iedereen reeds bij voorbaat een gezicht, alsof hij zich op allerlei gemeenigheden wil voorbereiden. Daar is langzamerhand ook wel alle reden voor. Meldden wij kort geleden nog dat de tach tigste arrestatie in Oss was geschied, nu kun nen wij reeds mededeelen dat de honderd is gepasseerd, door de aanhouding van een 40-jarigen man, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn geweest aan verschillende misdrijven. Wel is de grootste bende, zijn de aanstich ters en de ergste misdadigers reeds lang achter slot en grendel, zoodat zelfs over een maand de behandeling der lange serie strafzaken kan gaan beginnen, toch blijven de aanhoudingen doorgaan en ook onder degenen die nu nog worden gearresteerd, bevinden zich misdadi gers van „zwaar kaliber". Deze veertig-jarige Ossenaar heeft de eer nummer honderd en een uit de Ossche onder wereld te zijn, die nu in het schelle daglicht der openbaarheid en gerechtigheid wordt ge plaatst. Nog lijkt het erop alsof het einde niet in het zicht is. Het heeft er wèl gebroeid in dat Oss WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.- RINKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. Ingez. Med.) Engeland's vlootbases in staat van verdediging en aanval. In Middellandsche en Roode Zee. ROME, 14 September (Reuter). De „Avione Coloniale" stelt vast, dat Britsche oorlogsschepen, die niet tot de Middellandsche Zeevloot behooren, zich thans wel daar be vinden. Van heden af zijn de vlootbases te Gibraltar, op Malta, Cyprus, Haifa en Alexandrië in staat van verdediging en aanval. In al die havens liggen oorlogssschepen voor anker. Een gelijke activiteit valt waar te ne men in de basis nabij Agaba in de Roode Zee, terwijl men zich te Aden gereed maakt voor de ontvangst van oorlogsschepen uit Indië. In Gibraltar verwacht men schepen, die zich bij de Kleine Antillen bevonden. Te Southampton wordt een deel van de thuis- vloot geconcentreerd, terwijl zich bij Navarino de schepen van de Middellandsche Zee- en de Atlantischen Oceaanvloot verzamelen. Na dit te hebben vastgesteld zegt het blad, dat deze voorbereidingen in de vlootbases een veelbeteekenende politieke daad vor men. „Men is op een bewapeningspeil aange komen, dat onze positie in de Middellandsche Zee en de Roode Zee bedreigt." SIR SAMUEL HOARE, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, tijdens zijn groote rede in de Assemblée. CREMATIE J. MUIJS. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer J. Muijs, in leven papier handelaar hier ter stede. Onder de vele vrien den en zakenrelaties waren de heeren Content namens de firma P. Troost en Zn. te Amster dam en van Laer namens de fa. van Waren- dorff te Utrecht, verder de heer J. van Eerde, een der veteranen in den strijd van socialisme 50 jaar geleden. Gesproken heeft de zoon van den overledene die dankbaar constateerde, dat zoovele fami lieleden en vrienden gekomen waren, om af scheid te nemen van den overledene. De over ledene had tot het laatst toe steeds een groote werkkracht ten toon gespreid. Veel goeds was door hem tot stand gebracht en door zijn energie bracht hij de door hem gestichte zaak omhoog. Wij zullen, zeide spr., het nu zonder u moeten doen en wij zullen uw goede raad gevingen zeer missen. Spr. zeide er naar te zullen streven dat de zaak, door zijn vader om hoog gewerkt, in stand zou blijven. Daarna daalde de kist onder het spelen van „Abendfrieden" van Reinberger, waarna de zoon dankte voor de groote belangstelling. Nieuwe rubriek. Voor allen die van dieren houden. Levenservaringen van een teckel. Wij vestigen de bij zondere aandacht van alle lezers van dit blad, die van dieren houden, op de nieuwe rubriek die vandaag op pag. 3 begint: Een Honden leven. Zijnde „Frag menten uit het Dag boek van een Teckel, den Baas toegeblaft". De Baas van den teckel Tom (wiens goedgelijkend portret u hiernevens vindt) heeft in deze bijdragen aan ons blad zoowel de humor als de weemoed, de wijsgeerigheid en de overpeinzingen van zijn trouwen huis vriend trachten weer te geven. Ook het zelf bewustzijn van den jachthond, die tevens trotsch op zijn nobel ras is, doet zich gelden. Maar de humor en de lust voor avontuur, die den teckel ook als huisdier zoo sterk kenmer ken, overwegen in dit vroolijk Dagboek. De Fragmenten zullen driemaal per week in ons blad verschijnen, op Zaterdag, Dinsdag en Donderdag, steeds op dezelfde pagina; 3. Wij raden u aan ze trouw te lezen: Tom's levenservaringen en overpeinzingen zullen u heel wat vroolijke oogenblikken bezorgen. De verbreeding der Raaks. Bevolking en Burgerlijke Stand tijdelijk in het oude Postkantoor. Reeds bij de begrooting voor 1935 werden gelden uitgetrokken voor de verbreeding van de Raaks. Deze verbreeding kan evenwel zooals wij nog onlangs hebben opgemerkt toen wij uitvoerige bijzonderheden gaven over de plannen het Stadhuis te vergroeien door aanbouw aan den kant van de Koning straat pas uitgevoerd worden als een nieuw onderdak gevonden is voor de bureaux van den Burgerlijken Stand en de Bevol king. Dan pas kan het pand op den hoek Ged. Oude GrachtRaaks gesloopt worden om het terrein vrij te krijgen voor de wsg- rverbreeding. De Stadhuisplannen zijn nog bij het Werkfonds. Als de onderhandelingen gunstig verloopen, zal het natuurlijk nog eenigen tijd duren voor in dit nieuwe deel de Bevolking en de Burgerlijken Stand on dergebracht kunnen worden. Voor dezen overgangstoestand heeft het college van B. en W. een oplossing gevonden. Het zal aan den gemeenteraad voorstellen het oude Postkantoor in de Zijlstraat (eigen dom der Twentsche Bankvereeniging) voor eenigen tijd te huren. Daarin worden dan de bedoelde bureaux tijdelijk ondergebracht. De Burgerlijke Stand en de Bevolking, die aan de Ged. Oude Gracht zeer slecht ge huisvest waren, krijgen dan reeds een beter onderdak. Bovendien kan dan het verbree- dingsplan van de Raaks uitgevoerd worden. In het oude Postkantoor is ook ruimte voor de bureaux der gemeentelijke belastings dienst, die nu ook slecht gehuisvest is in een pand in de Koningstraat. De intrekking der Duitsche voorkeursrechten. Volgens Hull in het belang van Duitscliland. Naar aanleiding van de Amerikaansche douanemaatregelen tegen Duitschland, welke 15 October van kracht zullen worden, heeft de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken Huil verklaard: „De intrekking van de aan Duitschland toegestane voorkeursrechten moet niet be schouwd worden als een uiting eener politieke represaille tegen een land dat weigert de Vereenigde Staten op voet van gelijkheid te behandelen, doch integendeel als een aan Duitschland geboden gelegenheid om zijn huidige politiek te wijzigen ter verleening van discriminatie en uitbreiding van zijn handel naar de Vereenigde Staten. Nederlandsche delegatie in Finland officieel ontvangen. Verklaring over den gulden. HELSINGFORS, 14 September (Reuter). Reuter seint, dat organeisaties van in- dustrieelen in de Finsche hoofdstad ter eere van de Nederlandsche delegatie, die van be zoeken aan de provincie terugkeerde een ont vangst hebben gegeven. De gezant baron Van Nagell en de leider der delegatie dr. Gelderman hebben woorden van dank gesproken, waarbij de laatste te genover in Finland verbreide geruchten ver klaarde, dat Nederland den gouden standaard niet prijs zal geven. Kammeijer gymn. systemen. Lich. Opv. M.O., H'siede Aanv. 1 October. Koedietsl. 66,Tel. 29380 (Adv. Ingez. Med.) In Abessynië wordt verwacht, dat op 26 Sep tember de oorlog zal uitbreken. pag. 4 Hitier heeft op het partijcongres te Neurenberg een rede gehouden. pag. 4 De radiorede van keizer Ilaile Selassi. pag 4 Is exploitatie der Haarlemmermeer-spoorlij nen nog in het belang der streek? pag. Rickett kwam toch in Nederland, maar op Waalhaven. pag. 3 Hoe de regeling der Coöp. Grocntenveiling tot stand kwam. pag. 2 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Sancties. pag. 1 Emile Schreiber: De Japansche kolonisatie en haar oorzaken. pag. 7 „Een hondenleven" zijnde fragmenten uit het dagboek van een teckel, den baas toegeblaft pag. 3 P. v. d. Hem: Bodemschatten. pag. 3 Dr. W. G. N. van der Sleen: Krakatau. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: „Oom Paul" op het witte doek. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag 7 Willy van der Tak: Waar de Parijsche mode geen opgeld doet.... pag. 8 Ko Zweeres: Roofridders. pag. 8 Annie E. Evers: H. D. Vertelling: „Heel ge woon, nietwaar?" pag. 8 L. S.: Bollen voor den tuin. pag. 8 Van onzen Weenschen correspondent: Pro cessen met waarzegsters. pag. 8 Financieele Kroniek: Oorlogsgevaar en de dollar. pag. 6 Van onzen Londenschen correspondent: Lans- bury en zijn partij. pag. 4 A. K. van R.: Engelsch filmkapitaal in gevaar. pag. 4 v. O.: De eerste internationale Focus-foto- salon pag. 5 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Prof. Dr. J. H. Thiel. pag. 3 zet U een andere bril op als U gaat lezen neem een Keipbril mei dubbelfocusglazen en zonder lijn over hetglas... (Adv. Ingez. Med.) COMM. PARTIJ. MAANDAG 16 SEPTEMBER spreekt KO BEUZEMAKER in het Gem. Concertgebouw, over „DE OORLOG TEGEN ABESSYNIë" en „DE STAKING IN TILBURG". MARTIEN BEVERSLUIS declamatie. Entree 12 cent. Zaal open 7Va uur. i|||l|lllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllllllllllllll|lllllllllll|IIIIIIIIIIIIHIII|IIIIIIIW (Advertentie, Ing. Med.) Alweer een inbraak Vrijdagavond tusschen kwart voor zeven en kwart voor elf heeft iemand zich tijdens afwezigheid van de bewoners toegang ver schaft tot een perceel aan de Engelszstraat. De inbreker is binnen kunnen komen door aan de achterzijde een ruit uit te snijden. Bij thuiskomst vonden de bewoners alles overhoop gehaald. Alle kasten en laden waren door zocht. Fen spaarpot, die op de piano in de voorkamer .stond, was opengebroken. De ver moedelijke inhoud van f 3 was verdwenen. Boven op een slaapkamer stond een gesloten ijzeren geldkist, die de bewoner "c"- 'n het buitenland vertoevende buurdame i~ :- waring had. Ook dit geldkistje werd openge broken. Het, is niet bekend, hoe groot de In houd was. Verder wordt er niets vermist. De inbreker heeft waarschijnlijk langs denzelfden weg het perceel weer verlaten. De politie tracht hem op te sporen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1