Door het water-rijke Amsterdam Studenten-studiën. V R IJ D A G 20 SEPTE M B EE 1933 HAAEEE M'S DAGBEA'D 3 Oud stedenschoon, varende bewonderd. Ervaringen van een Eerstejaars in Amsceruu... Melkrijder op overweg door den trein gedood. Zijn wagen werd een kilometer meegesleurd. DUITSCUE CONSUL TE AMSTERDAM OVERLEDEN. vroeger eeuwen de vrouwen afscheid namen van de zeelieden die uitvoeren, om via de Zuiderzee de Noordzee te bereiken. Met eenige moeite passeert onze boot de Oude Zijds Kolk. maar die traagheid is ons passagiers welkom want juist dit puntje is het allermooist. Hoe veel schilders en etsers hebben daarop reeds hun krachten beproefd? Amateur-fotografen hebben er ook menig plaatje verschoten! De huizen zoo vlak aan het water doen eveiu aan Venetië denken. De vaart door de Oude Zijds Voorburgwal brengt ons nog langs eenige oude historische gebouwen. No. 40 is het huis „Onze Lieve Heer op Zolder", welke naam herinnert aan het feit. dat daar gedurende de Hervorming dooi de Roomsch-Katholieken op zolder kerk werd gehouden. De priester las daar de Mis. In het altaar was een verborgen deur om de kerk gangers bij een overval gelegenheid te geven te vluchten. De Oude Kerk dateert van 1300. Het oude en het nieuwe Stadhuis geeft ruimschoots ge legenheid tot vergelijking van bouwstijlen. De Bank van Leening is ondergebracht- in een mooi gerestaureerd oud gebouw. Ook zijn hier nog resten van oude kloosters te bewonderen. Tenslotte varen wij nog door den Grim- burgwal (waaraan het Binnengasthuis en de Universiteitsgebouwen staan) om aan het Rokin weer plaats te maken voor anderen, die ongetwijfeld even veel genieten zullen van dezen mooien tocht. C. J. VAN T. Van Amsterdam naar. Amsterdam terug. Want het roer raakte onklaar. Toen Donderdagmorgen te half negen de salonboot van de HollandVeluwe Lijn „Kasteel Staverden" van Amsterdam vertrok, met bestemming Harderwijk, zullen de pas sagiers niet vermoed heben, dat zij vijf en een half uur onderweg zouden zijn zonder hun doel, Harderwijk te bereiken. Op weg naar Harderwijk is de rosrin richting van de „Kasteel Staverden" onklaar geraakt. Na door de raderboot ..Stad Harderwijk" van de Holland-Veluwe Lijn te zijn opgepikt, is het schip naar Amsterdam teruggebracht waar de passagiers omstreeks twee uur arri veerden. DE KINDERMOORD OP HET WATERLOO- PLEIN. In hooger beroep is tegen den moordenaar van Sara Beugeltasch, die verleden jaar op het Waterlooplein in een bananen pakhuis werd gedood, wederom levenslange gevange nisstraf geëischt. MINISTER DECKERS ANTWOORDT DE EERSTE KAMER. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende de begrooting van het Landbouw-crisisfonds. merkt de nieuwe minister van Landbouw en Visscherij. mi nister Deckers op. dat de regeering streeft naar lagere productiekosten, en dat voor zichtige aanpassing zeer geboden is. Er zijn zware offers van het Landbouwcrisisfonds gevraagd, en de toekomst is onzekerder dan ooit. Het voortdurende streven der regeering is echter gericht op verbetering in den toe stand van melkveehouderij en den tuin bouw, waarbij ook de andere takken niet zullen worden vergeten. Ik lig met mijn voeten in de lucht. Ik geloof dat ik nog nooit van mijn leven zoo moe ber. geweest. Er zijn 221 brieven op de advertentie geko men. Tweehonderdeenentwintig'. Ze begon nen allemaal met: In verband met uwe an nonce en ze boden allemaal kamers aan. Zindelijke frissche kamers. Kamers met stroomend water. Kamers in het centrum Kamers in rustige buitenwijken. Kamers een twee en drie hoog. Zit-slaapkamers. Kamers met gebruik van bad. Kamers met kookgele genheid. Heele fiats. Kamers met ontbijt er. met volledig pension. Kamers op eerster: stand. Kamers met ruim uitzicht. Gemeubi leerde en gestoffeerde kamers. Kamers van een tientje in de maand tot „prijs nader overeen te komen." Ik zat er vreeselijk mee in, want ik dacht eigenlijk, dat de beleefdheid van me eischte op 220 van die Drieven te antwoorden om te vertellen, dat ik van hun aanbieding geen gebruik kon maken. Maar Daan zei: Ben je nou heelemaal van de ratten gebeten en ver scheurde^ er dadelijk zevenennegentig. Dat waren de zindelijke frissche slaapkamers, de flats en de kookgelegenheden. Toen gingen de gestoffeerde er aan en de rustige buiten wijken. Toen de erg dure en de erg goed- koope. En eindelijk hield ik er zeventien over. Ik vor.d wel. dat de keus nu erg klein was. In deze tijden kan je toch heel wat meer brie ven op een advertentie verwachten. We hebben een landkaart van Amsterdam opgescharreld en daarop mijn ronde uitge stippeld. En die ben ik nu afgedraafd en daar van lig ik nog op apengapen. De eerste was een kapper. Hij zei: Knip pen of scheren? Ik zei: Nee, 'n kamer. Die is allang weg. zei hij. O. da's mooi. zei ik. De tweede was op een gracht. Met ruim uitzicht in de takken. Bent u op kantoor? Nee. ik word student, zei ik vol trots. Oh nee, dan maar niet. Van studenten heb ik glad genoeg, 't Is hier een net huis. 'k Heb een heer en die heb ik al drie jaar. Maar da's dan ook een héér. Nee, over mijn drempel geen gootwaggelaars. De derrie was een weduwe. Gut bent u geen meisje? Ik dacht zeker dat u een meisje was. Ik kon er niets aan doen, maar een meisje was ik niet. De vierde werd juist wegens achterstal lige belasting in het openbaar verkocht. De vijfde stonk naar groene zeep, roode 'kool en blauwsel. De zesde had geen bed. Gunst ik ben altoos heeren met bed ge wend. Ja. maar ik ben bedloos, zei ik. Jammer dat 't nou op een bed moet af springen, vond ze. De zevende was al voorzien. De achtste werd juist begraven. De negende was geen fatsoenlijk huis. De tiende was in bad. De elfde was heelemaal vermolmd. De twaalfde was een barones met huiselijk verkeer. Be dertiende gaf vioollessen aan beginne lingen. Maar bij de veertiende ben ik geslaagd. Nu heb ik een kamer heelemaal voor mezelf. Een kamer in een hoekhuis met uitzicht over drie straten en eiken Vriidag een draaiorgel Een kamer boven een handwerkwinkel en ender een doove juffrouw die iets is bij de Staatsloterij. Mijn ploerterij zoo noem je dat als je student bent reist in schrijfmachines en heeft een vrouw en een zoontje, waarvoor hij een groote toekomst heeft weggelegd, maar dat nu nog in de box kruipt en mij een pluk haar uit het hoofd heeft gerukt. Enfin, dat moet er toch af. Moeder is weemoedig over mijn vertrek er. de staat van mijn onderpantalons. Zij spoort mij den heelen dag aan mij reisvaardig te ma ken. Maar voorloopig blijf ik liggen met mijn •beer.en in de lucht. En ik scheld in stilte op Daan. omdat hij mij mijn ronde niet in omge keerde richting heeft laten loopen. A. A. MATRIS. Wordt de Nederlandsche weermacht versterkt? In de Troonrede is aangekondigd, dat de regeering heeft besloten maatregelen te ne men tot versterking van onze verdedigings middelen. Naar de Tel. verneemt ligt het in de bedoeling het tempo van moderniseering van onze weermacht, mede in verband met de internationale toestanden, te versnellen. De bedoeling is, in de naaste toekomst over te gaan tot den aankoop van meer vlieg machines, moderne, sterke zoeklichten, af weergeschut, alsmede onze nvundtievoorra- den op grootere schaal dan uit bezuinigings overwegingen anders zou zijn geschied, aan te vullen. Na dit uitstapje op het IJ varen wij bij den Schreierstoren weer de binnenwateren in. Deze toren kreeg dien naam omdat daar in De Oude Zijds Kolk bijna Venetië. Op de spoorlijn NijmegenVenlo nabij duyk is Donderdagmiddag omstreeks twaalf uir een ernstig ongeluk geschied. Op den onbewaakten overweg is de melk rijder H. Arts, die daar met zijn met een oaard bespannen melkwagen passeerde, ge grepen. De melkrijder werd gedood. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd ongeveer een kilometer medegesleurd. De lantaarns van den trein werden beschadigd. H. Arts bracht bij wachtpost 20 in den onbewaakten overweg te Katwijk onder Cuvk eenige melkbussen. Nadat hij de bussen had afgeleverd, is de man. zonder acht te slaan op den naderenden sneltrein, die Om 12.12 uur te Cuyk moest arriveeren, achter op zijn wagen gesprongen met het noodlottig gevolg, dat de wagen door den sneltrein werd ge grepen en over grooten afstand werd mede- gesleurd. Als door een wonder is het paard ongedeerd gebleven. Het lijk van den 40-jarigen heer Arts. aie vader was van zes kinderen, is naar het lijkenhuisje te Katwijk vervoerd. Door onze lens gesnapt In antwoord op dit tweede voorstel der Tilburgsehe stakers aan den bemiddelaar, het Eerste-Kamerlid den heer P. W. de Jong, zal deze aan het stakingscomité mededeelen. dat hij blijft bij zijn standpunt niet te be middelen, aangezien ook in het tweede voor stel der stakers van opschorting van loonsverlaging sprake is. DE DRAGON RAPIDE-VLIEGTUIGEN TE AKYAB. De di'ie De Havilland Dragon-Rapide-vlieg tuigen PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW van de K. N. I. L. Mwelke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn te Akyab geland. Alles is wel aan boord. Doorkijk bij een der bruggen van de Heerengracht. Amsterdam spant zich in vreemdelingen te' trekken. Nu er minder buitenlanders komen dan in den goeden tijd toen er geen crisis was, is de hoop meer gevestigd op landgenoo- ten. Wat voor een Yankee zelfs de moeite loont den oceaan over te steken, is toch zeker óók bezienswaardig voor hem die per trein of tram voor eenige kwartjes naar de hoofdstad rijdt! Veel heeft Amsterdam den bezoeker aan te bieden. Ook op het gebied van oud steden schoon. In de binnenstad is veel uit vroeger eeuwen bewaard gebleven, zóó veel zelfs, dat het niet alleen details geworden zijn, maar dat er op sommige punten zelfs nog een sfeer van het oude over gebleven is. Dat komt vooral omdat bijna alle grachten er zijn er en kele gedempt om te kunnen voldoen aan on afwijsbare verkeerseischen bewaard zijn. Deze grachten met hun smalle wegen en hooge bruggen mogen een doorn in het oog zijn voor den verheerlijker van het snelver keer, zij mogen in den zomer kwalijk rieken, zij hebben toch ook de groote verdiensten, dat zij het stadsbeeld tot een schilderachtig ge heel maken. Amsterdam zou immers Amster dam niet meer zijn als het zijn grachten moest missen! Ondernemers organiseeren den laatsten tijd met goede snelvarende motorbooten rond vaarten door de grachten en de havens. Eerst op zoom tocht leert men de schoonheid van het waterrijke Amsterdam eerst in vollen om vang waardeeren. Onze gids was blijkbaar een man die van cijfers houdt. Nog nauwelijks doorsneed onze boot het Rokin of hij begon te vertellen dat Amsterdam nog 58 grachten en 452 bruggen heeft. Wij kunnen u zoo verontschuldigde hij zich blijkbaar bij zijn passagiers niet door alle grachten varen, maar de mooiste puntjes zullen wij u laten zien. Hij heeft ook die belofte ingelost. Er is sprake van het Rokin te dempen. Mis schien denkt men „er blijven dan toch nog 57 grachten over", maar toch zou het jam mer zijn als het Rokin straat werd. Het trot- sche gebouw van de Nederlandsche Bank en de fraaie Munttoren zouden zich niet meer daarin spiegelen, wat het stadsbeeld ongetwij feld zou verarmen. Deze laatste uitdrukking brengt ons in herinnering den uitroep van. een Amsterdammer uit ons gezelschap, die nu zijn eigen stad aan het verkennen was. Hij ver telde, bij het zien van het bankgebouw, in on- vervalscht Kattenburgsch aan zijn vrouw, dat daar de kelders waren voor het bewaren van onze millioenen aan goud. Wat dicht bij hè! Ja zei zijn wederhelft filosofisch: „maar we bennen er nog even ver af als altijd!" Van het Rokin kwamen we in den Amstel waaraan Amsterdam niet alleen zijn naam maar ook veel schoonheid dankt, al is die in haar weidschheid van een ander karakter dan het meer intieme grachten-mooi. Op den Amstel is nog een vrij levendige scheepvaart. In tegenstelling met de grachten, die juist een droevig beeld toonen van de misère in de binnenscheepvaart. Onze gids had de daar op gelegde scheepjes geteld: 400! Allemaal schippers die mosten stempelen omdat er geen vrachtjes te vangen zijn. Door de concurrentie der vrachtauto's en het door de crisis afge nomen transport. Oppervlakkig beschouwd geven die vaartuigen bedrijvigheid in de grachten, maar wie nauwlettend toeziet, ont dekt als spoedig de uiterlijke teekenen van deze schippers-ellende, Na onder de Blauwbrug te zijn doorgeva ren bereiken wij de Heerengracht. Een van de mooiste grachten. Hier woonden in vroe ger eeuwen de patriciërs, nu zijn de fraaie woningen van dat voorgeslacht 'bijna zonder uitzondering tot kantoorgebouw ingericht. Vooral de bocht van de Heerengracht levert van het water gezien een bijzonder fraai beeld. Een aardig effect wordt ook verkregen bij het varen onder de breede bruggen. Als de boot daaronder is wordt het bijna donker, maar juist daardoor is het zoo verrassend het lichte stadsbeeld weer te zien opdoemen als het ware omlijst door die zwarte donkerte. Prachtige doorkijkjes geven ook de bruggen die men links en rechts passeert, vooral die bij de Reguliers- en de Leidsche gracht. De Brouwersgracht die wij nu bereiken is ook een paradijs voor een schilder. Nu geen patriciërswoningen maar typische oude pak huizen aan den kant. Van de Haarlemmersluis komen wij ver volgens op het IJ. Daar genieten wij van het fraaie gezicht op het Centraal-station en de St. Nicolaaskerk. Het IJ is nóg weidscher. nóg mooier dan de Amstel. Alleen is het jammer dat wij ook op dezen tocht door de Amster- damsche havens de crisis in het groote scheep vaartbedrijf zien. De opgelegde oceaan-stoo- mers liggen als in groepen verzameld en ge ven juist daardoor een troosteloozen aanblik Mogen wij den gids gelooven, dan liggen er nu, ook al zijn er eenige aan Italië en Rus land verkocht, nog 38 te wachten. Op den slooper of op een nieuwe bedrijvigheid? Maar gelukkig klinkt in de haven ook nog het lied van den arbeid. Schepen varen, laden lossen. Na een kortstondige ziekte is Donderdag te Amsterdam overleden de heer B. von Hahn, consul-generaal van Duitschland. De heer Von Hahn. die 20 October 1880 te Darmstadt is geboren, trad in 1907 te Ber lijn aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in consulairen dienst. Van 19091912 was hij vice-consul te Shanghai, in welke functie hij een jaar later werkzaam was te Kopenhagen, waarna in 1914 zijn aanstelling volgde als legatieraad bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. Zijn werk zaamheden werden als bij zoovelen van zijn ambtgenooten, onderbroken door den wereld oorlog, waarin hij twee jaren actief heeft ge diend. In 1921 werd de heer Von Hahn con sul te Rotterdam, welke post hij heeft waar genomen tot November 1928, toen zijn aan stelling tot consul-generaal te Amsterdam volgde. J. R. SNOECK HENKEMANS GAAT DE KAUfR VERLATEN. DEN HAAG, 19 Sept. (A.N.P.' Naar wij vernemen is de heer J. R. Snceck Henke- mans, wethouder van Den Haag voornemens om wanneer de Tweede Kamer de behan deling van het wetsontwerp verlaging van de openbare uitgaven zal hebben beëindigd als lid van.de Tweede Kamer ontslag te nemen. KNAAPJE DOOR AUTO GEDOOD. Omstreeks vier uur Donderdagmiddag is het zeven-jarig zoontje van den landbouwer Wou ters op den Rijksweg onder Gilze, door een personenauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Ernstig gewond werd het knaapje naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar het bij aankomst reeds was overleden. ULTIMATUM GESTELD AAN DE BROODFABRIEK CERES. In de Donderdagavond gehouden verga dering door de drie samenwerkende organi saties van bakkersgezellen, n.l. de Algemeene, de R.K. en de Christelijke bonden, met het personeel der broodfabriek Ceres, is besloten de firma een ultimatum te stellen voor het handhaven der bakkersloonen. Mocht de fa. bij haar ingenomen standpunt persisteeren, dan wordt de volgende week de staking on herroepelijk geproclameerd Tweede voorstel der stakers te Tilburg afgewezen. Het conflict duurt voort. Het stakingscomité heeft na vier vergade ringen met de stakers den heer De Jong van den Heuvel medegedeeld, dat onderhandelin gen mogelijk zouden kunnen zijn op den grondslag van de volgende vijf punten: lo. de fabrikanten verplichten zich met de arbeidersorganisaties nieuwe onderhandelin gen te openen. De onderhandelingen zullen worden gevoerd door de fabrikanten en een speciale commissie van vertegenwoordigers door de stakers te kiezen, verder door St. Lambertus en De Eendracht: 2o. de fabrikanten verbinden zich, gedu rende den tijd. dat de onderhandelingen du ren. het oude loon uit te betalen: 3o. onmiddellijk nadat het werk is hervat, zullen vergaderingen der organisaties met al haar leden plaats hebben. Over de resulta ten der onderhandelingen zal een democra tische stemming worden gehouden; 4o. de fabrikanten verplichten zich uit te betalen a. de resteerende 40 procent (zooals be kend hebben de stakers 60 pet. in de eerste week van het conflict ontvangen) b. het arbeidsloon gedurende de dagen, waarop alsnog werk is verricht, c. de vacantiedagen; 5o. er zullen geen rancunemaatregelen worden genomen. De heer de Jong neemt de bemiddelingsvoorstellen niet aan. De gebroeders Martin. Wij hebben het reeds gemeld: op 1 October a.s. zal de Dansacademie Martin, alhier, zestig jaar bestaan. 1 October 1875 werd deze academie opge richt door wijlen den heer J. G. Martin, den vader van de tegenwoordige leiders, indertijd een bekende en 'populaire figuur te Haarlem. Velen zullen zich ,.den ouden heer Martin" nog herinneren: altijd opgewekt, bemind bij zijn leerlingen, met wie hij. naar gelang van hun leeftijd, steeds den goeden toon wist te vinden. Trouwens: met een ieder, van welken rang of stand ook in de maatschappij, ging hij gemakkelijk om: vandaar dat hij bij een ieder gezien was. Zijn academie hield hij hoog, daar werd altijd keurig en correct gedanst en hij heeft ook veel gedaan voor de verheffing van het vak waarin hij werkte. En dank zij de uitmuntende leiding die de vier zoons de heeren Johan, Simon. Henri en Martin Martin van hun vader ontvingen, (men mag eigenlijk niet zeggen dat de oude heer zijn jongens op 1 e i d d e. neen, hij voed de hen .op in „danse et maintien) hebben zij huns vaders voetsporen in alle opzichten kun nen volgen. Ook zij staan nu weer bekend als eerste-klas aansleeraren, steeds op de hoogte van het nieuwste (en er is eik jaar iets nieuws op dansgebied)ook zij houden hun inrich ting en hun vak hóóg; ook zij hebben altijd heel hard gewerkt. De heeren Martin hebben de zoo bekende dansacademie in de Schagchelstraat (de „zaak" is nooit ergens anders gevestigd ge weest) eenige malen moeten uitbreiden en moderniseeren. En zij vinden hun leerlingen niet alleen in Haarlem, maar ook te Amster dam, Bussum en Hilversum. Bovendien heb ben zij ook veel privé-dansonderwijs gegeven bij de eerste families. Zij zijn, wij mogen wel zeggen: beroemd als organisatoren van bals en niet minder van kinderfeesten. Alle vier hebben de gebroeders zitting in het bestuur van de Vereeniging „Koninginnedag", voor welke vereeniging zij steeds belangeloos de zorgen voor de kindér- feesten op zich nemen. Oorspronkelijk werden in de inrichting in de Schagchelstraat. behalve danslessen, ook lessen gegeven in gymnastiek en schermen, nog tot ongeveer 191Ó. Toen was daaraan geen behoefte meer omdat de lichamelijke oefening een onderdeel van het ondenvijsprogram der scholen ging uitmaken. De oude heer Martin gaf indertijd nog gratis gymnastiekonderwijs aan minvermogenden. Sommigen van hen, opgeklommen op den maatschappelijken lad der (enkelen tot zeer groote hoogte) zijn de inrichting wel eens komen opzoeken, dank baar voor wat de heer J. G. Martin Sr. hun had geleerd. Hoe ver de roem van de heeren Martin ver breid is, moge blijken uit het feit. dat hun eenige malen is gevraagd, naar Indië te ko men en daar een dansacademie te stichten. Zij konden daartoe echter niet besluiten en hebben het zekere heden niet willen ruilen tegen een toch altijd eenigszins onzekere toe komst: zij zijn Nederland, Haarlem en.... de Schagchelstraat trouw gebleven. Bekend is, dat het dansen in den loop der jaren een geheele evolutie heeft doorgemaakt. „Wat denkt u van de moderne dansen?" vroegen wij den heer Simon Martin. „Zij zijn veel moeilijker dan de oude. Die werden gedanst volgens vaste regels, na een bepaald aantal maten kwam telkens dezelfde dansfiguur terug en van „leiden" was geen sprake. Bij de nieuwe dansen leidt de heer de dame. Men moet deze dansen aanvoelen: het „machinale" is uit het dansen verdwenen in onze dagen. De menschen hebben dikwijls het idéé, dat er „niets aan" is, aan zoo'n step, of een foxtrot, maar dat is een heel verkeerd denkbeeld: de nieuwe dansen zijn inderdaad veel moeilijker te leeren dan de oude." „Denk maar eens aan de tango!" viel Mar tin. de jongste der vier gebroeders, in. „Wie een tango goed danst, die mag zeggen dat. hij dansen kan!" En zoo zal het dan 1 October feest zijn voor de gebroeders Martin. Of neen: eigenlijk niet voor h e n, maar voor hun leerlingen in Haarlem. Amsterdam, Bussum en Hilversum. Hun leerlingen, wien zij groote feestavonden zullen aanbieden. Want zij willen nu niet, als bij het gouden jubileum der dansacademie, veel ontvangen, zij willen thans, bij het 60- jarig bestaan der inrichting, alleen veel geven. Of zij in dezen geheel hun zin zullen krijgen? Of niet de talloos velen, voor wie zij in den loop der jaren pretjes en feesten hebben ge organiseerd. zich geroepen zullen gevoelen, nu de vier gebroeders ook eens „in de bloemetjes te zetten?" Wie zal het zeggen?

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5