Volkenbondsgeschenk. BERICHT "roonrede verwerpt devaluatie. Het Bdmegtrfj&sie 53e Jaargang No. 16022 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 17 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 September. De Troonrede. De Troonrede, waarmee H. M. de Koningin hedenmiddag de nieuwe zitting der Staten Generaal heeft geopend, is een stuk van on gewone lengte. Er komen bovendien verkla ringen van bijzonder belang in voor. Wij heb ben in vroeger jaren meermalen Troonredes gekend, die in haar algemeenheid, als uiting van de regeeringsvoornemens, vaag bleven. Uit deze rede spreekt een andere toon. Na de inleiding, die deernis vooral met het lot der werkloozen uitspreekt, klinkt een waarschuwende stem ten aanzien van Neder- land's positie in de internationale verhou dingen. „Hoewel men nog niet zeggen kan" (ik spatiëer het woord nog) dat de interna tionale politieke toestand voor Nederland aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt,- dat het vriendschap pelijk karakter hetwelk» onze verhouding tot de mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauwlettend heid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blijken de tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen". Onmiddellijk zal de lezer denken aan de rede van den minister van Buitenlandsche Zaken in de Assemblée van den Volkenbond te Genève. Nederland verkeert niet meer in zijn oude neutraliteitspositie; het heeft in gevolge zijn Volkehbondsverplichting duide lijk stelling moeten nemen in het front der collectieve veiligheid. De Troonrède beperkt zich in dit opzicht niet tot de boven aangehaalde zinnen. Zij zegt in het laatste deel: „Met het oog op de gewij-- zigde internationale toestanden zullen u voor- -stellen worden gedaan tot het treffen van eenige 'bijzondere voorzieningen inzake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk" en kondigt daarna niets minder aan dan vöorstellen tot herziening van de Grondwet, waarop onmiddellijk volgt „een ontwerp van wet ter voorkoming van particuliere machts vorming op het terrein van de overheidstaak", en een herziening van het vreemdelingen recht, mede in verband met het vluchtelingen vraagstuk. Met groote belangstelling zal men de voornemens der regeering vooral ten aan zien van de beoogde Grondwetsherziening vernemen. Eveneens van zeer veel belang is de finan- cieele paragraaf, waai-in H.M. de Koningin deze zeer onomwonden verklaring heeft geuit: ..Met name kunnen devaluatie van de munt of prijs geven van den gouden standaard niet be schouwd worden als middelen die de volksge meenschap als geheel baat zouden brengen". De opneming van een dergelijke verklaring- in de troonrede beteekent, bij de weder-ver- schijning van het kabinet-Colijn voor de Ka mer na de kabinetscrisis in Juli, de sterkste uitspraak tegen devaluatie en inflatie die wij tot dusver uit Den Haag' vernomen hebben, temeer omdat hij thans door H.M. de Konin gin is uitgesproken. Alarmeerend klinkt de aankondiging van „verhooging van eenige belastingen", en zij komt eenigszins onverwacht na de in het vorige jaar door minister Oud getoonde af- keerigheid op dit punt, zeer duidelijk geba seerd op het bereiken van de belastinggrens. Acht de regeering thans op sommige pimten die grens nog niet bereikt? Men moet het aan nemen, anders zou zij geen verhooging voor stellen, omdat die niet baten zou. Betreffende het bedrijfsleven worden een doeltreffende, snelle berichtgeving voor han del, nijferheid en scheepvaart, geleidelijke vervanging van de contingenteerings-bepa- lingen door andere steunmaatregelen (die geen verstarring van den handel meebrengen) en de welbekende industrialisatie-plannen van mi nister Gelissen aangekondigd. Dat „in het ka der van een doelbewuste industriepolitiek een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet zal mogen ontbreken"beteekent een principiëel zeer belangrijke stap op het gebied van overheids bemoeiing. Als precedent luidt dit in ieder ge val een direct ingrijpen in het particulier ini tiatief hi, en men zal dadelijk de vraag stel len: Waar ligt de grens? Onmiddellijk volgt hierop trouwens de aan kondiging van een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand. Een wet dus, die in dezelfde richting overheidsbemoeiing gaat uitoefenen. Ook in dit district, met name ten aanzien van IJmuiden, zal bijzondere belangstelling worden gewekt door de aankondiging van maatregelen tegen noodlottige prijsdaling en de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het produc tieapparaat. De bestrijding der werkloosheid zal o.a. uiting vinden in aanvraag van gelden voos voortgezette inpoldering van het IJselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Het- be kende 60 millioen-fonds, dat bijna geheel zijn bestemming heeft gevonden, zal dus worden uitgebreid. De koloniale paragraaf klinkt niet al te somber. Curacao's toestand krijgt zelfs een eervolle vermelding als „bevredigend". Indië zal evenwel nog meer moeten bezuinigen. De eerste indruk van deze Troonrede stem pelt haar tot een belangrijk document, het eerste klokgelui van een parlementair jaar dat de behandeling van zeer veel belangrijke en ingrijpende wetgeving belooft. R. P. De Zuid-Westerstorm. Door den krachtigen Zuid-Wester storm zijn te Haarlem in den afgeloopen nacht en he denmorgen vele zware en jonge boomen om gewaaid, o.a. zware op den Zijlweg, het Frans Halsplein en den Rijksstraatweg en jonge boo men in de Dutriestraat, Linnaeusstraat, Wel tevredenplein, Solostraat en op nog eenige plaatsen in Haarlem-Noord. Ook zijn hier en daar pannen en zink van de daken, gerukt. Dit alles gelukkig zonder persoonlijke ongelukken. Van het groote reclamebord aan het Rem brandt Theater woei een gedeelte af en trof heclemaal op de Rivisrvischmarkt een fietsen de juffrouw, die licht aan den arm gekwetst werd. Zij werd in een café in de nabijheid door leden van den Ongevallendienst verbonden, waarna zij per taxi naar het Diaconessenhuis werd vervoerd Hoe een gezonde iep sneuvelde De wind boekt zijn eerste succes. Wanneer men spreekt over hooge boomen, die veel wind vangen, dan gebruikt men deze uitdrukking in de meeste gevallen in over drachtelijken zin. Doch wat hedenmorgen op het Frans Hals plein geschiedde bevestigt de waarheid van de letterlijke beteekenis van het gezegde. Even voorbij de Kennemerbrug op het begin van den Kloppersingel stond een boom. Stond wel te verstaan. Want vanmorgen lag hij en vanmiddag zal hij waarschijnlijk heelemaal verdwenen zij ia Op den Kloppersingel dan stond een boom, niets vermoedend. Een gezonde iep. Het bo venstuk zag er stevig uit. Het onderstuk zat onder de trottoirtegels en was dus niet te zien en niet te beoordeelen. Maar een Zuidwesterstorm is op komst en de wind stuurde vanmorgen reeds stevige vlagen vooruit. Die den niets vermoedenden iep grepen en aan hem rukten en sjorden. Waarop het verborgen onderstuk den kor ten strijd opgaf en even over negenen de top van den boom met eenparig versnelde be weging den grond naderde en in het perkje op het plein terechtkwam. Een dofkrakend geluid vergezelde de ont worteling. Eenige tegels werden opgelicht en een radi caal afgebroken boomvoet kwam aan het dag licht. De dienst van de gemeente liet zich een dergelijke schending van het perk niet welge vallen, te meer daar de stam van den iep een ingang naar den Kloppersingel versperde. Met een vrachtauto, bijlen en een groote wreedgetande zaag gewapend verschenen manschappen. Met korte hakken en tergende zaaghalen werd de boom van zijn takken- en bladeren- pracht ontdaan en in mootjes gezaagd. Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten. Het eerste slachtoffer is al gevallen. Hedenmiddag half één woei ook in het Fre- derikspark, vlak voor het Sportfondsen-bad, een boom om. Hij kwam juist op de tramrails terecht, zoodat tramvertraging ontstond. Men is direct met de opruiming begonnen. ooo stel hooge eischen aan Uw briloc KEIP 1 GROOTE HOUTSTR.I37 NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) (De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft te Genève Nederland's g.eschenlc voor het nieuwe Volkenbondsvaleis, be staande uit de volledige inrichting en decoratie van de kamer van den secretaris-generaal, overge dragen Waarde Volkenbondgenooten, Hier is Nederland's cadeau, Het is hecht en weldoortimmerd, Zonder scheuren houdt het zoo. Onze stoelen staan heel stevig Met de pcoten op 't parket, Onze tafel zal niet wanklen, Waar ze eens is neergezet. Onze decoratie trekt niet En is prachtig spijkervast, Als de gever iets mag zeggen, Dat hem eigenlijk niet past. Ziet, wij geven graag ons aandeel In 't gebouw de Volkenbond, Dat, als 't van ons af zou hangen, Altijd hecht onwrikbaar stond. Dus wanneer er iets mocht wijken, Of een scheur dreigt te ontstaan, Nou, dan bieden wij bij voorbaat Onze beste diensten aan. Niet alleen voor onze kamer, Maar in onverzwakte trouw, Voor 't behoud, door alle stormen, Van heel 't Volkenbondsgebouw Schetsen van de Haarlemsche Raadsleden. De derde nieuwe rubriek op drie achter eenvolgende dagen die wij aankondigen. Onze redacteur C. J. van T. begint vandaag op pag. 6 met deze schetsen, die wekelijks, telkens op Dinsdag, in ons blad zullen ver schijnen. Als verslaggever van den Haarlem- schen Raad kent hij de sfeer en kent hij de leden in hun functie en in hun optreden uit stekend, zoodat zijn nieuwe rubriek den lezer een helder beeld zal geven van de 39 persoon lijkheden, die ten Prinsenhove onder aanvoe ring van den burgemeester over het stadslot en stadsheil hebben te beraadslagen en te be slissen. Het spreekt vanzelf dat onze neutrale hou ding ten aanzien van religie en partijpolitiek ook in deze serie schetsen tenvolle bewaard zal blijven. Zij, die zieh met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De inrichting van de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond Avenol, het geschenk van de Nederlandsche regeering voor het nieuwe Volkenbondspaleis te Genève. f,Ernstig zijn de zorgen". Nieuwe hulp wordt in het vooruitzicht gesteld. De Koningin heeft in de Ridderzaal de troonrede uitgesproken, in tegenwoordigheid der leden van Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. De troonrede luidt: Leden der Staten-Genera al, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel Ik Mij gedrongen allereerst uiting te geven aan Mijne deelne ming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonderheid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werk loosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Neder land aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoe wel het tot voldoening stemt, dat het vriend schappelijk karakter hetwelk onze verhouding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der verhoudingen in en met het buitenland met bijzondere nauw lettendheid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blijken tegenstellingen in het leven der sta ten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vor stenhuis en het naburige bevriende Belgische volk opnieuw gedompeld werden vervult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en gemeenten ver- eischen in toenemende mate de zorg der Re- geering. De aigemeene vermindering der wel vaart, zoowel elders als in het eigen land. is oorzaak van het nog steeds terugloopen dei- inkomsten voor de publieke kassen, terwijl te gelijkertijd de uitgaven voor instandhouding van de volkskracht toenemen. Het aantal mo gelijkheden tot verhooging dér welvaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd worden als middelen die de volks gemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrichting der begrooting te voor komen. moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onaf gebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waarbij in het bijzonder ook te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Ech ter zal aan eenige verhoogïng van enkele be lastingen niet zijn te ontkomen wil de Over heid hare sociale taak kunnen blijven ver vuilen. Ernstig zijn de zorgen, welke blijven druk ken op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen daden die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate ae moeilijkheden en belemmerin gen, welke onze buitenlandsche handel schier allerwege onderv'ndt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contingentee- ringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegenheid beoogen, doch die niet het bezwaar medebren gen van de onvermijdelijke en ongewenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere industria lisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onder zoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met re gionale economisch-technologische institu ten en een maatschappij voor industrie-finan ciering. Nopens dit laatste zal een wetsont werp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet mogen ont breken. Voorstellen hiertoe zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den midden stand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer ree- derijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden genomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moeten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uiter mate moeilijken tijd doormaakt kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voorshands onmogelijk worden gemist. Deze steunmaat regelen zullen in toenemende mate zoo inge richt worden, dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk verminderde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de Vis- scherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlottige prijsdaling zullen hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbetering van het productieapparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook ver der bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regeering Op de Assemblée werden gisteren door Polen en Lilaucn resp. tegen Rusland en Duitscli- land geprotesteerd. pag 4 De Duitsclie staatspolitie heeft de katholieke arbeidersvereenigingen in het district Mun ster verboden. pag. 4 De troonrede. pag. 1 De Koningin opende de Staten Generaal. pag. 3 Naar een oplossing van het Tilburgsche con flict? pag 3 Laatste Berichten. pag 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De troonrede. pag, 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Italië en Duitschland. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Madge Kendal pag. 11 Een hondenleven. Fragmenten uit het dagboek van een teckel. pag. 3 C. J. van T.: Onze 39. M. A. Reinalda. pag 6 E. E. J.P.: Modeshow Gerzon. pag. 2 J. B. Schuil: Tante Roosje. pag. 11 Bekende Haarlemmers: Prof. dr. II. H. Kuyper pag. 3 krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gel den worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJselmeer en tot aan vulling van het Werkfonds. Meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugdwerkloos heid. De economische en fïnancieele toestand ïn de overzeesche gewesten blijft met uitzon dering van Curacao waar deze bevredigend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een begrootingstoe- stand worden bereikt waarbij althans toene ming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teekenen. dat d.e belangstelling van Ne derlandsche zijde voor de stichting van in- dustrieele ondernemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maat regelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meermalen een gelegenheid zich voordeed waarbij Nederland kon helpen om den afzet van Indische producten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voort gegaan. Met het oog op de gewijzigde internationale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzie ningen in zake de middelen tot verdediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband hou den met de maatregelen die reeds genoemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhangig te maken: voorstellen tot wijziging van sommige bepa lingen der Grondwet en een ontwerp van wet ter voorkoming van particuliere machtsvor ming op het terrein der overheidstaak. Voorts zal worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de Overzeesche gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo inspannende taak blijven ver vullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd wor den. Met de innige bede dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schen- ke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn on misbare zegen op ons werk moge rusten, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal geopend. PUZZLEVVEDSTRIJD ZOMERPOSTZEGELS. Het aantal goede oplossingen van het puzzel- vraagstuk, dat door het Comité voor de Zo- merpostzegels werd uitgeschreven, is zoo groot, dat het toch reeds zeer groote aantal prijzen, die ter beschikking van het Comité zijn gesteld, moeten worden verloot. Deze verloting zal plaats vinden Vrijdag 20 September a.s. te Amsterdam ten over staan van notaris F. W. Ludwig. De prijswinners ontvangen binnen een week daarna bericht. JUBILEUM DR. L. C. PROOT Zooals wij gemeld hebben is het vandaag 60 jaar geleden, dat Dr. L. C. Proot, alhier promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Bij deze gelegenheid mocht Dr. Proot reeds hedemorgen tal van bewijzen van belangstel ling ontvangen in den vorm van bloemen, ca- deaux. brieven en telegrammen. Een zeer uit gebreid en waardeerend telegram kwam in van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst. Hedenmiddag zou de jubilaris receptie houden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1