JULES KAM ME IJ ER Zomerbezegeling. Daaeiz Aktluaciet Hst Bsê&stê&üksiê 53e Jaargang No. 16026 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 21 September 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEKEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „rmuRT PFFRFROOM en ROBERT FEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.1(1/per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buxtenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Aim-of Beenbreuk 30. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere v nger AUes indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 September. Levensvreugde. Kan de roman-litteratuur niet wat meer levensvreugde geven? Ik bedoel heusch niet alleen de Nederlandsche. Het is welbekend dat zij gehandicapt is, omdat in een klein land geen enkele romanschrijver van zijn werk kan leven. Zij heeft het dus zwaarder dan de Engelsche, de Fransche, de Duitsche en zelfs dan de Scandinavische. Maar als men zich tot deze buitenlandsche romans wendt, in de hoop daarin een blijmoedigen stemming te ontdekken, wordt men evenzeer teleurgesteld. Het ligt dus niet aan de maatschappelijke zorgen van de auteurs. Of zij ervan leven kun nen of niet, of zij hun gansche leven aan de uiting van hun scheppingsdrang kunnen wij den of zooals in ons land moeizaam de uren moeten vrijmaken of er na hun dage- lijksche arbeidstaak hun restje energie aan wijden, heeft geen invloed. Een golf van levenssmart trekt door de Europeesche ro manlitteratuur. Ik weet wel dat er uitzonderingen zijn, maar men moet er naar zoeken. De meer derheid is nog somberder dan Ina Boudier- Bakker jaren geleden al was in haar „Klop op de Deur" dewelke lijvige roman ik niet heb kunnen doorworstelen omdat het levens wee der familie Craets mij te machtig werd: te triest, te droefgeestig, te mistroostig. Er leeft een hoog ere litteratuur boven de gene die iemand indertijd heeft betiteld als „de stille grachten-romans". Er is bijvoor beeld een Forum-groep, bestaande uit jon gere schrijvers, die in haar maandschrift haar verguizing van stille grachten- en an dere tamme romankunst, met inbegrip van Anthonie Donker, Jo van Ammers Küller enz enz. luidkeels te kennen pleegt te geven. Maar haar eigen werken brengen ook vol strekt niet de levensvreugde, waarnaar de menschenwereld van dezen tijd hunkert. Ik geloof dat zij er meer naar hunkert dan naar eenige nieuwe staatkundige vorm, of zelfs economische herleving. Het is natuurlijk een zeer moeilijke en critieke tijd dien wij beleven. Maar dien te boven te komen eischt in de eerste plaats moed en levensvreugde. Het is een onloochenbaar feit dat ons verblijf op deze aarde slechts van korten duur is, en dat het dus niet verstandig geacht kan wor den het geheel of grootendeels door te brengen met geklaag en gejammer. Welnu dan, waar om moet de romanlitteratuur (alweer: behou dens de enkele uitzonderingen) ons hardnekkig blijven bestoken met haar levenswee en haar nare uiteenrafelingen van psychische com plexen? Opsommingen zal ik maar achterwege la ten. In enkele weken tijds heb ik de lezing- van eenige Hollandsohe romans van twee Engelsche, drie Scandinavische en een Duit sche na korte pogingen opgegeven. Ik begrijp de buitengewone aandacht die historieschrij vers als Emil Ludwig, André Maurois en vooral Stefan Zweig genieten. Men wendt zich tot hen om van de narigheid der heden- daagsche romankunst verlost te worden. Niet alleen dus om hun eigen talenten. En men leest hen, geloof ik, met een gevoel van be vrijding en opluchting Er zal wel een kentering komen. Er zal wel levensvreugde in de romanlitteratuur weer keeren. Mijn stem is niet de eenige die erom vraagt, het aantal stemmen zal tot een koor worden, en de drang zal uiting vinden in nieuwe romans die de wereld wat gelukkiger kunnen maken instede van haar voortdurend voor te houden, hoe erg en hoe somber, hoe gecompliceerd en hoe wreed, welk een be proeving het leven toch eigenlijk wel is. Want zóo erg is het niet. Dat die kentering spoedig intrede! R. P. POGING TOT ANTI-DU1TSCHE BETOOGING IN LONDEN. LONDEN, 21 Sept. (Reuter). Na een ver gadering van het steuncomité voor Dui't- schers (waar o.a. werd gezegd, dat Thalman binnen enkele weken zou terecht staan) ver zamelden meer dan tweeduizend betoogers zich buiten de zaal, vanwaar zij naar de Duitsche ambassade trokken. Bereden en gewone politie hielden de menigte evenwel tegen en dreven hen spoedig uiteen. Bollenschuur in brand gestoken. Bollenhandelaar en zijn broer in arrest gesteld. De Hillegomsche brandweer bluschte Don derdagnacht een brand, die was ontdekt in een bollenschuur aan de Weeresteinstraat. De bollenhandelaar B., was tijdens den brand in België. De politie, die den brand verdacht vond, arresteerde den broer van B., die spoe dig bekende den brand te hebben gesticht. De bollenhandelaar zelf is na zijn terug komst eveneens gearresteerd. LEERAAR LICH. OPV. M.O. HEEFT IN ZIJN CLUBJES NOG EENIGE PLAATSEN VOOR D H. EN KIND. AANV. 1 OCT. KOEDIEFSLAAN 66. HEEMSTEDE, TELEFOON 29380 (Adv. Ingez. Med.) (De verkoop van zomer postzegels, ten behoeve van noodlijdende orkesten en arbeidszorg voor on- voltoaardigen, eindigt op 12 Oc tober.) Nu de zomer is bezegeld En de herfst is ingegaan, Blinkt in 't oog een droppel regen, Die kan doorgaan voor een traan. Wij zijn dankbaar en tevreden Voor wat deze zomer schonk, En ik wijd haar in verkoudheid En in spijt een afscheidsdronk. Nu de zomer is bezegeld En de herfst is ingegaan Wacht eens gij hebt met dat zeeglen Toch uw aandeel al gedaan. Twaalf October is het einde Van den zomer zegel tijd, Die een heel bescheiden offer Vraagt van uw liefdadigheid. Toon u even nog weldadig, Iets kan er toch nog wel af, Wees weldadig voor de weldaad, Die de mooie zomer gaf. Niemand wil toch achterblijven, Als het maar zoo weinig kost, Koop nog gauw wat zomerzegels, Wees en plak ze op uw post. Is uw zomer als bezegeld, Nu de herfst is ingegaan? Als gij het nog niet gedaan hebt, Doe 't en gij hebt w e 1 gedaan. P. GASUS. Nederlanders let op Uw saeck en op uw zak. DE KLOMPEN CENTRALE is beter en goed- kooper voor huishoudelijke artikelen en is daarom UW zaak. Op 't pleintje, Reitzstraat 1 en Dr. Leyds- straat 10 - Telefoon 11784. (Adv. Ingez. Med.) Tilburgsche stakers hebben nieuwen bemiddelaar. Wiens naam nog niet genoemd kan worden. Naar de stakingsleiding meedeelde, is na een aantal vergaderingen met de stakers af gezien van verdere onderhandelingen met het Eerste-Kamerlid De Jong, om te komen tot oplossing van het conflict. Echter is. ver binding gekregen met een anderen bemid delaar. van wien men echter den naam nog niet kon noemen. Met dezen zullen vandaag de eerste besprekingen worden gevoerd. Voorts, vernemen wij. dat de stakingslei ding gisteren een telegrafisch verzoek heeft gericht tot het congres van de Eendracht, dat te Amsterdam bijeen is, om namens de vierduizend stakers erkenning te vragen van de staking en onverwijld opening te doen van de weerstandskassen. Internationale oplossing voor nationale vraagstukken. Pleidooi voor een confederatie der volkeren. Op het te Venetië gehouden derde Rotary- congres voor Europa. Afrika en Klein-Azië heeft de Zwitser Paul Baiiiod het woord ge voerd over „Rotary in het nationale en in ternationale leven". Uit deze rede laten wij hieronder eenige belangwekkende passages volgen Hoe kunnen deze beide noodzakelijkheden: het verschaffen van werk aan de menschen van alle landen en het handhaven van de handelsbetrekkingen tusschen de volkeren tot elkaar gebracht worden? Er is misschien maar één middel, dat is het brengen van de nationale vraagstukken naar het internatio nale gebied. Alleen op deze wijze zal er een einde komen aan de tijdsbeelden, die een schande voor onze eeuw zijn, het beeld van de vernietiging van levensmiddelen in het eene land, omdat er teveel van is, terwijl in andere landstreken heele menschenmenigten omkomen, omdat zij niet in staat zijn zich die levensmiddelen te verschaffen. Op die manier alleen zullen we op economisch ge bied de anarchie door de orde, de oneven wichtigheid door de harmonie kunnen ver vangen. Bail'od wenscht. in de plaats van het na tionale protectionisme een internationaal protectionisme te stellen; dat tot taak zal hebben de nationale economieën tot elkaar en onder internationale controle te brengen. Naast het Internationale Arbeidsbureau, dat zijn bestaansrecht bewezen heeft, kome een Internationaal Handelsbureau, dat niet minder noodzakelijk is. Baillod bepleit ten slotte een confederatie der volkeren, zooals dat in Zwitserland op kleinere schaal is ge schied. Alles wel met de bemanning der P.H.-A.K.V.? K.N.I.L.M.-directie sceptisch over ontvangen telegram. AMSTERDAM, 21 Sept. (A. N. P.) De directie van de K. N. I. L. M. heeft hedenmorgen een telegram ontvangen, waarin met slechts drie woorden wordt medegedeeld, dat het met de beman ning van de PH-AKV, het nieuwe De Havilland Dragon Rapide vliegtuig, (dat bestuurd wordt door den Engel- schen captain Fullford, terwijl mede van de bemanning deel uitmaken de Nederlandsche luitenant-vlieger J. Vonk en de Engelsche werktuigkundige S. J. Cope), alles wel is. Het luidde: „crew o. k." Het telegram is verzonden uit Nga- putaw een plaatsje, dat 25 K.M. be neden Bassein ligt. Daar de onderteekening ontbreekt en ook geen nadere bijzonderheden worden medegedeeld, is de directie van de K. N. I. L. M. ten aanzien van de betrouwbaarheid van het telegram eenigszins sceptisch gestemd. Men wacht thans nadere berichten af van kapitein Koppen. Meer zekerheid. Het staat thans vast, dat het ver miste De Iïavilland Dragon Rapide vliegtuig de PH-AKV terecht is. De tweede piloot, de Nederlandsche luite nantvlieger J. Vonk heeft uit Ngapu- taw in de buurt van Bassein naar Rangoon geseind, dat het vliegtuig in deze omgeving is geland. Hij ver zocht daarbij uit Rangoon een vlieg tuig uit te zenden om hem, alsook de andere leden van de bemanning af te halen. ZEVENTIEN HUIZEN EN EEN KERK BRANDDEN BINNEN TWEE UUR AF. In minder dan twee uren zijn blijkens een Reuter-bericht uit Grenoble zeventien hui zen en de kerk verwoest door een brand in het kleine dorp Oulles, in het bergmassief van Oisans. Wij vragen heden bijzondere aandacht voor onze rubriek „Groentjes'(kleine advertenties van Vraag en Aan bod). Dit nummer bevat er niet minder dan 230. Doet gij er als het voorkomt ook Uw voordeel mee. 9 Fietsen moeten nu een wit achterspatbord hebben. Speciale regels voor de bakfietsen. Bij Kon. besluit is vastgesteld een nadere wijziging van het motor- en rijwielreglement, waaraan het volgende wordt ontleend: Bepaald is, dat een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voor zien moet zijn van een achterspatbord, of, indien het rijwiel twee achterwielen heeft, van achterspatborden, waarvan, voor het achterop rijdend verkeer goed zichtbaar, het gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M., geme ten van het achterondereinde, geheel helder wit is gekleurd of geheel van een helder witte bedekking is voorzien, met dien verstande, dat de witte strook, mits niet smaller dan het spat bord, ook als verlengstuk aan het achter ondereinde daarvan mag worden aangebracht, en dat, indien 'n reflector wordt gevoerd, deze op het witte gedeelte van het achterspatbord of op het witte verlengstuk, en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek moet zijn aange bracht. Bepalingen voor bakfietsen. Voorts is bepaald, dat met voor goederen vervoer ingerichte rijwielen op meer dan twee wielen niet mag worden gereden op rijwielpaden of op wegen, voorzoover die niet openstaan voor het verkeer met rij- of voer tuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Verder moeten deze rijwielen voorzien zijn van ten minste één rem, waarmee het ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Ook moeten deze op meer dan twee wielen voor goederenvervoer ingerichte fietsen voor zien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en die ge plaatst zijn vooraan aan de uiterste linker- en rechterzijde van den bak of opbouw van het voertuig, en aan de uiterste linkerachterzijde van den bak of opbouw van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Met ingang van welken datum bovenstaan de maatregelen zullen worden ingevoerd, is nog niet bekend. Dit zal, naar verwacht mag worden, geschieden bij ministerieele beschik king. Men zal deze dus eerstdaags wel tegemoet kunnen zien. Onvoldoende remmen. Vrijdagmorgen om ongeveer kwart voor acht had een aanrijding plaats op het kruis punt JansstraatRidderstraatKorte Jans straat. Een personenauto, bestuurd door den 36- jarigen B. uit Den Haag kwam met groote snelheid uit de richting Groote Markt. Hij verleende geen voorrang aan een van rechts uit de Korte Jansstraat komende vrachtauto. Een botsing was onvermijdelijk. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De remmen van de personenauto bleken onvoldoende te werken. Tegen B. is proces verbaal opgemaakt. Ned. Spoorwegen geven vervroegd pensioen. Reeds op 55-jarigen leeftijd wegens overcompleet personeel. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft aan den personeelraad medege deeld, dat zij. met het oog op overcompleet van personeel bij den dienst van Tractie en Ma terieel besloten heeft, met ingang van 27 October te pensionneeren: veertien kolendra- gers, vier.stokers locomotievenloods, zeven en zestig machinisten, twee machinisten bij de tramwegen, één leerling-machinist, en vier wagenbestuurders, in totaal 92 man, die alsdan 55 jaar of ouder zijn. Het ligt verder in het voornemen om voor- loopig ook aan bij vorengenoemden dienst werkzaam zijnde personen, die geleidelijk door het bereiken van den' 55-jarigen leeftijd voor vervroegd ouderdomspensioen in aanmerking kunnen komen, de dienstbetrekking op te zeggen. in Uw haard, is goud waard. „Ha-ede* dan de b-esle Wales". Bouma's B rand sloffen handel Saenredamstraat 48 - Telef, 13028 (Adv. Ingez. Med.) Het Spaansche kabinet is afgetreden: een soortgelijke regeering wordt terugverwacht pag. 4 Dc Zwitsersche sociaal-democraten hebben een referendum over de persvrijheid aange vraagd. pag. 4 Litauen protesteert te Genève tegen de rede van Hitier. pag. 4 Te Genève was men gisteravond ten opzichte van de Italiaansche houding wat optimis tischer gestemd. pag. 4 Is het karteeringsvliegtuig gevonden? pag. 1 Zes millioen gulden is extra uitgetrokken als steun aan den tuinbouw. pag. 3 Laatste Berichten. pag. 2 artikelen, enz. R. P.: Levensvreugde. pag. 1 Emile Schreiber: De opbouw van Mandsjoekwo pag. 7 B. de Jong van Beek en Donk: Uit de zestiende Volkenbondsvcrgadering. pag. 4 Van onzen Londenscheni correspondent: Voor bereidingen voor een Chineesche tentoon stelling te Londen. pag 4 Financieele Kroniek: ItaliëAbcssynië en het Engelsche pond. pag U Een Hondenleven. Fragmenten uit het dagboek van een teckel. pag. 3 H. L. Warnier: De organisatie van de licha melijke opvoeding. pag. 5 J. B. Schuil over Najaarsstormen. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag, 9 K. de Jong: Kerkconcert. pag. 6 Ko Zweeres: Als de herfst nadert. pag. 8 Willy van der Tak: Een beroemde macht in Parijs. pag 8 Willy van der Tak: De lof van de vischsport. pag 8 Dzje: Naar Tanger, Malaga, Palma en Lis sabon. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 P. van der Hem: Het gat in de Rijksbegrootmg moet gedicht worden. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Dr. G. Rus. pag: 3 Hans P. van den Aardweg: II. D. Vertelling: Op het letterkundig soiree. pag. 8 19 menschen ontkwamen ter nauwernood den dood. Bus onder Zwolle door snel trein versplinterd. Een kind op onbewaakten overweg ernstig gewond. ZWOLLE, 21 September (A. N. P.) Op den onbewaakten overweg te Berkum bij Zwolle, liggende aan den weg naar Dalfsen, is heden morgen een autobus van den dienst op Om men door den sneltrein uit Groningen, die om 8.06 te Zwolle moet aankomen aangereden. Dc autobus is op de rails blijven staan. Bij de botsing werd de autobus licht beschadigd. De chauffeur van de bus, waarin ongeveer 18 kinderen zaten had de tegenwoordigheid van geest het noodluik en de achterdeur te openen. Alle kinderen konden de bus verlaten of werden eruit gehaald. Het bleek dat een meisje een ernstige hersenschudding had op- geloopen, terwijl het tevens een gebroken arm had. Vier kinderen hebben snijwonden opgeloopen. Dadelijk nadat allen de bus hadden verlaten is deze door den trein uit tegenovergestelde richting, die cm 8 uur van Zwolle naar Gro ningen vertrekt gegrepen en totaal versplin terd. Het luchtschip ..Graf Zeppelin" is, nadat het zijn honderdste Oceaanvlucht had volbracht, door de bevolking van Friedrichshafen op hartelijke wijze ontvangen. Op de foto ziet men de begroeting van bemanning en opvarenden door burgemeester Barlin.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1