Onze handelsbetrekkingen met Italië. Bokspartij. Hd Beêm&pi§ksfo 53e Jaargang No. 16029 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 25 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 0 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplesn 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eö aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600 -, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 September. De Heeren in Den Haag. Minister-president Colijn is gisteren, na de zomervacantie die bezinning heeft moeten brengen, weer met zijn volledige Kabinet voor de Tweede Kamer verschenen en heeft een rede gehouden waarin toenadering en bezwe ring als leidmotieven optraden. Toenadering tot de R.K. fractie en haar leider prof. Aal- berse, en bezwering om rustig te blijven tot iedereen. Dat „rustig blijven" zal velen Irritee rend in de ooren klinken, in een tijd van spanning en. moeilijkheden als de huidige, maar minister Colijn's motiveering rechtvaar digt de bedoeling van de term wel. Als hij zegt „rustig blijven" heeft hij het over de financiëele situatie. Prof. Aalberse's vraag, of de regeering nu meent voldoende t-e hebben gedaan om door aanpassing van productie kosten en prijzen (onvoorziene omstandig heden voorbehouden) devaluatie te voorko men, beantwoordt hij aldus: „Vaste wil om dit te bereiken moet bij allen vooropstaan, maar de regeering, hoe vastbe sloten ook, staat vrijwel machteloos als het publiek blijft vluchten in de buitenlandsolie valuta. Blijft men rustig, dan kan devaluatie, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, uitblijven. Dit is de vaste overtuiging der re geering." Een dergelijke slagzin-achtige term als „Rustig blijven" kan tot allerlei misverstand aanleiding geven. Minister Colijn had mis schien veiliger kunnen zeggen „Geen Pa niek", want 'nu worden er door sommige menschen verkeerde gevolgtrekkingen uit zijn motto gemaakt. Hij bedoelt niet dat wij maar met de armen over elkaar moeten gaan zitten afwachten wat ons mi weer be schoren zal zijn. Hij bedoelt natuurlijk niet dat Nederland zich maar met den stroom moet laten meesleuren en zich van de moei lijkheden, de zorgen en de gevaren, die het bedreigen, niets aantrekken. Hij bedoelt wèl: „Houdt het hoofd koel". Gemakkelijk is dat niet. Het is altijd ge-- makkelijker opgewonden te worden en tot overhaaste financieele maatregelen over te gaan om zichzelf te dekken, dan het hoofd koel te houden en het nationale belang ook ln particuliere bëdrijfsaangelegenheden te laten meespreken. Als de meerderheid in de Kamer inderdaad de deflationistisehe politiek van de regeering blijft toegedaan en dat schijnt wel zeker dan hoop ik evenwel, dat in dit debat nu ook eens het besef tot uiting zal komen dat de Heeren in Den Haag zelf het voorbeeld moeten geven. Afgezien van alle politieke waardeering en van de vraag, bij wie nu eigenlijk de schuld lag van de Juli-crisis, mag men in volkomen objecti viteit constateeren dat die crisis geen voor beeld gaf van „Rustig blijven", „Geen Pa niek", en „Houdt het hoofd koel". Het is de plicht van de Heeren in Den Haag een voor beeld van koel zakelijk beleid te geven. Het is te hopen dat velen hebben begrepen hoe gevaarlijk in een tijd als deze een derge lijke politieke verwarring als de crisis-van- Juli is. Het particuliere bedrijfsleven zal er bui tengewoon mee gebaat zijn als men uit scheidt met het eeuwige gedisputeer over de flatie en devaluatie. Het is al eerder gezegd in deze rubriek, maar het moge herhaald worden: de toestand van onzekerheid te de zen opzichte, onzekerheid die niet „onvoor ziene omstandigheden" geldt maar de vraag, of de Heeren in Den Haag niet plotseling totaal van koers zullen veranderen, schept een situatie die veel meer nadeelen mee brengt dan deflatie of devaluatie het ooit kunnen doen. Een toestand namelijk, „tus- schen hangen en wurgen", waarin de parti culiere bedrijfsleiders niet vóór en niet ach teruit durven, in dezelfde eindelooze bespre kingen en conferenties vervallen als de Hee ren in Den Haag zelf en zich intusschen met stijgende ergernis afvragen: „Waar moeten we nu eigenlijk heen? Wat willen ze nu eigenlijk?" Voorwaarde voor „Rustig blijven", „Geen paniek", „Houdt het hoofd koel" is derhalve in de eerste plaats dat de Heeren in Den Haag, vormende het parlement, deze stel regels zelf huldigen. Dit is geen politiek, maar een eenvoudige practische redeneering die altijd en in alle omstandigheden opgaat. Aarzelen, weifelen is altijd de slechtste methode, die dus leidt tot de slechtste resul taten. Een vaste lijn is altijd verre daar boven verkieselijk. Die verwacht men en meent men te mogen eischen van de Hee ren in Den Haag. Wij hebben onzen economischen medewerker Jhr. Dr, J. C. Mollerus verzocht, in verband met de mogelijk heid, dat Nederland zal deelnemen aan economische cancties tegen Italië, een tweetal artikelen te schrijven over de handelsbetrekkingen van Nederland met Italië. In het heden geplaatste eerste artikel (men zie pag. 7) behan delt hij de bestaande handelsverdra gen en de regelingen, welke tusschen beide landen zijn getroffen. Tevens behandelt dr. Mollerus daarin de fi nancieele maatregelen, welke de Ita- liaansche ministerraad op 26 Aug. j.l. heeft getroffen. In het tweede artikel, dat morgen zal worden opgenomen, geeft hij interessante cijfers over de waarde en de beteekenis van den Ne- derlandschen uitvoer naar Italië en den invoer uit Italië naar Nederland. De winterdienst der Spoor wegen. AmsterdamZandvoort in 26 minuten. „Spoor en Tramwegen" maakt melding van verschillende wijzigingen in de treinverbin dingen, die 6 October a.s. met den .winter dienst zullen ingaan en waarvan voor deze streek het volgende van belang is. Ingaande 6 October 1935 wordt de reizigers- dienst gestaakt op het baanvak Uithoorn Aalsmeer en ingaande 1 Januari 1936 op de baanvakken Leiden Heerensingel—Hoofddorp, Alphen a. d. RijnUithoorn en Nieuwveen ter Aar. In verband daarmede worden in plaats van enkele treinen van en naar Uithoorn, enkele motortreinen van en naar Gouda via Alphen a. d. Rijn naar en van Leiden gevoerd. Het baanvak Haarlem—Zandvoort Bad wordt geëlectrificeerd. Van 9.00 tot 24.00 wordt bp dit baanvak een regelmatige uurdienst gereden. De treinen vertrekken van Amsterdam C.S. 20 minuten en van Zandvoort Bad 12 minuten over het geheele uur. Het traject wordt afgelegd in pl.m. 26 min. Ten behoeve van het verkeer in de spitsuren wordt op die uren het aantal treinen uitge breid en wordt practisch een halfuurdiénst ge reden. Behoudens enkele uitzonderingen loopen de treinen van Zandvoort Bad naar Amsterdam C.S. en terug. Eén der typhus-patiënten in Den Haag overleden. DEN HAAG. 25 September (A.N.P.) Ter aanvulling van ons bericht van giste ren betreffende eenige typhusgevallen, welke zich in deze stad voordoen, kunnen wij nog mededeelen. dat een leverancier van con sumptie-artikelen, die o.a. aan alle bij den gemeentelijke geneeskundigen en gezond heidsdienst bekend zijnde typhuspatiënten geleverd had thans wordt gecontroleerd. Hei aantal verdachte gevallen bedraagt 8, waar van 2 personen betreffen, die niet werken in de beide werkplaatsen in het Bezuidenhout- kwartier, waar de andere patiënten werk zaam zijn. Sommige der gevallen zijn van lichten, andere van ernstiger aard. Eén patiënt is overleden. Er wordt veel buitenlandsch fruit ingevoerd. Schade voor onze fruitteelt. Het Tweede Kamerlid de heer Vervoorn heeft aan den minister van Landbouw en Vis- scherjj gevraagd of het hem bekend is, dat ondanks de contingenteeringen en de heffing van monopolierechten, zoowel in 1934 als in den loop van het jaar 1935, buitengewoon grocte hoeveelheden buitenlandsch versch fruit, fruit in blik en gedroogde vruchten in ons land zijn ingevoerd. „Is de minister niet van meening", zoo vraagt hij verder, „dat door deze overstroo ming der binnenlandsche markt met buiten- landsche vruchten, die ook alhier worden ge teeld of met inlandsch fruit in concurrentie treden, aan de Nederlandsche tuinders en fruittelers, die toch reeds onder zware zor gen gebukt gaan, groote schade wordt toege bracht?" Is voorts de minister niet van meening, dat het de plicht der regeering is ook aan deze groepen der Nederlandsche bevolking de ncodige hulp te verschaffen door wering van buitenlandsch fruit, hetzij door heffing van hoogere monopolierechten of hooge invoer rechten, dan wel door contingenteering? Is de minister bereid de bij beschikking var. 19 Juni 1935 No. 8174 afdeeling land- bouwcrisisaangelegenheden vastgestelde op houd- en vergoedingsprijzen van appelen en peren, welke vastgesteld zijn op 50 cent per 100 K.G. te vex-hoogen tot f 1 per 100 K.G.? Weet de minister dat de thans vastgestelde ophoud- en vergoedingsprijzen niet voldoen de zijn tot betaling der kosten van plukken, vervoeren en veilen van het fruit, zoodat niets voor de pachters of telers van appelen of peren overblijft? Abonmements-Diners a 90 ets. Met couponboekjes van 10 stuks in RESTAURANT „ROYAL zijn VOORTREFFELIJK (Adv. Ingez. MedJ Ds verbinding Haarlem-Noord- Bloemendaal. Nu wordt een klein viaduct gemaakt. De toekomst zal grootscher werken brengen. De bebouwing van Haarlem-Noord heeft zich de laatste jaren ook in Westelijke rich ting zeer sterk uitgebreid, zoodat steeds meel de Bloemendaalsche bebouwing genaderd wordt. Nu over de Delft, bij het einde van de Stuyvesantstraat, een brug is gemaakt, is het te begrijpen, dat de bewoners van dit deel van Haax'lem-Ncord zich ergeren aan de spoor baan Haarlem-Bloemendaal, die den doortoch: naar Blcemendaal belet. Zij zijn dicht bij het Bloemendaalsche station, veel dichter bij dan bij het Haarlemsche station, maar de vele forensen kunnen daarvan toch geen gebruik maken. Ook het Bloemendaalsche Bosch en ander natuurschoon lokken, maar zij zijn al leen te bereiken langs een grooten omweg, namelijk via de Kleverlaan. Geen wonder dat het Haarlemsche gemeen tebestuur, ter bevordering van de aantrekke lijkheid der vestiging in Haarlem-Noord, po gingen heeft aangewend cm hierin verbete ring te brengen. Er is thans met de directie der Nederlandsche Spoorwegen overeenstem ming bereikt over het maken van een tunnel nabij het station Bloemendaal. Deze tunnel, die een breedte krijgt van 5 Meter, is alleer. bestemd voor voetgangers (rijwielen zullen aan de hand meegenomen moeten worden). De tunnel krijgt langzaam-gloooiende toegan gen, die niet overdekt zijn. Daarom moet bij regen de tunnel drooggemalen kunnen wor den, waarvoor een kleine pompinstallatie ge maakt zal worden. Als het werk uitgevoerd is, zullen de bewoners van Haarlem-Noord dus van het station Bloemendaal gebruik kunnen maken en gaan wandelen in het Bloemendaalsche bosch. Voor de toekomst zijn grootsche plannen gemaakt voor de vei-binding Haarlem Noord Bloemendaal. De spooi-baan zal opgehoogd worden, waarbij dan viaducten zullen gemaakt werden bij de Kleverlaan en den Grionweg. Het spoorwegstation te Bloemendaal staat nu aan den Westkant van de spoorlijn. Het is aan te nemen, dat het in de toekomst een be langrijk stattion zal worden voor Haai-lem- Norod. Daarom is op het uitbi-eidingsplan een ïxieuw en grooter station voor Bloemendaal ontwoi-pen dat aan den Oostkant staant. Maar zooals wij reeds schreven dit zijn toe komstplannen. In den eei-sten tijd is er geen uitzicht op uitvoering. Eerst komt in elk geval de verdere ophooging van de spoorlijn Haar lemRotterdam aan de beui-t. Voor het behoud der Haarlemmermeerlijnen. (De negerbokser Louis heeft den oud kampioen Max Baer in de vierde ronde knock out geslagen De verliezer kreeg 300.000 dollar. Er waren honderdduizend toe- schouwers De groote strijd is weer gestreden, Het krachtprobleem is uitgekiend, De honderdduizend zijn tevreden. De boksers hebben grof verdiend. Het regende een tijdje slagen Op neus en kin en maag gericht, Als u of ik niet zou verdragen. Met zulk een onverstoord gezicht. Van d' eerste tot de vierde ronde Klonk, vol van primitief genot, Uit honderdduizend mannenmonden Een rauw geloei uit heeschen strot. Na tien minuten viel een vechter Bewustloos op den harden grond, Driehonderdduizend dollar echter Zijn wel een pleister op zijn wond. Op heel de wereld strijden velen Van dag tot dag een harden strijd. Zonder fortuin om te verdeelen En zonder roem zelfs als profijt. De slagen, die ook zij ontvangen, Komen heel dikwijls pijnlijk aan. Zoodat zij naar wat rust verlangen Als zij met moeite blijven staan. Geen stervling komt er naar hen kijken, Zij blijven in hun strijd alleen, Zi.j zwoegen om niet te bezwijken Zij boksen zich door 't leven heen. Als zij na jaren mochten winnen, Dan klinkt geen juichkreet door de lucht. Zij slaken uit hun diepste binnen Alleen een afgematte zucht. Dit boksen is de ernst van 't leven, Het andre noemt men sport of spel, Je denkt bij zoo'n verhouding even: Een dolle wereld is het wel. Midden-Japan ernstig getroffen. Talrijke tlooden en gewonden. Onderhoud met- de Directie der Spoorwegen geen resultaat. Zooals onze lezers weten zou het. comité, dat eenige dagen geleden is samengesteld om te ijveren voor het behoud der Haai-lemmer- meer-spoorlijnen, heden te Utrecht met de Directie van de Nedei'landsche Spoorwegen een onderhoud hebben. Naar wij vernemen heeft dit onderhoud he denmorgen plaats gehad. Het heeft echter niet het minste resultaat gehad. Het comité heeft daarom besloten, nu een onderhoud met den minister van Waterstaat aan te vragen. TOKIO. 25 Sept. De met wolkbreuken ge paard gaande typhoon, die gisteren in de om geving van Kioesjoe is losgebroken, heeft zich met verwoestenden kracht naar Midden-Japan voortbewogen en op zijn weg ontzaglijke schade en een groot aantal ongelukken verooi'zaakt. Te Tokio werden volgens de laatste berichten door den geweldigen regenval ruim 53.00C huizen ovei-stroomd. Een wervelwind ver woestte hedenmorgen vroeg in het mijndis- trict talrijke woningen waarbij 31 mijnwerkers werden gedood, terwijl velen wei-den gewond en nog worden vermist. De spoorlijn Tokio- Kobe is op verschillende plaatsen vernield, zoodat groote storing in het verkeer is ont staan. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn in midden- en West-Japan 63 per sonen gedood door het instorten van huizen en door aardverschuivingen. Ook de visscherij heeft groote verliezen geleden door het nood weer. Zoo zijn aan de kust van Simane vele schepen gekenterd. In totaal worden 62 vis- schers vermist. TRAMVERTRAGING. Hedenmorgen ongeveer half negen is een motorwagèn van de N.H.T.M. te ^Heemstede defect geraakt, waardoor het tramverkeer ge durende ongeveer tien minuten wegens ge brek aan stroom gestremd is geweest. In den afgeloopen nacht is bij de Vinke- brug op de Amsterdamsche Vaart een groote tractor zoodanig geslipt, dat hij beide tram banen versperde. Het gevolg hiervan was, dat- de eerste vier diensten van de E.S.M. niet uit Zandvoort en Haarlem konden vertrekken. De passagiers werden gewaarschuwd, dat ze per trein naar Amsterdam moesten reizen. Eerst de vijfde dienst kon, zij het ook met tien minuten oponthoud, vertrekken. De Italiaansclie ministerraad nam gisteren verdere militaire besluiten. pag. 4 Fransche militairen zullen den spoorweg Dzji- boeti-Addis Abeba bewaken. pag. 4 Dr. Colijn sprak in de Tweede Kamer op ver zoenenden toon. pag. 3 De stakende arbeiders te Tilburg willen het werk hervatten. pag. 3 De Zusters van de Mariastichting hebben haar gouden jubileum gevierd. pag. 6 Wat de Ziekenhuisverpleging aan de Gemeente Hf.arlem kost. pag 6 Tusschen Haariem-Xoord en Bloemendaal wordt een klein viaduct gemaakt. pag. 1 De storm uit het Noord-Westen heeft hier en daar stagnatie veroorzaakt. pag. 2 Te Bennebrock is een vereeniging „Benne- broek's belang" opgericht. pag. 7 Van 11 tot 17 October wordt de uitvinding van de film herdacht. pag. 7 De algemeene economische toestand wordt be ter, maar de internationale onrust blijft een gevaar. pag. 2 Joe Louis heeft Max Baer in de vierde ronde knock out geslagen. pag. 10 Laatste Berichten. pag. 9 ARTIKELENENZ. R. P.: De heeren in den Haag. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Als Nederland sancties op Italië zou moeten toepassen. pag. 1 Van onzen Londensclien correspondent: Twee honderd jaar pfi'icieele straat. pag. 4 Vr. S.: Engelsclic geleerden tegen den oorlog. pag. 4 Van onzen Wccnsclicn correspondent: Een sensationeelc boksavond in Wccnen. pag. 10 J. II. de Bois over Ilaarlem's kunstschatten. pag. 3 S. Landau: Een voorbeschouwing over de schaakmatch EuweAljechin. pag. 10 E. E. J.P.: Modeshow Weill-Mullcr. pag. 11 Langs de Straat: J. II. V.: Storm over de stad pag. 3 Bekende Haarlemmers: De heer A. de Vogel. pag. 3 Snelverkeer bracht weer veel leed. Drie ongelukken met doodelijken afloop. De 68-jarige slager H. Eiland te Hoogkei'k, is Dinsdagmiddag, toen hij zich per rijwiel van zijn erf wilde begeven, door een vracht auto uit Groningen aangereden, doordat hij zonder uit te kijken den weg over stak. Hij werd door een spatbord van den wagen ge grepen en tegen een boom geslingerd. Zwaar gewond bleef hij op den weg liggen. Het bleek, dat hij ernstige hoofdwonden en ribfracturen had opgeloopen. Zijn toestand is zorgwekkend. Kind door vrachtauto over reden en gedood. Op de Wouwschebaan te Roosendaal is het 4-jarig jongetje van de familie Kersten, dat aan de hand van zijn moeder liep, plotseling dwars over den weg geloopen en daarbij met een passeerende vrachtauto in aanraking ge komen. De kleine werd zoo ernstg gewond, dat hij een half uur later ovei-leed. Onder een auto met groenten. Dinsdag is de 22-jarige winkeljuffrouw P. J. van der Wouw, op de Willemsbrug te Rotter dam aangereden door een auto, beladen met groenten. Met ernstige verwondingen werd zij naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht, waar zij eenigen tijd later is overleden. Wielrijder gedood. Te Apeldoorn, op den hoek van den Walter- singel en de Jachtlaan, is de wielrijder van B. aangereden door een vrachtauto van de firma v. d. Scheur. De wielrijder was vrijwel op slag dood. De politie heeft het lijk en de vrachtauto in beslag genomen. Het gouden feest van de Maria-Stïchting te Haarlem De heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thïjssen overhandigt aan de Moeder-Overste een cadeau van belangstellenden, bestaande uit een enveloppe met inhoud, voor de stichting. Achter de tafel Deken Sondaal. VROUW DOOR EEN VALLENDEN BOOMKRUIN GEDOOD. AMSTERDAM, 2'5 September. Tengevolge van den hevigen wind is vanmorgen in het Tweede Marnixplantsoen een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 53-jarige vrouw stond daar bij de tramhalte met een andere vrouw te praten, toen door den he vigen wind de kruin van een der boomen in de nabijheid met hevig gekraak werd afgerukt en eei-stgenoemde vrouw op het hoofd trof. De vrouw zakte ineen en was onmiar>T;k dood. Het lijk is naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. Ook de andere vrouw, die door een knaap vergezeld was, zou gewond zijn. doch toen ds politie ter plaatse verscheen ht ongeval ge schiedde juist tegenover het bureau Raam poort waren beiden niet meer te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1