v.o.v. KEERENCOSTUUMS A. PRINS MODE-SHOW WEILL—MULLER BE 1RHBTEERENDE ANGST VOOR DEN OUDEN DAG. Leert dameskappen. pianoleeraar tempeliersstr. 20 TH. WITKAMP F. E. PAESI tandarts LAAT GEEN BAAR GELD LIGGEN WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 H X A RX-E-M'S DAGBEAD 11' De traditie getrouw hielden de firma's Weill en Zn. en H. P. Muller Dinsdagmiddag in de ibovenzalen van Brinkmann hun gecombi neerde modeshow van bont, dameskleer- makerswerk en hoeden. Wat hier werd ver toond door vijf mannequins was gedistingeerd en smaakvol voor zoover de mode smaakvol kan worden genoemd natuurlijk, omdat ieder hierop verschillend reageert. Mooie kleuren in hoofdzaak zwart, groen en bruin, benevens enkele uitzonderingen in blauw en lichte tinten, vrijwel geen uni-stoffen, maar zeer veel diagonaal, veeL draperieën maar kleine garneeringen ook op de hoeden en tenslotte veel ceintuurs in lak of peau de suède. Over ■het algemeen was de keuze der hoeden bij de toiletten of mantels gelukkig, opr een enkele vreemde tint na die iets in toon verschilde. Het mag dan zijn dat alle mogelijke kleurencombinaties zijn toegestaan, veel suc ces kan dat niet hebben, omdat het op den duur te bont en te onrustig is. «Bij deze show dij zich in de enkelvoudige tinten had ge houden, bleek duidelijk hoeveel mooier dit aandoet. Een nieuwtje is de driekwart lange peau de suède mantel, in rood-bruine tint met bont gevoerd en gegarneerd met een grijze bont kraag, zeer practisch voor den winter omdat peau de suède al spoedig te dun wordt voor het koude weer. Een zeer sportieve mantel vertoonde alleen van voren een ceintuur; de rug was ruim en in losse plooien vallend. De mantelcostuums hebben over het alge meen driekwart lange mantels, zooals het zwart en witte costuum met bovenstuk van zwart veulen. Hierbij behoorde een hoedje als voor een Mephisto uitgedacht, van zwart vilt met zwarte garneering, pikant en ge durfd. Menig hoedje verdiende trouwens de volle aandacht zooals het grijze hoedje met de grijze „ooren" bovenop, gedragen bij een driekwartlange grijze bontjas, de groote bruine hoed met een bescheiden bloemgar- neering achterop, de groene hoed waarvan de rand geheel opgeslagen was en die gedragen werd bij een driekwart-lange donkerbruine •breitschwanz bontjas, welke alltren aan den hals met tweemaal twee knoopen werd ge sloten. Deze driekwart bontjassen worden veel gedragen, maar zij hebben platte kragen, zijn z.g. peter pan kragen, zijn meestal van plat bont (breitschwanz o.a.) en vertonnen de kleuren grijs, bruin, zwart en een nieuwe kleur blauw. Wanneer wij echter verder in den winter zijn, komen de lange bontmantels aan bod waarvan hieronder een voorbeeld. Lange bisam bontmantel. Deze lange bisamjas heeft een kraag die dichtgestrikt kan worden, de kleur is licht- bruingrijs. Maar er waren ook lange mantels van bueno breitschwanz, Indisch lam, veulen, persianer en pattes persianer aanwezig, ter wijl de garneeringen der stoffen mantels, be halve uit de bovenstaande, ook nog uit mol. nutria en vossen bestonden. Hoewel de echt sportieve mantels bijna allemaal ceintuurs hebben, zijn de meer ge- kleede mantels- getailleerd gemaakt, wat een oneindig veel eleganter model geeft. Een nieuwigheid zijn verder de capes van platte bontsoorten, maar ook verwerkt in de stof fen mantels, zooals bijvoorbeeld alleen over de mouwen heen of alleen op den rug, enz. Heel kleine en coquette dopjes-op-één-oor, een bruin gevalletje met twee bruine vlerken aan weerskanten, een bruine baret met een rood veertje bovenop en een roode band tegen het achterhoofd, een bordeau-rood hoedje bij een grijs wollen japonnetje, een zwart dopje met een voiletje van achteren en voorop een rood en wit balletje, gedragen bij een zwarte mantel met wijde mouwen, groote platte hoeden, al deze waren passend bij het toilet en bij de gelegenheid waarvoor zij be stemd waren. Van de middag japonnen noemen wij een zwart met strooken aan de ondermouwen en 'n jabot aan den hals, alle gevoerd met wit, een groen met driekwart lange cape, welke laatste aan beide kanten ko.n worden gedra gen, de eene zijde in dezelfde stof, de andere in donkergroen velours en een bronsgroen TWEE MANNEN ONTVREEMDDEN EEN JACHT. Door de gemeentepolitie van De Rijp en Graft en de Rijksveldwacht te Graft, zijn in de gemeente Schermerhorn twee mannen gearresteerd. Het zijn een zekere J. W. van W. uit Leeuwarden en J. B., gedomicilieerd te Alk maar, die in een keurig gemeubileerd jacht reisden. Het is gebleken, dat zij dit jacht, genaamd „Betsy" waarvan zij den naam hadden verwijderd eenige dagen geleden te Am sterdam hadden gestolen. Zij zijn na bekend te hebben, met -dat vaartuig naar Amsterdam overgebracht. toiletje, gebouillonneerd aan schouders en ondermouw en met een bronsgroen hoedje. De avondtoiletten vertoonden Grieksche en Renaissance lijnen, veel in zwart, maar ook in lichte kleuren zooals het toilet op de af beelding. Avondjapon van gele tafzijde. Behalve deze tafzijden -japonnen waren er van moiré, en veel van kant, o.a. een met een shawl van zwart en zilver, een andere met zilverlamé eronder en een bruine kanten met roosjes langs den hals, Ook statige toiletten zooals een zwart velours met een gouden ceintuur met roode steenen en een losse omslag met capuchon werden vertoond, maar het wil ons voor komen dat men wel apart mag oefenen om hierin statig te loop-en, zoo lang en zoo wijd waren de rokken dezer toiletten. Een goed-gesloagde mode-show, en men mag het al of niet met de schoonheden der huidige mode eens zijn, bij wat vertoond werd was van de gunstigste factoren uitstekend partij getrokken, waardoor een mooi en aan trekkelijk geheel werd bereikt. E. E. J.P. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven Gewestelijke Landdag van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede Bond. De va can tie is. voorbij, .het werk begint weer, ook ons vredeswerk. De gedachte, die •we in de vacantie met -geweld van ons heb ben afgezet, wordt werkelijkheid: de oorlog zal beginnen, als er niet nog een wonder ge beurt om het te verhinderen. Wat z-ien w-e? Een Europa dat overvloeit van vaderlands liefde, elk land voor zich wel te verstaan; elk land voor zich, dat het eigen volk ver heerlijkt en dit somtijds concentreert in de verafgoding van den leider; elk land voor zich dat elk ander land vogelvrij verklaart en met oorlogsgeweld te lijf wil gaan, als het daarvan voordeel kan trekken. Soms vereenigen zich 2 of 3 nationale egoismen met elkaar tot- een bondgenoot schap tegen 1 of meer anderen, omdat dit practischer is. Maar de nationale egoismen botsen en zullen blijven botsen, totdat men eindelijk begrijpen zal, dat niet vaderlands liefde het hoogste is waarnaar gestreefd moet worden, maar menschenliefde; respect van den een-en mensch voor den ander, waar deering voor een vreemd volk even goed als voor het eigen volk, ontzag voor het leven van ieder levend wezen, afgezien van ras en nationaliteit. Moeten wij nu den moed laten zakken, om dat we nog lang niet zoover zijn? Neen, min der dan ooit; onzen krachtigen vredeswil moeten we toonen, opdat er tenminste een begin gemaakt worde voor een betere wereld Wij hier in Haarlem beginnen dus. Op Zondag 29 Sept. a.s. zal er een gewestelijke landdag gehouden worden van den Alg. N-ed. Vrouwen Vrede Bond in gebouw „Dreefzicht" (bij den Hout) te Haarlem, aanvang 11 uur v.m. precies. Sprekers zullen zijn: Ds. West mij se, uit Rotterdam en m-ej. Ds. Elink Schuurman uit Sneek. Verder zal er zijn: de clamatie, opvoering van een toepasselijk een- bedrijfsspel door een tooneelgezelschap on der lei-ding van Cor Swart en -een muziek nummer. Leden komt in grooten getale op! Ook geest verwanten zijn hartelijk welkom. Kinderen kunnen meegebracht worden; er is gezorgd dat zij aangenaam bezig worden gehouden. Sj. STRAUB-SCHMIDT, le secretaresse. Santpoort 189'35. Joh. Verhulstweg 29. „Van Jodenhaat is geen sprake" De correspondent van het Algemeen Neder landsen Persbureau te Berlijn heeft op zijn verzoek om inlichtingen betreffende de nieuwe Joden wetten, van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken ten antwoord gekregen, dat de Joden zullen worden behandeld als een vreemd volk op Duitschen bodem. „Van Joden haat is geen sprake. Wij willen geen vijand schap met de Joden Het lijkt alsof het Duitsche Ministerie van meening is, dat allen in het buitenland, die van de nieuwe Duitsche Jodenwetten kennis hebben genomen, ziende blind zijn. Is het immers niet het toppunt van vijandschap, dat een Staat, die ter bescherming van zijn „bloed en eer" een w-et noodig acht die zelfde wet uitsluitend gebruikt om ermede de meest elementaire maatschappelijke .eerbaarheid aan de Joden te ontnemen? Geeft het geen blijk van de scherpste en felst opgezweepte haat, dat de afgevaardigden in de zitting van de Duitsche Rijksdag, waar deze wetten wérden afgekondigd tegen een weerlooze en moegemartelde volksgroep, die nauwelijks één procent van de gehèele bevol king uitmaakt, deze wetten hebben ontvangen met een schier eindeloos vreugdegehuil? En ligt het niet onmiddellijk voor de hand, dat in een staat, waar de bad- en vacantie- oorden de meest beleedigende aankondigin gen jegens Joden goedkeuren en bevorderen, waar iemand als Julius Streicher, uitgever van de „Stürm-er" en soortgelijke walgelijke lec tuur, de meest intieme vriend van den hoogsten regeertogspersoon is, de stemming jegens de Joden noodzakelijkerwijze niet an ders dan vijandig meer kan zijn? Zelfs de meest oppervlakkige toeschouwers zullen hier op het eenig juiste antwoord weten te geven! DE JOODSCHE PERSCOMMISSIE VOOR BIJZONDERE BERICHTGEVING. Minister Rust en het jubileum der Goethe-Vereeniging. Geachte redactie, In Haarlem's Dagblad, dat tot mijn dage lij ksche lectuur behoort, trof mij in het num mer van 21 dezer een artikel onder het hoofd: Nazi's contra Goethe. Waarom Herr Rust van het jubileum der Goethe-Vereeniging wegbleef. De correspondent van de Manchester Guar dian geeft drie redenen op voor het niet ver tegenwoordigd zijn van de Duitsche regeering bij de viering van het 50-jarig bestaan der Goethe-Vereeniging te Weimar. Die 3 redenen zijn: le. Goethe was macon; 2e. G. weerhield zijn zoon dienst te nemen in het leger dat strijd zou voeren tegen Napoleon; 3e."G. zou zijn vriend Schiller (ik durf het haast niet te schrijven) vergiftifd hebben. Minister Rust had daar nog een 4de reden aan kunnen toe voegen doch kon dat niet daar dit het geheele Duitsche volk er toe zou brengen óf zijn Goethe te moeten verloochenen óf in zijn geheel tot bezinning te komen en de massapsychose waaraan het lijdt van zich af te schudden. De 4de reden waarop ik wil wijzen is te vin den in Eckermanns Gesprache mit Goethe, waaruit ik het volgende copieer: „Montag, den 6. April 1829." ,Wie Guizot von den Einflüssen redet, welche die Gallier in früher Zeit von fremden Nationen empfangen, ist mir besonders merk- wiirdig gewesen, was er von den Deutschen sagt. „Die Germanen sagt er, brachten uns die Idee der persönlichen Freiheit, welche diesem Volke vor allem eigen war." 1st das nicht sehr artig, und hat er nicht volkommen recht, und ist nicht diese Idee noch bis auf den heutigen Tag unter uns wirk- sam? Die Reformation kam aus dieser Quelle, wie die Burschenverschwörung auf der Wart- burg, Gescheites wie Dummes. Auch das Buntscheckige unserer Literator, die Sucht unserer Poe ten nach Originalitat und das jeder glaubt, eine neue Bahn machen zu müs- sen, sowi die Absonderung und Verisolierung unserer Gelehrten, wo jeder für sich steht und von seinem Punkte aus sein Wesen treibt, alles kommt aaher. Franzosen und Englander da gegen halten weit mehr zusammen und rich ten zich nach einander. In Kleidung und Be tragen haben sie etwas übereinstimmendes. Sie fürchten voneinander abzuweichen, um sich nicht auffallend Oder gar lacherlich zu machen. Die Deutschen aber gehen jeder sei nem Kopfe nach. jeder sucht sich selbes ge- nug zu tun; er fragt nicht nach dem andern, denn in jedem lebt, wie Guizot richtig ge- funden hat, die Idee der persönlichen Frei heit, woraus denn, wie gesagt, viel Treffliches hervorgeht, aber auch viel Absurdes." (De vertaling, luidt; Maandag, 6 April 1829. Bij wat'Guizot zegt van de invloeden, die de Galliërs in vroegeren tijd van vreemde volken ondergaan hebben, vond ik bijzonder merkwaardig wat hij van de Duitschers zegt. ,De Germanen", zegt hij, „brachten ons cle idee van de persoonlijke vrijheid, die dit volk vóór alles eigen was". Is dat niet zeer hoffe lijk en heeft hij niet volkomen gelijk en leeft alt denkbeeld tot op dit oogenblik niet nog steeds onder ons? De reformatie kwam uit deze bron en de samenzwering op den. Wart- burg, het verstandige en het domme. Ook het bonte van onze letterkunde, de zucht van onze dichters naar oorspronkelijkheid en dat ieder gelooft een nieuwen weg te moeten banen, zoowel als de afzondering en isoleering van onze geleerden, waarbij elk een eigen stand punt inneemt en van daaruit zijn eigen weg volgt, dit alles komt uit diezelfde bron. De Franschen en Engelschen daarentegen blijven veel meer bij elkander en richten zich naar elkaar. In kleeding en doen hebben zij iets overeenkomends. Zij zijn bang, van elkander af te wijken, de aandacht te trekken of zich belachelijk te maken. De Duitscher daaren tegen doet zijn eigen zin, ieder streeft er naar. zichzelf genoeg te zijn; hij vraagt niet, wat anderen doen. want in elk leeft, zooals Guizot het zeer goed gezien heeft, de idéé der persoon lijke vrijheid, waaruit, zooals gezegd, veel voortreffelijks voortkomt, maar ook veel on zinnigs"). Men kan kwalijk van de tegenwoordige Duitsche regeering verwachten dat een der Titanen die zijn volk, clat hem lief was, een dergelijke spiegel vóórhoudt, door haar ge- eerd kan worden. Hoogachtend, S. J. v. PRAAG. Prof. Vening Meinesz over zijn reis. Gelukkig zeer veel, was het enthousiaste antwoord. Omtrent den nauwkeurigen vorm van de aarde op het Zuidelijk halfrond was tot nu toe weinig bekend. Wij wisten niet of de aarde niet alleen is afgeplat aan de polen maar ook een geringe afplatting heeft in het vlag van den aequator. Gebleken is, dat dit niet het geval is; de afwijkingen die ik gevonden heb, zijn van an deren aard en hangen waarschijnlijk samen met de wijze, waarop de continenten en de oceanen over de aarde verdeeld zijn. Dit is een probleem, dat de wetenschap der geodozie (aardmeting) lang bezig heeft gehouden. Verder wilde ik graag meer weten over de processen, die in de aarde zelve optreden om haar in evenwicht te brengen. Het belang rijke resultaat van mijn onderzoek is geweest dat er systematische verschillen blijken te be staan wat betreft de zwaartekracht tusschen de vastelanden en oceanen. Beide deelen blij ken niet met elkaar in evenwicht te zijn, het geen tot nu toe een vermoeden was, hetwelK ik thans op tal van plaatsen bevestigd heb ge kregen. De zwaartekracht is op de oceanen iets grooter dan op de vastelanden; het gaat echter om zeer geringe verschillen. De aarde blijkt rond te zijn. met slechts een geringe afplatting aan de polen. Bijzonder interessant waren de indrukken, welke prof. Vening Meinesz desgevraagd me dedeelde over het in den Atlantischen Oceaan liggende eiland Tristan da Cunha, waaraan de K XVIII op verzoek der Engelsche regeering een bezoek heeft gebracht teneinde rapport uit te brengen over de levensomstandigheden n de schaarsche bevolking. Prof. Vening Meinesz noemde het zeer merkwaardig dat bij een zoo kleine en zoo sterk geisoleerde bevolking de inteelt vrijwe» geen nadeelig effect voor het ras schijnt te hebben. Behalve bronchitis komen ziekten niet op het eiland voor. Er leeft een goed gebouwd, flink slag menschen, van wie vooral het gebit zeer sterk is. Van afstomping of verwildering is geen sprake. Heden overleed onze beste Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Tjitte Dijkstra Weduwnaar van Bankje Hoonians, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam: J. DIJKSTRA- MOOIJBOER Haarlem, 23 Sept. 1935 Gasthuisvest 19 De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 27 September a.s. te 10.45 uur op de Algemeene Be graafplaats, ingang Kle verlaan, Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het ver lies van onze lieve Moeder CORNELIA STI LT geboren Van Driel betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, S. STUIJ Haarlem, September 1935 Teylerstraat 46 Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom den Heer PAUL JOIIAN" MARIE TIMMER betuigen wij langs dezen weg on zen hartelijken dank. Uit aller naam: Wed. J. TIMMER Ged. Raamgracht 62, Haarlem stoomen 3.00 Tarief A f- 2,50. Belangrijke resultaten. Aarde aan aequator niet afgeplat. Prof. dr. FP A. Vening Meinesz, die de reis met de K XVIII in verband met verschillende wetenschappelijke onderzoekingen heeft mee gemaakt, is met het m.s. Tajandoen te Am sterdam aangekomen. Prof. Vening Meinesz verklaarde o.a. een verslaggever van het A. N. P., dat hij een goede reis met de K XVIII had gehad, welke uit wetenschappelijk oog- unt volkomen is geslaagd. Gewoonlijk tweemaal per etmaal en soms wel drie of vier maal is, aldus prof. Vening Meinesz te mijnen behoeve gedoken; in 't ge heel zijn wij op onzen we re ld tocht van acht maanden 231 maal onder water geweest, waar bij ik bij mijn arbeid veel hulp heb gehad van de beide radio-seiners, die het echo-loodings- toestel bedienden. Het leven in zoo'n kleine ruimte, waarvan nog zoo'n groot gedeelte is Ingenomen door de instrumenten, is overigens niet bepaald aangenaam; men kan het alleen en vooral als de boot zich onder water be vindt ver-duren als de onderlinge verstand houding en de inschikkelijkheid niets te wen- schen overlaten. Daaraan heeft het echter allerminst ontbroken! De opofferingsgezind heid van de bemanning teekent bovendien in het algemeen den uitstekenden, prettigen geest bij onze Marine, terwijl ik feitelijk niet behoef te herhalen, van hoe groote beteekenis de reis is geweest voor het Nederlandsche vlagvertoon. Hebt U met uw wetenschappelijken ar beid successen geboekt stsr Tijdelijk 20% korting' op Chemisch Reinigen van .Japonnen en Mantels U behoef' daarvoor geen angst te hebben, als U tijdig een V. O V. polis neemt. U krijgt dan pensioen. Er zullen dan eigen m ddelen zijn. Vraagt inlichtingen, hoe daartoe te geraken, aan den Raad van Arbeid te Haarlem. ®\0" o«-V* Afdeeling fPïvr WATERGOLVEN, PEDICURE, MANICURE bij een intern, geëxam. leermeester, niet bij een pas beginn. Wij zijn gevestigd te Amster dam sinds 1923. Eischt bewijzen bij Prof. ANT. v. d. BERG, Noorder Amstellaan 113, Telef. 93069, v.h. Vijzelgracht 37. Diploma Parijs, Brussel, Berlijn. Dag- en Avondlessen. ENGLISH DO IT NOW ENGLISH Study English at R. A. G. DAVIDSON'S INSTITUTE of ENGLISH. The only Englishman with M. O. in Haarlem. Conversation; opl. alle Handelscorr. ex. Besloten clubles max. 3 pers. f 4.p. m. Privéles gereduceerd tarief. Proefles toegestaan. 69 KONINGINNEWEG TELEFOON 11596. PEDICURE - VOETKUNDIGE. Op een cursus voor het diploma van het Ned. Genootschap voor Voetkundigen, welke BEGIN OCTOBER te HAARLEM wordt ge houden, kunnen nog eenige deelnemers (sters) worden geplaatst. Inlichtingen Vrijdagavond 27 Sept. 810 uur, Frans Halsstr. 14. Schriftel. inlicht. Secr. Pretoriusstraat 23, Amsterdam-Oost. Diploma Conservatorium A'dam Pieier Kiesstraat 44 Muziekonderwijzer es (Piano-, Orgel-, Theorielessen) Spreekuur: Dinsdag 1011 Donderdag 2—3 en volgens afspraak TELEF. 11615. DR. OTTO KLIPP'S TALENSCHOOL Klcverparkweg 142, Telef. 13269 PRAKTIJK HERVAT DUBTSCH, EMGELSCH Conv. en Berlitz Meth. in zeer korten tijd correct spr., lezen en schr. Privaatles 4,50 p. m. Twee pers. 3. Mej. N.GROOTENBOER Spaarne 5 zwart, Telefoon 17093.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3