BODEMSCHATTEN Een Hondenleven, ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1933 H A A R E E M'S DAGBLAD 3 Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas to egeblaft. (fduuUt e*i Ueiactld. Het hondenleven, vooral het teckel-leven, Is rijk aan oogenblikken die men momenten noemt. Maar zeker zal ik nimmer den dag vergeten waarop ik werd gekocht. Mama had mij daarop voorbereid. Zij was niet alleen een schoonheid, Mama (twee kampioenschappen, veertien eerste prijzen Beste Gladharige Teckelteef) en een ware aristocrate in ons nobel en zeer oud ras, maar ook een lieve, zorgzame moeder. Ik mag zeg gen dat geen enkel détail in mijn opvoeding verwaarloosd werd, al moest zij de gansche opleiding baseeren op zes weken. „Langer zal ik jullie wel niet houden", bromde zij zacht, en zuchtte. „Ik ken dat. Dit is nu mijn zesde nest. en ik hecht bijzonder aan dit. want jullie va der was, tot dusver, de knapste en mooiste van al mijn mannen. Zoo een zal ik niet licht meer krijgen; ik word ook al een dagje ouder". En zij zuchtte opnieuw en schudde haar kop, want haar linker flapoor zat weer onderste boven. Binnen acht weken waren al mijn broers en zusters verkocht. Ik alleen bleef over. Het was een harde tijd voor Mama. Dat onze toenmali ge Baas zulke mooie prijzen voor ons maakte vleide haar natuurlijk wel, maar het gaf toch telkens een schok als er weer een verdween. Ik herinner mij hoe bezorgd Mama was over Waldemar, die naar een dokter ging, en hoe zij hem nog op het laatste moment toegrom- de dat hij de patiënten niet mocht aanblaf fen, want dat zou slecht voor de zaken zijn en Wald zijn baantje kunnen kosten. „Dat die dokter nu net hèm neemt", sprak zij hoofdschuddend. „Dom dat die menschen toch kunnen zijn. Waldje is veel te speelsch voor zoo'n moeilijke betrekking, en veel te dol op broekspijpen ook. Enfin, we zullen er 't beste van hopen". Dat ik het langst bleef was wellicht geen compliment voor mij. Maar die lieve Mama be weerde dat het alweer de onnoozelheid van de menschen was. Zij deed alles om de ontwik keling van een minderwaardigheids-complex bij haar kinderen tegen te gaan. „Je bent prachtig", zei zij. „Een kampioen in den dop". „Maar ik wil niet naar tentoonstellingen", huilde ik. „Dat zeggen jullie allemaal", zei zij glim lachend. „Vooral de jongens. Je bent mijn twaalfde zoon, en al de vorigen hebben dat ook al gehuild. Maar het hondenleven is geen grapje, m'n jongen, zelfs niet als je tot zulk een familie behoort als de onze! Draag het met moed, en met de vroolijkheid die ons Ras, nevens zijn prachtigen weemoed, kenmerkt. Bedenk dat je een Von Hohenheim zu Werni- gerode Saint Pierre bent, en een jachthond. Bedenk dat alle dassen, alle vossen, alle ko nijnen je vreezen zullen. Als de mensch je ooit uit zijn luxeleven en zijn egoïstische voor liefde voor waakhonderij loslaat, spiegel je dan aan grootpapa, die de Schrik der Holbe woners genoemd werd. Hij heeft het mij zelf verteld, die eene maal toen ik hem bij toeval ontmoette". Zoo sprak Mama, En mijn Groote Dag naakte. Op een blijden Juli morgen riep zij mij terug, toen ik juist de kat van de buren bij haar kwispellooze staart meende te grij pen, en sprak treurig; „Ik vrees dat de Tijd gekomen is. Binnen zit een Baas. Hij wil je 'nebben. Hij heeft daarnet je spurt ge zien, en die beviel hem dadelijk. Hij lachte hartelijk. Als ze zóó lachen om ons Ras, zijn het koopers. Ik ken het geluid". „Hoe is zijn reuk?" vroeg ik haastig en op gewonden. „Niet slecht", zei Mama goedkeurend. „Ik heb nog eens na-geroken, en het is bevredi gend, dat moet ik zeggen. Ofschoon minder dan van den dominé die Selma kocht. Maar het is een journalist, Waldmann. Een journa list. Dat wil zeggen; hij schrijft over alles, en op een goeden dag ook over jou. Over ons Ras. Over onze Familie. Laat ik mij niet over je schamen, Waldmann, als ik er toevallig wat van mocht hooren! Dat is mijn laatste raadprent die in je kopHet ga je goed". Wij beroken elkaar voor het laatst, en toen werd ik opgepakt en binnengedragen. Daar zat jij, mijn nieuwe Baas, met den ouden. t Ik snoof dadelijk. Het was inderdaad niet gek. Mama heeft toch nog een fijnen neus op haar leeftijd, dacht ik. Je knikte toen je mij zag, nam mij aan en streelde me. „Waaksch?' vroeg je, zonder te weten dat de vraag-alleen een beleediging voor het ge slacht Von Hohenheim zu Wernigerode St. Pierre inhield. Maar ik wist al dat wij jullie menschen veel moeten vergeven. Jullie zijn zoo onwetend over honden, en hebben ons zoo noodig. „Een uitstekende waakhond", verzekerde de Oude Baas. „Enfin, al is-ie dat niet, in elk geval zal ik vaak om hem lachen", zei jij toen. „En daar heb ik dikwijls behoefte aan, in mijn beroep". „Rekent u in dat opzicht volkomen op een teckel. Mevrouw Pouw-Neumann, die een on zer eerste teckel-foksters is. zegt het zoo tref fend in het „Jaarboek de Hond 1934-1935": „Is het daarom niet juist hèt ras voor deze sombere tijden? Door zijn trouw en opgewekt heid en zijn spreekwoordelijke vroolijkheid is geen andere hond beter geschikt dan de Teckel om ons uit de put te helpen". „Zeer treffend", zei jij, en lachte opnieuw. „En de prijs? Dertig?" „Ik blijf bij veertig gulden", antwoordde de Oude Baas. „Laten we 't verschil dan maar deelen' en je legde twee briefjes op tafel. Toen hapte de Oude Baas toe. Waldemar had veertig op gebracht, maar ik was niet onvoldaan. In de gang joeg ik voor 't laatst de kat de trap op, en keek rond naar Mama, maar zij was opge sloten. Toen gingen we op weg naar je huis. Ik was verkocht. Het Nieuwe Leven was be gonnen. Rickett was in Nederland. Niet op Schiphol, maar op Waalhaven. Ten tweeden male waren Vrijdagmiddag de Amsterdamsche journalisten naar Schiphol opgetrokken, aangezien ditmaal met stel ligheid berichten ontvangen waren, dat Rickett, de groote en achter de schermen blijvende man van de Abessynische concessies, uit Praag vertrokken was en op Schiphol zou landen. Het mocht echter niet gelukken al thans een poging te wagen in de hoofdstad eenige bijzonderheden omtrent zijn plannen te weten te komen, want op Waalhaven, waar het toestel uit Praag volgens de dienstregeling een korte landing maakte, stapte de heer Rickett uit om .eenige minuten later met het gewone K.L.M.-toestel naar Londen door te reizen DE DRAGON-RAPIDE-VLIEGTUIGEN TE CAIRO. De drie De Havilland Dragon-Rapide-vlieg- tuigen PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW van de K.N.I.L.M., die op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van 'n gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn te 17 u. plaat selijken tijd te Cairo vlot geland. Aan boord is alles wel. BOERDERIJ ONDER EPE AFGEBRAND. Te Epe is brand ontstaan in een hooiberg, staande bij de boerderij van de Wed. T. Vos- selman, aan den Loobrink te Ernst, vermoede lijk door broeien. Het vuur sloeg weldra over naar een tweeden hooiberg, vervolgens op een- schuur en hoewel de brandweer getracht heeft, door het dak der boerderij nat te spui ten, het woonhuis te behouden, mocht dit niet gelukken, zoodat alles een prooi der vlam men werd. Het vee en de inboedel konden worden ge red; alles was laag verzekerd. OUDE VROUW VERDRONKEN. DEN BOSCH. 13 September (A.N.P.) Gister middag is te Keidonk nabij haar woning het lijk gevonden van de 81 jarige weduwe M. van Wanrooij. De ongelukkige lag voorover in een zoogenaamde drinkkuil, dis slechts een halve meter diep was. Een onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is in beslag genomen. Man met een bijl geslagen. Na een familietwist te Amsterdam. In de Anna Vondelstraat te Amsterdam heeft zich een familiedrama afgespeeld, waarbij een 46-jarige man zoo ernstig werd mishandeld, dat hij met zware wonden in het Tesselschade Ziekenhuis moestworden wer- gebracht. Het slachtoffer had zich te onge veer 7 uur naar aanleiding van een familie twist per auto naar een perceel in de Anna Vondelstraat begeven, waar hij een paar kinderen, die aan het gezag van den vader moesten worden onttrokken, zou afhalen. Laatstgenoemde een 29-jarig persoon ontstak toen hij den auto voor zijn deur zag stil houden, in hevige woede. Hij liep gewapend met een bijl het huis uit en sleurde zijn zwa ger, die juist den auto verliet, uit den wagen, waarna hij hem met de bijl verschillende wonden toebracht. Vóór omwonenden, die van alle kanten waren toegeschoten den woesteling konden overmeesteren, had deze zich losgerukt en de vlucht genomen. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is per auto van den geneeskundigen dienst naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd. Hij had een ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opgeloopen. terwijl men verschijnselen van hersenschudding heeft geconstateerd. De dader heeft zich later op den avond bij de politie van het bureau Leidsche plein ver voegd, waar hij is opgesloten. MINDER BOTER IN DE MARGARINE Het A.N.P. meldt d.d. 13 Sept.; In verband met de wijzigingen, welke ten aanzien van de boterpositie zijn ingetreden is bepaald dat ingaande Maandag 16 September het mengpercentage van boter in margarine wordt teruggebracht van 25 op 10 pCt. Verder is de heffing op boter voor de productie van 15 Sept. af verlaagd tot 95 cent per kilo. Spelende kinderen maken hevigen brand. Groote schade op Sumatra. BATAVIA, 13 September (Aneta) Blijkens een telegram van den Resident van Palem- bang zijn in de Doesoen Legongbatoe in de marga Pagargoenoeng op Sumatra 39 huizen 6 loemboengs (voorraadschuren) 1 gardoe (wachthuis) afgebrand. De schade wordt op 10.000 gulden geschat. De oorzaak moet ge zocht worden in 't met vuur spelen van kin deren. Militair vliegtuig maakt een vlotte noodlanding. Wegens mist en lekkage. Op een weiland in den polder De Derde Be dijking onder Mijdrecht is een militair vlieg tuig gedaald, dat te Soesterberg was opgeste gen met als bestuurder den sergeant-vlieger Bosman. De bestuurder was door de zware bewolking de richting kwijtgeraakt en kreeg bovendien lekkage aan de koelinrichting, zoodat het toe stel „waterloos" geraakte. De landing geschiedde vlot en het toestel werd niet beschadigd. Het werd onder bewa king gesteld van de militaire politie van Uit hoorn" in afwachting van maatregelen, te ne men door het vliegkamp Soesterberg. Vermoorde had zijn geld zorgvuldig verstopt. f 700.onder een stoepje gevonden. In de woning van den dit voorjaar v moorden, bejaarden Peter van Os. heeft de nieuwe eigenaar, de heer B. Folfcerts onder een stoepje bij het aanrecht f 700 aan zilver geld gevonden. De justitie had destijds, op ver schillende plaatsen verstopt, ook reeds geld aangetroffen. Van Os zat er dus blijkbaar warmpjes in. doch leefde in de armoedigste omstandigheden. Naar het heet zal de vinder het geld kunnen beschouwen als een afschrij ving op de koopsom. NEDERLANDSCHE MINISTERS OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. De drie Nederlandsche ministers, dr. ir. H. Gelissen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, hebben een bezoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Zij werden rondgeleid in het Nederlandsche Paviljoen, waar zij de onderscheiden inzen dingen met groote belangstelling in oogen- schouw namen. Na het Nederlandsche Paviljoen te hebben bezichtigd, richtte het gezelschap de schre den naar de Belgische afdeeling, vervolgens naar het Landbouwpaviljoen en tenslotte naar het Paleis van Oude Kunst. De Belgische minister van Economische Za ken, de heer Van Lsacker, heeft zijn Neder- landschen ambtgenooten daarna 'n dejeuner aangeboden. Wegens den rouw aan het Belgische Hof werd aan dit bezoek geen enkel feestelijk karakter gegeven. "door P. van der Hem •7 De carteering van Nieuw-Guinea luidt een nieuw tijdperk in voor de ontwikkeling van Nederlandsch-Indië Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 14 September: Een wensch door menig schouwburg bezoeker soms in stilte geuit en wel „de comedie kan mij gestolen worden", is dezer dageYi te Napels vervuld gewor den. Een geheele schouwburg werd namelijk ontfutseld. In een der straten had de impressario Zoniquella een klein, gemakkelijk af te breken lokaal gezet en gaf er gedurende eenige maanden, voorstellingen. Kort geleden moest hij Napels eeni- gen tijd verlaten en vond, bij zijn terug komst, zijn muzentempel spoorloos ver dwenen; het gebouwtje was uit elkander genomen en de onderdeelen cr van waren voor een prikje, als brandhout, verkocht. Door onze lens gesnapt. Prof. Dr. J. H. Thiel. Prof. Dr. J. H. Thiel werd 27 Januari 1896 te Amsterdam geboren, bezocht het gymna sium te Haarlem, studeerde daarna in de klas sieke letteren aan de Universiteiten te Am sterdam en Berlijn en maakte een studiereis door Italië. In 1922 promoveerde hij aan de Universiteit van Amsterdam tot doctor in de klassieke letteren (cum Iaude). Sinds 1921 is hij leeraar in oude talen aar- het gymnasium te Haarlem, sinds 1927 pr: vaat-docent aan de Leidsche Universiteit h oude geschiedenis en van 1930 af bijzondc hoogleeraar aldaar vanwege het Leidsel* Universiteitsfonds (in oude geschiedenis). Het Gooi heeft zijn schaapjes op het droge! Als herstelling van het landschap. Het Gooische heidelandschap mist sinds 20 jaar een zijner karakteristieke verschijnin gen: het schaap. De Vereeniging van Vrienden van het Gooireservaat wil het schaap weer in eere herstellen en Vrijdag is een kudde van 80 stuks, welke in Velp is gekocht, feestelijk uit Gelderland ingehaald. Op de heide tus- schen Hilversum en Loosdrecht nabij den be tonweg, was zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek en van bekende Gooiers. De voorzitter van de vereeniging, de heer G. C. de Vlugt, hield een toespraak, waarin hij het doel van de vereeniging uiteen zette en de hoop uitsprak, dat deze aankoop door meer zal kunnen worden gevolgd. De' burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, heeft als gedelegeerde van het be stuur van het Gooische reservaat de schapen met vreugde begroet en voor het reservaat aanvaard. De dieren werden uit den veewagen in de heide losgelaten en onder geleide van een schaapherder en zijn hond, alsmede van het publiek, werd de eerste tocht ondernomen. VERPLEGING IN DE ARRESTANTENCEL!.... De 82-jarige zwerver Jan Dekker te De- demsvaart, die wegens gebrek aan behuizing al eenige jaren in een brandspuithuisje woont, is, terwijl hij met zijn hond langs de rails liep, door een goederentrein aangereden. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen is de oude man naar de kom van het dorp vervoerd, waar hij zoolang in de arrestantencel van het gemeentehuis ver pleegd wordt. Verscholen ambtenaren.... Arresteeren twee geheime drank fabrikanten. Ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen hébben tusschen Bergschehoek en Bleiswijk een belangrijke arrestatie verricht. Twee mannen, die op weg waren met een ge heim distilleertoestel, dat zij waarschijnlijk naar een afgelegen plaats wilden brengen om clandestien drank te fabriceeren, zijn dicht bij de plaats van bestemming gegrepen. De ambtenaren stelden zich verdekt op aan den weg. Om ongeveer tien uur zagen de amb tenaren op den donkeren weg twee mannen naderen die beiden nogal zware zakken op den rug droegen. Nauwelijks waren zij de plaats, waar de ambtenaren stonden genaderd toen deze te voorschijn sprongen en de 2 wandelaars ar resteerden. In de zakken vond men de onder deelen van een modern distilleertoestel waar aan vrijwel niets ontbrak.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5