Tl©, Macleans Gedeponeerd laapeder. WÖENSDA'G '18 'SEPTEMBER '1935 HAARDE M'S D 'A' 'GEES D 8 Vergadering N. S. B. „De toestand van ons volk en de N. S. B.". In den Schouwburg a-an den Jansweg werd Dinsdagavond een vergadering gehouden van de afd. Haarlem der N. s. B. Als spreker trad op de heer W. O. A. Koster, uit Tiel, die sprak over het onderwerp: „De toestand van ons volk en de N. S. B." Spr. herinnerde aan de afgeloopen verkie zingen. De Kamerleden spreken nu niet meer op vergaderingen. De Kamerleden spreken nu niet meer op vergaderingen; zij hébben hun zetel weer De kiezers behoeven dus niet meer toegesproken te worden. Maar als er eventueel eens een Kamerontbinding zou komen, dan gingen de candidaat-Kamerleden weer dade lijk „den boer op" De heer Koster critiseerde wat hij het „ver- kiezingsgedoe noemde. Het gaat om de eigen belangen, de baantjes, de salarissen. Alleen de N. S. B. zal hierin verandering kunnen bren gen. De verkiezingen geven geen „volksoor- deel". De leus van alle partijen bij de jongste verkiezingen was: ..Op voor de vrijheid; tegen de N. S. B.'" Hoe is het nu met die vrijheid gegaan? Colportageverboden worden afgekon digd. Maar de N. S. B. zal toch haar orgaan aan den man weten te brengen, al is het huis aan huis. Vrijheid wilden die andere politieke partijen, maar dat was de vrijheid voor li e n, om hun voordeel te kunnen behalen, waar zij maar kunnen. Spr. behandelde voorts de Troonrede. Velen denken dat in zulk een Troonrede de Konin gin tot haar volk spreekt, maar dit is niei zoo. De inhoud der Troonrede is geheel afhan kelijk van het ministerie, vooral van den lei der van het ministerie. De Troonrede zegt dat maatregelen zullen worden genomen ter voorkoming van machts vorming op het gebied der overheidstaak. Dat beteekent een verbod van de weerafdeelingen der N. S. B. Maar in die W. A -Afdeelingen wordt niets anders gedaan dan opvoeden ln den besten zin van het woord. De kracht van de N. S. B. zit echter riet in de kleeren. maar in de liefde niet voor de partij maar voor het geheele volk- In de verkiezingsdagen zeiden vele partijen: aan de oorlogsuitgaven moet een eind ko men. Vooral de vrijz. dem. deden dat. Maar wel zitten er twee vrijz. dem. ministers in het kabinet, dat nu in de Troonrede uitbreiding van de weerkracht aankondigt. Daar is de N. S. B. niet tegen, maar zij keurt het af, dat de partijen, die in de verkiezingsdagen tegen oorlogsuitgaven waren, daar blijkbaar nu geen bezwaar tegen hebben. Spr. meent te begrijpen dat men thans ons land betrekken wil in ru zies, waar ons volk niets mee te maken heeft. Het. politieke avontuur van Abessynië en wat daarmede samenhangt gaat Nederland niet aan. En ons land mag niet gaan strijden voor een Volkenbond, die geen Volkenbond is, maar eenvoudig een machtsinstrument. Spr. toonde zich verder een tegenstander van de samenkoppeling van kerk en politiek en gispte de houding van minister Marchant, die zijn overgang naar den Katholieken gods dienst heeft verzwegen uit politieke overwe gingen. .Minister Steenbergen nam zitting ln een kabinet, dat tegen devaluatie was: eenige maanden later ging hij heen, omdat hij vóór devalutie was. Uit- zulke dingen blijkt, dat de leiders het volk bij den neus nemen. De heer Koster dreef voorts den spot met den gang van zaken bij de oplossing van de jongste kabinetscrisis. Mr. Slingenberg is minister geworden, maar hij zorgde daarbij dat zijn notarisplaats te Haarlem voor hem ibewaard bleef. Zulk een wijze van handelen is beneden de waardigheid van een raadsman van de Kroon. De heer Koster trok de conclusie dat de „invloed" van dé kiezers niets te beteekenen iheeft. Verkiezingen zijn niets dan een spel, waarvan men zich moet afkeeren om mede te werken aan den opbouw van den Neder- landschen Staat, den opbouw van den N. S. B. In het tweede deel zijner rede besprak spr. den toestand van het Nederlandsche volk. Honderddertig millioen gulden aan goud ging het land uit. Het disconto werd ver hoogd. Middenstanders die geld moeten op nemen moeten daarvoor 3 pet. rente betalen Zij kunnen dus niets ondernemen en de werk loosheid neemt regelmatig toe. Ons volk zit beklemd in een ijzeren mantel. De werkloos heid in ons land is ontstellend hoog, veel hooger dan in andere landen. Hoe kan minis ter Colijn onder deze omstandigheden zeg gen, dat „Nederland rust noodig heeft". Er is juist géén rust noodig, alle krachten moe ten worden ingespannen om te verhinderen dat ons volk te gronde gaat, materieel en moreel. Nieuwe arbeid moet gevonden wor den, zooals men in Duitschland gedaan heeft. Misschien is de arbeid daar kunstmatig, maar dat is toch beter dan stempelen en rust-met- een-steunpenning (applaus). Vreèselijk is vooral ook de werkloosheid onder de jonge ren; zeer slecht zijn ook de toestanden onder den middenstand. Achter menige fraaie étalage wordt meer leed en honger geleden dan in de gezinnen van vele gesteunden. Werkloosheid is er ook onder de advocaten de doktoren en zoovele andere groepen in de maatschappij. De steun aan den landbouw komt voor een groot deel in zakken, waar hij niet thuis hoort. Het aantal faillissementen in ons land neemt hand over hand toe. Nederland verkoopt zijn schepen aan andere landen; dit is ais een timmerman die zijn gereedschap verkoopt en dus zichzelf van zijn middel van bestaan berooft. Zoo wordt ons volksbestaan ondergraven, terwijl de politieke partijen vechten en aan politieke crisissen doen, alsof het een spel ware. De N.S.B. nu wil tegenover de verdeeldheid de eenheid, wil den corporatieven staat, wil van het Nederlandsche volk een volk maken van kameraden, niet een horde van vijanden, die elkaar verscheuren. De klassestrijd moet verdwijnen; wat nu in Tilburg gebeurt, is een gevolg van dien klassestrijd. Werkgever en werknemer moeten niet als vijanden tegen over elkaar staan. Door Grondwetswijziging moet er een betere ordening komen in Ne derland. De tijd zal komen dat de Koningin daartoe aan Mussert opdracht geeft (ap plaus) Op het eind der vergadering werden eenige vragen beantwoord, waarbij spr. verduide lijkte, dat naar zijn oordeel minister Steen- berghe geen verwijt mag treffen. Sprekers grief gaat tegen het kabinet, dat een voor stander van devaluatie opnam, terwijl dat j Jninisterie van geen devaluatie wilde weten. Provinciale en gemeentelijke bezoldigingen. Bezwaren tegen de verlaging. De samenwerkende organisaties van ge meente- en provinciaal personeel (de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, het Nat. Verbond van Gemeente-Ambtenaren, de Alg. Ned. Politiebond en de Alg. Bond van Provin ciaal personeel in Nederland) schrijft ons o.a. De jongste circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan tweehonderd ge meenten, waarin de Minister aan de gemeen tebesturen in overweging geeft, het daarheen te leiden, dat ingaande 1 Januari 1936 de be- looningen, enz. van het middelbaar en hooger personeel (dat zijn in het algemeen de „amb tenaren", het personeel der politie inbegre pen). waarvan de regeling tot de bevoegdheid van den Raad behoort, worden verlaagd, heeft in de kringen van het provinciaal- en gemeen iepersoneel een pijnlijken indruk gemaakt. Niet alleen om het feit. dat reeds weder een nieuwe verlaging wordt aangekondigd, ter wijl het personeel zich nog ternauwernood heeft kunnen aanpassen bij de vorige vermin dering van zijn welvaartspeil, doch ook om de wijze, waarop de Regeering het initiatief heeft genomen tot verdergaande vermindering van de wedden en loonen van het geheele Overheidspersoneel. De wijze, waarop de Regeering de thans voorgestelde verlaging heeft ingeleid, maakt 't den provinciale- en gemeente-ambtenaren moeilijk, opnieuw een belangrijk financieel offer te brengen, De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft over de verlaging nog geen ad vies uitgebracht zij is thans eerst door de Regeering daartoe uitgenoodigd zoodat de verlaging van het salaris van het Rijksperso neel in elk geval nog geen vaststaand feit is. Niettemin ligt aan de circulaire van de Re geering een dergelijk feit ten grondslag, an ders ware haar opmerking, dat het voor het behoud der vereischte overeenstemming tus- schen de belooningen van het Rijks- en ge- meentepersoneel noodig is. de wedden der ge meente-ambtenaren met 2Vz5 pet-, te verla gen, zonder wezenlijke beteekenis. Een salarisverlaging voor het Rijkspersoneel wordt thans reeds beschouwd als voldoende motiveering voor een overeenkomstige verla ging voor het personeel in dienst der lagere organen, geheel lós dus van den financiëelen toestand der gemeenten en provincies. Zeer ernstige bezwaren rijzen bij het ge meente- en provinciaal personeel ook tegen de wijze van toepassing, resp. voorbereiding- van toepassing van artikel 126 der Ambtena renwet door de Regeering. Bij de Kamerdebatten heeft de Regeering uitdrukkelijk verklaard, dat zij door hantee ring van dit artikel slechts „excessen" wilde weren en afsnijden, doch daarna heeft de Re geering zelfstandig een leer van het exces ontwikkeld en in praktijk gebracht, die geheel van de oorspronkelijke omschrijving afwijkt, zoodat zij thans elke wijziging, ook de ge ringste, welke Zij in een regeling van de la gere organen gewenscht acht, aan die orga nen meent te kunnen opleggen. Leerzaam in dit opzicht is de thans dobr de Regeering gewensehte veiTaging van het inko men van het gemeente- en provinciaal per soneel met 21 5 pet. Niemand zal toch de stelling willen verdedigen, dat een verschil in bezoldiging iusschen Rijks- en gemeente- of provinciaal personeel van 21/25 pet als een exces moet worden beschouwd, dat een ingrij pen der Regeering zou wettigen. Bij de toetsing der wedden van de gemeente en provinciale ambtenaren door de Regee ring wreekt zich de onjuiste vooronderstel ling van het rapport der Staatscommissie Schouten steeds meer: gelijknamigheid van functies wordt verward met gelijkwaardig heid. Tenslotte meent de Commissie ook niet te mogen nalaten, de aandacht te vestigen op het feit, de salarisverlagingen in het alge meen niet gepaard gaan met een voldoende daling van de kosten van het noodzakelijk levensonderhoud, getuige het besluit van de Re geering, op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om tot ver laging van die kosten te komen, ter voorberei ding waarvan reeds een Commissie is gevormd onder voorzitterschap van den Minister van Sociale Zaken. De Commissie uit de samenwerkende orga nisaties stelt zich voor, zich binnenkort met een gedocumenteerd adres tot de Regeering te wenden, teneinde de nadeelen, die uit deze circulaire zullen voortvloeien, zoowel voor de gemeenten en provincies als voor het perso neel, zoo mogelijk geheel te voorkomen. „CRESCENDO" BRACHT ZIJN VOORZITTER EEN SERENADE. Tegen half acht Dinsdagavond stelden de leden van de muziekvereeniging Harmonie Crescendo zich bij de Bakhuizen van den Brinkstraat op om naar het huis van hun voorzitter, den heer W. Burger, Am-sterdam- sche Vaart 266, te marcheer en. Deze vierde namelijk zijn twaalf-en-half-jarig jubileum als voorzitter van de Harmonie. Onder het spelen van een vroolijke marsch werd de korte afstand afgelegd. Voor het huis van den voorzitter werd halt gemaakt en werden eenige stukken uitgevoerd. Voor hun huis luisterden de heer Burger en zijn familieleden aandachtig. Na afloop dankte de voorzitter de leden van de Har monie voor de hem gebrachte hulde. MUZIEKVEREENIGING „KUNSTGENOT". Tot dirigent van de muziekvereeniging Kunstgenot" is benoemd de heer Henri Schulpzand. Het bestuur schrijft ons, dat het overtuigd is, dat dat een goede keuze is. Dat de heer Schulpzand een der musici van de H. O. V. een bekwaam dirigent is, heeft hij bewezen door zijn leiding van verschillende corpsen, die hij heeft opgevoerd en op hoog peil gebracht heeft. De overtuiging bestaat, dat hij ook bij „Kunstgenot" prachtige resul taten zal bereiken. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren Aanvoer 120.000 eeneieren, prijs f 1,25 a f 2,35 60.00 kippeneieren, 70/80 K.G. f 3,70 a f4,50; 65'66 K.G. f3,50 a f3,60; 63 64 K.G. f3,30 a f3,50; 60, 62 K.G. f3 af 3,30; 58/59 K.G. f2,9 a f3,10; 56/57 K.G. f2,80 a f2,90; 53 55 K.G. f2,60 a f2,80; 50 52 K.G. f2,50 a f2,60; 40/49 K.G. f 1,60 a f 2,40. Afdeeling pluimvee: Oude kippen f 0,30 a f 1,10 per stuk; jonge hanen f 0.40 a f 0.90 per stuk; oude eenden f 0,15 a f 0,20 per stuk. Kilo prijs oude kippen f 0,24 a f 0,40: jonge hanen f 0.40 a f 0,50. MAAGPIJNEN, OPGEBLAZENHEID, MAAGZUUR, ENZ. Spoedige verlichting door het recept van een beroemden Engelschen maagspecialist. De Engelsche medici en de Engelsche zieken huizen hebben merkwaardige successen behaald met een nieuwe, wetenschappelijke formule in, gevallen van maagpijnen, maagzuur, opgebla» zenheid, gal, dyspepsie, enz. Een verpleegster schrijft: „Mijn patiente heeft zeer veel succes gehad met Uw maagpoeder. Zij leed jarenlang erg aan maagzuur en indi gestie en durfde haast niets meer te eten. Maar dank zij Uw onvolprezen maagpoeder eet zij nu weer alles." Het "Macleans recept is een moderne formule, die overal groote successen behaalt. Engelsche doktoren en ziekenhuizen passen het dagelijks met groot succes toe in gevallen van maagpijn, maagzuur, opgeblazenheid, dyspepsie, gal, enz. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder; groote iles- schen a f 1-75 en kleine flesschen a f 1. Imp.: BOROMAG, 258 Heerengr., Amsterdam Telefoon 35456 (Adv. Ingez. Med.) Uitvoer van bloembollen. Lagere cijfers. In Augustus zijn uit Nederland uitgevoerd 13.456.962 K.G. bloembollen, waarvan de op brengst f 6.723.813 is. (over Augustus van het vorige jaar waren de cijfers 14.611.085 K.G. en f7.509.962). In totaal zijn thans in 1935 uitgevoerd 17.653.833 K.G., waarvan de opbrengst f 8.523.895 is. (Over dezelfde maanden van 1934: 18.030.420 K.G. en f 8.937.218). GOUDEN JUBILEUM DER ZUSTERS VAN DE MARIA-STICHTING. Betreffende het gouden jubileum der Zus ters van de Maria-Stichting wordt ons nog gemeld, dat Dinsdag 2-4 September a.s. te drie uur in een der kinderzalen van de Stichting van half drie tot haïf vijf een officieele re ceptie zal worden gehouden. Te drie uur zal de huldigingsplechxigheid beginnen, waarbij het woord zal worden ge voerd door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van het Uitvoerend Comité, Dr. J. G. Hoge, directeuir der Stichting en Jhr. C. G. I. von Winning, arts, namens de afd. Haar lem en omstreken der Ned. Mij. tot bevorde ring der Geneeskunst. Na de officieele receptie begint te half vijf de algemeene receptie voor vertegenwoor digers van organisaties en particulieren. ORGELBESPELING. Programma van de orgelbespeling in de Grc-ote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Don derdag 19 September 1935 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Wir glauben all' an einen Gott. J. S. Bach 2. Canzone G. Frescobaldi 3. Concert F dur g. F. Handel Larghetto. Allegro. Alia Siciliana. Presto. 4. Ave Maris Stella M. Dupré (Verset) 5. Pour la Toussaint G. Dupont 6. Deuxième Suite L. Boëllmann Prélude pastoral Allegretto con moto Andantino. Final-Marche. FEESTAVOND Het Haarlemsche Fanfarecorps „Voor ons Genoegen", dir. de heer J. Speets, geeft Zater dag 21 September een feestavond in gebouw „Olympia", Kinderhuissingel. De balmuziek van „The Jazz Brothers" staat onder leiding van den heer C. J. B. Backwitsz. HAARLEMSCHE HANDELVEREENIGÏNG. Het bestuur der Handelvereeniging is thans als volgt samengesteld: B. W. Lasschuit, voorzitter, H. C. Sprenger, secretaris, R. Mulder, penningmeester, Th. Weill, 2e secretaris, J. v. d. Burg, commissaris, A. Fibbe, Commissaris. Tuinbouw en Plantkunde" vergaderde. De nieuwste dahlia's. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond een ledenver gadering in hotel Lion d' Or. Na een openingswoord van den voorzitter den heer J. L. Bouwer en na goedkeuring, van de notulen der vorige vergadering, besloot men een excursie te houden naar de bloemen en tuinbouwtentoonstelling, uitgaande van de Primavera te Rotterdam, die van 6 t.m. 10 November plaats vindt. Tevens besloot de ver gadering een zilveren medaille ter beschikking te stellen, evenals voor de nationale chrysan tententoonstelling, die te Aalsmeer gehouden zal worden. Als afgevaardigden naar de algemeene ver garing in October werden de voorzitter en de secretaris aangewezen. Bij de nu volgende keuring werden aan twee Vriesia's, ingezonden door de firma Pool, 8 punten toegekend. Van dezelfde firma behaal den een Tillandsia 9 punten, een Aunanassa 8 punten en een Sanseviria eveneens 8 punten. Vier dwergdahlia's in pot, door den heer van der Ham uit Zandvoort ingezonden, verkregen 6 punten. De heer H. Carlee besprak eenige van de nieuwste soorten dahlia's, waarbij hij de bij zondere eigenschappen, vooral wat bindwerk en tuinplanting betreft, naar voren bracht. Deze speciale herfstbloemen zijn zeker van een buitengewone schoonheid. Na deze uiteenzetting sloot de voorzitter de vergadering. T eraardebestelling Mr. Dr. A. Slotemaker. Dinsdagmiddag twee uur is op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal ter aarde be- steid het stoffelijk overschot van Mr. Dr. A. Slotemaker. oud-vicepresïdent van het Ge rechtshof te Amsterdam, die in zijn woning te Aerdenhout was overleden. De belangstelling voor deze plechtigheid was groot. Aanwezig waren o.a. Mr. Worst en Mr. v. d. Wall Bake, namens den Raad van Toe zicht en Discipline van de Orde van Advoca ten: Mr. H. Bijleveld namens het bestuur van de Rijksverzekeringsbank; Mr. Remi de Block namens directie en commissarissen der Delf- landsche Hypotheekbank; Mr. H. Meinesz, voorzitter der Tariefcommissie; Mr. J. L. M. Meckman en Mr. H. A, J. Gijsen, resp. plaats vervangend voorzitter en hoofdambtenaar van de Crisis-Tuchtrechtspraak; Mr. R. Rom- me, lid van den Raad van State; Mr. F. Da niels, namens het Landbouw Crisiscomité van het Ministerie van Landbouw en Vissoherij; Mr. B. W. Stomps, advocaat en procureur te Haarlem. Het Gerechtshof te Amsterdam was vertegenwoordigd door Mr. J. van Binsbergen, Mr J. Wiersma. Mr. W. N. J. M. Smit. Mr. M. van Regteren Altena, allen raadsheeren; Mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, procu reur-generaal; Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, griffier. In de aula werd allereerst het woord ge voerd door Mr. J. van Binsbergen na mens de collega's van het Gerechtshof. „Wij hebben vele jaren 't voorrecht gehad met den heer Slotemaker samen te werken. Twee jaar geleden, toen hij door zijn leeftijd gedwongen werd zijn ambt, dat hem zoo lief was, neer te leggen, moesten wij afscheid nemen. Dit af scheid was voor ons zeer zwaar, want wij moesten missen een eminent jurist en een bui tengewoon stylist, die bij ingewikkelde beraad slagingen leiding kon geven. Hij zorgde er voor, dat men zich bij de besprekingen niet op zij paden begaf. Hij werd ook niet voor moeilijk heden in het leven gespaard, maar dat was nooit te merken aan zijn werklust en werk kracht. Maar voor den heer Slotemaker was dit afscheid nog zwaarder, want het ambt was hem zoo lief. Hij beschikte over vele intellec- tueele gaven. Daarom was ledigheid voor hem verschrikkelijk. Bij het afscheid hebben wij hem toegewenscht, dat hij nog geschikten ar beid zou weten te vinden. Hoe verheugd was hij, dat hij daarin spoedig kon slagen. Met hem is dan ook een eminente kracht heengegaan, De Regeering zal in hem een uitnemend advi seur missen. De collega's konden veilig op zijn compas varen. Wij wilden dan ook gaarne in nauwe relatie met hem blijven. Het is een voorrecht, dat dit gelukt is. Veertien dagen geleden heeft hij nog met opgewektheid aan onze besprekingen deelgenomen. We konden toen niet vermoeden dat hij zoo spoedig van ons zou heengaan. En buitenstaanders zul len niet kunnen beseffen, hoe zwaar het ver lies voor zijn gade en kinderen is. Bij ons allen zal hij in eerbiedige herinnering voortleven." Mr. F. E. Pels Rij cke n, te Breda, sprak als vriend namens de „club van negen", die in hun studententijd werd opgericht. Hij her innerde aan de woorden uit het clublied: „De banden, eenmaal hier gesloten, blijven het heele leven door".... „Dit zijn geen ijdiele klanken geweest", zei spreker, „want na 55 jaren waren die banden nog hechter, dan in den studententijd. Wij willen hem onzen groo- ten dank brengen voor zijn lange en trouwe vriendschap, die hij ons gaf met een volhar ding. die niet te overtreffen was. Wij zijn dankbaar, hem in het leven te hebben mogen ontmoeten en zoo lang met hem samen te zijn. Wij waardeerden zijn groote gaven van hoofd en hart; zijn ruimen juridischen geest. Hij had een fijnbesnaard gemoed; dit bleek niet alleen uit zijn woorden, maar ook bij zijn daden. De heer Slotemaker had een welbesteed leven, waaraan we verknocht waren. We zullen hem dan ook in onze bijeenkomsten missen en we leven allen zoo innig mee met de zwaar ge troffen weduwe en kinderen. Beste vriend, rust in vrede." Mr. Remi de Block dankte den overle dene, die dertig jaar geleden tot de oprichters van de Delflandsche Hypotheekbank behoorde, voor de groote gaven, in dienst van deze maat schappij gesteld. „Wij zullen de nagedachte nis van hem, die zoo dikwijls de juiste oplos sing van moeilijkheden wist te vinden, blijven eeren." Een zoon van Mr. Slotemaker sprak diep ont roerd woorden van dank tot hem, die steeds een trouw vader en lieve man was geweest, en die daardoor zulk een groot vriend en steun voor de huisgenooten was. Ook de weduwe van den overledene sprak eenige innige afscheids woorden. Daarna werd de kist naar de groeve ge dragen. De zoon dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. „DE OOSTHOEK". Zaterdag 21 September houdt deze Over- ijselsche vereenïging haar eersten gezelligen avond, in dit seizoen. Het programma voor dezen winter is zeer uitgebreid; het vermeldt o.a. tooneelstukken op te voeren door leden van „de Oosthoek", kienavonden. Sinter klaasfeest voor de kinderen en evenals an dere jaren een gemaskerd bal. Het bestuur stelt alles in het werk om de gezellige en intieme avonden te doen sla gen. DE ALLE DAG KERK. De hefer S. schrijft ons: Kent ge de A. D. K.? Met deze letters wordt niet aangeduid de een of andere sportvereeniging, maar ze zijn de afkorting van Alle Dag Kerk. Gedurende nu ongeveer twee jaar wordt iederen weekavond (behalve Zaterdags) in hel. koor van de Groote Kerk, ('s winters in de Waalsche kerk) een korte godsdienstoefe ning gehouden, waarbij een "Schriftgedeelte wordt gelezen en een enkel woord gesproken. De geheele dienst duurt 1530 minuten. Predikanten van alle protestantsche kerk genootschappen hebben hierbij beurtelings de leiding. De A. D. K. maakt geen reclame, maar ze geeft de gelegenheid om in dezen onrustigen tijd een oogenblik te vinden de stilte van het bedehuis met in het middelpunt het ge tuigenis van het Woord Gods. De bedoeling van dit schrijven is n-og eens op die gelegenheid de aandacht te vestigen. CONFERENTIE IN DE BROEDERKERK. De driedaagsche conferentie, die onder lei ding van den evangelist J. Sevensma in de kerk der Broedergemeente, Parklaan 34, zal worden gehouden, vindt niet plaats op 2224 Sept., zooals eerst werd gemeld, maar op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 2426 September. Als sprekers verleenen hun medewerging de heeren: J. C. van Amelrooy. leider van de „Christengemeenschap" Den Haag. D. Meijer uit Heiioo en J. A. Monsma. evangelist-leider van „Jeruël" uit Rotterdam. De samenkom sten worden cm 3 uur en 8 uur gehouden. Iederen middag om 5 uur is er een gemeen schappelijke koffietafel, 's Morgens om 10 uur is er een bidstond. Het Helmmonument. De onthulling. De Burgemeester van Bloemendaal heeft uitnoodigingen verzonden tot bijwoning der onthulling van het helmbeplantings-monu- ment op Vrijdag 20 September a.s. te 14.30 uur aan den Zeeweg (ten Westen van het halte- bord der N. Z. H. T. M.. genaamd „het Kaas vlakje"). DE EXCURSIE DER VEREENÏGING HAERLEM. Mevrouw J. M. SterckProot schrijft ons nog naar aanleiding van het stuk van den heer Leon A. Springer over Duin en Vaart:, Over Duin en Vaart nog deze alles ophel derende feiten: Bij vele luxe-hofsteden uit vroeger eeuwen behoorde een zoogenaamde „Boerenbruycker" d.w.z. een eenvoudige boerderij die waar schijnlijk de heeren van zuivelproducten voorzag en steeds door pachters werd be woond. Die boerderij en niet de luxe-hofstede is door ons bezocht en bewonderd. Als Duin en Vaart komt zij niet alleen in het archief van Boekenroode van 1580 tot nog in 1836 voor, maar de ouders der huidige pachters herinnerden zich nog dien naam voor hun boerderij. Intusschen zullen vele lezers den heer Springer dankbaar zijn voor zijn be* langrijke gegevens over de luxe-hofstede. Verder geeft mevrouw Sterck nog eenigë verbeteringen van het verslag der excursie' van de vereenigirg ..Haeriem". Door een zet* fout is van een schuilkerk een schoolkerk ge maakt. De beschrijving van een waterkolk in het werkje „Onkruid" is van den botanicus F. W. van Eeden en niet van zijn zoon Frederik van Eeden. PERSONALIA. Ds. H. Ligtenberg te Lisse staat op een tweetal voor predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Borsselen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Dinsdagavond 10 uur vereenigde zich eerg aantal leden der Haarlemsche Reddingsbri* gade in de hal van het Sportfondsenbad om afscheid te nemen van mejuffrouw J. Nagte- geiler, die in een functie is benoemd in het tei openen Sportfondsenbad te Venlo. De heer Joh. M. Schmidt dankte mejuffrouw; Nagtegeller voor hetgeen zij deed bij de Haar* lemsche brigade. Een trouw lid gaat ons ver laten, zoo zei spreker. Hij bood namens een! aantal leden als herinnering een vulpen aan. De heer A. J. Meyerink wenschte mejuf frouw Nagtegeller geluk met de benoeming te Venlo. Hij verzocht haar, te Venlo, ook het zwemmend redden te willen bevorderen. Van, een der dames-leden ontving mej. N. nog een aardiig souvenir. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ r VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat een kiezer, met in achtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmaoht te stemmen, indiènJ zijn beroep of werkzaamheden medebren gen. dat hij herhaaldelijk of althans gedu rende het gedeelte van het jaar. waarin dé stemming gewoonlijk valt. werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kie zerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijd vakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede. is met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd "bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmaoht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing .geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eer der dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor bedoelde verzoek schriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie Bureau Burg. Stand. Bevolking en Verkiezing, Ged. Oude Gracht 18, kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De Belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil ma ken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aafi den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend* doch niet later dan een week na den "dag der candidaatstelling. Hij geeft daar bij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onder teekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter se cretarie van de gemeente mededeelen, dat hij dc volmacht aanneemt. Van de aanne ming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanne ming niet reeds gelijktijdig met de aanwij zing heeft plaats gevonden, geeft de burge meester of de door dezen aangewezen ambte naar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om bin nen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij ver vallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gean>ehtigde aan wijzen. Als gemachtigden mogen slechts aangewezen worden zij die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwyzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 12