DeZusfers van de Mariastichting .WÖBMSDX'G 25 "SEPTEMBER '1935 'ESSECEB'S DXüBC'AD' 8 STADSNIEUWS yiering van het gouden jubileum. De Moeder-Overste en dokter Koot door de Koningin onderscheiden. De huldiging, Zooals gemeld was het Dinsdag de dag, waarop de Zusiers van de Mariastichting haar gouden jubileum vierden. Des middags had in een tot receptiezaal herschapen en rijk versierde kinderzaal ook in de gangen die naar deze zaal leidden was een kwistige bloemenversiering aangebracht een hartelijke huldiging plaats. Boven de plaats waar de besturende Zusters en Deken Sondaal gezeten waren, prijkten in groote gul den letters, te midden van groen en bloemen, de woorden „Soli Deo Gloria". Vele autoriteiten, leden van het Eere-comité en van het Comité van Aanbeveling, doktoren en verdere belangstellenden woonden de hul diging bij. Aanwezig waren o.m.: de vicarius capitalaris, Mgr. Ta-skin; de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, en mevrouw; Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal-, Mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris van Haarlem; Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten; wethouder W. van Liemt; Dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede; de heeren J. W. A. en D. Beynes, de heer Brüning, architect der Stichting en veie anderen. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, Mi-. J. N, J, E.HeerkensThij ss en, sprak een uitvoerige huldigingsrede uit, er aan her innerend, hoe 50 jaar geleden de Zusters van de orde der Franciscanessen zich uit Duitsch- land te Haarlem kwamen vestigen, in een eenvoudige woning in de Spaarnwouderstraat en uit ziekenverplegen gingen. De Zusters maakten zich spoedig bemind; er ging een roep van haar uit van zorgzaamheid, dege lijkheid, vakkundigheid en vooral van liefde voor de patiënten. Zoo ontstond de wensch, dat deze Zusters weldra een eigen Ziekenhuis zouden kunnen stichten. Aan dezen wensch werd in 1898 voldaan; de Mariastichting werd gebouwd. Met groot geduld en veel verdraagzaamheid, blijmoedige opgewektheid en gelijkmatigheid van humeur, vaardigheid en handigheid, nooit iets eischend maar steeds offers brengend, hebben de Zusters steeds haar zware en veel omvattende taak vervuld, ter eere Gods. Spr. gewaagde verder van de uitbreiding en consolideering van de Orde hier te lande: een filiaal werd gesticht te Velsen, Boekenroode is nu een Moederhuis voor de Orde, van waar uit de ópen plaatsen onder de verplegende Zusters worden aangevuld, een meisjesschool werd geopend in de parochie van Liduïna in voormalig Schoten. De Zusters zouden zonder groote schade niet meer gemist kunnen wor den. Mr. Heerkens Thijssen bracht warme hulde aan de nagedachtenis van Moeder Ida, die jaren in de Stichting heeft gewerkt en steeds een voorbeeld en een stimulans voor de an deren is geweest en wendde zich vervolgens niet gevoelvolle huldigingswoorden tot Zuster Hildegard, die zes jaren Overste was en thans leidster in Alverna: „de sterke vrouw in het kloosterhabijt", tot „de lieve, edele Moeder Digna", die nu van 1926 af Overste is. Tenslotte bood spr. namens tallooze vrien den van de Zusters een bedrag van 35C0 aan. waaraan reeds een bestemming is gegeven, die den patiënten ten goede zal komen. Mr. Thijssen eindigde zijn treffende rede met de woorden: „God beware de Zusters tot in lengte van dagen!" Vervolgens sprak Dr. J. G. Hoge, directeur der Mariastichting namens de aan de inrich ting verbonden doktoren die, zeide spr., zoo goed de moeilijkheden en zorgen der Zusters kennen. Voortvarendheid en een ruime blik kenmerkten steeds de leiding van het Huis. „Wij zijn", aldus Dr. Hoge, „gewoon geraakt aan de hulp die wij bij ons dagelijksch werk van de Zusters ontvangen en waardeeren daardoor die hulp misschien niet voldoende. Laat ons dit vandaag erkennen en den zegen rijken arbeid der eenvoudige, pretentielooze Zusters prijzen". Spr. prees voorts de prettigs samenwerking met Moeder Digna, die steeds zooveel energie toont, de gelukkige gave bezit van met haar tijd te kunnen woekeren en een nuchteren, za- kelijken kijk op de dingen heeft. Ook tot De ken Sondaal, die als 't ware de intermediair is tusschen Zusters en doktoren en wiens ad viezen op zoo hoogen prijs worden gesteld, sprak Dr. Hoge woorden van gelukwensch. Jhr. C. G. J. von Winning, arts, was de tolk der afd. Haarlem van de Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst en vestigde er de aandacht op, dat de ziekenver pleging een steeds belangrijker rol is gaan spelen in de geneeskundige verzorging. Spr. was er van overtuigd dat de Zusters ook in de toekomst het geloof en de kracht zullen be houden om op dezelfde wijze haar liefdevollen arbeid te blijven vervullen. Met „Vivat, cres- cat. gloriat in aeternis" eindigde Jhr. von Win ning zijn toespraak. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maar schal k, getuigde van de groote waardeering, die het gemeentebestuur gevoelt voor de wijze, waarop de Zusters nu gedu rende een halve eeuw haar schoone taak heb ben vervuld en waarvan duizenden Haarlem- sche ingezetenen de vruchten hebben ge plukt. Spr. hoopte dat de goede verhouding tot het gemeentebestuur bestendigd zal blij ven en besloot met persoonlijke woorden van dank. ook namens mevr. Maarschalk, voor de uitnemende verpleging, in de Mariastichting genoten. De vicarius capitularis, Mgr. Taskin, dankte namens de kerkelijke overheid de Zus ters vooral voor het geestelijke goede in de afgeloopen 50 jaar aan duizenden bewezen. Er is alle reden tot dankbaarheid aan God en spr. wenschte den Zusters toe dat zij eens de belooning mogen ontvangen voor wat zij hebben gedaan. Namens de Zusters spr. hierna Deken Sondaal woorden van dank tot eiken spreker afzonderlijk. Gclukwenschen namens dc Regeering Tijdens de algemeene receptie, die hierna volgde, kwam de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. S 1 i n g e n b e r g, de gelukwenschen der Regeering aanbieden. Spr. zeide, dat ook de Regeering warme waardeering gevoelt voor het werk van liefde en barmhartigheid, dat de Zusters verrichten. De inrichting kan de vergelijking met andere ziekeninrichtingen glansrijk dooi-staan. Vervolgens deelde de minister mede, dat het de Koningin behaagd heeft haar belangstel ling in het jubileum der Zusters te toonen door de Moeder-Overste, Moeder Digna, te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook den staf van doktoren heeft de Regeering willen huldigen. Gaarne had zij eiken aan de inrichting verbonden genees heer een Koninklijke onderscheiding willen x/e neer 'ui. ivoor, airs, cmrurg aan üe Maria- Stichting. verleenen, maar zij ziet zich in dezen tijd ook genoodzaakt tot rantsoeneering op het ge bied der Koninklijke onderscheidingen. Spr. deelde mede, dat het de Koningin behaagd heeft dokter Koot. die al gedurende vele jaren een vooraanstaande plaats in de Mariastich ting heeft ingenomen en ook buiten den kring van zijn aagelijkschen arbeid veel maatschap pelijk werk verricht, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deken Sondaal dankte namens Moe der Digna voor de haar verleende onderschei ding en den minister voor zijn overkomst uit Den Haag. Ook dokter Koot gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de hem bewezen eer. De algemeene receptie Op de algemeene receptie kwamen nog zeer velen hun gelukwenschen aanbieden. Wij noemen: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in dit gewest, Mr. Dr. F. A. Bij voet, lid van den Gemeenteraad; het bestuur van den R.K. Vrouwenbond', de Algemeen Overste van de Congregatie der Zusters Franciskanessen van Salzkotten; de Moeder Overste van het Klooster Alverna, te Aerden- hout en van het R.K. Ziekenhuis te Velsen. de burgemeester van Hillegom, Mr. F. Pont, burgemeester van Hillegom; Mr. Dr. F. S. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse; Dr. L. C. Kersbergen, directeur van het St. Elisabeths Gasthuis en voorts tal van ge- neesheeren, particulieren en vertegenwoordi gers van vereenigingen en organisaties. Pontificale Hoogmis. Zij nog vermeld dat Dinsdagmorgen de vi caris-generaal van het Bisdom Haarlem. Mgr. M. P. J. Möllmann, ter eere van het jubileum der Zusters een Pontificale Hoogmis heeft op- ;edragen in de kapel der Mariastichting. SPREEKWOORDEWKj N. S. B. belegde een vrouwen vergadering. Mevrouw O. de Ruiter als spreekster. „Omdat de vrouw het hart en het geweten van het volk vertegenwoordigt, is het geen wonder dat zij in grooten getale naar de N. S. B. komt", aldus zei mevrouw D. Hofman Veldman, de leidster der propagandaclub der Haarlemische N. S. B„ in de vergadering voor vrouwen, Dinsdagavond in Dreefzicht. Vervolgens kwamen de reeds meermalen in vergaderingen der N. S. B. uitgesproken cri- tieken op democratie, parlementarisme enz. ter sprake. Mevrouw O. de Ruiter uit Amsterdam begon met een beeld te geven van den uiterst slech ten toestand waarin ons land verkeert, waar bij de Troonrede het uitgangspunt vormde. Bovendien kraakt het in de partijen, waar van het eionde zal zijn: een glorierijke, nieuwe dag. Niet de N. S. B, is het streven, doch wel de betere toekomst. Het rotsvaste vertrouwen in de N. S. B. geeft de zekerheid dat deze toe komst komt. Eenige bespreking en critiek lokte de passage in de Troonrede uit, waarin wordt aangekon digd dat opgetreden zal worden tegen parti culiere machtsvorming op het terrein der overheid. De spreekster meende dat het met. ons volk ging als met een patient, when de dokter alles verbiedt, zonder dat gezegd wordt, wat hij dan w-el mag gebruiken Zoo is het ook gegaan met de propaganda voor den vrede onder de jongeren, oordeelde mevrouw De Ruiter, die zeide zelf in deze kringen te hebben gearbeid. Voor den vrede is volgens haar nimmer wat gedaan. Wel werd de oorlogsvoorbereiding ge saboteerd! „Doch hieruit mag men", aldus de spreekster, „niet concludeeren dat ik voor standster van een ooi-log zou zijn". Over internationalisme sprekende, zei me vrouw De Ruiter dat het verkeerd was eerst den Rus, dan den Abessyniër en den Duit- schen emigrant lief te hebben, om pas daar na aan het eigen volk te denken. Dit soort internationalisme zou ook vooral vrouwen en vredesbewegingen eigen zijn. Het verkeerde feminisme en de bestrijding der N. S. B. o.a. door haar die meenen dat de N. S. B. den vrouwen iets zal ontnemen, werd weerlegd, waarna de spreekster er den nadruk op legde, dat de N. S. B. de jeugd sterk zal maken, zoodat zij geen kasplantje zal worden. AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT (Adv. Ingez. Med.) Invaliditeits- en Ouderdoms wet. „Een moreele zegen." Men schrijft ons: In een feestrede, gehouden ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de Invali diteits en Ouderdomswet 1919 memoreerde de t-oenmalige minister van Sociale Zaken Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine de resul taten van deze Wetten en noemde zs „Een moreelen zegen". •De jongste cijfers zeggen dat thans 27931 weduwen, 13810 weezen, 108134 bejaarden en 46039 invaliden een uitkeering genieten krachtens de invaliditeitswet. Niet minder dan 129130 bejaarden genieten een uitkeering krachtens de Ouderdomswet als vrucht van premiebetaling; 63.000 bejaar den zijn in het bezit van een kostelooze ouderdomsrente; 51401 zieken genoten sedert 1919 geneeskundige behandeling- -of verple ging ter voorkoming van Invaliditeit. Sinds 3 December 1919 is vanwege de In validiteits en ouderdomswet aan uitkeerin- gen genoten rond 745.000.000 gulden en voor het jaar 1934 bedroeg de uitkeering niet min der dan 60.CGO.000 gulden. Voorzeker mocht hier van een moreelen zegen gesproken worden. Wij zouden in dit verband kunnen spreken van een „milloenen- regen". Het is voor velen van ons de vraag of wij bij het bereiken van den ouden dag mede zullen genieten van dezen millioenenregen. Deze vraag die vooral naar voren komt bij personen van gemiddelden leeftijd behoeft eigenlijk geen vraag te zijn. De Ouderdomswet 1919 geeft gelegenheid aan ieaeren Nederlander of Rijksingezetene, zich tegen de geldelijke gevolgen van den ouderdom te verzekeren bij de Rijksverzeke ringsbank en men kan zich daartoe aanmel den bij den Raad van'Arbeid. Een onvervreemdbaar pensioen, dat verder niet vatbaar is voor eenig beslag en door den Staat wordt gegarandeerd, zal zeker bij het andere bezit dat men hoopt te hebben, van groote waarde kunnen zijn. Het mag langzamerhand als bekend veron dersteld worden dat het maximum-pensioen f 20 per week kan bedragen, hetgeen een jaarpensioen van f 1040 uitmaakt en als zoo danig de 4 pet. rente vertegenwoordigt van f 25.000. Voor de jongeren onder ons in het zelfs in den tegenwoordigen tijd niet onmogelijk de daarvoor lage premie op te brengen en den ken wij ons een jong echtpaar, waarvan man en vrouw ieder voor f 20 per week verzekerd is. het pensioen ingaande op 65 jaar of vroe ger, aan mag van zoo'n echtjaar gezegd wor den.. dat de irriteerende angst voor den ouden dag niet aan hun deur heeft geklopt of zal kloppen. Wij zouden ten-slotte ieder willen aanraden, gezien de bovengenoemde belangrijke resul taten van de sociale wetgeving „neem kennis van deze voor u zoo belangrijke wetten". De Raad van Arbeid heeft ter zake kundig personeel dat in staat is het juiste advies te geven. Dat men zich toch vooral niet late weer houden door de vrees, lastig gevallen te wor den. Het zal in de toekomst van de belangheb benden zelf afhangen of een deel van den mo reelen zegen in den vorm van een pensioen door hen genoten zal worden. SJORS VAN DE REBELLENCLUB. Wegens het succes bij een vorige opvoering behaald, komt op Zondagmiddag 29 Septem ber Sjors met zijn Rebellen voor de Vereeni- ging „Onderling Genoegen" nog een opvoe ring van hun avonturen geven. Wegens con- tractuee-le verbintenis van Neerlands Jeugd Ensemble elders, is dit onherroepelijk de laat ste voorstelling van dit seizoen. HET AANTAL VERGUNNINGEN. De heeren G. de Boer, G. van Hees en F. Roesingh. wier naam is geplaatst op de lijst als bedoeld in artikel 17 der Drankwet 1931, hebben een adres aan den gemeenteraad ge zonden, waarin zij zeggen, dat zij tot hun te leurstelling hebben gelezen, dat B. en W. aan den Raad hebben voorgesteld in het aantal vergunningen een wijziging te brengen n.l. een maximum van 1 per 1000 inwoners. Nu is het aantal vergunningen één op elke 500. Dooi- deze verhooging worden adressanten gedupeerd. Zij hebben in hun zaak een pacht- vergunning gevestigd, zoodat zij momenteel ingevolge de wet van 1931 (Drankwet) als ver vangers optreden. Gezien hun plaatsing op de lijst als bedoeld in artikel 17 der Drankwet zouden zij weldra een vergunning op hun naam krijgen toege wezen wanneer de oude toestand blijft ge handhaafd, terwijl wanneer de Raad het voorstel van B. en W. mocht overnemen het zeer langen tijd zal duren eer zij voor een vergunning in aanmerking zouden komen. Zij staan reeds jaren op de lijst om in aanmerking te kunnen komen voor een aan staande vergunning. Daarom vragen zij den raad in dezen den gulden middenweg te be wandelen en het maximum aantal vergunnin gen voor den verkoop van sterken drank in het klein met uitzondering van de Hotel-vergunnin gen vast te stellen op 1 per 750 inwoners, DE ZIEKENHUISVERPLECINC TE HAARLEM. Wat die aan de gemeente kost. Welk deel door verzekeringen is gedekt of Het nationaal socialisme in Nederland zal aan verzoekers, die reeds zeer langen tijd op de worden zooals ook de vrouwen dit wenschen lijst staan vermeld, ieder een vergunning te en waarvoor zij arbeiden. doen uitreiken. Uit het jaarverslag van den Gem. Genees kundigen en Gezondheidsdienst te Haarlem over 1934 zijn belangrijke gegevens te putten over de kosten van de ziekenhuisverpleging te Haai'lem. De gemeente heeft uitgegeven voor de ver pleging: ziekenhuizen te Haarlem f 336.840, ziekenhuizen buiten Haarlem f 5.261, park herstellingsoorden f 9.121, uitzending van kinderen naar buiten f 3.037 en diversen f 4.894. Totaal dus f 359.154. Daartegenover staan de volgende ont- vangstposten; ziekenhuizen te Haarlem f 31.832, ziekenhuizen buiten de gemeente f 327, -parkherstellingsoorden f 124, premiën van de ziekenfondsen voor de ziekenhuisver zekering f 182.812. verzekering voor -kinderen van schippers f 155. Diversen f 613. Totaal f 215.865. Wanneer wij dus de ontvangsten van de uitgaven aftrekken blijkt, dat voor rekening der gemeente komen f 143.289. Wij hebben ons bij het naast elkaar stellen van -deze inkomsten -en uitgaven beperkt tot de werkelijke ziekenhuisverpleging en de verplegingen die onder de ziekenhuisverzeke ring vallen. Als wij daarbij nog de andere uitgaven voor verplegingen tellen die daarbij nauw betrokken zijn, krijgen wij hoogere cij fers. De verpleging van ouden van dagen en ongeneeslij-kenuitgaven f 35.956, inkomsten f 6.489. Inrichtingen voor zenuw- en ziels zieken: uitgaven f 28.903, inkomsten f 2.522. Verpleging in sanatoria: uitgaven f 44.62-9, inkomsten f 613.91. Het totaal der uitgaven wordt dan f 468,645 en der inkomsten f 225.277, zoodat bij deze totaal rekening het deel dat de gemeente uit andere mid delen moet dekken niet minder dan f 243.3S8 bedraagt. De ziekenhuisverzekering van de zieken fondsen dekt natuurlijk niet de volledige kosten die de gemeente heeft. Het is be kend, -dat de vei'zekexing ook niet 'ten doel heeft de inwoners te verzekeren voor de zie kenhuisverpleging zelve, maar alleen tegen het verhaal dat de gemeente kan toepas sen voor een gedeelte der kosten bij opne ming in een ziekenhuis. Dat inderdaad niet de uitgaven volledig gedekt worden blijkt uit de volgende becijfe ring: Bij de ziekenhuisverzekering van de fond sen waren in 1934 46.500 volwassenen aan gesloten. (Thans is het aantal weer 900 hoo- ger). Daarbij moet men evenwel ook de kin deren ben-eden 16 jaar tellen die ook, al wordt daarvoor geen premie betaald, onder de ver zekering vallen. Er bestaat blijkbaar -geen statistiek hoeveel kinderen beneden 16 jaar onder de verzekering vallen, maar onze des kundige zegsman meende het aantal veilig op ruim 30.000 te kunnen schatten, zoodat dan ongeveer 80.000 inwoners (jong en oud) bij de fondsen verzekerd zijn. Haarlem telt ongeveer 130.000 inwoners. De we!standsgrens voor de verzekering is ge steld op een inkomen van f 2700. Het is aan te nemen dat de gemeente personen: die meer dan f 2700 per jaar verdienen als zij niet verzekerd zijn in het algemeen de volle kosten voor ziekenhuisverpleging laat beta len. Uit een belastingstatistiek der gemeente Haarlem over 1934 blijkt, dat het aantal ge zinshoofden dat meer dan f 2700 inkomen heeft op ongeveer 7500 is te stellen, met een gezinssterkte van omstreeks 30.000. (Een ge deelte dezer 30.000 is op-genomen in de zie kenhuisverzekering voor middenstanders). Volgens een schatting zouden dus 100.000 inwoners onder de ziekenhuisverzekering der fondsen kunnen vallen. 80.CC-0 vallen er reeds onder, zoodat er nog slechts 20.000 aan mankeeren. Als die ook verzekerd waren, zou dus de ontvangst aan premie met 25 pet. stijgen. Er zou dan ont vangen worden aan premie f 182.812 plus 25 pet. is f 228.512. De andere ontvangsten die de gemeente nu heeft ingevol-ge het ver haal op niet-verzekerde inwoners zou dan natuurlijk komen te vervallen. Dit is zooals wij hierboven schreven f 31.832. Wanneer we ons -bepalen tot onze eerste rekening (verpleging die onder de zieken huisverzekering valt) dan zouden in het ge val dat alle inwoners met een inkomen tot f 2700 verzekerd waren geweest, de uitgaven op f 359.154 zijn gekomen en de inkomsten op f 229.936. In dat geval dus een te kort van f 129.218. Als men de totale rekening van de zieken verpleging neemt, dan zouden de uitgaven zijn f 468.645 en de inkomsten f 238.947. Te kort dus f 229.698. Uit deze becijfering blijkt dus wel, dat de ziekenhuisverzekering bij lange na niet de volledige kosten van de ziekenhuisverpleging dekt, hetgeen ook nooit de bedoeling is geweest. Maar er mag toch ook geconstateerd wor den, dat met de ziekenhuisverzekering der fondsen een zeer belangrijk sociaal belang bevorderd is. Vooral in deze crisistijden komit dit sterk naar voren. Als de verzekering niet bestond, zou de gemeente ongetwijfeld een nog veel grooter deel van de kosten der zie kenhuisverpleging voor haar rekening moe ten nemen. Haarlem was een der eerste steden die een ziekenhuisverzekering invoerden. Het voor beeld is daarna door verschillende gemeen ten gevolgdl Ook thans wordt nog af en toe door gemeentebesturen te Haarlem geïnfor meerd naar de inrichting en werking van deze verzekering. Wij herinneren er aan, dat de premie voor volwassenen 8 cent per week bedraagt. Voor werkloozen is die verlaagd tot 5 cent. In 1934 kwamen bij de gemeenten 4220 aan vragen in voor opneming in de ziekenhuizen (in 1933: 4212). Daarvan werden er 4114 toe gewezen. 106 patiënten werden niet opgeno men, „daar", zooals het in het verslag van den Geneeskundigen Dienst wordt omschre ven, „de ziekte het niet noodzakelijk maakte" (In 1933 werden 105 patiënten afgewezen;. Deze cijfers gelden natuurlijk niet alleen voor de verzekerden, maar voor alle aanvragen. Men weet. dat als opneming van een verze kerde wordt afgewezen, beroep mogelijk is Bekend is, dat de gemeente Haarlem ook een verzekering voor ziekenhuisverpleging heeft voor middenstandei's. De welstands- grens is daarbij gesteld op f 5000. Volgens het verslag van den Geneeskundigen Dienst blijkt ook deze verzekering bij voortduring te voldoen aan den wensch van velen. Het aantal verzekerden bedroeg op 31 December 1934 2752 (tegen 2336 op 31 Dec. 1933) In dit jaar werden 71 verzekerden in de ziekenhuizen opgenomen, tegen 57 in 1933. De directeur van den Geneeskundigen Dienst -merkte in zijn verslag op, dat de uit breiding die op 1 Jan. 1934 aan deze ver zekering werd. gegeven, v-ooral op tandheel kundig gebied, een zoo belangrijk bedrag van de premies vergde, dat hij zich de vraag heeft voorgelegd of de bepalingen voor boven bedoelde tandheelkundige voorzieningen in de toekomst gehandhaafd zullen blijven en niet op een andere leest geschoeid zullen moe ten worden. Wij vernemen nader, dat met ingang van 1 October a.s. de tandheelkundige hulp aan deze verzekerden inderdaad is stopgezet, maar dat daarentegen als compensatie eenige an dere voorzieningen zijn uitgebreid. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, autoslinger, autodop, gouden dameszegelring, rijwiel plaatje, sierspeld. Politiebureau, Smedestraat 9; armband, Elzinga, Romolenstraat 48; bril, v. d. Giessen, Junoplantsoen 64; bril. v. d. Kroft. Slachthuisstraat 38 rd„ muntstukken in papiertje, Heijmans, Teding van Berkhout straat 9 rd.: hond. Nieuwpoort, Tulpenstr. 40; hond. v. Cranenburg, Wagenweg 63; hond Slot. Borneostraat 32; regenjas. Arends. Da maststraat 26: muts, Vonk. Delistraat 20; portemonnaie, Van Dalen, Schoterveenstraat 25; idem, Grit, Wilgenstraat 40; idem, Nee ven. Spaarnhovenstraat 109; idem, v. Alphen Duvenvoordestraat 57 rd.; vergunning pen ning, de Wilde, Schalkwij-kerweg 47; pakje, inh. stoffen, Jonker, Junoplantsoen 26; rij wielplaatje, Westerburgen, Zuidpolderstraat 124; idem, v. d. Klugt. Zuidpolderstraat 52; idem, Bok, Perseusstraat 5; regenjas. Walker, Tulpenstraat 30 rd.; sjaal. Stolkwijk, Kruis- tochtstraat 10; schroevendraaier. Zwet, Spaarnwouderstraat 124; vulpen. Kempen, Hiidebrandlaan 2; zwemkaart, Wolff, Teding van Berkhoutstraat 132. FAILLISSEMENTEN. De volgende faillissementen zijn uitgespro ken door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, op 24 September. 1. J. Sietses, aannemer, wonende te Haarlem, Korte Houtstraat 8rood. Curator: Mr. P. Tide- man te Haarlem. 2. J. F. van der Wel, groentenhandelaar, wo nende te Heemskerk, Hoogdorperweg 6. Cu rator: Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. 3. P. Verduin, garagehouder en rijwielhan delaar, wonende te IJmuiden-Oost, Willems- beekweg 43. Curator; Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 4. J. Roeland, timmerman, wonende te Haarlem, Celebesstraat 21. Curator: Mr. F. van der Goot. te Haarlem. 5. G. Wigghert, tuinder, wonende te Haar lem-Noord, Rijksstraatweg no. 267. Curator; Mr. J. Deènik te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. S. J. Pit alhier. Definitieve surseance van betaling werd ver leend aan: 1. de N.V. Industrieele Papiermaatschappij „Impany", gevestigd te Haarlem, Spaarnwou derstraat 3840, voor den tijd van 1 jaar, in gaande 4-7-1935. Bewindvoerder: Mr. J. G. Steneker te Amsterdam. 2. de N.V. HandeLsbureau C. Uylenhoed, ge vestigd te Haarlem, Nieuwe Gracht 55a, voor den tijd van 6 maanden, ingaande 6-8-1935. Bewindvoerder: Mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van: de Vennootschap onder de firma garage Gebrs. Polderman, gevestigd te Haarlem en van hare individueele leden: A. J. en J. Polderman, bei den te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. J. N. Langendijk, te Wijk aan Zee en Duin aan den Arendsweg. Curator: Mr. L. Ali Cohen alhier. 2. Chr. Duyn, los werkman, te Hoofddorp, Parklaan 51. Curator; Mr. L. Ali Cohen alhier. 3. de N.V. „MIRA", Bouw- en Exploitatie Maatschappij, gevestigd te Haarlem aan de Riviervischmarkt no 11 rood. Curator: Mr. G. E. Mellema alhier. 4. P. Duif Jr., waschbaas te Zaandam. Cu rator: Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. 5. Fr. Demmenie, handelaar, te Haarlem, Tetterodestraat 31. Curator; Mr. J. van der Vegt alhier. 6. A. B. Wagemaker, voorheen meubelmaker te Haarlem, Schagchelstraat 42rood. Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. 7. H. Bottelier, schilder te Haarlemmerliede c.a., Bouduinlaan 1. Curator: Mr. J. Hoog, al hier. 8. B. Oldenburg, rijwielhandelaar te IJmui den, Huygenstraat 13. Curator: Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 9. J. M. Kleinjan, garagehouder, te Aerden- hout, gemeente Bloemendaal, J. W. Frisolaan 9a. Curator: Mr. A. van Leyenhorst alhier. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst: 1. P. Gort, vroeger slager, te Heemstede, Binnenweg 88a. Curator: Mej. Mr. C. H. Deknatel, alhier. 2. G. Vellema, vrachtrijder te Beverwijk. Curator; Mr. J. A. Sanders te Beverwijk. 3. H. Brouwer te Haarlem, Kamerlingh Onnesstraat 2. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet alhier. MÖTTLINGEN IN NEDERLAND. Zaterdag 28 September zullen de Broeders J. Ruoff (Möttlingen) en A. Begeer (Amster dam), die gedurende de maand September een rondreis door ons land maken, en in ongeveer 20 verschillende plaatsen samenkomsten lei den, spreken in de Noorderkerk, Velserstraat, des n.m. 3 uur, en des avonds 8 uur. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond haar jaarlij ksche ledenvergadering. Het bestuur werd voor het nieuwe vereenigingsjaar als volgt samengesteld: voorzitter J. P, van Loon; secretaris J. E. van Hulst; penningmeester E. Haas; commissarissen J. Varekamp en P. A. J. van Kessel. Na het officieele gedeelte der vergadering volgde een couserie van den heer J. P. van Loon over „Onze Weermacht". OPMERKINGEN VAN LEZERS WACHTLOKAAL BIJ MAATSCH. HULPBETOON GEVRAAGD. Een inzender vestigt er onze aandacht op, dat een wachtlokaal bij Maatschappelijk Hulpbetoon (stempellokaal Ted. van Berk houtstraat) zeer gewenscht zou zijn. De ruimte is er voor, zegt inzender, men behoeft er slechts een oude brandspuit voor te verplaat sen. Thans moeten de ouden van dagen, die op Donderdag hun steunbedrag in ontvangst komen nemen, buiten wachten (vaak in regen en wind) omdat zij niet in de gang van het gebouw mogen schuilen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10