SITTERS &%KAR ALS IEMAND VERRE REIZEN DOET MA AND "AG 16 SEPTEMBER 1935 TT A A R E E M'S D A G BEAD' 9 Kinderen kweekten planten. Die in St. Bavo werden tentoongesteld. De vele tinten van allerhande bloemen en planten, gekweekt door honderden schoolkin deren, gaven de zaal van het gebouw St. Bavo, waar de Floraliavereeniging Zaterdag en Zondag haar jaarlijksche tentoonstelling had georganiseerd, een vroolijk aanzien. De won dermooie groep dahlia's, een inzending van de coöperatieve tuinbouwvereeniging ..Eigen Tuin", vormde een prachtigen achtergrond. Maai- het feit dat aan al deze plannen jonge kinderen maanden lang hun beste zorgen heb ben besteed, maakte dat men de verschillende inzendingen met te meer bewondering be schouwde. Bij ontstentenis van de presidente mevr. G. RisselaadeGarrer, sprak de ondervoorzitster mevr, M. Robbersten Oever een welkomst woord. In het bijzonder heette zij welkom den inspecteur van het lager onderwijs den heer H. v. d. Weyer, tal van onderwijzers en den heer J. L. Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen, die de tentoonstelling zou openen. Zij dankte den dienst van Hout en Plantsoe nen voor den daadwerkelijken steun dien deze heeft gegeven. De coöperatieve tuinbouwver eeniging ..Eigen Tuin" bracht zij dank voor haar schitterende inzending en verder allen, die aan het tot stand komen van de ten toonstelling hadden medegewerkt. De heer J. L. Bouwer verrichtte vervolgens de officieele opening. Hij gaf zijn waardee ring te kennen voor het werk van deze ver- eeniging. die jaarlijks een dergelijke ten toonstelling organiseert en sprak de hoop uit dat velen de expositie zouden komen be zoeken. Gedurende twee dagen zijn de resultaten van het werk der jeugdige bloemenliefheb bers te bezichtigen geweest, van welke gele genheid zonder twijfel vele Haarlemmers ge bruik zullen hebben gemaakt. Zie voor de bekroningen elders in dit nummer. EXAMEN. Voor het te Haarlem gehouden examen Oranjekruis E.H.B.O. slaagden o.m. de heeren L. C. Band, A. H. Dekker en R. Abrahams. Allen waren cursisten van dr. Hubert en leden van de Heemsteedsche reddingsbrigade. TIENJARIG BESTAAN DER TOONEEL- VEREENIGING D. V. S. De Haarlemsche Tooneelvereeniging D. V. S. (Door Vriendschap Saamgebracht) vier de Zaterdagavond haar tienjarig bestaan met een zeer geslaagden feestavond in de turn zaal van het Gem. Concertgebouw. Nadat de voorzitter, de heer Aandekerk, den druk bezochten feestavond met een kort woord had geopend, deden eerst de musici on der leiding van den heer Boterbloem zich hooren, waarna de heer Bos, humorist, op- irad. -Hij had dadelijk veel succes. Hierna had een huldiging van het bestuur plaats. Namens donateurs en kunstlievende leden sprak mevr. Mars, voorzitster der feest commissie, het bestuur hartelijk toe en dank te, het voor alles, wat het. in de afgeloopen jaren met zooveel toewijding voor de vereeiii- ging heeft gedaan. Spr. bood een zilveren lauwerkrans voor het vaandel aan en eindigde met den wensch, dat de vereeniging zal groeien en bloeien. - De heer H. H. Luyken sprak namens het 'Centraal Comité voor Werkloozen en dankte D. V. S. voor de bereidheid, die deze vereeni ging steeds toont, als het geldt ontspanning te brengen aan de vele bij den Haarl B estuur - dersbond aangesloten werkloozen. De heer Luyken bood bloemen aan. De voorzitter dankte den feestcommissie en alle medewerkenden. De zangvereeniging Electrisch Materieel N. S. zong verdienstelijk eenige nummers, onder leiding van den heer K. Zeilmaker, waarna eenige leden van het orkest zich ook nog deden kennen als uitmuntende xylophoon- en harmonicaspelers. Vóór de pauze had nog een huldiging plaats van den heer en mevrouw Mars en den heer Charitée. De heer Charitée sprak eerst mevrouw Mars toe en dankte voor alles wat zij gedurende 10 jaren voor de vereeniging, als bestuurslid en werkend lid is geweest. De heer Mars wijdt nu reeds gedurende 5 jaren zijn beste krach ten aan de vereeniging als souffleur. De heer Mars ontving als souvenir een armbandhor loge, mevr. Mars een armband. Bovendien kreeg mevr. Mars nog bloemen van haar man en kinderen. De heer Sieraad wendde zich vervolgens tot den heer Charitée en huldigde „Oome Jan" wegens zijn vele verdiensten voor de ver eeniging, waarvoor hij steeds als bestuurslid zoo hard en met zooveel enthousiasme heeft gewerkt. De heer Charitée kreeg een horloge, mevr. Charitée bloemen. Tenslotte bood de voorzitter nog bloemen aan alle dames dia tevens werkende leden der vereeniging zijn. Het Mannenkoor Electrisch Materieel ont ving ook nog een souvenir. Hiermede was het officieel gedeelte van den avond afgeloopen. De heer Bos, mannenkoor en orkest droe gen verder nog het hunne bij tot het welsla gen van den avond, die met een geanimeerd bal onder leiding van den heer Bos besloten werd. St. Hubrecht bestond veertig jaar. Feest vergadering van de R.-K. Bakkers gezellen. Zondag vierde de afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van brood-, koek-, en banketbakkers, cacao-, chocolade- en sui kerbewerkers,, St.-Hubrecht" haar veertigja rig bestaan. De jubileumsdag werd begonnen met een H. Mis in de zusterkapel aan de Koning straat, opgedragen, door den pater van het R. K, Lyceum. Hierna vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in het ge bouw St.-Bavo. Des middags had in hetzelfde gebouw een feestvergadering plaats. In de feestelijk met vele bloemstukken versierde zaal hield een orkestje de goede stemming er in, alvorens de voorzitter van de jubileerende afdeeling, de heer H. J. Bijster, de vergadering opende. In de eerste plaats heette hij welkom de ver tegenwoordigers van het hoofdbestuur van den bond, den eere-voorzitter. den heer van Doorn, den oud-voorzitter den heer Stevens, alsmede afgevaardigden van diverse afdee- lingen en van de plaatselijke vakcenti-ales. Na enkele inleidende woorden gaf hij den secretaris de gelegenheid een kort overzicht van de afgeloopen veertig jaar te geven. De secretaris herinnerde er aan hoe ten tijde van de oprichting een werkweek van 80 tot 100 uren geen zeldzaamheid was. Veel strijd is er gevoerd en veel ook is er bereikt o.a. de beperking van den nachtarbeid. Bijzonderen dank bracht hij aan den pen ningmeester, den heer Beekelaar, die gedu rende veertig jaren dit ambt op voortreffe lijke wijze heeft vervuld. Spr. wekte de leden op propaganda te maken voor hun bond. De voorzitter ging vervolgens over tot de huldiging van die leden, die 25, 30 of 40 jaar lang de vereeniging trouw zijn geweest. Hét waren de heeren Beekelaar en Schaafsma die beiden 40 jaar en de heeren Venger. Pe perkamp, van Wieringen, Nederstigt en Ruur- da. die 25 jaar of langer lid van ..St.-Hu brecht" zijn. Speciaal den heer Beekelaar. die al deze veertig jaren bestuurslid was. bracht hij hulde en hij bood hem een enveloppe met inhoud aan. De bondsvoorzitter de heer H. J. Sprokop voerde hierop het woord. Hij prees de afdee ling Haarlem, één van de oudste van den bond, als een actieve afdeeling, die andere steeds tot voorbeeld strekte, Ook hij huldigde de jubilarissen van dezen dag. Op verzoek van de afdeeling reikte hij aan deze heeren een fraai ingelijste oorkonde uit. Den heer Beekelaar bood hij namens het bonösbestuur een couvert met inhoud aan. Een veertigjarig jubileum als dit van de af deeling Haarlem, noemde de bondsvoorzitter een aansporing om met» hernieuwde geest drift voor de organisatie te werken. Ook de geestelijke adviseur, kapelaan Sis termans. bood het bestuur zijn gelukwenschen aar. en huldigde 'de jubilarissen. Na de pauze, waarin ververschingen werden aangeboden,Itregen' verschillende personen de gelegenheid de jubileerende vereeniging te complimenteeren. Achtereenvolgens voer den het woord: de heer Van Castricum, na mens den R. K. Volksbond, de heer Jansen als afgevaardigde van de afdeeling Amster dam, de heer Van Wetering, namens den Algemeenen Bond van bakkersgezellen en de voorzitter van de afdeeling Den Haag. De oud-voorzitter de heer Stevens sprak nog een kort woord, waarbij hij speciaal pen ningmeester Beekelaar huldigde. De afgevaardigde van de neutrale organi satie de heer Rijbroek en de bonds-pennïng- meester de heer Van Tol sloten de rij van sprekers. Nadat nog de heer Beekelaar zijn dank haci uitgesproken voor de groote hulde, die hun gebracht was, sloot de voorzitter deze feest- verga dering. BANKETBAKKERIJ ..AUTOMATIEK" JOH. VIJN. Haarlem is een automatiek rijker geworden. En een banketbakkerswinkel. Want in de Tempeliersstraat no 7476 heeft de heer Joh. Vijn ter uitbreiding van zijn zaak, een winkel geopend, waar hij de gewone banket bakkersartikelen verkoopt en daarnaast zes automaatkasten geplaatst. In den winkel, die eenvoudig, smaakvol en overzichtelijk is ingericht en betimmerd, en waarin dezen middag een groot aantal bloem stukken prijkte, worden de bekends patisse riewaren verkocht, zooals gebakjes, taarten koekjes etc. terwijl men er ook chocolaterie kan krijgen. Deze artikelen worden, evenals een deel van de waren uit de automaten in de bekende zaak van den heer Vijn in den Anegang vervaardigd. De automaten, het zijn er zes twee-rijige terwijl er ruimte is voor een zevende, zijn ge plaatst in een soort portiek, waarin men be schut en droog staat. Zij zijn van de modern- SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. ingez. Med ste soort en zeer eenvoudig, doch buitengewoon degelijk van constructie. Door middel van ele menten kan de hoogte van temperatuur wor den geregeld. Uit deze automaten, die nier broodjes. croquetten, bollen etc. bevatten, kan men zich tegen 25 of 10 cent een lekkernij verschaffen. Achter deze automaten is een betrekkelijk kleine ruimte op doeltreffende wijze ingericht tot hulp-keuken. Daar zullen ook de koelkasten komen, waarvan er reeds een aanwezig is. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de heer Vijn deze voor het oog aantrekkelijke zaak op een zeer geschikt punt (vlak bij de trams en een druk verkeerspunt) op vakkun dige wijze heeft ingericht. De Volksuniversiteit. Programma voor den cursus 1935/'3 Verschenen is het programma voor de cursus sen der Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken (vóór de Kerstvacantie). Er zullen weer luistercursussen en werk- cursussen zijn. Luistercursussen Dr. A. N. J. den Hollander, gewezen Research Fellow, Social Sciences, van de Rockefeller Foundation, over: Het Amerika dat de toerist niet ziet. Dr. W. H. C. Tenhaeff, lector aan de Rijks universiteit te Utrecht,, pver: Geschiedenis van het spiritisme. De heer A. F. J. Portielje, Inspecteur van de levende have van „Artis" te Amsterdam, over: Dierengedrag, vergelijkend-psychologisch bezien. Dr. G. H. van Senden te 's-Gravenhage overHet probleem van de „Rechter"- en „Linker"zijde der menschheïd. De heerH. Kleibrink Jr. van de Sterren wacht te Leiden, over: Astronomie. De heer H. C. Verkruysen, oud-directeur van de voormalige School voor Bouwkunde. Ver sierende Kunsten ein Kunstambachten te Haarlem, over: Grepen uit een wereldreis. De heer Theo van Reyn te Haarlem over: De beeldhouwkunst van alle tijden. Werkcürsussën; Cursussen in de Italiaansche taal en letter kunde en in de Fransche taal onderscheiden lijk te'geven door mej. L. L. Bierens de Haan, gedipl. M.O. Italiaansch, beëedigd translatrice, te Aerdenhout en door mej. dr. A. Duinker, PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur, dat zich heeft kunnen afzetten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door de verzwakte werking der bloed-filtreeeende organen. Zijn deze orga nen gezond, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn ze verzwakt, dan raakt het bloed oververza digd ermede, het urinezuur kristalleert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten dier kristallen veroorzaken die ondragelijke pijnen. Door de bloed-filtreerende organen tot ge zonde werking te brengen, wordt het urine zuur geregeld afgevoerd. Hiertoe kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaren, dat het hun uitstekend geholpen heeft. Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovengenoemde organen, doen slechts één ding, doch dan ook uitermate goed. Haal nog heden een doos en overtuig u van de uitste kende werking van dit probate middel. Verkrijgbaar bij anothekers en u. drogisten a ƒ1.-, »J 1.75 en 3.- oer w doos. omzetbel. inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. (Adv. Ingez. Med.) DE REMBRANDT-TENTOONSTELLING. Op Woensdag 18 September a.s. zal in het Jeugdhuis een lezing worden gehouden door Ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal over het onderwerp: ..De Rembrandt-tentoonstelling". Deze lezing zal met lichtbeelden verduide lijkt worden. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de heer Van Dijk over dit onderwerp reeds een paar maal voor de radio heeft, gesproken. Het ligt in de bedoeling, om naar aanlei ding van deze lezing een excursie te houden op Woensdagavond 25 dezer naar het Rijks museum, ten einde onder leiding van Ds. Van Dijk de Rembrandt-tentoonstelling te be zichtigen. leerares Fransche taal en letteren te Haarlem. Voorts zullen eenige lezingen enz. gehouden worden voor de leden en hun huisgenooten. Dr. Van Leaden Hulsebosch, de bekende politie-scheikundige, te Amsterdam, zal spre ken over: Belangrijke gevallen uit mijn prac- tijk. Walter Hege's film „Pandion de Vischarend zal worden vertoond met toelichting van den heer Jan P. Strijbos. Mr. H. M. Merkelbach zal een causerie met lichtbeelden en gramofoonmuziek houden over „De melodie van Montmartre". INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De arts en de chemische defensie. „Eerbied voor het leven". Het Internationale Roode Kruis te Genève waarschuwde reeds meer dan 10 jaren tegen de gifgasoorlog en zocht tevergeefs naar goede beveiligingsmiddelen. Indien men nadruk legt op de uitspraken in deze richting van het Internationale Roode Kruis, komt men in alle landen ook in Ne derland in botsing met de Nationale Roode Kruisvereenigingen, die veiligheid suggeree- ren net als vóór 1914. De 12 millioen gesneuvelde soldaten spre ken niet meer meeZij vertrouwden ten onrechte op de mogelijkheid van geneeskun dige redding. De Volkenbond en het Interna tionale Roode Kruis geven richtlijnen aan. Beiden willen ziekten voorkomen, internatio naal, en gelijktijdig en ook leed verzachten. Daarom strijden de aanhangers van Genève gelijktijdig en internationaal voor de mo- réele en zakelijke organisatie van de inter nationale rechtsorde. Als vijand van deze rechtsorde ontmoet men overal ter wereld de defensie industrie en de militaire kaste, en allen, die daarvan afhankelijk zijn. Als arts zie ik den oorlog als ziekte. Het is een oorzaak van leed en dood voor millioenen. De oorlog is menschenwerk en kan voorko men wordén. Daarop dienen alle krachten en dient alle aandacht geconcentreerd te wor den. Oorlogsverhindering moet meer men- schen sparen, dan alle organisatie van de ge neeskundige reparatie-arbeid vóór en gedu rende den oorlog bij elkaar. Als arts weet ik. dat er voor duizenden geen sprake kan zijn van ..leed verzachten". De doodende chemische industrie zal te veel onherstelbare verwoestingen aanrichten. De .arts zal hier tegenover machteloozer staan dan ooit. De aanmaak van gifgassen, waar ter wereld ook. dient verhinderd te wor den. Dat is geneeskundig bekeken: winst. Als arts ken ik geen verschil tusschen doo- delijke nationale en vijandelijke chemische defensiemiddelen. Daarom kom ik in conflict met het Natio nale Roode Kruis, met den militairen Genees kundigen Dienst, met de Studievereeniging voor Luchtbescherming. Zij allen verzwijgen de realiteit, die ook zij nu langzamerhand wel kennen, Zij propageeren 'n veiligheid, waar van zij weten, dat de resultaten minder zul len zijn, dan ze openlijk willen toegeven. Allen zijn betrokken bij de handhaving van de oude dogma's van nationale, gewelddadige eigengerechtigheid, dat is de machts- en ge- weldsstaat. Allen zijn afhankelijk van het voortbe staan van de gelijktijdige internationale de fensievoorbereiding en de ongebreidelde staatssouvereiniteit. Onder de vlag van Genève kan men regee ringen en het volk en de arbeiders overal ter verantwoording roepen en zeggen: ..Gij zult niet dooden!" De arts dient internationaal te zijn ingesteld. Hij heeft tot roeping, te staan boven de partijen en de doodsoorza ken van menschen te zoeken en te verslaan voor zoover menschelijke handelingen hier voor verantwoordelijk zijn. Alle rassen, alle volken, alle partijen worden bedreigd. De dood dreigt ook in ons land. Arbeiders maken kogels en gifgassen. Arbeiders zullen kogels afschieten op hun kameraden en op mijn kinderen. Tegenover allen, die betrokken zijn bij de chemische industrie en de luchtbescherming het volgende: ..Gij maakt gifgassen als het van u gevraagd wordt." „Gij maakt geneesmiddelen tegen de gif gassen als men denkt hiermede geld te kun nen verdienen. „Gij zijt slaaf van de techniek en den handel van de „firma Dood". Het leven van uw kinderen morgen, dient meer waard te zijn, dan het brood van heden. Er is uitkomst. Tegenover de defensie voorbereiding stelle ook de arts de gehoorzaamheid aan Genève en aan niemand anders. Dat beteekent: 1. Eer bied voor het Leven,, allereerst voor het leven van uw vijand 2e. Verantwoordelijke arbeid, dat is arbeid die gericht is op handhaving en eerbiediging van het Leven. 3e. Opbouw van de Internationale Rechts orde. dat is de macht van het Recht boven de Staten. Dat alles staat lijnrecht tegenover de le- venspractijk van den antieken staat, die sou- verein was en wil blijven. De moderne Staat dient zich in te stellen op de toekomst, dat is de onderworpenheid aan de souvereiniteit- der wetten van de geheele menschheid. Ge nève is hiervan het symbool ook voor den arts. Alle andere machten en rechters zijn van lagere orde. E. E. MEURSING. De Pensioenkwestie. Geachte redactie, In de gezamenlijke Beschikking van de Minister van Binnenlandsche Zaken. Fi nanciën en Defensie d.d. 1229 April j.l., wordt onder punt 1 het volgende bepaald: De commissie, die door den minister van Binnenlandsche Zaken is geïnstalleerd voor het adviseeren, betreffende pensioenkorting, krijgt tot opdracht: a. reeds verleende pensioenen dienen te worden herzien om deze pensioenen in rede lijke verhouding te doen blijven met de salarissen of met het salarispeil van ae in dienst zijnde ambtenaren, met dien verstan de dat: b. verhooging van reeds toegekende pen sioenen in verband met- de huidige tijdsom standigheden is uitgesloten: c. de herziening moet. voor wal betreft de wijze van uitvoering zoo rechtvaardig en bil lijk mogelijk zijn. Punt a van deze beschikking gaat te ver. Door reeds verleende pensioenen te herzien, worden verkregen rechten aangetast, wat m.i. in strijd is met art. 122 laatste lid der Grondwet, dat luidt: „De Wetten zijn on schendbaar". Verder zegt de Grondwet: „De Wet verbindt alleen voor het toekomende en heeft geen terugwerkende kracht". Terecht zijn dan ook de uitspraken van den Centraien Raad van Beroep en verschil lende Gerechtshoven n.l.: Ie. Pensioen is uitgesteld loon. waarop men een verkregen recht heeft, dat nog ge heel noch ten deele ontnomen kan worden. 2e. Een ambtshalve herziening van pen sioen met terugwerkende kracht, is mogelijk wanneer zij ten voordeele (dus niet ten na- deelei van den betrokkene strekt. De Hooge Raad besliste in het geval Monk- horst d.d. 11 November 1927 in denzelfden geest. Met deze wetenschap zou een eventueele korting op de reeds verleende pensioenen in breuk maken op de Grondwet en 't fatsoen en het recht in hooge mate krenken in den rechtstaat: Koninkrijk der Nederlanden. Indien de pensioenen zoodanig herzien worden, dat deze in redelijke verhouding blijven met de salarissen of met het salaris peil der in dienst zijnde ambtenaren, dan zullen de oud-gepensionneerden. zoowel burger als militair in een gunstiger positie komen. Vooral de gepensionneerde oud-mi litairen die 30 pet. minder pensioen genieten dan oud-burger-ambtenaren van ongeveer gelijken rang. Om hun tegemoet te komen werd in 1928 een onwaardige steun 'in het leven geroepen, waardoor rangsverschil werd opgeheven en een adj. ond. off. minder inkomsten geniet dan een matroos of soldaat. Wil de commissie krachtens punt c zoo rechtvaardig en billijk mogelijk een her ziening der Pensioenwet tot stand brengen, dan zal zij toch wel niet anders kunnen handelen, dan: le. Krachtens de Grondwet de reeds ver leende pensioenen niet aantasten. 2e. Een eventueele herziening der Pen sioenwet in ieder geval alléén doen gelden voor de toekomst. 3e. Den oud-gepensionneerden. zoomede de weduwen van vóór 1909 gep. militairen ein delijk de door hen gevraagde gelijkstelling geven, instede van de onbillijke, onwaardige en onvoldoende „steunregeling''. Met dank voor de plaatsing, H. Liefhebbers voor De Vereeniging voor „School- en Werktuinenorganiseert haar jaarlijksche verloting ten bate van de kas. Trekking 25 September. Zaterdag- en Woensdagmiddag Als de klok op „zomer" staat, Houdt men aangenaam en nuttig Heel wat kind'ren van de straat. Hier in Haarlem en Omgeving Zijn het er vijfhonderd al U begrijpt, dat deze weldaad Heel wat centen kosten zal. Door verlaging der subsidies (Iets gewoons in dezen tijd) Voelen deze tuintjes-vrienden Zich wat om den tuin geleid. Maar zij laten zich niet kennen, Schoon haast iedereen ze kent; En zij vragen: ..Koopt een lootje!" 't Kost maar vijf en twintig cent! 'k Vraag U, maak ze weer fortuinlijk Deze tuintjes-vrienden, tot Ze straks weer in hun knollentuin zijn, Door het koopen van Uw lot. JEMO. FEUILLETON. Een avontuurlijk verhaal van drie studenten. door ARNOLD BARTEL. (Nadruk verboden). 15) Maar Nini is niet van haar standpunt af te brengen en Onkruid zegt ten einde raad: „U zult nu moeten besluiten: hij of wij!" En in zijn hart bedoelt hij eigenlijk „hij of ik". „Er is niets te besluiten", antwoordt Nini koppig: „Plicht is plicht". De beteekenis van deze verontschuldiging blijft vooralsnog voor het drietal verborgen. „Nu, wie zal het zijn?" dringt Diesel aan. „Hij?" „Ja zegt Nini. „Tja", meent Lou Volkers, „dan blijft ons niets anders over dan ons gentlemen te too- nen en deze jonge dame aan onzen gelukkigen mededinger uit te leveren". Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zij zoeken de geheele bazar, het hart van elke Oostersche stad, af, maar Jean Mar tin is nergens te zien. Zij dwalen door de straatjes, welke slechts door verschillende groepen van vaklieden worden bewoond: hier de kleermakers, daar de slagers, in een vol gende straat de schoenmakers en daarnaast weer de bakkers. In de open winkels, welker eïectrische verlichting een scherp contrast vormt met de bewoners en hun omgeving, wordt nog druk gewerkt en verkocht. Overal staan groepjes passagiers van de „Ukami". Iedereen wil een souvenir uit Afrika meebrengen; vooral de taschjes van gekleurd geitenleer met goud opgelegd vinden veel af trek. Eindelijk ontdekken zij toch ook Jean Martin. Hij is in druk gesprek gewikkeld met een koopman over een paar roodlederen pan toffels. Diesel ziet hem het eerst en vraagt zich af, of hij Nini van zijn ontdekking deel- genoote zal maken. Maar Snavel maakt al spoedig een. eind aan dezen innerlijk en twee strijd, als hij spottend opmerkt: „Ziet u wel. dat uw uitverkorene u heelemaal vergeten heeft!" Inderdaad is Jean Martin geheel in den handel verdiept. De koopman, een oude baas met een lange witte baard, die er uitziet als Haroen al Rachid in eigen persoon, verzekert hem in brokstukken van alle mogelijke talen, dat hij de pantoffels niet voor minder dan tien peseta's kan geven. Jean Martin biedt echter niet meer dan vijf. Het koopmannetje jammert en bezweert hem met handen en voeten, dat ze elf ingekocht kosten. Maar als monsieur Martin aanstalten maakt om verder te gaan, rent het mannetje hem achterna en worden zij het eens op zeven peseta's". „Hij schijnt u toch niet heelemaal vergeten te hebben", zegt Snavel bedachtzaam. „Hij koopt zoowaar zelf al pantoffels, waar hij later onder zal komen te zitten!" Nini is boos. Eigenlijk zou zij hen alles willen vertellen en willen zeggen, dat zij voor Jean Martin waarlijk niet behoeven weg te loopen, maar zij mag het niet. Plicht is plicht. En zoo komt het dan slechts tot een kort afscheid, waarbij het drietal den Belg toe voegt: „Vergeet u vooral niet goed op juf frouw Collijn te passen, meneer Martin", een advies, waarvan den detective de juiste be teekenis weliswaar ontgaat, maar dat hem toch lichtelijk ergert. Zij wenschen Nini nog „Veel plezier" toe en verdwijnen dan in de menigte, welke de bazar van Tetuan be volkt.. De kring om de, In hun open winkels hok- kenden kooplieden wordt steeds kleiner. De eene groep na de andere keert met den haar begeleidenden gids terug naar de Europeesche wijk. In het beste hotel van de stad vereenigen de passagiers van de „Ukami" zich aan een diner, maar de de drie studenten voelen er niets voor om daar den korten tijd, die hun is toegemeten, te verknoeien. Het is een luxueuse inrichting als elk ander groot hotel, of het nu in Tetuan, Calcutta of Parijs staat. De kelners vertoonen weliswaar veel overeen komst met een Spaansche Grande en de por tier ziet er half als een Beduinenhoofdman en half als Zwarte Piet uit, maar dat verandert niets aan het nuchtere karakter van deze Karavanserai. Een klein bodega, „Stad Sevilla" genaamd, welke slechts door Spanjaarden bezocht wordt, oefent veel meer aantrekkingskracht op hen uit. Het is er vol. niet bepaald zindelijk en zeer rumoerig. Het drietal wordt, als alle vreemdelingen aangegaapt, maar zonder zich daarom te bekommeren slenteren zij naar een nog onbezette boekplaats, om, na een ver- geefsche studie van de Spaansche spijskaart een maaltijd te bestellen. Reeds na enkele minuten vermindert de belangstelling voor hun aanwezigheid. De gesprekken worden hervat, men schertst en drinkt en spoedig heeft het café weer zijn gewone aanzien. De drie studenten amuseeren zich over het doen en laten van de Spanjaarden om hen heen. Zij Vinden het hier heel wat genoege- lijker dan In het gezelschap van de passa giers der „Ukami". Plotseling wordt Diesel's aandacht getrok ken door een breeden, in homespun gekleeden rug, die hem merkwaardig bekend voorkomt. Is dat niet hun onsympathieke hutgenoot met het notenkrakersgezicht? Naast hem, even eens met den rug naar het drietal gekeerd, zit een dame. Die kennén zij toch ook? Het moet die Roemeensche zijn uit de le klasse, die in Southampton aan boord is gekomen. Wat hebben die nu samen hier te zoeken? Diesel geeft den anderen een teeken om stil to zijn en luistert gespannen, of hij in het geroezemoes van stemmen iets van het ge sprek, dat tusschen de beide bekenden ge voerd wordt, kan opvangen. Vergist hij zich niet? De notenkraker, die bij zijn intrede aan boord voorgaf, geen woord Duitsch te kennen, onderhoudt zich thans zeer gemakkelijk in deze taal, zij het dan met een wat eigen aardig accent. En nu verstaat Diesel zelfs een paar woor den: „Hij heeft niet de minste reden om kwaad te zijn". „Toch is het zoo!" valt de Roemeensche hem heftig Ls de rede. „Hoe kon je ook zoo dom zijn dat briefje weg te gooien „Maar dat heb ik immers verscheurd! En stel, dat iemand al een paar snippers gevon den mocht hebben, dan valt daar immers nog niet uit op te maken 'Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7