DE BILT De nood van den Haarlemschen Middenstand. Een adres aan den gemeenteraad. PALMOIIVE WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D Programma van wenschen en verlangens. Overleg tusschen Middenstands-Centrale en alle middenstands - organisaties. Er is al dikwijls geschreven en gespro ken over de nooden van den middenstand, meer in her. bijzonder den handeldrijven den middenstand. En inderdaad: de moeilijk heden waarin die stand terecht eens ge- genoemd de rugg&graat der maatschappij - verkeert, nemen steeds toe. Deze toestand is alleen te verbeteren (be halve dan, zeer breed gezien, door maat regelen van internationalen aard) door maatregelen, die gelden voor het geheele land. De middenstand ziet dan ook hoopvol uit naar de wetsontwerpen betreffende de uitverkoopen, het incasseeren van kleine vorderingen enz.; ook wordt gehoopt op een spoedige regeling van het cadeaustelsel. Hier is ook een taak voor de nationale en regionale middenstandsbonden. Intusschen heeft ook de Middenstands Centrale voor Haarlem en omstreken niet stil gezeten. „Wij zullen", zoo deelde ons het dagelijksch bestuur dier Centrale in een onderhoud mede, „trachten, ook plaatselijk te bereiken wat voor den middenstand be reikt kan worden". De Middenstands Centrale heeft zich daar om gewend tot ongeveer 45 organisaties (ook tot die welke niet bij haar zijn aangesloten) men mag dus wel zeggen: tot den geheelen Haarlemschen middenstand, met wie bespre kingen zijn gevoerd, waarvan weer het resul taat is geweest een plan van wenschen en verlangens, waarvan de uitvoering zéér ur gent is. Deze wenschen en verlangens zijn neer gelegd in een adres aan den Gemeenteraad, dat heden verzonden is. „Wij durven de uitvoering hiervan aan den Gemeenteraad te vragen", zoo zeide ons het dagelijksch be stuur der Middenstands Centrale, „omdat wij overtuigd zijn en de zekerheid hebben dat ook de Raad onzer gemeente er van doordrongen is dat de maatschappij het allergrootste belang heeft bij een gezonden middenstand. Om den middenstand, die nu op z'n zachtst gezegd, kwijnt, weer gezond te maken, is het in onzen tijd noodig, dat hij door de overheid extra w01'dt geholpen, als hij er om vraagt. Als de middenstand uit onze maatschappij zou wegvallen, zou alleen de tegenstelling grootwerkgever en werkne mer overblijven en zou alle initiatief worden gedood. Het stichten van een eigen zaak en het langzamerhand „opwerken" en uitbreiden daarvan, zou onder die omstandigheden uit gesloten zijn. Het is thans dringend noodzakelijk, dat er ook eens aan den middenstand wordt ge dacht. Het nijpende van den toestand waar in die stand in deze dagen verkeert blijkt wel het beste hieruit: er zijn middenstandszaken en middenstandsgezinnen, waarin gewerkt wordt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en toch nog niet verdiend wordt het bedrag dat een werklooze per week aan steun ont vangt. Deze zaken en zoo zijn er vele zijn aan 't opteren van wat in betere tijden is overgehouden. Het is te begrijpen, dat als deze toestanden blijven voortduren, het aan tal van hen, die ten laste van de gemeen schap komen, voortdurend grooter zal wor den", HET ADRES AAN DEN RAAD. In het bedoelde adres wordt o.m. gezegd: De door de crisis sterk geslonken inko mens; de steeds driestere concurrentievor- men; het debiet van grootwarenhuizen, groot filiaalbedrijven en verbruikscoöperaties, dat verloren .is voor den middenstand; de onge breidelde vestiging van nieuwe zaken en be drijven: en tenslotte de hooge vaste lasten, ondermijnen steeds meer de bestaansmoge lijkheid van z-eer vele handeldrijvende en industrieelé middenstandszaken. Het beste kan de noodtoestand van onzen stand worden geconstateerd uit de rappor ten door het Economisch Instituut voor den Middenstand, op last van den Minister van Economische Zaken samengesteld. Misschien treedt deze noodtoestand niet zoozeer aan 't licht, omdat vele middenstan ders hun leed zooveel mogelijk voor de bui tenwereld verborgen houden. Maar dat de nood hoog is gestegen, is ons bekend: ver schillende instellingen zijn dan ook opge richt om het leed van den middenstander in stilte te verzachten. Wel komen vele crisismaatregelen indirect ten goede aan den middenstand, maar deze heeft toch ook de directe medewerking van den Raad noodig. Wij durven te meer onze stem doen hoo ien. omdat deze tijd zich kenmerkt door een organische stuwing, waarin een taak voor stands- en vakorganisatie is vastgelegd. Door deze gedachte gesterkt brengen wij dan ook met eerbiedige vrijheid eenige wenschen naar voren, waarvan de uitvoering door de nood toestand zeer urgent is. 1 Deze wenschen zijn dan de volgende: Uitbreiding van de Contact-Commissie voor de levensmiddelenvoorziening met sub-com missies voor de verschillende branches, die bij de levensmiddelenvoorziening zijn betrok ken. Aan den uitgebreiden Contact-Commissie of Levenmiddelenraad zou een niet-ambtelijke leiding moeten worden gegeven. Een bedrijf stelling, zooals reeds in verschil lende gemeenten heeft plaats gehad, van win kels- en kleine industrie, om overbezetting te voorkomen. Meer contact tusschen gemeentebestuur en middenstand. Gaarne zagen adressanten dat in de toekomst ook bij de voorbereiding van verordeningen en maatregelen, die den mid denstand aangaan, de meening werd gevraagd der betreffende organisaties, via de "Midden stands Centrale. Instelling van een borgstellingsfonds voor den middenstand, naar het Leidsche voor beeld. Zulk een instelling wordt vooral urgent als binnenkort het Nat. Crisis Comité wordt opgeheven. Verlaging der electriciteitstarieven. Ge vraagd wordt, buiten een algemeene stroom- prijsverlaging, verlaging van 25 pet. van het vastrecht voor winkeltarief en van 25 pet. van het dagstroomtarief van kleine industrieelen. Wijziging der verordening op de precario rechten, zoodat: le bedrijfsauto's, wanneer zij geen obsta kels vormen voor het verkeer, vrij voor de be treffende zakenpanden kunnen parkeeren en 2e. dat de reclames, die niet verder dan 5 c.M. boven gemeentegrond uitsteken, buiten de verordening vallen. 3e vrijstelling wordt verleend voor gereed- ichappen en materialen, die tijdelijk op ge meentegrond liggen, wanneer dit niet langer dan eenige dagen duurt en 'e. de precariorechten voor café-terrassen met 50 pet. worden verlaagd. Wijziging der verordening op de Straatbe lasting, zoodat de huurwaarde wordt vastge steld desnoods dooi* taxatie, op het bedrag- dat onder de thans geldende omstandigheden zou kunnen worden bedongen. Inschakeling van den handeldrij venden middenstand bij de verstrekking van levens middelen voor rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon. Niet langer dus distributie buiten de winkeliers om of opdracht van levering aan één of enkelen. Verstrekking van ventvergunningen slechts aan bonafide handelaren en venters, die reeds eenige jaren in hun bedrijf werkzaam zijn. Verlaging der vermakelijkheidsbelasting en der personeelsbelasting. Gemeentelijke toonzalen moeten zich alleen bezighouden met propaganda en. het. geven van adviezen. De gemeente trede niet op als handelaar in materialen "op electriciteitè- en gasgebied. Niet langer uitvoering in eigen beheer door de gemeente van werk (ook onderhoudswerk). Men late deze werken uitvoeren door particu liere ondernemers. Adressanten zijn er van overtuigd, dat de Raad het op prijs stelt, de wenschen van een zoo belangrijke groep ingezetenen te hebben jehoord en vertrouwen, dat de Raad groote aandacht aan deze wenschen zal schenken. AGENDA WOENSDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad-Too- neel. „Gevaarlijke Bocht" 8.15 uur. Kantoor Not. W. H v. Arkel, Jansweg 52: Buiterigew. verg. Mij. tot Exploit, v. Onr. Goe deren „Door Eendracht Sterk". 8 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Evelyn Prentice". 2.30 uur en verder doorloo- pende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Rumba". 2,30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Harte- dief" Op het tooneel: Meiier en Wagner, ds Weensche komieken. 2.30, 7 en 9.15 urn-. Rembrandt Theater: „Abessinië, het land van den Negus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Bloemen daal: „Vreeburg". Vergadering N. S. B. Spreker P. J. H. Berlage. 8.15 uur. Jeugdhuis: Ds. C. J. van Dijk over de Rem- brandt-tentoonstelling. 8 uur. Heemstede: .Lommeroord". Vergadering N. S. B. Spreker G. F Vlekke. 8.15 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 3-4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en dr avonds Hotel Funkier: Mode-show van der Laan. 2 uur. Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 u. DE KONINGIN DANKT DE LIMBURGSCHE BEVOLKING De Koningin heeft aan den Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg het vol gende telegram gezonden: „Teruggekeerd van ons bezoek aan Lim burg verzoek ik u mijn warmen dank over te brengen aan de bevolking voor de geestdrift volle en hartelijke ontvangst, die zij mijn dochter en mij heeft bereid. Gaarne voeg ik hieraan toe onzen hartgrondigen wensch, dat het heden door mijn dochter geopende Julia- nakanaal in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden en in be langrijke mate zal bijdragen tot verbetering- van den economischen toestand van Maas tricht en Limburg en van geheel ons land. WILHELMINA." GORDON BENNETTBALLONS PASSEEREN MOSKOU. WARSCHAU, 18 Sept. (A.N.P.) Volgens alhier ontvangen berichten bevinden de nog niet gelande ballons zich thans ongeveer ten Zuidoosten van Moskou. WARSCHAU, 18 Sept. (A.N.P.) Volgens alhier ontvangen bericht is thans ook een Poolsche ballon, de „Koscioeszko" gisteren ge land om 4.50 des middags bij het plaatsje No- wibielaya ten Oosten van Charkow. De ballon is 48 uur in de lucht gebleven en heeft 1300 k.m. afgelegd. Van de overige nog niet gelande ballons is nog geen nader bericht binnengeko men Voorbeurs te Amsterdam. GEDRUKTE STEMMING. GULDEN VAST. De ochtendbeurs had hedenmorgen een bui tengewoon stil verloop. De nieuwe begrooting is met gemengde gevoelens ontvangen, doch het voornaamste was toch dat opnieuw de vaste wil van de regeering aan den dag is getreden om zich van alle monetaire experi-' menten afzijdig te houden en het crediet van den staat boven alles te bewaren. De stemming was dientengevolge overwegend gedrukt, al zou het onjuist zijn over het hoofd te zien dat de belasting, die een nieuwe last beteekent zoo wel voor het individu als voor het bedrijfs leven alleen daarvan de schuld droeg. Koninklijke Olie waren prijshoudend, doch liepen daarna enkele percenten terug. Phi lips waren eveneens aangeboden en konden zich dientengevolge niet handhaven. Unilever en Aku waren nauwelijks prijshoudend. Am sterdam-Rubber en H.V.A. waren daarentegen slechts weinig veranderd. Youngleening ver keerden lichtelijk in reactie. Op de wisselmarkt was de gulden aan den vasten kant. Uit de Engelse he persstemmen blijkt duidelijk dat men het gevaar voor den gulden voorloopig weer afgewend acht. Het pond daalde dan ook hedenmorgen tot 7.31. De dollar daalde tot 1.48 3 16, hetgeen welis waar nog iets boven het gouduitvoerpunt is. doch waarschijnlijk is heden geen goud ver scheept. De Fransche franc en de Belga wa ren iets zwakker. Daarentegen was het agio op termijnponden en dollars niet noemens waard verminderd. SILAS K. HOCKING f Silas K. Hocking is een van die namen, die de ouderen onder ons verbinden aan hun jonge jaren. Later kwamen er vele andere schrijversnamen in onze hoofden en Silas K. Hocking verdween zoo geheel uit ons geeste lijk leven dat wij hem dood waanden. Het be richt van zijn overlijden, in zijn 86ste jaar, schept een vreemde verrassing en haalt den tijd terug waarin zijn werken ook in ons land vertaald en oorspronkelijk, druk gelezen wer den. De overledene stamde uit Cornwall, waar de tooneelen van vele van zijn verhalen zijn gelegd. Na zijn studie begon hij evenals zijn broeder Joseph die als schrijver althans buiten zijn land minder bekendheid genoot zijn loopbaan als predikant. Dat was in 1870. Tot 1895 was hij niets anders. Toen zegde hij het predikantenambt vaarwel en begon hij te schrijven. Zijn eerste boek. „Her Benny' was tevens zijn grootste succes. Alen vertelt dat van dezen roman meer dan 100.000 exem plaren werden verkocht, Met zijn volgende verhalen is hij vaak het succes van zijn eerste boek o.a. met „Christie's Old Organ" nabijgekomen. En het kan nauwelijks ver wondering baren dat hij naar hij zelf eens heeft gezegd op zijn ouden dag met het schrijven van boeken meer dan 65.00'!) pond sterling heeft verdiend. Men kon van Silas K, Hocking niet verkla ren dat hij een oorspronkelijke géést was. In zijn eerste romans volgde hij een beproefd recept van bouw en verloop, dat lang in En geland had gegolden en dat, in een romanti sche voorstelling uitgewerkt, van een zekere mate van succes verzekerd kon zijn. Maar deze wat geijkte vormen van romanschrijverij bevredigden Hocking op den du ui' niet. Vol leerd in het normale vak begon hij te expe rimenteeren met nieuwe vormen. De structuur van zijn verhaal werd ingewikkelder, zijn be schrijvingen van menschen en dingen werden subtieler, lieten wat meer aan de verbeelding van den lezer over. Maar hij bleef tot het einde trouw aan de religieuse en humanitaire waarden in het verbeelde leven van zijn ro- ma n-menschen Hocking was een van de weinige schrijvers in Engeland, die ook politieke ambities heb ben. Hij was een typische vertegenwoordiger van liberale godsdienstige vrijzinnigheid, die overigens in het Engeland van de tweede helft der 19de eeuw wat minder vrijzinnig was dan de onze. Bij twee gelegenheden heeft de overledene beproefd als Liberaal zitting te krijgen in het Lagerhuis. Het bleef bij pogin gen, en de mislukking stelde Hocking diep te leur. Zijn leven lang is hij een overtuigd pacifist geweest, die zijn stem (hij kon voortreffelijk spreken) en zijn pen in dienst stelde van den strijd tegen den oorlog. Gedurende den Boe renoorlog, dien hij als alle oorlogen verfoeide en waartegen hij bij alle gelegenheden met kracht protesteerde, moest hij door die poli tie tegen het grauw in bescherming worden genomen. Op den beruchten Londenschen avond van Mafeking vernielden baldadige op geschoten lummels zijn huis. Zijn laatste werk was een boek met herinneringen uit zijn leven. A. K. v. R. HET TOONEEL De opvoering van Elektra. Een inleidend woord van A. Defresne en Mr. J. den Hertog. Medewerking van Charlotte Kohier en Willy Haak. De afdeeling Haarlem van de Ver. voor Huis vrouwen heeft het initiatief genomen om een opvoering van Elektra door de Amster- damsche Tooneelvereeniging met de bege leidende muziek van Diepenbrock door het Utrechtsch Orkest onder Mr. Den Hertog hier ter stede in begin October mogelijk te maken. Deze van groote durf getuigende poging ligt geheel in de artistieke lijn van de Haarlem- sche afdeeling, die hier vroeger reeds voor haar leden belangrijke opvoeringen als van De Getemde Feeks, Elisabeth van Engeland en Phaea heeft doen geven. Thans echter, met Elektra, staat zij voor groote en niet ver wachte moeilijkheden. Het schijnt, dat vele leden door de hoogere prijzen, welke voor een zoo dure voorstelling wel gevraagd moeten worden, zijn afgeschrikt om plaatsen te nemen, zoodat het nog dubieus is. of de op voering van deze machtige Grieksche tragedie althans onder auspiciën van de Vereeniging voor Huisvrouwen zal kunnen doorgaan. Een niet doorgaan van deze hoogst belangrijke opvoering zou wel zeer te betreuren zijn en wij vragen ons af. of Haarlem bij steden als Utrecht en Groningen, waar de voorstelling van Elektra een zoo groot succes is geweest, zou moeten achterblijven. De opvoering van Elektra was hierover waren pers en publiek het geheel eens een groote artistieke daad, die in niets achterstond bij de voorstelling indertijd van Royaards, één der roemrijkste toch van dien glorieusen tooneeltijd. Zij was het niet alleen op dramatisch, maar ook op muzikaal gebied. Niet voor niets heeft men de opvoering van Elektra, welke ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Willem Mengelberg onder auspiciën van de Wagnervereeniging werd gegeven, algemeen het hoogtepunt van het Nederlandsche Mu ziekfeest genoemd. Is het dan nog noodig op de groote muzikale beteekenis van dezen avond te wijzen? Hij biedt de gelegenheid om de muziek, welke Diepenbrock, de meest geni ale der Nederlandsche componisten der laat ste drie eeuwen bij Elektra heeft gecompo neerd, te hooren in het kader, waarvoor zij is bestemd. Dit alleen reeds zou voldoende motief moeten zijn om alle waarachtige mu ziekliefhebbers die avond in groote drommen naar den Schouwburg te doen stroomen. Zou het, nu het hier ook een zoo belang rijk muzikaal evenement betreft, niet ge- wenscht zijn, dat de Ver. voor Huisvrouwen zich in contact stelde met de twee grootste muziekvereeniging van Haarlem Bach en Toonkunst om gezamenlijk deze voorstelling mogelijk te maken? Hier lijkt mij samenwer king op den weg dier drie vereenigingen te liggen. Het zal toch niet gezegd moger. wor den, dat m Haarlem een opvoering van Elektra, waarin de muzikale en dramatische kunst in Nederland gezamenlijk haar hoogte punt hebben bereikt, niet kon doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. Ik geloof ook niet, dat het zoo ver zal komen. ja. ik ben er zeker van, dat onze Stadsschouwburg dien avond stampvol zal zijn. Haarlem is in haar liefde voor de kunst niet de mindere van Groningen en Utrecht. Maar nog eens, men zoeke het ditmaal niet alleen bij de liefheb bers van het tooneel, maar ook en niet in mindere mate bij hen, die gewoon zijn onze groote concerten te bezoeken. Het is wel een zeer lange inleiding voor mijn verslag van de voordracht van Defresne en Mr. Den Hertog, welke zij gistermiddag in den Stadsschouwburg voor de Vereeniging voor Huisvrouwen gehouden hebben ter in leiding van de hier te geven opvoering van Elektra, maar omdat het doel van deze voordracht voor een belangrijk deel was de leden op te wekken de voorstelling te gaan bijwonen, meende ik niet beter te kunnen doen dan dit persoonlijk woord van mijn kant hieraan toe te voegen. Defresne is wij hebben dit reeds herhaal delijk mogen constateeren een allerpret tigst causeur. Hij spreekt gemoedelijk, huise lijk bijna, maar hij boeit van het begin tot het eind. Defresne begon met iets te vertellen van de groote moeilijkheden, waarmee de tooneel gezelschappen in Nederland te kampen hebben bij de voorbereiding van hun premiè res en hij sprak er zijn groote waardeering en dankbaarheid voor uit, dat dit met Elek tra dank zij de Wagnervereeniging zoo heel anders was geweest. Met de grootste toe wijding en liefde hadden allen aan Elektra gewerkt en zich aan de opvoering gegeven. Defresne gaf daarna op dikwijls humo ristische wijze een historisch overzicht van wat het tooneel voor de Grieken in de jaren van Sophocles beteekende en hoe in dien tijd t.ragedie's als Elektra werden voorbereid en gespeeld. Men speelde in de open lucht en op een grooten afstand voor een publiek van 30.000 menschen en dit maakte een heel anderen stijl van spelen noodzakelijk dan wij in een zaal van betrekkelijk kleine ruimte gewend zijn. Alles, de maskers, die de speler: droegen, de hooge cothurnen, waarop zij liepen, hun gebaren, waren op dien grooten afstand berekend. Het leek Defresne dan ook vrij zeker toe. dat een opvoering, zooals Grieken die in hun tijd gaven, ons maar matig of zelfs in het geheel niet zou vol doen. Voor de Grieken was de opvoering van een tragedie een religieuse daad, een eerbetuigin; aan de macht der Goden. Toen Defresne, als regisseur, voor het werk stond, begreep hij, dat een voorstelling in dezen tijd en in een zaal een geheel anderen stijl verlangde. Wij moderne menschen staan uit den aard dei- zaak heel anders tegenover een werk als Elektra dan de oude Grieken. En ook werken onze acteurs in een zaal met heel andere middelen. Defresne heeft zich daarom de vraag gesteld, hoe moet in dezen tijd een tragedie als Elektra worden gespeeld. Hij heeft gemeend Elektra zoo veel mogelijk van binnen uit te moeten laten spelen. Hij heeft zich bij zijn régie steeds de vraag gesteld Wat gebeurt er in de menschen en wat ge beurt er tusschen de menschen? Want het leven in deze tragedie is onvergankelijk. Zoo is hij gekomen tot een eigen stijl. De grootste moeilijkheid had hem de oplossing der reien gegeven. Royaards reduceerde indertijd de 14 vrouwen der rei tot 3 en omzeilde daarmee feitelijk de moeilijkheid. Defresne laat ech ter de rev in haar oude waarde en hij heeft zich daarbij afgevraagd, wat de functie van de rei in de Grieksche tragedie was. Wij moeten deze 14 vrouwen, die bij het heele drama blijven staan en er dus feitelijk zijn en niet zijn, beschouwen als de menschheid die haar het drama kijkt. Het drama der hande ling zou volgens Defresne zijn princi- pieele beteekenis-verliezen, zonder de rei. Er gaat een magische, fascineerende invloed van die 14 vrouwen uit. De rei is de gesym boliseerde aanwezigheid van den mensch. Toen Defresne omtrent de functie, de plaat sing en de bewegingen van de rei niet meer in twijfel verkeerde, wist hij ook, dat hij de handeling van het drama boven de rei moest laten afspelen en had hij zijn stijl voor de opvoering gevonden. Na een korte pauze sprak Mr. den Hertog over de waarde van Diepenbrock's muziek bij Elektra. Diepenbrock is voor zijn muziek niet teruggegaan tot de oude Grieken. De muziek van de Grieken voor zoover wij er nog iets van weten staat zoo ver van ons af, dat het eer een verzwakken dan een versterken van den indruk zou zijn geweest, als hij in die rich ting was gegaan. De muziek is dus geschreven in modernen geest. Omdat Diepenbrock geen romantische sfeer wilde, heeft hij hoorns en fagotten weg gelaten. Diepenbrock beschouwt het tooneel primair, de muziek secundair. Hij is niet te werk gegaan, zooals vele componisten bij me lodrama's. De acteurs spelen hun rollen en zeggen hun tekst, terwijl het orkest zijn par tituur onafhankelijk daarvan speelt. Alleen op de momenten, waar de verbinding van de tekst en de muziek noodzakelijk is, is er het direct contact tusschen den acteur en de mu ziek. Soms heeft de muziek in Elektra een so listische rol o.a. in de ouverture, den epiloog en ook in de gedeelten, wanneer het woord van een speler te kort schiet om de hevige moedsstemming weer te geven,. Op andere oogenblikken heeft de muziek een illustratieve taak, soms ook cursiveert zij het woord, v-ult- zij hst aan. En dikwijls is haar taak lou ter stemming te wekken. De heer Den Hertog illustreerde verschil lende voorbeelden muzikaal met het spelen op den vleugel van eenige fragmenten uit Diepen brock's partituur Ook liet hij ons de verschil lende „Leit-motiven" uit de Elektra-muziek hooren. En aan het slot droegen ter verdere verduidelijking Willy Haak en Charlotte Köhl&r gedeelten uit Elekt-ra voor. waarbij de heer Den Hertog de begeleidende muziek speelde. En het waren deze prachtig voorge dragen fragmenten vooral, die een zeer diepen indruk op het publiek maakten. Het woord van opwekking om de voorstelling van Elektra bij te wonen, dat Defresne aan het eind van dezen hoogst interessanten middag sprak, zal voor de aanwezigen zeker niet noodig zijn geweest. Van hun liefde en bewondering voor het werk hadden Defresne en den Hertog en vooral Willy Haak en Charlotte Kohier door hun voordrachten iets op ons allen overgebracht. J. B. SCHUIL. prijzen (Fongers rijwielen) werden gedurende de eerste helft van September gewonnen door: Sept. 2 Me]. G. v. d. Brink, Jan Evertsenstraat 44, Amsterdam. 3 Me) A Jacobs-Böhten, Kaldenkerkerweg, 19, Venlo. 4 H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn. 5 P. Bets, Lagedljk 22. Zaandijk. 6 G. van Oei. Valkenboschkade 39b, Den Haag. 7 J. van Wamel. Broeklaan 42. Assen. 9 Mevr. A. Spaander-Honing, Parklaan 12. Bussum. 10 John. C. Cameron. Bllderdljkstraat 46 b. Rotterdam. 11 J. van Noort. Van Beverenslraat 2. Schiedam. 12 Mej. J. W. Kloppers. Oran|eplein 4, Haarlem. 13 Aart Foppens, Groen v. Prinstererstraat 14. Leerdam. 14 Mevr. Heesen, A 30, Oudewaler. Hoe óók U een Fongers ter waarde van f. 39.50 (óf in contanten f 35kunt winnen? Koop 3 stukken Palmolive zeepvraag Uw winkelier om een inschrijf-formulier en schrijf in 30 woorden of minder „waarom U Palmolive zeep verkiest". Stuur Uw antwoord aan Palmolive, Postbus 671 .Amsterdam, onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive zeep verpakking. Prijzen: een Fongers rijwiel per dag en ééns per maand een extra prijs van f 500.-. (Adv. Ingez. Med.f HET JUBILEUM VAN DR. PROOT. In ons vorig nummer vermeldden wij reeds het een en ander betreffende het 60-jarig jubileum van Dr. L. C. Proot. Des middags hield Dr. Proot nog een zeer druk bezochte receptie. Onder meer kwamen hun gelukwenschen aanbieden Jhr. C. G. J. von Winning, arts en de heer J. G. M. van Walsem, arts, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van den Kring Haarlem der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Jhr. yon Winning sprak den jubilaris zeer hartelijk en waardeerend toe. Voorts kwamen o.m. ter receptie de beide vicarissen-generaal van het Bisdom Haarlem. Mgr. M. P. J. Möll- mann en Mgr. Th. W. Pichot; Prof. van Gilse, uit Leiden en Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Zij nog vermeld, dat het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde een zeer waardeerend ar tikel aan Dr. Proot wijdde. meldt: Hoogste barometerstand 769.1 m.M. té La Coruna. Laagste barometerstand 733.7 m.M. te Tinn. en voorspelt: Krachtigen tot matigen, later weer toe- nemenden Westelijken tot Zuidelijken later weer ruimenden wind. Aanvankelijk opkla rend. Later zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. Uit het Buitenland Toenemende wind met regen verwacht. De kern van het depressiesysteem ver plaatste zich naar het Noordoosten en bevindt zich thans boven Zuid-Noorwegen. Tengevolge van de sterke stijgingen van den barometer over de Noordzee nam de wind in onze omgeving af. Het stormt thans nog over Denemarken. Krachtige wind wordt aangetroffen over de Noordzee, het Kanaal en in de Bothnische Golf. In het Zuiden van het waarnemings gebied herstelt zich de hooge druk. In het Westen teekent zich echter een nieuwe se- cudaire af. Een krachtige aanvoer van koude lucht had een daling van temperatuur ten gevolge over de Britsche Eilanden, ons land en Frankrijk. Over Duitschland steeg de tem peratuur. Het weer blijft over het geheele gebied nog slecht. Op vele plaatsen regent het, terwijl over het algemeen de bewolking zwaar is. Voor ons land is op aanvankelijke opkla ringen met een kouden nacht te rekenen. Morgen overdag zal zich wel weer de invloed van de nieuwe secundaire laten gelden waar door toenemende wind met regen mag wor den verwacht. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te De Bilt hedenmorgen om 8.55 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen. Blijft op uw hoede". Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, 755 m.M. 743 m.M. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 18 September: Hoogste gisteren 63 F. Laagste heden nacht 55 F. Hoogste heden tot 12 uur 62 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 September. Ondertrouwd 17 September: A. F. Mulder en A. Vonk: J. Mink en F. Formella. Bevallen 13 September: W. E. Doing Leemhorst, z.: 14 September: M. A. Braakhuis Nieuwendijk, z.; 15 September: W. Freij- muthJonker, d.; 16 September: J. G. Rutte de Wildt. d.; H. J. v. d. Kerkhof—Wolters. d.; G. Borawitz—Westra, z.; E. J. M. Lodevan Halem. z.; J. R. HoogkamerLamboo, z.: A. G. de VriesHoeksema, z.; W. M. van Kips hagenGilein, d.; A. W. C. Maas-Alders, z.; 17 September H. Schuurbiersde die le Clercq, d.; C. M. BoenKuipers, z. Overleden 16 September: A. H. Krijger, 63 j., Kleverparkweg. Bank voor Nederlandsche gemeenten verhoogt haar rente DEN HAAG, 18 September (A.N.P.) De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeentent deelt mede dat zij als gevolg van de wijziging in de tarieven der Nederlandsche Bank met ingang van heden haar rente verhoogt en wel voor debetsaldi in rekening-courant- op 73 4 pet. en voor creditsaldi in rekening courant en voor déposito-saldi op 4 yz pet. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het zevenjarig jongetje B. Broekema te Noorddijk, dat Zondagavond door een mo torrijder uit Haarlem, werd overreden, ia gistermorgen in het Diaconessenhuis te Groningen overleden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2