Modeshow Van der Laan TEMPELIERSSTR. 32 DINERS 'n Barstende Hoofdpijn V R IJ D 'A G SEPTEMBE R_ 1935 H A A R E E M'S DAGBEAD Donderdagmiddag hield de firma Van der Laan's Modemagazijnen een modeshow in Ho tel Funckler alhier. De algemeene indruk van deze revue der mode was: veel afwisseling en veel weelde in stof en coupe. Van de stoffen is er bijna geen enkele geheel glad, zij zijn alle op de een of ander wijze bewerkt, terwijl de coupe zulke verfijnde effecten heeft, bereikt dat het resul taat vaak verrassend .is. Vooral in de ge- kleede avondjaponnen komt dit natuurlijk goed uit: draperieën, korte sleepjes, garnee ringen, dit alles kan met de hand van een knappen ontwerper tot iets bijzonders wor den. zooals een zwart toilet van Schiaparelli in Grieksche lijnen met een losse capuchon, een ceintuur van koord en koord langs de rok en de sleep. Of een ander model van Maggy Rouff: een zwarte avondjapon zonder mou wen met lagen rug, en daarbij behoorend een hoog-gesloten jasje van goudlamé, waardoor het cus voor een eenvoudiger gelegenheid ook was te gebruiken. Nu moet men niet denken dat de show met al dit moois begon: de aanhef was op de ge bruikelijke wijze met morgenkleeding, warme pittige wollen, jersey en Angora costuumpjes in donkere tinten, voor lang niet ieder figuur geschikt, maar ook aan groote maten was aandacht geschonken. Als een aardig Angora-toiletje noemen wij een blouse met schootje van blauw en wit ge- streept, een half hoog boordje, een effen rok en een blauw wit hoedje met een paar pittige kwastjes achterop. Een leuk jongemeisjes- .geheel. Een ander flatteus en warm jurkje was van rose Angora gemaakt, waarbij op mouwen en zakken bloemfiguren waren gestikt, terwijl een velours kraag in de kleur en van typisch puntig model een coquet effect verleende. De kleuren zijn veelal bruin, zwart en groen; i van de mouwen, maar vooral ook van de man telkragen is zeer veel werk gemaakt. Opmer kelijk is daarbij ook dat de weelderige gar neering bijna altijd van voren is aangebracht; verder dan de schouders komt het niet, een smal hoog kraagje completeert meestal de mantel op den rug. Opvallende voorbeelden hiervan waren: een mantel in tweedachtige stof. waarbij van de bovenmouwen tot de hals- sluiting een ronde pas was aangebracht ter wijl de rug als hierboven beschreven was af gewerkt. Van een elegante groene mantel éindigden de slippen van de kraag in bisam- bont dat over elkaar geslagen moest worden; "een mantelcostuum van groene stof was van voren overvloedig met grijs Persianer in breede vouwen gegarneerd: op den rug was niet anders dan een smal opstaand randje zicht baar. Alleen de bontmantels hebben de hooge, wijde kragen, wat veel meer doet denken aan vrieskou en zich eens heerlijk .inpak ken". Veulen in zwart en bruin, petit gris. een jas van bruin'veulen met een shawl kraag van zeehond en nog een prachtige Zobelfeh^ dat werd onder meer in de bont jassen getoond. Het kwam mij" voor, dat de firma Van der Laan dit jaar meer jongemeisjeskleeding toonde dan anders wel eens het geval was: allereerst dan dé wollen jurkjes waaronder één van rose angora met zwart leeren cein tuur en zwarte knoopen; een aardig middag jurkje van donkerblauwe zijde, waarvan de halve mouwen met wit en rood waren ge borduurd en verder als voorbeeld van een aardig jongemeisjes avondtoilet de hieronder staande afbeelding. Beige taf zij den jongemeisjes avondjapon. Dit toiletje van beige tafzij met een cor sage in d'e kleur had pofmouwtjes, een hoog tegen den hals staand shawlkraagje en een kort sleepje. In taf zij de waren er zoo meer aardige jurkjes voor de jonge meisjes: een gele met geeï-zwarte corsage, een groene met verschillend gekleurde corsage, en een blauw changeant met een enorme strik met bloem iir dezelfde stof. De hoedjes waren van achteren vrijwel zon der rand, van voren echter met des te meer. veelal in baretmodel, een paar met hoogen bol, maar allen scheef opgezet en met een enkel pittig garneerinkje. Zoo vertoonde een bruin vilt hoedje een paar kleine bruine struisveertjes, een zwart dopje een klein voiletje aan den achter kant, een ander bruin dopje een paar afhan gende lintjes, en weer een ander een paar ingestoken kleurigs veertjes. Als gekleede middag- en dinerjaponnen noe men wij nog: een blauw metaal-cloqué met zeer wijde mouwen en een rood met blauwe corsage, een roode crêpe-zij met fluweelen ceintuur en een strasz-gesp, een zwarte zij met strasz-knoopen, een kraag en manchetten van smal ciré lint op rose georgette, een blauwe cloqué met een zeer smal, kort sleepje en een bruine cloqué met een gedrapeerden hals en een ceintuur van glimmend leer. Tenslotte nog een enkel woord over de avondjaponnen, waarvan hieronder nog een afbeelding gaat. Dit grijs satijnen avondtoilet met paarse corsage, met een recht sleepje aan de lin kerhelft van de rok vertoonde wel echt het zoogenaamde „grande toilette", dat wij vrou wen, al dragen het dan ook misschien maar enkelen onder ons, toch graag willen zien. En zoo waren er meer, statig en smaak vol, feestelijk en waardig. Grijs satin avondtoilet. Model Agues. Aan het slot ontvingen de zes mannequins elk een bijpassende bloemenhulde, wat bij deze shows alhaast tot traditie is geworden. ARROND. RECHTBANK. Inbraak te Bloemendaal. Twee jongemannen stonden terecht, omdat zij zich door inbraak en inklimming toegang tot- een tijdelijk onbewoonde villa aan den Midden Duin en Daalschen weg hadden ver schaft en daar eenige goederen ontvreemd, nl. twee portemonnaies met geld, een hor loge en een vulpotlood. Na dien hadden zij nog beproefd in andere huizen in te breken, waarbij zij werden be trapt. Verdachten bekenden en verklaarden zich door verbuiging van een stang voor een keukenraam toegang te hebben verschaft; de een had de goederen gestolen en te gelde gemaakt, de opbrengst was gedeeld. De Officier van Justitie nam in aanmer king, dat de eene verdachte reeds eenige malen voor diefstal was veroordeeld, laatste lijk tot 2 jaar gevangenisstraf voor inbraak, terwijl de ander nog niet was veroordeeld: blijkbaar was deze door den eerste tot het misdrijf overgehaald. In verband hiermee eischte de Officier tegen den recidivist 2 jaar gevangenisstraf, tegen den ander 1 jaar. De verdedigers pleitten clementie. Diefstal aan het strand. Een bewoner van IJmuiden had zich in de duinen ontkleed om een bad te gaan ne men. Hij meende, dat zijn kleeren op het duin veilig zouden zijn. Dit bleek niet het ge val. Twee 18-jarige jongens eveneens uit IJmuiden slopen door het duin en hadden afgesproken te zien, of zich in de kleeding der baders iets van hun gading bevond. Een hunner fouilleerde de pantalon Van den IJmuidenaar en vond daarin een portemon- naie met f 130, welke hij zich toeeigende en aan zijn kameraad overgaf. Daarop begaven beiden zich naar de kermis te Castricum om er het gestolen geld in vroolijkheid te ver teren. De diefstal werd natuurlijk ontdekt en een getuige had de twee jongens door de duinen zien kruipen. Zij werden aangehouden en bekenden. Het reclasseeringsrapport luidde voor den een gunstig, voor den ander niet, in verband waarmee de Officier tegen den eersten ver dachte, die ook den diefstal had gepleegd, een jaar gevangenisstraf eischte, tegen den helper luidde de eisch 6 maanden onvoor waardelijk en 6 maanden voorwaardelijk. Mr. Briët de verdediger drong aan op een lichtere straf. Aanrijding te Heemstede. In den avond van 19 Januari stond een bewoner van Heemstede, de heer S. met vrouw en dochter op den Heerenweg bij de Kerklaan en wel bij den oprit naar de R.-K. Kerk. Er naderde een auto uit Haarlem, waarvan de bestuurder den heer S. inlich tingen vroeg omtrent den weg. Juist kwam er een auto de Kerklaan af en die stopte voor de auto uit Haarlem. Tegelijk naderde oo keen auto uit de richting Bennebroek. De bestuurder, die uit de Kerklaan kwam vrees de in de flank gereden te worden en haalde wat op. De auto uit Bennebroek schoot er achter langs en remde, zijn auto raakte uit de richting en kwam tegen den heer S. die aan den kant van den weg stond. Deze werd ernstig gekwetst; met een gecompliceerde beenbreuk moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij volgens Dr. Koot, tusschen leven en dood heeft gezweefd. Nu nog is het been niet in orde. doch er bestaat volgens Dr. Koot kans op volledig herstel. De bestuurder van de uit Bennebroek ko mende auto stond nu terecht voor het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Het bleek, dat verdachte een zoogenaam- den wilden dienst reed, hij vervoerde perso nen, die niet bij elkander behoorden, van Den Haag naar Amsterdam, waarbij het er met het oog op de concurrentie op aan kwam snel te vervoeren. Ook nu weer, zat er volgens verdachte weer een passagier in zijn wagen, die hem tot spoed aanzette, omdat zij den trein naar Apeldoorn wilde halen. Verdachte had dan ook op den Heerenweg gereden met een snelheid van meer dan 60 K.M. De bestuurder, die uit de Kerklaan kwam, meende, dat verdachte bij niet zoo snelle vaart voor de Kerklaan geremd kon hebben, nu was dit niet het geval en daar om was het eenige, wat getuige kon doen vooruit schieten, zoodat verdachte achter hem langs kon. Bij matige snelheid was dit ook goed ge gaan, nu echter was het niet mogelijk op den rijweg te komen. De auto botste tegen een steenen paal en kwam toen tot staan. Getuige meent, dat verdachte had moeten stoppen, want getuige had den richtingaan wijzer uit en kwam van rechts. Verdachte zegt, dat hij de auto uit de CCerklaan te laat heeft gezien. De Officier van Justitie achtte verdachte schuldig aan de aanrijding, welke door het te snelle rijden is veroorzaakt.Er was hier wel eenigszins een samertloop van omstan digheden. maar bij behoorlijk matig rijden zou het ongeluk niet gebeurd zijn. Geëischt werd een boete van f 75. Mr. Van Dam, de verdediger achtte het rijden van den anderen autobestuurder ook onvoorzichtig en pleitte clementie. Bedrog. Zooals de president opmerkte is het niet voor den eerste keer, dat een advertentierei ziger terecht staat voor oneerlijke handelin gen. Het komt herhaaldelijk voor, dat die per sonen aan hun principalen contracten over leggen, waaromtrent de onderteekenaars later verklaren, dat zij zich niet voor het in het contract vermelde bedrag verbonden hebben. Dit was ook dezen verdachte ten laste ge legd. Hij zou een fotograaf in Haar lem hebben bewogen tot het plaatsen van een advertentie in zeker tijd schrift, onder voorgeven, dat foto's van ge noemden heer dan waarschijnlijk gratis in het tijdschrift opgenomen zouden worden. De fotograaf zou zich verbonden hebben voor één advertentie van f 15. doch kreeg later een schrijven van den uitgever van het tijdschrift met de mededeeling, dat hij zich voor 12 adver tenties van f 15 zou hebben verbonden. De reiziger zou valschelijk 12 op het contract hebben gezet nadat het contract was ge- teekend. De verdachte hield vol, dat de fotograaf zich voor 12 advertenties had verbonden, doch deze ontkende dit ten stelligste; hij zei, dat er wel over 12 was gesproken, maar dat hij dit voorstel terstond had verworpen en later toestemming had gegeven voor één adver tentie. Als getuige werd gehoord een persoon, door wiens bemiddeling verdachte in kennis met den fotograaf was gekomen en die van d- eventueele provisie de helft zdu krijgen. Deze getuige verklaarde ook, dat de fotograaf zich niet verbonden had voor 12 maar slechts voor één advertentie. Getuige had later gezien, dat verdachte op het contract 12 invulde, en toen hij daar op attendeerde, verklaarde verdachte, dat zoo de manieren waren. Getuige heeft later getracht verdachte te bewegen het con tract geannuleerd te krijgen, teneinde ver dachte buiten de gevangenis te houden, maar het contract- bleef bestaan. Nu wil verdachte het doen voorkomen, als of getuige, die met den fotograaf voor recla medoeleinden een belangrijk contract had afgesloten, den fotograaf ter wille beproefde te zijn, omdat deze van de f 180 voor adver tenties af wilde, hetgeen hem een scherpe op merking van den president bezorgde en toen haalde verdachte bakzeil. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte zich aan bedrog heeft schuldig ge maakt door, hetzij eerst een 1 te zetten en later een 2, hetzij ineens valschelijk het ge tal 12, nadat de fotograaf zijn handteeke- ning had geplaatst. Ook de officier zegt, dat dergelijke practijken meer voorkomen en hij eischte een gevangenisstraf van 3 maanden. .Mr. Stomps, de verdediger achtte het lang niet buitengesloten, dat de fotograaf zich bij het gepraat over de advertenties had laten overbluffen en dat verdachte zoodoende te goeder trouw meende, dat de fotograaf in de 12 advertenties toestemde. Verdachte was geen advertentiereiziger van professie en is nooit veroordeeld. Pleiter dringt aan op vrij spraak, subs, een lichte straf. Maatschappelijk Hulpbetoon opgelicht. Een persoon vervoegde zich bij M. H. met het verzoek om f35; hij zou daarmee een handeltje kunnen beginnen. Maatschappelijk Hulpbetoon gaf een bon, maar de bonhouder kwam later terug met de mededeeling, dat hij de handelswaar, bijouterieën, niet op de., bon kon krijgen; hij moest geld hebben. M. H. gaf dit maar niet zoo en wilde de koopwaar zien. Daarop verscheen een ander persoon, die zei vertegenwoordiger van de firma te zijn, die de bijouterieën zou leveren en die toonde een partijtje ringen, kettingen en dergelijke prullerij, voorgevende, dat dit een gedeelte was van de partij, die voor f 35 gekocht kon worden. Hierop werd werkelijk het gevraagde bedrag gegeven, maar wat bleek later? Dat er geen sprake was van het handelen in bijouterieën. De zoogenaamde vertegenwoordiger was knecht in een kleeren- zaak en stond reclame te maken aan de deur. Hij sprak verdachte aan, toen die passeerde en het begon over het koopen van een pak. Al onderhandelende werd toen het spel opge- zt, om onder het smoesje van de bijouterieën f35 aan M. H. los te krijgen; van die f35 kon dan ook een pak gekocht worden, waarvan de bediende dan weer een voordeeltje had. Het pak is niet gekocht. De officier acht de oplichting bewezen, Maatschappelijk Hulpbetoon moet op haar qui vive zijn, want op verschillende wijzen wordt getracht die instelling te misleiden. Tegen den steuntrekker werd 3 maanden ge vangenisstraf geëischt, tegen den winkelbe diende een maand. Mr. Van Dam achtte de elementen van op lichting niet aanwezig en drong aan op ont slag van rechtsvervolging. Verduistering van effecten. Terecht stond een commïssionnair in effec ten, verdacht van verduistering van hem in onderpand gegeven effecten. Verschillende getuigen verklaarden bij ver dachte een leening te hebben gesloten, waar voor zij als onderpand effecten hadden ge geven. Uit de verklaring van verdachte bleek, dat hij op zijn beurt de effecten weer be leend had bij een effectenhandelaar te Am sterdam, doch het geval deed zich voor, dat clienten van verdachte onder kwamen te lig gen, dus dat hun schuld grooter was dan het onderpand en om de zaken nog niet meer in de war te laten loopen, besloot verdachte onder den drang van zijn bankier tot verkoop van de effecten, ook van die, welker waarde boven het onderpand uit ging. Verdachte achtte den vrijwïlligen verkoop beter dan het afwachten van een executie, zulks in het voordeel van de clienten. Verdachte erkent de effecten van een cliënt, wiens onderpond toen nog grooter was dan de achuld, zondêr diens toestemming ver- HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. kocht te hebben, doch zegt niets anders ge daan te hebben dan iedere bankinstelling, namelijk de effecten herbeleend, waardoor de zaken van zijn clienten samensmolten in zijn rekening bij zijn bankier. Kwam hij door een debet van sommige clienten zelf in debet te staan, dan versmolt het credit van de clien ten. die overwaarde hadden. Verdachte zei niets anders gedaan te heb ben dan andere commissionnairs en bankiers en die werden bij deconfiture niet vervolgd. De president zegt, dat men zich niet op een ander kan beroepen, als die ook gefraudeerd heeft. Verdachte heeft nooit gedacht zich aan een strafbaar feit schuldig te maken door de ef fecten te verkoopen. De officier vraagt aan den getuige of hij wist dat zijn effecten weer beleend werden, wat ge- getuige toegeeft, maar hij had geen toe stemming voor verkoop gegeven. De president merkt op, dat de pandhouder volgens de usances zijn cliënten vóór den verkoop moet waarschuwen, en dat is niet ge schied. Mr. Stomps, de verdediger, deelt mede, dat verdachte's positie slecht is geworden, door dat hij de dupe was van een cliënt, die niet suppleerde, ofschoon er pogingen genoeg zijn gedaan om hem tot suppleeren te brengen. De cliënten zijn onmiddellijk na den verkoop aangeschreven en uitgenoodigd tot een be spreking; verdachte had zich bereid verklaard zijn cliënten op langer termijn schadeloos te stellen. Het ging hier dus om de vraag of verdachte de hem in onderpand gegeven effecten mocht herbeleenen en of hij ze zonder toestemming mocht verkoopen, wanneer zijn cliënten bij hem niet in debet stonden, doch hij zelf bij zijn bankier wel. „Ik ben maar een kleine man", zei de ver dachte en hij bedoelde een dwerg onder de geld reuzen. Maar dien indruk had hij nu juist niet bij zijn cliënten gemaakt, want een hunner zei: Hij deed altijd erg dik: „Moet je f 5000 hebben? Goed". De cliënten, eenvoudige menschen moeten gedacht hebben, dat mijnheer over kapitalen beschikte en hij had er dan ook nooit over gesproken, dat hij. om het geld te kunnen verschaffen, het zelf ergens moest leenen en de effecten in onderpand geven, die hij zelf in onderpand genomen had. De effecten aan de verschillende cliënten belandden zoodoende alle bij een firma te Amsterdam, die het geld gaf en die maakten daar een collectieve rekening, zoodat het teveel van den een het tekort van den an der dekte. Maar dat heeft geen der cliënten ooit ge weten of gewild, behalve zij. die tekort had den misschien, en de Officier wou van die collectieve rekening niets weten. De men schen hebben geen collectieve rekening ge vraagd. maar ieder had een rekening apart en dat niet met de firma in Amsterdam, maar met verdachte. Die firma in Amsterdam kende alleen verdachte en voor haar was het ook geen collectieve rekening, maar slechts een met verdachte, 't Kon haar zei de ver tegenwoordiger der firma, die als getuige optrad niets schelen, van wie verdachte de effecten had gekregen. Nu is het met die zoogenaamde collectieve rekening zoo gesteld, dat dit verdachte's re kening was en dat hij meer geld kon opne men, ook voor privé gebruik, dan hij zelf weer aan zijn cliënten uitleende, zoodat het nog de vraag is, of net debet bij de Am- sterdamsche firma alleen het gevolg was van het debet der cliënten. De Officier van Justitie was van oordeel, dat niet gebleken was, dat verdachte de in onderpand ontyangen effecten had doen verkoopen om éigen schulden té dekken of zichzelf te bevoordeelen. De tijdsomstandig heden en onverstandig beheer hebben wel meegeholpen om den boel vast te doen loo pen, maar dat neemt niet weg. dat er geen collectieve rekening is van de cliënten en dat ieder apart tegenover verdachte staat. Als een cliënt een onderpand heeft gegeven van grooter waarde dan de schuld aan ver dachte, dan had deze geen recht het onder pand zonder toestemming te verkoopen. ja zelfs zonder diens voorkennis. De Officier achtte het verduistering, maar nam geen boos opzet aan, waarom hij een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maanden eischte, De verdediger Mr. Stomps, beriep zich op de usances in den geld- en effectenhandel, waarbij handelingen als door verdachte ge pleegd, dagelijks voorkomen. Bij verdachte is geen sprake geweest van kwade trouw en hii heeft gedaan, wat op een gegeven moment voor zijn cliënten het voordeeligste was. Plei ter achtte geen verduistering aanwezig. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. UITZENDING VAN TELEFOON 13132 HAARLEM (Adv. Ingez. Med Het Rijkspersoneel. Bezwaren tegen een nieuwe salariskorting. (Adv. Ingez. Med.), Wij ontvangen het volgende communiqué: In de gisteren gehouden bestuursvergade ring van de Centrale van Nederlandsch Over heidspersoneel (C.N.O.P.) maakte de onlangs gepubliceerde circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebe sturen, betreffende de salarissen van het ge- meentepersoneel, een punt van bespreking uit. Met bevreemding werd kennis genomen van het uitgangspunt dezer circulaire, waarbij salarisverlaging van het Rijkspersoneel blijk baar als vaststaand wordt beschouwd, hoewel, de Volksvertegenwoordiging zich nog moet uitspreken over het Bezuiniglngsontwerp, waarvan deze salarisverlaging een onderdeel uitmaakt. Het Bestuur stelde zich op het standpunt, neergelegd in de resolutie van het Congres der C.N.Ó.P., gehouden op 22 Juni j.l. in den Haag. dat n.l. het personeel reeds ruim schoots zijn deel in de dekking van begroo- tingstekorten heeft bijgedragen, zoodanig zelfs, dat sommige salarissen beneden het peil van 1914 zijn gekomen, en dat, zoolang andere mid delen tot dekking van het tekort kunnen wor den aangewend, zooals de in de Millioenen- nota voor 1935 aangekondigde crLsis-inkom- stenbelasting en de belasting op de besloten vennootschappen, nieuwe offers van het over heidspersoneel onrechtvaardig en ook over bodig zijn. Het Bestuur heeft deze resolutie, vergezeld van een uitvoerig adres, aan óe Tweede Kamer doen toekomen. Het spreekt bij hernieuwing de hoop uit, dat de Kamer bij de op handen zijnde beraadslagingen de voorgenomen sa larisverlaging zal weten te voorkomen. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver* •topping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. (Adv. Ingez. Med.) Veiligheidsmaatregelen brandgevaar. bij Voortaan ook voor besloten bijeenkomsten? De gevaren, verbonden aan filmvertooningen en soortgelijke feestjes in besloten kring waar voor, zonder dat de overheid daartegen iets vermag, vaak geen voldoende veiligheidsmaat regelen tegen brandgevaar worden getroffen, hebben B. en W. doen uitzien naar de moge lijkheid op dit punt van gemeentewege zooda nige voorschriften in het leven te roepen, dat ook bij niet-openbare bijeenkomsten_ van min of meer talrijke personen de veiligheid van de bezoekers en anderen geen gevaar loopen kan. De op dit punt bestaande regelen, neerge legd in de artikelen 229 en 230 der Algemeene Politieverordening, strekken zich alleen uit tot openbare bijeenkomsten e. d. B. en W. hebben zich met de commissie voor het ontwerpen en herzien der strafverorde ningen in verbinding gesteld aangaande de vraag in hoeverre het juridisch toelaatbaar mag worden geacht, ook de besloten bijeen komsten, vergaderingen e. d. aan bepaalde van gemeentewege uit te vaardigen brand veiligheidsvoorschriften te onderwerpen. De Commissie heeft die vraag in bevestigenden zin beantwoord, daarbij overwegende dat het hier niet zoo zeer betreft een regeling der be sloten bijeenkomsten als zoodanig, dan wel een regeling betreffende de algemeene vei ligheid en het voorkomen van brandgevaar. Dergelijke voorschriften raken h.i. ongetwij feld de openbare orde, zoodat er wettelijk geen bezwaar tegen bestaat. In dit verband doet zich tevens de moeilijk heid voor. dat het uitzonderen van alle bios coopvoorstellingen in de artikelen 152, 229 en 230 A. P.V. niet het oog op de wettelijke re geling ln de Bioscoopwet, op het oógenblik te vér gaat, nu tegenwoordig ook dikwijls filmvertooningen worden gegeven, uitgaande van doorgaans op geheel ander terrein werk zame vereenigingen en ondernemingen, welke vertooningen buiten de rechtskracht van "ge noemde wet vallen, Zoovvel uit een oogpunt van brandveiligheid als van openbare Óf de verdient 't aanbeveling alle film'vertooningen aan een zeker toezicht van de overheid te on derwerpen. Ten aanzien van de niet-openbare vertooningen en bijeenkomsten zal het beoog de toezicht zich beperken tot maatregelen aangaande brandveiligheid. Teneinde de afhandeling van deze zaak, waarover één dezer dagen ook een ministe- rieele circulaire verscheen, zooveel mogelijk te bespoedigen, hebben B. en W. gemeend de Commissie reeds aanstonds te moeten uit- noodigen een goede formuleering voor de door hen gedachte regeling te willen aangeven, op dat éénmaal het beginsel door den Raad aanvaard deze zaak eventueel terstond haar beslag zal kunnen krijgen. De commissie stelt voor: In art. 152 A.P.V. worden de woorden „(bioscoopvertooningen uitgezonderd)" ver vangen door „(uitgezonderd bioscoopvertoo- ningen toegestaan krachtens de Bioscoop wet)". De artikelen 229 en 230 A.P.V. worden inge trokken en vervangen door één artikel van den volgenden inhoud: Het is met het oog op brandgevaar en om redenen van algemeene veiligheid verboden eenige lokaliteit voor een bijeenkomst van meer dan 50 personen te gebruiken of beschik baar te stellen, tenzij die lokaliteit vooraf door Burgemeester en Wethouders voor 't beoogde doel geschikt is verklaard en de daarbij door dit College voogeschreven veiligheidsmaatre gelen worden toegepast. Deze bepaling is niet van toepassing op lo kaliteiten bestemd tot en gebezigd als woning en geldt niet voor bioscoopvoorstellingen, toe gestaan krachtens de Bioscoopwet. Burgemeester en Wethouders verklaren bij met redenen omkleed besluit de lokaliteit niet geschikt, indien naar hun oordeel: a. geen voldoend aantal uitgangen aanwe zig is, of b. de aanwezige trappen niet van voldoende breedte zijn, of c.- ten aanzien van een lokaliteit, bestemd om te worden gebruikt bij avond of vóór zons ondergang, wanneer de toetreding van het daglicht tot de lokaliteit is afgesloten, geen voldoende maatregelen zijn genomen om ge lijktijdige uitdooving van alle lichten te voor komen, of d. overigens de veiligheid voor de bezoekers mét het oog op brandgevaar niet voldoende is of kan worden gewaarborgd. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd met het oog op brandgevaar en om redenen van veiligheid voor de bezoekers aan elke ge- schiktverklaring nadere voorschriften te ver binden met betrekking tot: le. het aantal uitgangen, deuren, nooddeu- ren en trappen, dat bij een bijeenkomst voor de bezoekers terstond bruikbaar moet zijn; 2e. de plaatsen, waar zich gedurende een bijeenkomst brandende noodlichten moeten bevinden, indien de lokaliteit wordt gebruikt bij avond of vóór zonsondergang, wanneer de toetreding van het daglicht tot de lokaliteit is afgesloten; 3e. het maximum aantal personen, dat te gelijkertijd in de lokaliteit mag aanwezig zijn; 4e. de vraag of en zoo ja, op welke wijze en met uitsparing van welke doorgangen, de stoelen of banken gedurende een bijeenkomst aan den vloer moeten bevestigd zijn; 5e. de brandbluschmiddelen. welke geduren de een bijeenkomst in dadelijk bruikbaren toe stand beschikbaar moeten zijn. alsmede de verder toe te passen veiligheidsmaatregelen, in het bijzonder bij aanwezigheid van licht brandbare stoffen. DE KONINGIN BEZOEKT DE LEIDSCHE TENTOONSTELLING De Koningin heeft hedenmiddag ongeveer kwart, over twee een bezoek aan de fok vee tentoonstelling te Leiden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10