tt Kort BEZOEKT DE ZILVERTENTOONSTELLING Leeiijk tandaanslag y RIJ DAG 20 SEPTEMBER 193S HAAEEEM'S DAGBEAD 8 Edward III was geen vriend van voetbal; Pijl en boog schieten genTet de voorkeur; Rugby en voetbal in Turkij en Spanje; Klaagliederen op de Turksche fluit; De vrouw in de sport; Over invallers en protesten; Voetbalspelen in een storm; Hoe het niet en hoe het wei moet. Aan slechts weinigen van de duizenden, die Zondag 1.1. zijn opgetrokken om de blijde in tocht van Koning Voetbal te helpen vieren, zal het bekend zijn, dat deze machtige sou- verein door een ander vorstelijk persoon fel is bestreden. In 1365 toch vaardigde Edward III van En geland een wet uit, waarbij het spelen met den voetbal ten strengste werd verboden op straffe van zware kerker- en lichaamstuchtigingen. Een en ander om te voorkomen, dat het pijl en boogschieten, de sport bij uitnemendheid in die dagen, in het gedrang zou komen en de publieke belangstelling zou gaan tanen. Dat deze Engelsche koning een vooruitzienden blik had, is thans wel bewezen, ook al is men tegen woordig niet meer bevreesd, dat de League wedstrijden een concurreerenden invloed op de geschutsoefeningen van de Engelsche vloot zullen hebben. In alle deelen van de wereld is het voetbal spel nu populair, hetzij met den ronden of den ovalen bal en de eenige uitzondeling hier op zijn de Vereenigde Staten van Amerika. Vanzelfsprekend zijn de spelopvattingen niet overal gelijk en is er een beduidend verschil in de technische prestaties. Dat blijkt wel uit de verhalen van één der opvarenden van een Engelsch oorlogsschip, die jaren geleden met zijn collegas een rugbymatch in de omstreken van Constantinopel speelde. De Turksche te genstanders namen het zekere voor het on zekere, want wilde een der Engelschen den bal oppakken, dan werd hij zoolang aan shirt en enkel vastgehouden, tot het leder naar de andere zijde van het veld verhuisd was. Dit veld bood bovendien verrassingen, waarvan een der Britsche three-quarters het slacht offer werd. Hij ondernam een prachtige rush en wierp zich met den bal over de lijn om zoo doende een „try" te scoren, toen op dit mo ment speler en bal spoorloos verdwenen. Na enkele oogenbhkken kwam eerst het leder en toen de Engelschman weer aan de oppervlakte van wat bij nader onderzoek een met groen kleurig grondwater gevulde put bleek te zijn. Ondanks dergelijke kleine intermezzo's verliep de match in de beste verstandhouding en het resultaat was een 6—6 gelijk spel, hetwelk slechts door één toeschouwer werd bijgewoond. Het woord toeschouwer is hiereigenlijk min der op zijn plaats, want het betrof een stok oude Turk, die in een roeibootje op een meer tje aan de grens van het veld gedurende den geheelen wedstrijd onverstoorbaar klaagliede ren op een rieten fluit bleef vertolken, hetgeen wellicht de oorsprong is geweest van de af keurende geluiden, die men op onze velden bij een verkeerde buitenspelbeslissing, zij het dan ook gelukkig slechts zelden, kan waar nemen. Een volgend keer werd met den ronden bal gespeeld als gevolg van een uitdaging door een Turksch soldatenteam. Ook hier bleven de attracties niet achterwege, aangezien de elftallen in ossekarren over onbegaanbare bergwegen naar een kleine hoogvlakte werden vervoerd, waar op een oud kerkhof, dat min of meer gelijk was gemaakt, de strijd werd aangebonden. De Engelschen. die met 240 wonnen, hadden ruimschoots den tijd, van het prachtige vergezicht over Bosporus en Zwarte Zee te genieten, alvorens de terugtocht naar meer bewoonbare oorden werd aanvaard. Ook in Spanje liet men zich niet onbetuigd. Hier werd op een terrein gespeeld, dat meer op een gravel-tennisbaan dan een voetbalveld geleek. Voor den aanvang vergastte de Spaan- sche aanvoerder zijn Engelschen collega, den scheepssmid, op een paar innige omhelzingen en de Britten schrokken daar zoo van, dat zij met 9—0 verloren. De kwaliteit van het Spaan- sche spel was overigens zeer goed en kon vol gens den verteller met die van een derde divisie-club worden vergeleken. Op de Fiji-eilanden, in Zuid-Amerika, in China, overal trokken de Engelsche zeelieden de voetbalschoenen aan en overal beleefde men op dit gebied weer andere ervaringen. Na den oorlog toonen de dames hoe langer hoe meer belangstelling voor sport, hetgeen dikwijls tot overdrijving aanleiding heeft ge geven. Daar was miss Gleitze, die persé hef Kanaal en de Straat van Gibraltar over wild! zwemmen, daar was een zeer corpulente juf frouw in New York, die veertig uur lang in een zwembassin rondspartelde en een nieuw re cord vestigde, daar zijn de dames, die aan motor- en automobielraces deelnemen en zij, die zich in het boksen willen bekwamen en tenslotte de meisjes-elftallen, die elke week echte voetbalmatches speelden. Dat laatste is nu gelukkig vrijwel afgèloopen; er waren ver standige menschen, die het dwaze en nadee- lige van dergelijke krachtprestaties inzagen Men kent het verhaal van de doelverdedigster, die op een modderig veld een hard schot door een fraaien uitval tot corner wist te werken. Reeds wilde de scheidsrechter voor het nemen van den hoekschop fluiten, toen de keepster hem verzocht even te wachten; door den uitval was één harer wenkbrauwen een tikje afge zakt, welk euvel moest worden hersteld, al vorens de corner kon worden genomen. On- noodig te zeggen, dat de referee een zeer ga lant man was. Doch dergelijke excessen behooren in de sport niet thuis. Dat de dames zich voor voet bal interesseeren is prachtig, maar hun plaats is op de tribune. En nog beter is het, wan neer voor hen, zooals bij meerdere Engelsche League-clubs gebruikelijk is, een apart ge deelte der tribune wordt gereserveerd, al was het dan alleen maar daarom, dat ze de man nelijke supporters niet hinderen met allerlei dwaze vragen, zooals: waarom is die hoek schop buitenspel, enz. Een beroemd speler had eens een goede vriendin meegenomen om naar zijn spel te kijken en natuurlijk had hij extra zijn best gedaan. Vanzelfsprekend was hij na afloop zeer benieuwd het oordeel van de jongedame over zijn spel te hooren.. Stel u zijn verba zing voor, toen de juffrouw haar neusje op haalde en zei-de dat ze, het maar matig vond. Immers, hij had den geheelen wedstrijd half back gespeeld, hetgeen een bewijs was, dat hij nog niet goed genoeg voor fullback was, want dat was toch maar de helft! Overdrijving schaadt de sport en dit is ook een der redenen, waarom men in Engeland b.v. geen invallers gedurende een voetbal wedstrijd wil toestaan. Men kan den heeren best-uurderen van de Football League daarin eigenlijk geen ongelijk geven. Er zijn in ons land ook wel clubs, hoewel niet in Haarlem, die soms één of meer lichtgewonde of misschien vermoeide en glecht in vorm zijnde spelers na de pauze door anderen doen vervangen, waartegen de aanvoerder der tegenpartij om sportieve rede nen geen bezwaar wil maken. Dat is overdrij ving naar beide zijden; invallers toestaan voor kleine kwetsuren of onvoldoende ge oefendheid en aan den anderen kant over dreven „sportief gevoel" van de tegenpartij. In Engeland is deze kwestie (het toestaan van invallers) wederom aan de orde van den dag. Men is aldaar geneigd om de oplos sing te vinden in het toestaan van een rem- placani voor den verwonden doelverdediger omdat deze positie een geheel aparte kennis van het spel vordert en het gebrek aan een werkelijken doelverdediger een te zware han dicap voor het betreffende team is. Deze op vatting is o.i. de juiste, want de doelman is het sluitstuk van de verdediging en het plechtanker van het team, naar wien aller eerst de spil zich heeft te richten. De keeper kan tenslotte de match uit het vuur sleepen, waarvan het bekendste voorbeeld in de geschiedenis van het- Nederlandsche voet bal de match BelgiëHolland van 1912 is. De backs Valkenburg (H.B.S.) en Bronger (V.O.C.) faalden volkomen en het was slechts aan twee met kanonskogels gescoorde doel punten van Jan Thomee en het wonderbaar lijke spel van Göbel te danken, dat Holland met 21 won. Hoeveel overwinningen heeft H. F. C. niet aan Van der Meulen en D. F. destijds aan Beeuwkes te danken gehad? Behalve het misbruik van invallers is er nog iets, waaraan menig onpartijdig sports man zich vaak zal ergeren. Dat is het protes teeren, tegen b.v. het niet toekennen van een strafschop, een buitenspeldoelpunt of iets dergelijks. Protesten zijn in Engeland ver boden, de scheidsrechter beslist en kan in dubieuze gevallen de neutrale grensrechters raadplegen en na inwinning hunner meening de beslissing nog veranderen. Doch na afloop der match is protesteeren uitgesloten. Een prachtige maatregel. Want hoe vaak komt het in ons land niet voor, dat na een onverwachte en teleurstellénde nederlaag de scheidsrech ter tengevolge van een of meerdere protesten alsnog een strafschop laat nemen. Niemand denkt er aan, dat het nemen van zulk een trap na de match iets geheel anders is dan gedurende den wedstrijd. Immers de speler in kwestie weet, dat hij allen tijd, niets te verliezen en alles te winnen heeft; zijn zenuwen hebben zich ontspannen; de spelers der tegenpartij staan nu niet achter.hem om bij een missen direct in te grijpen. Dikwijls heeft dan zulk een strafschop het onverdiende succes. De referee moet voor de protestcom missie verschijnen, welker leden het geval heelemaal niet kunnen beoordeelen, wijl zij er niet bij waren; de grensrechters, meestal lid der betrokken vere-enigingen hebben meestal niet de minste notie van de spelregels of althans de juiste uitlegging daarvan en het resultaat der toewijzing van zulk een protest, eenige maanden later, dupeert niet zelden enkele clubs, die met het geheele geval niets uitstaande hadden. Het kan b.v. zijn, dat een club, in de meening verkeerende, de eerste plaats te hebben veroverd en daarna de laat ste matches kalm te hebben gespeeld, plotse ling tot de conclusie komt, dat door toewij zing van een protest eener andere club, de eer van het kampioenschap haar is ontgaan. Op het moment van schrijven waait er een keiharde Zuid-Westerstorm en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ook Zondag a.s een felle wind over de voetbalvelden zal bla zen. Zelfs de Engelsche beroepsspelers, wier baltechniek toch tot het allerbeste gerekend moet worden, brengen het er onder dergelijke moeilijke weersomstandigheden niet altijd goed af. Zoo ooit, dan wordt hier bewezen, dat men bij voetbal zijn hersens moet gebrui ken. doch het is opmerkelijk, hoe bitter wei nig dit over het algemeen gebeurt. Wel is lang zamerhand de waarheid tot de meesten door gedrongen, dat men tegen den wind den bal laag moet spelen, hetgeen in dit geval na tuurlijk kort spel met zich meebrengt,Vaak zien de aanhangers van de club, die vóór de rust met den wind tegen speelde en de score blank, wist te houden, zich na de rust in hun optimistische verwachtingen beschaamd. Wat toch is het geval? Tegen den wind in spelende blijft de bal gemakkelijker in bedwang en de spelers, in ziende, dat hard trappen niets dan nadeel geeft, wijl de bal terugwaait, gaan automatisch tot korte trapjes over, zoodat een storm als deze week eigenlijk een prachtige training voor short-passing is. Dit geldt voor de voor hoede- en middenspelers, de backs en de doel man hebben het moeilijker. Bij de meeste ach terspelers schijnt het geen oogenblik in de gedachte te komen, dat, daar de halfbacks den bal over den grond aan de voorwaartsen geven, zij (de backs) dit op hun beurt even eens aan de middenspelers kunnen doen. In plaats daarvan, gewend als zij zijn aan verre en meest hooge trappen, vuurpijlen ze er op los, dat het een lust is, met het gevolg, dat de bal weer even hard terug of over de zijlijn waait. Derhalve meenen zij dan, dat ze nog harder moeten trappen. Gevolg, overmatig en ondoelmatig gebruik van energie. Hetzelfde geldt voor den doelverdediger. De bal gaat na tuurlijk bij tegenwind herhaaldelijk ..achter" en bijna even vaak laat de back den doelman den bal „uit de handen" weer in het veld trappen, met negatief succes. Onder zulke omstandigheden moet de achterspeler den bal zelf uittrappen. Maar nu is het rust en de spelers glunderen, want de stand is nog 0—0 en nu zullen ze de tegenpartij eens eventjes „inmaken". Hard schieten is het parool. Een uitstekend idee, mits er zuiver en niet te hoog geschoten wordt. Nu is het een feit, dat, terwijl er genoeg spelers zijn, die vrij zuiver kunnen schieten, er maar weinigen zijn, die laag, d.w.z. een schuiver op het doel kunnen plaatsen, Dit laatste bereikt men door den bal met de wreef te raken, waarbij de teenen naar den grond moeten zijn gericht. Hiervoor behoort men dus eenigszins naast den bal te staan, waarbij het andere been zelfs vóór het leder moet zijn op het moment van trappen. Vele spelers schie ten echter, óf met de punt van de schoen, óf wel met binnen- of buitenkant, hetwelk in het eerste geval den bal opwipt en in het laatste geval een onzuivere richting kan ge ven. daar het punt van aanraking van schoen en bal te klein en een goede „follow-through onmogelijk is. IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli—30 September (Adv. Ingez. Med.) kunt U snel en grondig verwijderen door wat Chlorodont tand pasta op een drogen tandenborstel te doen en hiermede Uw tanden aan alle kanten te borstelen, ook op het kauw-oppervlak. Op die manier komt de natuurlijke ivoorkleur van Uw tanden weer te voorschijn en U houdt een heerlijken, frisschen, zuiveren smaak in Uw mond. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. Ingez. Med.) We beginnen dus aan de tweede helft en al dadelijk vliegen er eenige kogels hoog over de deklat en naast het doel. Ondertussehen zijn de backs, blij hun krachten weer te kun nen toonen. lustig aan het vuurpijlen, met gevolg, dat de eigen voorhoede moet trachten, de Olympische hardloop-records te verbeteren Helaas, de ballen zijn onbereikbaar. Eenvou diger ware het zoowel voor aanvallers als halfbacks, even te kijken, waar het doel der tegenpartij precies is, zich rekenschap te ge ven van de windrichting en vooral niet te hard den bal te trappen. In zulk een geval geeft de wind het leder zoodanig snelheid, dat het voor den keeper bijna ondoenlijk is. den bal te stoppen, tenzij hij precies op de juiste plaats staat op het moment van schieten. Want tijd om zich te verplaatsen heeft hij niet meer. En het moet dan wel een zeer goed doelver dediger zijn, die zulk een door den wind ge dreven kogel direct klemvast vangt. Doet hij dit niet en stuit de bal terug, dan is de kans der inloopende voorwaartsen groot. Dan, mijne heeren voorwaartsen en speciaal bui tenspelers, is er nog de „swerving ball", in het bijzonder met sterken wind in den rug. Te moeilijk? Laten we daar dan verder niet over praten. Intusschen nemen we aan, dat de tweede helft reeds grootendeels verstreken is en nog altijd zijn er geen doelpunten gemaakt. Steeds harder vliegen de ballen over en naast het doel, steeds verder dringen de achterspelers op, want als de voorhoede net niet kan, zullen zij eens laten zien, hoe het moet. Maakt dan de tegenpartij uit een doorbraak, waarbij de bal door den tegenwind onder het bereik der aanvallers blijft, een doelpunt, dan moet en zal de gelijkmaker komen en d-e tegenstanders worden zoodanig ingesloten, dat er geen door komen meer aan is. En het eindsignaal brengt een bij de rust onverwachten nederlaag. SCHAKEN. R.K. SCHAAKCLUB SINT BAVO. De uitslagen der groepswedstrijden zijn: B. HommesW. de Boer J. v. Kesteren—P. Bottelier F. A. PutsTh. v. Osch Th. v. DijkJ. Koelemij J. Hazert—J. Hartman N. Kuilboerv. Kessel W. de BoerB. v. Kessel 0—1 1—0 afgebr. 1—0 1—0 0—1 0—1 BILJARTEN. VIJFKAMP BILJARTCLUB HAARLEM. De B. C. H. opent het seizoen met een Pen tathlon wedstrijd, een z.g. Vijfkamp, tusschen haar leden Kobus, De Jager, Houtkooper, en Gehrels, Esser, Bos uit Amsterdam. De wedstrijd begint op Vrijdagavond 20 Sep tember in het clublokaal, Café Metz, aan de Barteljorisstraat met de partij P. KobusL. Gehrels. Er wordt gespeeld: 200 caramb. libre, 150 caramb. cadre 45/2,- '50' caramb: bandstooten, 100 caramb cadre 71 - 2 en 40 caramb. 3 banden. Het zal ons benieuwen of Kobus zich tegen den all round speler Gehrels in dit spel zal weten te handhaven. Het spel van Kobus wordt echter steeds beter; hij kan tot de beste klein biljartspelers van ons land worden gerekend, getuige zijn algemeen gemiddelde in het früitmand-t-ournooi van ruim 23. Vooral ook zijn driebandenspel is zeer sterk en fantastisch. Er zal voor de biljartliefhebbers in deze partij veel zijn te leeren en.te genieten. HENGELEN TUSSCHEN HET RIET. A.s. Zondagmorgen houdt bovengenoemde vereeniging een wedstrijd op snoek. De samen komst zal zijn te 6 uur aan de Kalkovenbrug (nieuwe brug) bij Hillegom, waarna gevischt zal worden in het gezamenlijk gepachte water de Leiaschevaart. Er wordt gevischt om den Willemsen Beker. DAMMEN. DAMCLUB „HAARLEM" Woensdagavond had in het clublokaal dei- Damclub „Haarlem" de huldiging plaats der clubkampioenen 1934/1935 dezer vereeniging. Ter gelegenheid hiervan werd door den heer W. Zitman een simultaanseance gegeven, waaraan 16 spelers deelnamen. Hiervan won de sünultaanspeler 11 partijen, speelde 3 par tijen remise tegen H. Kroon, P. Mollema Jr. en H. J. Rozijn Jr. en verloor 2 partijen tegen J. Lycklema en J. Hartel. In de pauze werden de in de wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1934/1935 behaalde prijzen door den voor zitter, den heer H. A. van Abs, uitgereikt. De clubkampioenen H. W. Zitman (hoofdklasse) en H. Kroon (2de klasse) werden op hartelijke wijze gehuldigd. „D. O. S."—„HET OOSTERKWARTIER". In het clublokaal der Damvereeniging „D. O. S." had de returnwedstrijd plaats tegen de Damvereeniging „Het Oosterkwartier". De uit slag luidt als volgt: ,D. O. S." „Het Oosterkwartier" P. MollemaJ. Poppen 11 Vrolijk—Y. de Jong 2—0 M. MollemaA. de Jong 11 A. P. de ZwartP. v. d. Putten 20 H. BaltesC. M. Beek 1—1 M. DijkhofE. J. F. Abbevé 02 H. CasseeM. Visser 02 Spijker-W. Bel 20 HeidewijlerE. Veen 20 van SprangJ. van Duijn 20 Totaal 13—7 HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND. De Damclub „Haarlem" speelde voor boven genoemde competitie te Amsterdam tegen de Damvereeniging „Van Embden". De uitslag luidt als volgt: ,Van Embden" Damclub „Haarlem" DruijfH. W. Zitman 11 M. MarkusChr. F. Visse 2—,0 WormsF. A. Berkemeier 11 Druijf Jr.W. A. Stroo 20 van AbbeW. van Daalen xx M. AandagtJ. Lycklema xx SchwarzTh. van Wamel xx RoeC. v. d. Werff xx AbramH. A. van Abs 1l' A. SnijdersP. Mollema xx Voorl. uitslag: 7—3 De met een x gemerkte partijen werden af- ;ebroken; die worden arbitrair beslist. Ver moedelijk eindresultaat 10—10 of 11—9 voor Damclub „Haarlem". VOETBAL. IERSCHE VRIJSTAAT—NEDERLAND. De voetbalbond van den Ierschen Vrijstaat heeft den K.N.V.B. voor-gesteld, den wedstrijd Iersche VrijstaatNederland o-p 8 December a.s. te houden. De K.N.V.B. moet zich hier over nog nader beraden, NIEUWE CLUB. Te Haarlem is opgericht een voetbalver- eeniging onder den naam van „De Gazelle". De vereeniging zal spelen in de werkloozen- competitie en hiex-aan deelnemen met twee elftallen. Het bestuur bestaat uit de volgen de heeren: Elgsheim, voorzitter; H. Boerstra, Bromostraat 2, secretaris, H. Landweer, pen ningmeester; C. Haman en v. d. Wei-f, com missarissen. STORMVOGELSH. F. C. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr.. Wey, Fije. Tol. v. d. Steen, v. d. Merkt, v. d. Lugt, Effern, v. d. Laan. Z. F. C. 2—STORMVOGELS 2. Stoi-mvogels 2 reist af met: De Vi-ies, Jongsma, Van Dongen, Bravenboer, Spi-uyt, Wildeman, Van Pel Jr., Van Pel Sr., Nijssen, Schipper, v. d. Steen. FREDERIK HENDRIK—RIPPERDA. Voor Zoixdag is vastgesteld voor de 4e kl. D. de wedstrijd Frederick HendrikRippex-da. Het elftal van Rippex-da is als volgt samenge steld: G. Koster. J. Langeveld, H. J. Kruyff, B. Cop, H. Dreyer, A. Dx-eyer. W. Koster, J. Kruyff, J. Kops, G. Roode, H. J. Peperkoorn. SCHOTEN—LUGDUNUM. Zondagmiddag speelt Schoten op haar ter rein aaxx den Vergierdeweg tegen het Leid- sche Lugdunum. Het Schoten-elftal Is als volgt: Boes er, Schotman, v. Putten, Steenbergen, v. Roon, Cop, Oorthuis, Verkerk, Kedde, Heijerman, Hetem. 's Morgens 16 uur speelt Schoten ID tegen Knxheim II. E.D.O.—D.O.S. Het E.D.O.-elftal heeft de volgende op stelling: Van Roon, Zandstra, Boeree. J. W. Koene, Koppen, Oomen, S. Spek, Goemaat, Van der Putten. Perukel, P. Spek. HAARLEM 2—E. D. O. 2. E. D. O. 2 komt als volgt uit: Verhagen. N. Kollerie, van der Bom, P. vaxx Esch, Vreexiegoor. E. van Esch, Nottx'ot, H. Koene, Callandt. J. van der Schalie, Kelder. R. C. H.—XERXES. Voor bovengenoemden wedstrijd zal het R.C.H.-elftal in de volgende opstelling ver schijnen- Metten, Kors, Pre vost Sr,, J. Geutskens, Ruis, Prevost Jr. Paape, Slot, v. d. Horst, Hoogendoorn, Len- selink. SPARTAAN 2—R. C. H. 2. De Racing-reserves zullen met het volgende elftal spelen: Bergsma, v. Thiel, Kaestner, Hessels. v. Eek. v. d. Gevel, v. d. Meulen, Kedde, Ruygrok, Hellingman, Meijer. De thuiswedstrijden van R.C.H. zullen tot nader aankondiging weer te 2.15 uur begin nen. Wegens de tijdsomstandigheden zijn de voorverkoopprijzen vei-laagd. BEVERWIJK—PURMERSTEIJN. Beverwijk verschijxxt met: Adrichem, Zoutman, J. Kuyer, Hooge werf, Van Amersfoort. W. Kuyer, Marx, Th. Kuyer, A. Marx, A. de Ruyter, J. Maenhout. KENAU 2—BEVERWIJK 2. Het tweede elftal van Beverwijk is als volgt: C. van Roon, J. Vessies, W. Bruins, A. Kuyl, G. de Ruyter, W. Rooymans, H. Beentjes, J. Iekes, C. van Velthuyzen. C. Niesten, C. Koxiing. CELERITASKENEMERS. De Kenxxemers komen met het volgende elftal: J. van Urk. W. Duivemans, J. Dinkla. H. Effern, Naderman, J. Gordijn, B. Bakker, A. Horeman, K. Groot, C. Steenman, M. yeenstra, ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE De indeeling dezer competitie is voor dit seizoen als volgt: Afdeeiing A: Kennemerland 1, Kennemer- land 2. SIZO, Telefonxa, V. V. IJ 1, V. V. IJ 2, Tweede Jeugd, Z. S. V. Afdeeiing B: Kennemerland 3. Kennemer land 4, SIZO 2. Ulysses, V. E. W„ V. J. B., V. V. B.. JOHEZ. Afdeeiing C: Kennemerland 5, Kennemer land 6. S.I.Z.O. 3, V. J. B. 2, V. V. IJ. 3, V. E. W. 2, V. V. R. A., Z. S. V. 2 Afdeeiing A heeft een gevoelig verlies gele den, doordat IJ. F. C., de IJmuider clixb, die jaren achtereen dexx toon heeft aangegeven, opgeheven is. Ook Zeevogels, eveneens uit IJmuiden afkomstig, heeft opgehouden te be staan. Z. S. V. uit Halfweg en Kennemerland 2 nemen de opengevallen plaatsen in. De ploeg uit Halfweg werd het vorige seizoen op over tuigende wijze kampioen van afdeeiing B en zal ongetwijfeld in de hoogere afdeeiing wel een goed figuur slaan. Kennemerland 2 zal het heel wat moeilijker hebben. In afdeeiing B is Johez ingedeeld, een elftal, dat vroeger reeds in de Zaterdagmiddagcompetitie uit kwam. Voorts treffen we in deze afdeeiing Kennemerland 4, V. E. W. en V. V. B. aan, elftallen, die het vorige seizoen elkaar in de laatste afdeeiing bestreden hebbeix. Debutante ixx afdeeiing C is Z. S. V. 2. Het openingsprogramma voor a.s. Zaterdag is als volgt: Afdeeiing A: V. V. IJ 2Kexxnemerland 1 S. I. Z. O.—V. V. IJ. 1 Z. S. V.Telefonia Kexxnemerland 2Tweede Jeugd Afdeeiing B: V. V. B.—S. I. Z. O. 2 V. J. B.Kennemerland 3 V. E. W.Kennemerland 4 JohezUlysses Afdeeiing C: S. I. Z. O. 3—V. V. IJ. 3 V. E. W. 2Kennemerland 5 Z. S. V. 2—V. V. R. A. V. J. B. 2Kennemerland 6 Van den vermoe delij ken uitslag der wedstrij den valt weinig te zeggen. De meeste teams hebben ixx den afgeloopen zomer ijverig ge traind. Over het algemeen zijn er in de elftal len geen groote wijzigingen gekomen. V.V.IJ zal het kampioenselftal van de laatste twee jaar weer op de been brengen. Zonder twij fel zullen de IJmuidenarexx ook dit seizoen een belangrijke rol spelen. De Veiligheidsweek der K. N. A. C. Van 20 tot 27 October. De jaax-lijksche Veiligheidsweek der Koxi. Ned. Automobiel Club, welke thans voor de vijfde maal zal worden gehouden, zal dit maal in de week van 20 tot 27 October a.s. worderx georganiseerd. ROEIEN. De Holland-hekerwedstrijden. Hedenmiddag wordt de Hultzer-beke* verroeid. Hedenmiddag zullen ais onderdeel van de Holland-bekerwedstrijden, de eerste heats in den strijd tusschen de. vieren om den Wil-'; lem Hultzer-beker worden verroeid. Om 5.40 uur is de eerste heat: boei 1 De Laak, boei 2 De Amstel; de tweede heat wordt om 6 uur geroeid. Daar komen tegen over elkaar: boei 1 HetSpaame, boei 2 Wil lem III, Morgen, Zaterdagmiddag, wordt om 3.40 uur ds finale in dit nummer geroeid. HEEMSKERK. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 4e KL. GROOT BILJART. Voor dit kampioenschap, dat van 4 tot 6 Oc tober in de „Sociëteit Vereeniging" te Haar lem gehouden zal worden, hebben zich de volgende 10 spelers laten inschrijven: P. Vil- ters („Plan Zuid"); J. Gerstel („De Roemer"); A. Niessen, W. Esser en P. J. Bos (alle drie K. E. T. S.)I. Davidson en W. Knoop (beiden „Rembrandt"), allen te Amsterdam; H. v. d. Heyden, C. M. Lammes en H. Schoen (alle drie „Ons Genoegen") te Zaandam. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3e KL. KLEIN BILJART. Ook het tournooi om den nationalen titel der 3e klasse klein-biljart cadre 35 c.M. zal te Haarlem verspeeld woi-den. Het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft n.l. de organisatie daarvan thans toegewezen aan de biljartver- eeniging „D.E.S.". HOCKEY. De Hockeydag te Amsterdam. Na de verschillende hockeydagen op diverse plaatsen van ons land wordt Zondag de eigenlijke hockeydag te Amsterdam gehouden waarvoor zich 15 teams geplaatst hebben (Amsterdam was vrijgesteld vaxx de voox*- wedstrijden). Onder die 16 deelnemers be hooren ook Bloenxendaal exx M. H. C. De loting is voor M. H. C. niet ongelukkig geweest. De Musschen hebben immers een goede kans tegexx de Delftsche Studenten in de eerste ronde. In de tweede ronde staat dan Amsterdam 2 te wachten/dat zelf dan reeds vaxx Zwart wit gewonnen zal hebben. Dat wox-dt een herhaling van de competitie-wedstrijden uit de overgangsklasse. Verleden jaar was Am sterdam 2 steeds sterker. Maar nu is M. H. C. eersteklasser en „noblesse-oblige"! Verder zullen Amsterdam en Hilversum elkaar in de tweede ronde ontmoeten, na overwinningen op H. H. IJ. C„ resp. Zutphen. Overleeft M. H. C. den strijd tegen Amster dam 2, dan komt in den halven eindstrijd Amstex-dam of Hilversum opdagen en dat is vrij wel zeker te erg voor de Haarlemmers xxa de vermoeiende tweede ronde. Bloenxendaal is minder fortuinlijk xxxet de loting geweest; zij komt onmiddellijk tegexi H. D. M. uit. Maar laten de Bloemendalers zich niet kansloos achten, hun aanval maak te Zondag j.l. niet minder dan tien goals! Als Bloenxendaal het geluk een beetje mee heeft, dan moet in de tweede ronde tegen S. C. H. C. gespeeld worden (dat dan van Hilversum 2 gewonnen heeft). Een eindstrijd Amsterdam't Gooi wordt verwacht. Een reprise van het vorig seizoen, toen 't Gooi den hockeydag won. Bloemendaal begint reeds te half elf Zon dagmorgen;, M, H. C. te half twaalf,J

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14