Den Haag beleefde weer den traditioneelen Een Hondenleven. derden Dinsdag. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1933 H A' A R E E M'S D A 'GBEA'D 3 Koningin opende met veel luister de Staten Generaal Groote belangstelling voor den veelkleurigen stoet. H.M. de Koningin, vergezeld van H.K.H. Prinses Juliana heeft zich hedenmiddag in den traditioneelen praalstoet van het paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting der Staten-Genera al. Uit alle oorden des lands waren wederom talloos velen naar de residentie gekomen om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, zoodat reeds in de vroege ochtend uren de straten van de binnenstad een leven- digen aanblik boden. De stad en voorname lijk dat gedeelte, waarlangs de Koninklijke stoet zou trekken was in vlaggen-tooi; niet alleen wapperde de driekleur van de open bare gebouwen van rijk, provincie en ge meente, maar ook vele particulieren hadden de vlag ontplooid. In het Noordeinde. zooveel mogelijk in de nabijheid van het Koninklijk paleis, stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en Prinses, toen deze per auto kwamen aanrijden, hartelijk toejuichte. Als steeds werd bovendien- daar het wachten vergoed door den aanblik van de toebereid selen voor de samenstelling en het vertrek van den stoet. Allereerst kwam de eer e-wacht aanruk ken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment grenadiers, sterk 100 man, on der bevel van een kapitein met 't Regiments vaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare tamboers van het regiment grenadiers, maakten deel uiit van deze eere- wacht. welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de beide zuilengan gen van het paleis, om van daar de Koningin bij haar vertrek de militaire eerbewijzen te 'brengen. Circa een half uur vóór het vertrek van den stoet zag men de detachementen cavallerie naderen, die als eere-escorte den stoet zou den openen en sluiten en vervolgens de offi cieren der landmacht van het militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmid- delijk achter het Koninklijk Statierijtuig een plaats in den stoet wa-s aangewezen. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet, die onder de aligemeene leiding stond va-n R. F. C, Baron Bentinck, eerste-stalmeester van de Konin gin. was een detachement aangewezen van 't lie Regiment Huzaren, sterk 80 ruiters, on der bevel van een ritmeester, met den Re- giments-Standaard en het muziekkorps der Huzaren, dat gedurende den tocht marsch- muziek speelde. Onmiddellijk daarop volgden in gala-livrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespannen gala-koetsen, waarin de Kamerheer-Ceremoniemeester der Konin gin, R. A. baron van Hardenbroek van Har- denbroek gezeten was. Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee gala-koetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waar in acht kamerheeren, volgens hun rang geze ten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren gezeten de kamer heer in gewonen dienst, Jhr. Mr. C. Dedel, de kamerheer in buitengewonen dienst R. F. C. baron Bentinck van Schoonheten, Mr. J. C. baron Baud, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin en de kamerheer in buitengewonen dienst, R. L. J. H. graaf de Merchant d'Ansembourg. In de volgende, derde gala-koets hadden plaats genomen Jhr. H. J. Repelaer van Driel, kamerheer in bui tengewonen dienst en thesaurier van de Ko ningin, A. J. Looxma van Wel deren, baron Reng-ers, kamerheer in buitengewonen dienst, generaal-majoor jhr A. G- Sickinghe, kamer heer van de Koningin en Mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum, kamerheer in buiten- gewonen dienst. In twee gala-rij tuigen volgden de groot officieren volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vier de-galarijtuig in den stoet, bood plaats aan de heei-en E. H. Juckema van Burmania baron Rengers. dienst, doend Grootmeester van Prinses Juliana, Mr. W. J. baron van Lynden, opperkamerheer en Jhr. V. E A. Bareel van Oldenaller, opperhof maarschalk van de Koningin. In de volgende vijfde gala-koets waren ge zeten de heeren Jhr. Mr. Dr. A. G. Schimmel- penninck en G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres douairière gravin van Lynden van Sandenburg en de dienstdoende Dame du Palais. Mevrouw van Reigersberg Versluys. In de zevende gala-koets volgde de opper- ceremoniemeester luitenant-generaal b. d. J. H F. graaf Du Monceau. Naast elk portier van deze vier galakoetsen gingen twee lakeien. Nadat de zeven galakoetsen wa wegge reden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op dit ©ogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuut-scholen, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar, werden afgege ven uit de in het Malieveld opgestelle batterij der Eerste Artillerie-brigade, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens onder het. gejubel der menigte-statig in~ be weging zette. Naast elk van de acht paarden, waarmede de koets bespannen was, ging een koetsier, en aan elke zijde van de koets lie pen vier lakeien. Ter rechterzijde van de sta tie koets reed de Chef van het Militaire Huis van de Koningin, de vice-admiraal b. d. F. Bauduin. ter linkerzijde de gouverneur dei- Koninklijke Residentie luitenant-generaal Jhr. W. Röeil, commandant van het veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin. Hartelijk toegejuicht door de menschen - menigte aan weerszijden van den door mili tairen afgezetten weg. reed de stoet door de Heulstraat, het schelppad van het Lange Voorhout, over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof Op het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van het Korps Mariniers, met vaandel en het Muziekkorps van de Koninklijke Marine bij welke eerewacht zich de commandant van het Korps Mariniers kolonel C. J. C. Dorren met zijn adjudant bevond. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het Marine Muziekkorps beste gen de Koningin en de Prinses de treden, lei dende naar den ingang der Ridderzaal, wel ker peristyle overhuifd was door een rood fluweelen baldakijn met gouden franjes, ter wijl de eere-waeht der Mariniers ter sterkte van zeventig man de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijai vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der zeemacht. In de Ridderzaal. Bij 'het binnentreden in de Ridderzaal wer den de Vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitge leide uit de beide Kamers der Staten-Gene- raal, welke, voorafgegaan door den Kamer heer-Ceremoniemeester. de acht Kamerhee ren. de Groot-Officieren en den Opper-Cere- moniemeester. de Koningin en de Prinses naar de voor Haar bestemde zetels geleidde, onmiddellijk gevolgd door de Grootmeesteres, de dienstdoende Dame du Paleis, den chef v. het Militaire Huis, den Gouverneur der Ko ninklijke Residentie, den Eersten Stalmees ter en de Officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren mee gereden, alsmede die welke de Koningin on der de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van het gevolg de plaatsen achter en ter zijde van den troon innamen, hun in het officieele program aangewezen. Onmiddellijk daarop begon de Koningin met de voorlezing van de troonrede. Terug naar het paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd werd ruim half twee. met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het Corps Diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om de vorstelijke personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Op den terugweg werd Koningin en Prin ses opnieuw door de menigte toegejuicht en toegewuifd. Na de aankomst aan het paleis, waarbij dezelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben de Koningin en de Prin ses zich eenige bogenblikken aan een der- vensters vertoond. Viiftis personen zpkken door het dek van een Rijnaak. Bij de feestelijke opening van het Julianakanaal. Bij de opening van het Julianakanaal is Maandagmiddag een ernstig ongeluk ge schied, dat echter gezien de omstandigheden, nog betrekkelijk gunstig is afgeloopen. Langs de boorden van de Maas hadden zich duizenden menschen opgesteld om het vaar tuig „Prins Hendrik", aan boord waarvan zich Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana be vonden. en de volgbooten te zien passeeren. Vei-schillende schippers hadden plaatsen op hun vaartuigen tegen betaling voor belang stellenden ter beschikking gesteld. Op een oogenblik bezweek van een Rijnaak, op welker dek zich vele toeschouwers hadden opgesteld, een dwarsbalk, met het gevolg, dat het dek gedeeltelijk inzakte. Vijftig menschen vielen twee a drie meter naar beneden en kwamen in het ijzeren ruim terecht. Dit ongeluk bracht, zooals te begrijpen is, onder de wachtenden groote ontsteltenis te weeg. Degenen, die zich nog op het dek bevon den, haastten zich van het schip af en in de omgeving van de ligplaats ontstond eenige verwarring, zoodat de politie regelend moest optreden. Er was direct geneeskundige hulp aanwezig. Het eerst was Roode-Kruispersoneel ter plaat se, waarna spoedig ook de geneeskundige dienst verscheen. Het bleek, toen de conster natie eenigszins bedaard was, dat negen per sonen wonden van vrij ernstigen aard hadden gekregen. Dezen werden onmiddellijk in het ruim op brancards gelegd, die daarna door middel van een kraan uit het schip werden ge- heschen en in auto's van den geneeskundigen dienst weggebracht. Zij werden naar het ziekenhuis Calvarienberg vervoerd. De meeste hunner hadden arm- of beenfracturen opge- loopen. Vier der patiënten konden echter, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar hun woning terugkeeren, terwijl vijf in het zieken huis bleven. Deze laatsten zijn mevr. Tim- rners, mevr. Jacobs, rnej. Mays, mej. Heynen en de heer Huynen uit Heer. Voor geen hun ner bestaat eenig levensgevaar. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld in verband met dit ongeluk, en het zal daarbij moeten blijken, of de schipper aan het ongeval schuld heeft, doordat hij teveel toeschouwers op het dek van zijn schip heeft toegelaten. Zware brand in Rotterdam. ROTTERDAM. 16 September. Vannacht omstreeks één uur is brand uitgebraken in de Autokoetswerken- en Rijtuigfabriek van de firma Dolk aan de Mauritsstraat 65 te Rotterdam. De brand, die tot nu toe onbekende oor zaak is ontstaan, woedde vooral in de werk plaatsen en magazijnen, die gelegen zijn tusschen den Mauritsweg en de Maurlts- straat. De brandweer tasttte het vuur aan met 11 stralen van den slangenfaagen en vier van de motorspuit. Om twee uur stortte de zol dering van de garage in. Hierbij werd de brandmeester van Dieten aan het hoofd ge wond. Hij werd ter plaatse verbonden en kon de blusschingswerkzaamheden nog bijwonen. Met de nablussching van het perceel was men nog tot tegen de morgenuren bezig. Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas to egeblaft. Ik aanvaaccL tuifH b&wkkini Het huis van den journalist bevalt me wel. Het is niet groot. Nu, ik ook niet. Hij is blijkbaar niet rijk. Nu. ik ook niet bepaald. Dat sluit zich dus aardig bij elkaar aan. ,,Hoe bevalt het je nou hier?" heeft hij den tweeden dag al gevraagd, en ik heb kort gekwispeld. ..Overkwispel je niet, vooral niet in het be gin", heeft Mama mij gezegd. „In de beper king toont zich de Meester", zooals ze in Duitschland zeggen, waar wij teckels vandaan komen. En reserve past een rashond. Die be wijst zijn distinctie". „Ze hebben mij hier goed ontvangen. Goed. en met veel gelach. „Ze" zijn, behalve de Baas, de bijbehoorende Vrouw, de kinderen, namelijk Bob die zeven en Ankie. die tien is, en Lotte de dienstmaagd. Er blijkt ook nog een kat te zijn. maar die is bij mijn aankomst naar de eerste verdieping gevlucht en ver toeft daar sindsdien. Ik heb er niets tegen en negeer het ridicuul geblaas van het trap portaal af, als ik door de gang loop. Er zal nog wel wat goede sport voor mij in die kat zitten. In mijn nieuwen naam dien ik wel te be rusten. Ze hebben mij, na veel gepraat, Tom genoemd. Mooi is anders, maar het troost mij dat menschen ook geen zelfbeschikkings recht in die dingen hebben. „Hoe heet hij?" vroeg de Vrouw. „Waldmann von Hohenheim zu Wernige- rode St. Pierre", zei de Baas met zekere trage plechtigheid, die mij wel aanstond. Maar ze lachten allemaal. ..Hemeltje, wat een malle naam", riep An kie. „Veel te lang", zei de Vrouw. „We zouden het kunnen afkorten tot Piet", opperde de Baas. Maar toen besliste Bob. Het was zijn ver jaardag. en ik was zijn cadeau. Prettig idée. een cadeau te wezen. „Hij heet- Tom", zei Bob, en daar legde de heele familie zich meteen bij neer. Twee da gen lang heb ik den zotten naam genegeerd, en hem daarna maar aanvaard. „Aanpassing is de eisch van dezen tijd", heeft de Baas mij toegevoegd. Mogelijk heeft hij gelijk, Ik heb hem een knipoog gegeven, hij heeft die prompt beantwoord, en sindsdien is het Tom. Er wordt vrijwel voortdurend om mij ge lachen. Als ik ga zitten, liggen, loopen. ren nen, als ik blaf, grom, kef, zucht, kwispel staartaltijd lachen zij. En vooral als ik zelf lach. Een teckel schijnt een erg aanste kelijke lach te hebben. „Hij is de Buziau van de 'Honden", zegt dé Baas .Dit schijnt een com pliment te zij"- Mij goed Laat. ze lachen. Ik grinnik graag mee. Lotte is een tikje sentimenteel. Zij be schouwt me als een landgenoot, en ik blijf 's avonds uit de keuken want dan praat ze tegen me over Heimat en Vaterland. en wil me voortdurend op schoot hebben. Ik ben geen schoothond, maar een jachthond. Dat ze mij niet laten jagen, behalve soms op katten, paarden en kippen, die tenslotte geen wild zijn. is mijn schuld niet. En aan mijn lengte kunnen ze toch waarachtig wel zien dat 'k niet voor schoothond bestemd ben. zoo- als die malle Pekinees van links-hiemaast. Die heeft zich vanmorgen schor tegen me gekeft. Tenslotte ben ik maar eens over hem gestruikeld. Peb heeft er bij gejuicht. Op dien kleinen jongen kun je ver- rouwen. Als hij uitgaat volg ik hem op den voet. Er is altijd wat met hem te beleven. Hij heeft gevoel voor humor, en bij wien zou dat meer weer klank vinden dan bij een ras-teckel? Vanmorgen zou hij voor zijn moeder den tuin bespuiten. Eerst heeft hij mij goed ge raakt, en die vloo, die al een week onder mijn halsband woonde, kon het niet navertellen. Daarna heeft hij bij ongeluk den tuinman van-de-buren-rechts bespoten. Die man vloekte geweldig, en ik blafte nog geweldiger tegen hem. Het was heusch mijn schuld niet", zei Bob. Hoe kwam het dan?" vroeg de Baas. „Die slang kronkelde ineens zoo raar". Jaja. Slangen hooren ook in Artis. „Vader, kijk Tom eens. hij lacht!" riep Ankie verrukt. Wat verwachten ze dan toch van me? Dat ik huilen zal soms? Vanmiddag een best bot van den slager gekresen. Een uur aan geknaagd. De kat is daarnet naar beneden gekomen. Ik heb hem onmiddellijk naar den zolder ge jaagd. en ben zelf van de trap gevallen. Eén minuut had ik pijn aan m'n rechter-achter- poot. Een half uur heb ik mank geloopen. Opbrengst: drie koekjes van de Vrouw, twee cbocolaadjes van Ankie, en nog een bot van Lotte. Een goede dag. Het bevalt me hier steeds beter. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN Doordat kinderen met lucifers speelden is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Speelman te Kolham (gem. Slochteren. Behalve het voorste ge deelte. dat door de brandweer van Slochteren kon behouden worden is de heele boerderij af gebrand. Het geheel gewas koren en een groote voorraad hooi is verloren gegaan. Alles is ver zekerd. DE DRAGON RAPIDE-VLIEGTUIGEN TE JODPHUR. De drie De Havilland Dragon Rapide vlieg tuigen PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW van de K.N.I.L.M., die op weg zijn- naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn te Jod- phur vlot geland. Alles wel aan boord. Aku ontslaat 285 arbeiders. Afzet van kunstzijden garens is te sterk verminderd. De directie van de A.K.U. te Amsterdam deelt mede, dat aan de Kunstzijdefabriek ontslag aangezegd moet worden aan onge veer 160 mannen en'.' 125 jongens en meis jes. Nadat in December van het vorige jaar bijna 500 personen waren opgezegd, werd gehoopt dat de afzet van de kunstzijde garens zich verder zou kunnen handhaven. In het buitenland wordt echter de afzet nog steeds moeilijker. In het binnenland kla gen de verwerkers van kunstzijde garens al gemeen over de groote invoer van uit kunst zijde vervaardigde goederen. Het verminderd verbruik van kunstzijde garens hier te lande dat daaruit voortvloeit, treft allereerst de Nederlandsche spinnerijen, daar het buiten- landsche contingent niet. in een percentage geregeld is, maar vaststaat in een hoeveel heid, die overeenkomt met ongeveer de xelft van wat in Nederland tegenwoordig wordt verwerkt. Daaruit is te verklaren, dat de afzet van de A. K. U. binnen Nederland in de laatste maanden een vermindering onderging gelijk aan de productiebeperking, die thans in Ede moet worden doorgezet. Vragen over schepenverkoop aan Italië. Volgens den heer Wijnkoop zouden andere schepen de „Gelria" volgen. De heer Wijnkoop heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend dat er sprake van is dat wederom een of meer Nederlandsche schepen naar Italië zullen worden verkocht, zooals met de Gelria het geval is geweest? Acht de minister het dan niet in tegen spraak tot de houding door de regeering te Genève aangenomen om toe te laten dat een dergelijke transactie plaats vindt, daar het toch in het geval van de Gelria is gebleken, dat dit enkel voor oorlogs-doeleinden ge schiedt? Wil de regeering meedeelen of zij bereid is direct maatregelen te nemen, om verkoop van schepen als boven bedoeld te beletten, en zoo ja welke maatregelen zij reeds te dezen op zichte getroffen heeft of onmiddellijk denkt te treffen? Regeering wil kosten voor levensonderhoud verlagen. Mr. M. S'ingenberg presideert commissie van onderzoek. De regeeringspersdienst deelt mede, dat de regeering heeft besloten, op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid om tot verlaging van de onkosten voor het noodzakelijke levensonderhoud te komen. Ter voorbereiding van een en ander is een commissie gevormd, waarvan het voorzitters schap wordt bekleed door den minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg. In de commissie hebben verder zitting als vice-voorzïtter. de heer Dr. Ir. A. H. W. Hacke. directeur-generaal van den Arbeid, de heer Mr. A. M. Engels, chef van de af- deeling Arbeid van het Departement van So ciale Zaken, de heer A. van Geelen Wzn., di recteur-generaal der Werkverschaffing en S'teunverleening. de heer Dr. W. L. Groene- veld Meijer, administrateur bij het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Ir, A. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, terwijl de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Werkver schaffing als secretaris optreedt. Het ligt in de bedoeling van de regeering deze commissie binnenkort nog met verte genwoordigers van verschillende organisaties uit te breiden. Intusschen is zij reeds met haar werkzaamheden begonnen. Naar de oplossing van het Tilburgsche conflict? De heer P. de Jongv. cl. Heuvel zou willen bemiddelen. De staking in de wollenstoffenindustrie te Tilburg duurde Maandag nog vrijwel onver minderd voort. In de fabriek van de firma van Dooren en Dams zijn 's morgens 50 man aan het werk gegaan en bij eenige andere fabrieken eer. kleiner aantal; o.a. bij de firma Enneking er. bij A. en N. Mutsaers, een 10-tal personen. Het totaal aantal stakers was 's morgens slechts met een kleine 80 man verminderd en bedroeg nog 4228. Van de 50 arbeiders van de firma Van Dooren en Dams, die 's morgens 't werk had den hervat, zijn er 's middags 25 weggebleven. In de 's middags gehouden vergadering van de stakers op de wielerbaan, werd medege deeld, dat aan de jeugdige stakers 'n kleine uit- keering zou worden gegeven. Van verschillen de zijden is voorts geldelijke steun ingekomen. In deze vergadering deelde een der leiders van de stakers mede. dat onderhandelingen gaande zijn, die zouden kunnen leiden tot be middeling. Bemiddeling door lid van de Eerste Kamer? De heer P. de Jong-van den Heuvel, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, te Til burg, door het leidinggevend comité der sta kers aangezocht als bemiddelaar op te tre den. heeft aan het leidinggevend comité het navolgende voorstel doen toekomen: le: de arbeid wordt onverwijld hervat op de arbeidsvoorwaarden, zooals deze tusschen patroons en arbeidersorganisaties zijn over eengekomen, 2e: de arbeidersorganisaties houden, zoodra de arbeid hervat is, een of meer vergaderingen zoowel voor hun leden, die werk hebben op de fabrieken, als voor hun werklooze leden; 3e. aan de fabrikantenvereeniging wordt in overweging gegeven om alsnog over te gaan tot uitbetaling- van dat gedeelte van het ar beidsloon, dat wegens verbreking der dienst betrekking niet werd uitbetaald; 4e. de fabrikantenvereeniging zal in overleg met de arbeidersorganisaties de noodige maat regelen nemen om overeenkomstig de vroeger gedane toezeggingen aan de nieuwe loonrege ling over de geheele lijn een loyale toepassing te geven. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 17 September: De muizenplaag, welke reeds meer dan een jaar woedt, breidt zich ook in Noord-Holland steeds meer uit, Vooral de losse stukken land (die niet door dammen aan elkander verbonden zijni en die welke op eenigen afstand van de dorpen gelegen zijn, lijden daaronder het meest. In het Jisper en Wormerveld worden nog al veel gaten geboord, en het getal muizen dat daarin omkomt is zóó groot dat sommige boeren 's mor gens tusschen de 1 en 2 duizend doode muizen uit die gaten verwijderen. Dat de toestand der landerijen daar onder ten zeerste lijdt en er van winnen van nahooi geen snrake is behoeft geen opzettelijke vermelding. Door onze lens gesnapt. Prof. dr. H. H. Kuyper. Prof. dr. H. H. Kuyper, (zoon van wijlen Prof. Dr. A. Kuyper) wonende- te Bloemen- daal, werd 22 Juli 1864 te Beesd geboren. Hij bezocht het gymnasium te Amsterdam, studeerde aldaar aan de Vrije Universiteit en promoveerde in 1891 magna cum laude tot doctor in de theologie. In hetzelfde jaar werd hij geref. predikant te Baarn en in 1896 te Leeuwarden. Hier was hij voorzitter van het Provinciaal Comité der A.R. partij; met Dr. Okma richtte hij het A.R. Friesch Dagblad op; hij was ook hoofdredac teur van de Friesche Kerkbode. In 1897 werd dr. Kuyper benoemd tot Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam in de encyclopaedie, de vaderlandsche en de kerkgeschiedenis. Sinds 1901 is Prof. Kuyper redacteur en sinds 1920hoofdredacteur van het Weekblad „De Heraut". Hij is ook lid van Deputaten der Ger. Kerken. Bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd werd aan Prof. Kuyper eervol emeritaat als hoogleeraar verleend, maar hij verklaarde zich op verzoek van Directeuren der Vrije Univer siteit bereid, nog onderwijs te blijven geven, daar het aanwijzen van een opvolger toen niet onmiddellijk kon plaats hebben. Deze toestand duurt voorloopig nog voort. Mappis wilden koppen snellen in anderen kampong. Regeering voorkomt verdere aanvallen. BUITENZORG, (Aneta). Blijkens door de regeering ontvangen telegrafische berichten hebben eenige Mappis inwoners van den kampong Imahoei aangevallen, waarvan er één werd gesneld. Ook vielen de Mappis een patrouille te Banoemepe aan. De Mappis werden op de vlucht gejaagd en moesten een aantal prauwen achterlaten waarin drie kinderen werden aangetroffen. Een inspecteur van politie en tien agenten zijn per gouver- nementsstoomer naar Oehgoe en Banoemepe vertrekken. Te Banoemepe is tijdelijk een post van de veldpolitie gevestigd ten einde verdere aanvallen van de Mappis af te we ren. Chauffeur gaf vol gas toen hij- werd verblind! Het cene verband na het andere. Omstreeks half negen is Maandagavond op den viersprong bij hotel Trier aan den Soest- diikschen straatweg een ernstig auto-ongeluk eebeurd. Een luxe-auto, komende uit de rich ting Utrecht, en bestuurd door iemand uit De Bildt wilde den Rijksweg naar Amsterdam inslaan, toen de bestuurder werd verblind door de felle lichten van een tegenligger. In nlaats van te remmen gaf de bestuurder vol gas. met het gevolg, dat de auto rechtuit den tuin van het hotel inschoot, daar tegen een boom botste en vervolgens een ijzeren hek meesleepte. Een der inzittenden, dc 56-jarige moeder van den bestuurder liep hierbij ernstige hoofd wonden op, en werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. De overige inzittenden kwamen met enkele kleine won den en den schrik vrij. Een van hen droeg nog het verband, dat hem moest worden aange legd. toen hij vanmorgen bij Barneveld even eens een auto-ongeluk had meegemaakt. De auto werd geheel vernield.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5