Ais Nederland sancties zou moeten toepassen. Veertig jaar zwart en wit. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 H A A" REE M'S D A G B E A D' T De gevolgen voor onze handelsbetrekkingen met Italië. Toen op 3 Juli 1935 de onderhandelingen over de regeling der handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Italië, na een termijn van niet minder dan zes weken confereeren eindigden met de parafee ring van een handelsaccoord en van een clea- ringovereenkomst, die tevens zouden gel den voor Nederlandsch-Indië, konden wei nigen vermoeden, dat de omstandigheden oorzaak zouden kunnen worden, dat de Nederlandsch-Italiaansche handel geheel of ten deele stopgezet zou moeten worden. De vraag is dan: welke nadeelen onder vindt ons land daarvan? Teneinde daarop te kunnen antwoorden, dient de beteekenis en den omvang der Nederlandsch-Italiaansche handelsbetrekkingen nagegaan te worden. Bovengenoemde overeenkomsten zijn op 1 Augustus in werking getreden; de aanvullen de handelsovereenkomst met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1935. De overeenkomsten blij ven van kracht tot 30 Juni 1936, met mogelijk heid van stilzwijgende verlenging. De aanvul lende handelsovereenkomst is in de plaats getreden van de contingenteeringsregeling van 1 Maart 1934. Het handelsverdrag van 1 Maart 1934 blijft overigens van kracht. Voor den invoer in Italië van Nederlandsche, zoowel als van Nederlandsch-Indische, Surinaam- sche en Curaeaosche artikelen zijn voor de periode 1 Juli 1935 tot 30 Juni 1936 contin genten vastgesteld, welke in het algemeen ge lijk zijn aan 100 procent van den invoer ge durende 1934. Met het oog op de betalingsmo gelijkheden moest voor bepaalde Nederland sche artikelen met minder dan 10 procent van den invoer van 1934 genoegen worden geno men. Het betreft hier o.m. de navolgende ar tikelen: levend gevogelte (64 pet.), gedroogde groenten (70 p-..), creosootolie f24 pet.), niet afzonderlijk genoemde niet-oliehoudende za den (80 pet.). Voorts zijn voor een aantal ar tikelen afzonderlijke regelingen getroffen met betrekking tot den invoer in Italië en zijn deze invoercontingenten voor vleesch 24.400. voor versche visch 2150, voor soyaolie 7050, voor huiden 18.350 en voor cellulose 4750 quin- taal. De invoer van bewerkte edelsteenen is beperkt tot een waarde van 2.500.000 Lire. Daartegenover staat evenwel, dat ook enkele invoercontingenten grooter zijn dan de 100 procent van den invoer in 1934. Zoo werd het contingent voor fokvee vastgesteld op 1500 stuks, voor bier op 1200 Hectoliter en voor koffie op 27.500 qu in taal. De invoer van deze koffie uit Nederlandsch-Indië en Suriname in Italië is afhankelijk gesteld van een con tingent voor Italiaansche kunstzijden weef sels. De invoer van al deze contingenten blijft onderworpen aan de geldende Italiaansche in voerformaliteiten. Tegenover deze Begeling voor den invoer onzer producten in Italië zijn door de Nederlandsche regeering aan Italië contingenten toegekend voor den invoer in Nederland en Nederlandsch Oost-Indië. De vaststelling van de handelsbeweging is bij de gehouden onderhandelingen gebaseerd op den onderlingen waarborg, dat de betalingen door de. goederenleveringen inderdaad zullen ge schieden, waartoe deze over een clearing wor den geleid. Daarbij zal Italië voor zoover be treft het handelsverkeer met de overzeesche gebieden, tot een zeker maximum een passief saldo aanvaarden, voor welker afwikkeling het de noodige vrije deviezen beschikbaar stelt. Naast deze regelingen kan onze handels verhouding t.o.v. Italië niet losgemaakt wor den van de financieele maatregelen, welke de Italiaansche ministerraad op 28 Augustus 1935 heeft genomen. Daarbij werd o.m. bepaald, dat gedwongen afstand behoorde te worden ge daan aan den staat van credieten, verleend aan het buitenland, terwijl tegelijkertijd een gedwongen conversie werd ingevoerd van bui tenlandsche effecten en van Italiaansche in het buitenland uitgegeven effecten, in negen jarige 5 pet. rentende schatkistbons. Voorts is ingevoerd een tijdelijke beperking van divi dend voor commercieele ondernemingen in verband met de door de oorlogsindustrie ge maakte en nog te maken winsten. Deze beper king geldt voor 3 jaar. Hetgeen boven 6 pro cent zal worden uitgekeerd, dient in staats papieren te worden belegd, welke evenwel ge durende 3 jaar geblokkeerd worden, doch eigendom blijven van de betrokken onderne mingen. In de derde plaats is een belasting van 10 pet. ingevoerd op alle dividenden van aandee- len en andere aan toonder luidende effecten in het Rijk uitgegeven, met uitzondering van staatspapieren. Ten slotte verlieze men niet uit het oog, dat deze maatregelen ten deele beschouwd kunnen worden als een uitvloeisel van de reeds vroeger genomen financieele maatregelen. Daarbij worde dan allereerst, gedacht aan het besluit van 8 December 1934, waarbij aan den Staat ter beschikking werden gesteld credieten aan het buitenland ver leend door ondernemingen, terwijl door par ticulieren opgave verstrekt behoorde te wor den van hun buitenlandsche effectenbezit en hun credieten. Ten slotte volgde vóór de phase, welke op het oogenblik is ingetreden een be sluit van 9 Mei 1935 waarbij werd overgegaan tot deposito, van buitenlandsch effectenbezit door staatsburgers. Het is niet noodig te be- toogen, dat al dergelijke maatregelen de reeds bestaande onrust vergroot hebben. Als ge volg van de beperking der uit te keeren win sten door overheidsingrijpen werden scherpe koersdalingen ter beurze teweeggebracht voor oorlogsindustrie-waarden, zooals automobiel bedrijven, kunstzijde- en metaalwarenfabrie- ken. De Staat beoogt daardoor slechts devie zen te krijgen en de opbrengst der belastingen te vergrooten. Het totaal der door de thans getroffen maatregelen ter beschikking komen de bedragen aan deviezen en belasting wordt ruw geschat op 4 milliard Lire, Intusschen is de positie er voor de Nederlandsche exporteurs op Italië niet beter op geworden. Het handels accoord in 1934 tusschen beide landen afge sloten leidde niet tot ernstige bezwaren met betrekking tot de finantieele afwikkeling der betrokken transacties. Daarna is de toestand echter snel in ongunstigen zin gewijzigd. De betaling van Nederlandsche goederen in Italië ingevoerd ondervond in het begin van dit jaar reeds aanzienlijke vertraging, niettegenstaan de Lire en Gulden toen op goudpariteit be rustten. Toen kwamen de moeilijkheden bij het afwikkelen der deviezenaanvragen, daarna het clearing-accoord, de Italiaansche contin- genteering en ten slotte de laatste ..oorlogs voorzieningen". De positie van de verschillen de handelsartikelen zelf zal ik in een tweede artikel belichten. MOLLERUS. De saneering van het bakkersbedrijf. R.-K. broodslijters vergaderden. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van de R.K. Broodslij tersver eeniging „Ed. Poppe" een vergadering in gebouw St. Bavo in de Smedestraat. In deze vergadering kwam de nieuwe sa neering van het bakkersbedrijf ter sprake. De heer J. L. Indrïesië, voorzitter van de afdeeling Amsterdam, voerde het woord over het saneeringsontwerp, dat op komst is. Hij vestigde er met nadruk de aandacht op dat de R.K. Broodslijtersvereeniging de eenige organisatie op dat gebied is, die een rechts positie heeft en dus naar buiten kan op treden. Niet alleen de belangen van de R.K. slijters behartigt zij, maar ook die van alle broodslijteis in het geheele land. Toen na de aanneming van de wet op de overeenkomsten door de Tweede Kamer in Januari 1935, de patroons aan prof. Kaag hadden verzocht de saneering van het bak kersbedrijf te bestudeeren, heeft de vereeni- ging een onderhoud met dezen hoogleeraar gehad. In dat onderhoud stelde zij voor de winstmarge voor de slijters te bepalen op 4 cent. Een punt van bespreking vormde ook de positie van de slijters, die tevens in de bak kerij werkzaam zijn. Deze zullen hun werk kunnen blijven uitoefenen, maar nieuwe slij ters zullen niet in de bakkerij kunnen komen, Er zal een commissie worden gevormd uit bakkers en slijters, die tot taak zal hebben eventueele geschillen te beslechten en die zal hebben te beslissen of er gegronde redenen aanwezig zijn, wanneer een slijter van leve rancier wil veranderen en wanneer een pa troon een slijter wil ontslaan. In Den Haag zal een centraal bureau de slijtvergunningen verstrekken. Spreker deelde mede dat prof. Kaag de resultaten van zijn werk heeft overgelegd aan het departement van economische zaken, dat aan prof Gerbrandy opdracht gaf een nader ontwerp op te stellen. De voorbereiding is in vollen gang; aan patroons en slijters worden reeds vragenlijs ten toegezonden. Over het algemeen staan de patroons scep tisch tegenover het slijterssysteem, maar ge mist zal het niet kunnen worden. Mochten er bij het huidige overcompleet van bakkers en dus ook van slijters, menschen moeten verdwijnen, dan zullen de overigen het beter krijgen. Maar vóór alles drong spr. erop aan dat men zich organiseeren zou. De vereeniging heeft al veel verricht. Zoo heeft men den bij stand van een juridisch adviseur en het be stuur heeft alreeds een adres gericht aan den minister van economische zaken om de be langen van de slijters te verdedigen. De saneering, berustende op de ordenings gedachte is noodzakelijk. Maar noodzakelijk is ook, zoo besloot spr., dat alle R.K. broodslij ters als één man achter hun organisatie staan. Van 1117 October wordt de uitvinding der film herdacht. Louis Lumière komt naar Nederland. Wij laten ons gewillig vangen door grijpgrage leuningen, het licht gaat uit, het spel kan beginnen. Wij zien veel goeds en veel slechts, leeren veel goeds en veel slechts, ervaren de tot standkoming eener beroemde uitvin ding, of zien de gevolgen van een vree- selijken moord. ïn waarheid of in spel, ter leering of vermaak. Maar van het hoe, wat, waarom, wie. waai en wanneer, van zooveel wat er schijnbaar maar los bij hangt, daarvan geven wij ons eigenlijk nooit rekenschap. Vraagt men iemand: „Hoelang bestaat de film?" dan zal hij in vele gevalien het antwoord schuldig moeten blijven. Het is zelfs de vraag of hij zich nog kan herinneren wanneer de geluid- makende film voor het eerst in gebruik werd genomen. Het is dan ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de film, van het oogenblik af waarop voor het eerst beweging werd vast gelegd, dat ook in Nederland een herdenkings- week is georganiseerd, die ten doel heeft ook het publiek op de hoogte brengen van den grooten vooruitgang, dien de film in deze veer tig jaar heeft gemaakt. In 1895 dus werd in een Parijsch café, op de Boulevard des Capucines, een film vertoond van Louis Lumière. Het mag een eigenaardige speling van het lot zijn, dat de man. wiens naam ten eeuwigen dage aan de film verbon den zal blijven, juist Lumière moest zijn. In derdaad heet de uitvinder van de film Licht, Prof. dr. H. A. van Bakel. 25 jaar hoogleeraar. Morgen viert, naar wij reeds in het kort hebben gemeld, Prof. Dr. H. A. v. Bakel. ge woon hoogleeraar in de geschiedenis der dog matiek en in de encyclopaedic der godge leerdheid aan de Gem. Universiteit te Am sterdam en hoogleeraar van het seminarium van liet Ev. Luth. Kerkgenootschap en voor dien predikant alhier, zijn zilveren hoog- leeraars jubileum. Hendrik Anthonie van Bakel werd 26 Sept, 1874 te Amsterdam geboren en studeerde aan de Gem, Universiteit aldaar. Hij werd in 1899 proponent en aanvaardde 23 Sept. 1900 het predikambt bij de Evang. Luth. Gem. te Edam, nadat hij datzelfde jaar was gepro moveerd tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „De compositie van den Pastor Harmae". In 1903 vertrok prof. v. Bakel naar Haar lem waar zijn toenmalige collega, Ds. W, R. Poolman, hem bevestigde en waar hij 24 Mei intrede deed met 2 Cor. 5 14a. In Haarlem groeide de gemeente hard in de jaren van het verblijf van prof. v. Bakel. Hij riep er ook een Kring op voor de gemeen teleden en bevorderde bouw en inrichting van 't weeshuis, een kliniek en ziekenverple ging. In 1909 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar aan het Evang. Luth Seminarium en in 1910 tot buitengewoon hoogleeraar aan de Gem, Universiteit te Amsterdam. Prof. van Bakel was opvolger van prof. dr. W. Brandt, die naar het bxiitenland vertrokken was. In 1916 volgde zijn benoeming tot gewoon hoog leeraar. als hoedanig de jubilaris nog werk zaam is. In de aula van de Stedelijke Universiteit te Amsterdam zal morgen het zilveren feest van prof. v. Bakel worden gevierd, waarna de jubilaris in de senaatskamer recipieeren zal. Uit den kring van zijn vrienden, leerlingen en oud-leerlingen heeft zich een comité ge vormd om prof. v Bakel een huldeblijk aan te bieden. Als voorzitter treedt op Ds. P. Groote, voorzitter van het Luth. seminarium, terwijl de rector-magnificus van de Sted. Universiteit, prof. dr. W. P. C. Zeeman, er eveneens in heeft zitting genomen. Het co mité zal prof. v. Bakel diens geschilderd portret aanbieden. Esperanto Haarlem-Noord. Onlangs werd er in Brussel een interna tionaal congres gehouden voor ongevallen- geneeskunde, waaraan geneesheeren en pro fessoren uit veertig landen deelnamen. Een deelnemer aan dat congres deelt het volgen de mede: „Het vertalen liet men ditmaal achter wege. Niet omdat hier alleen maar personen aanwezig waren, voor wie dat niet noodig was. O neen, ook geleerden kennen niet zoo veel talen, dat men elkaar verstaat en be grijpt. Zoo was er een Japanner, naast wien ik zat op het officieele diner, gegeven ter eere van de buitenlandsche gedelegeerden. Met geen mogelijkheid was er met hem con tact te krijgen, behalve door gebaren. Het eenige, dat ik hem aan zijn verstand kon brengen was, dat hij een stoel moest op schuiven, zoodat ik een Deensche dame, die zich danig verveelde tusschen een Mexicaan en een Spanjaard (die alleen hun eigen taal spraken) een weinig uit haar isolement kon verlossen, want de overbuur, de Japanner, grijnsde alleen". Dat noemt men dan „Internationale Con gressen". Men zal het met me eens zijn. dat geld en energie, aan dergelijke „congressen" besteed, weggeworpen" zijn. Verstandiger deden het dan ook de vege tariërs, die een internationaal congres hiel den in Denemarken en die het besluit na men in het vervolg de redevoeringen alleen te zullen vertalen in 't Esperanto. Nog verstandiger doen het de Esperantis ten zelf. Die houden in hun congressen, met vertegenwoordigers uit alle hoeken der we reld, hun redevoeringen in Esperanto. Wie als Esperantist zoo'n congres heeft meege maakt, staat verbaasd over de gemakkelijk heid, waarmee hij zelfs de meest Oostersche vreemdelingen verstaat. En vooral nu het verkeer tusschen de lan den geweldig is toegenomen, nu de radio ons berichten doet toekomen uit alle landen in onze omgeving, nu veel meer dan vroeger het eene volk onmiddellijk met het andere in contact komt, is Esperanto noodig. De gelegenheid is er weer om met die taal ken nis te maken, want Donderdagavond houdt de actieve Esperanto-afdeeiing in Haarlem- Noord een propagandavergadering in café Suisse aan den Rijksstraatweg, waar tevens plannen vooor een nieuwen cursus worden beraamd. Belangstellenden zullen daar wel kom zijn. het is geen pseudoniem en hij heeft zijn naam met eere gedragen. Louis Lumière, die nu drie en zeventig ja ren telt, zal de herdenking in Nederland van zijn uitvinding ten deele persoonlijk meema ken. De feestweek is vastgesteld van 11 tot 17 October, doch het is den heer Lumière, vooral wegens zijn gezondheidstoestand, on mogelijk de geheele week hier te blijven. Maandag den veertienden komt hij per vliegmachine in Rotterdam aan, waarna hem een feestelijke ontvangst zal worden bereid. Echter zal den Zaterdag daaraan vooraf gaand reeds een plechtigheid geschieden, die voor de Nederlandsche filmwereld van groot belang is, namelijk de officieele opening van de filmstudio te Wassenaar, die, zooals ons ook van bevoegde zijde werd meegedeeld, de vergelijking met vele studio's in het buiten land met glans kan doorstaan. De feestelijkheden zijn georganiseerd door den Nederlandschen Bioscoopbond. Het zou te ver voeren in details te gaan, doch de voor naamste punten van het programma zijn de moeite der vermelding wel waard. De bond heeft enkele prijsvragen uitgeloofd die ten doel hebben dit jubileum vooral on der de aandacht van velen te brengen. De prijsvraag voor een affiche zag honderd zes en dertig inzendingen, die waarschijnlijk bin nenkort ook zullen worden tentoongesteld. Belangwekkend is echter die prijsvraag voor een oorspronkelijk scenario voor een Neder landsche geluidsfilm. Immers kennen wij tot nog toe slechts verfilmde boeken of tooneel- stukken. Twee honderd en zestig scenario schrijvers hebben den onderlingen strijd aan gebonden naar den eere-titel van het be kroonde meesterwerk en het werk der beoor deelaars moet men niet te gering schatten Verder is het ook de bedoeling tijdens deze feestweek alom bijzonder goede."films te ver- toonen, die bewijs afleggen van de groote vor deringen die de techniek heeft gemaakt. Wel is het onmogelijk gebleken een historische film samen te stellen die in alle theaters van Nederland gedraaid zal kunnen worden, doch wel meenen de organisatoren dat de reestweek van het veertigjarig bestaan der film her dacht dient te worden door alom bijzondere producten te vertoonen. Voordat de feestweek begint zal een korte aankondigingsfilm in de verschillende thea ters worden vertoond, die de aandacht zal vestigen op de komende feestweek. Ook hier- Bennebroekers vergaderden. Vereeniging „Bennebroek's Belang" opgericht. Wij publiceerden reeds eenige malen be richten en ingezonden stukken omtrent de actie die de inwoners van Bennebroek voeren tegen de naar hun meening te hooge tarie ven van het P.E.N., de Prov. Waterleiding, de personeele belasting enz. Reeds twee vergaderingen over deze actie werden belegd, Ook Dinsdagavond waren vele Bennebroeksche ingezetenen in café „Oud Berg én Dal" saamgekomen, waar de voor- loopig gevormde commissie van inwoners onder voorzitterschap van den heer J. W. G. La Fleur mededeelingen zou deon over de bereikte resultaten van de besprekingen met de directies van het Prov. Electrisch Net en de Prov. Waterleiding, terwijl ook de perso neele belasting zou worden besproken. De heer La Fleur heette allen aanwezigen van harte welkom. Daarna deelde hij mede, dat bij het onderhoud dat de commissie met de directie van het P.E.N. had. de grieven der Bennebroekers zijn uiteengezet. Verschil lende problemen betreffende de electriciteits voorziening zijn besproken en de grieven te gen den vertegenwoordiger in Bennebroek zullen grondig worden onderzocht. Andere klachten over de electriciteisvoorziening zul len bij de commissie kunnen worden inge diend. Op een volgende vergadering zullen twee ambtenaren van het P.EN. aanwezig zijn. Tijdens het onderhoud met den adjunct directeur den heer Wijnmalen is geconsta teerd, dat noch de kilowatt-prijs, noch het maandelijksch vastrecht bedrag verlaagd kunnen worden, daar de exploitatie dit niet toelaat. Eventueele winsten moeten namelijk in het reservefonds worden gestort, daar het voorgeschreven reservebedrag voorloopig nog niet is bereikt. Het is tevens niet moge lijk gebleken aan het verzoek verlaging van het bestaande of invoering van een ander tarief voor den kleinen verbruiker toe te passen. Wel kan eenige vergemakkeling in de betaling worden ingevoerd. De besprekingen met ir. Van Nievelt van het P.W.N. over de verschillende tarieven van de watervoorziening hadden niet veel succes. Wel werd de commissie voor een groot deel in het gelijk gesteld. De algemeene conclusie was dat wijzi ging of verlaging van de tarieven pas na langen tijd of heelemaal niet kon ge schieden. De voorzitter constateerde, dat in dien deze tarieven, die de goedkeuring dra gen van Ged. Staten, gehandhaafd blijven, men zich eventueel later tot dit college kan wenden. Met de commissies in IJmuiden en Santpoort zal men contact blijven houden. Hierna besprak de heer La Fleur het vraag stuk der personeele belasting. Van den burgemeester is toezegging ver kregen, dat pogingen zullen worden gedaan Bennebroek in een andere belastingklasse te krijgen, Naar spr. verklaarde gaan er ge ruchten, dat Bennebroek van de zevende naar de vijfde klasse zou overgaan. Aange zien men nog geen nadere mededeelingen van den burgemeester kon ontvangen, heeft de commissie besloten binnenkort nogmaals te informeeren. Spr. drong er op aan dat ook de raadsleden aangespoord zouden wor den deze kwestie te onderzoeken. Tenslotte besprak hij het openbaar lager onderwijs. Men heeft z-ich in verbinding ge steld met de oudercommissïe. welk contact geen verdere resultaten heeft gehad. Daarna hebben eenige personen buiten de commissie om een voorioopige commissie gevormd, als afdeeling van de Vereeniging voor Volkson derwijs. Hierin hebben zitting de heeren La Fleur. Schneider, Roos. Pijpers en mevr. Ver stappen. Zij, die sympathie voor de vereeni ging hebben kunnen zich als toekomstig lid van de afdeeling Bennebroek opgeven. Dins dag 1 October- zal in café „De geleerde man" de eerste vergadering worden gehouden, waar een deskundige toelichtingen zal geven. Na de pauze werd door eenige personen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna ging men over tot behandeling van de kwestie van oprichting van een vereeni ging die de actie kan voortzetten De voor zitter bracht dank aan hen. die tot dusver de actie gesteund hadden en zette in het kort het doel van de te stichten vereeniging uiteen. Zij zal diverse verbeteringen tot stand moeten brengen voor particulieren, voor den middenstand, in de straatverlichting etc. De vereeniging, die voor 29 jaar en 11 maanden zal zijn aangegaan, zal het leven van de inwoners van Bennebroek goedkoo- per en aangenamer moeten maken. Een der gelijke vereeniging kan, volgens spr., de wen- (Adv. Ingez. Med.) schen voor de inwoners op goede wijze ver tolken. Bij acclamatie werd ce naam „Benne broek's Belang" goedgekeurd. 62 personen gaven zich tijdens de vergadering op als lid. Bij acclamatie werd een bestuur gekozen, bestaande uit de leden van de commissie, de heeren J. W. G. La Fleur (voorz.). J. C. Schneider (secr.). Van Rotten. Van der Kracht, Roos Jr.. Roos Sr.. J. Nagel. Huls bosch, Bakker, Pijpers, Jonker, Dubbes en mevr. Verstappen. Het ongeluk in de Kruistochtstraat. De heer Wijts nog steeds bewusteloos. De 33-jarige heer Wijts, die verleden Zon dagmiddag, toen hij per motor uit de Van Keulenstraat in de Kruistochtstraat kwam, door een auto werd aangereden, is nog steeds buiten bewustzijn. Na zijn overbrenging naar het St.-Elisa- bethsgasthuis, waar een schedelfractuur werd geconstateerd is zijn toestand nog steeds het zelfde gebleven: zeer zorgwekkend. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau, Smedestraat; armbandhorloge, Molenaar, Fa- brïciusstraat 31; R. K. kerkboek. Schrander, Dr Leijdsstraat 85; Franseh leesboek, Peper, Teding van Berkhoutstraat 72 r„ damesarm bandhorloge, Vroom en Dreesmann. Gr. Hout straat; hond, Groenveld, Valkenstraat 17; heerenjas, Duisterhof, Kerklaan 28, Heem stede; Kinder jasje, Bulters, Nieuweweg, Spoorhuis; halsketting. Holzapfel. Gasthuis laan 127; kinderhalsketting, Greidonus, Vel- serstraat 40; Clips van damesblouse. Hooweg Vc-rspronckweg74; halsketting, alpinomuts, bos sleutels. Politiebureau Smedestraat; Leeskaart v. d. Veidt. Waldeck Pyrmontstraat 66: bak- kersmand. Doxon, Velserstraat 81; kindermuts v. d. Putten. L. Raamstraat 24: jongensmuts, Berkenrodestraat 32; portefeuille met in houd. Tierle. Pieter Kiesstraat 13; Parapluie Riphagen, Spijkermanslaan 2c.portemonnaie Eggeraat, Siwartstraat 7; rijwielplaatje. Bul ters v. Loostraat 26; rozenkrans. Kloes. Kruis tochtstraat 24; damestasch, Koopman, Ous ter Tuindorplaan 6: damestasch, Zuidweg. Esschilderstraat 30 rood: damestasch. van Impelen. Barrevoetestraat 12 rood: vulpotlood Kuipers. Velserstraat 37; zwemkaart, Wolff, Teding van Berkhoutstraat 132: Zweep. Ophuijzen, Adr. de Jongestraat 35. De Gruyter boekte minder gunstige resultaten. Dividenden ten deele verlaagd. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer J. Snijders is be noemd tot onderwijzer aan de school voor bijzonder onderwijs te Heenvlyiet (Z.H.) ORGELBESPELING in de Groote- of St-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 26 September 1935, des namid dags van 34 uur door den heer George Ro bert. Programma 1. Praeludium und Fuge g-moll, D. Buxtehude. 2. Canzone, J. S. Bach. 3. Jesus Christus, unser Heiland, J. S. Bach. 4. a. Siciliana Enrico Boss:, b. Prélude. 5. Trauerode, Fr. Liszt. 6. Suite Gothiqus, L. Boëllmann. Introduction, Choral. Menuet. Prière. Toccata. Louis Lumière, die in 1895 de cinematografie uitvond. voor was een prijsvraag uitgeschreven onder Nederlandsche filmfabrikanten. Door radioredevoeringen voor verschillen de omvoepvereenigingen hoopt men voorts het Nederlandsche publiek in te lichten over veertig jaren filmgeschiedenis. Voor een betrekkelijk besloten gezelschap zal in Amsterdam een feestprogramma wor den vertoond, waar een film zal worden ge draaid. die is samengesteld uit deelen van vele oude films, en waardoor een goed over zicht zal worden verkregen van de ontwikke ling van 1895. de eerste vertooning in het Fa- rij sche cafétje, tot nu toe Helaas was het technisch onmogelijk vele copieën van deze film te maken, zoodat slechts een beperkt aantal personen deze documen taire film zal te zien krijgen. Ook is men voornemens lezingen te houden ter herdenking van het filmjubileum. Kort samengesteld kunnen wij dus zeggen dat het veertig-jarig jubileum van de ontdek king der cinematografie aan de Nederland sche bioscoopbezoekers niet ongemerkt voorbij zal gaan. En terwijl wij dagelijks denken aan „vei der-verder" wordt onze aandacht even gevestigd op den ouden explicateur, den eenen pianist en later het orkest, die de geluidsfilm zijn vooraf gegaan. Aan het verslag der firma P. de Gruyter en Zoon, ontleenen wij: De resultaten, door de vennootschap in het laatste boekjaar behaald, bleven opnieuw bij die van het vorige jaar ten achter. De hoofd oorzaak daarvan ligt in de vermindering van de inkomsten uit buitenlandsche ondernemin gen, die geleden hebben onder de regeerings- maatregelen in de landen harer vestiging. Doch ook binnen onze grenzen hebben de re- geeringsmaatregelen de financieele resultaten van ons bedrijf geschaad. Uit den aard der zaak geeft elke buiten landsche belegging thans meer risico dan vroeger meer dan ooit is daarom voor onze vennootschap een conservatieve uitdeelings- politiek gewettigd. De directie stelt daarom, voor zoowel op de preferente winstdeelende aandeelen alsook op de gewone aandeelen het dividend op 6% te bepalen en om van de overwinst 200.000 te gebruiken voor stor ting in het Reservefonds. Er blijft dan een restant over, groot 375.632, dat zij voor stelt naar nieuwe rekening over te brengen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal het reservefonds tot 2.900.000 stijgen. Het eindresultaat der winst- en verlies rekening, hetwelk een batig saldo aangeeft van 1.623.879 (2.247.503), is dan ook niet onbelangrijk lager dan dat van het vorige boekjaar. Behalve de normale afschrijvingen op ge bouwen en installaties werden ook dit jaar weder eenige extra afschrijvingen op deze posten gedaan en werd voor waardeverminde ring van goederen een bedrag van 7025 af geschreven. Na aftrek van deze afschrijvin gen in totaal groot 548.241 534.252) en onder bijvoeging van het onverdeelde winst saldo van het vorige jaar groot 365.597, blijft er een saldo-winst van 1.441.236 1.979.053) ter verdeeling over. Hiervan kan allereerst "worden uitgekeerd een dividend van op de beide soorten van. pref. aand. en op de gew.- en prior.-aand. (v. j. resp. 6%, 6!'2%, 8% en 6%). Van deze dividenden werd op de beide soorten prefe rente aandeelen reeds 3% als interim-dividend betaald. Wij stellen u daarom voor uit de overwinst, na aftrek van 73.424 voor tantièmes, een bedrag van 200.000 (onv.) te storten in het Reservefonds, en het dan nog overblijvend restant groot 375.632 (365.597) over te irengen naar nieuwe rekening.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11