AKKERTJES DINSDAG 17 SEPTEMBER 1933 'HAAECEM'S DAGBLAD Steun aan den middenstand. In drie jaar bijna 9000 uitgekeerd. De Commissie inzake middenstandssteun uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft over het tijdvak van 15 Augustus 1934 tot 15 Augustus 1935 een rapport samengesteld, waaraan wij ont- leenen: Dit tijdvak toont ongeveer hetzelfde beeld als dat van een jaar tevoren. Thans werden 58 nieuwe aanvragen behandeld. De commissie verstrekte 11 maal een voor schot, varieerend tusschen f 75 en f 500. In verband met de opgedane ervaringen werden geen gelden meer verstrekt zonder zekerheid. Aangevraagd werden bedragen van f 50 tot f 3000. De aflossing der voorschotten vindt buiten gewoon onregelmatig plaats. Fabrikanten behoorden ditmaal niet tot ere- dietaanvragers, In circa 3 jaren is in totaal uitgekeerd f 8973.73, waarvan nog f 3474,23 uitstaat, zoodat wanneer men van de veron derstelling uitgaat dat deze som in haar geheel moest worden afgeschreven, gemiddeld ruim f 1000 per jaar aan den noodlijdenden mid denstand is geschonken. Regelmatig komen echter nog aflossingen binnen. In vele gevallen verwees decommissie naar andere instellingen.. Communistische Partij Holland. Protestvergadering in het Concertgebouw. .CURSUSSEN KAMER VAN KOOPHANDEL. Aan het verslag der cursussen van den Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier, gedurende 1934—1935, uitgebracht door de Commissie van Onderwijs der Kamer, is het volgende ontleend. Alleen de beide cursussen in warenkennis voor kruideniers en de cursus voor handel en recht zijn dit jaar gehouden. De econo mische omstandigheden zijn hieraan niet vreemd. De cursussen voor boekhouden en verkoopkunde zijn vervallen. Voor den cursus A (warenkennis voor kruideniers! gaven zich 17 cursisten op, waar van er aan het eind van den cursus 13 over waren. Aan den cursus B (gevorderden; even eens warenkennis voor kruideniers, namen 9 cursisten deel, van wie 5 het getuigschrift verwierven. Beide cursussen werden geleid door den heer A. H. Hoefnagel. De cursus handel en recht werd geleid dooi den heer F. J. Gerritsen. Er waren 5 leer lingen. De cursus leverde een nadeelig saldo van f 100 op. De commissie stelt voor alleen den cursus In warenkennis B (gevorderden; te doen doorgaan, als zich een voldoend aantal cur sisten aanmeldt. GEHEIME ZENDERS OPGESPOORD. Dezer dagen zijn door ambtenaren van P. T. T. eenige geheime zenders opgespoord in Haarlem en Aerdenhout. (De medewerking der politie bepaalt zich in dergelijke gevallen tot het medegeven van een rechercheur). GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestr Kinderarmband: Helmerhout. Zo- mervaart 12c; Autoslinger: Brandstoffen- handel Spaamestad. Fr. Varkensmarkt 10; HorlogearmbandWeller, Dolfijnstr. 17; Bad pak met handdoek: Daan, 2e Hoogewoerd- dwarsstr. 21; Duif: Lugtig, Vooruitgangstr. 69; Hond: Toonhol, Archipelstr. 35; Hond: Kusman, Ramplaan 97, tel. 14927; Hond, Kennel Haarlem. A'damschevaart; Honden- halsband, Touristenkaart, Nummerplaat: Po litiebureau Smedestr.; Parapluie: Habich, Leidschestr. 58 rd.; Portemonmaie: Compiet, Sclireveliusstr. 46; Portemonnaie: E eg ens PretoriapleinRozenkrans. Rijwielketting met slot, Heerenrijwiel: Politiebureau Smedestr.; Rijwielplaatje: Hoogendoorn, Leidschevaart 108; Rijwielplaatje: Helder, Cederstr. 20; Rij wielplaatje: de Jong, Julianapark 4; Rijwiel plaatje: Turkenburg, Bastiaanstr. 48; Rij wielplaatje:. Waagen, Vier Sterrenstr. 19; Ba- igageriem van rijwiel: Boch, Westerlaan 24, Aerdenhout; Heerensjaal: v. Schuppen, Transvaalstr. 25 rd.: Slip-over: Akersloot, Brouwersstr. 149; Tasch met voetbalschoe nen: de Draay. Luitensteeg 15: Zeemlederen lap: Weoster, Schip Avanti (ligpl. Leidsche Vaart bij Raaks). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Autoped: Klumper, Leidsche vaart 388rd. 2 Bankbiljetten: Boogaard, Oran jeboomstraat 113. Duif: Roodenburg, v. Eden- straat 9. Etui met teeken- en schrijfgereed schap: Politiebureau Smedestraat. Armban- horloge: v. d. Goes, Kleverparkweg 1. Hoed: Meijll, Kleverlaan 3. Overjas: de Jong, Oost- vest 34. Jas: Politiebureau Smedestraat. Pen ning ventvergunning: Politiebureau Smede straat. Portefeuille met inhoud: „Hema", Kruisstraat. Pakje met bedsprei: v. Zanen, Linschotenstraat 65. Portemonnaie: Rijbroek] 2e Zuidpolderstraat 59. Rijwielplaatje: den Heeten, Nieuwe Kruisstraat 14. Sleutel: Raadsveld, Eindenhoutstraat 40. Dameshand schoenen: v. d. Ven. Emmastraat 24. School- tasch: Smit, Scheepmakersdijk 38rd„ School- tasch: Jansen, Uit den Boschstraat 16. Kinder- speelgoedwagen: Terhorst, Borskistraat 36. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE TELEFOONCENTRALE OP HET ADR. STOOPPLEIN. Een abonné beklaagt zich bij ons over het feit, dat de telefooncel op het Adr. Stoopplein te Overveen gesloten is en prijkt met de me dedeeling „Buiten Dienst". Wel is de cel des avonds steeds verlicht. Wij informeerden bij den Telefoondienst en vernamen daarbij het volgende: Eedoelde cel is nieuw en pas geplaatst, maar moet nog worden aangesloten op den binnendienst en er moeten nog verschillende andere werkzaamheden verricht worden. Bin nen eenige dagen zal de cel wel in gebruik ge steld kunnen worden. Het branden van de lamp des avonds is een gevolg van het feit. dat zij is ingescha keld in de straatverlichting van Bloemendaal. Gaat deze branden dan gaat ook automatisch bedoelde lamp haar licht verspreiden. Het zal in de naaste toekomst nog wel meer voorkomen, dat geplaatste cellen „buiten dienst" zijn, omdat er nog werkzaamheden aan verricht moeten worden. Maandagavond vergaderde in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw de afd Haarlem der Comm. Partij Holland. De ver gadering was druk bezocht. Doel van den avond was te protesteeren tegen het dreigend oorlogsgevaar en bespre king van de staking in Tilburg. Martien Beversluys, die zou declameeren was verhinderd te komen, daar hij op medisch advies een week rust moet houden. De voorzitter, de heerNoordewier deelde mede, dat Martien Beversluys toch op orde van den burgemeester, zijn gedichten niet had mogen declameeren (eenig gefluit). Op het laatste oogenblik was deze mededeeling gedaan. De voorzitter zeide nog dat dezelfde ge dichten overal, ook te Zandvoort. wèl in het openbaar mogen worden voorgelezen. Hierna was het woord aan den spreker van den avond, den heer Ko Beuzemaker. Spr. behandelde eerst de internationale situatie, in 't bijzonder het conflict Italië Abessynië. Het woord Abessynië is een symbool ge^ worden. Abessynië is plotseling het centrum geworden der internationale aandacht. Het is oen begeerlijke buit voor alle imperialisten, die een uitweg voor het kapitalisme willen vinden door het veroveren van nieuwe kolo niale gebieden. Het Italiaansche fascisme heeft veel be loofd. maar er is niets van terecht gekomen: in Italië is ontzaglijke werkloosheid en ar moede. Mussolini zoekt nu een uitweg in chauvinistische ophitsing van de massa, die moet worden afgehouden van het besef van haar waren toestand. Nu dreigt de Italiaansche oorlogspolitiek geheel Europa in vuur en vlam te zetten. Wie Abessynië bezit, beheerschtt het Suezkanaal en bedreigt zoo de verbinding der groote Europeesche machten met haar koloniën. En het fascistische Duitschland heeft zich militair versterkt en droomt van een bezet ting van Oostenrijk en een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Tegenover, dit alles staan de krachten, die den vrede willen. Aan de spits van die krach ten in het vermolmde Europa staat de Sovjet- Unie. En dan wil ook de internationale arbeidersklasse den vrede. Ook zij wil strij den tegen oorlog en fascisme. Overal hebben protestbewegingen der arbeiders plaats tegen het fascistisch drijven naar oorlog. En de onderdrukte volken in de koloniën beginnen pogingen te doen om de onderdrukking van zich af te schudden. De communisten hebben in den Volken bond altijd een instrument gezien van het imperialisme maar nu de Sovjet-Unie in den Volkenbondis getreden, is er een kleine kans dat die Bond een struikelblok zal vor men op den weg naar den oorlog. En men weet waartoe Laval, die altijd nog aarzelde, zich te Genève gedwongen heeft gezien. Men heeft zich nu te Genève uitgesproken tegen de roofpolitiek van Mussolini. Hiertegenover zegt deze allerlei slechts van Abessynië. Over veertien dagen zal de strijd beginnen, want niemand verwacht, dat Mussolini zich zal houden aan den uitspraak van den Vol kenbond. Italië zal uit den Volkenbond treden en zal dan den oorlog beginnen. De arbeiden klasse heeft nu de taak achter Abessynië te staan en het te beschermen en te verdedigen. Er wordt in het buitenland een congres tegen den fascistischen oorlogsgeest georganiseerd En in België hebben onlangs soc.-democraten en communisten gezamenlijk tegen dien geest geprotesteerd. Zulk een gemeenschappelijk optreden weigert de S.D.A.P. in Nederland. En toch is het zoo noodzakelijk dat de krachten in de arbeidersbeweging naar elkaar toe vloeien. Versterking van alle krachten der massa's tegen het fascisme en vóór de democratie daar moet het heen! De communistische internationale komt op voor een éénheids front der massa, De staking in Tilburg, in een in meerder heid Katholieke streek, is in dit opzicht zeer merkwaardig. De arbeiders daar hebben al veel geslikt. Nu dreigde weer een loonsver laging van 10 pet. die tot 7 pet. is terugge. bracht. Dit is de Katholieke arbeiders te machtig geworden en spr. heeft grooten eer. bied voor de welbewuste, rustige en krachtige wijze waarop die Katholieke arbeiders hun staking nu reeds drie weken weten vol te houden (applaus). Deze staking is een element van de groot ste politieke beteekenis. Er blijkt uit, dat de Katholieke massa's hun leiders niet langer vertrouwen, hun leiders, die Colijn gelegen heid hebben gegeven terug te keeren en met hem de aanpassingspolitiek. Deze staking in Tilburg moet zooveel moge lijk gesteund worden en daarom is het zoo af te keuren, dat de vakbonden him kassen nog steeds gesloten houden voor de stakers. De hoofdbesturen der vakbonden maken het drijven der fascisten in Tilburg mogelijk, want dezen trachten gebruik te maken van d,e ontevredenheid der stakers over de hoofd besturen van „St. Lambertus" en „De Een dracht". En dit bewijst weer hoe groot het fascistisch gevaar in Nederland is. De staking in Tilburg is een slag tegen de fabrikanten, tegen de regeering van Colijn, maar ook tegen het fascisme. Spr. eindigde met de leuze éénheid in den strijd tegen oorlog en fascisme! (luid ap plaus). Aan het eind van de vergadering werd met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen: De arbeiders van Haarlem. In protestvergadering bijeen, verklaren zich solidair met den strijd der Tilburgsche Textiel arbeiders, eischen van de besturen der vak organisaties dat zij de staking zullen onder steunen, roepen de arbeiders op dit in de vakorganisatie aan de orde te stellen en be sluiten alle krachten in te spannen om de steunactie nog hooger op te voeren. Er werd bij het uitgaan voor de stakers gecollecteerd. EERVOL ONTSLAG AAN MR. W. G. DEL BA5RE Mr. W. G. Del Baere. kantonrechter hier ter stede had, zooals onze lezers weten, uit deze functie eervol ontslag aangevraagd. Bij Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen.- Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks20cent. Gtazen kokertje met 12 stuks 52 cent. (Adv. lngez. Med.) De verbreeding der Raaks. Een weg van 22 Meter breedte. In ons nummer van Zaterdag hebben wij medegedeeld, dat het de bedoeling van ons gemeentebestuur is het oude Postkantoor in de Zijlstraat te huren om daarin tijdelijk de bureuax van den Burgerlijken Stand en Be volking onder te brengen. Het gebouw op den heek Ged. Oude GrachtRaaks wordt dan gesloopt. De huizen die aan dien kant van de Raaks staan zijn ook eigendom van de gemeente. De Raaks krijgt dan een breedte van 22 Meter. Een flinke breede verkeersweg dus, als men bedenkt dat de Kleverlaan slechts 20 Meter breed is. Als de bestaande gebouwen gesloopt zijn blijft er nog ruimte over om ter plaatse nieuwe panden te zetten. Aan de Ged. Oude Gracht kan het nieuwe pand evenwel slechts een breedte krijgen van 4 Meter. VERKIEZINGEN KAMER VAN KOOP HANDEL. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken stelt voor, de periodieke verkiezingen voor de leden te houden op Woensdag 20 November a.s. PÏSU/EEK] iHRnROKBSffi SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. lngez. Med.) Zakelijke belasting op het bedrijf. Kamer van Koophandel dringt op afschaffing aan. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor bij de voorbereiding der gemeente- begrooting 1936 een adres aan den Raad te zenden, waarin andermaal op afschaffing van de zakelijke belasting, op het bedrijf wordt aan gedrongen. Het Bureau meent o.mdat het argument dat de gemeente deze heffing niet kan missen geen stand kan houden. Ben belasting toch, die voor ondernemers de concurrentie ver zwaart en die de werkloosheid in de hand werkt, ondergraaft de welvaart der gemeente en is daardoor een geyaar voor alle gemeente lijke belastingbronnen. De betrekkelijk ge ringe baten die zij als tijdelijke schijnwinst medebrengt, zijn dien prijs, naar de mee ning van de Kamer, niet waard. CONCERT. De datum van het concert te geven door de zangvereeniging „Hallelujah", dir. Theo van Zutfen. met medewerking van de Har- monievereenigmg „Wilhelmina" dir. Mar. Adam, is vastgesteld op 18 October a.s. en zal worden gegeven in de Geref. Kerk aan de Wilhelmina kade. Nazorg Buitengewoon Onder wijs. Inleiding over de werkinrichtingen. De Nederlandsche Vereeniging „Nazorg Bui tengewoon Onderwijs" hield Zaterdag te Utrecht een druk bezochte vergadering. De heer P. de Boer uit Amsterdam hield een inleiding over de vraag: „Moeten ook andere dan maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen tot deze werkinrich tingen worden toegelaten?" Spreker deelde mede, dat Amsterdam reeds jaren op deze werkplaatsen krankzinnigen, die uit de gestichten ontslagen waren en on geschikt zijn voor werk in de maatschappij, toelaat. In de practijk blijkt, dat dit zeer wel mogelijk is. Vrij algemeen kon de vergadering er zich mede vereenigen, dat de werkinrichtingen toegankelijk moeten zijn voor alle geestelijk gestoorden, mits bij de keuze de noodige voor zorgen worden in acht genomen. Ook de toepassing van de Omzetbelasting- wet werd uitvoerig besproken en toegelicht door den heer E. P. Schuyt uit Haarlem De besprekingen met de Centrale Ver. tot behartiging van de Maatschappijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken zullen voortgezet Voor Haarlem's Kantonrechter, EEN GESLACHTE KOE Wat zoo stiekum gebeurt, is gewoonlijk niet erg in den haak en dat was ook weer het ge val bij het slachten van een koe buiten het abattoir, in een schuur, die niet als slacht plaats was ingericht en waarvoor geen ver gunning gevraagd was. Wanneer het frauduleus slachten alleen was geschied om aan de abattoirkosten te ontkomen, was het ook al niet recht geweest, maar dan behoefde het welzijn der burgerij nog niet in :t gedrang te komen, doch hier was het nog iets anders en veel erger. De koe toch, die in de schuur te Haarlemmerliede op de grens van Haarlem het leven liet, was een zieke koe en zoo ziek, dat het vleesch als schadelijk voor de gezondheid is afgekeurd en vernietigd, zoodat de activiteit der politie wellicht menigen consument een ziekte heeft Koninklijk Besluit is hem thans dit ontslag worden met het doel tot aansluiting te" ko rnet ingang van 1 October verleend. men. De ambtenaar van het openbaar ministerie en de kantonrechter waven dan ook streng in hun afkeuring. De beide slagers kregen ieder f 25 boete conform den eisch. De kantonrechter noemde den eisch nogal clement, doch hield eenigszins rekening met de financieele omstandigheden en het feit dat het vleesch vernietigd was. Het muisje zal nog een staartje hebben, want tegen den man, die zijn schuur beschik baar had gesteld, zal procesverbaal opgemaakt worden wegens uitlokken van het feit. WAT MAG MEN MET ZIJN HUIS DOEN? Er is een woningwet, die algemeene voor schriften bevat omtrent den bouw, maar die aan den gemeenteraad nog de bevoegdheid toekent, aanvullende bepalingen te maken. We hadden hier een geval uit Bloemendaal, dat liep over de vraag of de verordening dezer gemeente al dan niet binnen het kader der gemeentelijke bevoegdheid was gebleven. De ambtenaar van het openbaar ministerie acht te de verordening niet bindend, de kanton rechter wel en deze gaf 50 cent boete, omdat het een principieele zaak betreft en de recht bank er haar oordeel ook nog wel over zal moeten geven. Wat was hier het geval? Iemand had den zolder van zijn gebouw, die oorspronkelijk gediend had voor het ber gen van inboedels, verhuurd aan een timmer man, die er zijn werkplaats had gemaakt en dit zou volgens de gemeentelijke verordening niet mogen. De ambtenaar, Mr. de Vries van Doesbun betoogde, dat de verordenende bevoegdheid der gemeente zich slechts kan bepalen tot den aard der bebouwing en het gebruik van den grond, maar niet tot het gebruik der be bouwing, waarover het hier ging. Men had den zolder niet zonder vergunning mogen veranderen, maar dat was ook niet gebeurd; inplaats dat er meubels geborgen werden, stond er een timmerman te werken. De verdachte zelf was van oordeel, dat hem toch ook niet verboden kan worden op zijn zolder een schaafbank te zetten en er te gaan timmeren en of hij dat nu deed of een ander, vond hij hetzelfde. De kantonrechter echter redeneerde, dat het niet hetzelfde was of men in een villa wijk een gedeelte van een huis inrichtte tot timmermanswerkplaats of niet en het verhu ren aan iemand, die er zijn bedrijf gaat uit oefenen, is heel iets anders, dan dat men zelf buiten bedrijf wat gaat timmeren. Het ont staan van een werkplaats kan het aspect van de buurt schaden. We zullen later vernemen wat de rechtbank er van denkt. DE BOOM DES AANSTOOTS Het schijnt, dat de heer, die in Bloemendaal een garage heeft en nu terecht stond, min of meer in het hoekje zit, waar de slagen vallen. Eerst had hij last van het verkeer en toen had hij zijn gevel gebarricadeerd met kisten om te verhoeden, dat onbesuisde rijders door zijn ramen zouden vliegen. Daarna had hij last van het afstroomende regenwater en toen had hij op een keer een loopgraaf gemaakt om het teveel af te voeren; dit alles om het gemeentebestuur tot bescher mende maatregelen te brengen en zie, daar kwam een derde ongemak. De gemeente ging namelijk boomen planten en men zette er een vlak voor de garage, die vertelde althans de garagehouder, die hiermee den toegang tot zijn inrichting versperd zag en op hooge beenen naar het gemeentehuis ging om zich te beklagen. Het resultaat was, dat de boom aan de aarde werd ontrukt en verderop geplaatst, maar de heer vond dit geen afdoende maatregel, want op een dag zou er iemand zijn gekomen om benzine te la den uit de pomp. die een paar meter van den boom stond en die was kwaad weggeloopen, zonder benzine, omdat boom nummer twee in den weg stond. Weer ging de heer zich beklagen en de bur gemeester kwam kijken, maar liep ook boos weg en dat niet om den boom, maar om het geboom over den boom. De heer, die dacht aan zijn kisten en zijn looDgraaf. dacht nu weer aan krachtdadig op treden; hij haalde den boom uit den grond en betaalde acht gulden aan de gemeente. Zoo zou dit echter niet afloopen: waar moet het heen, als ieder maar opruimde wat hem. naar zijn meening, in den weg stond? De een zou een lantaarn, de ander een telefoonpaal neerhalen ja, de ambtenaar voorzag de moge lijkheid dat een buurman een stuk van zijn huis zou gaan wegbreken om uitzicht te krij gen. De heer sprak van noodweer, en van be vordering van de veiligheid op straat; de boom immers zou zijn klanten kunnen nood zaken links uit te stappen, dat is op den rij weg, om doodgereden te worden. Zoodoende meende hij, dat overmacht hem tot het rooien van den boom had gedreven en zijn verdediger onderstreepte dit nog. Maar de overmacht was er met de haren bij gesleept, de ambtenaar zoowel als de kan tonrechter wilden er niets van weten. De overtreding was nogal ernstig: aan een ge meentelijken boom, die opgezet is, mag men niet tornen, behalve in den gemeenteraad 25 boete werd geëischt; de kantonrechter gaf er 15 HARDRIJDERS De agent Collignon van de verkeersbrigade had een verdienstelijk werk gedaan door op de Amsterdamsche vaart hen, die met veron achtzaming van eens anders leven, voortvlo- gen, bij de kraag te nemen. We hoorden, hoe daar met 60 en 70 K.M. vaart werd gereden; hoe motorrijders tusschen nauwe openingen schoten; hoe nummer twee nummer een wil de passeeren en dan nummer drie nog weer een en twee, zoodat die heel links op den weg kwam en een eventueelen nummer vier, als die van den anderen kant was gekomen, te pletter zou hebben gereden, 't Is verschrikkelijk, zei de ambtenaar hoofd schuddend en hij schudde eischen van 25. 30 en 4o gulden boete uit den mouw, wat de kan tonrechter met welgevallen aanzag, want er ging weinig of niets af. M. A. REINALDA. De burgemeester opent de raadsverga deringen met de mededeeling „ik trek uit de bus nummer., zoodat de stem mingen zullen aanvangen bij.." Toen wij het plan opvatten een serie schet sen te schrijven over de dames en heeren die door de Haarlemsche kie zers naar het Prinsenhof zijn afge vaardigd, hebben wij zoo'n goud- vischkom gekocht om het lot over den voorrang te laten beslissen. Als eersteling komt aan de beurt de heer M. A. Reinalda, de leider der sociaal democratische raadsfractie. Ik neem het den heer Reinalda niet kwa lijk, dat hij als hij spreekt aan de pers zijn rug toedraait (hij zit zóó in den raad dat wij op de perstribune alleen den achterkant van zijn wél-gesneden colbert zien), want hij is een van onze dankbaarste objecten. Een vlot spreker, wiens gedachten ook gemakkelijk „te verslaan" zijn. Zijn tegenstanders verslaan hem moeilijker, want hij beheerscht de on derwerpen, komt met een gedocumenteerd! betoog en is bovendien een slagvaardig deba ter. Als hij opstaat heeft hij ook altijd iets te zeggen. Ei* zijn (helaas!) ook raadsleden die spreken al hebben zij feitelijk niets te zeg gen! Een verdienste van dezen fractieleider is ook, dat hij af en toe een ingezonken debat door zijn tactisch ingrijpen op een hooger plan brengt. Dat is bijvoorbeeld als er zwaar geboomd wordt over armenzorg of werkver schaffing, of over uitbreidingsplannen, of bouw-quaesties. Hij weet dan uit het in de tails verwaterde debat weer meteen de kern punten te halen, waarover hij dan zijn mee ning geeft, wat dan meestal het gevolg heeft, dat volgende sprekers onwillekeurig op dat hoogere plan blijven. Ook in andere fracties zitten zulke knappe debaters, maar wij doen hen niet te kort als wij den heer Reinalda in deze tot de besten rekenen. De heer Reinalda kruist het liefst de wape nen met tegenstanders van ongeveer gelijke kracht. Zijn begrootingsdebatten met den vroegeren wethouder van financiën Mr. M. Slingenberg waren voor luisteraars vaak eeil genot. Maar wij gelooven ook, dat hij toch ook graag met den heer Visser debatteert, vooral indien deze als kunst-expert optreedt. Dan vinden wij het wel eens jammer dat wij. alleen zijn rug zien Als raadslid verkeert de heer-Reinalda in. een bevoorrechte positie. Hij heeft namelijk' vijf jaar in de keuken rondgeneusd. Dat was toen hij met de heeren Bomans, Heerkens Thijssen en Bruch aan de tafel van B. en W< zat. In dien tijd heeft hij gezien hoe de ge rechten worden klaargemaakt die den raad worden voorgezet en daarbij zelf natuurlijk ook veel gekookt. Maar dat maakt ook, dat hij uit eigen ervaring weet, dat niet alles kan gaan zooals voortvarende (doch minder des kundige) x-aadsleden wel eens wenschen. Het gevolg daarvan is. dat af en toe in zijn cri- tiek meer welwillendheid doorschemert je gens het college van B. en W. De heer Reinalda is groot geworden met zijn partij. Reeds als Jongen werd hij met haar belangen en idealen bekend. Zijn vader (A. M.) was een "der Haarlemsche voormannen der S. D. A. P.. die een geheelonthouderscafé in de Kleine Houtstraat dreef, dat vele jaren een centrum voor de partij is geweest. Eerst in later tijd opende het H. A. S. een eigen ge bouw in de Smedestraat, dat later op zijn beurt vervangen is door de Centrale aan het Spaarne. Toen enkele jaren geleden de vete raan grafwaarts gedragen werd, bleek uit de groote belangstelling op den doodenakker dat de partij hem veel dank verschuldigd was. De heer Reinalda Sr., die zich de laatste jaren van zijn leven op den achtergrond terugge trokken had. was trotsch op zijn zoon.Ik sprak hem nog wel eens en dan had hij het altijdl over Marius; dan glansde zijn gelaat, dan schitterden zijn oogen. Eens zei hij: „ik ben elukkig dat hij m ij n zoon is." De heer Reinalda is een man die zich zelf gevormd heeft. Hij ontving alleen lager onder wijs, heeft zich zelf den weg gebaand naar verdere ontwikkeling. Bij de uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink en Zn. is hij opgeklom men tot adjunct-directeur. In 1917 op 28-jarigen leeftijd, hetgeen in dien tijd, toen men veel waarde hechtte aan raadsleden op rijperen leeftijd, als zeer jong gold werd hij voor het eerst door de D. A. P. naar den raad afgevaardigd. Reeds spoedig toonde hij zooals men dat noemt, een maarschalkstaf in zijn ransel te hebben, bestemd te zijn eens leiding te geven. Hij was 35 jaar toen hij achter de tafel van B. en W. kwam te zitten. Aan hem was de belangrijke portefeuille van Openbare Werken en Volks huisvesting toevertrouwd, juist in een tijd dat de financiën het gedoogden veel te doen voor de verbetering van het wegennet en den wo ningbouw. Ook als voorzitter van het Geor ganiseerd Overleg heeft de heer Reinalda veel verdienstelijk werk gepresteerd. Onverwacht kwam aan zijn wethouderschap een einde. Een promotie in zijn maatschappelijke positie eischte zijn volledige werkkracht. Mr, J. Ger- ritsz werd zijn opvolger als wethouder, ter wijl de heer Reinalda van hem de leiding dei' fractie overnam. Bij zijn partijgenooten staat de heer Reinal da hoog aangeschreven. In zijn fractie heeft hij niet alleen de leiding omdat hij voorzitter is, maar ook omdat men hem erkent als de bekwaamste. Ook zijn politieke tegenstanders waardeeren hem als een hoogstaand, begaafd en bovenal ook eerlijk strijder, die eerbied toont voor ieders overtuiging en ook bij de heftigste discussie alle vormen in acht blijft nemen. De heer Reinalda is ook naar de Prov. Sta ten afgevaardigd. In vroeger jaren is hem ook een candidatuur voor de Tweede Kamer aangeboden, maar daartoe toonde hij geen genegenheid Wel zijn velen overtuigd, dat de tijd nog wel eens zal terugkomen, dat hij weer aan de tafel van B. en W. zal nlaatg C. J. VAN T. nemen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10