STOFZUIGERS DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 HAARDE M'S D A G B E A D S Voor Haarlem's Kantonrechter. Te land en te water In de eene zaak was sprake van een auto, die zoo'n tik van een tegenkomer kreeg, dat hij drie maal ombuitelde en toen op zijn wie len in de sloot terecht kwam en in de andere zaak was er een wherry, die overvaren werd door een motorboot. Men weet al niet waar 't beter is: te land of te water. „Blijf in huis!" zal er een zeggen, maar dat Is ook maar zoowat, want in een derde zaak was er sprake van een auto, die in zijn ijver om een fietsenden melkboer voor zijn gezin en de maatschappij te bewaren, met zooveel paaraekraeht tegen een huis opreed, dat het schudde. Neen, zelfs midden op de hei is 't niet veilig meer met het oog op de vliegtuigen. Gelukkig liep 't alles nogal goed af: de twee In hun auto kwamen tot het middel in het water en konden den wal weer bereiken; de vier of vijf uit de wherry werden opgepikt of zwommen naar den wal en het huis weerstond den schok, 't Zou echter niet goed zijn, als 't daarmee afliep, want er moet een voorbeeld gesteld worden voor andere melkboeren, chaufferende dames en onbedreven stuur lieden, vandaar dat de verschillende gevallen door den kantonrechter werden bekeken. Eerst was het de juffrouw, die de aut-o had doen buitelen. Hoe dat kwam. wist ze niet goed want de weg was breed genoeg om te pas- seeren. maar de bestuurster meende, dat er het een of ander aan haar wagen had geha perd en dat ze daardoor niet op het rechte pad was gebleven, doch zij moest erkennen met een 65 K.M. vaart te hebben gereden en dat met een huurwagen, dien zij niet kende. De ambtenaar vond dat rijden niet zooals het behoorde en eischte 25 boete, doch de kantonrechter vond dat te weinig en deed er nog 25 bij, terwijl hij het beter vond, dat die juffrouw vooreerst niet achter het stuur kwam. waarom hij haar het recht om te chauffeeren voor 6 maanden ontzegde. Toen kwam de melkboer, die oorzaak was geweest dat de auto tegen het huis botste. Hij had op den weg gereden met een zware melk bus voor op zijn fiets en zoodoende had hij zijn eene hand niet voldoende vrij kunnen maken om te wijzen, dat hij den weg wilde oversteken. Hij wuifde wel eventjes met zijn hand, maar veel te laat en te kort. Hij mocht van geluk spreken, niet met bus en al onder de auto terecht te zijn gekomen. De ambtenaar zei, dat de melkboer een driewieler moest nemen of een aanhangwa- gentie; zoo ging het niet en de eisch luidde 15 boete, wat de kantonrechter toewees. Wat de overvaring van de wherry betreft, dat was niet zoo gauw afgehandeld, want zooals het meer gaat, een getuige, die op den wal had gefietst en zich een expert op het gebied van watersport noemde, zei, dat de mo torboot niét achteruit had geslagen en dat de ze ook nfet heelemaal stuurboord had gehou den. Een andere expert, die schipper was op een andere motorboot, verklaarde, dat de schipper wel stuurboord had gehouden en vóór de aanvaring wel achteruit had gesla gen. Een derde expert, die in een andere wherry roeide vóór de overvarene, bleef tus- schen die twee verklaringen in. Als er deskundigen aan iets te pas komen, wordt de zaak gewoonlijk niet helderder, maar uit alle verklaringen van beklaagden en getuigen bleek, dat de motorboot te snel had gevaren, want ter plaatse 't was in de Ringvaart, mag slechts met trekschuitkalmte gevaren worden. Voorts wist de wherry-be stuurder er evenmin als iemand anders een verklaring voor te geven, waarom hij vóór de boot opeens van stuurboord naar bakboord overging en de motorboot-expert meende, dat het kwam, doordat de wherrybestuurder van sturen geen begrip had, want hij "zwalkte al door van links naar rechts en omgekeerd. Als men nu weet, dat die bestuurder een stu dent was, die zich instructeur van de roeiers noemde, begrijpt men er al minder van. Het slot was, dat de ambtenaar den wherry stuurman schuldig achtte aan verkeerd uit wijken en den motorschipper aan te snel va ren en niet achteruit slaan. Geëischt werd te gen den student 15 boete, tegen den schip per 5 en 6 gulden. De kantonrechter legde den student 5 boete op voor verkeerd stu ren en den schipper 3 voor te snel varen, doch van niet achteruitslaan werd de laatste vrijgesproken. Alle zaken speelden zich af in de Haarlem mermeer. HET AANTAL VERGUNNINGEN TE HAARLEM. Bij den Haarlemschen gemeenteraad is in gekomen een verzoekschrift van de Vereeni- ging ..Onderling Belang" te Haarlem om niet aan te nemen het voorstel van B. en W. in zake vaststelling van het maximum-aantal vergunningen ingevolge de Drankwet voor den verkoop van sterken drank in het klein en een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem van „Horecaf" om dit voorstel wel aan te nemen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Armband: Haas, Karei van Man- derstraat 52. Voetbal: Politiebureau, Smede straat. Radiateurdop: van Waard, Hoofman- straat 36. Etui met schrijfbehoeften: de Rid der, Bieekenbergstraat 37. HondAsyl, Ridder straat 11; Daniels. H. van Alphenstraat 31; den Hollander. Anjelierstraat 32. Katten: Asyl Ridderstraat 11. Alpinomuts, Politiebureau Smedestraat. Oorbel: Plus. Joh. van Vlietstraat 92. Portemonnaie; Blanken, Bantamstraat 40. Pantalon: Koning, Voorzorgstraat 30. Meisjes regenjas: Luikel, v. Keulenstraat 25. Rijwiel plaatje: Klerk, Z. Buitenspaarne 126; Mole naar, Voorhelmstraat 63. Bos sleutels: Gom- perts, Wikkelaan 14, Bentveld. Vulpen: Tja- den. Joh. Verhulstweg 18. Zweep: Melser. Boe- rensteeg 11. Dekzeil: Wagemaker, Waarder- ;weg 30. Handschoenen en ceinturen, hondenriem met penning. Politiebureau, Smedestraat 9; armbandhorloge, v. d. Velden. Middenweg 105; blazer, de Berg. Voorduinstraat 41; broche. Loerakker, KI. Houtstraat 90 rd.; bro che, Huikenshoven, Esschenlaan 8, Bloemen- daal; broche, Jansen, Uit den Boschstraat 16 kindercape, Sluis, Kastanjestraat 14; étui, inh. schrijfgereedschap, de Jager, Nieuwe Kcrksplein 22: hondenhalsband met penning Vos. Gen. de Wetstraat 47: hond, Detmar, Frans Halsstraat 26 z., alpinomuts. Kooman, Goetzeestraat 15; montuur van lorgnet. Nug- teren. Da Costastraat 30; knipmes, Groenen- daal, Zomerstraat 115; pedaal van motorrij wiel, v. Zuilen, Perseusstraat 3, damesporte- monnaie. Hollenkamp, Vinkenstraat 32; rij wielplaatje. v. d. Veen, Geweerstraat 18; kappersschaar. Persoon, Oosterstraat 41; tasch, de Haas, Hodsonstraat 13; boodschap- pentasch. Levèvre. Mercuriusstraat 7: vul potlood. Westrik, Van Loostraat 18; vulpot lood. Uittenbogaard, Rollandstraat 86; vul pen, Drenth, Fr. Varkensmarkt 20. Voor jeugdige werkloozen. Deelneming aan de cursussen bepleit. De heer J. L. M. schrijft ons; De crisis schrijdt verder. De nood der werk- looze jongeren wordt tragisch actueel. De moeilijkheden om den moreelen nood te leni gen worden met den dag grooter. Wie de stemming van die groote schare jeugdigen werkloozen van nabij kent, mist bijna den zedelijken moed zich opnieuw te zetten tot het propageeren van arbeid, die geen klin kende munt voor hen oplevert. Bij voorbaat schijnen alle pogingen tot mislukking ge doemd, om de jeugdigen op te wekken tot deelneming aan ontwikkelingswerk. Een ar beid, waartoe alleen de levenslustigen en opgewekten van geest zich aangetrokken voe len, waarvan een grooter aantal het nut niet inziet en waartegenover de meesten zich to taal onverschillig toonen. Ditzelfde kan wor den gezegd zij het op andere motieven van allen, die op geheel andere wijze met 't pro bleem der jeugdwerkloosheid in aanraking komen, waaronder de ouders dezer werklooze jongeren in de eerste plaats worden bedoeld. Wie als ouder tot de ontdekking komt, dat de werkloosheid zijn zoon tot een vreemde voor hem heeft gemaakt; wie dagelijks op merkt, hoeveel takken van het rijke jonge leven reeds verdorren, voor zij bloesem droe gen; wie zich indenkt, wat het zeggen wil, alle idealen ook de in normale tijden zeer be reikbare te moeten loslaten, kan dan ook geen direct heil verwachten en zich geen be paald overtuigd voorstander toonen van ont wikkelingscursussen. Welk een overdreven waarde, om niet te zeggen ijdele beteekenis hecht men in deze benauwde omstandigheden aan de uitwerking, aan het nut van lessen. Lessen! Menige jongeman lacht wat om geestelijke ontwikkeling. Alleen de gedachte reeds, dat hij inplaats van loonarbeid te ver richten weer aan het leeren moet gaan, is in staat hem voorgoed afkeerig te maken van alles wat naar geestelijke cultuur zweemt. Wie echter van zeer nabij ervaren heeft, welke heilzame gevolgen de cursusarbeid brengen kan; wie heeft gadegeslagen, hoe ruim 630 werklooze jongemannen aan dien cursusarbeid deelnamen, excursies maakten, sport en spel beoefenden, lezingen en voordrachten bezoch ten, goede boeken lazen en studeerden op een wijze, die eerbied afdwong, moet overtuigd voorstander van dezen arbeid zijn. Wie bovendien ervaren heeft, hoe dóór die deelneming aan dezen ontwikkelings- en cul- tureelen arbeid de verloren gewaande energie terugkwam, weer nieuwe idealen werden ge steld, het verloren zelfvertrouwen weer werd teruggevonden en behouden, kan niet anders dan met groote innerlijke overtuiging dezen cursusarbeid dienen en aanbevelen. Wederom wordt deze jeugduniversiteit ge opend. Alle te vormen cursussen worden Inge steld in overleg met de deelnemers. Iedere jongen of jongeman van 14 tot 25 jaar zal de wergzaamheden kunnen vinden, welke zijn be langstelling hebben. Er zal opnieuw gelegenheid worden geboden tot ernstige studie als min der inspanning vragenden arbeid. Hout- en metaalbewerkers zoowel als electriciens zullen hun reeds verkregen vaardigheden kunnen onderhouden in de daartoe ingerichte werk plaats. De mogelijkheden zijn vele en deze hangen geheel af van den ernstigen wil der deelnemers. Voor hen. die reeds met den cursusarbeid kennismaakten, zal het voldoende zijn te ver nemen. dat de gelegenheid tot inschrijving weer is geopend. Zij zullen den weg naar het Leidscheplein stellig weer weten te vinden. Deze officieele oproeping geldt het bij zonder de vele honderden jongens en jonge mannen, die nog nimmer aan dezen cursus arbeid hebben deelgenomen: de vele scholie ren van middelbare en lagere scholen, die dit jaar hun inrichting van onderwijs verheten en geen werkkring hebben kunnen vindén; de vele achttienjarigen en ouderen tot 25 jaar, die zich reeds een toekomst verzekerd waan den en thans zonder werk zijn gekomen en ten slotte de vele honderden jongemannen, die reeds langer werkloos zijnde, nog maar steeds niet konden besluiten hun leeg bestaan te ontvluchten. Tot die vele honderden Haarlemsche jon gens en jongemannen uit alle kringen en van diverse gezindten richt zich de gemeentelijke Commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der overheid en der vak- en jeugdorganisaties op katholieken, christelïjken en modernen grondslag, met het dringend verzoek: Meldt u aan voor deelneming aan het ont wikkelingswerk. Onttrek u met alle kracht aan het neerhalende van werkloos-zijn. On derhoudt reeds verworven kennis en vaardig heid. Besteedt toch Uw vrijen tijd om alge- meene kennis op te frisschen of uit te breiden. Maakt u los uit uw isolement en doet mee naar eigen inzicht, naar eigen kunnen, naar eigen overtuiging om door middel van den cursusarbeid. een werkgemeenschap te vormen, die u geestelijk frischen lichame lijk paraat houdt. Meldt u aan in grooten getale. Hoe meer cursisten, des te gemakkelijker zal het zijn aan de meest uiteenloopende verlangens en behoeften te voldoen. Meldt u spoedig aan, opdat ook gij mee verantwoordelijk kunt zijn voor de keuze der in te stellen cursussen, die alle overdag zul len worden gehouden en geen financieele kos ten met zich brengen. De Arbeidsbeurs en het schoolgebouw Leidscheplein 36 rood verwach ten de komende dagen eenige honderdtallen werklooze jongens en jongemannen, die niet langer werkeloos willen blijven, doch inge schreven wenschen te worden als cursist van het gemeentelijk instituut. Legeroef eningen. 300 vrachtauto's uit Haarlem nemen er aan deel. In deze dagen worden zooals wij reeds aan gekondigd hebben, legeroefeningen gehouden in Gelderland, Limburg en Noord Brabant. Daaraan doet ook de Motcrdienst te Haar lem mede. Het was noodig het materiaal van dezen dienst, zooals trouwens bij legeroefe ningen altijd gebeurt, aan te vullen met ge huurd materiaal. Daarom zijn 300 vracht automobielen van particulieren gehuurd. Deze werden op het terrein van den Motordienst aan den Schoterweg gekeurd om daarna naar de aangewezen standplaats -te worden ge zonden. Geen pijn behoeft U meer te hinderen, als Ge er maar steeds aan denkt dat er tegenwoordig "AKKERTJES" zijn. Zorg steeds een doosje in huis te hebben. Ze s*t,itl,5"£xk kosten slechts 52 cent per 12 stuks en kunnen vannacht nog van pas komen Dij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuw pijn, Spierpijn, Vrouwenpijn, Rheumatische pijnen, (Adv. Ingep. Med.) Als het rijwielplaatje ontbreekt De nieuwe voorschriften in de practijk. De, sinds eenige weken van kracht zijnde belangrijk gewijzigde voorschriften inzake het niet behoorlijk nakomen der verplichtin gen, voortvloeiende uit de rijwielbelasting, blijken in de praktijk nog al eens aanleiding te geven tot misverstand. Het schijnt nog niet voldoende tot allen, die om welke reden dan ook, in overtreding zijn, doorgedrongen te zijn, dat gerechtelijke behandeling van overtredin gen van vorenbedoelde belastingwet niet meer kan plaatshebben. Tot voor korten tijd was de regeling aldus, dat degene, die het rijwielplaatje niet op tijd had aangeschaft, en deswege door belastingkommiezen of politie werd aangehouden, bij den rijksontvanger de boete kon betalen, welke in den regel f 2.50 bedroeg, tenzij bijzonder verzwarende omstan digheden aanwezig waren; herhaling der over treding of ergerlijk brutaal optreden van den overtreder. Bleef men in gebreke, die boete te betalen, dan stond nog de gelegenheid open, te transigeeren bij een der directeuren van de directe belastingen, in wiens rayon de over treding geschied was. Deze eischte dan een boete welke gelegen was tusschen het bedrag van f 2.50 dat bij den rijksontvanger betaald moest worden en de minimum boete van f 5. welke de rechter moest opleggen. Wenschte men ook dien tusschenweg niet te bewande len, dan volgde de rechterlijke behandeling en werd de door den rechter opgelegde boete niet op tijd betaald, dan moest de overtreder hechtenisstraf ondergaan. Een dergelijke be handeling van overtredingszaken is nu uitge sloten. Thans is het verloop anders. Door den mi nister werd bepaald, dat de normale boete op f 1.50 zou worden gesteld, waarvan in de vol gende 3 gevallen zou worden afgeweken. In dien de overtreder ster) jonger dan 18 jaar is, of indien het rijwielplaatje in den zak of in een tasch,je gedragen wordt en dus niet op de voorgeschreven wijze aan de kleeding is bevestigd, en voorts, indien degene die zich aan overtreding schuldig maakt, overtuigend kan aantoonen tegenover den betrokken amb tenaar, dat hij of zij werkloos is, behoeft slechts een boete van 50 cents te worden be taald. Deze boete kan. wanneer men op den weg door belastingambtenaren wordt aange houden, direct betaald worden. Daarvoor wordt dan door die ambtenaren een ontvangbewijs afgegeven, waarop 2 dagen gereden mag wor den, doch na verloop vapdi^n termijn moet dan ook het rijwielplaatje aangeschaft zijn. Heeft men toevalligerwijs niet voldoende geld bij zich, dan moet de betrokken ambtenaar het rijwiel in beslag nemen, welke overlast dit ook aan den berijder of de berijdster veroor- Het is reeds herhaaldelijk voorgekomen, dat personen die zonder belastingplaatje reden, en aangehouden werden door rijks- of gemeente veldwachters, te kennen gaven, de boete direct te willen betalen. Dit kan alsdan echter niet geschieden; alléén de belastingkommiezen zijn in het bezit van de bovenbedoelde kwitantie formulieren. In bijzondere gevallen kunnen politie-ambtenaren volstaan met het geven van een bekeuring, zonder dat tot inbeslag name van het rijwiel wordt overgegaan, maar daarvoor moeten dan ook zeer gegronde motie ven gelden, b.v. dat men op weg is naar een dokter, of het uitbreken van een brand moet melden. In alle andere gevallen moet het rij wiel in beslag worden genomen. Wordt de boete niet op tijd aan den ont vanger betaald, dan (en dit is een nieuwe be paling, welke wel de aandacht verdient) krijgt de overtreder een aanmaning thuis, welke, evenals in gevallen van andere belas tingschuld, 25 cents bedraagt, welke aanma ning zoo noodig. gevolgd wordt door een dwangbevel, waarna zelfs tot inbeslagneming en verkoop van goederen kan worden overge gaan. alles voor het luttele bedrag van de rij wielbelasting. Ook de rijksontvanger geeft een kwitantie af voor de betaalde boete, maarop deze kwitantie mag n i e t 2 dagen gereden worden, zonder dat men een belastingplaatje heeft aangeschaft. In een dergelijk geval immers hééft men reeds de gelegenheid gehad, een plaatje te koopen. Juist op grond van het veelvuldig voorkomen van opgeven van gefin geerde namen, wordt steeds méér overgegaan tot directe inbeslagname van het rijwiel, wan neer de betrokkene de boete niet dadelijk kan of wil betalen. Wie zich dus veel moeite en onaangenaamheden besparen wil, zorge dat het rijwielplaatje, zich op de goede plaats be vindt. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG I - Tel. 16659 (Adv. Ingez. Med.) NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING De afd. Haarlem en Omstreken van boven genoemde vereeniging brengt Zaterdag 28 September een bezoek aan het landgoed „Vo gelenzang" onder leiding van den heer G. Gerbranda. Samenkomen kwart over twee hoek Boe- kenrodeweg en Bekslaan. Zondag 29 September wordt de Tuinbouw school voor meisjes „Huis te Lande" te Rijs wijk bezocht, 's Middags tocht door het Westiand met bezichtiging druivenkas. PROF. DR. H. A. VAN BAKEL 25 JAAR HOOGLEERAAR. Donderdag a.s. zal prof. dr. H. A. van Bakel, hoogleeraar te Amsterdam zijn vijf en twintig jarig ambtsjubileum vieren. Prof. van Bakel was van 1903 tot 1910 predikant in de Luther- sche Gemeente te Haarlem. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar. Ned.-ïndische Kunstnijverheid Een tentoonstelling te Haarlem. De Section Hollandaise van het Maison des Intellectuels (die beoogt uitwisseling van kunsten en wetenschappen te bevorderen en arbeid te verschaffen aan kunstenaars en in- tellectueelen zal van Woensdag 25 tot en met Maandag 30 September in de toonzalen van „de Kerkuil" Nieuwe Gracht een tentoonstel ling houden van voortbrengselen van Nederl. Indische kunstnijverheid van de vereeniging Boeatan, aangevuld niet voorwerpen uit par ticulier bezit. Deze tentoonstelling wordt Woensdagmid- ig 3 uur geopend door den heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs. In den namiddag wordt een rijsttafel in café Brinkmann gehouden. Dien zelfden avond volgt een kunstavond in een der zalen van café Brinkmann, aangeboden door de afdee ling van „Oost en West", waarbij medewer ken mej. Annie Reus, voordracht, en de heer- Hans Hagen, piano. Donderdagavond 2p September: causerie met lichtbeelden door douair. Jhr. O. J. B. van BeresteynTromp, presidente van de ver eeniging „Boeatan" over „Indonesche kunst nijverheid. Vrijdagmiddag 27 September: litterair uur tje. waarbij mevrouw Marie van Zeggelen uit eigen werk zal voordragen, in uit Atjeh. Vrijdagavond 27 September: lezing met lantaarnplaatjes door den heer J. C. Lamster, conservator aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam, over tooneel, muziek en dans op Java en Bali. Zaterdagmiddag 28 September: deskundige uitlag van de heeren Blok en Raden Ario Adipati over het geëxposeerde op de tentoon stelling. Zaterdagavond 28 September: Raden Mas Waloejo geeft een demonstratie van Javaan- sche welkomst-, strijd- en offerdansen. Deze avond wordt ook aangeboden door „Oost en West". LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT 29* SEPTEMBER 1935. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Dempo 25 Se.pt. gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Johan van Oldenbarnevelt 26 Sept. gew. st. 7.vliegdienst Amsterdam Bandoeng 25, 28 Sept. gew. st. 3.25. Suriame, vliegdienst New York—Paramari bo 24 Sept. gew. st. 19.10; vliegdienst Berlijn NataParamaribo 25 Sept. gew. st. 15. Aruba, Bonaire, Curacao, mail via Cher bourg 24, 27 Sept. gew. st. 19.10; vliegdienst New York—Maracaïbo 27 Sept. gew. st. 19.10; vliegdienst BerlijnNatalMaracaïbo 25 Sept. gew. st. 15.(van Maracaïbo per boot naar Curacao). Vereenigde Staten van Amerika, Canada en Mexico, via Cherbourg 24, 27 Sept. gew. st. 19.10: via Rotterdam 27 Sept. gew. st. 19.10. Argentinië en Chili via Londen 27 Sept. gew. st. 5.45: via Lissabon 29 Sept. gew. st. 2.15. Brazilië via Lissabon 24 Sept. gew. st. 16.45: via Lenden 28 Sept. gew. st. 16.45; via Lissa bon 29 Sept. gew. st. 2.15. Uruguay via Londen 27 Sept. gew. st. 5.45: via Lissabon 29 Sept. gew. st. 2.15; vliegdienst DuitschlandZd Amerika 25 Sept. gew. st. 15.vliegdienst FrankrijkZd Amerika 28 Sept. gew. st. 11.30. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 26 Sept. gew. st. 18.35. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul 26 Sept. gew. st. 3.25; via Brindisi 27 Sept. gew. st. 10.40: via Istanbul 30 Sept. gew. st. 2.—. Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Napels 25 Sept. gew. st. 9.25: via Marseille 26 Sept. gew. st. 9.25; vlieg dienst AmsterdamBandoeng 25, 28 Sept. gew. st. 3.25. Palestina via Napels/Port Said 25 Sept. gew st. 9.25; via Genua/Port Said 26 Sept. gew st. 7.—; via Brindisi/Alexandrië 27 Sept. gew st. 9.25; via Na.peIs/Alexandrië 28 Sept. gew st. 13.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Genua 26 Sept. gew. st. 7.via Marseille 26 Sept. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Genua 25 Sept. gew. st 22.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 26 Sept, gew. st. 7. via Marseille 26 Sept. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Napels 25 Sept. gew. st. 9.25; via Genua 26 Sept. gew. st. 7.via Brindisi 27 Sept. gew. st. 9.25; via Napels 28 Sept. gew. st. 13.15; via Piraeus 29 Sept. gew. st. 22.vlieg dienst AmsterdamBandoeng 25, 28 Sept. gew st. 3.25; vliegdienst LondenCairoJohannes burg 28 Sept. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille 25 Sept. gew. st. 6.via MarseilleAden 26 Sept.. gew. st. 9.25; vliegdienst LondenKaapstad 25 Sept. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenJohannes burg 28 Sept. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 26 Sept. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Marseille 26 Sept. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 25 Sept. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingapore- Port Darwin 28 Sept. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg/Vancouver 27 Sept. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Australië. OPMERKINGEN VAN LEZERS STRAATREINIGING EN POLITIETOEZICHT IN HAARLEM-N. Een bewoner van Haarlem-Noord beklaagt zich bij ons over onvoldoende straatreiniging in Haarlem-N. Hij noemt in 't bijzonder den zuidkant van de Van Nes-straat en de Dutry- straat. Deze straten worden, zegt inzender, Woensdag aangeveegd, doch dit geschiedt op een langzame en slordige wijze, zoodat er niet veel van terecht komt. In de Dutrystraat is een onbebouwd ge deelte. dat door sommige inwoners gebruikt wordt als vuilnisbelt. De jeugd zorgt voor vuilverbranding. Met Westenwind waait het vuil van deze „belt" door de straat. Het politietoezicht is naar de meening van inzender in dit kwartier ook onvoldoende. Zelfs 's Zondags is de rust er ver te zoeken. H. J. L. KLEIN SCHIPHORST. Als nummer 2 in deze serie kwam de heer H. J. L. Klein Schiphorst uit onze goudvisch- kom. Van dezen vertegenwoordiger der Roomsch Katholieke Staatspartij is veel lofwaardigs te zeggen; als het er nog eens toe komt den raadsleden cijfers te geven, krijgt hij er ze ker een dat niet ver van de 10 af is! In de 12 jaar die wij den heer Klein Schip horst op het Prinsenhof kennen om pre cies te zijn: 28 November viert hij zijn kope ren jubilé heeft hij getoond een man van daden te zijn. Het is hem om daden te doen. ook al beseft hij, dat die meestal door woorden moeten worden voorafgegaan. Een veel-prater is hij allerminst, maar als hij het woord vraagt, dan weet de raad, dat er iets komt dat het beluisteren waard is. Hij is zoo gereserveerd in het algemeen alleen te spreken over de dingen waarvan hij ver stand heeft. In het maatschappelijk leven heeft de heer Klein Schiphorst zich als aannemer een eer vollen naam verworven. Hij heeft dan ook een serie belangrijke bouwwerken gemaakt. Wie als aannemer een werk uitvoert als bij voorbeeld het groote winkelpand van V. en D. aan het Verwulft, moet heel wat meer weten dan de prijzen van hout, steen en ijzer en hoeveel op dat moment de loonen der ver schillende arbeidex-s zijn. Hij moet niet alleen al de details van zijn vak kennen, maar bo venal een man met uitnemend organisatie talent zijn. iemand begaafd met stuui-mans- kunst, de ware kapitein die in den storm met een koel hoofd op de brug staat om met vaste hand zijn schip den juisten koers naar de veilige haven te doen houden. Wie zoo 35 jaar in een stad als aannemer gewerkt heeft en daardoor in letterlijken zin zijn naam heeft gebouwd, heeft iets gepresteerd! Op een bouwwerk praat men niet, daar wordt gewerkt. Een enkele aanwijzing geven is daar voldoende. Dat verklaart waarom, een uitzondering daar gelaten, aannemers geen mannen van veel woorden zijn. Kort maar krachtig! Maar als het over de behar tiging van vakbelangen gaat. kan meix den heer Klein Schiphorst „gerust om een bood schap sturen". Dan weet hij, al is zijn rede dan ook niet in katheder-stijl, zijn bedoeling duidelijk te maken. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat de Ned. R.-K. Bond van Bouwpa- troons hem als voorzitter van het hoofdbe stuur hoos. Als zoodanig (heeft hij vooral in dezen crisistijd veel te confereeren. Maar die bijzondere omstandigheid doet tevens zijn waarde als raadslid toenemen, want van alles wat in zijn vak omgaat is hij op de hoogte. Bovendien zit hij in vele commissies, o.a. in die voor het Werkfonds. Het is geenszins mijn bedoeling in deze ru briek breedvoerig het maatschappelijke leven der raadsleden te bespreken, maar in dit ge val was het uitstapje buiten de raadszaal noodig. want juist daardoor is het mogelijk den heer Klein Schiphorst als raadslid te be lichten,. Wat het bouwen, en alles wat daarmede samenhangt, aangaat is met hem een des kundige aan het woord. En al mag hij een enkelen keer naar het oordeel van de meer politiek-voelende leden, eens minder gelukkig zijn in de manier waarop hij iets bepleit of aanvalt, ieder in den ragd dus ook zijn tegenstander is overtuigd, dat de spreker van de waarachtigheid van hetgeen hij zegt volkomen bezield is. Deze recht-door-zee na tuur zegt het zooals hij het ziet; het iets an ders zeggen al zou dat in sommige geval len in een politiek college meer succes kun nen hebben kan hij eenmaal niet. Dit maakt wel eens dat hij in scherpe debatten betrokken wordt, maar hij blijft op zijn stuk staan, niet omdat hij het winnen wal. doch omdat hij overtuigd is, dat hij het bij het rechte eind heeft. Net zoolang tot hij zijn doel bereikt heeft, of tót ander inzicht ge komen is. In alt laatste geval schroomt hij niet daarvoor ruiterlijk uit te komen. De heer Klein Schiphorst is begaan met het lot der werkloozen. Waar hij kan be hartigt hij hun belangen door zijn steun te geven aan plannen tot het scheppen van arbeidsgelegenheid. Ook voor de belangen van de jeugdige werkloozen voelt hij veel. In de afgeloopen maanden heeft hij veel ge daan om het mogelijk te maken, dat de jeug dige werkloozen tegen loon gezet zullen worden aan den bouw van een blok wonin gen voor ouden van dagen. Hij en het soc.- "dem. raadslid de heer M. Meijers hebben veel tijd opgeofferd om dit te ontwerpen, maar toen alles voorbereid was, kwam de bood schap uit Den Haag, dat het niet mocht. In Den Haag wilde men slechts weten van een systeem om jeugdige werkloozen aan arbeid te helpen tegen een vergoeding. Alge meen werd deze gang van zaken door den raad betreurd. Men deed op den heer Klein Schiphorst een beroep om. ter wille van het mooie beginsel dat in het Haarlem sche plan zit. alsnog zijn invloed op de lan delijke oi'ganisaties aan te wenden om die te winnen voor dit plan, om daarna geza menlijk nog een poging bij den minister te doen. C. J. VAN T. De roofoverval te Groningen. Tweede verdachte te Amsterdam aangehouden. Naar het A.N.P. verneemt is Maandag te Amsterdam aangehouden de tweede verdachte betrokken bij den eenige dagen geleden in een tabakskantoor te Groningen gepleegden roofoverval, welke door het kordate optreden van den directeur tegen de twee gemaskerde bandieten is mislukt, en waarvan een van de daders reeds spoedig kon worden aangehou den. De thans gearresteerde zal naar Gronin gen op transport worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10